Advertentien. a - 42 - Bergsche geele Pootaardappelen Beschikbaar Bruine Dekhengst, Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 6 lot 12 Maart 1872. Landbouw. Haren12 Maart. Sedert eenige dagen was er sprake, dat eenige runderen op den stal van een landbonwer alhier ziek waren. Door deskundigen is thans onderzoek naar den toestand van dat vee gedaan, en is gebleken dat de longziekte zich, ten minste bij tien dier runderen, heeft geopenbaard. Het bewuste dier is afgemaakt en maatregelen zijn genomeu om verdere verspreiding tegen te gaan. Folitiek Overzigt. 8 14 Maart 1872. (iemengde Herigten. Jnsjczmibctt. EEN i 9. Pensioneeren van onderwijzers heeft in 1871 met plants gehad. 3de Afdeeling. Van de Kosten van het Onderwijs. 10. Mededeeling omtrent de bijdragen tot de kosten van het onderwijsdie niet door de geraeentenoch overeenkomstig art. 36 gedragen worden. Niet toepasselijk. §11. Mededeeling in hoeverre aan art. 32 is voldaan. Door de gemeente werd in 1871 voorzien in alle de uitgaven, die volgens art. 32 der wet in het belang van het onderwijs aan de gemeente zijn opgelegd. 12. Over de schoolgelden. Het schoolgeld bedraagt 10 cents per week, voor elken leerling, in iedere klasse. Het wordt geheven krachtens Raadsbesluit dd. 16 Aug. 1860, goedgekeurd bij Z. M. besluit van 28 October 1860, n°. 50. 13. Mededeeling of art. 36 op de Gemeente is toegepast. In 1871 zijn geene bijdragen van bet Rijk of de provincie voor het onderwijs ontvangen. 3de HOOFDSTUK. Over het Bijzonder Onderwijs. 1. Personeel der bijzondere onderwijzers. Het personeel der onderwijzers aan de twee bijzondere scbolen bestaat nit School op HH, kavel 30.. Hoofdonderwijzer J. C. L. Radier, bezitter van den tweeden rang. Kweekeling E. Brands van Rees. School te Nieuw-Vennep.Hoofdonderwijzer Jan van Doom. Hulponderwijzer G. W. van Apeldooru. 2. Verlies van bevoegdheid. Niet toepasselijk. 4de HOOFDSTUK. Over het Toezigt. 1. Personeel der Commissie. In 1871 werd, ter vervulling der nog bestaande vacaturetot lid der Commissie benoemd de heer A. Breure en werden de heeren H. Meijer en J. ten Hagen, die den 31 December 1871 moesten aftreden, Wbenoemd. De Commissie bestond dus op 31 December 1871 nit de navolgende leden N. T. Dorbeck,.tijd van aftreding 31 December 1872. J. W. Lantzendorfferu n 31 1872. A. van Riessen,u u 31 1873. A. Breure 31 1873. M. Tanis.u u n 31 tt 1874. J. van Vuuren,31 u 1874. D. Eggink,31 1874. L. Houtkooper,31 1875. F. I. Faas,31 1875. H. Meijer,31 1876. J. ten Hagen31 1876. Voorzitter is de heer A. van Riessen, Onder-Voorzitter en Secretaris de beer D. Eggink. 2. Gehouden schoolbezoekeh. De scholen zijn in 1871 door de Commissie tweemalen bezocht, behalve het meer bijzonder toezigt, betwelk door elk der leden wordt uitgeoefend op de hem tot dat einde aangewezen school. Dat bijzonder toezigt is verdeeld als volgt School n°. 1de heer Meijer. u u 2,n Tanis. n 3n Dorbeck. u tt 4Eggink. u n 5u Houtkooper. u tt 6, u van Riessen. u 7,tt van Vuuren. 