A d v e r t e ii t i e n. lloiiwhoe\e te Iluiir. GOUDEN LEEUW' Eene BOUWH OEVE met 20 Bunders best L A X I> Zijlstraat te Haarlem. groot f 1,000,000, Gestort Waarborgfoods f 500,000. 15 January 1873 worden 6000 Prijzen uitgeloot, 15 Januarij 1872 Tweede Hoofdtrekking WEERBAARIIEIDS-LOTEItlJ-LEENING. groot 1.000.000. Jugcsoubeit- Boekbesehouwiiig, REGTSZAKEIV. SBL^juxiAjaaiiuo 1 Prijs van f 80,000 80,000 1 75,000 75,000 5 Prijzen 40,000 200,000 2 30,000 60,000 1 Prijs 25,000 25,000 1 20,000 20,000 7 Prijzen 10,000 70,000 7 5,000 35,000 4 3,000 12,000 7 2,500. 17,500 140 1,000 140,000 en vele duizenden van r/500, /200,/100,/50,/40, enz.zainen uitmakende nog 1,337,251 Totale terugbetaling 2,071,751 en volgende dagen, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappente UTRECHT: ..^rfwvvvH^v-.* dwangarbeid veroordeeld. Uit de instructie zijner zaak is gebleken, dat hij van April 1870 tot September in verschillende wijken van Londen niet minder dan 36 branden heeft gesticbt, alleen met bet doel om de premie te verdienen, welke op bet aangeven van brand gesteld is. Deze booswicht is 22 jaren oud en zal dus op 34-jarigen leeftijd weder vrijkomen om welligt nienwe misdaden van denzelfden aard te plegen. Opmerkelijk is het, dat sedert de gevangenneming van dezen brandstichter bet aantal bran den //zonder bekende oorzaak," hetwelk vroeger 25 a 30 pet. beliep, tot 3 pet. is gedaald. Nn is bet bezwaarlijk aan te nemen, dat Antbony alleen voor dit verscbil verantwoordelijk zou zijn, en bij moet dus medepligtigen hebben gehad, die door zijne arrestatie zijn afgescbrikt. Antbony was sraid van beroep en bij bad met eerlijken arbeid meer kunnen verdienen dan hij won door het vemielen van scbatten aan eigendom en het in gevaar brengen van tallooze menschenlevens. Te Bolton is een leeuwentemmer, die geruimen tijd geleden een arm verloor, doordien een leeuw toornig werd, Woensdag avond bet slagtoffer geworden van zijne kunsten met vier leeuwen, daar de gloeijende staven, die anders altijd gereed zijn om de beesten bij die gelegenkeid te beteugelen, welke eeue bijzondere vertooning was, niet gereed waren. Ook Schijnt Mc. Carti, zoo als de man heette, min of meer aan den drank verslaafd te zijn geweest, ofschoon bij nooit, ten minste zigtbaar, onder den invloed daarvan geweest was tijdens bij zijne vertooning gaf. Ditmaal merkte een der toeschou- wers echter op dat hij de dieren niet, zoo als gewoonlijk hetgeval is, strak aanzag. Een der leeuwen had 11. Maandag reeds teekenen van onwil getoond en Mac Carti in de hand gebeten. Dezelfde leeuw gaf hem nu een slag met zijnen poot. Mae Carti viel dadelijk op een knie, en de leeuw greep hem onmiddellijk bij het aehter- hoofd. Hij verdedigde zicb zoo goed mogelijk met het zwaard dat hij bij zieh had en loste ziine cilinder-pistool, die echter natuurliik slechts met los kruid geladen was. In dien tusschentijd had de oppasser der menagerie bet ijzer der lamp gloeijend gemaakt, waar- mede hij een der leeuwen boven het oog raakte, toen verwijderde hij zieh om het ijzer weder gloeijend te maken. Middelerwijl grepen de overige drie leenwen Mae Carti aan, die echter voortging zijn zwaard te bezigen, doeh eindelijk uitriep: »dat iemand het zwaard neme!" Dit geschiedde en het publiek was behulpzaam om de leeuwen af te scheiden door de schuiven welke voorhanden waren in te voegen, doch dit ging zoo gebrekkig dat de oppasser, toen hij met het ijzer terugkwam, Mc. Carti onder alle vier leeuwen vond liggen. Nogtans gelukte het dezetf vrij te komen en zieh nair de deur van het hok te begeven, maar een der dieren vatte hem bij het