1872. Vrijdag, 12 January. No. 2. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Haarlcmmermeer. Moll. Maatsehappij v. landbouw. IjaiHttiouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaary g Prijs der Advertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Eene nieuwe en milde hulpbron voor den landbouw. i HAARLEMMERMEER Pry's van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterlijk Woenadag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Tweede helft der maand November 1871. LIJST VAN BRIEVEN DIE, OITHOOFDE VAN ONBEKENDHETD DER GEADRES3EERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. N°. 1. Trijntje Ooijevaar, te Haarlemmermeer. 2. J. KerkhoveuVijfhuizerwegHaarlemmermeer. van 1 tot 9 Jnnuarij 1872. GEBORENCornelia Marina, dochter van P. Wolfert en I. Baartman Audriesje, dochter van J. A. Romers en E. van der Woude. Leendert zoon van A Slobbe en J. A. Snijder. Christina Wilhelmina, dochtCT van J- Ileil en T. Kort. lijntje Cornelia, dochter van J. Troost en J. van V liet. Johanna Maria, dochter van C. van Pijpen en G. Papen Anna Adrians dochter van A. van Kooten en A. Smit. Neeltie, doch ter van C. de Bonte en C. Kievit. Antonie Gerardus, zoon van J. Beversluis en H. C. A. van der Haak. Aide, zoon van I. Tamboer en M. Spaargaren Pietje, dochter van J. van Tol en K. Jansen. Anna Hendrika, dochter van J. ten Hagen en A. van Andel. Jacobus, zoon van J. van Driel en A. Huijseix Jentien, dochter van L. Buis en M. lhomas. Hendnk Marinus, zoon van Hk. van Schip en M. Andiffred. OVEREEDEN Maria Teunis, oud 54 jaren, gehuwd met Abraham FaasKornelis Rietveld, ond 41 jaren, gehuwd met P. Keizer. Barthoud A H. Hoeseman, oud 41 jaren, gehuwd met J. Hartman. Wijntje de Jong, oud 76 jaren, weduwe van Jan Rietveld. Lodewikus Tabak, oud 56 jaren, gehuwd met H. Duivenvoorden. Anna Adrians oud 1 dag dochter van A. van Kooten en A. Smit. Margie, oud 6 maanden, dochter van J. van Zanten en J. Kastelijn. Michael oud 4 jaren, zoon van P. van Veggel en J. C. Jansen. 1 ^.EYENL°0S gEB°REN: 1 kind van F. W. Brand en M. de Mooij. 1 kind van P. Kolle en H. A. Versteeg. ONDERTROUWDgeene. GEHUWD: J. A. Vermeulen met N. van Andel. Afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken. Van wege bovengenoemde afdeelinsr zal op Dingsdag 19 Maart e. k. te Rotterdam eene tentoonstelling van rundvee, schapen en varkens worden gehouden, op de plaats der Societeit De Harmonie aldaar. Ieder mag op deze tentoonstelling inzenden, mits daarvan voor of op 12 Maart 1872 aan den secretaris der afdeeling te Rotterdam schriftelijk kennis gevende. Bij deze opgave moet tevens vermeld worden naar welk nommer van het programma men wenscht mede te dingen. He ingezonden voorwerpen zullen niet naar twee of meer nommers van het programme te gelijk kunnen mededingen. oorwerpenvroeger reeds op eenige tentoonstelling met den eersten prijs bekroondmogen niet mededingen naar de prijzen uitgeloofd voor een nommer van het programma, overeen- komende met dat, waarvoor de vroegerehekrooning heeft plaats gehad. Niemnnd mag vee inzenden dan waarvan hij gedurende ten minste drie maanden eigeuaar is geweest. De schriftelijke ver- klaring hiervan moet geschieden. Het vee zal des morgens tusschen 6 en 8 ure op de plaats er teutoonstelling moeten geleverd wordenhetgeen later komt, zal niet kunnen mededingen. Bij het vee moeten