Vrijdag, 22 Maart. N°. 12. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Haarlemmermeer-Pol der Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 '/2 Cent. r Zitting van Donderdag 15 February 1872. \mm\N UAARLEMI1ERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. MJiterlifk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De Uitslag der Verkooping van het Veenslik en van de Dijksgronden, op 12 Maart jl., is geweest Veenslik. Pereeel 1, door H. Braak voor f 2510.— 2, A. Slobbe, 2300.— H 3, A. Slobbe, 1800.— 4, A. de Haan 390— Zamen. 7000— Dijksgronden. Kaart I en II. Pereeel 1 en 2, door C. Bakker, voor 870— 3, 4 en 5, J. J. Korthals, 4920. ft 6, 7, 8, 9 en 10, door P. N. Mailer, voor zijne echtgenoote, 11126. n 11,12, 13,14,15 en 16, door G. H. van der Burgh, 5061 Kaart III. Pereeel l,door J. Kool, voor 620. 2, J. M. Kuipers, 500— 3, J. Wezelenburg, 300,— 4, N. Stroet M 320— M 5, Idem n 400. H 6, Idemjtfk M 340 7, C. Janseri, 11 0. >1 8, Mr. AsseTT'.J.- 307. 9 tot en met 15, dobr Mr. Penseling, c ft 3392. 28266.- N° 3. De verpachting van het Grasgewas der Riugdijken en Polderkaden, op 14 en 15 Maart jl.heeft opgebragt14493. N°. 4. De verpachting van het Grasgewas van de Bermen der Wegen op 16 Maart 1872, heeft opgebragtf 4948, N°. 5. Verkoop HuisVenneperdorp, heeft op gebragt 890. In Haarlemmermeer zijn de predikbeurten voor de maand April geregeld als volgt 7 April: Ds. Swalue, voorra. 10 ure; 14 April: Ds. Jo- rissen, voorm. 10 ure; 21 April: Ds. Hissink, voorm. 10 ure; 28 April: Ds. de Mazure, namidd. 2 ure. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand Maart 1872. LIJST VAN BRIEVEN DIEUITHOOFDE VAN ONBEKENDHETD DER OEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. J. Blomuit Gouderak. In de vorige week is het vierjarig zoontje van den concierge op het raadhuis alhier, al spelende in het Kruiskanaal geraakt en zou zeker verdronken zijn, als Willem van Wirdumko- renmolenaarsknechthet ziende, er niet dadelijk was bij in- gesprongen en het had gered; niemand anders dan hij had het ongeval bemerkt. Voorzitter: de Heer J. WLantzendorffer. De Vergadering wordt geopend des middags ten 12 ure. Tegenwoordig al de leden. loin' Secretans leest de Notulen der Vergadering van 30 Jauuarii 1872, welke worden goedgekeurd. 2°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende Staatsbladen van 1871 n°. 155 tot 158, 196, 197, 200, 203 tot 207, en van 1872 n°, 1 tot 8 6. de Provinciale bladen van 1872 n°. 1 en 12 tot 15. c. bet Proces-verbaal der op den 31 Januarij 1872 gedane opneming van de boeken en de kas van d^en Gemeente-Ontvanger d. brief van den heer J. de Koning, waarbij hij bedankt voor de be- trekking van lid van het Burgerlijk Armbestuur. Alle deze mededeelingen worden aangenomen voor notificatie. 3 Overgegaan zijnde tot de uitloting van twee aandeelen in de geld- leening ten laste der gemeente, aangegaan in 1866, worden uitgetrokken wTnnn dernaandeelt;n 4 29, die alzoo den eersten Julij a. s„ elk met f 1000, zullen worden afgelost. 4 Aan de orde is de herziening der Instructie voor den Gemeente- Untvanger. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders het niet noodig bebbeii geoordeeld om wijziging in deze Instructie voor te stellen. Van de Instructie wordt voorlezing gedaan. De heer Schone meent dat bet niet noodig is om, zooals in art. 5 be- paald is, elken dag kantoor te houden, en meent dat vier dagen per week genoeg is; het tractement, zegt spreker, is te laag om er van te leven, zoodat er tijd dient over te blijven om er iets anders bij waar te nemen. De Voorzitter is tegen het bepalen van slechts vier kantoordagen ook op de sndere dagen knnnen er menschen komen om mandaten te ontvan- gen, begraafregteii te betalenen ook die menschen moeten geholpen worden. Ook