8,ten Hagen. n u 9,Faas. h n 10n Breure. Het geneeskundig toezigt op de scholen werkt zeer gunstig. De daartoe aangewezen geneesheeren hebben het hun opgedragen onder- zoek maandelijks getrouw verrigt. Gednrende het jaar 1871 werden van de tien scholen een aantal van 38 leerlingen tijdelijk verwijderdwegens hoofdzeer of andere schadelijke huidziekten. Opgemaakt door de Plaatselijke Schoolcommissie van Haarlemmermeerden 29 February 1872. A. VAN RIESSEN, Voorzitter. EGGINK, Secretaris. I Volgens later ingekomen berigt zal Ds. van der Flier, van Heemstede, den 30sten dezer niet des voortniddags 10 ure maar namiddags half drie optreden. GEBORENTrijntje, dochter van P. Smit en C. van Liempt. Adri ans, dochter van Q. Huijsmans en C. Kloet. Pieter, zoon van A. Doekes en T. Blankman. Aalt, zoon van H. Buis en J. van Someren. Aagje, dochter van G. van Wirdum en P. den Toom. Hendrik, zoon van M. Roubos en M. Gennet. Elisabeth, dochter van W. Dooijeweerd en C. Boef. Jacob, zoon van T. Claij en J. Honter. Hendrik, zoon van K. Edelaar en M. Tnlen. OVERLEDENPloontje, oud 5 jareu, dochter van C. Griekspoor en A. Konings. Johan George, ond 8 jaren, zoon van A J. G. Timmer- mans en J. Streefkerk. Comelis, oud 2 jaren, zoon van R. van Rossum en F. Kromhout. Pieter Wagenmaker, oud 39 jaren, gehuwd met Ma', van der Gragt. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van H. Engel en D. Lewis. ONDERTROUWDW. van Loon (wednr.) met C. van Damme. GEHUWDC. Tamboer met J. Breedeveld. GESCHEIDENHendrik Sluijter en Ca. Ha. Ca. van Dijk. Bij J. H. de Boer, te Ooster-Hoogebrug (Groningen), staat eene koe, die in vijf jaren twaalf kalveren ter wereld bragt, vier jaren achter elkander telkens tweelingen en nu onlangs vierlingen. De vierlingen zijn ongelukkig overleden, maar de kraamvrouw bevindt zich in uitmuntenden toestand. Bij Heerenveen zijn 6 koeijen verkocht voor/ 1550. De berigtgever gelooft, dat nog nooit in Friesland zoo hooge' prijzen werden besteed. Deventer12 Maart. Als een bewijs welke enorme prijzen er thans voor het vee besteed worden. vermelden wij, dat door den veehouder J. Klunder aan den vleeschhouwer Oorsprong te Zutphen eene koe is verkocht, welke wordt geschat op een gewigt van 500 kilogr.schoon aan den haakvoor den buiten- gewoon hoogen prijs van/ 400, en eene ■door diens zoon, welke wordt geschat op een gewigt van 450 kilogr., schoon aan den haak, tegen 350. Varsseveld, 12 Maart. Op de bouwplaats Karsselder, onder deze gemeentebevindt zich thans nog een statige eikenboom die, voor de borst gemeten, eene dikte heeft van 1.13 meter middellijnde stamhoogte is nagenoeg 12 meter, en de kruin heeft 18 meter vlugt. Deze boom zal, met vele andere schoone exemplaren, op 16 dezer alhier publiek verkocht worden. In het dorp Oudega hebben zich in de vorige week weder vier gevallen van longziekte voorgedaan bij een der veehouders die sedert December van het vorige jaar reeds 18 "beesten daaraan heeft verloren. Zwollc, 8 Maart. De vee-markt was heden zefir aanzien- lijk; aanvoer ruim 1000 stuks, die meest alien tot gemon- teerde prijzen zijn afgedaan. In twee dagen zijn per Centraal- spoorweg naar Belgie verzonden 91 waggons met vee van de raarkt van heden en door de Belgische koopiieden in de eerste dagen dezer week in onze environs aangekocht. Volgens een, door de Midd. Ct. ontvangen telegrafische berigt, is de veepest uitgebroken op een hofstede, gelegen tusschen de belgische gemeenten Damme en Oostkerke, en alzoo op een afstand van slechts anderhalf uur gaans van onze grenzen. Aan de Leidsche Courant wordt het volgende gescbreven Ofschoou de buitengewonn strenge vorst in den