- 38 - Politiek Overzigt. 1 7 Maart 1872. fteineng-de iSerlglen. Jttgczoubeu. ABBENES. dat door de buitengewoon snelle uitbreiding van de middelen van verkeer, geene zekerheid was te verkrijgenof met binnen zeer korten tijd eene geheele verandering in de prijzen zou komen. Deze twijfel zal voor hem, die de waarde van statistieke eijfers weet te waardeeren worden weggenomen door de opmer- kingdat de prijs van dierlijke voortbrengselen, in tegenstelling van dien'der granen, allengs en aanhoudend gerezen is. Hij zal de eijfers, die den prijs aangeven vertrouwen als eene uitdrukking voor de totale voortbrenging in de verschillende statendie niet plotseling verandert. Voor anderen moge hier bet oordeel van Hartstein over de Londensche markt, wier beteekenis voor het buitenland jaarlijks toeneemt, eene plaats vinden Men behoeft ook voor de naaste toekomst niet te vreezendat door den toenemenden uitvoer van vee naar Londen, indien hij een veel grooteren omvang mogt verkrijgeneene overlading dezer markt zal ontstaan. Men zou er zich veel meer over kunnen bekommerendatbij liet snelle aangroeijen van de bevolking der Eoofdstad en de daardoor vermeerderde behoefte aan vleesch niet eer gebrek dan overvloed zal geboren worden. Daarenboven moet in aanmerking worden genomen, dat het vleeschverbruik in de Engelsche fabriekstreken zeer aanzienlijk is en dagelijks grooter wordt. Men heeft slechts noodig zich de oorzaken voor den geest te stellendie het op dezelfde hoogte blijven der graanprijzen aan den eenen kant en het rijzen van die der dierlijke voortbrengselen aan den anderen kant, ten gevolge hebben gehad om elken twijfel weg te nemen, dat de stand der prijzen binnen korten tijd zal veranderen. Een uitvoerig uiteenzetten van deze oor zaken zou voor dit opstel te ver gaanen wij zulleu daarom slechts de voornaamsten daarvan vermelden. Indien de prijzen van het graan veel minder zijn gestegen dan die der meeste andere landbouw-voortbrengselenin het bijzonder die van vleesch en zuivel, zoo vindt dit zijne verklaring vooreerst daarin, dat, niettegenstaande in Duitschland de ver- meerdering der graanopbrengsten geen gelijken tred heeft gehouden met het toenemen der bevolking, de naburige staten toeh, ten gevolge der allerbelangrijkste uitbreiding van goedkoope mid delen van vervoer, met de Duitschers op hunne markteu kunnen mededingen, terwijl zij in staat zijn om veel goedkooper graan voort te brengen. Het achterblijven van de veeteelt, 't welk ik straks zal aan- toonen, tegenover den aanmerkelijken vooruitgang van den landboaw in 't algemeenlevert het bewijs, dat de graanteelt bij den landbouw op den voorgrond is gesteld iets dat ook met zekerheid wordt aangetoond door het feit dat de wetenschap die met de praktijk op het gebied der landbouwkunde steeds in naauwe betrekking heeft gestaan, in den jongsten tijd hare eerste laauweren heeft behaalddoor uit te maken welke de voedingsmiddelen der planten zijn. Dit heeft ongetwijfeld aan- leiding gegeven tot het op den voorgrond plaatsen van den graan- bouwomdat door nit te maken welke de voedingsstoffen der planten zijn, den praktischen landbouwer een maatstaf is gege ven waarnaar hij de waarde der verschillende meststoffen kan beoordeelen. Van hier het algemeen te voorschijn komen en gebruik maken van kunstmest, tegenwoordig zelfs in die mate in streken waar de landbouw eenigermate op een hoogen trap staat, dat ook de. kleine boer dien niet alleen gebruikt, maar zelfs voor onontbeerlijk houdt. De wetenschap toonde aan dat men zonder stalmest van het veld kan oogstenen