Vrijdag, 19 April. No. 16. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. wsws Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. KONINKLIJKE BESLUITEN. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 10 tot 16 April 1872. Prijs der Axlvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 J/2 Cent. X<anclI)oiiw. H AARLEMflERIlEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Z. M. heeft1°. op hun yerzoek een eervol ontslag ver- leend, aan H. Avelingh, als sekretaris van het polderdistrikt het Arnhemsche en Velpsche Broek, (Gelderland)J. Verkerk, als heemraad van het waterschap Stormpolder, (Znid-Holland); en J. du Bois, als dijkgraaf van den ealamiteusen Adornispolder, (Zeeland); - 2°. benoemd: tot lid van het bestuur van den polder van der Eigen, (Noord-Brabant), G. J. van Beek; tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap de Alhlasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, (Zuid-Holland), H. Polvliettot hoogheemraad van het hoogheemraadschap der Vijf Heerenlanden, (id.), H. de Vor Cz. tot gezworen van den polder het Oudeland, (id.), fl. van Rossura tot heemraad van den polder Hoornder Nienwland, op Texel, (Noord-Holland), J. D. Witte; tot dijkgraaf van den Zuidpolder bij Edam, (id.), P. PlasAz.; tot heemraad van den polder Westzaan, (id.) K. Kuyt Gz.tot heemraad van het heemraadschap van den Schardam en Keukendijk, (id.) P. Hoek Spaans; tot heemraad van den polder Waard en Groet, (id.) N. Loder; tot heemraad van den polder de Zeevang, (id.) K. Vink Cz.; tot heemraad van den polder Waard Nieuwland op Wieringen, (id.) J. Tool; tot eerste lid van het bestuur der waterkeering van het kalamiteuse waterschap Brninisse, (Zeeland) J. van den Berg Mz.in het bestnur der waterkeering van de kalamiteuse polders Margaretha, kleine Huis- sens en Eendragt, (id.), tot voorzitter H. Wolfert en tot leden J. Scheele en A. Yerpoorte Jz. tot hoogheemr. van het water schap Bijleveld en de Meerndijk, (Utrecht) C. W. E. van Voorst van Beesttot hoogheemr. van den Lekdijk Benedendams en IJsseldam, (id.) dr. J. C. van Eeten tot hoogheemr. van het groot waterschap van Woerden, (id. en Zuid-Holland) H. de Bruyn tot hoogheemr. van den dijkstoel der Rhenensche Nude en Achter- bergsche hooilanden, (Utrecht) G. J. Roghair; tot dijksgedeputeerden van het waterschap der zeedijken van Eerwerderadeel, (Friesland) G. S. Sytsma en K. S. Bouma tot lid van het waterschapsbestuur der Lemstersluis, (id.) mr. ,M. Bakker tot gedeputeerde van het bestuur van den polder bewesten Holwerd, (id.) H. J. Bierma; tot gekommitteerde van den Bentpolder in de gemeente Ambt Vollen- hoven, (Overijssel) G. J. Roeberstot lid van het hoofdbestuur van het waterschap Oterdum en voorzitter van het 2de onderdeel, (Groningen) H. Boneschanskertot leden van het bestnur van het waterschap de Negen -boerenpolder, onder Kloosterburen en Eenrum, (id.) K. J. Borgman, R. K. Feddema en L. W. Feddema tot leden van bet hoofdbestuur van het Westerkwartier, (id.) voor het 5e onderdeel (Zuidhorn) J. M. Wieringa en voor het 8ste onderdeel (Marum) J. W. Akkerman tct lid van het hoofdbestuur van het waterschap Reiderland, (id.) voor het lste onderdeel T. E. Bontkes in het bestuur van het waterschap Hunsingo, (id.) tot voorzitter van het hoofdbestuur mr. A. J. van Roijen en tot leden van het hoofdbestuur en voorzitters van het lste onderdeel R. J. Loots, voor het 3e onderdeel J. J. Rienks, voor het 8ste onderdeel H. Eh.s en voor het llde onderdeel R. J. Veldman. Sedert de laatste opgave in ons WeeJcblad van 8 Maart j. 1. zijn onteigend de volgende runderendie lijdende waren aan de besmettelijke longziekte, als: Stuks ^oor we"c bedrag Foor welk bedrag onteigend. het vleesch verkocht van J. Baars 1 45. 