nacht van 7 op 8 December 11. veel schade heeft veroorzaakt, blijkt het toch nu bij de algemeene ontwikkeling van het boomgevvas dat de eerste opvatting als overdreven kan worden aangemerkt. Terstond na die vorst, heeft men de knoppen der oofthoomen onderzochtbevonden dat zij zwart waren en daaruit de ge- volgtrekking gemaakt dat er nu voor dit jaar op weing of geen bloesem meer was te hopen. Maar verreweg het groolste deel der boomen heeft zich hersteld waarvan men de gunstige uitkomst kan vernemen. De peren- en appelboomen toch dra- gen eene menigte gezonde bloemknoppen die een rijken bloei doen verwachten en, zoo later strenge nachtvorst uitblijft, niet minder eene vruchtzettingbeloven. De perziken- en abrikozen- boomenom andere steenvruchten niet te noemenstaan zoo mooi en gaaf als verlangd kan wordenterwijl de loten daarvan evenzeer met eene menigte bloesemknoppen zijn bezet. Aan het hout der druivenboomen langs de muren is geen verval te bespeurende pit der jonge loten is zoo groen en gaaf als in andere jaren. In de druiven- en perzikeukassen daarenfegen en op sochtige veengronden en kweekerijen heeft de vorst veel kwaad gedaan. Ten einde de boomen meer aan de natuur bestand te makenworden, zoo als bekend is, in het najaar de ramen van die kassen genomen. Zoo gewennen de boomen langzamerhand aan de winterkoude en wordt het teederejonge hout krachtiger. Plotseling valt nu de vorst van December in, te vroegtijdig en te hard beide, om geen onheilen te ver- oorzaken. Kort daarna bleek het dan 00k van druiven- en perzikenboomen een aantal geleden bad of doodgevroren was. Op veengronden in kweekerijen, zoo als te Boskoop, die wegens meer vochtigheid invloed hebben op het houtwaardoor het weeker blijftbijgevolg gevoeliger is, heeft meu hetzelfde gezien. Een groot aantal van allerlei boomgewas is er zoo niet tot versterving, dan toch tot kwyning overgegaanhet hout is tot in de pit aangetast en daaronder komen eene me nigte perzikenboomen, struik- en stamrozen voor, die dood gevroren zijn. In Frankrijk is gedurende deze week niets juerkwaardigs voorgevallen. De Rationale vergaderirig te Versailles is de plaats waar de volksvertegenwoordigers elkander beschimpen en beleedigenzonder dat de voorzitter bij masjte i3 de orde te handhaven. Dat zulk een vergadering op deze wijze het weinige ontzag, hetwelk zij nog bezit, gaat verapelen, is voor iedereen duidelijk. Van de finnnciele ontwerpen van wet, nl. die betreffende de belastingen enz.hoort men niets; de wet ter bestrijding van de Internationale is tliaus in behandeling en vindt veel ivnrme voorstandersmaar ook evenzeer warme tegenstanders. Een andere wetdie eerstdaags in beraadsla- ging zal komenheeft ten doel de drukpers te beteugelen wantieer deze zich aanvallen tegen de nationale vergadering en de regering mogt veroorloven. Nog voor dat deze wet rijp was voor de openbare diskussie, heeft zij tot zulk een uroote oneenigheid tusschen den president en zijne ministers aan den eenen kant en do kommissie van onderzoek aan den anderen kant, aanleiding gegevendat Thiers weder gemeend heeft met zijn oritslag te moeten dreigen gelukkig is ook dezen keer dit gevaar verwijderd ten gevolge van een overleg dat tusschen de twee partijen tot stand kwam. Enyelandwaar de legerorganisatiede onderwijswetde fabriekarbeidde