1872. Vrijdag, 10 Mei. No. 19. m VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Landbouw. icgKMgfr Prijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 J/2 Cent. De opgaven van den Burgerlijken Stand heb- ben wij deze week niet ontvangen. Graan of Veevoeder? HAARLEIHfUERMEER Prijs van een enxel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONfGA C°.te Amsterdam. Wliterlijk Woensdag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Uitslag van de op 25 April 1872 gehouden aanbesteding t< t het bouwen eener brug over de Ringvaart nabij Heemstede en den Cruquius. Daarvoor werd ingeschreven door W. van den Berg, te Haarlem, voor 20,618. A. Hartman, te Haarlem17,200. Gebr. Bos, te Haarlemmermeer, 19,980. Biemont, te Hillegom22,000. J. C. Mulder, te Haarlem18,972. H. Figee, te idem, 19,870. B. Zuidhof, te idem17,190. Dit werk is, bij besluit der vergadering van hoofd-inge- landen in dato 8 April, n°. 4, zonder boofdelijke stemming gegnnd aan den laagsten inschrijver, den heer B. Zuidhof, te Haarlem. In dezelfde vergadering is tevens behandeld de overname van de brug over de Ringvaart te Hal/meg, waartoe met 9 tegen 2 stemmen is besloten. Postkantoor te Haarlemmermeer. LUST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHETD DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. Kantoor van Vertrek. Eerste helft der maand April. H. Koopman teAmsterdam. Kantoor van Aankomst. Tweede helft der maand April. M. Kleinveld, uit Alphen. Vorwijk, uit Amsterdam. Maarten Vonk, uit Wassink. P. Nieuwpoort, uit Doetinchem. J. Spijkkelman, uit. Overschie. J. Schouten, uitRotterdam. -L1LX"—1 i De Leidsche Courant meldt het volgende: „Werd door het toenemen van de middelen van vervoer de handel in alle opzigten gebaat, ook de veefokkerij verkreeg daardoor eene grootere uitbreiding, waarvan het stijgen van den prijs van het vee het gevolg was. Blijkens marktberigten van verscheidene jaren terug, bleven de prijzen echter veel lager, dan die 11. Vrijdag alhier (Leiden) besteedzijn, zoodat men veilig kan zeggen dat het vee nog nooit zoo hoog in prijs is geweest als thans. Er is toch pi. m100 voor eene kalfkoe, 60 voor eene varekoe meer besteed dan het vorige jaar. Het vee behoefde niet eens uit de schepen gelost en aan de lijn gebragt te wordenmen kocht maar voetstoots weg. Te vermelden, hoe het aan ook met den lanrlbouwer- stand is gelegen, mag bijna overbodig geacht worden. Een gunstig voorjaar, gras in overvloedhooge veeprijzen, alles getuigt van voorspoedde steeds toenemende weeldevooral in de noordelijke provincienvan welvaart. Toch wordt door vele bouwlieden nog niet dan onder eenig beding het tot dusver zoo bij uitstek gunstige jaar geprezen. Nog kort geleden werd voorgegeven dat het gras ja wel groeide, doch dat het land n°g erg kouwelijk" was, en thans houdt men het er voor, dat het gras wat geil groeit en het met het weer wel eens erg kon misloopen. Naar het aantal boerendat dan na zulk een marktdag de kantoren in effektenhandel bezoekt, kan eenigzins worden afgemeten welke waarde er aan deze en der- gelijke bedenkingen te hechten is." Leeuwarden5 Mei. De prijzen van het vee hebben in 4 de laatste dagen eene ongekende hoogte bereikt, zoozeer, dat men bijna bijna geen prijs meer kent. VerwoDderlijke staaltjes zouden daarvan bij te brengen zijn. Zoo werden dezer dagen koekalven, slechts een paar dagen oudvoor/45 en kalveren van 8 a 10 weken voor 80 en 90 van de hand gedaan. In een boelgoed nabij deze stad bragten de mjelkkoeijen van 300 tot 350 op. Een schaap met een lam gold 85. Ten gevolge dezer verbazende prijzen ontdoen sommige vee- houders zich van hun beslag; belangrijken invloed oefenen deze hooge prijzen uit op de opbrengst der zoogenaamde scharrenwaaronder verstaan wordt het regt om gedurende het saizoen een rundhokkeling of schaap te laten weiden. Op het Noorderlingwaar jaarlijks een groot aantal scharren worden verhuurdgolden de koescharren dit jaar pi. m. 40 of ongeveer 50 pet. van den prijs die in het vorige jaar werd besteed. Als blijk van buitengewone groeikracht in dit voorjaar wordt gemeld, dat op de buitenplaats van mr. J. A. M. Bichon van IJsselmonde, te IJsselmonde, reeds gras is gemaaid en gehooid en op 30 April is binnengebragt. De kommissie voor de weener-tentoonstelling van 1873 heeft den 2 Mei te 's Gravenhage hare eerste bijeenkomst gehouden. Nu deze zich alzoo heeft