A d v e r t e n t i e n. KAASPERSEN. Haarlemmermeer. - 46 Holl. Maatscliappij v. Landbouw. ELandbouw. Oemengde USerigten. Haarlemmermeer-Polder. De WEKELIJKSCHE V00RJAARS-VEEMARKT Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven REGTSZAKEN. Met leveren en verwerken der noodige Materialen voor het onderhouden der Boorden van de Ringvaart 0111 den Haarlemmermeerpolderge durende het jaar 1872. Engeland, genoodzaakt de prijzen iets te verhoogen. De soort waarvan zij nu reeds meer dan 300 op Friesche boer- derijen iuvoerden tusschen de standaards, 0.54 meter breed, kost nu 43, bn die waar twee zulke Kazen naast (niet boven 1 elkander) geperst worden 70. Smallere en andere soorten waar hun naam niet op gegoten is, lager in prijs. tig en koortsig; den volgenden dag begon zij het voeder we- der te gebruiken, en is thans-zoo goed als hersteld. (te teekenen) A.vanKooten, landbon- C. Kamer wers. van 13 tot 19 Maart 1872. GEBOREN: Aaltje, dochter van C, Alderhout en M. Elsinga.Herman Johannes, zoon van C. H. den Hertog en J. H. Vermaas. Job, zoon van C. de Yos en J. Raap. Sijtje, dochter van J. de Reus en H. van der Wal. Aartje, dochter van W. Heeren en H. Slingerland.Maria, dochter van J. van Andel en J. Kardol. Adriana Catharina Jacobs, dochter van P. de Haan en K. van der Vlugt. Antonie Johanneszoon van P. S. Zijlmans en J. M. Kok. Maria, dochter van C. Wezelen- burg en C. Kwakkenbos. Hester Anna, dochter van N. Stokman en C. van Leeuwen. Gerritje, dochter van C. W. Vlasveld en M. deNijs. Antonie, zoon van J. Yerbeek en W. Smits. Jacobus, zoon, en Alida, dochter, (tweel.) van A. Griekspoor en J. G. de Groot. Engel, zoon van Machieltje den Dekker, ongehuwd. Theodoras Johannes, zoon van IX Bakker en G. Dakkenhorst. OVERLEDENJohannes Philippus Groenoud 54 jarengehuwd met A. H. A. Yervoort. -Grietje Gravemaker, oud 31 jaren, gehuwd met J. van Dijke. Geertje, oud 3 jaren, dochter van C. Peters en M. Versloot. Gijsberta, oud 6 weken, dochter van R.,van Aalst en E. Schaap. Cordis, oud 24 jaren, zoon van D. van der Vlugt en D. van Duin. Elisabeth, oud 9 dagen, dochter van W. Dooijeweerd en C. Boef. Wendelina, oud 6 maanden, dochter van P. Scholte en A. Bontes. Elisabeth, oud 17 dagen, dochter van P. Benjamin en T. Doets. Bastiaan, oud 6 jaren, zoon van B. Vis en M. Lievaart. ONDERTROUWD: Geene. GEHUYVD: P. Rus met A. J. van den Heuvel (wed.). Men verzoekt ons het volgende te melden Houtrijk eil Poltuieil. Van hier kan worden medegedeeld dat, met goedkeuring van Z. M. den Koning, in de maand April e. k. zal worden gehouden eene verloting zonder nieten van gemaakte kleedingstukken en andere voortverpenver- vaardigd op de Diaconie naai- en breischoolmet een pracht- bijbel met platen ter waarde van 25 tot hoofdprijs. Daar meer dan de helf't van de leerlingen dier school in de gemeente Haarlemmermeer woonaehtig zijnzoo wordt deze verloting zeer in de belangstelling van Haarlemmermeer's ingezetenen aanbevolen. De loten, a 50 cents het lotzijnhehalve bij den predikant van Houtrijk en Polanen ds. J. H. van der Palm, ook te verkrijgen bij de heeren van der Burgh aan den Lynden en Ackermanin den Lutkemeerpolder. Van meer dan gewoon belang is de Tentoonstellingdoor de Ilollandsclte Maatscliappij van Landbouw uitgeschreven en te houden in September dezes jaars te 's Gravenhagebij ge- legenheid der viering van het vijf-en-twintigjarig bestaan der Maatschappij. Wij willen geen oude koeijen uit de sloot ha- len, maar meenen toch te moeten herinneren den strijd, die onlangs gevoerd is over de plaats waar deze tentoonstel ling zou gehouden worden. 