50 - MynlancL ILusidltouw. Politick Overzigt. 16 22 Febr, 1872. fSeiigten. REGTSZAKEN. onverschillig van welke geloofsbelijdenis zij zijnwaut alien zijn wij kinderen van 't zelfde huisgezin In de voorgaande week is door Dr. J. P. Heije, te Am sterdam, van zijn uitgestrekt landbezit te Abbenes 133 bun ders ondershands verkocht aan den heer Biemond, te Bleis- wijk, voor circa 1200 gulden het bunder (hectare). Daardoor is de geheele Kngermeer in handen van een anderen eigenaar overgegaan. Welligt kan deze verkooping de oorzaak worden der toenemende bebouwiug en bevolking van Abbenes ofschoon men het hier algemeen betreuren zou, wanneer Dr. Heije zich van al zijne landerijen wilde ontdoen. Dingsdag 13 Febr. is op plegtige ivijze in de groote zaal van Bijnlands huis, in tegenwoordigheid der leden van de vereenigde vergadering en eenige genoodigden, een geschenk uitgereikt, door het boogheemraadschap aan jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest aangeboden als bewijs van hulde voor het door hem geschreven werk Het hoogheemraadschap van Rijnland. Het geschenk bestaat uit een zeer schoon bronzen beelddoor Barb&Jieunete Parijs, staande op een sierlijk bewerkt voetstuk van zwart hout, vervaardigd in de fabriek van de hh. Horrix C°. te 's Gravenhage. Behalve met de fraai uitgesneden wapens van Kijnland en van de familie Gevers, prijkt het voetstuk met een medallion in zilver, waarop in reliefletters voorkomen de woorden Rijnlandaan jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest ah bewijs van erkentelijkheid voor zijne beschrijving van liet lioogheemraadschap. 1871." Op die plegtigheid volgde een diner, door de leden van het kollegie van dagelijksch bestuur, een groot aanlal hoofdingelanden eenige hoofdingeland-plaatsvervangers en de' hoofdambtenaren van llijnland aan jhr. Gevers van Endegeest aangeboden. Dalfseil20 Febr. Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat de nuchtere kalveren die voorheen met/2.50 a/3 betaald werdenthans voor de slagtbank voor 7 tot 9 verhandeld worden. Lareil (Gelderland), 20 Febr. Dezer dagen werd in ons dor]) de laatste vergadpring gehouden van de afdeeling Zutphen der Geldersche Maatschappij van Landbouw; sedert lang was zjj niet zoo bezo«;ht, als ditmaal het geval is geweest. De hoofd- bezigheid bestond in het monsteren van den onlangs aange- kochteu Duitschen hengst die algemeen voldeed zoowel aan de leden als aan de aandeelhouders in de vroeger tot den aankoop ititgeschreven leening. Bij het monsteren van dit schoonekvachtige dierwas men algemeen van gevoelen dat de kommissie te dier zake in hare zending uitrnuntend geslaagd was. Utrecllt, 21 Febr. In de afgeloopen week hebben fransche paardenkoopers in deze provincie een groot aantal jonge paar- den gekocht, vooral veulens waarvoor zij o. a. voor 1 %-jarige zelf tot 230 betaalden. Bij besluit van 22 December 1871, thans opgetiomen in de Staats-Courant, heeft Z. M, besehikkende op het verzoek- schrift van den heer Cornelis Adriaan Eliza van den Honert, wonende te Amsterdamals kommissaris der naamlooze yen- pootschap: Beetwortel-suikerfabriek op den liuize Zwanenburg gevestigd te Amsterdam, HD. bewilliging verleend op de akte houdende wijzigingen in de statuten dezer vennootschap. Naar wij vernemeu heeft het Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden behaagd voor de van 6 tot 11 April in het Park te Amsterdam te houden tentoonstelling van tuinbouwvoort- brengselen, voor een gouden en twee zilveren medailles in te schrijven. Heei'de20 Febr. Als eene zeldzaamheid deelen wij mede dat op den stal van den heer Yas Yisser alhier een osstaat, welks gewigt door deskundigen geschat wordt op 700 kilogr. schoon aan denhaak. Den 18 dezer heeft de firma J. II. R. Kreunen te Doetin- chemper expeditie van van Gend Loosnaar Z. M. den koning ten geschenke afgezonden een mandje nieuwe aardappelen geteeld op den lcouden grond door Schoenmaker, op den Kei- jenborg, onder die gemeente. De eerste nieutve aardappelen uit Noord-IIolland geteeld in den lcouden grond, zijn den koning aangeboden door W. Leenderts