Polderwezen. AANBESTEDINGEN. Landbouw. Wijlie30 April. De handel in rundvee was hier in de jongst verloopen dagen weder hoogst belangrijk. De prijzen zijn weder 15 a 20 hooger dan in de vorige week. Dagelijks komen zelfs uit de verwijderdste landen kooplieden die het vee tot elken prijs van de hand nemen. De veehouders kennen thans zelven de waarde van hun vee niet meer. Politiek Overzigt. 26 April 2 Mei 1872. ©emengde Berigten. En zal dit besluit aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland worden onderworpen. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Eovenstaand besluit wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 12°a. De heer Bultman geeft in overweging om terug te komen op het bestaande brandreglement en eene andere regeling der dienst bij de brand- spuit te maken, ook met het oog op de hooge kosten die vrijwillige dienst veroorzaakt. Ook andere leden laten zich in dien geest uit, waarbij de heer Klapwijk nog voegt dat ook de bepaling van eene vaste som voor de verteringen der spuitgasten hem wenschelijk voorkomt. De Voorzitter zegt daarop dat eene nieuwe verordening tot verpligte dienst zal worden voorgedragen. 13°. De Voorzitter deelt mede dat de heer van Foreest, eervol ontslagen geraeente-ostvanger, verzocht heeft dat de door hem in der tijd gestelde borgtogt moge worden opgeheven. De Voorzitter meent dat daartegen geene bedenkingen zullen bestaan en stelt daarom voor dat de Raad magtiging verleene om de kypothekaire inschrijving op landerijen, door den heer van Foreest in der tijd ala borg togt gesteld, te doen roijeeren. Overeenkomstig dit voorstel wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming besloten. 14°. Aan de goedkeuring der Vergadering worden onderworpen de voor- waarden voor de verpachting van het grasgewas op de wegen in de dorpen. Deze voorwaarden worden goedgekeurd. 15°. Een schrijven van den heer J. Bolkestein, geneesheer en verlos- kundige alhier, omtrent de gedane oproeping van sollicitanten voor de be trekking van plaatselijke genees-, heel- en verloskundige, wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. 16°. De heer Bultman stelt voor, om Burgemeester en Wethouders uit te noodigen om nog eens te denken over het ineens hard-maken en be- planten van al de wegen in de dorpen. Na eenige gedachteuwisseling trekt de heer Bultman zijn voorstel in. 17°. De heer Bultman zegt, dat de Commissie voor de feestviering op den 1 April a. s. zich voorstelt de schoolkinderen te onthalen, en vraagt of daar iets tegen is? en of de gemeente daartoe iets wil bijdragen, hetzij door het geven van eene bijdrage aan de Commissie, of door zelve iets te doen. De Voorzitter herinnert dat er dan juist vacantie is op de scholen. De heer Schone is van oordeel, dat de door den heer Bultman bedoelde feestviering niet op de scholen te huis behoort; alle menschen denken er niet hetzelfde over. De Voorzitter meent dat het hier de vraag is of de gemeente eene bij drage zal geven, en dat men overigens in overleg moet treden met de Plaatselijke Schoolcommissie. De heer Knaap zou wenscheu dat de Commissie zich verstaan zal met de onderwijzers, indien de Schoolcommissie en Burgemeester en Wethou ders er niet op tegen hebben. De heer Bultman stelt voor om van de gemeente eene bijdrage te geven van f 25.1 Het voorstel van den heer Bultman wordt verworpen met acht tegen vier stemmen, nadat door deu heer Schone nog was aangemerkt, dat het geen gemeentezaak is, maar hij het aan de partikulieren wil overlaten. Voor stemden de heeren Tensen, Bultman, van Vuuren en 'tHooft. Tegen de heeren Schone, Kuiper,de Breuk, van Riessen, Klapwijk, Dorbeck, Buis en Knaap. De heer Knaap stelt alsnu voor om voor elke school 10.te geven aan de hoofdonderwijzers (dus buiten de bemoeijing der Commissie); de hoofdonderwijzers kunnen dan in overleg met de Schoolcommissie bepalen wat er bij moet en wat er gedaan zal worden. Na eenige gedachtenwisseling trekt de heer Knaap zijn voorstel in. De Vergadering wordt daarop gesloten. Den 24 April werd te Moordrecht eene vergadering geliooden van ingelanden in den