twijfelt de Voorzitter er aan of de Raad bevoegd is om -de kantoordagen te beperken. De heer van Riessen zegt, dat, als er geen bezwaar tegen is, bij zich wel met het gevoelen van den beer Schone zou kunnen vereenigen. De heer Tensen zegt, dat ook Burgemeester en Wethouders hebben ge- meend dat het wenschelijk was, dat de Ontvanger elken dag kantoor hield. De Voorzitter meent dat beperking der kantoordagen geenszins zou zijn in bet belang der ingezetenen. Ook de beer Kuiper wil, met het oog op de uitgestrektheid der ge meente, elken dag kantoor doen houden De heer Schone stelt alsnu voor, om de kantoordagen te bepalen op vier in de week. Dit voorstel wordt bij stemming verworpen, met 9 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heerenDorbeck, van Riessen, Timmermans en Schone. Tegen: van Vuuren, Klapwijk, Bultman, 't Hooft, Buis, Tensen, Knaap, de Breuk en Kuiper. De beer Schone stelt voor om in art. 8in plaats van de woorden //in het dorp aan de Kruisvaart", te stellen: //in het Hoofddorp." Deze wijziging wordt goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. 4°a. De heer Bultman, ofschoon tegen deze Instructie geen bedenking bebbende, zou bet echter wenschelijk aehten dat dergelijke stukken een uur voor den aanvang der Zitting ter visie voor de leden werden gelegd. De Voorzitter zegt zulks toe, en het zal dan op de convocatic-briefjes worden vermeld. 5°. Alsnu is aan de orde de benoer «g van een Gemeente-Ontvanger, waartoe door Burgemeester uu WethoiultaS zijn aanbevolenMarinus Ver- hagen, hulponderwijzer te Haarlemmermeer, en F. K. N. van Bijlevelt, gepensioneerd kapitein van het O. I. leger, te Oirschot. Er wordt vervolgens aan de Vergadering voorgelezen de naamlijst der 51 sollicitanten. De Voorzitter verandert nu de openbare Zitting in eene met gesloten deuren. De Zitting weder in bet openbaar voortgezet zijndewofdt overgegaan tot de benoeming van een Gemeente»Ontvanger. In de bus zijn bevondcn dertien geldige stembriefjesbij de opening blijkt dat zijn uitgebragt op M. Verhagen 8 en J. A. Pijuappel 3 stem- men, op C. F. Kofoed en J. Eggink ieder 1 stem. Zoodat benoemd is de beer M. Verhagen, thans hulponderwijzer te Haar lemmermeer. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten den benoemden Ontvan ger aan te schrijven om binnen acht dagen op te geven van welken aard de door hem te stellen borgtogt zal zijn. Voorts dat de waarnemende Ontvanger in functie zal blijven tot dat de nieuw benoemde Ontvanger zijne betrekking zal aanvaarden, betgeen zoo spoedig mogelijk zal moeten plaats hebben. 5°<z. De beer Bultman stelt voor om den afgetreden Gemeente-Ontvan ger, den heer van Foreest, een aandenken te geven, bijv. een zilveren beker met inscriptie, als erkenning van de goede wijze waarop hy zijne betrek king heeft waargenomen. Bij de hierop volgende gedachtenwisseling zegt de heer van Riessen er tegen te zijn om dat voor rekening der gemeente te doen, maar wil dat de leden van den Raad zulks onderling zullen doenmet welk gevoe len de heeren Buis en Schone zich vereenigen terwijl de Voorzitter, als- mede ook de heer 't Hooft, aanmerken, dat de heer van Foreest dienst heeft bewezen aan de gemeente en niet aan de leden persoonlijk. De heer Bultman verklaart daarop zijn voorstel in te trekken. De beer 't Hooft neemt daarop het voorstel van den heer Bultman over, doch verklaart, na korte discussie, bet ook weder in te trekken. 