1872. Vrijdag, 9 February. VAN AAN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJ1). Dertiende Jaargang. llaarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. IjandSsouw. No. 6. MRlp mmm Prijs van het Abonnement: l&ijiiliiiHl. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Zaturdag 9 December 1871. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Gent, elke regel meer 12/2 Cent. AARLEMMERMEER in het Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AILE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterlijle Woenstlag.) Agenda voor de Vereenigde Vergadering van Rijnland, op Dingsdag den 13 February 1872, des namiddags ten 1 ure, in het Gemeen- landshuis te Leiden. 1. Mededeelingen. 2. Voorstel tot goedkenring der onderhandsche verpacliting van de 's Molenaars brug en de Zwamtnerdamsche brug. 3. Voorstel tot verhooging der premien voor bekenringen voor overtredingen der bepalingen op het baggeren. 4. Adres van Jhr. Mr. D. J. C. van Lennep over de ver- dieping zijner sloot te Halfweg. B. Voorstel tot verplaatsing van een der boden van Haarlem naar Leiden. 6. Voorstel tot goedkenring der aanstelling van een gemag- tigde van den Kentmeester. 7. Voorstel betreffende het aanschaffen van de steenkolen voor de dienst 1872. 8. Voorstel tot restitutie van bundergeld. Ter Secretarie van Haarlemmermeer bevinden zich de na- volgende gevonden voorwerpen, welke. door de eigenaars kunnen warden terngbekomenals Eene el; een zweep; een roodgekleurde doek waarin1 vrouwenjak2 dito mutsen1 halsdasje en 1 boezelaar; voortseen paarsch lederen sigarenkoker eenige rnuziek9tnkkeneen zwart boezelaar; twee platen, voorstelleride Wet en Evangeliemet een inteeken- lijst; een ongemaakt linnen hemd; een sigarenkoker; een portemonnaie met eenig geld; een gouden oorbel; een sigarenkoker, en een goud slot. De te Gouda bestaande „Vereeniging van burgemeesters en secretarissen" heeft zich onlangs tot den minister van justitie gewer.d met verzoek om verpligtend te stellendat de amb- tenaren van het openbaar miuisterie voortaan van den afloop der strafzaken kennis geven aan den ambtenaar, ten wiens overstaan proces-verbaal is opgemaakt; als motief voor het wenschelijke van dien maatregel is o. a. aangevoerd, dat het geval zich kan voordoen dat de burgemeester een bewijs van goed gedrag afgeeft aan iemand die het niet verdient, uit- hoofde van een of ander vonnis, waarmede die ambtenaar onbekend is. van 31 Januarij tot 6 Februarij 1872. GEBORENWillem Dirk, zoon van C. Jongeneel en I). L. Lubbert. Margaretba Klazina, docbter van J. de Zee en P. van der Pligt. Petronella, dochter van G. van Leeuwen en C. Rijkelijkbuizen. Jacobus Wilhelmus, zoon van J. Ruygrok en E. van der Kley. Albertina Hendrika, dochter van A. Hissink en H. G. Geerligs. Gijsberta, dochter van R. van Aalst en E. Schaap. Gerardus, zoon van H. A. Somers en J. C. Olfers. Maartje, dochter van D. Spaargaren en P. Eanser. Johannes, zoon van J. van Zijverden en A. A. van Vuuren. Maarten, zoon van C. Ilameet- nian en A. Spaargaren. Anna, dochter van P. Gouweleeuw en A. B. Berends.Barend, zoon van M. Verbeek en A. Wegman. Hendrika -Vtaria, dochter van T. van Seggelen en J. van Meurs. Magdalena, dochter van J. H. Goestee en M. Zwalve. OVERLEDEN: Johannes, oud ruim 2 jaren, zoon van AY. van Loon en 1. U Wagner. Daatje, oud 7 woken, dochter van T. de Jong en N. van Leeuwen. Klaas, oud 3 weken, zoon van J. Olie en M. Schonte. LEVENLOOS AANGEGEVEN: een kind van G. II. No! en N. Dekker. QNDERTROUWDgeene. GEHUWD geene. Het Provinciaulblad van 1871, n°. 43, bevat de afkon- diging van het besluit van Gedeputeerde Staten dd. 7 Junij 1871, houdende vaststelling van de jaarwedde van den bur gemeester van de gemeente Anna-Paulovvna op 300 der wethouders voor ieder op 50, voor den seoretaris op500 en voor den ontvanger op 100, met de bepaling dat deze jaaiwedden gerekend zullen worden te zijn ingegaanvoor den burgemeesterj wethouders en ontvanger met 1 Jan. 1871 en voor den seoretaris met 1 Nov. 1S7 0. 