1872. Vrijdag, 26 Januarij. No. 4. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Polderwezen. Haarlemmermeer. Landbonw. Prijs van het Abonnement in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 175 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. BENOEMINGEN. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 17 tot 23 Januarij 1872. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAXTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterly k Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Bij besluit van 7 November 1871, n°. 30, heeft Z. M. de Koning, beschikkende op het verzoekschrift van Jhr. H. J. Rutgers van Rozenburg, te Amsterdam, en vijf anderenHDs. bewilliging verleend op de acte van oprigting van de naam- looze vennootschapGooisc/te JBeetuiortelsuikerfabriekte ves- tigen te Naardeii. De vennootschap heeft ten doelde op rigting en de exploitatie eener beetwortelsuikerfabrieken zal haren zetel hebben binnen de gemeente Naardenalwaar de fabriek gevestigd zal worden. Deze vennootschap wordt aan- gegaan voor den tijd van vijf-en-twintig acbtereenvolgende ja- ren, en neemt haren wettelijken aanvang op. den dag waarop de Koninklijke bewilliging op de statuten zal zijn verkregen. De aanvrage ter bekoming der Koninklijke bewilliging mogt niet gesehiedenalvorens aan commissarissen bleek dat er voor 200,000 was deelgenomenzullende het ontbrekende kapi- taal binnen den tijd van edn jaar na den wettelijken aanvang der vennootschap moeten geplaatst zijn, behoudens de bevoegd- heid van commissarissen en den direeteur, om eene verlenging van dien termijn bij den Koning aan te vragen. Het kapi- taal der vennootschap wordt bepaald op/ 225,000 verdeeld in 225 aandeelen, elk ten bedrage van/ 1000, op naam of in bianco, ter keuze der deelnemers, behoudens de bepaling van artikel 12 der statuten. Z. M. heeft benoemd: tot lid van het bestuur van het waterschap van Mars en Wyth, (Noord-Brabant), J. P. van Clarenbeek in het bestnnr van den polder van der Eigen, (id.), tot voorzitter L. van Meerwijk en tot lid J. Maastot beheerder van den polder Nieuw Sabbinge, (Zeeland), J. van Damme; in het bestuur der waterkeering van den kalamiteusen polder Burgh en Westland, (id.), tot voorzitter J. M. de Glopper en tot leden W. Beije en G. A. de Katerin het bestuur der waterkeering van het kalami- tense waterschap Nieuw Bommenede, (id.), tot voorzitter K. Hocke Hoogenboom en tot leden J. van der Bijl en T. C. Kohler; tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het kalamiteuse waterschap Bruinisse, (id.), C. Hage; in het bestuur der water keering van het kalamiteuse waterschap Stavenisse, (id.), tot voor zitter C. IJDorst Lz., en tot leden A. van der Slikke en J, Tuyn- man Dz. in het bestuur der waterkeering van het kalamiteuse waterschap Oostbeveland, (id.), tot voorzitter G. J. van den Bosch en tot lid J. van der Werff; in het bestuur der waterkeering van den kalamiteusen polder Willem-Anna, (id.), tot voorzitter A. Meijaard en tot leden J. Weststrate en M. Bruinoogein het bestuur der waterkeering van den kalamiteusen polder Vliete, (id.), tot voorzitter A. van Leeuwen en tot leden J. L. Klnyt en A. Meulenbergin het bestuur der waterkeering van het kalamiteuse waterschap Tien honderd en Zwarte, (id.), tot voorzitter J. de Bruyne te Cadzand en tot leden J. Risseeuw Jz. en J. de Hullu Jz. in het bestuur der waterkeering van den kalamiteusen polder Adornis, (id.), tot voorzitter J. de Bruyne te Nienwvliet en tot lid