be- kwame geleiders zijn, die gedurende de tentoonstelling daarbij zullen moeten blijven. De beoordeeling van het ingezondene zal geschieden door kommissien van deskundigenaan wier uitspraak de inzenders zich zullen moeten onderwerpen. De beoordeeling zal geregeld worden naar de volgende grondslagena. dat de ouderdom van het driejarig vee zal moeten blyketl door het aanwezig zijn van niet meer dan vier, en (,le van het tweejarig vee door het aanwezig zijn van niet meer dan twee breede tandenb. dat geen prijs onvoorwaar- deltjk worde toegekend aan het beste der ingezondene voor werpen maar aan dat alleenhetwelk inderdaad uitmuntend en de onderscheiding van een prijs waardig is; c. dat de prijs ook dan worde toegewezenwanneer er sleehts ee'ne inzendino- heeft plaats gehad, indien het ingezondene inderdaad zoorlanige onderscheiding waardig is; d dat wanneer er geen genoegzaam onderscheid is tusschen twee inzendingen, die beide de be- kroomng worden waardig gekeurdhet lot beslisse. De niet bekroonde mzender krijgt in dat geval een getuigschriftin hetwelk hiervan zal worden melding gemaakt. De premien zullen naar verkiezing aan de bekroonden wor den voldaangeheel In geld of wel in medailles, en wel naar den volgenden maatstaf: voor een lsten prijs een Gouden Medaille, ter waarde van 50, 2den Zilveren in Q.Ian T> 1U> ouen Jaronzen tt g met-bijvoeging van het overige in specie, waar'dit vereisch" w"ordt! De tentoonstelling zal aanvangen des voormiddags ten 10 ure en eindigen des namiddags ten 3 ure. De toegang is bepaald op 25 cent de persoon. De leden der Hollandsche Maatsclmppij van Landbouw hebben echter, op vertoon van hun doorgaand bewijs, met een vrouwelijk lid van hun huisgezin, vrijen toegang, alsmede de inzenders voor hunnen persoon. Bij de plaats der tentoonstelling zullen gedrukte lijsten van het ten toon gestelde en toegangbilletten verkrijgbaar zijn. De uitreiking der prijzen zal des Damiddags ten 2 ure plaats hebben. Aan deze tentoonstelling zalna bekomen verlof van het daartoe bevoegd gezag en onder nader mede te deelen bepa- lingeneene verloting van vee verbonden worden. Als prijzen worden uitgeloofd Voor gemest vee, als: ossen, koeijenschapen en varkens: een prijs van/75, een van /60, twee van /50, twee van 40twee van 30 twee van /25, drie van /20, twee van/15, twee van/10, twee van 5 en een van 3. Voor niet gemest vee, als: ossen, koeijen en schottendrie prijzen van /40, drie van 20 en drie van 10. Voor melkveeals: koeijen, schotlen en vaarzentwee prijzen van 40 vier van 30 zes van 20 en zes van 10, Voor aanfok-veealsstieren, ossen, vaarzen, kalveren ooischapen met lammerenspringrammen en varkens: twee prijzen van 40drie van /30, drie van 25, drie van /20, zes van/ 15, zeven van 10, vier van 5 en twee van 3. Te zamen 77 prijzen, ter waarde van 1629. Het bestuur behoudt zich voor, om nog enkele prijzen toe te kennen aan hen, die voorwerpen, niet in dit programma gevraagdmaar met den veestapel in betrekkingf staande, op deze tentoonstelling hebben ingezonden. Bij den heer J. Schrijver, logement- en stalhouder in „de Romein" aan de Schiekade (in de onmiddellijke nabijheid van de plaats der tentoonstelling), bestaat goede gelegenheid tot stalling van het vee, dat voor den dag der tentoonstelling aankomt. De afdeeling neemt de kosten dier stalling echter niet voor hare rekening. NB. Onvoorziene