7 oorzitter: de Heer J. WLantzendorffer pe vergadering wordt geopend des morgens ten 10 ure. Tegenw-oordig 11 leden, zijnde de heerenTimmermans, Knaap, van Vuuren, Dorbeck kuiper, de Brenk, Schone, van Riessen, Bnltman, Klapwijk en t Hooft. Afwczig de heeren Tensen en Buis. 1°. De Seoretaris leest de notulen van den 2 November 1871, welke worden goedgekcurd. 2°. Aan de vergadering wordt mededeeling gedaan van het navolgende a. de Staatsbladen van 1871, n°! 102, 104 tot 126 b. de Provinciale bladen van 1871, n°. 66 en 67 c. het proces-verbaal der op den 21 November 1871 gedane opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger d. besluit van Gedeputeerde Staten, dd. 15 November 1871, n°. 28, houdende goedkeuring der gemeente-rekening over 1870; e. brief van als voren, dd. 15 November 1871, n°. 19, waarbij goed- gekeurd worden teruggezonden de raadsbesluiten van den 2 November 1871, in zake de scbolen n°. 9 en 10; f. brieven van de heeren H. Meijer en J. ten Hagen, waarbij zij de be- noeming tot lid der schoolcommissie aannemen. A1 deze mededeelingen worden aangenomen voor notificatie. 3°. Is aan de orde de benoeming van een boofdonderwijzer voor de school n°. 4. Op de voordragt door Burgemeester en Wethouders, in overleg met den schoolopziener opgemaakt, lcomen voor de heeren: 1°. Laurens Kieviet, te Haarlemmermeer; 2°. Dirk Jan van Aken te Haarlem; 3°. Cornelis van Meeuwen, te 's Gravenbage. Tot de benoeming overgaande, worden in de bus bevonden 11 geldige stembriefjes, en blijkt dat zijn uitgebragt op L. Kieviet 10 stemmen en op C. van Meeuwen 1 stem. Mitsdien is benoemd Laurens Kieviet, en wordt de in-functie-treding be- paald op 1 Januarij 1872. 4°. Komt in behandeling bet Snpplctoir Koine:1 van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1871. De beer Knaap stelt voor om in te trekken het raadsbesluit, waarbij bepaald is dat de aanslag van de beambten zal bedragen een percent van hun inkomen; spreker acbt dat niet goed en wil ben ook laten betalen van bunne andere bezittingen, die zij mogten hebben; spreker meent dat bij met deze zaak tbans wel aan de orde is, betgeen in de vorige vergade ring niet het geval seheen te zijn. De Voorzitter antwoordt dat hij bet door den heer Knaap bedoelde raads besluit niet kent. De heer Knaap zegt dat het besluit be^iaat. De heer Kuiper weet ook niet dat dei/gtiijk besluit bestaat. De Voorzitter zegt dat deze zaak in ac volgende vergadering zal behan- deld worden. De heer Bultman geeft den wensch te kennen dat aan elk der raads- leden zal verstrekt worden een exemplaar der verordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag. De Voorzitter zegt zulks toe. Tot de behandeling van bet Kohier overgegaan zijndestelt de beer Dorbeck voor om C. Rijkelijkhuizen, aangeslagen op f 4, te verhoogen met 2, en dus te hrengen op 6. De heer Kuiper stelt voor eene verhooging van 4, waardoor de aanslag zon worden f 8. De heer Dorbeck vereenigt zich met bet voorstel van den heer Kuiper, en trekt zijn voorstel in. Het voorstel van den heer Kuiper wordt aangeuomen met algemeene stemmen. De heer Bultman hield zich bniten stemming. Het kohier na deze wijziging, bedragende 109, wordt zonder hoof- delijke stemming vastgesteld, en de termijnen van invordering bepaald op 13 Januarij en 17 Februarij 1872. 5°. Nader in behandeling genomen zijnde het adres van Gen-it van Groningen. houdende verzoek dat liem moge worden verkocht een stukje dorpsgrond te Nieuw-Vennep (zie de notulen van 26 September 1871. n°. 13), wordt door Burgemeester en Wethouders, in wier handen dit adres werd gesteld, geadviseerd om op dit verzoek gunstig te beschiklcen. Overeenkomstig het advies van Burgemeester en Wethouders wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Vervolgens wordt aan de goedkeuring der vergadering onderworpen het navolgende eoncept-besluit De Gemeenteraad van llaarlemmermeer, Gezien het adres van Gerrit van Groningen, wonende alhier, verzoekende dat aan hem moge worden verkocht een stnkje gemeentegrond, gelegcn te Nieuw-Vennep Gelet op art. 137 en 194c der gemeentewet, Heeft besloten! 1°. te verkoopen aan Gerrit van Groningen een gedeelte grond van het kadastrale pereeel, sectie N, n°. 