J. du Bois; in het bestuur der waterkeering van het kalamiteuse waterschap Oud- en Jong-Breskens, (id.), tot voor zitter A. Lnteyn en tot leden J. von Male Jz. en P. Leenhouts Pz. in het bestuur der waterkeering van den kalamiteusen Hoofd- plaatpolder, (id.), tot voorzitter C. P. Serrarens en tot leden J. B. Temmerman en J. B. Tas in het bestuur der waterkeering van den kalamiteusen polder Stad—Philippine, (id.), tot voorzitter V. N. A/ oerman en tot lid J. B. Snoeck in het bestuur der waterkeering van het kalamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en den kalami teusen polder Borssele, (id.), tot voorzitter L. Rottier en tot leden H. A. Hagen, J. Bruinooge en A. Leys; in het bestunr der waterkeering van het kalamiteuse waterschap Waarde, (id.), tot voorzitter M. Pieper en tot leden C. Dijl en P. Kolein het bestuur der waterkeering van het kalamiteuse waterschap Scherpenisse, (id.), tot voorzitter D. Polderman en tot lid A. Hartog Sz. tot hoogheemraad van den Lekdijk Bovendams (Utrecht), R. Melvil baron van Lynden. Mcuwcr-Amstel, 21 Jan. Degewone vergadering der Ver- eeniging ter bevordering van watersehapsbelangen in Amstelland,, den 18 dezer te Ouderkerk gehouden, werd weder door vele belang- stellenden uit de verschillende distrikten van dat waterschap be- zocht. Nadat op nieuw eenige leden tot de Yereeniging waren toe- getreden, werd door den voorzitter verslag gedaan van hetgeen door het bestuur in het belangder Vereeniging sedert de laatst gehouden bijeenkomst was verrigt. Daarna ontstond eene belangwekkende dis- kussie over de vraag, wat tot verbetering van den treurigen toe- stand waarin de boezem van Amstelland sedert de laatste jaren verkeert, kon worden gedaan. Dientengevolge werd met algemeene stemmen besloten, dat de Vereeniging tot de volgeade maatregelen zou overgaan 1 een rekwest te rigten aan de bevoegde autori- teit om aan te dringen op het stellen van een stoomgemaal op den Diemen aan de Diemerdammersluis2°. dat rekwest zoo mogelijk te doen vergezeld gaan van een technisch uitgewerkt plan met de raming van kosten; 3°. de verschillende polderbesturen verzoeken hunne medewerking te willen verleenen tot ondersteuning van boven- bedoeld rekwest. De groote belangrijkheid dezer besluiten, die met denparigheid van stemmen genomen werden, is den belangstellenden een borg, dat de Vereeniging krachtig voortgaat op den ingeslagen weg, en niet zal terngdeinzen voor moeijelijkheden, van welken aard ook, die zij mogt ondervinden. Tevens blijkt uit de genomen besluiten volkomen degoedegeest der Vereeniging om, onder mede werking van alle bevoegde besturen, tot eenheid te geraken en zoo- doende te verkrijgen wat geheel Amstelland zoo vurig verlangt en waarvan de welvaart van dat waterschap zoo geheel afhangt, nl. de zekerheid van een voldoend laag peil op den Amstel, onafban- kelijk van Amsterdam en onaf hankelijk van de Kanaalmaatschappij. Mogt dat doel met een gelukkig gevolg bekroond worden, dan zal eindelijk de treurig achterlijke toestand, waarin Amstelland, vooral ten gevolge van verdeeldheid en tegenwerking, verkeert, een einde Nieuwkoop, 23 Jan. Bij de stemming voor twee leden van het bestuur voor den Nieuwkoopschen Polder, zijn be noemd: tot dijkgraaf, de heer P. H. Holtzman, met 1998, en tot heemraad, de heer S. Catz, met 1908 stemmen. Wijk aan Duin24 Jan. Tot lid van het Polderbestuur de Wijkerbroek, is met 17 stemmen herkozen de heer P. Hee- remans Jr.; de heer J. Graman verkreeg 14 stemmen. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraaad van Haarlemmermeer, tt houden op Dingsdag den 30 Januarij 1872, des namiddags ten 1 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Ontslag van den Gemeente-Ontvanger. 3. Benoeming van Armmeesters. Op de voordragt zijn geplaatst: voor wijk 3, J. de Koning en G. D. Geert- sema, en voor wijk 6 W. Roodenburg en C. Gijzenberg. 4. Request van de veldwachters om eene gratificatie. GEBORENMatje, dochter van P. Spaargaren en A. Willeme. Arnoldus Josephus, zoon van H. Meijer en G. van der Burg. Aaltje, dochter van P. Reinders en A. Groot. Cornelia Willeme, dochter van A. de Waal en A. Voordendag. Adriana Johanna, dochter van J. Koot en A. N. van Ravel. Jacob, zoon van G. Smit en T. Tauber. Agatha Maria, dochter van Q. van derPeijlen M. J. Umans. Gerhardus, zoon van J. Eggink en G. Koolhaas. Leendertzoon van B. Degenaars en S. J. Verhoeve. Jan, zoon van T. Kooij en T. Blokker. OVERLEDENJohanna, oud ruim 4 jaren, dochter van J. Kamerling en C. H. van Es. Corneliaoud 6 jarendochter van F. Dingenouts en Jvan der Enden. Leendertoud 7 maandenzoon van J. Witte en A. Boelhouders. Aartje, oud 2 jaren, dochter van W. Heeren en H. Sliiigerland. Petronella, oud 2 maanden, dochter'van W. Kasberg en A. van Zeist. - Dirkje, oud 20 maanden, dochter van P. Bart enL. de Winter. Klaas Tanis, oud 32 jaren, gehuwd met K. Buitink. Cornelisoud 7 maanden zooA van W. van Wirdum en S. den Breejen. Trijntje, oud 2 jaren, dochter van G. Spaans en P. Westbroek. ONDERTROUWD: geene. GEHUWDgeene. Voor de maand Februarij e. k. zijn de predikbeurten te Haarlemmermeer geregeld als volgt: 4 Pebr. Ds. Jorissen loco Ds. de Mazure, des namiddags ten twee ure11 Pebr. Ds. 'Swaluedes voormiddags ten tien ure; 18 Febr. Ds. van der Flier, des voormiddags ten tien ure; 2 5 Febr. Ds. van der Palm, des voormid dags ten tien ure. Uit Raalte verneerat men, dat de winterrogge uitmuntend te velde staat. Deze heeft van de strenge vorst in December weinig geleden, doordien zij goed onder de sDeeuw bedekt was. In die streken is nog eene groote hoeveelheid bij de landbouwers voorhanden. Men verwacht, dat de prijzen tecen het voorjaar aanmerkelijk zullen dalen. In de Groninger Courant lee3t men het volgende: „Met veel genoegen zagen we onder de vraagpunten ter bespreking in de Noorder-afdeeling van nijverheid opgenomen a. Wat is de oorzaakdat de wintergranen dezen herfst zoo klein en tenger zijn gebleven? Vroeger tochik meen in den laten herfst van 1871, hadden we in dit blad er reeds op gewezendat men voor en na er over hoorde sprekendat men sedert verscheidene jaren des winters of in den laten herfst vooral de wintergarst en de tarwe niet zoo groot en zoo nitgelegd zag als wel vroeger, toen er zich in de bosschen soms hazen konden verschuilen. „Wat wel de oorzaken konden zjjn was moeijelijk te zeggen, te meer daar men overtuigd was, dat het land over het ge heel drooger en vruchtbaarder is dan wel vroeger en de zaaijing nu eerder geschiedde dan in vroegere jaren. Wij hopen daarom, dat de genoemde afdeeling dit onderwerp zooveel mogelijk toe- lichte en ons met de resultaten der bespreking bekend make." Op de verschillende markten te Hoorn zijn in 1871 aan- gevoerd: 6856 stapels of 1,727,354 kilogr. kaas; 96,580 koppen of 48,290 kilogr. boter; 7868 hectol. granen; 1187 paarden15,714 koeijen; 1990 kalveren 18,905 schapen 5335 lammeren; 16,035 varkens, biggen en zeugenen 470 bokken en geiten. Zutphen24 Jan, Ten gevolge van bijzondere