emancipatie der vrouw en zoo vee! andere groote maatschappelijke vraagstukken steeds aan de orde zijn en blijven heeft met genoegen zijrifen troonopvolger naar Italie zien vertrekken tot volkomen herstel van gezondheid, en hoopt, als de priDS van Wales terugkorat in hem te vinden den vorst die, als het oogenblik gekomen zal zijn, met krachtigo hand de teugels van het bewind zal aanvaarden. Ook de koningin verlaat eerstdaags het land om een pleizierreis naar Duitschland te "ondernemen. In Duitschland hebben eenige generaals, waaronder twee prinsen, een pruissische en een wurtembergschegeldgeschenken gekregen als blijk van erkentelijkheid voor en van waarderiug van hunue buitengewone diensten, den laude bewezen gedurende den oorlog van 1870/1871. Vier millioen thaler waren daartoe door de regering beschikbaar gesteld, en deze zijn op 300,000 thaler nawelke de koning van Beijeren mag verdeelen, door keizer Wiliem verdeeld onder 24 krijgshelden. Vier hunner kregen ieder 300,000 thaler, drie ieder 200,000 thaler, vier ieder 150,000 thaler, dertien ieder 100,000 th. Ons dunkt die heeren kunnen zich daarvoor wel mooije sou venirs aan den oorlog koopen. De wet op het schooltoezigt in Pruissen is door het Heered- huis van den landdag insgelyks aangenomen, en onmiddellijk daarna werd zij afgekondigd. De strijd tusschen de oud-katholieken en katholieken in geheel Duitschland en ook in Oosienrijk duurt voort. Spanje is, als altoos, het tooneel van hevigen strijd tusschen de politieke partijen en de toestand van koning Victor Amadeus valt niet te benijden. In Portugal daarentegen is thans zamenwerking van de partijen in het stoffelijk belang des lands te bespeuren. In Denemarken wil de regering de belastingpligtigen ont- heffen van een deef van hetgeen zij voor den Staat moeten opbrengendoeh de volksvertegenwoordiging verklaart zich tegen dezen maatregelop grorid dat het onvoorzigtig is tot eene vermindering van belasting over te gaan waarover men wel eens later berouw zou kunnen gevoelen. In Belgie is het proces Langrand-Dumonceau eindelijk afgeloopen met de veroordeeling van dezen beruchten man bij verstek, tot tien jaren gevangenisstraf ter zake van bedrie- gelijke bankbreuk. Bij den burgerlijken stand te Leiden is den 8 Maart aangifte gedaan van de bevalling eener veertig-jarige vrouw van drie welgeschapen kinderen, twee zoons en eene dochter. De moeder is ongehuwd en verkeert in be- hoeftige omstaudigheden. Aan den Zuidwal te 's Hage is een 7-jarig meisje door een wagen, bespannen met een paard, overreden, met het ongelukkig gevolg, dat het kind drie kwartier uurs daarna aan de wonden is overleden. Te Breukelen zijn twee personen, man en vrouw, te wier huize brand was nitgebarsten, die door tijdige hhlp spoedig was gebluscht, na onder zoek in verzekerde bewaring genomen. De koningin van Engeland heeft een jaargeld van 300 geschonken aan haren lijtlakei, den bergsehot John Brown, als beloftning voor zijne tegenwoordigheid van geest, bij gelegenheid van de beleediging door O'Connor der koningin aangedaan op den 29sten Februarij. Drie studenten melden in de Leidsche Ct. met eer het feit, dat zekere Sara Rosier 40 jaar bij eene meesteres heeft gediend, in welken tijd zij »een reeks studenten van verschillende generatien heeft opgepast." Op verschillende