omstandigheden voorbehoudenzal in den voorzomer van 1 872 door deze afdeeling ook eene tentoonstelling van Honden en Pluimgedierte gehouden wordenwaarvoor een afzonderlijk programma later verschijnen zal. Het heeft Z. K. H. prins Ilendrik der Nederlanden bebaagd voor vijf exemplaren in te teekenen op Semper virensweek- blad voor den tuinbouw in Nederlandtevens orgaan van de Ron. nederl. tuinbouwmaatschappij Linnaeus. Bij de vele sym- pathiewelke de jeugdige onderneming reeds dadelijk bij baar verschijnen ondervindt is dit nieuwe bewijs van vorstelijke belangstelling dubbel aaugenaam voor redakteur en uitgever. Den 8 Januarij jl.des middags ten 12 ure, zijn in „de Brakke Grond", te Amsterdam geveild1°. de boeren-hofstede Overweg c, a.in den Klein Duivendrechtschenpoldergemeente Ouder-Amstel, voor de som van 31,000; 2°. Vijftien kam- pen graslandgelegen als bovenvoor 19,400; terwijl daarna n°. 1 en 2 te zamen hebben opgebragt 51,806. In 1871 zijn aan de Waag te Purmerende gewogen 6849 stapels kleine en 120 stapels middelbare kaas te zamen 6969 stapelswegende 1,746,362 kilogram. Gronillgen7 Jan. Binnen kort zullen een aantal lande- ryen aan de gemeente in eigendom behoorende, worden verkocht. Leenwarden, 5 Jan. In het jaar 1871 zijn hier ter markt aangevoerd: 42,869 Runderen, 55,992 Schapen14,715 Var kens 726 Paarden en 40 Vetilens, te zamen 114,342 stuks of 3741 meer dan in 1870. Sneek, 7 Jan. Gedurende de maand December zijn op de volgende markten verbandeld6126 kwart, 3154 achtste en 169 zestiende vaten boterter waarde van p. m. 417,300 2069 koeijen, 115 kalveren, 4638 schapen, 187 varkens j 444 biggen en 53 paarden, als: te Leeuwarden-. 1971 kwart, 1551 achtste en 150 zestiende vaten boter, (gemiddelde prijs 53); 1912 koeijen, 115 kalveren, 3482 schapen, 104 varkens, 444 biggen en 53 paarden; Sneek: 1479 kwart en 325 achtste v. boter (g. p. 53 50); 157 koeijen, 1156 schapen en 183 varkens; Bolsward: 1003 kwart en 165 achtste v. boter (g. p./ 54,50); Balk: 143 kwart en 208 achtste v. boter (g. p. /54); Woudsend: 100 kwart en 3 achtste v. boter (g. p./ 55.75); Joure381 kwart en 182 achtste v. boter (g. p. 54.75); Lemmer318 kwart en 59 achtste v. boter (g. p. 54.50); Wolvega: 396 kwart en 328 achtste v. boter (g, p. 54.75); HeerenveeH: 355 kwart en 323 achtste v. boter (g. p. 53). De hoogste prijs der boter is geweest 57.50 de laagste 49, de gemiddelde 54. De geheele aanvoer in 1871 is geweest: 132,118 kwart, 42,312 achtste en 1678 zestiende v. boter, voor eene waarde van ongeveer 8,448,390. De gemiddelde prijzen warenin Januarij f 64.25 Febru ary 68.50, Maart 64.25, April 59, Mei 48.25, Jumj 49, Julij 52, Augustus 54, September 60; October 58.75, November 60.60, December 54. In de afgeloopen week heeft de veepest zich op vier plaatsen nabij Oudenaarden voorgedaan. Overal elders in Belgie, alwaar die ziekte in den laatsten tijd uitgebarsten was, schijnt de voortgang der besmetting door de krachtdadige maatregelen der overheid gestuit en de smetstof uitgedelgd te zijn. Dr. h. Mulder vestigt in de Landbouw-Courant de aandacht op een besluit, door de algemeene vergadering der Geldersche Maatsehappij van Landbouw te Tiel in 1871 genomenom voortaan om de 4 jaren, in plaats van jaarlijks, telkens in een ander gedeelte der provincie, hare algemeene tentoonstelling te doen plaats hebben, en om de Hollandsche, de