gekonstitueerd, acht de Nederlandsche Industrial het nuttig den industriiilendie opgewektbeid ge- voelen om aan deze tentoonstelling deel te neinen aan te bevelen om hiervan, zonder verdere oproeping of uitnoodiging af te wachten aan een der leden van de kommissie reeds nu kennis te geven en bij hen alle inlichtingen te vragendie zij meenen zullen te behoeven. De hooiprijzen verminderen naarmate het gras zich ont- wikkelt, zoodanig dat best uiterdijksch hooi te Blokzijl reeds verkocht wordt voor den geringen prijs van 23 per 1000 kilogr. Rijsseil5 Mei. Niettegenstaande in de laatste twiutig jarenreeds eenige honderden hectaren grondendoor de ge- meente in huur aan de ingezetenen zijn afgestaanblijven de huurprijzen der landerijen desniettemin stijgende. Met het oog hierop heeft de gemeenteraad dezer dagen beslotenwederom eene uitgestrektheid van 123 hectaren in het openbaar te ver- hnren, nadat vooraf de vereischte wegen en waterleidingen zullen zijn aangelegd. Hierdoor tracht men een tweeledig doel te bereikeu terwijl aan de eene z.jde de uit te geven gron den zullen verbeterd en in waarde aanzienlijk vermeerderd worden, en le gelijk in de gemeentekas een niet onaanzienlijk bedrag aan huurpenningen zal vloeijen, zal aan de andere zjjde, deze verhuring de thans zoo enorm hooge huurprijzen doen dalen en de ingezetenen tevens in het genot worden gesteld van gronden, waaraan zij thans zoozeer behoefte hebben. Olst, 7 Mei. A1 het melkvee was reeds bij het einde der verloopen maand in de weiden, hetgeen in de vorige jaren zelden geschiedde. De weilanden zijn dan ook in een uitmnn- tenden staat, even als de hooilanden, welke een ruimen hooi- oogst beloven. Op het bouwland staan de vroege aardappelen reeds goed boven den grondzonder eenigzins van de jongste nachtvorsten geleden te hebben. De fijnste vruchtboomen heb ben van de voorjaarskoude en de gure winden veel geleden en vooral de wijnstok heeft door de December-koude zooveel bout verloren dat hij weinig zal opleveren. De appel- en perenboomen staan daarentegen zoo vol in bloei of ze met een wit laken overdekt waren. Men verwacht daarvan een rijkeu oogst. De granen staan overal bijzonder gunstig op den akker. De winterrogge prijkt reeds met arenalles is ruim een maand vooruit. Utrecllt, 8 Mei. Als een voorbeeld van de bijzondere groeizaamheid in dit jaargetijde, meldt men, dat van een hooiland in de nabijheid van deze gemeente in de vorige week reeds de eerste snede hooi werd afgemaaid. Slieek, 6 Mei. De berigten over den toestand der landerijen in onze omstreken luiden zeer gunstig. Op vele plaatsen vindt men het vee in de weide. Ook de boumen ontwikkelen zich voorspoedig, zoodat ze bijna geheel in het blad staan. De prijzen van het vee blijven verbazend hoog, vooral ten gevolge van den nitvoer naar onderscheideue streken. Alles voorspelt intusschen een voorspoedig jaar. In het begin van de maand April hebben drie schapen van een onzer koemelkers te zamen 10 lammelen geworpen. Deze lammeren zijn reeds verkocht voor/ 100, te leveren 8 dagen na Mei; de dieren zijn dan ongeveer 7 weken oud. In de laatst gehouden raadsvergadering is door Burg, en Weth. dezer gemeente een overzigt aan den Gemeenteraad aangeboden. Wij ontleenen daaruit de volgende bijzonderheden. De veestapel was gezondgevallen van longziekte deden 'zich niet voor. De middelprijzen waren de volgende: paarden 132.50 veulens/ 50; runderen/172.50 kalveren 135.50; schapen 23.50; lammeren /14; varkens 71biggen 22.50; die der boter was 57 der kaas 31.50. In het geheel werden op de veemarken aangevoerd125 paarden, 6 veulens, 12,129 runderen2146 kalveren 14,565 schapen en lammeren, 3488 varkens, 4300 biggen en 1,715,820 kilo boter en 915,622 kilo kaas. Aan de twee paardenmarkten waren aangebragt 500 paarden; op de kalverenmarkt slechts 131 kalveren. Ook de toestand van den landbouw is, in ver- gelijking met dien van 1870, gunstig te noemen; de waarde der landerijen is niet verminderd; de gemiddelde huurwaarde bedroeg ongeveer 200 per hectare. Hellevoetsluis7 Mei. De verwachtingen van den land bouw zijm buitengewoon gunstig te noemenook in dit eiland Voorne en Puttenalle gewassen zonder onderscheid staan heerlijk te velde, tarwe en rogge zelfs zoo, dat men ze moet toppen, ten einde te verhinderen dat ze al te zwaar wordt. Voor een paar jaren werd door den heer C. Admiraal te Nieuw-Helvoet de eerste