14.75 D. Knibbe, 1 II 50.— 16.35 II N. Maaskant,. 1 II 95.— n 51.05 J. Baars 1 if 90 a 54.05 N. Maaskant 1 it 100 jj 69.35 M Idem 2 ti 190.(zamen),, 68.80 M G. J. J. Geertzema, 1 a 95.— M 59.75 II N. Maaskant 1 a 90.— 71.70 Idem 1 ti 95.— it 36.05 II Idem 3 it 317.50 (zam en) j nog niet G. J. J. Geertzema 1 it 117.50 verkocht Voorts zijn onteigend eenig beddengoed en kleederenwaar- mede poklijders in aanraking zijn geweestals van M, Pijnakertot een bedrag van 10. F. van Duisen, 60.— Van de op 11 April j. 1. alhier gehouden aanbestedingen is de uitslag geweest als volgt Voor de OndericijzemwonmgSchool N°. 9, was ingeschre- ven door: W. P. van Eibergen voor/3100; Mulder en Zn. voor/ 3746; L. Kieviet, voor/ 3543: G. van der Starre voor /S547 P. van Essen, voor/ 4447; J. Weedavoor/ 3500, en B. Kruikemeijer, voo'r/ 3698. Het werk is aan den laagsten inschrijver nog niel ge.gund, als zijnde boven de begrootin°\ Voor de OnderwijzerswoningSchool N°. 10, was ingescbre- ven door: W. P. van Eibergen, voor 2970; G. v. d. Starre, voor 3485; J. den Ouden, voor 3 480; B. Kruikemeijer, ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tliterlyk JVoenadag.) voor/ 3840; Mulder en Zn., voor'/ 3746 L. Kievietvoor 3390, en J. Weeda, voor 3430. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegimd. Voor Aanbomo School N°. 4 was alleen ingeschreven door L. Kieviet, voor 5845 en is hem bet werk voor die som dan ook gegund. Het Grasgewax der wegen in de beide dorpen heeft opge- bragt de som van 245. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste en tweede helft der maand Maart 1872. LIJST VAN BRIEVEN DIE, CITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KTJNNEN WORDEN. N°. 1. C. Broertjes, te Benningbroek. 2. Kraaneburg, te. Bovenkerkerpolder. 3. G. Koot, teBerkel. 4. C. BothteKralingen. GEBOREN Gerritje, dochter van J. van Poelgeest en M. van der Leden. Maria Theresia, dochter van A. A. Overtoom en E. Bes. Maria Magdalena, dochter van G. Schonhage en M. C. Moorman. Antje, dochter van P. Vlam en M. Kainer. Jacob, zoon van B. van 't Hof en H. Vaalburg. Barend, zoon van. A. de Groot en J. Donker. Maartje, dochter van J. Poen en A. Mienis.Machiel, zoon van J. H. M. Evelein en N. Klapwijk. Crietje, dochter van J. Rietveld en J. Vuik. Pieter, zoon van D. Klinkert en A. Bakker. Theodorus, zoon van L. Melissen en M. van Brugge. Dirkjt, dochter^p U. Dekker en H. Benning. Cornelis, zoon van C. Earner en M. Scnrieken. Hendrika, dochter van M. Jelierse en M. Snoek. OVERLEDENArie, oud 19 raaanden, zoon van T. van Es en A. Okken. Gerardus Gijsbertns, oud 20 maanden, zoon van A. G. voor den Dag en G. Spaans. 1 Maria van Iersel, oud 55 jaren, gehuwd met C. Jansen. Maria Louisa Wetual, oud 51 jaren, weduwe van J. E. Olden. Cornelis Jansen, oud 56 jaren, gehuwd met M. van Iersel. Johannes Stephanus Braak, oud 43 jaar, gehuwd met T. van Tiel. Willemina, oud 15 jaren, dochter van M. van Krimpen en A. van Lier. Margaretha Willemina, 16 maanden, dochter van C. van Eeke en M. Widal. Blees, oud 12 maanden, zoon van L. Thur en L. Cafee. Johannes, oud 2 maauden, zoon van Lucia van Bavel. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 2 Kinderen vau J. K. Jansen en J. M. Koevoets. ONDERTROUWI) J. G. van Leeuwen met M. C. van Staveren. T. Groen met A. Aafjes. J. Westerhoven met A. Gaspers. GEHUWD: W. Boere met G. Neefjes. J. Bakker met G. Davidson. N. Breedijk met C. Rutten. C. Elsinga met J. Boogaard. Op den 13 dezer kwamen twee landwagens, elk met twee paarden bespannen en toebehoorende aan den beer Kluiver, langs de Hoofdvaart van den Lijnden aanrijdenwaar zij koren hadden afgeleverdtoen, door een tot nog toe onbekende oorzaakde paarden van den achtersten Wagen aan het liollen geraakten, tengevolge waarvan de voerman A. Timmers, wo- nende aan het Hoofddorp, op den grond viel en de wagen hem dwars over het ligchaam reed, waardoor hij zulke be- langrijke kwetsuren heeft bekomen dat men aan zijn beboud wanhoopt. De wagen is geheel gebroken en de paarden zijn met een brokstuk daarvan tehuis gekomen. Uit Abbenes is ons het volgende ter plaatsing toegezonden 1 April 1872. Even als elders is het feest van de vestiging onzer Neder- landsclie vrijheid en onafhankelijkheid ook te Abbenes met opgewekten zin en vreugdevol herdenken gevierd. Reeds vroeg in den morgen wapperden van huizen en bouwhoeven drie- kleurige vlaggeD, meestal het schitterend rood" door oranje" in eene der drie banen vervangen; terwijl bij enkelen de ware vlag van het vaderland en van onzen geeerbiedigden koning zieh ontplooide. Door de feestkommissie in staat gesteld,om de schoolkinderen op genotvolle wijze te vermakendaar uit de gedane collecten aan ieder kind op elke school voor dit doel eene toelage geschonken was of liever zou worden van 15 cent, nam de pret in bijzijn van vele belangstellenden een aanvang des namiddags ten 6dn ure. De hoofdonderwijzer, die den triomf der Pirateu", van Hofdijk, scheen gelezen te hebben, hield ongeveer een half uur lang eene vertelling over de oorzaak der blijdschap van dien dag, waarin, naar zijne meening, ieder regtgeaard Nederlander van ganscher harte deelen kon en moest. Beurtelings werden de noodige verver- schingen gepresenteerden, niettegenstaande het dine voor de meesten reeds gepssseerd was, met smaak verorberd; dan weder verhieven de vrolijke kinderstemmen zieh tot een luiden jubel- zang en klonk het geestdriftvolle lied van dr. Heije: Heb je wel gehuord van den Briel en den Geus", en Gij schit- terende klenren van Nederlands vlag." Door de vriendelijkheid van dr. J. P. Heije was de onderwijzer in staat geateld aan ieder leerling en bezoeker een exemplaar zijner liedjes uit te reiken. Als eene bijzonderheid vermelden wij, dat in den tijd van 8 dagen van deze liedjes zijn verkocht tot een getal van Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. 23,000. April doet wat hij wil", ook op dien dag, die beurtelings regen en zonneschijn gaf. De optogt der school kinderen strekten zieh daarora niet verre nit; toch werd er gezongenzoo hier en daar. De heer van Riessen woonde van het begin tot het einde dit feest bij. Jammer, dat hij ten slotte de mededeeling deed, dat de feestplaat niet uitgereikt kon wordenomdat zij door de feestkommissie niet was toe gezonden. (Later 15 April! zijn deze inderdaad fraaije platen afgegeven.) De leerlingen dezer school, van alle kerkelijke gezindten, hadden reeds te voren hunne geldelijke bijdragen ingeschreven voor de oprigting van het Asyl voor verouderde en verminkte zeelieden te Brielle", tot een bedrag, naar ik meen, van 5.40. Daarom was de vreugde op 1 April alhier zoo ongedwongen en vloeide uit het hart zelf voort. Dank zij aan de feestkommissie van Haarlemmermeer gebragt, dat