vele landbouwers namen gretig dit middel te baat, om zich van de oude mestmachine, den veestapel, als een noodzakelijk kwaad althans voor een deelte ontslaan. Menigeen heeft de veeteelt opgegeven en tegenwoordig zijn er vrij waf boerderijen waarin zonder van stalmest gebruik te makende landbouw wordt gedreven. Terwijl men de veeteelt meestal slechts als een middel be- schouwde om mest te verkrijgen valt het ligt te begrijpen waarom de teelt van voedergewassen zoo weinig mogelijk werd gedreven en' waarom het graandat dadelijk geld gafde eerste plaats verwierf. Tevens was de kunstmest een middel om de geheele hoeveelheid mest voor den akker op eene gemakkelijke wijze te vermeerderen, daardoor de opbrengsten te verhoogen, en, ten ge volge van beide gunstige voorvvaardenland, dat vroeger voor akkerbouw ongeschikt wasonder den ploeg te brengenvooral toen de ondervinding leerde dat nieuw ontgonnen boscbland door kunstmest uitstekend voor de teelt van granen geschikt wordt. Geen wonder alzoo dat in vele streken de boschgronden bij zamenwerking van verschillende gunstige omstandigheden in korten tijd aanmerkelijk in prijs stegen. Zooontstond, te gelijk met het toenemen der bevolkingniet alleen eene vermeerdering van graanteelt op de tot nu toe bebouwde oppervlaktemaar vele nieuwe gronden werden bij de oude bouwlanden gevoegd. Bij dit op den voorgrond treden der graanteelt, waartoe de wetenschap aanleiding gaf, komt als tweede oorzaak van het niet sterker rijzen der graanprijzen, eene daarmede gepaard gaande en wel berekende verandering der bOuwwijze in de naburige landendie nu met de inlandsche graanbouwers begonnen mede te dingen. Weet niet ieder landbouwer, dat het Hon- gaarsche graan op de markten aan den Kijn een belangrijke rol speelt? Dit feit, dat maar al te zeer de aandacht van velen onzer landbouwers ontsnapt, bewijst, dat de marktprijs van vele voortbrengselen niet bepaald wordt door hetgeen in den engeren kring eener streek wordt voortgebrachtook niet door de voortbrengselen van eene provincie of een landmaar door die van alle deelen der aardedie met elkander in verbinding staan. Deze stelling, die niet bepaald op alle voortbrengselen toe- passelijk is, omdat de kosten van vervoer bij velen de kosten van voortbrenging te zeer verhoogen, heeft eene volkshuis- houdkhndige beteekenis van verre strekking; wijl het daardoor voor iederen producent mogelijk wordt, overeenkomstig zijuen eigenaardigen toestand, voort te brengen; om namelijk de vruchten te telendie voor zijn grond en onder zijne luchtsgesteldheid het meest geschikt zijn. Vervolg hierna). Frankrijk heeft zijnen minister van financien verlorenen moet zich voor het oogenblik met een noodhulp tevreden stellen. Is de man, aan wien Thiers het beheer van 's lands geld- middelen toevertrouwtplotseling overleden? Neen. Is die man afgetreden omdat hij voorstellen had gedaan waarmede zijne ambtgenooten zich niet konden vereenigen? Neen. Is hij tot een andere hooge staatsbediening geroepen? Neen. Maar wat is dan de reden zijner aftreding of liever, zijner verwij- dering uit het kabinet? Doodeenvoudig: de verklaring, door hem afgelegd.als getuige in een strafzaak, in een krimineel proces bedoelde verklaring was van dien aarddat de andere ministers aan Thiers hebben te kennen gegeven met zulk een kollega niet langer te willen zittenen hoe gaarne Thiers den beer Pouyer- Quertier, zoo heet die ex-minister, ook behoudeu had, want beider gevoelens, wat de handelspolitiek betreft, komen volmaakt overeenmoest hij hem toeh laten glippen Pouyer-Quertier