Zeeuwsche en de Friesche Maatsehappij en van Landbouw uit te noodigen, respectievelijk ook om de 4 jaren hare algemeene tentoonstel- lmgen te houdenzooveel mogelijk elk in het jaarwaarin de andere Maatschappijen dat niet doen. In de verwezenlijking van dat plan ziet de heer Mulder veel heil voor den landbouw. Z°o zou". aldus luidt zijn betoog, „als van zelf om de 4 jaren in ons land een min of meer nationale tentoonstellin°- van landbo»w ontstaan en zich ontwikkelen kunnen, die wij lot onze schande en tot onze schade nu niet hebben, en een menigte van provinciale, soms nog niet eens dien naam ver- dienende tentoonstellingen zijn opgeruimdwaarop met kwistige hand veel te veel medailles, geldprijzen en getuigschriften worden uitgereikt en ettelijke voorwerpen met eerste prijzen worden bekroond, die deze in een grooteren wedstrijd bij meer concurrentie zeker en slellig niet behaald zouden hebben. Zoo zou in ons land gaandeweg ofsclioon dan ook op veel kleiner schaal het voorbeeld van Engeland kunnen gevolgd worden, en het houden van tentoonstellingen van produkten overlatende aan de plaatselijke vereenigingenaan de eene zijde de eigenliefde en de zelfstandigheld dier ver eenigingen onaangetast blijven voortwerken, maar middelerwijl jaarlijks, mits men daarop niet altijd dezelfde wedstrijden openstelle, een Rinke tentoonstelling in het leven geroepen wordenwaarop en waarmede in den vollen zin des° vvoords eer zou te behalen zijn." Ten slotte tracht by aan te toonen, dat een en ander al aanstonds in 1872 uitvoerbaar is. Sleehts een weinig opoffe- ring van wat provinciale ijdelheid, de hoofdreden van menige betreurenswaardige versnipperiDg van krachten in ons klein maar gezegend vaderlandis z. i. daartoe noodi^. Men leest in de Groninger Courant het volgende Zulk eene bron is ontsloten in de waarde die het stroo heeft gekregen. Eenige waarde heeft dat artikel altijd voor den landbouw gehad. Immers het strekte tot het voederen van het veetot het bestrooijen der stallen het maakte een ingredient van den mesthoop uit; het diende almede tot bereidhig van het dokken en dekken der schuren. Dat alles gaf er eenige maar een betrekkelijk geriuge waarde aan. Wij heriuneren ons nog zeer goed den tijd, dat een voer stroo voor een gulden te koop was, dat een arbeider, die het verzocht, het door- gaans voor het weghalen had, ja, wij zijn er meer dan eens getuige van geweest, dat men het legge voor legge, wanneer het was uitgedorschtachter de boerenplaatsen verbrandde. Thans is het, gelijk met de duurte van zoovele andere arti- kelen, een andere tijd. Stroo is een ingredient voor tal van fabrieken geworden en wordt tot bereiding niet sleehts van pakpapier, maar tevens tot surrogaatwanden en daken zelfs van liuizen gebezigd. Door de wetenschap is de gescbiktheid daarvoor ontdekt, en ten gevolge daarvan is de waarde van dat artikel gaandeweg, bijzonder in het vorige jaar geklommen. In 1870 werd voor liet voer van 1000 kilo reeds een prijs van 12 besteed, thans echter wordt bij gretige navraa" diezelfde kwantiteit voor 18 verkocht. Dat de landbouwers hiervan profiteren, laat zich ligt den- ken en blijkt ons in het korenrijke Oldambt uit ondervinding. Dagelijks hebben wij den aanblik van beladene stroowagens voor oogendie naar het station worden gebragt om ve°rder

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1