omstandig- hedenis het Onderlinge Veefonds alhier ontbonden. Het daartoe strekkende besluit werd met groote meerderheid van stemmen genomen, De voorzitter van een onlangs te Posterholt (in Limburg) opgerigt Lmdbouw-Casinovertoonde in een der laatste ver- gaderingen een soort van brood voor het vee, zamengesteld uit een deel garst, den deel haver en twee deelen lupinen. Elk lid verkreeg daarvan een gedeelte, om het mede naar huis te nemen, ten einde het aldaar te beproevenen het schijnt dat de uitvinding goed is want thans gebruiken het reeds vele landbouwers in Posterholt voor hun vee en voor hunne hoenders. Uit de Lingestreken schrijft mendat het land wordt door- reisd door agenten van suikerfabriekendie met de landbou wers contracten sluiten voor de levering van beetwortels, in den aanstaanden zomer te teelen. De prijs, die voor weinige jaren 7 per 1000 kilogr. bedroeg, is nu reeds tot 10 a gestegen. De winstendie daardoor van den akker worden getrokken, zijn dikwerf zeer aanzienlijk. 'SHertogeilbosch22 Jan. De kommissaris des konings in Noord-Brabant heeft de burgemeesters der verschillende gemeenten in deze provincie uitgenoodigd te doen afkondigen de wet van 26 Ventose, jaar IV, houdende voorschriften tot wering en verdelgiug van rupsenpoppenen herinnert verder, onder verwijzing naar het besluit van Gedeputeerde Staten van 12 Februarij 1824, dat krachtens art. 6 van aangehaalde wet, de boomenheggen en struiken voor 21 Februarij van rupsen- nesten moeten gezuiverd zijnen dat burgemeesters en wet- houders voor de naleving en uitvoering dier wet verpligt zijn te zorgen. In verband met het bovenstaande leest men het volgende ingezonden berigt in de Amsterdamsche Courant: Aan de redaktie! „Bjj het aanhoudend zachte weder raad ik een ieder aan, zijne vruchtboomen vroegtijdig na te zien en van de rupsen- nesten te zuiveren, daar het mij reeds gebleken is, dat de jonge rupsen zich beginnen te ontwikkelen, en de oogst, die dit jaar door de vroeg ingevallen vorst reeds weinig belooft, geheel zou doen mislukken. Met de opname dezer regelen in uw veel gelezen blad zoudt u zeer verpligten, mijnheer de redakteur, UEds. dienstw. dienaar, AmsterdamJac. Galesloot, 22 Januarij 1872. Gediplomeerd boomkweeker." In de Purmerender Courant leest men dienaangaande nog het volgende: Zal het jaar 1872 een overvloedigen oogst opleverendan is bet noodig dat de landbouwers van nu af jagt maken op rupsennesten. De kleine witte zakjes, die aan de boomen zitten, de als met slijm aan elkander gekleefde eitjes, die ringen rondom de takken vormen, moeten zorgvuldig opge- zocht en verbrand worden. Men beweert dat de vorst de rupsen doodtdit is een dwaling. Men heeft die insekten zien weer- stand bieden aan eene koude van 25 graden." Uit verschillende berigten in de Landbouw Courant blijkt, dat de longziekte op verschillende plaatsen in ons land blijft voortwoeden. Finsterwold&0 Jan. In de jongst verloopen week zijn hier twee runderen afgemaakt, lijdende aan de longziekte; dit zijn de eersten in deze gemeente. Oude Schans, 21 Jan. Nadat op den stal van den heer J. H. Busscher, te Koudehoek, in December 1871 het eerste geval van longziekte zich had voorgedaanis eergisteren het tweede rund op hooger bevel wegens dezelfde ziekte afgemaakt. Naar het schijnt, zal het ongeval zich niet tot dit tweetal bepalen. Midwolda22 Jan. Vrijdag jl. zijn hier weder drie koei jen wegens longziekte door den Staat onteigend en afgemaakt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1