been, toen hij pas eene sehrede van de deur verwijderd was, en sleepte hem terug. De vier leeuwen grepen toen alien te gelijk hem in hnnne muilen en sleurden hem van het eene einde der kar naar het andere. Het publiek schijnt, volgens het zeggen van den oppasser, veel belemmering te hebben veroorzaakt en niet te hebben willen wijken. Er werden een paar pistolen gelost door dezen of genen, doch de kogels troffen niet of deden geen uitwerking. Vol gens het zeggen van den oppasser zon Mc. Carti gered zijn gewor den, indien er geen publiek tegenwoordig wAs geweest. Elke ver tooning, die met gevaar voor tie kucstenaars vergezeid gaat, bezit echter groote aautrekkelijkheid voor een engelsch publiek, dat dus het buitengewone gezigt van een man, die met vier leeuwen wor- stelt, niet gaarne veriiezeu wilde. Toen men eindelijk de leeuwen, welke ten vijf ure gevoed waren geworden en niet zoo bijzonder woest kunnen geweest zijn, dat Me. Carti had verscheurd moeten worden, meester werd, was de leeuwentemmer zoo deerlijk gewond dat bij spoedig overleed. Volgens de getuigenis van den oppasser was Me. Carti wel nu en dan beschonken, doeh nooit wanneer hij zone kunsten verrigten moest, zoodat hij altijd daartoe in staat was. Vijf minnten voor de voorstelling had hij nog met den oppasser gesproken en deze verklaarde dat hij toen volkomen bekwaam was om de voorstelling te geven. De geheele gebeurtenis dunrde, vol gens een berigtgever, slechts een kwartieruurs. Onder dezen titel las ik orilangs in dit Weekblatl eene aanbeveling van een goed boekje: Het Haarlemmermeerwat het was en wat liet is. Omdat het boeksken het waard is, heb ik er ook nog een woorcl voor over, 'k Heb het met genoegen gelezen en leg het nu neeromwat zeker niet zoo heel noodig is, mijne ingenomenheid met het papieren- kind van den heer Boekel te betuigen. Ik beken-, er kunnen aanmerkingen gemaakt worden op 't werkjemaar wat men- schenwerk is volmaakt? Het boekje kost maar dertig cents. Ieder inwoner van Haarlemmermeer mag het lezen. Voor kinderen is de leesstof gepast en nuttig. Ieder die vvenseht dat zijne kinderen pleizier in lezen, in iets goeds te lezen, zullen hebben schaffe zulke boekjes aan. Op de school is dit boekje „Het Haarlemmermeer" goed te gebruiken als uit- gangspunt bij bet aardrijksknndig onderricht. Wij wenschen schrijver en uitgever een goed debiet. 7 Januarij 1872. F. Timmer, Voor de kriminele kamer van het provinciaal geregtshof in Noord Holland werd den 5 dezer een zeer opmerkelijke zaak be- handeld. Een landbouwer uit Velzen, J. J. H., stond namelijk teregt, ter zake van het, op de teregtzitting van genqemd geregts hof van 11 October 11., afleggen van een valscbe getuigenis in eene boetstraffelijke zaak, ten voordeele van een beklaagde. Terwijl toen twee rijksveldwaehters als getuigen onder eede verklaard had- den, dat de toenmalige beklaagde zieh sohuldig had gemaakt aan leitelijk en gewelddadig verzet tegen hen, en deze beweerde, dat zij - m dronkenscbap hem eerst hadden mishandeld, verklaarde deze a deckarge gedagvaarde getuige, thans beschuldigde, evenzeer onder eede, o. a. dat hij, omstreeks deDzelfden tijd en wel kort te voren, dien rijksveldwaehters een kruik had gegeven, gevuld met ongeveer 2 liter jenever, welke kruik hij bijkans iedig van hen had terug ontvangen. Genoemde rijksveldwaehters verklaarden hierop, mede onder eede, dat dit geheel onwaar en integendeei deze getuige toen stomdronken was, op zijn wagen zat te slapen en door hen van den wagen in zijn huis was geholpen. Op grond van den strijd tus- schen de verklaringen dier twee rijksveldwaehters en die van