6 Eene Hoeiulerboerderij in Chili Het A. B, C. luiddel tot zuiveriiig van rioolwater Polifiek ©verzigt. 4—11 Jan. 1872. ©emengde Berigten. met den trein of met schepen naar LeeuwardcnKampeti en elders te worden vervoerd. Dat de vvinst, uit dat artikel profluerendemet gering is, bleek ons uit de mededeeling van een landbouwer, dat hij wanneer hij zijn stroo verkoehtde opbrengst daarvan op f 2000 begrootte. Wie zou zich in dien toenemenden bloei van den landbouw niet verheugen De blijken daarvan zijn dan ook overal zigtbaar, vooral in de nieuwe en prachtige boerderijen die in de laatste jaren in nagenoeg alle dorpen van het Oldambt en ook elders zijn verrezen. Het is zoo, ook de uitgaven zijn in vergelijking van vroeger meerder geworden. Het tantum der belasting is merkelijk geklommen, de arbeidsloonen zijn verhoogd, de dagelijksche behoeften door tijdsorastandigheden meerder ge worden. Nogtansgelooven wij, had dit alles niet in eveu- redigheid met de winst plaats, en mogen de laatste 20 jaren als bijzonder gunstige jaren voor den landbouw worden aan- gemerkt. Maar om nog eens op de genoemde winstbron van het stroo te komen, voor den arbeidsman strekt die zaak tot geen gering nadeel. Met zijn varkentje in het hok en zijn koetje op den stal beeft hij behoefte aan stroo, dat vroeger zoo goedkoop en zoo gemakkelijk yoor hem te verkrijgen was. Nu moet hij zich daarvoor eene betrekkelijk aanzienlijke uitgave getroosten en gaat dus een aanmerkelijk deel van zijne kleine winst verloren. Ten slotte dringt zich bij dit onderwerp nog eene vraag aan ons op, die wij aan de landbouwers in overweging geven. Die vraag is: zou de wiuzucht ook de wijsheid kunuen be- driegen Met andere woorden: zou het verkoopen van stroo ook nadeelig voor de toekomstige vruchtbaarheid en produc- tiviteit van het land kunnen worden? Een kleine mesthoop zoo komt het ons voor een kwijnende akker en een schraal gewas. In den mesthoop ligt de goudmijn voor den landbouw, en gelijk een mensch, aan wien het noodige voedsel ont- houden wordt, op den duur begint te kwijnen, zoo voorzien wij datzelfde van de akkers, wanneer de landman zich van zijn stroo ontdoet om het in fabrieken te laten verwerken. De oogenblikkelijke winst is wel verlokkend, maar voor de bron van zijn bestaandie moet blijven vloeijenzou het later wel eens tot grooter nadeel kunnen zijn. De natuur toch laat zich in bare eischen en behoeften niet bedriegenen daarom bedachtzaamheid zij den landman in deze zaak aanbevolen! X. In het TijdschriftDe Vol/csvlijt", leest men wordt in een te New-York verschenen Hoenderboek beschre- ven. De schaalwaarop die ingerigt is doet haast geloo ven dat men hier veeleer met eene Barnumachtige voorstel- ling van de zaak te doen heeft, dan met eene waarachtige beschrijving. De eigenaar der boerderij van 3000 hektaren Don San Euentes, is met 200 hennen en 8 hanen begonnen, maar bezit er thans 6000, met twee hanen voor elk vijftig- tal hennen. Elk vijftigtal heeft een afzonderlijk hoenderhok, dat '60 meter van het naaststbijstaande is verwijderd, opdat de familien elkander niet zouden hinderen. Zes- tot zeven-honderd zoodanige hokken zijn er voorhanden, maar voor weinig kosten te verkrijgen, en in den trant van de aarden keten onzer polder- jongens gebouwd. In elk hok vindt men 20 nesten voor het leggen alleenwant voor het broeden heeft men een afzonder lijk gebouw met 300 nesten, werwaarts de broedende hennen gebragt en waar de kuikens opgevoed wordenin twee troepen onder de hoede van eene henterwijl de andere weer naar