's Gravenhage bleef gebaudhaafd. Het spreekt nu wel van zelf, dat alle krachten zullen inge- spannen worden om deze tentoonstelling zoo luisterrijk, als maar mogelijk is, te maken, er alles schoon te doen uitkomen daar de algemeene aandacht .er nu in dubbele mate op geves- tigd is. Wie zich dus op deze tentoonstelling weet te onder- scheiden, kan wel zeker zijn niet vruchteloos gevverkt te heb- ben, daar en om de feestelijke gelegenheid en om hetgeen voorafgegaan is, men van de> levendigste belangstelling kan verzekerd zijn. Onze lezers vinden in eene hierachter voor- komende advertentie vermeld, waar zij het gewijzigd (hierop wel te letten) programma kunnen bekomen. Het programma van het XXVIe Nederlandsch Landhuishoud- kundig Congres, te houden te Utrecht, op 18, 19, 20 en 21 Junij 1872, is verschenen. Het bestuur van dit congres be- staat uit de heeren: E. C. U. van Doom, kommissaris des konings, eere-voorzitter; mr. VV. R. Boer, voorzitter; mr. J. N. van Hall, eerste sekretaris jhr. mr. R. de Beauforttvveede sekretaris en penningmeestermr. M. J. L. baron Taets van Amerongen van Rensivoude; jhr. A. L, E. Ram; mr. J. A. Fruin; jhr. mr. W. N. de Pesters; mr. H. Royaards van Scherpenzeeljhr. D. J J. A. van Lawick van Pabst tot Nyevelt, te Maarssen; mr. H. P. Quack: mr. N. W. P. Rauwenhoff, J. A. baron van Hardenbroek, en L. Vas Visser, te Driebergen. De teelt van peulen en doperwten in de Veenen bij Leiden, zoo als vftb daar geineld wordt, gaat zeer goed, hebben reeds eene aanzienlijke hoogte boven den grond bereikt. Tot nogtoe ging het met de tuinderij voorspoedigen men vleit zich nu maar dat een paar volgende maanden geen teleurstelling zullen aanbrengen dat zou bij den zoo vroegtijdigen groei erger zijn dan een koud voorjaar. Er is jong vee in de weilanden gebragt. De Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, die den 6 Maart te Wognum hare tweede algemeene vergadering hieldheeft o. a. uitgeloofd voor den besten meekrapdelfploeg/50voor het beste en vol- doende werktuig, dat de meekrapwortelen zooveel mogelijk grondvrij ongeschonden op het reeds bewerkte veld oplevert, 350; en besloten tot het houden van een wedstrijd van werktuigen voor den hooibouw in de nabijheid van de stad Hoorn. Voor het uitreiken van prijzen werd 300 bestemd. Voor de regeling van beide deze aangelcgenheden en de be- oordeeling der verschillende inzendingen werden evenzeer de noodige kommissien benoemd. DeYeilter18 Maart. Op de palmmarkt waren 420 paar- den aangevoerd en 72 koeijen. Er waren veel'Fransche koop- liedendie hooge prijzen voor paarden besteedden, loopende tot 600 per paard, Voor den zelfs werd 700 bedongen. De handel was levendig en de omzet belangrijkook in rund- veewaarvan veel voor Duitsche rekening werd aangekocht. Neurende koeijen 180 a 220; melk-dito 170 a/2l0; guste-dito 100 a /150; dragtige pinken 100 a /120; guste-dito 70 a 100 per stuk. Keppel19 Maart. Op een erf in deze gemeente heeft dezer dagen eene hen vier kuikens uitgebroed zeker veel vroeger in den tijd dan in andere jaren het geval onder deze diersoort is, en meer dan waarschijnlijk een gevolg van het buitenge^ woon zachte weder gedurende eenige weken. Leeutvarden15 Maart. Op de eerste voorjaars-paarden- markt, in deze week hier gehouden, waren 138 paarden aan de lijn, zijnde een weinig meer dan ten vorigen jare. Gebrek aan buitenlandsche koopers en hooge prijzen, varierende tusschen 40 en 540, deden den bandel van geringe be- teekenis zijn. tipclle (Langstraat), 19 Maart. De verpaehting van lan- derijenom voor het komende saizoen te worden gehooid en de toemaat te beweidenbehoorende aan de hervormde kerk en de verschillende armbesturen alhier, heeft weder aaumerke- lijk meer dan ten vorigen jare'opgebragt. De gemiddelde op- brengst wordt op/135 