Zuidplaspolder. Daarin werd de aftre- dende dijkgraaf, de heer J. van der Breggen Az.als zoodanig met algemeene stemmen herkozen, en de heer J. A. van Houwe- ningen in plaats van het aftredend bestuurslidden heer P. Keyzer Pz., gekozen. De secretaris-penningmeester, de heer J. J. Snel, die van het tijdstip af dat de polder na de droogmaking een eigen bestuur gekregen heeft, die betrekking op een wijze vervuld heeft die den grootsten lof verdient en van alle zijden de hoogste goedkeuring verwierf, had zijn ontslag gevraagd, het,- vvelk hem op de meest eervolle wijze is verleend. De waar- nemende voorzitter, de heer N. J. Francois, bragt den aftre- dende in warmc taal in deze vergadering den dank van ingelanden en bestuur, voor al wat door hem gedurende ruim 28 jaren zoozeer in het belang des polders is gedaan. De heer A. Ch. Snel is met bijna algemeene stemmen tot opvolger zijns vaders benoemd. Moge ook hij jaren lang die betrekking even nuttig en even eervol vervullen. In deze vergadering is nog besloten vooreerst geen verdere veranderingen in de bemaling te maken. Den 19 April werd te Edam door heeren dijkgraaf en beemraden van den polder „de Zeevang" aanbesteed het maken van de gebouwen voor de in dien polder te stellen watermachine, uitlozende in de Zuiderzee. Van de 19 inschrijvingsbilletten was het hoogst dat van den heer J. Zijlmaker te Hoorn voor 49,019, het laagste dat van den heer A. Bakker te Avenhorn, voor/ 38,684, aan wien het werk is gegund. De Leidsche Courant meldt het volgende; „Als de dagen van ruw weer, van sneeuw- en hagelbuijen worden afgetrokken van de vier nu bijna verloopen maanden des jaars, dan blijven er ongeveer drie maanden over dat het lente is geweest. Reeds in Januarij hadden de zaehte weersgesteldheid, de helderbewolktemalsche lucht, het ont- luiken van vroegbloejjende gewassenalle denkbeeld aan winter ontnomen. Op het tegenwoordig standpunt des tijds, rekent men zich eene maand vooruit. Bijgevolg laten zich dan ook de berigten uit de omstreken over den stand der veldvruchten in weinige woorden zamenvatten. Zij luiden van alle kanten even gunstig. In het Westland staan de aardappelen geregeld in het loof en bloeijen de ooftboomen met een schoon voor- uitzigt. Uit de moezerijen worden reeds meer groenten aan- gevoerd dan het vorige jaar in het laatst van Mei. Een blik over tuinen en kweekeryen geeft de overtuiging hoe er alle ge- was groent en zich krachtig ontwikkelt. Het koolzaad bloeit en de granen staan overal bijzouder gunstig op den akker. Stond de landman het vorige jaar nog in Junij verlegen voor zijne weilanden tevens geringe hoop koestereDde op voldoenden wintervoorraad, tbans graast er het vee op de goed voorziene weiden en laat zich een ruime hooibouw verwachten. De markten worden reeds met een keur van allerlei bloeijende planten be- zocht, en uit Aalsmeer o, a. vertrekken goed geladen schuiten met eene menigte van allerlei bloemen naar de voornaamste steden. Bejaarde tuinlieden herinneren zich eens in het laatst van April de seringen in bloei te hebben gezien en roemen de lente van dat jaar als eene bijzonderheid, Het verschilt misschien eenige dagendoch de seringen staan ook thans op het uitkomen of reeds in bloei. Als hp zooveel heerlijken zonneschijn en vroegtijdige ontwikkeling geen donkerheid en ruw weer volgt, belooft Mei in alien deele haren naam als Bloeimaand zich getrouw te zullen toonen." Utrecht, 30 April. Den 27 dezer werd alhier op de bo- termarkt de eerste grasboter aangevoerd; de boterdie in den laatsten tijd enorm hoog in prijs was, is thans aanmerkelijk gedaald hetgeen voornamelijk aan de opi uiming van de stal- boter en de geringe aanvraag voor het buitenland is toe te schrijven. De landlieden hebben nu voor een groot deel het vee in de weide en in de volgende week zullen alle stallen om deze gemeente, die nog met melkvee bezet zijn, ledig we- zenbehalve enkele waar longziek vee geweest is en waarop een streng toezigt wordt gehouden. Hooril30 April. Heden waren ter markt 3000 koeijen aangevoerd. De handel was buitengewoon vlug tot nooit ge- kend hooge prijzen; er zijn