was gedwongen zijn ontslag de vragen. Het proces, hierboven bedoeld, was dat van den heer Janvier de la Motte een der prefektendie tijdens het keizerrijk Na poleon III met den meesten ijver gediend hebben; hij werd beschuldigd van valschheid in openbare geschriften, van ver- duistering van landsgelden, van misbruik van magt, van knevelarij, en niettegenstaande hij en zijne drie medebeschul- digden al de hun ten laste gelegde feiten bekendenant- woordde de jury (de gezworenen) op de hem vcorgelegde 676 vragen, geen enkele uitgezonderdneen, en dus was de man waren de vier mannen niet schuldig, en werden zij op vrije voeten gesteld. Al het schandelijkeal het misdadige, al het laakbare door hen verrigt en ter zake waarvan zij vervolgd werden in voorarrest zatenwat den hoofdbeschuldigde aan- gaatna door Zwitserland te zijn uitgeleverdwas niet schan- delijk, niet misdadig, niet laakbaar, zeiden zij en hielden zij volen deze hunne meening werd ten voile beaamd door den man die aan het hoofd staat van het beheer der staatshuis- houding, door den minister van financien, die tot taak heeft te waken tegen bedrog, oneerlijkheidmisbruik van 's lands penningen. De minister van financien vond al die onre- gelmatighedendoor den prefekt gepleegdallezins natuur- lijk, onvermijdelijk zelfs; en nu sprak het ywel van zelf dat de andere ministers, voor hunne eer en hunneu goeden naammoesten verklaren dat hun kollega, naar hun inzien den bal misslaat, en dat hij of heengaan of andere ambtge nooten krijgen moest. Het eerste gebeurde, en wat te Rouaan in de laatstverloopen dagen is voorgevallenstelt het fransche Staatsbeheer gedurende Napoleons regering op nieuw in een zeer ongunstig licht. In Engeland heeft een negentienjarige politieke d^veeper de koningin aangerand, toen zij in een open rijtuig van een toertje huiswaarts keerde. Dat de dwaas, O'Connor ge- naamdkwade bedoelingen had, is niet geblekenhij wilde Victoria niet vermoorden; zijn doel was alleen haar schrik aan te jagen; de pistool, welke hij der vorstin voorhield, was oudonbruikbaar en niet geladenen hij dacht de ko ningin op deze wijze te kunnen dwingen aan de fenianshare iersche vijanden, de hand boven het hoofd te houden. Of- schoon geen raoordenaar, zal O'Connor zijne vermetelheid toeh zwaar moeten boeten. De godsdienstbeweging in Duitschland en in Oostenrijk tegen de ultramontanenmeer bepaald tegen de voorstanders van de leer van 's pausen onfeilbaarheidbreidt zich al meer en meer uit en wordt door de regeringen begunstigd. In Pruissen is thans bij het Heerenhuis in behandeling het door het huis der afgevaardigden reeds aangenomen ontwerp van wet, regelende het schooltoezigteen wet, insgelijks strek- kende om de magt der katholieke geestelijkheid op de scholen tegen te gaan. Belgie behoudt zijnen diplomatieken vertegenwoordiger bij den paus, en door Erankrijk is een nieuwe gezant bij den koning van Italie benoemd. De graaf van Chambordvan wiens kortstondig bezoek te Dordrecht wij in ons vorig overzigt melding maaktenbevindt zich nog steeds te Breda. Deze pretendent naar de konings' kroon van Frankrijk doet in die noord-brabantsche stad nie- mand kwaad, en niemand legt hem iets in den weg. Of hij nog lang daar vertoeven zal, weet men niet; doch hij verlenge zijn verblijf zoo veel hij wil, zoo lang hij of zijne omgeving niets verrigt, dat uit een politiek of diplomatiek oogpunt onze regering in moeijelijkheid zou kunnen brengenis de zoon van den hertog van Berri eenvoudig te beschouwen als ieder ander vreemdeling die ons land bezoekt. In Rusland worden