a/140 per hektare gerekend. Het weivee is tegenwoordig tot een buitengevvoon hoogen prijs gestegen. De koeijen, voor de vetweiderij bestemdwor den zoo duur ingekocht, dat velen meenen bij het einde van den weitijd slechts den inkoopprijs terug te zullen ontvangen. Sneek, 19 Maart. De toestand van de graslanden in deze omstreken is zeer goed; dank zij het zachte voorjaarsiveder. Wanneer de maand Maart, die tot nu zoo schoon was, hare ruwe vlagen niet zendt, is er alle kans dat het vee vroegtijdig in de weide komt. Reeds nu zijn op enkele plaatsen jonge beesten in het land. Utrecht, 18 Maart. De Zaturdagscbe voorjaars-beestenmarkt, die gisteren alhier werd gehouden, was de meest voorziene en drukst bezochte van dit jaar. De buitenlandsche handelaren verdrongen elkaer om het vee magtig te worden en gaven zulke hooge prijzen, dat zij meester van de markt warende prijzen liepen van/180 tot zelfs 200. Het aangekochte vee werd onmiddellijk, meestal per Rijnspoor, naar Rotterdam gebragt. Eergisteren is door den marktmeester alhier eene boerinwegens het ter markt ctanvoeren en verkoopen van te ligte boter in overtreding bevondenvan de markt verwijderd en tegen haar proces-verbaal opgemaakt. Sneek, 16 Maart. Gedurende de maand February zijn op de volgende Friesche markten verhandeld2425 kwart, 2949 achtste en 123 zestiende vaten boter, ter waarde van ongeveer 255,000; 2125 koeijen, 149 kalveren, 1191 schapen310 varkens, 211 bigg'en en 17 paarden, alste Leeuwarden694 kwart, 1158 achtste en 123 zestiende vaten boter, (gemid delde prijs 64); 1872 koeijen, 141 kalveren, 822 schapen, 110 varkens, 211 biggen en 17 paarden; Sneek: 619 kwart en 507 achtste v. boter (g. p. 64.50)253 koeijen, 8 kalveran, 369 schapen en 200 varkens; Bolsicard: 487 kwart en 391 achtste v. boter (g. p. 55.25); Balk: 15 kwart en 72 achtste v. boter (g. p./ 65); Woudsend: 39 kwart en 13 achtste v. boter (g. p. 66); Joure134 kwart en 184 achtste v. boter (g. p. 64.50); Jemmer.- 100 kwart en 129 achtste v. boter (g. p./68);Wolvega: 229 kwart en 291 achtste v. boter (g, p./66); Heeren- veen: 108 kwart en 204 achtste v. boter (g. p./ 64.75). De hoogste prijs der boter is geweest 68.50, de laagste 63; de gemiddelde 65. In February 1871 waren die prijzen 74, 60.50 en 68.50 Groningen18 Maart. In verband tot hetgeen ook in onze stad in dit opzigt heeft plaats gehad (met name buiten de Heerepoort) vestigen wij de aandacht op de navolgende mede- deeling: Reeds dikwerf is de vraag behsndeld, of niet het op sommige plaatsen voorkomende kwijnen van boomen veroorzaakt wordt door den schadelijken invloed van het uit de gaspijpen ontsnappende gas. Te Berlijn zijn onlangs op last van het gemeentebestuur proeven dienaangaande genomen zoowel in den Botanischen tuin als in den tuin van een boomkweeker. Deze proefnemingen hebben, naar berlijnsche couranten melden, tot den aan geen twijfel onderhevigen uitslag geleiddat zelfs de geriyge hoeveelheid steenkolengas van 25 kubieke voeten daags, verdeeld over een stuk grond van 1 vierkante roede en 4 voet diepte of 576 kubieke voeten, de met het gas in aanraking komende uiteinden der wortels van alle soorten van boomen in korten tijd doodt en dat dit te eerder geschiedt, naarmate dfe grond vaster is. Bij sommige soorten van boomen is die nadeelige invloed vroeger, bij andere, b. v. bij ahorn- en lindeboomen, iets later te bespeuren. Of en onder welke omstandigheden een boom, die reeds is gaan kwijnen, zich geheel herstellen kan, zal door verdere proefnemingen onderzocht wordenen daarbij zal men tevens trachten vast te stellenwat het minimum der hoeveelheid steenkolengas iswaaraan de boomwortels langen tijd kunnen blootgesteld zijnzonder