nieuw model-zaaimachine in huur gegevenen is ook aan dat werktuig de geregelde opkomst en voordeelig zaadverbruik te danken. Vruchtboomen staan als bedekt door witte of rosekleeden. Zwolle, 6 Mei. Niettegenstaande de handel in het buiteu- land alles behalve geanimeerd was en men dientengevolge op onze weekmarkt minder vurig was in het aankoopen, zijn, behalve over den Staatsspoorwegp. m. 1050 runderen in 115 wagens over den Centraalspoorweg naar Utreclft ver- voerd, bestemd voor Belgie en Frankrijk. De aanvoer van varkens was ruim 1200 stuks, die vlugge koopers vonden. Schapen en lammeren waren ruimer aangevoerd dan de vorige week, met flinken handel. In Duitschland heeft een naauwgezet onderzook bewezen dat de trichinenziekte het meest voorkomt bij zwijnen, die met vildersafval gemest worden. Men raadt dus aanbij den aan- koop en het gebruik op zulke varkens te lettendaar, zoo als bekend is, de trichine in behoorlijk gekookt vleesch sterft en onschadelijk wordt. door Dr. Otto Pitsch. Overgenomen uit het Tijdschrift: De Volksvlijt." Fervolgzie N°. 5, 6, 7, 10, 14 en 17.) Wanneer overigens ook moet toegestemd worden, dat het achterblijven van den veestapel tegenover het toenemen der be- volking, eenigermate vereffend wordt door de grootere opbrengst van de dieren afzonderlijkwaarin zij in de laatste jaren aan- merkelijk zijn vooruitgegaanzoo moet van den anderen kant niet vergeten wordendat het toenemen van de bevolking volstrekt niet de eenige faktor is, die op de prijzen van dier- lijke voortbrengselen een bepaalden invloed uitoefent; maar veel meer misschien nog de vermeerdering van het verbruik dezer voortbrengselen. Het is een algemeen verschijnseldat met de vermeerdering van de welvaart het verbruik van vleesch boter, kaas en melk aanzienlijk toeneemt. Zelfs bestaat, zoo als bekend is, het hoofdonderscheid in levenswijze der beboeftigen tegenover die der meer gegoedenin de hoeveelheid vleesch, die ze verbruiken; en wij hebben geen zekerder maatstaf voor de beoordeeling der gegoedheid eener streekdan dat verbruik van dierlijke voortbrengselen. Ten opzigte van dit laatste merkt men toch een groot onderscheid op, zoowel in ver- schillende streken als in de verschillende standen der maat- schappij. Zoo vindt men nog streken in Duitschland, hoe ongeloofelijk het schijne moge, waar het gebruik van vleesch tot weinige maaltijden in het jaar beperkt is; want men meet zich in zijn oordeel niet laten bedriegen door het voortbrengen van vleesch in die strekenterwijl dit voor den verkoop ge- schiedt en niet tot eigen gebruik. Om een volledig overzigt van het vleeschverbruik te geven dienen wij ons te herinneren dat er gezinnen zijn welke een- of tweeinaal in de week, anderen welke dagelijks en ten slotte zulken die dagelijks meer- malen vleesch nuttigen. Ten einde het onderscheid in de hoeveelheid vleesch, die in verschillende landen verteerd wordt nog in het kort aan te toonendiene het volgende. Volgens Meidinger, das Britische Reich in Europawerd daar het vleeschverbruik reeds in 1850 op 67 kilogram hoofdelijk geschat (in grootere steden meer dan in kleinere, en ook bij de fabrieks- bevolking meer dan bij de landelijke), terwijl dit in Frankrijk te zelfder tijd ongeveer 18 kilogram bedroeg, en in 1870 in Nederland op 21 kilogram werd aangeslagen. Yolgens eene Memoire der Socidte d' Agriculturekan de hoeveelheid vleesch, die tegenwoordig in Frankrijk per hoofd gebruikt wordt, in de steden op 54 tot 76 kilogram en ten platten lande op 24 geschat worden, zoodat het verbruik, in vergelijking met vroeger, in de steden met de helft en over het geheel met een vijfde toegenomen is. Terwijl nu eene vermeerdering van de welvaart in de toekomstdoor het snelle toenemen der middelen van voortbrengingmet zekerheid kan worden aan- genomen, en omdat de bevolking in de steden sneller toeneem t dan op het land, zoo hebben wij ook daarin een waarborg, dat de dierlijke voortbrengselen een hoogen prijs zullen bebouden. Deze weinige opmerkingen aangaande de oorzaken van het gelijk blijven der graanprijzen in den laatsten tijd aan den eenen kant, en de onevenredige rijzing der prijzen van vleesch aan den anderen, mogen bier voldoende zijn. De hoofdoor- zaak is het feit, dat de prijzen deze strekking hebben, en dat men, in den eersten tijd, noch een plotseling aanhoudend

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1