Pz., boomkweeker en bloemist te Medemblik. Omtrent het plan tot het invoeren van landbouw-onderwijs op de hoogere burgerschool j.e Wageningen deelt de Landbouw Courant mede, dat de gemeenteraad van Wageningen besloten heeft een subsidie van het rijk van 4000 en van de prov. Gelderland van 1000 aan te vragenten dienste van den aan'de school te verbinden kursus in den landbouw, waartoe twee leeraren zulleu worden aangesteld. Op het door onderseheidene veehouders in de gemeente Baarderadeel, aan Z. M. den koning ingediend adreswaarbij wijzigins werd verzocht van het koninklijk besluit van 4 Dec. 1870 (Staatsblad n°. 190), door op te neinen een bepaling, dat al het van de besmettclijke longziekte verdachte ruudvee moet worden afgemaakt, heeft de minister van Staat en van binnenlandsche zakennamens den koning, aan de adressan- ten te kennen gegevcndat, zoodra de noodzakelijkheid der verlangde wijziging blijkt, daarin zal worden tegetnoet geko- men; dat intusschen bij de toepassing der bestaande bepalin- gen de longziekte in Holland en Utrecht veel verminderd is en .derhalve de uitspraak der ondervinding nader moet worden afgewacht. Uit Baarderadeel wordt gemelddat thans op meer dan 20 stallen ongeveer 500 runderen door die ziekte bcmet zijn, en iedere stal op zich zelve reeds een nieuw brandpunt van besmetting vormt, even als dit het geval wa3 tijdens de laatste runderpest. Verscheidene runderen zijn reeds afge maakt. Een bewjjs dat de longziekte onder het rundvee in sommige streken der prov. Friesland in hevigheid toeneemt. Nog niet lang geleden werden in bet laboratorium der Kon. Zioeedsche Landbouw-Academiemet medewerking van den intendant voor de visscherijproeven genomen, om uit visch- afval eene bruikbare meststof te bereiden. Men mengde den vischafval deels met kalk, deels met koolpoeder, tot eene soort compost. Deze onderzoekiogen bleven niet zonder ge- volgen want thans is men op verscheidene plnatsen in Bohns Lan begonnen visch-guano te vervanrdigendie in deugdelijk- heid met de beste visch-guano's uit Noorwegen schijnt te kunnen wedijveren. Wanneer zal men in Nederland met het bereiden van zulke meststof beginnen. (Lb. Ct.) De veestapel verkeert in de omstreken van Olst in een uitmuntenden toestand. De prijzen waren in de laatste weken buitSngewoon hoog en er werd veel voor buitenlandsehe reke- ning vlug van de stallen genomen. Thans zijn de prijzen dalende. Er is in dezen omtrek veel vet vee voorhanden, waarvoor goede prijzen te bedingen zijn. In het vorige jaar is er veel jong vee aangehouden zoodat de veestapel thans zeer belang- rijk is. De landbouwers zijn reeds zeer druk bezig met de veldwerkzaamhederi. Zij zijn reeds bezig met/het bemes- ten en het beploegen hunner akkers. De weilanden hebben een aanzien gelijk in het voorjaar. Van de hand van Dr. H. van Capelle bevat de Economist een artikel over de aftnakiDg van rundvee, aan longziekte lijdende. „Mogt het gelukken het doel te hereiken de long ziekte geheel te verdrijven eenige weken vpor den weidetijd (een laat voorjaar zou daartoe medewerken), zoodat geen enkel verdacht beest naar de weide gebragt wierd dan zou de strijd ziju volstredenen zou men later alleen te doen hebben met uit andere oorden overgebragte longzieke runderen. Het hier verkregen resultaat zou dan welligt elders navolging yinden en Nederland het voorbeeld hebben gegeveu van eerie ratjoneele bestrijding der longziekte." Partijstrijd in en builen de nationale vergadering, vrees voor een bonapartistische zamenzweringpogingen om Bourbon en Orleans lot overeenstemming te Brengenwat betreft de aanspraken op den franschen troontoeneming der bijdragen van het volk om de drie milliarden Irijeen te krijgen die aan Duitschland nog moeten betaald worden, voortdurende onzekerheid over het belastingstelsel, ver- oordeeling van den bijna zeventigjarigen socialist en demokraat Blanqui tot deportatie naar een versterkte plaatszie liier in weinig woorden wat Erankrijk gedurende de afgeloopen week heeft opgeleverd. In Engeland behaalde de regering in de twee huizen van bet Parleraent een