groote toebereidselen gemaakt voor de aanstaande viering van den tweehonderdsten verjaardag van czar Peter den Groote. Denemarken ziet met verlangen de terugkomst van zijnen koning te gemoet, Deze vorst, die eenige maanden te Athene, bij zijnen zoon, den koning van Griekenland, heeft doorgebragt, be vindt zich thans in Italie, en zal, onmiddellijk na zijnen terugkeer te Kopenhagen, een nieuwen minister van financien moeten benoemen. De koning van Zweden en Noorwegen is ziekelijk en moet vooreerst zich van veel werken onthouden. De Gemeenteraad te Zwolle heeft Burgemeester en Wetbouders gemagtigd om in voorkomende gevallen de sneeuw te doen opraimen. Een van de raadsleden vond het een overdreven eisch altijd op zindelijke straten te willen loopen en zeide dat men zich bij morsige straten moest bedienen van goede schoenen. Een schoenmaker zou niet beter voor zijn vak heb ben kunnen pleiten. In eene arbeiderswoning aan den Haarlemmerwegonder de gemeente Sloterdijkis in den vroegen morgen van 5 dezer een zoo hevige brand ontstaan dat weldra huis en inboedel bijna geheel in de asch werden ge- legd. De moeder heeft met moeite hare kinderen gered. Eene spuit uit Amsterdam was het eerst bij den brand aanwezig, Naar men verneemt had de bewoner een en ander voldoende verzekerd. Aan de dames-telegrafisten in Rusland hangtnaar men zegteen ontslag met een klein pensioentje boven het hoofden welomdat het gebleken is dat zij te veel praten over den inhoud van de telegrammen. Wel staan er strenge straffen op maar "er blijven steeds ovcrtreedsters. Te Oosterzee stierf dezer dagen een arbeiderdie geheel alleen met zijn hond leefde. Na den dood van zijn meester, bleef het dier trouw bij het lijk de wacht houden en liet aan iedereen, die den doode trachtte te naderenzijne tanden zien, Eindelijk heeft men den hond met geweld moeten verwijderen om het lijk te kunnen kisten. Te Z. trad onlangs op een laten a vond een jongman een logement binnen, doch vernam dat alle kamers reeds bezet waren. //Dat is niets", zeide hij, //dan slaap ik maar op het biljart." //Wel ja, waarom niet." Den volgenden morgen moest hij voor dit nachtleger drie gulden tachtig cents betalen. Hij gaf hierover zijne verbazing te kennen, doch men legde hem uit dat het gebruik van het biljart drie stuivers de partij kostteen dat zulksnaar berekeningvan twaalf uur 's nachts tot zeven uur 's mor- gen9, drie gulden tachtig cents bedroeg. Terwijl in andere plaatsenzelfs in de kleinste gemeentenaanzien- lijke bijdragen worden geleverd om het feest van 1 April ook plaatselijk te vierenheeft men te Grohingen - wegens gebrek aan deelneming - van het aanvankelijk voomemen moeten afzien. De subcommissie had lijsten ter teekening bij de ingezetenen doen rondgaan, doch het resultaat daarvan was, dat voor het gedenkteeken de nymph, geteekend is voor f 59; voor het asyl ten behoeve van oude en van verminkte zeelieden f 331.50 en voor de plaatselijke feest viering f 226. De commissie heeft teregt begre- pendat die som van f 226 te gering was om daarvan een fees£ te kun nen organiseren. Zij heeft daarom een ander besluit genomen dat zeker algemeen zal worden toegejuicht. Voor zoover de inteekenaren, bij de op- haling der gelden toonen daarmede genoegen te nemenzullen namelijk de f 226 verdeeld worden onder de besturen van de verschillende weeshuizen aldaar en de godsdienstige israelietische armenschoolten einde daarvoor aan de kinderen dier inrigtingen ter gelegener tijd een feestdag kunne wor den bereid. De genoemde sommen van 59 en f 331.50 zullen aan de hoofdeommissie