1872. Vrijdag, 26 April. No. 17. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Dertieode Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Landbonw. Prijs van het -A.bonnem.ent in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 '/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 17 tot 23 April 1872. Graan of Veevoeder? MtfQMoaigog vw«wv^ HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDJi, te adresseren aan VAN UOiVGA C°.te Amsterdam. Utterly k JVoeusdag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Uitseag der op 18 dezer gehouden aanbesteding tot het verbouwen van den schoorsteen aan den Leeghwater. Daarvoor was ingeschreven door: L. Hulsbos,. te Haarlemmermeervoor f 2025.25 M. van Essen, idem, ,,1951.— Gebrs. Bos, idem, 2590.— B. Kruikemeijer, idem, 2362.—. Aan den laagsten inschrijver, den heer M. van Essen is het werk Naar men verneemt zal de inlijving der lotelingen uit Haar lemmermeer, ligting 1872, plaats hebben op Dingsdag 14 Mei 1872, ten half elf ure, te Haarlem, op den Doelen. Het getal lotelingen dat ingelijfd zal worden bedraagt 35. GEBOREN Corneliadochter van M. Recdijk en J. Korstman. Pe- truszoon van N. Breedijk en C. Rutten. Johannes, zoon van W. Meirraans en C. G. Breedijk. Willempje, dochter van J. Schaap en M. Muilwijk. Hendrikzoon van H. Jansen en T. Roos. Maria Johanna, dochter van A. Smoorenburg en A. de Vreede. Elisabeth, dochter van D. Visser en R. van Brussel. Willem, zoon van W. Schreu- der en J. Los. Gerardus Johannes, zoon van G. Arrachart en B. Roh- reij. - Lambertuszoon van C. Mostert en C. Loos. Nelis, zoon van C. Uithoven en J. van Rijswijk. Johannes, zoon van Z. Mesman en M. van der Goes. Elias Johannes, zoon van J. Wientjes en W. Leenslag. OVERLEDEN Teunis Struik, oud 23 jaren, ongehuwd. Lena Lam- mersoud 22 jaren, ongehuwd. Johannes van Kessel, oud 54 jaren, gehuwd met A. S. van Bentem. Margje Ket, oud 36 jaren, gehuwd met D. M. Onkenhout. Haike Pieters Sjamm, oud 62 jaren, ongeh. Klaasje oud 3 jaren, dochter van H. den Dekker en A. van der Heijden. Petronella, oud 9 jaren, dochter van L. de Kraaij en.G. Mulder. Ale- gonda, oud 12 dagen, dochter van H. Vinken en A. Boer. Arie oud 4 weken, zoon van F. de Geus van ».den Heuvel en G. de Kraaij. Hermanusoud 9 weken, zoon van C. Timmers en M. Jansen. Fran- ciscusoud 3 jarenzoon van H. Prins en G. van Gerven. ONBERTROUWDgeene. GEHUWD: H. Moelaart met A. Kolle. J. Noordermeer met G. Boon. lien 23 dezer zijn te Amsterdam aangevoerd uit Roelof- arendsveen de eerste doperwten en peulenwelke verkocht zijn door Baggelaar en Jansen aldaar. ZwoUe19 April. In den afgeloopen nacht heeft het alhier zoo hard gevrozen, dat men voor de bloesems der vruchtboomen het ergste vreest. Dit zou zeer te betreuren zijn, want vooral de appel- en peerenboomendie bijna in vollen bloei staanbeloven een rijken oogst. Op de heden alhier gehouden weekmarkt is door een landbouwer uit de gemeente Wijhe de eerste grasboter aan gevoerd. Capelle (Langstraat), 22 April. De graslanden zijn in veertien dagen zoo zeer in groei toegenomendat het vee grootendeels in de weide is gedaan. Het hooi wordt nog dagelijks verkocht en ingescheeptmen verwacht algemeen daling in prijs, voornamelijk omdat het nieuwe gewas zooveel belooft. Wei- en kalfkoeijen zijn thans zoo hoog in prijs, dat men er schier geen voorbeeld van kent; evenwel worden zij druk gekocht, omdat de weitijd daar is. Dalfsen23 April. Met zekerheid kunnen wij berigten dat tot dusverre nog geep sprake is van opkoopen der nieuwe scheerwolen dat de handelsstand er zelfs niet aan denkt voor de genoemde prijzen wol te nemenvermits van ver- schillende landen het berigt minder gunstig luidde. Het puhliek maken van dergelijke berigten en prijzen lijdt derhalve tot niets dan den boer het hoofd op hoi te maken en den handel te bemoeijelijken. Zntphen23 April. Het water van den IJssel, dat reeds een gedeelte onzer grasrijke uiterwaarden had overstroomd is gelukkig in de laatate dagen weder in de bedding der rivier teruggekeerd. Overheerlijk is het gezigt der wei- en graslandendie er thans veel beter uitzien dan het vorige jaar omstreeks half Mei het geval was. oa lD de- laat®te 14 dagen is de boter op onze markt. 