huis wordt gezonden om met leggen voort te gaan. Behalve de kraamkamersof liever de bewaarschoolheeft het hoofd- gebouw nog een graanzolder, een hospitaal voor de zieke hoenders en een slagtplaats. Driemaal daags worden zij door een man en vier jongens gevoederdhaver als hoofdzaak, afge- wisseld met' warme brij van ma'is-meelgarst en gekookte aardappelenen nu en dan paardenvleesch of ander goedkoop dierlijk voedsel; terwijl er tevens voor kalk, gemalen been- deren of gestampte schelpen gezorgd wordten dus voor behoorlijk van schalen voorziene eijers. Geslagt wordt er tweemaal 's jaars, de jonge hanen en de tweejarige hennen; terwijl men oordeelt dat driejarige reeds minderen in het leg gen. In het laatste jaar werden er 20,000 hennen en jonge hanen afgeleverd, benevens 860,000 eijeren, ter gezamenlijke waarde van 28,000 gulden. Terwijl er op elke hektare ruimte is voor drie hoenderhokken met hun vijftigtal bewoners, is Don Euentes van plan om die tot omstreeks 9000 met 450,000 hoenders te vermeerderenen hoopt dan 360,000 gulden of 120 gulden van de hektare te innen. Wanneer alles waar is is 't wonder 1 S. heeft op nieuw eene strenge veroordeeling ondervonden ten gevolge van proeven die met den mest, hierdoor ver- kregen, genomen zijn. Het is bekenddat de Inlandsche Guano-Maatschappijof A. B. C. (AlunBloodClay) Maat- schappij getraoht heeft om, door bijvoeging dezer drie stoffen het rioolwater uit de stedenden secreetmest bevattendete dwingen om zijne mestbestanddeelen te doen bezinkenzoodat men deze droog verkrijgen kanen er geen ander dan geheel gezuiverd waterwaardoor geene rivier meer bezoedeld kan worden, wegstroomt. Het blijkt evenwel dat dit bezinksel alleen uit plantenvezels bestaat, en als mest geene grootere waarde bezit dan strooisel onder 't veemaar dat de vrucht- baar makende zouten alien in het water voorhanden blijven daarmede wegstroomen en dit evenzeer bezoedelen als de ri- oolmest die niet aan deze kunstbewerking is onderworpen. Koolrapenin dezen mest geteeldnaast akkers die met guano en zure phosphorzure kalk waren toegemaakt, boven en behalve de bemesting van stalmestdie alle akkers hadden ondergaan, bragten niet meer dan 20,000 kilogr. van de hektare op, tegen 45,000 kilogr. welke de andere opleverden. Van beide meststoffen, van de inlandsche guano, zoowel als van de guano met zure phosphorzure kalk, waren 625 kilogr. op de hektare gebezigd. Men komt in Engeland hoe langer zoo meer tot de over- tuigingdat het eenige middel om den rioolmest van de steden, den secreetmest namelijk en het rioolwater te zamen, geheel dienstbaar te maken aan den landbouw, bestaat in het daarmede vloeijen van gras- en bouwland, van warmoeziersland in de eerste plaats. Hoe dat mogelijk is en welke verbazende oogsten daardoor verkregen worden, leert thans de proef, sedert eenige jaren op de Lodge-Earmbij Barking, genomen met den rioolmest van Londen. Onlangs zijn de uitkomsten medegedeeld van de proeven met suikerbiet op 34 hektaren genomen, die in 15 verschillende velden, van 1, en zelfs van 0,5, tot bijna 5 hektaren groottemet verschillende hoeveel- heden rioolwater gevloeid waren, met 28,400 hektoliter tot zelfs 283,625 hektoliter, of gemiddeld 72,360 hektoliter op de hektare, waarvan de kosten gemiddeld op 343 gl. de hektare aangeslagen werden. De opbrengst echter had zulks ruim vergoed; want zij bedroeg gemiddeld 509 gl. van de hektare; 't minst 224 gl. met slechts 166 gl. onkosten, het meest 877 gl. met 623 gl. onkosten. 