voor- melden getuige a ddcharge, werd de laatste, op bevel van het j °jTni,1-' m bechtenis genomen. Na gehouden instruktie vond de regtbank te Haarlem geen voldoende bezwaren om hem na- jj n-i Z1,ttlugT?n bet hof te verwijzen en gelastte zij zijne on- middellijke invrijheidstelling. Op hiertegen door den officier van justi tie aldaar namens den prokurenr-generaal gedaan verzet, beval het hoi zijne teregtstelling. In de zitt.ing van gisteren werden vier getuigen gehoord, van welke de laatste twee, zijnde de beklaagde in de medegedeelde strafzaak en zijn vader, niets ten nadeele van den beschuldigde verklaarden, doch de eerste twee, zijnde de rijksveld waehters in kwestie, hunne vroeger afgelegde verklaringen hand- naaiden, terwijl de beschuldigde in hoofdzaak bij de zijne bleef per- sisteeren. 1 De advokaat-generaal jhr. mr. C. H. Backer trachtte in het breede aan te toonen 1°. dat de afgelegde verklaring was in strijd met de waarheid; 2°. dat die onware verklaring opzettelijk ftegen beter weten aan was afgelegd; 3°. dat zij, indien ze als waarheid door den regter was aangenomen, de geloofwaardigbeid van de twee getumen a charge, rijksveldwaehters, bij den regter zou geschokt, derhalve of tot vrijspraak van den beklaagde zou geleid hebben of op de mate van de hem op te leggen straf Van 'invloed zou ge weestzijn, en derhalve moet geacht worden in het voordeel van den beklaagde te zijn afgelegd. Hoewel in het dossier enkele pnnten ten nadeele van het gedrag der rijksveldwaehters in anderen opzigte voorkwamen, had dit een en ander, naar het oordeel van spreker, niets met deze zaak te maken en kon het hunne geloofwaardigheid niet schokken, hetgeen spreker nader trachtte te staven door te wijzen op tegeustrijdigheden in de op verschillende tijden door den beschuldigde afgelegde verklaringen en op andere ten processe ge'oleken omstandigheden. Spr. requireerde derhalve de veroordeeling van den beschuldigde ter zake van het hem ten laste gelegde feit tot een cellnlaire gevangenisstraf van twee jaren, Hierop verkreeg de onlangs, na zijn eervol ontslag als substituut- officier van justitie, weder als advokaat cpgetreden en door het hof den beschuldigde toegevoegde verdediger mr. Joh. C. Bijleveld het woord. Pleiter begon met den hove zijn dank te betuigen, dat het hem weder in de gelegenheid had gesteld een vroeger afgebroken taak te hervatten en deelde tevens mede dat de tot verdediger gekozen advokaat mr. Ph. A. Haas hem de behandeling dezer zaak niet had willen onttrekken. Hij bragt hierop tegen de beschuldiging onderscheidene bezwaren in het midden, waaronder dat der niet toepasselijkheid van artt. 361 en 362 van den Code Penal in deze het meest belangrijke was. Spr. toch deed 1°. uit- komen dat de afgelegde verklaring niet was gebleken in strijd met de waarheid te zijn en dat daarin o. a. niet voorkwam dat de rijksveldwaehters door do gebruikte boeveelheid drank beschonken zouden zijn geweest; 2°. dat zij geen hoofdpunt betrof, maar slechts een neven-omstandigheid, die in geen direkt verband met het aan den toenmaligen beklaagde ten laste gelegde feit stond. Hij bestreed vooral de, zijns inziens, gevaarlijke leer, dat gemelde art. 361 en 362 toepasselijk zouden zijn op iedere onware verklaring die, ofschoon met tot de hoofdzaak betrekkelijk, slechts in staat kon zijn de geloofwaardigheid van een getuige bij den regter te schokken. Bovenal betwistte pleiter hier de geloofwaardigbeid der twee rijksveldwaehters. Hij wees daartoe onder anderen op eenige hoogst bedenkelijke, door den substituut officier van justitie te Haarlem, mr. J. A. Haakman, gekonstateerde