20 percent in prijs gedaald. Men schryft dit toe aan den minderen kooplust der talrijke opkoopersdie op de Engelsche markt minder aftrek vinden dan vroecer. yi4 Wageningen wordt medegedeeld, dat aldaar de long- ziekte onder bet vee is uitgebroken en reeds een paar dozijn beesten is afgemaakt. lexel, 22 April. Vijf-en-twintig jaar geleden verkocht een veefokker alhier 20 beste lamschapen voor een som van/40, en heden verkoopt men 20 van die soort voor de aanzienlijke som van 700. Het is bijna ongeloofelijken toch is het zoo. Op twee boerderijen in den polder Eijerland is de longziekte onder het rundvee uitgebroken; reeds zijn eenige afgemaakt, terwijl de overigen door den veearts zijn ingeent, Noordbroek, 22 April. In lange jaren kwam het kool- zaad niet zoo ongeschonden door den winter als in den ge- passeerden. Het is dan ook een lust om te zien hoe heerlijk het zich ontwikkelt. Vele stukken zijn reeds ter hoogte van drie voet opgeschoten en vertoonen reeds bier en daar de gele bloeitrossen. Naar den tegenwoordigen stand te oor- deelenzou het niet te verwonderen zijn, dat er vele bun ders onder deze gemeente 40 en meer mudden opleverden. Ook de andere wintergewassen staan veelbelovendvooral de tarwedie hier veel verbouwd wordt, staat er best voor. Met den vlasbouw maken de landbouwers hier ook meer en meer kennis. De zaaijing van zomergewassen is zoo goed als afgeloopenvooral de droogte der laatste dagen doet daarbij belangrijke dienstendoordien ze gelegenheid geeft om het land te zuiveren van een niet in trek zijnde grassoort, de kweek. Men meldt uit Winterswijk, 22 April. Het voorstel, dat door den voorzitter van den Baad in de laatste vergariering werd gedaan, tot oprigting eener landbouwschool in deze volkrijke gemeente, is verworpen. Velen hadden het, met het oog op onderscheidene behoeften in ous graafschapeen beter lot toegewenscht. De onlangs te Weenen gehouden internationale conferentie, tot beraming van maatregelen tegen de veepcstheeft met eenparige stemmen de volgende regelen als noodzakelijk tot bereiking van het gestelde doelaangenomen Iedere Staat is gehouden de veeartsenijkunde op zoodanigen voet te regelen, dat daardoor eene spoedige uitroeijing der veepest mogelijk wordt. Iedere Staat is verpligt schadevergoeding te verleenen voor het afgemaakte dier en verdere vernietigde voorwerpen. De^ Staten vereenigen zich tot het aannemen en toepassen van eenzelfde stelsel van desinfectie in alle gevallenwelke zich bij de veepest kunnen voordoen. De keus der desinfectiemiddelenenz.blijft der rege- ringen vrij. Van 13 tot 17 December 1872 zal in het lokaal van het Genootschap voor Tuinbouw te Weenen eene tentoonstelling worden gehouden van boter, melk, kaas en alles wat tot de melkerij betrekking heeft, welke echter alleen voor zooveel de middelen tot uitoefening van het bedrijf aangaat, interna- tionaal zal wezen. Daartoe worden gerekend stremselkleur- selgereedschappen van allerlei aard, in ware grootte, in modellen of teekerringentoestellen voor het beproeven van melk modellen en plans van melkhuizenkaasraakerijen enz. De iuzending moet gescbieden tusschen 1 en 8 Dec. 1872. Het departement Arnhem, der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid is voornemensvan 3 tot en met 7 Octoberin Musis Sacrum, aldaar, te houden eene tentoonstelling van vruchtenbloemen en planten. De inzending en mede- dinging zal vrijstaan aan kweekers en liefhebbers, ook uit het buitenland. Goudenzilveren en bronzen medailles, op den stempel der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid geslagenbenevens prijzen in geldworden uitge- loofd. De beoordeeling geschiedt door een daartoe uit te noodigen kommissie. De heer J. I. de Beucker, van Antwerpen wordt uitgenoodigd tot het houden van voordragten over de behandeling van ooftboomen. De jaarmarkt te Meppel, den 23 dezer gehouden, werd door een groot aantal kooplieden bezocht,' wat, bij den niet zeer grooteu aanvoer van rundvee, aan den handel eene ongekende levendigheid bijzette. Men betaalde gretig, zelfs voor de runderen nog ter markt waren, voor: kalfdeAoeijen 135 a/ 265; guste dito 110 a 200; kalfde vaarzen 120 a 175pinken 60 a 120. Paarden waren wemig in getal; men besteedde naar kwal. 40 a 225. door Dr. Otto Pitsch. Overgenomen uit het Tijdschrift: Be Volksvlijt Vexvolgzie N°. 