7236 hektoliter vocht op de hektare is 723 millimeter, dus omtrent zooveel als er jaarlijks regen valt. Merkwaardig was het suikergehalte van de bieten, die met 250 kilogr. zure phosphorzure kalk en met 15,695 kektol. rioolmest op de hektare bemest waren. Bieten van 1,19 kilogr. gewigt hielden 8,03 ten honderd, 1.24 7,13 3.5 3,06 suiker bij de beenderenmeel-bemestingterwijl, bij de riool- bemesting bieten van 1,16 kilogr. gewigt hielden 7,83 ten honderd,, 1.42 6,93 3,92 4,09 suiker. Dat overigens de zwaarste bieten het minste suiker bevattenis bekend. De uitkomsten van de boerderij te Barking over de beide jaren 186970 en 187071 zijn geweest, volgens een on langs uitgegeven verslag van den directeur Morgan 1869—70. 1870—71. Hektarental bouwland en warmoe- ziersgrond 158 179 beweid groenland 5 3 met rioolmest bemest 45 66 nog niet alzoo bemest. 29 11 Hektoliters verbruikte rioolmest 6,000,000 7,470,000 op de hektare 133,000 113,000 grasland 152,000 168,000 Kilogram gras, oud en nieuwelings gezaaid raaigras, van de hektare 20,500 23,400 73,500 57,600 Bruto-ontvangst in guldens 67,400 Uitgaaf 60,000 Winst 7,400 15,900 Wanneer 't juist begrepen isdat hier de boerderij in 186970 op 163 en in het volgende jaar op 182 hektaren gedreven isdan heeft men in het eerste jaar eene winst van omstreeks 45, in het tweede van bijna 90 gulden van de hektare gemaakt, en heeft dan zeker alle redenen om tevreden te zijn. S. De nationale vergadering van Frankrijk is aangevuld; de zeventien opene plaatsen worden bezet door volksvertegenwoor- digers, voor het meerendeel gekozen onder de partij die de republiekeinsche regeringzoo als zij thans bestaat, onder- steunten een afkeer heeft van de radikalen, welke, waren zij aan het bewind, door hunne onbekookte plannen en onbe- suisde handelingen, den lande nog veel zwaardere rampen zou den berokkenen dan die waaronder het thans lijdt. Inzonder- heid heeft Parijs een blijk gegeven dat de meerderheid der kie- zers aldaar verstandiger is dan de minderheid want Victor Hugo, de kandidaat der ultraasmoest zwiehten voor Vautrainden kandidaat der gematigd-republiekeinen. Thiers heeft zich dus over den uitslag der verkiezingen niet te beklagendoch ofschoon juist die niet-verkiezing van Victor Hugo een grond te meer oplevert voor hen, die den terugkeer van de regering en de volksvertegenwoordiging naar de hoofdstad bepleiten bestaat toch zeer weinig kans voor de aanneming van het daartoe strekkende voorstel; met 20 tegen 16 stemmen toch heeft de kommissie, door welke het is oriderzocht, verklaard, dat de nationale vergadering wel zou doen dit voorstel niet in overweging te nemen. Ander belangrijk nieuws is uit de fransqhe republiek niet te melden, ofschoon zeer veel gewig- tige besluiten dagelijks verwacht wordendoch van overijling kan men de vergadering te Versailles waarlijk niet beschul- digen. De diplornatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Erankrijk zijn volkomen hersteld; als nu maar de betrekkingen tusschen de volkeren, het internationaal verkeer, wat handel en nijverheid betrefthervat wordenals de haat van Eran- schen tegen Duitschers wat bekoeltals niet meer moorden met voorbedachten rade door Eranschen op Duitschers gepleegd worden dannu ja dan bestaat er misschien kans op een hervatting van den oorlog vroeg of laatIntusschen ademt alles in Europa op dezen oogenblik vredeDuitschland en Rusland zijn dikke vrindenDuitschland en Oostenrijk nog dikker vrinden; Iialie staat met Duitschland en met Oostenrijk op den besten voet; de paus moet zich gelaten onderwerpen aan zijn lotzich