noemenswaardige schade te lijden. De Internationale Conferentie tot het nemen van maatregelen tegen de veepest 7 is jl. Zaturdag (16 Maart) te Weenen ge- opend door den minister van landbouw. Het aantal te be- handelen vragen is 65. De leden hebben zich verdeeld in twee helften, waarvan de eene (13 leden) de vragen betreffende de preventieve middelen, de andere (10 leden) de vragen betref fende de (epressieve middelen onderzoekeo zal; beide kommissien zullen voorstellen aan het Congres doen. Op het Congres zijn deze gedelegeerden uitgenoodigd Belgie, Duitschland Frank- rijk, Groot-Brittannie, Italie, Oostenrijk, Hougarije, Rumanie, Rusland, ServieTurkije en Zwitserland en Nederland niet. Velc landbouwers en winkeliers in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben be sloten geen Belgische centen meer aan te nemen of wel 100 gelijk te stellen met 90 Nederlaudsche. Een duitsche aakgenaamd Hermineschipper Theodor Beijer, liggende op stroom voor de Westerkade te Rotterdam, is door de engelsche stoomboot Harlequin, gezagvoerder Saeijers, geheel doormidden gevaren, met het ongelukkig gevolg dat de vrouw van den schipper, diens knecht en een jongen verdronken zijn, terwijl Beijer en diens zuster zich hebben weten te redden aan boord van de aldaar in de nabijheid liggende duitsche brik August Friedrich. Het aakschip is onmiddellijk gezonken. Van de drie verongelukten is alleen het lijk van de vrouw opgevischtde lijken der twee anderen zallen zich vermoedelijk nog in het ruim van het gezon ken schip bevinden. Te Haarlem zal op den 3 April a. s. in de Groote kerk gedachtenis gevierd worden van Nederlands verlossing van de spaansche overheersching. Deze feestvieringwelke uitgaat van den kerkeraad der ned. herv. gemeente, zal bestaan in de uitvoering van eenige ernstige muziek- en zangstukken, onder leiding van den heer Joh. Bastiaans, en het houden van eenige toe- spraken. Een der redenaars, die zullen optreden, is Ds. ten Kate, pred. te Amsterdam. Bij het omspitten van een tuin te Wieringen, werd onlangs een aan zienlijke som geld gevonden, bestaande uit oude hollandsche muntstukken. Men vermoedt dat de oude holle boomstam, waarbij het geld gevonden werd, in der tijd tot spaarpot heeft gediend. Het voormalig Augustijner klooster te Erfurt, in hetwelk Luther den 17 Aug. 1505, in den ouderdom van ruim 21 jaren als bedelmonnik werd opgenomen en waarin thans het weeshuis der evangelische gemeente gevestigd was is laatstleden Donderdag een prooi der vlammen geworden. Alle pogingen om de eel te redden, die door Lnther bewoond en te zijner ge dachtenis onveranderd in stand was gehoudenwaren vruchteloos. Juist in dat gedeelte van het gebouw woedde de brand zoo hevig, dat het zelfs onmogelijk was de eel te bereiken. De bijbel met Luthers kantteekeningen de aanwezige handschriften van onderscheidene mannen uit het tijdperk der hervorming, het vreemdelingenboek met de handteekeningen van vorstelijke personengeleerde en andere vermaarde personen van vroegeren en lateren tojd "lies is door het vuur vernield. Alleen de vier muren van het gebouw zijn overgebleven. - - De correspondent van Leidsche Dagblad te Goudazegt, datnergens zooveel toebereidselen gemaakt worden voor de aanstaande feestviering dan in zijne woonplaats. Tot kenschetsing van den algemeenen geest schrijft "ij Da van een onaangename ontmoeting gesproken te hebben, die echter geheel op zichzelve stond //Veel genoegelijker is het eene ontmoeting te vermeld en, die een paar commissieleden in eener der minst aanzienlijke buurten te beurt viel. In een zindelijk, ofsehoon armoedig vertrekje lag een jonge moeder met haar kindje van drie dagen. Of er geen baker