5, 6, 7, 10 en 14.) Het vermoeden zou kunnen oprijzendat de verhoogde prijs der dieren alleen voortkomt uit het veredelen der rassen, en datzoo het aantal dieren niet genoegzaam met de bevolking is toegenomen het gebrek door de grootere zwaarte van elk stuk vee wordt vergoed. Dit is echter geenszins het geval, zoo als de steeds vermeerdejde invoer van vee naar Frankrijk bewijst. Volgens de officieele statistiek bedroeg in de jaren 184352 de invoer van volwassen runderen 38535 stuks. uitvoer 17467 in de jaren 185362 de invoer van volwassen runderen 129368 stuks. uitvoer 33708 u in het jaar 1868, volgens de opgaven der douane: de invoer van volwassen runderen 249827 stuks. uitvoer 40424 Volgens eene andere opgave bedroeg de invoer van vee naar Frankrijk, in vergelijking met den uitvoer van 1861—68 invoer. "1861 153,846 1862 157,339 1863 165,910 1864 184,653 1865 156,729 1866 147,069 1867 212,171 1868 249,725 HOOBNVEE. uitvoer. 37,000 41,199 39,079 35,793 55,919 101,478 58,137 40.354 invoer. 557,507 542,389 683,563 775,582 824,337 774,299 1,034,222 1,531,886 SCHAPEN. uitvoer 51,077 48,525 61,031 35,868 147,383 189,234 70,548 39,395 Zamen 1,427,442 408,959 6,723,885 643,056 Er is dus meer ingevoerd van 186168 1,018,483 stuks rundvee en 6,080,829 stuks schapen, of gemiddeld jaarlijks 127,310 stuks rundvee en 760,103 stuks schapen, waarbij opgemerkt moet worden, dat bij dien aanzienlijk toe genomen invoer, gedurende de laatste jaren, het verbruik veel grooter is geworden. De voOrtbrenging daarentegen heeft stil- gestaanja is bij schapen zelfs afgenomen. De gestadig aangroeiende invoer geeft een waarborgdat in de toekomst de toestand van Frankrijk, met het oog op de veehouderijniet spoedig eene veranderirig zal ondergaan eene meening die in de verhandeling van de Socie'te d'Agriculture wordt bevestigd met de woorden „De statistiek bewijst door cijfers, dat-het getal runderen hetwelk door vormgeivigt en geschiktheid voor vetmesten uitmunt, bijna op gelijke hoogte blijft, en dat eene vermeer- dering van het aantal runderen van een goed ras, voor vetmesten geschikt, slechts dan denkbaar is, wanneer men begint met het hooi- en weiland en de landerijen voor voederbouw te vermeer- deren en te verbeteren. Daaienboven zal de voortbrenging in Frankrijk alleen toch niet in staat zijn om aan de toenemende behoeften van rundvleesch te voldoen en dit land zal den invoer van rundvee steeds meer noodig hebben. Voor de mededinging van Amerikadat ten opzigte van het graan eene groote beteekenis heeft, behoeft men, wat de vee- teelt aangaat, voorloopig nog niet te vreezen, omdat het ver- voer van vee van daar naar Engeland zoo moeilijk is. Engeland is, zooals wij wetenhet land waar, uit alle wereld- streken, de grootste invoer plaats heeft, en dat den prijs van het vleesch ook bij ons bepaalt. Alleen Louden heeftvolgens de opgaven van Hartsteindagelijks ten minste 552,000 kilogram vleesch noodig, waartoe dagelijks 1051-ossen en 5245 schapen vereischt worden. In deze buitengewone behoefte kan de stad slechts voldoen door uit alle landen, uit Zweden Denemarken Sleeswijk-Holstein NederlandBelgie, Pruissen, Oostenrijk, Frankrijk en Spanje vee te laten aanvoeren. Naar het oordeel van Hartstein is, zooals reeds opgemerkt isgeenszins te vreezen dat deze beteekenis van Londen als wereldmarkt met der tijd zal verminderen. Hij zelf zegtV\ ij stelien voorop, dat de Londonsche veemarkt, door hare ongehoorde uitgebreidbeid en haar reusachtig verkeer' reeds nu van groot belang is voor het buitenland en in de toekomst voor den verkoop van het vreemde, niet Engelsche vee, nog steeds gunstiger belooft te worden. Wij belioeven ons daartoe slechts de groote getallen van den jaarlijkschen invoer van vee te herinneren, waarvan het grootste gedeelte door Duitsch- land en Nederland wordt geleverd. Deze buitengewoon sterke vee-invoer is echter, gelijk wij gezien hebbenniet als een voor- bijgaand verschijnsel te beschouwen. Engeland heeft voortdurend deze behoefte, daar het evenmin in staat is, het noodige vleesch zelf te leveren, als het zijn verbruik van graan kan dekken. Het snelle aangroeien der bevolking van Groot-Brittanje en de ver- meerdering zjjner behoeftenzal de vraag naar vleeschvoedsel meer en meer doen toenemen en aan het vasteland tot meer uitvoer van vee aanleiding geven." Het is zeer belangwekkend de in den laatsten tijd snel toenemende vermeerdering van den invoer van vee uit het Buitenland naar Engeland na te gaan waarom ik niet kan nalaten de getallen hier mede te deelen die desaangaande in het werk van Hartstein zijn bijeengebragt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1