troosten met hetgeen hem is overgeblevenwant geen der katholieke mogendheden durft partij voor hem trekken; Spanje heeft bij voortduring bin- nenlandsche politieke partijtwisten genoegom zich niet met de zaken van andere landen te bemoeijen Portugal telt te weinig in de schaal van het europesche evenwigt; Turkije wil zijne staatsinstellingen hervormen en is reeds op weg daartoe; de sultan zal veel moeten veranderen of doen vervallen, wil hij schoon schip makenen wat Denemarken en Zweden en Noor- wegen betreft, sedert dat Duitschland niets meer vindt weg te nemen van Denemarken, zal waarschijnlijk daar de vrede van ons werelddeel niet bedreigd worden. Van Pkgeland spreken wij nietsedert den Krim-oorlog is deze mogen'dheid ten eenenraale ge'isoleerd. Door wijlen Mevrouw de Wed. A. L. Vorstman, geb. Moll, te Rotter dam, is aan het Nederl. Zendeling-Genootschap gelegateerd de aanzienlijke som van 5000. Een koopman in vee werd verleden week tusschen Tiel en Zoelen door twee personen aangehouden. Een daarvan hield zijn paard vast, ter wijl de andere den man als1 het ware uit zijn rijtuig ruktehem verschrik- kelijk verwondde en hem de aanzienlijke som van 5000 ontnam. De koopman is bewusteloos gevonden, terwijl ziju rijtuig en paardwaarmede de daders eenigen afstand zijn weggereden, in een sloot geworpen lag. Zaturdag jl. werd te Londen in edn gezin de vierde lijkschouwing gehouden j vier rampen volgdeu elkander twee zonen verdronken te Ox ford een derde werd overreden en een zuigeling is jl. Vrijdag zoo erg gebrand dat hij aan de gevolgen daarvan overfeed. Twee matrozen hebben op het dek van een Engelsch schip in de Leuvenhaven te Rotterdam zoolang gevochten, tot zij beiden over boord vielen. Zij zijn echter gelukkig weder op het drooge gebragt. In den Limturger Courier leest men de volgende niet alledaagsche advertentie: //J. Dauven, gedurende 15 jaren als provisor in een van de voornaamste apotheken van Limburg, heeft de eer het publiek bekend te maken, dat hij zich als praktizerend veearts en als materialist te Amsten- rade geplaatst heeften dat bij hem te bekomen zijn alle medicamenten wat de veeartsenijkunde betreft." Voor eenigen tijd stierf te Engelennabij Js Hertogenbosch eene vrouw in hoogst zwangeren toestand. Wijl er geen geneeskundige hulp aanwezig was, verloste de pastoor van Engelen de overledene vrouw, voor welk feit hij onlangs te 's Hertogenbosch teregt stond. Het Openbaar Mi- .nisterie rekwireerde tot schuldigverklaring met veroordeeling tot eene boete van 10 doch bij de uitspraak werd de beklaagde veroordeeld tot eene boete van.50 cents. Den 8 dezer vervoegde zich te Zutphen, bij den heer S. Weijl, koop man in manufacturen en lid van het Israelietisch kerkbestuur, eene oude vrouw met een kind van nagenoeg 15 maanden, en vroeg om verzorging voor dat kind. Zij verhaalde den heer Weijl dat zij er de grootmoeder van was en dat het dezer dagen door de echtelieden S. M. Mooij en K. Schoonhoed in het logement van de weduwe Meijer, te Goor, was achter- gelaten, waarna de burgemeester dier stad het kind met haar naar Zutphen had opgezondenten einde ondersteuning te vragen van de Israelietische gemeente te Zutphen, op grond dat het kind aldaar geboren was. De heer Weijl gat haar echter te kennen dat hij zich die zaak niet kon aantrekken, waarop de oude vrouw in allerijl den winkel verliet en het kind op de toonbank liet liggen. Door de ijverige zorg der politie is het arme kind nog denzelfden dag teregt gebragten de grootmoeder zal denkelijk wel weder met de verschoveling