feiten. Daaronder ver- dient de aandacht dat met betrekking tot den eenen rijksveldwacliter, door meer getuigen aan dien ambtenaar van het opeubaar minis- terie was verklaard, dat hij gewoon was dagelijks jenever te drinken, meermalen zieh borrels om niet liet schenken eii dat hij eindelijk, tegen een wegens het op een verboden plaats laten loopen van een k°e in overtreding bevonden boer geen procesverbaal had opgemaakt nadat hij van hem een gulden als schutgeid had ontvangen, welke schutgelden de gemeente aangingen en van gemeentewege werden geind, terwijl het vier weken na dato bleek dat die gulden door hem niet aan den burgemeester van Sehoten was afgedragen. De andere rijksveldwacliter had, ofschoon hij dftt laatste feit had bijge- woond, niet overeenkomstig zijn ambtspligt, proces-verbaal tegen zijnen ambtgenoot opgemaakt. Hij was eens, wegens het vele drinken van borrels, voor 7 dagen in zijne funktie geschorst en was wegens het drinken van sterkeii drank eveneens bekend. Pleiter legde een hoogst gunstige verklaring van den burgemeester^ van Velzen omtrent bet karakter en de geloofwaardigheid van den beschuldigde over, wees op de mogelijkheid van vergissing bij dezen, op het, z. i., ontbreken van alle kwade trouw en konkludeerde dus tot vrijspraak van zijn client. Het Hof heeft den 9 dezer overwogen dat de sehuld van dien beschuldigde aan het hem te laste gelegde noeh wettig, noch over- tuigend is bewezen, en hem mitsdien vrijgesproken, met last tot onmiddellijke in-vrijheid-stelling, waartegen de prokureur-generaal zieh niet heeft verzet. De tiians vrijgesprokene had intnsschen circa 3 maanden in preventieve gevangensehap doorgebragt. Aan P. S. Z1JLMAIVS, te Haarlemmermeer, wordt de mededeeling bedaan, dat de Kerkeraadsleden dezer Gemeente steeds gewoon zijn om Brieven van een acllterklapper log-cnaar en oorblazer zoo spoedig mogelijk te verbranden, tenzij ze dienen kunnen tot bewijsstukken voor de kerkelijke censuur of voor den burgerlijken rechter. Serooskerke, J. MEIJERS ouderling. 5 Januarij 1872. W. KOOLE, gelegen te Haarlemmermeer, is bij inschrijving oor den tijd van ZE S aclitereenvolgeiide Jaren TE IIUUR. Die inlidltingeil omtrent de Condition van Huur als anderszins verlangeo vervocgen zieh daarvoor peisoonlijk aan het Kantoor van den Notaris J. L. VAN DER MOERte Haarlemmermeer, in het Hoofddorp, alwaar de IuSChrij- villg'Sbilletteil tot den 18den Januarij 1872 kunnen wor den ingeleverd. 9 9 De Ondergeteekende beveelt zijn in de nabijheid van de Groote Markt gelegen KOFFIJHUIS, den Bezoekers van HAARLEM ten vriendelijkste aan. Haarlem, 21 December 1871. J. S M I T S. VAN grn| Ster/c Ligchaamsgestel. Wnnneer het menschelijk ligchaaiii verzwakt ten gevolge van verslijiing, uitspattingen of verwaarlozing, zullen de Pillen van Holloway die ongelukken herstellen, wanneer zij ingenomen worden volgens de duidelijke teregtwijzingen waarin elke doos gewikkeld is. De Holloway Pillen oefenen den verwonderlijksten tonischen invloed uit in aile geval- len van neerdrukking der zenuwen, die de Ievenskrachten verzwakken en den bloedsomloop traag en ongestadig maken. Zij verbeteren den eet- lust, bevorderen de spijsvertering, regelen den lever en werken als een aangenaam afdrijvend middel. Deze Pillen zijn voor alle leeftijden en ge- stellen geschikt. Een zieke schrijft: Uwe Pillen hebben, om naar owaarde gescbat te worden, niet anders noodig dan bekend te worden «Sedert lange jaren heb ik te vergeefs een Geneesmiddel gezocht en ik «werd van dag tot dag zwakker, toen Uwe Pillen mij al spoedig mijne krachten hebben wedergegeven.» Doosjes Pillen