1872 Vrijdag, 29 Maart. No. 13, VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertieode Jaargang. mmm 3?rijs van het Abonnement in het Jaar6. Prijs der AHvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 J/a Cent. Haarlemmermeer-Polder. Polderweaseii. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbonw. Houtskool voor ziek vee. Gemengde Berigten. IlAARLENMERllEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONA* C°.te Amsterdam. WJiterlifk Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Bij de op 22 Maart jl. gehouden herstemming voor een Hoofd-Ingeland van den Haarlemmermeerpolderin het lokaal de Eensgezindheidop het Spui te Amsterdam, zijn 196 stem- men uitgebragt, waarvan 101 zich vereenigden op Jhr. Mr. J. A. Bepelaer en 95 op den heer J. Bloklandzoodat eerstgenoemde is verkozen. Door den heer H. van Wickevoort CrommelinHeemraad in dezen polder, is dezer dagen een hengst4 jaren oud in Schotland aangekocht, en op zijn bouwhoeve achter den Cruquius, sectie G, n°. 6beschikbaar gesteld; dat paard behoort tot het Clydesdale rasheeft in Engeland twee pre- mien op landbouw-tentoonstellingen verkregenen is buiten- gewoon zwaar en sterk gebouwd. Laag op de beenenzeer breed van borst en schoudersen fraaije lendenenbezit hij alle de vereischten tot het voortbrengen van kraclitige werk- paardenen bij het uitzigt om soortgelijke dieren voor hoogen prijs te verkoopen aan de bierbrouwerijen en andere soortgelijke inrigtingenzoowel als voor landwerk, mag de aandacht der landbouwers wel op dezen hengst worden ge- vestigd. Moordrecllt, 25 Maart. Verblijdend mag het heeten dat ook de Zuidplaspolder, de grootste van ons land, belang- rijk vooruit gaathetwelk vooral een gevolg is van den be- teren waterstandverkregen door een krachtig stoomgemaal. De verkoop in de vorige week van een woning met 52 hec- taren land, tot het kapitaal bedrag, behalve de kostenvan f 73,160, is daarvan een onwedersprekelijk bewijs. Bij beschikking van 22 Maart 1872 n°. 158, is door den minister van binnenlandsche zaken aan G. J. van Leeu- wen, te Alkmaar, voor het tijdvak van Vrijdag 5 April tot en met Vrijdag 14 Junij 1872, vergunning verleend voor eene stoombootdienstbestemd voor veevervoer, van het stoomgemaal den Lynden naar Leiden en tusschengelegen plaatsen. van 20 tot 26 Maart 1872. GEBORENWillem, zoon van 3. Rietveld en G. Voorhout. Andries Johan Nicolaas, zoon van A. Franke en C. P. Huter. Antonia, doehter van M. Jansen en A. Landwehr Joliaun. Immetje, doehter, en Arie, zoon, (tweel.) van P. de Geus van den Heuvel en G. de Kraaij. Wilhelmina Petronella, doehter van D. de Koter en G. Verkuijl. Cornelia Mozes, zoon van K. Santifort en H. Bakker. Peter, zoon van G. Schoonen en G. van Kerkwijk. Rijkje, doehter van J. van der Velden en C. Vieman. Cornells, zoon van J. van Schooten en M. van der Linden. Hendrik, zoon van H. van der Woude en C. Geeven. OVERLEDEN: Arendjc, oud 8 jaren, doehter van J. van Dijke en G. Gravemaker. Christiaan, oud 6 jaren, zoon van C. Peters en M. Versloot. Antonia, oud 9 jaren, doehter van G. Verheul en G. van Loon. Benjamin, ond 4 jaren, zoon van J. van Dijke en G. Grave- maker. Klasina de Boer, ond 44 jaren, wed. van A. VerduinSientje Viasveld, oud 29 jaren, gehuwd met Klaas Slootweg. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van D. E. van Meerbeek en A. van Knmpen. ONDERTROUWDA. Post met N. van der Drift. J. Seijs met C. Jnngblut. J GEHUWD: W. van Loon (wednr.) met C. van Damme. Mynheer de Redacteur! In uw VVeekhlad van 22 Maart 11. worden giften vermeld van een notabel ambtenaar en een kastelein in de gemeente, gegeven aan de commissie voor de feestviering op 1 April e. k. te Haarlemmermeer. Die giften zijn aan de commissie slechts uit het Weekblad iekend; de opgave is van geen lid der commissie afkomstig, en blijft geheel ter verantwoording van uwen correspondent. Opdat die raededeeling op de juiste waarde geschat kan wor en, verzoek ik u dit schrijven in uw eerstvolgend Week blad op te nemen. Ik ben met betuiging van hoogachting, Uw Dv. Dienaar, Herman E. Bultman, Voorzitter der bovengenoemde Commissie. Haarlemmermeer23 Maart 1872. (Overtuigd dat ieder dwalen kan plaatsen wij het boven- staande, en vertrouwen dat wel blijken zal hoe de vork aan en steel zit. De bronwaaruit ons berigt afkomstig is, Het bij ons geen twijfel aan de juistheid. De commissie e ons us ten goededat wij het vooralsnog niet terug- nemen. 5 Red.) Op Donderdag 7 Maart 11. is in het lokaal „de Nederlan- den", aan het Hoofddorpeene vergadering gehouden van belangstellenden in de oprigting van eene spaarbank alhier. De voorloopige werkzaamheden waren door den heer J. W. Lantzendorft'er geregeld en een concept-reglement was door hem ontworpen. 40 aandeelen, elk ad 5.waren ge- plaatst; dat getal kan tot 100 gebragt worden. De aandee len genietenbij gunstigen gang der bankdezelfde voor- deelen welke aan het in te brengen geld verbonden zullen zijn. De te betalen rente is op 3 pCt. bepaald. De aandeel- houders kiezen de commissarissenen benoemden als zooda- nig de heeren Mr. J. P. Amersfoordt, H. F. Bultman, van DorstenD. EgginkN. van Egmond, G. D. GeertsemB, W. Hagoort, J. ten Hage, J. W. Lanizendorffer, J. Rodenburg, A. Stoel en R. Thomas; en daaruit tot voorzitter den heer Mr. J. P. Amersfoordt, tot boekhouder den heer D. Eggink, tot kassier den heer H. F. Bultman. Op voorstel van den tot kassier benoemde, besloot de vergadering om voor die betrek- king eenen persoonlijken borgtost verpligtend te stellen. Alle posten worden zonder geldelijke belooning waargenomen. Weldra zal deze zaak op eene nader te houden vergadering volledig beslag erlangenen daardoor zal in deze jeugdige gemeente op nieuw eene waarlijk nuttige instelling verkregen zijn. Het volgende is ons ter plaatsing toegezonden Het behoorde tot het plan der feestcomraissie om op den avond van 1 April e. k. aan het Hoofddorp onder zamen- werking van de alhier bestaande vereeniging „Concordia" eene bijeenkomst te houden, waarin door een algemeen ge- acht letterkundige eene feestrede zoude worden uitgesproken. Na afloop van die bijeenkomst vnurwerk zoo men meen- de op het marktplein. In een en ander is de commissie teleurgesteldde door haar bedoelde spreker had op dien dag geene gelegenheid om over te komen de vuurwerkmakers waren overstelpt door bezigheden eD konden niet aan de bestelling voldoen. Alle feestelijkheden bepalen zich nu tot de scholen, ter- wijl de ingezetenen door het uitsteken van vlaggen van hunne ingenomenheid blijk zullen geven. Vermoedelijk zullen op een later te bepalen dag echter wel eenige feestelijkheden plaats vinden." Aan het programma van het XXVIste Nederlandsch Land- huishoudkundig Congres, den 18, 19, 20 en 21 Junij te Utrecht te houden, ontleenen wij, dat de leden Dingsdag 18 Junij, des namiddags ten 6% ure, in het gebouw voor kun- sten en wetenschappen zullen bijeenkomen, waar zoowel de algemeene als de afdeelings-vergaderingen zullen worden gehouden. In de eerste afdeeling, akkerbouw en veeteettzal vooral, met het oog op de steeds grooter wordende vraag naar meat, de kwestie van verbetering der mestverzameling worden !