overwinm'ng op hare tegenstandersdie van zekere benoeming een wapen tegen haar gemaakt hadden. De plegtige en officiele dankdag, ter gelegenbeid van het her- stel van den prins van Wales, wordt met verlangen te gemoet gezienaanstaanden Dingsdag zal die buitengewone godsdienst- oefening gehouden worden, de koningin zal daarbij tegen- woordig zijn. Van Duitschland valt te vermelden, dat in Pruissen het door de kalholieken bestreden ontwerp van wet op het schooltoezigt door bet huis der afgevaardigden aangenomen en thans hij het Heerenhuis in onderzoek is, en dat een persoon in hechtenis is genomen die het plan had opgevat prins Bismarck te vermoorden. Het cisieithaansche kabinet van Oostenrijk heeft zijnen zin gekregen, met betrekking tot de verkiezing van leden van den rijksraadter voorziening van tusscheulijds openvallende plnat sen het regeringsontwerp, daartoe strekkendeis door bet huis der afgevaardigden tot wet verheven. In Spanje is een nieuw kabinet opgetredenwij wenschen het eeu lang leven, dochdoor de ondervinding geleerd, twijfelen wij aan de vervulling van dezen wensch. Griekenland geeft, naar het schijnt, eindelijk hoop op eene regeling zijner financienten bate zijner schuldeischers. Een ander financieel konfliktnamelijk dat over de spoor- wegen inRumanieis opgelost, en er bestaat thans gegronde verwachting dat de obligatiehouders betaling van de achter- stallige coupons zullen erlangen. In Denemarken heeft het Folkething verworpen het ontwerp van wet tot het heffen eener iukomstenbelasting. Die lands- vergadering stoorde zich hierbij niet aan de bedreiging van den minister van financien, zijn ontslag te zullen nemen inge- val van verwerping. Wij kunnennu ook onze tweede kamer weldra geroepen zal zijn over een gelijksoortig ontwerp te stemmen, haar 3lechts toeroepengoed voorgaan, doet goed volgen 1 Zwitserland zet-de herziening zijner grondwet in edit libe- ralen zin kalm voort. Men zegt dat de paus van plan is het oekumenisch kon- cilie weder bijeen te roepenmaar niet te Home. Leendcrt Bol en Cornelia Hnigen (le eerste 94 en de tweede 92 jaren oud wonende te Oud-Gastel, mogten drti 14 dezer hun 70-jarig huwelijks- feest vieren en genieten het voorregt beide nog krasse menschen te zijn. Eenige heeren in die gemeente hadden zich tot eene comraissie gevormd om van deze zeldzame gebeurtenis een feestdag voor het geheele dorp te maken waaraan dan ook voldaan is en waartoe alle ingezetenen gaarne hebben medegewerkt. In de trekschuit van Groningen naar Winschoten hebben dezer dagen eenige varkens een paar manden met boter geledigd. De eigenaar van de boter eischt thans schadevergoedingmaar de eigenaar van de varkens vraagt die eveneens en beweert dat hem die toekomt voor de eventueele kwade gevolgendie het onmatig gebruik van boter bij zijne dieren kan veroorzaken Andermaal is er te Sliedrecht eene poging tot hrandstichting gedaan. Men hadeven als de laatste maaleene brandende turfkool onder het rietendak gelegd. De vermoedelijkc dader is gevangen genomen. XJit Hoorn wordt als eene bijzonderheid gemeld, dat zich onder de lotelingen voor dc nationale militie aldaar, ligting 1872, een bevindt die eene lengte heeft van 1080 streep. Hij is, in aanmerking nemende zijnen leeftijd in verhouding tot zijne lengte, welgemaakt, en men zou, de trek- ken van zijn gelaat voorbijziende hem niet den ouderdom toekennen dien hij bezit; hij is schoenmakers-leerling en wordt verpleegd in het Protes- tantsche weeshuis. Bij de loting voor de nationale militie „te *s Hertogenbo9ch deed zich verleden week het buitengewoon verschijnsel voor, dat de drielingen: Jan, Antoon en Bernard van Hees die nog bij hunne moeder inwonen, aan de loting deelnamen. Zij hebben nog een broeder die door plaatsvervanging zijne dienst bij de nationale militie heeft volbragt. Het zal nu de vraag zijnzoo alien een dienstpligtig nommer hebben getrokkenwie van die drielingen de dienstpligtige zal wezen daar de oudste der vier broeders aan de railitiewet voldeed en alzoo twee andere broeders vrijmaakt. In den ochtend van den 16 dezer i9 aan het station