naar Goor hebben moeten terugkeeren. Een der snelste, maar tevens een der verschrikkelijkste reizen welke ooit over den Atlantischen Oceaan gemaakt zijn heeft onlangs de Liver- poolsche stoomboot Hypathia gedaan. Zij vertrok den 4 December met voile lading van Philadelphia naar Europa. Tot den 14 was het weder gnnstigtoen eensklaps een allerhevigste storm uit het westen losbrak die het vaartuig tot het binnenloopen te Hdvre vervolgde en letterlijk voortzweepte. Gedurende 18 en l9 December, terwijl de storm onophou- •delijk woeddeheeft de boot 340 mijlen per dag afgelegd. Alles was van het dek geslagen en door de stortzeeen weggespoeld. I)e matrozen waren aan de pompen en de stuurlieden aan het rad stevig vastgesjord. Kapitein Buckley verklaarde dan ook dat hij nooit zulk een storm bijgewoond had. Gedurende het jaar 1871 zijn met de hulp der reddingbooten van de //Engelsche Koninklijke Nationale Maatschappij", op verschillende pun- ten der Engelsche kust te zamen 658 menschenlevens gered. Die Maat schappij heeft voorts in dat jaar het vergaan van 31 schepen voorkomen en voor de reddingen van 230 menschenlevens door visschers- en andere vaartuigen belooningen uitgedeeld. Het krankzinnigengesticht te Everen in Belgie is krachtens koninklijk besluit gesloten geworden, ten gevolge van den moord door een lijder op twee zijner lotgenooten gepleegd. Het is ongehoord dat vlak voor de poor- ten van Brassel in zulk een huis geen toezigt werd uitgeoefend. Gedurende de felle koude van de vorige maand hadden eenige der verpleegden be- vroren voeten. Drie handschriften. Guizot: //In mijn lang leven heb ik tweeerlei wijsheid geleerdde eene is, veel te vergeveu, de andere, nimmer iets te vergeten." Thiers //Een weinig vergeten schaadt niet aan de opregt- heid van het vergeven." Bismarck: //Wat mij betreft, ik heb in mijn leven geleerd veel te vergeten en mij veel te doen vergeven." Te Pouydraguin (Frankrijk) bevindt zich een steenen put, 33 meters diep, en reeds eenigen tijd droog. Onlangs bekroop iemand de lust om in dien put af te dalen. Naauwelijks op den bodem gekomen, schrecuwde hij nit alle magt dat men hem spoedig weder zou ophalen, en tegelijk hoorde men een verschrikkelijk gekraak; het was de muur van den put die in- stortte en den ongelukkige in den afgrond begroef. Dadelijk, nadat de eerste schrik voorbij was, zocht men putwerkers en vrijwilligers, wel niet in de verwachling dat men den ongelukkige zou redden, maar om het lijk op te delven en in gewijde aarde te begraven. Het werk had reeds eenigen tijd geduurd, toen men uit de diepte van den put een zucht meende te hoorenmen luisterde en het zuchten werd nog eens vernomen. De ver- slagenheid maakte plaats voor groote vreugde men had de zekerheid dat de ongelukkige niet dood was. Met meer moed werd het werk voortgezet, en in den nacht deed hetzelfde geluid zich hooren. Den volgenden dag was alles weder stil en ieder was overtuigd dat de ongelukkige gestikt was. Maar zie, des nachts hoorden de w'erklieden, die den bodem meer en meer naderden, hem weder en nu duidelijker, en in den avond van den daarop- volgenden dag, toen men niet meer dan 10 meters van hem gescheiden was, kon men met hem spreken en van hem vernemen dat hij niet gewond was, dat het puin een gewelf boven zijn hoofd had gevormd, en dat hij erg verzwakt was. In den morgen van den derden dag na het ongeval kwam zijn hoofd te voorschijnhij zelf hielp zijne redders aan het weg- ruimen van de steenen die hem nog omringden, en geheel ontgraven, stond hij zonder hulp