6°. De Voorzitter zegt dat Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van het besprokene in de vorige Vergadering, hebben overwogen of, en zoo ja, welke wijzigingen zouden bebooren te worden gebragt inhetbesluit tot helling van den Hoofdelijken Omslag, doch dat besloten is om geen wijzigingen voor te stellen. Dat besluit is gen omen bij meerderheid van stemmen. De Voorzitter biedt echter aan een nieuw ontwerp voor de verordeningen op de heffing van den Hoofdelijken Omslag; betwelk wordt voorgelezen. Na korte discussie wordt beslotenhet aangeboden ontwerp ter lezing te leggen voor de leden, in 1872 den Omslag nog te heffen naar de bestaande verordeningen en die verordeningen voor 1873 te berzien. De heer Knaap beveelt ook nog aan een onderzoek naar de eigendora- men, die men buiten de gemeente heeft. De Voorzitter zegt dat de stukken, die ter lezing liggenbij den Secre- taris zullen berusten en dat tot het lezen zal iugerigt worden de kamer, vroeger dienendc voor de batterij van den telegraaf. 7°. Wordt aangeboden de ontworpen instruktie voor den te benoemen Plaatselijken Genees-, Heel- en Verloskundigebelast met de geneeskundige armenverzorging. Van het ontwerp wordt voorlezing gedaan. De Voorzitter zegt nog altijd te gelooven dat bet wensehelijker is om drie geneeskundigen te benoemen op een vast tractement. De beer Bultman gelooft dat bet voor een persoon ondoenlijk is om alles te doen wat in de instruktie is voorgeschreven, en meent dat wel niemand al die verpligtingen zal willen op zich nemen voor 400. Na nog eenige discussion wordt de instruktie zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld, nadat in art. 2 de afdeeling was bepaald, tot den Vijfhui- zerweg in plaats van tot den Spaarnwouderweg. De beer Kuiper doet alsnu bet voorstel om drie geneesheeren te benoemen. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen, stemden de heeren Dorbeck, van Vuuren, van Riessen, 't Hooft, Tensen, Knaap, Schone en de Breuk. T dor de heerenKlapwijk, Bultman, Buis, Timmermans en Kuiper. De Voorzitter zegt dat alsnu oproeping van sollicitanten zal plaats heb ben voor een geneesheer. 8°. Komen weder in behandeling de adressen van de Rijks- en Gemeente- Veldwachters, om eene gratificatie te mogen erlangen over 1871. Burgemeester en Wethouders, in wier handen deze stukken zijn gesteld bij besluit der vorige Vergadering, adviseeren om den Veldwachters over 1871, even als vroeger, te geven eene gratificatieden Gemeente-Veldwach- ters elk van /"7.50; den Rijks-Veldwachter f 5; den Rijks-Veldwachter de Vries, te Aalsmeer, 2.50, en den Gemeente-Veldwachter Lijnkamp, te Halfweg, geene gratificatie. De Voorzitter zegt dat hij laatstgemelde (Lijnkamp) gaarne ook iets zou zien toegekend, en wel 2.50, en dat hij de gratificatie aan de Gemeente- Veldwachters up f 10 elk, en die der Rijks-Veldwacbters mede op f 10 elk zou jveusfhen te bepalen. Na eenige discussie stelt de. heer van Riessen voor om te besluiten overeenkomstig bet voorstel van Burgemeester en Wethouders, met uitzon- dering van den Veldwachter Lijnkamp, dien bij ook f 2.50 zou willen toestaan. Het voorstel van den heer van Riessen wordt aangenomen zonder hoof delijke stemming. De heer Bultman zegt dat de Veldwachters ook wel eens gelden incas- seeren, en zou het wenschelijk achten dat zulks door ben niet meer werd De heer Schone zegt dat de Veldwachters dan ook niet meer moeten incasseeren de contribution van de leden" der Maatschappij van Landbouw. De Heer van Riessen en andere leden vinden geen bezwaar in het door den heer Bnltman aangevoerde. De Voorzitter zegt dat bij zulks de Veldwacbters wel eeDs een enkele maal heeft vergund, en spreker vindt daar niets geen kwaad in. 9°. Gelezen een adres van Hendrik Koopman, herbergier, wonende in bet Hoofddorp, houdende verzoek dat het hem moge worden vergund voor den omrid langs zijne stalling in de berberg //de Wapens van Haarlemmer meer", gebruik te mogen maken van het kleine gedeelte, dat hij daarvoor van bet marktplein beboeft, en dat bet hem ook moge worden toegestaan de greppel, die dit gedeelte van het marktplein van het erf, behoorende bij de door