940, ter grootte van ongevecr 294 vierkante meters 2°. de verkoop geschiedt tegen een prijs. van veertig cents den vier- kanten meter; 3°. de kosten van opmeting, overdragt, enz., komen ten laste van den kooper; 4°. het ontwerp der koopacte, bij flit besluit gevoegd, wordt goedgekeurd; 5°. dit besluit wordt onderworpen aan de goedkeuring van Gedepu teerde Staten. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Dit besluitalsmede het ontwerp der koopactewaarvan mede voor- lezing wordt gedaan, worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer Bultman- geeft in ovcrweging om, dewijl de te verkoopen grond verpacht is, van den pachter te vragen eene verklariug dat hij van de pacht van het te verkoopen gedeelte grond afziet en zulks voor de levering. Dienovereenkomstig wordt besloten. 6°. Komt weder in behandeling bet verzoek van den bulponderwijzer W. van der Spek om eene toelage, welk adres bij besluit dezer vergadering, dd. 2 November 1871, is gesteld in handen van Bugemcester en Wethou ders om advies. Burgemeester en Wethouders adviseren om op dit verzoek afwijzend te beschikken. De heer Klapwijk zegt dat de adressant heeft twee kinderen en van zijn tractement van f 400 moet leven; daarvoor acbt spreker dat het wel noodig is om eene toelage te geven, en stelt voor om voor 1872 eene toelage te yerleenen van vijftig gulden. De heer Kuiper is tegen dit voorstel. De heer Bnltman zegt dat, aangezieu ook de bulponderwijzer Verhage zoodanigc toelage heeft, het moeijelijk aan den adressant kan worden geweigerd. De Voorzitter brengt het voorstel van den heer Klapwijk in stemming, waarbij het wordt nangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Foor ^stemden de heeren: Dorbeck, van Vuuren, Bultman, Timmermans, Knaap, 't Hooft, Klapwijk, van Riessen en Schone. Tegen de heeren de Breuk en Kuiper. - Wordt gelczen een schrijven van den hoofdonderwijzer van Zwetselaar, waarbij bij zijnen dank betuigt voor de verhooging zijner jaarwedde en voor de hem toegekende hulp, bestaande in eene toelage van f 1G0 voor een kweekeling, terwijl gemelde onderwijzer tevens verzoekt om gemelde/100 te mogen toekennen aan zijnen kweekeling Hendrik Poelman. Is besloten, den hoofdonderwijzer van Zwetselaar te melden, dat de be noeming van een kweekeling geschiedt- door hem, onder goedkenring van den schoolopziener. 8°. Wordt gelezen een schrijven van den boofdonderwijzer Zwart, waarbij bij in antwoord op de raadsbesluiten van 2 November U„ houdende ver hooging zijner jaarwedde tot f 700, en bepaling van de hulp op aijne school op een kweekeling, verzoekt dat bet besluit omtrent de jaarwedde worde berzien en hij gelijk worde gesteld met de hoofdonderwijzers der scbolen n°. 1 tot 8, en dat hem ten spoedigste een bulponderwijzer worde gegeven. Op voorstel van den Voorzitter wordt zonder diskussie of hoofdelijke stemming besloten, dit schrijven aan te nemen voor notificatie. 9°. De Voorzitter stelt voor, om, naar aanleiding der in de vorige vergadering genomen beshiten omtrent de school n°, 10, te bepalen dat aangezien de school n°. 10 (ringdijk bij Sloten), door de kinderen uit andere schoolwijken zoodanig wordt bevolkt, dat daardoor vermeerdering van het onderwijzend personeel en vergrooting van het schoollocaal zou noodig worden, op de school n°. 10 to rekenen Van den 1 Januarij 1872 geene kinderen zullen worden toegelaten dan die woonacbtig zijn in de sehoolwijk n°. 10, bevattende de sectiiin BB, CC, en van sectie FF de kavel 16 tot 22, zoodat de lecrlingen die tbans tot gemelde school be- booren, docb onder andere schoolwijken wonen, zich den 1 Januarij 1872 zullen moeten doen inschrijven aan <fe school van de wijk, waarin zij wonen, een en ander ingeyolge bet bepaalde bij art. 13 van het reglement voor de openbare scholen in deze gemeente. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig dit voor stel besloten, en voorts goedgevonden den hoofdonderwijzer biervan mede deeling te doen en hem te melden dat hij met primo Januarij a. s. een kweekeling kan aaustellen. 