>e- handeld, waarbij de afvoer der faecale stoffen uit de ge- meenten volgens het stelsel van Liernur of van anderen ter sprake zal komen. De groote vraag zal nu hier zijn wat moet er gedaan worden om de belangen van den land- bouw met die van de steden te verbinden. In diezelfde af deeling zal, onder meer, ook nog behandeld worden hetfeit, dat het Nederlandsche rundvee, als het ter markt komt te Londenin waarde verre beneden het Engelsche staat. Het belangrijkstewaarmede de tweede afdeelingtuinbouw en houtteeltzich zal bezig houden, is een onderzoek naar de raadzaamheid om ten krachtigste aan te dringen op de oprigting eener school voor de houtteelt, daar de" houtteelt in de meeste streken van ons vaderland slecht is. Met het oog op den ongunstigen toestand der arbeidende klassen en de wenschelijkheid om meer bronnen van bestaan in hun belang op te sporenmag de kwestie der ontginningen van groot actueel belang geacht worden. Duizende bunders die als dood kapitaal nederliggen, kunnen daaraan welligt dien9tbaar gemaakt worden. Langs welken weg zou ontginning hier een middel kunnen worden om aan velen het noqdige brood te verschaffen? Wat kan in deze gedaan worden en wat is reeds geschied of voorbereid? Welke ontginningen van woeste gronden ver- dienen de ineeste aanbeveling: die door aanleg van houtgewas of door akkerbouw Moet aan ontginningen op groote schaal of wel aan partieele, op kleine schaal, de voorkeur worden gegeven?" En„Verdient in Nederland de oprigting van „proefstati- ons voor den landbouw, zooals de Duitschers die noemen, niet bevorderd te worden, ten einde de theorie (de schei- kundige vooral) aan de praktijk te toetsen?" Ziedaar twee zeer belangrijke punten, die o. a. in de derde afdeeling, staathuishoudkunde en slat is li eklandbouw-wetgeving ter tafel zullen worden gebragt. De bewijzen van lidmaatschap zijn op naam en verkrijgbaar a 2 gulden, van den 1 Junij af, bij den 2den secretaris en penningmeester, den heer Jhr. Mr. R. de Beaufort, St. Jan9- kerkhof, te Utrecht. Op het einde van de maand Mei zal door de afdeeling Rotterdam en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouwin de Loelete Rotterdameene tentoonstelling van honden worden georganiseerd. De jurydie de uit te loven prijzenwaaronder een voor den grootsten en een voor den kleinsten hond, zal toekennen'zal worden gepresideerd door den heer mr. J. Henricus van Galente Rijswijkde heer F. baron van Brienen is lid van den jury. Te Utrecht zijn voor de zaturdagsche veemarkt over den Centraalspoorwegper gewonen en extra treinte zamen 92 wagens vee aangevoerd; de extra trein bestond uit 42 wagens. Het grootste deel van het aangevoerde vee was uit het noorden des rijks; het vee werd buiten de Katharijne barriere opge- stalden voor de markt reeds door buitenlandsche handelaren voor enorm hooge prijzen opgekocbt. De meeste aangevoerde koeijen waren kalfdragend. De aanvoer van vee te Zwolle op 22 Maart jl. was p. m. 900 stuksdie meest alien door Belgische en andere vreemde kooplieden tot verhoogde prijzen zijn afgedaan. Het vervoer over den Centraalspoorweg op 21 en 22 Maart bedroeg p. m. 1600 stuks. llellevoetsluis26 Maart. Uit het eiland Goedereede vernemen wij gunstige berigten van den landbouwde