zij tijd en moeite heeft over gehadom op deze wijze de feestviering tot stand te brengen. Wel is zij bezield geweest door de gedachten in het schoone gedicht van Hofdijk, voor zijn „TriOmf der Piraten". Eere, wien eere toekomt! Te betreuren is het geweest, dat in het naburige Kager- dorpjewaarnaar deze kerkelijke gemeente tot heden haren naam draagt, eeDige baldadigheden zijn voorgevallen die het schoone vrijheidslied van 1 April door schrille wanklanken ontstemden. Naar wij vernemen is van een en ander proces- verbaal opgemaakt en zal de zaak vervolgd worden. „Och", dachten wij aan het einde van dien in zoovele opzigten blijden Jsten April, waarop in Staat en Kerk en Natuur een hart- verheffend opstandingsfeest gevierd werd Ochwaren alle menschen wijs En deden daarbij we! Dan was deez' aard een paradijs, Nu is zij meest een he! 1 Op Donderdag 4 April werd door de vriendelijke bemoeijin- gen van Dr. J. P. Heije, aan de leerlingen op de ..Cornelia en Sophia Naai- en Breischool", te Abbenes, een regt aan- genaam feest gegeven. Er had eene tentoonstelling plaats van het gemaakte werk der meisjes, dat waarlijk getuigde van goede, degelijke vorderingen. Met belangstelling werd een en ander bezigtigd door Dr. Heije, die van het begin tot bijna aan het einde van het feest tegenwoordig was. Ook de aanwezige ouders en belangstellendeu namen met zigtbaar genoegen kennis van de uitgestalde voorwerpen met zooveel zorg, en onder geduldige en bekwame ieiding, door nog zoo kleine kinderhanden vervaardigd. Eene loterij van allerlei nnttige zakenbij het naaijen breijenhakenenz. noodza- kelijk, en wel geheel zonder nieten, verhoogde niet weinig de feestelijke stemming. Tot laat in den avond duurde de pret, en welvoldaau gingen ouders en kinderen huiswaarts. In hartelijken dank is alreeds voor het gedeeltelijk kosteloos onderwijs ontvangen: van Dr. Heije 25; den heer Tensen 2.50Neeltje en Pieter /2.50; A. B. /2.50; vrouw K. 3; Ds. Beeckman, te Sassenheim, 6; mevr. van Dorsten 2.50; terwijl van eenige audere menschenvrienden nog hulp is toegezegd. Wij bevelen deze goede zaak in de belang stelling van alle weldenkenden aanen houden ons bereid tot het ontvangen hunner liefdegaven tot verdere liitbreiding van kosteloos onderwijs, daar het getal leerlingen thans weder 36 bedraagt. Telkens beginnen zieh weder fceer sporadische gevallen van pokziekte te Abbenes te vertoonen. /WOlle14 April. Fransche, belgischn en engelsche han- cfclaren of hunne agenten Ioopen deze streek af, ombehalve neurende en guste koeijen, ontzaggelijk veel schapen op te koopem Buitengewoon hooge prjjzen worden bedongen. De gunstige ligging van Zwolle als centraal-punt van twee spoor- wegenmaakt den veehandel van dag tot dag levendiger. Thans is besloten de tentoonstelling van paardenhoorn- vee, pluimgedierte enz. te doen houden op 11 Junij a. s. Belangrijke prijzen worden uitgeloofd, waaronder. naar wij vernemen, 300 gulden voor het beste span paarden. In het begin van Augustus zal de harddraverjj gehouden wordendus niet bij gelegenheid van de tentoonstelling, zoo als vroegfir het plan was. De weekmnrkt was ditmaal zoo verbazend druk, dat van de verkochte runderen alleen voor Belgie en Frankrijk over den Centraalspoorweg zijn verzonden 123 wagensinhoudende p. m. 1600 stuks. Dat handel en prijzen geanimeerd waren behoeft geene vermelding. Ook de varkensmarktmet p. m. 400 stuks aanvoer, ge tuigde van levendigen handel.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1