op, omhelsde zijnen broeder die mede afgedaald was en vroeg wat bouillon. Na zich een weinig versterkt te hebben klom hij, ondersteund door een putwerker, naar boven, waarop hij, na zich te hebben ontdaan van zijne kleedeien, zich te bed begaf. Hij had alzoo 68 uren op den bodem van den put doorgebragt, begraven onder een laag van 48 kub. meter puin gezond en wel te voorschijn gekomen, was hij zonder eenig letsel, en geen der ongevallen, waarvoor de geneesheeren bevreesd waren, zoo als verstikking of begin van vergiftiging, hebben hem getrolfen. Het blad, dat bovenvermeld voorval mededeelt, zegt dat hij op het oogenblik dezer mededeeling zeer wel was en weldra weder aan het werk zou gaan. Onlangs vervoegde zich in het hotel Violet te Parijs een persoon, zich noemende Leon Terrace en geboortig van Keulen, die er twee kamers verzocht. Een bediende van het hotel bragt er hem heen, doch alvorens dezen te laten vertrekken, verzocht hij hem de secretaire, die zich in zijne slaapkamer bevond, te plaatsen voor de deur, die met de andere kamer in verband stond. Den volgenden morgen liet hij den kassier van het hotel roepen en verhaalde dezen, dat hij 25,000 francs aan goudgeld bij zich had, dat hij wel wilde inwisselen tegen papier en van het agio pro- fiteren om eenigzins in zijne reiskosten tegemoet te komen. Een knecht werd gezonden naar den heer Hirsch, wisselagent in de rue Richelieu, die onmiddellijlc een zijner bedienden medegaf met het noodige bankpapier, maar tevens met den uitdrukkelijken last om zijne banknoten niet af te geven dan tegen klinkende munt en de zaak ook alleen af te doen in het kantoor van het hotel.- Deze laatste aanbeveling kon hij echter al terstond niet opvolgen, daar de reiziger ziek te bed lag en over krampen in den buik klaagde, waarvoor hij reeds een glas grog had laten ontbieden. Hij liet zich de 25,000 frs. aan bankbiljetten in zijn bed voortellen. Vervolgens plotseling opstaande, haastte hij zich die som in de secretaire te bergen, zeggende dat hij volstrekt zich voor een vijftal minuten moest verwijderen, ten einde zekere behoefte te voldoen. In zijne onderbroek, de voeten in servetten gewikkeld en een jas los over de schouders geworpen, ging hij de kamer uit. Na verfoop van een kwartier begon, daar hij niet terug kwam, de bediende van den heer Hirsch ongeduldig te worden, en na ver- loop van nog eenigen tijd ging hij, te zamen iflct den kassier van het hotel, die bij het tellen der bankbiljetten tegenwoordig was geweest, den zooge- naamden zieke zoeken. Deze was echter verdwenen, met de bankbiljetten bij zich. Nadat men alles naauwkeurig was nagegaan, bemerkte men, dat en de secretaire en de deur der aangrenzende kamer, waar dit meubelstuk tegen was geplaatst, zeer behendig waren doorgezaagd. De diefhad namelijk, toen hij uit de eene kamer was gegaan, stil de deur der nevensgelegen kamer geopend, de 25,000 frs. uit de secretaire geligt, eene broek aange- trokken en zich uit de voeten gemaakt, zonder dat de politie hem nog op het spoor is. In de velden om en bij Metz heeft men onlangs weer een aantal lijken gevonden, die daar nog altijd onbegraven waren blijven liggen. Ook vond men hier en daar nog voorraad van wapenenja zelfs eene vrij groote hoe- veelheid erwtenworst, die de Duitsche soldaten, waarschijnlijk wijl ze er genoeg van hadden, hadden verstopt. Dezer dagen is te Londen de persoon van William Anthony, een brandstichter zooals er welligt nooit een bestaan heeft, tot twaalf jaren

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2