te Brielle worden overgemaakt. In Palankaeene plaats aan den Donau in Hongarijeis een balzaal ingestort, waarbij zeven jongelingen en vijf meisjes zijn omgekomenter wijl bovendien nog vijftien jongelingen zoo erg zijn gekwetstdat er wei nig kans bestaat voor hun levensbehoud. Iemand, niet juist op de hoogte van de natuurlijke historiekwam bij een heer te visite die op gemeubeleerde kamers woonde en eeu mooi tijgervel voor zijn sofa had liggen. Sakkerlootzei de bezoekerdat is een mooije huid Van welk dier is die nu wel? Die huid is van mij, mijnheer! antwoordde de ei^enaar trotsch. Dezer dagen is in de gemeente Baflo een ergerlijke diefstal gepleegd. Gedurende eenigen tijd lag daar een persoon die geen huisgezin hadte bed lijdende aan pokziekteweshalve het geraden was de hulp van an deren in te roepen. Het oog viel op eene vrouwdie meermalen poklij- ders had opgepast en daartoe dus bijzonder geschikt scheen. De ziekte nam echter in hevigheid toe met het gevolg dat de lijder bezweek. De vrouwmet het oppassen belastnam al spoedig de gelegenheiddat zij alleen waste baat om haar voordeel te zoeken op minder gepaste wijze. Zij ging aan het zoeken en schijntterwijl zij met het lijk nog alleen in het sterfhuis waseenige effecten te hebben gevonden. Hiermede te Gro- ningen waar zij woontteruggekeerdzocht zij die effecten voor geld te verwisselen maar hare houding en gesprek deed alien schijn ontstaan dat die effecten niet op eerlijke wijze in haar bezit waren gekomen. Zij zoude het geld den volgenden dag bij een geacht effectenhandelaar komen halen, doch kwam niet opdagen. De politie, van het vorenstaande onderrigt vernam weldra dat bedoelde vrouw dezelfde wasdie den poklijder te Baflo had opgepast, nam de vrouw onder hare hoede en de effecten in beslag zoodat de erigenamen juist bij tijds voor schade werden behoed. Het bru- taalste van deze geschiedenis isdat de vrouwdie ruim is betaald voor de oppassing zich na den diefstal nog eens naar het sterfhuis heeft bege- venvermoedelijk aldaar ncg weder heeft gestolen, en, waarschijnlijk be- schonken geraakthet huisraaddat zij geen kans zag mede te nemen zoodanig heeft door elkander geworpen dat er niet veel goeds van terug te vinden was. De aangehoudene bragt vroeger vele jaren in de bedelaars- kolonie door. Te Frankfort is in den vroegen ochtend van den 1 dezer een zeer bewoond huis in de Jiidengasse ingestort. Onverwijld is men aan het werk gegaan om de personen die onder het puin bedolven lagen te trachten te redden. Omstreeks den middag had men een twaalftal te voorschijn gebragt, die echter, op eene enkele uitzondering na, reeds waren overleden. Uit Madrid meldt men, dat door de overheid aldaar eene fabriek van valsche Fransche banknoten is ontdekt. De vervaardigers zijn gevan- gen eh de door hen gemaakte banknoten in beslag genomen. Zaturdag jl. heeft Tjitte Hendriks de Vries, te Knijpe (in Friesland) zijn 107den verjaardag vrij goed gezond gevierd. Volgens het Vaderland werd onlangs in een der garnizoensplaatsen een soldaat gestraftdie in eenigzins wanordelijke kleeding de kazerne had verlaten om een haring te koopenwat door den officier van de week als volgt werd opgeteekend //Vier dagen politiekamerwegens het halen van een haring zonder stropdas of schako en met de knoopen los." Men leest in het Weelcllad van het Uegt: //Ter zake van de gratie, door den Koning op zijnen geboortedag aan Hendrikje Kolk, wed. Dalsem, geschonken vernemen wij nader het volgende Bij arrest van het Prov. geregtshof in Drenthe van 14 Mei 1864 was zij veroordeeld tot