Zeist-Driebergen op den Rijnspoorweg een vreeselijk ongeluk gebeurd. Twee goederentreinen moeten elkaar aldaar passeren. Een komraies te Zeist te huis behooren- deen een spoorweg-arbeiderbevonden zich op den weg. Voor den eenen trein willende wijken, werden zij door den anderen trein overreden. De kom- mies is in hoogst bedenkelijken toestand opgenomenmaar de arbeider was geheel verpletterd. De ongelukkige was ruim twintig jaren iii dienst der Maatschappij en laat eene weduwe met zes kinderen achter. De Raad der gemeente Dalfsen heeft het spannen van honden voor rij- en voertuigen verboden. Wenschelijk ware het om de veiligheid voor paarden dat dit verbod' eene algemeene toepassing in Nederland vorid. Te Vlodorp, in Limburgis verleden week baron J. L. van Scherpen- zeel-Heersch terwijl hij als voorzitter van de Landbouw-vereenigiug aldaar in het publiek het woord voerde plotseling dood nedergcvallen Eene dame te Louden maakt in de dagbladen aldaar een brief bekend dien zij aan den ontvanger der belastingen heeft gezonden, en waarin zij weigert belasting te betalen als een protest tegen de onregtvaardigheid haar en alle Engelsche vrouwen aangedaan door haar uit te sluiten van het stemregt. Den' 18 Febr. is te Leeuwarden een schipper, die in het //voor-onder" kolen had aangelegddoor den damp daarvan gestiktzijn broederdie zich mede aldaar bevond werd in hoogst gevaarlijken toestanddoch nog levende gevonden. De onvoorzigtigheid, die deze schipper met den dood moest bekoopen is helaas niet zeldzaam en daarom strekke deze me- dedeeling op nieuw.tot ernstige waarschuwing. Woensdag-avond van de vorige week is boven Parijs en omstreken eene dondcrbui gevallen. De dagbladen herinneren, bij de vermelding van dit natuurverschijnsel dat omstreeks dezen tijd van het jaar ongewoon is, eeu rijmpje onder de landbouwers in zwangaldus te vertalen In Februarij bliksemvuur Voorspelt een voile korenschuur. Te Londen zijn in de vorige week weder 16 sterfgevallen aan de kinderpokken meer aangegeveneen bewijsdat die ziekte daar nog viunig heerscht. In diezelfde week werden drie kindermoorden, een gewone moord en twee zelfmoorden gepleegd. Twee menschen werden overredentwee verdrouken en twaalf stikten. Volgens opgaven door de politie zijn in de week van 4 tot 11 January niet minder dan 49 personen gewond of Ver min kt ten govolge van overrijden. Een arme Ier trad onlangs te Londen ech poelierswinkel binuen en vroeg: //Wat kosten die twee kippen?" //Drie shillings," was het ant- woord. //Wat blief je?" zei de verbaasde Ier, //in mijn land geeft men hoogstens zes pence voor zulk een paar." //Waarom ben jc dan maar niet in je land gebleven //Omdat we daar geen zes pence hebben." Het magnetisrne en de zaak van den magnetiseur J. J. Weteling bieldeu op Donderdag 11 Jan. jl. gedurende een geruimen tijd de kamer van korrektiouele zaken der arrondissements-regtbank te Amsterdam bezig. Gemelde magnetiseur stond Damelijk te regt, ter zake van bet, zonder daartoe bevoegd te zijn, op 21 en 29 Augustus 11. verleenen van geneeskundigen raad, als bedrijf, aan den zoon van den kommissaris van bet Haarlemnierveer te Am sterdam. Beklaagde bad, volgens verklaring van den vader en den zoon, de somnambule in slaap gemaakt. Vervolgens had deze de band van den jongen gevat, gezegd dat bij aan vallende ziekte leed en een recept opgegeven, dat door den magnetiseur was opge- sckreven en in afscbril't aan den patient overhandigd. Een paar apotbekers hadden geweigerd dat recept in gereedheid te brengen, omdat de voorgescbreven pillen naar hun oordeel zulk eeu dosis cyanetum ferri bevatten, dat de jougeling bet gebruik met den dood zou bekoopen. De vader van den patient stelde hierop het recept in banden van den geneeskundigen inspekteur. De deswege in de instrnktie geboorde medieus dr. van Merkus Doornik was bet met die zienswijze niet eens, en gaf overigens als zijn gevoelen te kennen, dat het zoogenaamde magnetisrne in waarlieid bestaat. Nadat vier getuigen a charge gelioord waren, verklaarden drie ge- achte personen, als getuigen a deebarge opgeroepen, dat zij