en Potjes Zalf S 1 6.76, 13.50, 20.60. BJ 4 I Geoorloofd ingev. Min. Res. dd. 2 Julij 1870). Loterij ZONDER NIETEN, met: V V J? V V j) Elk Aandeel loot met minstens f S.SO uit. waaronder I van J 3 0,000 en I van f 20,000. Nog enkele Loten, geldig voor deze en alle f VOlg'entle Trekkingen, verkrijgbaar a. 2.50 eens- lie vend geld, te Vtrecht bij VAN SCHERMBEEK I VAN HALL; te Haarlem bij: J. H. BRINKMAN,i GUEPIN VAN DER VLUGT, W. M. VAN BEMMEL, WESTEEKAPPEL HOOFD, C. WEI- JENBERGH, HAAELEM8CHE BANKVEREENI- GING en W. P. VAN WIJK; te Zaandam bij W. j VAN ORDEN en KLAAS VIS JANSZ. C°.te I Leiden bij: SCHLETTE FELIX, G. J. ROL- LANDET, en bij de IIAARLEMSCHE BANKVER- l EENIGING. VAN DE De Trekking heeft plaats in het openbaar, door Weeskinderen, ten overstaan van den te Utrecht gevestigden Notaris. E. P. TEM- MINCK. De Uitgevers en Schrijvers van de Registerlijsten der Staats-Loterijde Heeren L. JTJDELS Comp.te 's Gravenhage zullen daarbij behulpzaam zijn. Onder hunne leiding zal, na afloop der Serien- en Prijzentrekkmgeene lijst vermeldende den geheelen uitslag worden uitgegeven, verkrijgbaar bij den Boekhandel. Het voornemen bestaat, om evpnals bij de Trekking op 31 Julij 1871, dagelijks minstens Duizend Nummers te doen trekken, zoodat de Serientrekking in acht dagen, de Prijzentrek- king in zes dagen en de geheele Trekking, waarschijnlijtc ,op 29 Januarij 1872, zullen zijn afgeloopen. TJithoofdc van de werkzaamheden der Heeren JUDELS C°. voornoemdbij de gelijktijdig in de tweede helft der maand Januarij zamenvallende trekking van de 5e klasse der Staats-Loterij, bestaat de mogelijkbeid, dat de ten deze aangekondigd wordende Hoofd- trekking der Weerbaarheids-Loterijop een of meer- dere dagenmoet worden geschorst. In dat geval zal men zieh echter ten ernstigste beijveren en koestert men dientengevolge ge- gronde hoop, om, op die dagen waarop de trekking der 5e klasse van de Staats-Loterij niet plaats vindt, zooveel meerdere nummers, boven het zooeveu gemelde minimum van Duizend Nummers daags, te doen trekkendat de geheele duur dezer trekking, door de onvermijdelijke belemmering, in het minst niet worde verlengd, maar blijve beperkt tot veertien werkdagen. Zoo noodig zal men daartoe het trekklngsuur dezer Loterij op die vrije dagen vervroegen. In een woord, niets zal worden verzuimd om Serien- en Prij- zentrekking beiden voor ultimo dezer maand te doen afloopen. De betaling der uitgeloot wordende ZES DUIZEND PRIJZEN zal geschieden daags na afloop der Prijzentrekking, of bij verkiezing van den houder ook later, altijd zonder1 eenige korting, en wel: 1°. Van de 5998 kleinere prijeen, tot en met 3000 incluis, ten gerieve der Houders, tot en met 30 Junij 1872, ter hunner leeuzeten kantoren van de COMMANDITAIRE BANKVEREENIGINGte Rotterdam, of van de Heeren J. II. ROELOESZ. ZOON, te Amsterdam, of van de Heeren VAN SCHERMBEEK VAN HALL, te Utrecht, en 2°. Van de hoogereprijzen van /30.000en f UO.OOO, alsmede van de sub 1° vermelde 5998 kleinere prijzen, ook na. 30 Junij 1872, alleen ten kantore van de laatstgenoemden de Hee ren VAN SCHERMBEEK VAN HALL, te Utrecht. Namens de Commissie van Beheer van het Waarborgfonds tevens belast met de regeling der opvolgende trekkingen en met de uitbetaling der uitgelote aandeelen; Utrecht6 Januarij 1872. Mr. F. A. VAN 11ALL. NB. Houders van vroeger uitgegeven loten, oud modelnemen aan deze trekking deel. Eveuzoo aan alle volgende trek kingen zoolang de gelegenkeid tot verwisseling dier loten in andere, nieuw modelniet in de voornaamste Nieuws- bladen is aangekondigd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 3