de dood- straf, wegens vergiftiging van haren man. Die straf werd bij koninklijk besluit van 29 September 1864 verwisseld in tuchthuisstraf van 20 jaren. Zeven a acht jaren van deze laatste straf waren dus verstreken toen het Z. M. goedgunstig behaagde de ongelukkigeberouwhebbende zondares op de dringende bede harer grijze oudersin overeenstemming met het ad vies van den hoogen raad en van alle gehoorde autoriteitengeheele kwijtschelding van straf te verleenen. Buitengewone redenen bestonden er voor deze buitengewone koninklijke gunst. Hendrikje Kolk had gedurende de jaren harer gevangenschap steeds onmiskenbare blijken gegeven van een diep berouw zij had zonder ophouden getracht de op haar rustende smet zoo veel mogelijk uit te wisschen door haar uitmuntend gedrag was zij een voorbeeld ten goede voor hare mede-gevangenenIntusschen leed zij aan eene ongeneeslijkelevensgevaarlijke kwaal. Verdere gevangenschap was voor haar de onvermijdelijke dood terugkeer tot hare betrekkingen niets anders dan de vergunning om haar ellendig leven welligt nog korten tijd te rekken en in de armen harer ouders te sterven. Zoo ooitdan is hier door den Koning een schoon gebruik gemaakt van het schoonste pre"- rogatief der kroon." Pas waren wij eenigzins bekomen van den aangenamen indruk der feestviering in November van het vorige jaar door Dr. J. P. Heije, te Amsterdam aan de leerlingen der school alhier geschonken, naar aanleiding van bet welvolbragte annexatieplan van Pruissen en Holland... o foeil ik wil zeggen van liet huwelijk tusschen den heer Zervas van Keulen en mejufvrouw Heije, of alweder naderde de langverbeide dag van 1 Maartde verjaringsdag van Dr. J. P. Heije die ook nu, gelijk reeds jaren achtereen, het jonge volkje te Abbenes een vrolijk, prettig feest op dien gelukkigen stond bereid had. Uie dag, zoo lang met ongeduld ingewacht, was eindelijk aangebrokenWel was het weder winderig en guur, maar toeh niet zoo onbevallig als den vorigen dag. Wat kan men ook van deze wisselzieke maand de schrik van alle tering- lijders 1 anders verwachten? Waarlijk, als er geen goede menschen op Gods lieven aardbodem leefden, die hartelijkheid en warme ingenomenbeid van zich lieten uitstralen, dan zou ik wenscheu en voorstellen, deze maand uit alle mogelijke en onmogelijke almanakken te schrappenonder conditie echter, dat die professor Plan... nudat doet er niet toemij de zekere voorspeliing kon gevendat het dan altijd zacht en lief weer zou zijn. Het feest werd dan geheel binnen het school gevierd. Ik geloof dat meer dan 116 leerlingen tegenwoordig waren. Hebt gij wel eens uitbundige kiuderpret bijgewoond? Niet? Nu, dan hadt gij den lsten Maart in de school te Abbenes moeten zijn; „want even was de klok koud, die negen sloeg". of daar begon het gewoel, gejoel en ge- krioel. Er was behoorlijk ruimte in het vertrek gemaakt, zoodat het dartele volkje naar hartelust dansen en springen kon. Ontslagcn bijna grootelijks van den menschelijken dwang, vertoont ieder zich zooals zijne ware natuur is. Kan het kind anders achterhoudend zijn, dan is het volkomen openhartig; de schuchtere bedeesdheid is overgegaan in tamelijk vrijmoe- dige luidruchtigheid, en de toeh altijd knellende schoolvorm is op zulk een dag door de natuurlijke ongedwongenheid op de vlucht gejaagdoch lieve tijd ze praten en lagchen dan met den meester en gaan met hem om, alsof het een zeer gewone schoolkameraad van hen was die het in tollen en knikkeren toeh niet van hen winnen kan. Nu, een schoolmeester met

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2