10°. De Voorzitter deelt mede dat Burgemeester en Wethouders eene conference hebben gehad met de geneesheeren Bolkestein, van Dorsten en van der Horst, ten einde met hen te spreken omtrent eene andere wijze van voorziening in de verstrekking van geneeskundige hulp aan armen. Dat ecbter geen der gedane voorstellen door de geneesheeren zijn aan- genomen geworden. Er volgen nu eenige discussien omtrent de wijze waarop in de genees kundige armenverzorging zal worden voorzien. Daarbij wordt aangegeven door den voorzitter het benoemen van drie gemeente-geneesbeeren, op eene belooning van 800 elk, en van no" twee vroedvrouwen, op f 20e belooning elk. Een der leden, de heer van Riessen, zou willen benoemen een geneesbeer in het Hoofddorp en de vroedvrouw verplaatsen naar Nieuw-Vennep. De heer Bultman wil een conccpt-reglement inaken voor een ziekenbus, waarin dan de gemeente voor de armen zou deelnemen; mogten de genees heeren zich daarmede niet willon inlaten, dan zon een geneesbeer knnnen beroepen worden. Terwijl einaelijk de beer Kuiper zou vvenscben, dat bij de ingczetenen een inteekenlijst werd aangeboden waarop zij zouden knnnen inschrijven Voor een of meer dagen werkvcrschaffing aan armende armen, die zich bij bet burgerlijk armbestuur aanmelden, kunnen dun in de gc'legenheid worden gesteld om te werken tegen b. v. 60 cent per dag, en spreker meent, dat, indien de armen worden verpligt tot werken, bet vragen van onderstaud zeer zal verminderen. De Voorzitter zegt, dat bij de arnnncesters ook uiinoodigen zal om elke vecrtien dagen eene eollecte te doen, dewijl anders de uitgaren niet zullen te dgkken zijn. Naardien ecbter geene bepaalde voorstellen worden gedaan, en nadat nog over de zaak van gedachten was gewisseld, wordt de vergadering door den Voorzitter voor een half uur geschorst, onder mededeeling dat^lie daarna met gesloten deuren zal voort.gezet worden. 11°. De zitting heropend zijnde, bekomt de beer Knaap bet woord die zegt dat hij het wenschelijk acht, dat aan de onderwijzers eene instructie wordt gegeven, waarin zij verpligt worden otn in alle vakkeu, waarvoor zij zijn geexamineerd, onderwijs te geven- ook op avondscholen." De Voorzitter meent dat zoodanige verph'gting moeijelijk kan worden opgelegd, dewijl de onderwijzers daarop niet zijn aangesteld. De heer Knaap zou op alle scholen avondschool willen doen houden en de onderwijzers dan onderwijs laten geven in alle vakken, waarvoor zij zijn gecxamineerd, en zulks voor de /100 die de onderwijzers als verhooging van tractement zullen ontvangen. De heer Klapwijk zou de onderwijzers voor die verhooging onderwijs willen laten geven in het teekenen. De Voorzitter gelooft dat de onderwijzers wel bereid zullen zijn teeken- onderwijs te geven, maar tegen betaling. De beer Knaap zon de onderwijzers er toe willen verpligtenspreker rnerkt aan dat de Road zijn besluiten weder kan intrekken, en dat de jaarwedde waarop de onderwijzers beroepen zijn geldende is. De Voorzitter stelt voor deze zaak in eene volgende vergadering nader te bespreken. hetweik wordt goedgevonden. 12°. De heer Bultman herinnert, dat er nn nog vacaturen in het arm bestuur zijn die voorloopig zullen blijven, maar vraagt wanneer men een einde zal krijgen in den tegenwoordigen toestand van het armbestuur? De Voorzitter meent, zoodra een voorstel tot verandering zal zijn gedaan, dat kan worden aangenomen. De heer Bultman zou dan wenscben dat dobr Burgemeester en Wethouders of eene Commissic uit den Raad in de volgende vergadering een voorstel werd gedaan tot wijziging van bet Reglement van het armbestuur. De Voorzitter acbt bet beter dat dan de financiele commissie met Bur gemeester en Wethouders eene conferentie houde, ten einde deze zaak te bespreken en een voorstel aan den Raad te doen en w-ordt op voorstel van den Voorzitter daartoe zonder hoofdelijke stemming besloten. De Vergadering wordt daarop gesloten. Men meldt van den RijnkantVoor den tijd van het jaar is het weer zeer aangenaam, doch eigenlijk te mooi en te zacht, helgeen aanleiding kon geven dat het later nog wel

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1