veld- gewassen staan zeer goed en geven blijde vooruitzigtenals- ook het koolzaaddat niets door de vorst van dezen winter geleden heeft; ook de meekrap doet een goeden oogst ver- wachten. Bijna elk vee kan ziek worden door te veel en ongeschikt voedsel te nuttigen. In negen uit tien gevallen is de spijs- vertering in disorder. Houtskool is het beste en spoedigste middel. Het geneest in de meeste gevallenindien doelmatig aangewend. Een voorbeeld van deszelfs nutde knecht kwam in met het berigt, dat een der beide koeijen zeer ziek was, en een buurman stelde de gewone middelcn voor. De eige- naarziek, en dus niet in staat zijnde om de koe te bezien besloot dat te gulzig eten de oorzaak was, en gelastte een theekop fijngewreven houtsknol met water in te geven. In vijf minuten was de koe werkelijk beter en binnen eenige uren was zij weder in de weide en at weder met lust. Een ander voorbeeld met even gelukkig gevolg had plaats met een jonge vaars, die erg aan den wind was door het eten van onrijpe appelsna een harden wind. Het dier was zoo opge- blazen dat de zijden zoo hard als een ton waren. Het oude middel, salaratus, werd aangewend, doch zonder eenige ver- ligting uit te werken. Daarop werd een halve theekop ver- sche en gewreven houtskool ingegeven en binnen korten tijd was het rund genezen. Van Maasslui9, alwaar voor eene plaatselijke feestviering op 1 April ongeveer 800 is bijeengebragt, meldt men de bijzonderheid," dat door den heer P. van Rijn, broodbakker aldaar, is ingescbreven voor a twee spaan- sche matten, afkomstig van de zilvervloot." Te Utrecht is bij den burgerlijken stand voor ondertrouw ingeschre- ven een bruidspaar, waarvan de bruidegom 72 en de braid 68 jaren telde; beide zijn vroeger verpleegd geweest in bet diakonie oude mannen- en. vrouwenhuis aldaar. Meer dan 140 arbeiders uit de gemeente Haaksbergen zijn thans te Essen en omstreken (koningrijk Pruissen) werkzaam, waardoor te Haaks bergen groot gebrek aan werkvolk is. Er is waarschijnlijk geen uitvinding, die meer algemeen ingang heeft gevonden dan de naaimachine. In de Vereenigde Staten worden jaarlijks 750,000 gemaakt en verkoeht. De fabrikanten moeten nacht en dag door- werken om aan de groote aanvraag te kunnen voldoen. De beer de V.zoon van den beer K. de V. te Meppel, werd, als apothekersbediende te Breda, bij den graaf van Chambord ontboden, om dezen een kunstbewerking te doen ondergaan. Eenige malen daarna kwam de heer de V. bij den graaf terug, die het jonge mensch van znlk een gunstige zijde leerde kennen, dat bij hem een voordeelige betrekking aan- bood. De heer de V. nam dit aanbod aan, vergezelde den graaf naar Keulen en beeft van daar aan zijn ouders berigt gezonden. Aan genoemdc betrekking is een salaris van 1500 verbonden. Dr. Wells schrijft uit Shires (Perzie): //Gij in Engeland kunt u natuurlijk geen denkbeeld vormen van de ellende die hier heerscbt. De dorpelingen eten gras, als ze het krijgen kunnen, en aan de slagterijen wordt elke droppel bloed opgeslurpt of opgevangen door het van honger stervende volk." Men spreekt veel van de verbazende sommen die voorname zangers en zangeressen verdienen, ja men beeft zelfs wel eens uitgerekend met hoeveel francs de noot per avond werd betaald. Maar, brengt kunstbeoefe- nen dns soma veel op, kxmsXverkoopen waarlijk niet minder, en vrij wat gemakkelijker, dood lakoniek, zonder inspanning, zonder talent, zonder i

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1