melkbeesten verkocht voor/ 500. Ten 1 ure was er bijna geen vee meer te koop en de voor- raad te gering voor de behoefte. Capelle (Langstraat), 29 April. De graslanden hebben in deze streek zulk een gunstig aanzien, dat men zich verbeelden zou in het laatst van Mei te zijn. Yau handel in hooi heeft men in de laatste dagen niets vernomen. De handel in vee blijft echter zeer levendig, terwijl de prijzen meer dan hoog zijn. Raalte29 April. Sedert de jongste weken zijn de prijzen der boter in deze environs 10 a 12 per 20 kil. gedaald, en men verwacht, ten gevolge van de buitengewoon gunstige weersgesteldheid, waardoor er hoe langer zoo meer boter in den handel wordt gebrngt, nog aanmerkelijk lagere prijzen. De statuten voor de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbomo in Hollands Noorderkwartier zijn goedgekeurd bij koninklijk besluit van 13 April 1 872. De Vereeniging stelt zich ten doel, benoorden het Y bevorderlijk te zijn aan den bloei en vooruitgang van den landbouw; zij wordt opgerigt voor een tijdvak van 29 jaren en is gevestigd te Winkel. De Vereeniging tracht overeenkomstig hare krachten dat doel te bereiken door: 1°. beproeving en invoering van de nieuwe en verbeterde vverkt.uigenveerassenzaaizaden en mestspecien ter jaarlijksche algemeene tentoonstelling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw ingezondenof van elders bekend; 2°. uitloving van premien voor de inzending op die tentoon stelling van voorwerpen die geschikt zijn nieuw gevoelde be- hoeften te bevredigen; 3°. aanmoediging en ondersteuning zoo noodig van proefnemingen door hare leden 4°. het doen houden van landbouwkundige voordragten door bekwame en deskundige sprekers in de vergaderingen. Een verslag van de uitkomsten, door de bemoeijingen der Vereeniging verkresren, zal jaarlijks in de Mededeelingen en Berigten der Hollandsche Maatschappij van Landbouw of op andere wijze bekend ge- maakt worden. Bij Eppo Boer, landbouwer te Midwolda, is de longziekte ontstaan. Er zijn reeds' 4 runderen van dien stal gedood. Drie daarvan zijn begraven en van een is het vleesch goed gekeurd om te worden verkocht. Daar genoemde landbou wer verleden najaar een Friesch kalf heeft gekochtis het meer dan waarschijnlijk dat dit de ziekte daar gebragt heeft. Door den gemeenteraad van Tiel is in beginsel besloten tot de oprigting van eene Landbouwschool, die toegevoegd zal worden aan de Hoogere Burgerschool. Of dat plan echter zal verwezenlijkt worden, zal afhangen van de door het Rijk en de Provincie te verstrekken subsidie. Zutplieil30 April. Gisteren werd de eerste der twee jaarlijksche linnenmarkten alhier gehouden. Er waren niet minder dan 1241 rollen aangevoerd, welke tegen de volgende prijzen gereede koopers vondenwit linnen 45 a 60 cents, ongebleekt dito 45 a. 50 cents en grijs of zakkenlinnen 35 a 40 cents per oude el of 69 duim nederlandseh. Uit het Westland meldt menDe eerste vrachten met- aspergies zijn 11. Zondag naar Amsterdam, 's Hage en Rot terdam verzondenzijnde ruim 8 dagen vroeger dan andere jaren. Als het schoone weder aanhoudt, wordt het dagelijksch vervoer spoedig grooter, zoodat de tot verzending van die vrucht bestemde schuiten met voile lading vertrekken. Warmte is voor den aanwas van aspergies in de eerste plaats zeer voordeelig, terwijl de invloed van het gunstige voorjuar aller- wege is te bespeuren. In deze streken zouden weilanden kunnen gemaaid wordenzoo zwaar staan zij in het gras. De lie afdeeling van de Friesche Maatschappij van Land bouw heeft definitief beslotenbij gelegenheid van de algemeene vergadering en het congres der Maatschappij van Nijverheid te Sneek eene tentoonstelling te doen houden. Wij kunnen heden kort zijn. In Frankrijk, waar eindelijk uitzigt begint te komen op afdoening van al de processen die het gevolg van de parijsche commune zijn geweest, houdt de nationale vergadering zich bezig met de beraadslaging over het ontwerp van wet tot herstel van den raad van state. In Spanje is de carlistische op3tand nog wel niet geheel onder- drukt, doeh de muitelingen krijgen geen ondersteuning, en dus mag men aannemen