hem bewoonde herberg, scheidt, te digten, opdat de rijtuigen van dien greppel geen Kinder mogen ondervinden. Burgemeester en Wethouders adviseren tot het toestaan van dit verzoek. De Voorzitter stelt voor om de gcvraagde vergunning te verleenen ge- durende tien jaren. Aangezien echter het meerendeel der leden de vergunning wil geven tot wederopzegging toe, zoo wordt zonder hoofdelijke stemming besloten aan H. Koopman de gevraagde vergunning te verleenen tot wederopzegging toe. 10°. Op een adres van J. Lewis, A. P. G. Jorissen en H. A. Schoen- maker, te Nieuw-Vennep, wordt besloten om door den weg, in den dorps- grond bij de begraafplaats aldaar, aarden buizen te leggen tot uitloozing van bet water. 11°. Gelezen een adres van Anna Zaal, wed. C. Vrolijk, te Ouderkerk aan den Amstel, vcrzoekende afschrijviug op baren aanslag in den hoofde lijken omslag, dienst 1871, als hebbende in Junij 1871 deze gemeente verlaten. Is besloten de gevraagde afschrijving te verleenen voor zes-twnalfde ge deelte, ter som van f 5,50. 12°. De heer Kuiper het woord bekomen bebbende, zegt dat hij gaarne protest zou willen aanteekenen tegen de gedane benoeming van M. Verhagen tot gemeente-ontvanger; hij vreest echter dat het hem wel niet zal htlpen, wijzende op een vroeger ontvanger dezer gemeente, en herinnerende dat, Burgemeester en Wethouders hem hebben aanbevolen, om hem zoodoende nit de school te krijgen, zegt spreker dat hij de gedane benoeming gcheel laat ter verantw oordiDg van die leden, welke hem hebben henoemd. De heer van Riessen vraagt, waarom de keuze niet gocd iszooveel be- kwaamheid is er toch niet voor noodig, meent spreker. De beer Knaap zegt dat de benoeming nu eenmaal geschied is, en de zaak daarmee aan het eind is, als dc benoemde borgtogt stelt dan moet men met de keuze wel tevreden zijn. De Vergadering is daarop Het vooruitzigt van vlasverbouw in Haarlemmermeer laat zich tot heden niet zeer gunstig aanzien, daar men in vorige jaren op dezen tijd reeds zeer veel zoogenaamde vlasboeren zag om land te huren, ja zelfs alsdan reeds alles van de hand was; en nu kan men wel zeggen dat het een witte raaf ge- schoten is als men twee of drie van die mannen ziet. Men zegt dan ook dat thans nog geen derde gedeelte van het be- schikbare land verhuurd is. Ook de logeraenthouders alhier ondervinden daardoor veel nadeel. Naar men zegt, zal het Nationaal feestop 1 April a. s. te Haarlemmermeer te vieren, zich enkel bepalen tot het ont- halen der schoolkinderen in de scholen en zullen er verder geene volks-vermakelijkheden kunnen plaats hebben, ten ge- volge van te weinige bijdragen, die dan ook, zoo als men verder zegt, zeer ongelijk zijn geweest. Men verhaalt als een voorbeeld hiervan, dat een kasteleinin het vooruitzigt van het volksfeest, tien gulden gaf, en een notabel ambtenaar met twee vette posten, na veel re- en dupliek, vijf cents. Wel jammer voor de gemeente Haarlemmermeer, die zich bij het Oraoje-feest zoo dapper gekweten heeft. Het volgende is ons ter plaatsing toegezonden Op 15 Maart 1.1. kalfde eene koe bij den iandbouwer A. van Kooten, Sloterweg, sectie DD. De verlossing liep in alle opzigten zeer gunstig, totdat de koe, schoon geworden zwaar perste zoodat het lijf er af kwam. Dadelijk werd de hulp ingeroepen van ervarene mannen, doch het mogt hun niet gelukken alles te zijneT plaatse te brengen- Ondertusschen was de draagzak zoodanig beschadigddat men meende den raad van anderen te moeten inroepen, en alsnu kwam de Iand bouwer O. Huiberts, wonende sectie DD, Hoofdvaart. Dade lijk bleek de zware beleediging van den draagzakzoodat Huiberts tot de afbinding overging, betwelk met zeer gunstig gevolg plaats had. „In den nacbt van 15 op 16 Maart was de koe krampacb-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1