plaatsen in Duitschland, vooral in het Saksische, zijn \v oensdagmiddag, tusschen 3 en 4 uur, aardbevingen gevoeld. Van Ootmarsnm wordt gemeld, dat zich de nachtegaal daar reeds ouderscheidene malen heeft doen hooren. Gewoonlijk is dit eerst in het midden van April het geval. Een Amerikaansche schouwburg-directeur heeft vergunning verkregen om te Parijs een der vreemdsoortigste natuurverschijnselen te laten zien: een jong meisje zonder armen noch beenen, die het door oefening zoo ver gebragt heeft, dat zij met haar tanden naait, schrijft, breit, teekent, enz. Drie jaren geleden werd de tentoonstelling van dit ongelukkige schepscl verboden. De Pacific Railway, de hoofdlijn voor de spoorweg-communieatie tusschen het Oosten en het Westen der Vereenigde Staten, is nagenoeg vier weken lang door ophoopingen van sneeuw onbruikbaar geweest. De reizigers, welke op die lijn door de sneeuwstormen overvallen waren, zijn eerst omstreeks het midden der vorige maand Februarij, na drie a vier weken vastgezeten te hebben, in staat gesteld de reis oost- en westwaarts voort te zetten. Door den beer P. Boekelhoofd-onderwijzer aan de school n°. 6, te Abbenes in Haarlemmermeer, is geschreven een werkje, getiteld, „het Haarlemmermeerwat liet was en wat het is." Dat boekje is voornamelijk bestemd om te dienen als leesboek op de scholen. Het behoeft niet gezegd te worden dat de heer Boekel een nuttig werk heeft gedaan. De leer lingen op de scholen komen, door het lezen er van, tot de kennis van de geschiedenis der gemeente waarin zij wonen en de onderwijzers zullen zeker niet in gebreke blijvenom die leerlingen, wier weetgierigheid zich nog verder mogt uit- strekken dan tot hetgeen zij in bedoeld schoolboek kunnen lezen, er meer van te vertellen. Het meer uitgebreide werk over hetzelfde onderwerp, mede door den heer Boekel geschreven, is daartoe een uitmuntende gids. En wanneer menbuiten Haarlemmermeer, eenmaal kennis met het boekje zal gemaakt hebben dan is het zeker te verwachten dat het ook op scho len in andere polders zal worden ingevoerd. De heer Boekel droeg het boekje op aan de Plaatselijke Schoolcommissie te Haarlemmermeer. Die commissie heeft hem voor die opdragten voor den arbeid door hem aan het wckje besteed, haren dank betuigden den wensch geuit dat het doel van den schrijver, „een nuttig werk te doen voor kinderen" moge bereikt worden. Moge de heer Boekel die zelfvoldoening smakenen het strekke hem tot eere, dat hij moed en lust gehad heeft om in de urendie hem na zijnen dagelijkschen arbeid overbleven, in nog uitgebreider kring dan zijne maatschappelijke betrekking htm reeds aangeeft, nuttig werkzaam te zijn voor anderen. D. Eggink, Lid der Plaatselijke Schoolcommissie. Tot onze diepe droefheid overleed ons innig geliefd ouiiste ZOONTJE JOIIAN GEORGE, op den leeftijd van'bijna acht Jaren. A, J. G. TIMMERMANS. Haarlemmermeer, J. TIMMERMAIVS, 10 Maart 1872. STREEFKERK. Heden OVerleed onze geliefde Vader en Behuwd-Vader, de Heer J O O S T L A IV S E R in den ouderdom van ruim 68 Jaren. Zijpe, Namens Kinderen en Behuwdkinderen 12 Maart 1872. T. LAIVSER. worden TIE WiOftl* aangeboden door W, RIJL, Land bonwer, Haarlemmermeer bij den Lijnden. Aarivragen franco. bij D. VAN DEN 1IEUVEL, SloterwegSectie DD, N°. 22,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2