dat koning Amadeus aan dit gevaar ontkomen is. De Cortes, wier zitting hij met een troonrede geopend heeftzijn nog bezig met het onderzoek van de ge- loofsbrieven der leden. Dat Fngeland weldra een nieuw ministerie zal krijgen is nog zoo zeker niet; intusschen bestaat steeds de kans dat Gladstone en zijne ambtgenooten zullen aftreden. De koningin heeft op dezeD oogenblik twee gastende duitsche keizerin en den koning der Belgen. Laatstgenoemde vorst is zeer ingenomen met het plan tot een internationale manifestatieeen nederlandsch-belgisch verbroederinjrsfeest waarvan de stad Brussel in Julij a. s. getuige zal zijn. De hoofdstad van Belgie wil het bewijs geven dat zij de vriend- 9chap van Noord-Nederland op prijs stelt. In Oostenrijk hebben bij de verkiezingen van den boheemschen landdag de Czechen de nederlaag geleden. Een deel van Italic is door een zware ramp geteisterd geworden; de Vesuvius spuwt vuur- vlammen, asch en lava; de uitbarsting is een der verschrik- kelijkste welke bekend zijn. De karaer van vertegenwoordigers te Rome heeft een belangrijk besluit genomen de theologische fakulteit bij de hoogescholen is afgeschaft. In Duitschland is den 1 Mei de nieuwe hoogeschool te Straatsburg geopend na zeer lang eerst als fransche universiteit te hebben bestaan was zij komen te vervallen ten gevolge van den oorlog; thans is zij als duitsche hoogeschool hersteld. Er bestaat thans zeer veel kans op een minnelijke schikking van het ge- schil tusschen Engeland en Noord-Amerika over de bekende Alabama-t ischen. Met leedwezen berigten wij en zal de natie vernemendat de koninklijke familie weder door een zwaren rarapslag ge- troffenop nieuw in rouw gedompeld is. Hare Koninklijke Hoogheid prinses Hendrik der Nederlanden is te Wolferdange (Luxemburg) overleden. De ziekte, waardpor de prinses was aangetast, was al dadelijk bij haar ontstaan dreigend van aarddoch scheen toch een gunstigen keer te nemendie hoop werd evenwel niet verwezenlijkt en de lijderes bezvveek. Een den 1 dezer ten 5 uur uit Luxemburg afgezonden en ten omstreeks 8 ure te 's Gravenhage ontvangen telegram meldde dat de koorts bij de prinses in hevigheid toenam. Een ten 81/2 uur van dienzelfden dag ontvangen telegram luidde ,,De toestand der prinses verergert met ieder oogenbliken het laatste, te lll/2 ure ontvangen, bevatte de treurmare. Amelia Maria da Gloria Augusta (dochter van wijleri Bernhard, hertog van Saksen-Weimar-Eisenachen van wijlen Ida, prinses van Saksen-Meiningen) was geboren te Gent, 20 Mei 1880 en sedert 19 Mei 1853 gehuwd met Z. K. H. Willem Erederik Hendrik, prins der Nederlanden, broeder van onzen koning. Een van de meest gegoede ingezetenen der stad Zwolle heeft op een terrein buiten de Sassepoort aldaar 28 nette woonhuisjes laten bouwen ieder van een tuintje voorzien die huisjes heeft hij ter bevvoning gegeven aan bejaarde personen uit de fatsoenlijkeonbemiddelde burgerklasseter wijl hij op het Grootboek der Nationale Schuld een kapitaal van f 100,000 heeft laten inschrijven waarvan de renten moeten strekken tot onderhoud der huisjes en tot het geven van wekelijksche toelagen in geld aan hnnue bewoners. De Vesuviusde eenige vuurspuwende berg van belang op het vaste- land van Europa, is in de vorige week op nieuw in werking gekomen. Een nieuwe krater had zich geopend nabij het observatorium en tal van vreemdelingen stroomden dadelijk derwaarts om het grootsche schouwspel der uitbarsting te ziendoch velen hebben hunne nieuwsgierigheid met deu dood moeten bekoopen. Door het geweldig uitstroomen der lava aan een onverwachten kant zijn niet minder dan 200 personen in den gloeijenden stroom verzwolgen. De lavastroomen bedreigden onderscheidene plaatsen en met vele woningen is de gemeenschap reeds afgesneden. De bewoners van Terre del Greco ^vas op de vlugt gegaan en te San Sebastiauo ligt de lava zes meters hoog. Het is verwonderlijk dat er nog altijd menschen zijn die in de onmiddellijke nabijheid van dien gevaarlijken berg hunne woningen opslaante meer, daar er sedert het jaar 79 onzer jaartelling, toen de steden Herculanum en Pompeji onder lava