was, dan of die zich toevallig verwijderd had, weet ik niet, maar de kraamvrouw was alleen. Op het geklop der heeren antwoordde zij, net als grootmoeder in Rood Kapje //Trek maar aan het touwtje en de deur zal opengaan." Van achter haar bedgordijnen vroeg zij den heeren verschooning, dat zy hen niet beter ontving en vroeg naar hun begeeren. Mijnheerenant woordde de jonge vrouw, op den stoel voor mijn bed ligt mijn zakmag ik u verzoeken dien te openen." Dit geschiedde en men v,ond er drie centen in. //Dit is alles wat ik bezit," vervolgde de kraamvrouw, //versmaadthet niet, had ik meer, dan zou ik meer geven; voor zoo iets heb ik alles over. De heeren namen de 3 centen aan, maar nog denzelfden avond ont ving de kraamvrouw een pakje, dat haar schadeloos stelde voor het gemis harer centen. Het provinciaal geregtshof van Noord-Holland heeft bij arrest van 12 Maart jl. uitspraak gedaan in de zaak van den 17-jarigen apothekersbediende Jacob Sehoenmakers, geboren en wonende te Amsterdam, bescbuldigd van poging tot moedwilligen doodslag op den persoon van H. L. Orthmann. Het hof heeft als bewezen aangenomen, dat de beschuldigde dien persoon op Zondag 12 No vember jl., des nachts ten 1 ure, op den SingeJ bij hetDSpui, te Amsterdam, moedioillig heeft in het water geworpen, maar noch in de gesteldheid der plaats, noch in andere omstandigheden, het bewijs kunnen vinden dat bij de bedoeling heeft gehad dien getuige van het leven te berooven. Het hof heeft hem mitsdien van boven- gemelde besehuldiging vrijgesprokendoch hem ter zake van het bewezen feit schuldig verklaard aan het moedwillig tocbrengen van slagen en stooten, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is te weeg gebragt, en hem deswege ver- oordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 8 maanden en eene geldboete van 8. Het provinciaal geregtshof van Overijssel heeft den 9 Maart jl. het vonnis bevestigd der regtbank te Deventer, van 19 Dec. 1871, waarbij J. B. Jacobs, weduwe van B. J. Assink, oud 38 jaren, tapster te Deventer, was veroordeeld tot 2 jaren cellulaire ge vangenisstraf, 200 boete, subsidiair 15 dagen eenzame opsluiting, met ontzegging van het voeren van alle voogdijschap of kuratele, gedurende 20 jaren en met ontzegging nit de voorregten, haar bij art. 353 van bet burgeriijk wetboek gegeven. Deze vrouw was beschuldigd van feitehjk vrrgrijp tegen zeden, door als moeder, belast met het opzigt over jungeiieden beneden den ouderdom van 21 jaren, haar werk er van te maken om hunne ongebondecheid en onzedelijkheid op te wekken en te bevorderen. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder Zullen op Dilig'sclag den 26 Maart 1872, d es uamiddags ten 2 ureter SECRETARIE van den Polderin de Jaris- straatte Iiaarlem, overgaan tot de OPENB.4RE AANBE- STEDING, bij enkele Inschrijvingvan: INLICHTINGEN daaromtrent zijn verkrijgbaar bij de Polder-Opzigters te Haarlemmermeer, alsmede bij den Hoofd-Opzigter te Haarlem. BESTEKKEN en VOORWAARDEN zijn op franco aan- vrage gratis verkrijgbaar ter Secretarie van den Polder. Haarlem, 11 Maart 1872. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. YAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQ'JERY, Secretaris. zal worden gehouden in het HOOFDDORP,- dit jaar aan- vangende den 4 April 1872. Burgemeester en VVethouders van Haarlemmermeer, J. W, LANTZENDORFFER, Burgemeester, EGGINK, Secretaris. <f- UlUt K h O lm Ml Itte Groningen zijn door de enorme prijsverhoo- islllf ging van ijzerkolen en arbeidsloon in Zij bevelen verder alle Kaasmakers aan een proef met hunne Ilieuwe AVROAGELMOLEISS te nemen, die in Noord-Holland uitstekend voldoen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2