de som- nambuie van den hr. Weteiing voor zieb zelven, voor huisgenooten of familieleden, met goed gevolg hadden geraadpleegd. Een bunner deelde o. a. mede, dst een kindje van 8 maanden, hetwelk door de medici was opgegeven, door een middel van de somnambule was genezen. Zij gaf terstond op welke diagnose de doctor had gemaakt, dat bet kind verkeerd bebandeld was en dat bet aan zuur en slijm op de maag lijdende was. De apotheker, bij wien bij bet recept liet klaar maken, outraadde dit, omdat het een zwaar vergift inhield. Hij geloofde ecbter zoo vast in bet somnambulisme, dat hij het middel liet toedienen en zulks met bet beste gevolg, daar een enorme outlasting van zuur en slijm bet kind spoedig deed herstellen. De substituut-ofiicier, mr. P. Yerloren van Themaat, begon met aan te toonen dat hier geen kwestie ikas over de waarde of on- waarde van het magnetisrne. Het was zijns inziens in casu, uit de bekentenis van den beklaagde in verband met de verkiaringen der getuigen, bewezen, dat de beklaagde een recept aan een patient bad ter band gesteld en een geneesmiddel ten gebruike voorge scbreven. De wijze waarop bij aan dat middel kwam, deed, volgens spreker, niets af tot bet feit dat hij, de magnetiseur, daardoor geneesKundigen raad bad gegeveu. Vermits bij daarvoor twee maien teikens 3 bad gevorderd, bleek dat bij de geneeskunst als bedrijf had uitgeoefend, terwijl tevens bewezen was dat bij de bevoegdheid daartoe mists, vermits bij reeds vroeger wegens een dergelijk feit veroordeeld was, en de Hooge Raad, bij arrest van 11 Oktober 1871, dat vonnis had bevestigd, rekwireerde spreker, op grond van reoidive, ditmaal eene veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van twee maanden. De advokaat mr. A. E. K. Hartogh tracbtte en uit de verkia ringen der drie getuigen a decharge en uit die van dr. Merkus Doornik, en uit een aantal den regter overgelegde brieven, waar- onder een van een raadsheer in den Hoogen Raad, een van een lid der arrondissementsregtbank te Amersfoort, een van een dito uit Rotterdam, het nut van bet magnetisrne voor de maatschappij te staven. Pleiter beweerde dat men bier met geen charlatan te doen bad en dat men geen enkel voorbeeld kou aanwijzen, waarin de sonnambule van den beer Weteling bad gefaald. De doetoren waren zoo gelukkig niet. Een der getuigen bad dan ook tusscben een doctor en een elairvoyante bet onderscheid aangegeven, aldus ge- formuleerd »een doctor raadt en raadt dikwijls mis; hij kan oordeelen, maar oordeelt dikwijls slechteen elairvoyante ziet en ziet juist." Uit de verklariDg van dr. Merkus Doornik resulteerde o. a., dat de sonnambule zeif-bandelend en zelf-denkend optreedt, en dus niet is bet instrument van den magnetiseur. Hij geeft alzoo geen geneeskundigen raad. Noch bet in slaap brengen van eene vronw, noeh het opschrijven van betgeen een ander dikteert kan als zoodanig worden beschouwd. Pleiter betwistte ten slotte dat bier was de ten laste gelegde uitoeferring van geneeskunst als bedrijf en dat bier de verzwarende omstandigheid van rtcidive mogt worden aangenomen. Het arrest toch van den Hoogen Raad, welks leer hij bestreed, was gewezen na het plegen van het tbans geinkri- mineerde feit. De arrondissements-regtbank (derde kamer) te Amsterdam beeft ecbter, bij vonnis van Donderdag 15 Februarij, den magnetiseur J. J. Weteling scbuldig verklaard aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, en hem te dier zake veroordeeld tot een geld- boete van 100. De regtbank heeft o. a. aangenomeii, dat, wat er ook zijn moge van bet magnetisme en van ae handelingen der somnambule, de magnetiseur in deze is de aanlegger en bewerker en dat bij al hetgeen hij daarbij verrigt doet om den gevraagden geneeskundigen raad te geven. De verzwarende omstandigheid der recidive is ecbter in deze niet aangenomen, o, a. op grond dat wel bij art. 19, maar niet bij art. 18 der wet op de uitoefe- ning der geneeskunst een verbooging van straf ingeval van recidive is bedreigd. Daarenboven was de ingeroepen vroegere veroordee-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2