en asch geheel bedolven werden, reeds 80 uitbarstingen opgeteekend staan. In. de Tielsche Courant ziet iemaud //zich verpligt ter kennis te brengen van het publiekdat zijne vrouw hem heeft verlaten met zijn geld, zijn horologie en al het huisraad." Hij hoopt echter dat zij //als eene berouwhebbende zondares hare raisdaden zal herstellen." In de nabijheid van Huissen, digt bij het dorp Angeren, is de blik- sem in eene boerenwoning geslagenen oogenblikkelijk stond zij in brand, zoodat genoegzaam alles verloren ging. De 20-jarige doehter des huizes die nog iets poogde te reddenwerd door een neerstortenden balk gptroffen en is mede verbrand. Ne Nieuwkoop is bij een hevig on weder een jongeling van twintig jaren terwijl hij bezig was op het land aardappelen te potendoor den bliksem getroffen en gedood. In den IJssel bij Deventer zijn weder twee zalmen gevangen ter zwaarte van 12 a 13 kilogrammen ieder. Het verhaal van Mr. F. J. K. van Iloogstraten, omtrent den hond met den gebroken poot uit het Album der Natuur ook door ons over- genomen was door dezen ontleend aan den heer Eldering wien de heer van Hoogstraten, volgens hem-zelven, zeer goed kende, en die zijn woord van eer had gegeven dat d« zaak zich aldus had toegedragen. Thans leest mendat de heeren van Hoogstraten en Eldering elkander volstrekt niet kennen en laatstgenoemde verzekertdat het voorval met den hond hem niet overkomen is. De Arnh. Ct. vindt dit nog merkwaardiger dan de geschiedenis van den. gebroken poot zelve. Schipper J. Gouda, Dingsdag j.l. zich met zijne schuit in de wate- ren van Langendijk bij de spoorwegbrug bevindende, was in het vooronder en wilde zich naar boven begevendoch op hetzelfde oogenblik streek de mast en werd zijn borstkast tusschen het gewigt der mast en het onder- deel van het dek gekneld. De ongelukkigedie een paar weken later daeht te trouwen was dadelijk een lijk. Het getal ongelukken die j.l. week in Londen voorvielenwas weder zeer groot. Elf personen verdronken, 5 werden overreden en 64 verwond 5 stierven ten gevolge van branden15 (waaronder 14 kinderen beneden het jaar) stikten 4 werden vermoord7 begingen zelfmoord 2 werden vergiftigd en 2 zuigelingen vermoord. In Parijs heeft men twee dingendie elders zelden te vinden zijn namelijkhoogleerarendie publieke lessen geven waarbij schier niemand opkomt, en fiacres die men bij het uur kan nemen. Een dezer studenten- looze hoogleerarendie doceerde in het tartaarsch of in het bengaalsch had op een morgen, even als gewoonlijk, een uur lang gesproken. Maar hij had ove^ zijn onderwerp nog iets te zeggen en de welwillendheid van den eenigen toehoorder, die tot het einde toe zijn les had bijgewoond, niet willende op de proef stellen zei hij tot hemMijnheer ik moet nw geduld inroepen om alles te zeggen wat ter zake dientzal ik nog een paar minuten noodig hebben." Oprofessor," antwoordde de toehoor der, //overhaast u je niet, ik heb al den tijd." //Ik ben u wel zeer verpligt." //Dit behoeft niet, professor! want of ik hier zit of ergens anders dat komt me precies overeen uit, zie je Ge schijnt dus veel tijd over te hebben Ik ik hen door je zelf bij het uur ge nomen Professor herkende nu inderdaad in zijn toehoorder den koet- sier, die hem met de fiacre naar het collegie had gebragt. De Noordstar bevat het volgende ingezonden stuk Eene ware geschiedenis. Maarten, de turfboer Turf, jufvrouw? - Jufvrouw. Neen. Maarten, je hebt me de vorige keer zulk zwavelig goed gegeven, dat ik er telkens last van had. - M. Ja maar, jufvrouw, dat waren ook ligte van 12 stuivers. Deze zijn nu veel zwaarder. Voel maar eens! - Jufvr. Nu goed, breng ze dan maar in de keuken. - M. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Daar komt, geloof ik, uw jongste aan, jufvrouw Een ferme jongen 't Heugt me nog, dat hij pas in de lange kleeren kwam. - Jufvr. Ja, Maarten, dat is al een heele poos geleden, niet waar. Hij is nu toch al in zijn zestiende. - M. Zestien jaar! Waar blijft de tijd! (Voorttellende) 16, 17, 18. - Jufvr. Nu maar, van mijn dochter zal 't je ook nog

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2