1872. Vrijdag, 17 Mei. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Haarlemmermeer. Polderwezen. Landbonw. No. 20. Prijs van het A_bonnement: in het Jaar6.- Bij den Burgarlijken Stand zijn aangegeven van 1 tot 14 Mei 1872. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Graau of Veevoeder? HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommf.e 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTTE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Wliterlijk Wtoenadag. GEBORENJohannes Hendrikus, zoon van H. G. Dnnens en L. Bud- denberg. Gerard, zoon van A. Burghout en G. Ossen. Antje Dirkje, dochter van J. van Weelden en M. van Dijk. Martha Lena, dochter van J. Nederveld en T. Nienwenhuis. Johannes Theodoras zoon van P. Sehrama en J. Verheem. Cornelia Anna, dochter van C. Schipper en N. Hoogink. Martinus Jacobus, zoon van J. van Vliet en E. Kar- migel. Mariadochter van R. van Rossum en P. Kromhout. Jo hannes, zoon, en Pieternella Adriana, dochter (tweel.) van L. de Kraaij en G. Muller. Johanna Ilendrikadochter van W. E. van den Bem- den en D. J. Rutte. Koramertje Hermina, dochter van A. Visbeen en H. de Groen. Gerhardus Hermanus Petruszoon van J. H. Bertels en M. T. van der Lans. Johannes Jacobuszoon van C. Lodder en M. H. de Booij. Hermanus, zoon van Regina de Koster (ongeh.) Wil- lebrorduszoon van T). Krom en Geertje Groot. Zijtje dochter van J. Liefhebber en G. Langhout. Gerrit, zoon van J. de Zeeuw en E. de Brave. Willem, zoon van K. Maarsen en E. Been. Cornelis zoon van WBerkhout en C. Meulekes. Arendjedochter van A. de Bruijne en J. Kolle. Dirk, zoon van H. Hulscher en J. Lammerse. Geertjedochter van M. van Houselt en S. van Willigen. Grietje dochter van C. Struijk en T. Brouwer. Gerrit Peter, zoon van J. van de Geer en T. van der Sluis. OVERLEDENChristina Wetteroud 40 jarengehuwd met H. Tim- mers. Alida Oosterbeekoud 26 jaren gehuwd met J. Mooser. Aaltje Verwer oud 28 jaren, gehuwd met G. den Breejen. Marinus Muldersoud 36 jarenopgehuwd. Barend oud 4 weken zoon van A. de Groot en J. Donker. Maartjeoud 19 jaren, dochter van J. Wessels en M. Terlie, Maartje, oud 7 jaren, dochter van K. Olden burg en W. Menlekes. Jan, oud 6 jaren, zoon van J. Uttien en T. J. Veen. Theodoras Jacobus oud 7 jaren, zoon van F. van der Reep en H. van den Berg. Willem, oud 17 jaren, zoon van C. Radder en J. van Geest. Alida oud 6 weken dochter van J. Verkuijl en L. van den Heuvel. Elias Johannes oud 10 dagen, zoon van J. Wientjes en W. Leenslag. Antoniaoud 13 jaren, dochter van J. Uttien en T. J. Veen. Engeloud 6 weken, zoon van Machieltje den Dekker. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van F. J. Wijnhof en M. C. Jansen. ONDERTROUWD: J. A. Schmidt met D. Visser. P. Breedijk met J. Rutten. J. van Diemen met D. Mullarts. J. Schonhage met Al. E. Sluiter. A. van den Berg met D. Kistemaker. GEHUWD: G. Claij met A. Bulk. L. vau der Vlugt met C. H. van Andel. M. Cardol met M. van der Groef. J. van Andel met G. Visser. C. Bulk met M. van Vuuren. G. van Oudeuaren met P. Meijer. Den 8 Mei hebben de geznmenlijke eigenaren van ruim 550 hectaren kwelderlandgelegen in de gemeenten Ulrum en Kloosterbureneenparig een adres aan Z. M. den koning opgezonden, houdende het verzoek die landen door het leggen van een zeewaterkeerenderi dijk in te polderen en daarop de milde bepalingen van de wet ten aanzien van de belasting in de eerste 36 jaren toe te passen. Onverklaarbaar mag het echter genoemd worden, dat kerk- voogden en notabelen van de hervormde gemeente Vierhuizen hebben goedgevonden met ruim 20 heetaren dergelijke landen, voor inpoldering zeer geschikt en onmiddellijk aan bovenbedoelde gelegentot die inpoldering niet mede te werken. Den 8 Mei zijn door het polderbestuur van Walcheren in het openbaar aanbesteed de werken tot verbetering en onder- houd der aarde-, kram-, rijs-, steenglooijing- en paalwerken aan den polder Walcheren, met de bijlevering der benoodigde materialen, in 4 perceelenwaarvan het le, werken aan de Noordwatering, ia aangenomen door den beer J. van Male Dz. te Breskens, voor 63,900; het 2e, werken aan de Oost- wateringdoor den heer P. J. van Remortel Nz. te Hontenisse voor/ 8400; het 3e, werken aan de Zuidwateringdoor den heer C. Roskam Jz. te Sliedrechtvoor 9000; het 4e, werken aan de Westwatering, door den heer G. Dekker te Sliedrecht, voor I 1,700. Bij het onderzoek der wetsvoordragt tot onteigening ten behoeve van den aanleg van een afweg ter verbinding van den hoofdweg in het waterschap den Reiderwolderpolder met den Finsterwolderpolderweg, in de afdeelingen der 2eKamer, erkende men, dat de ontworpen afweg in het algemeen belang van het nieuwe waterschap Reiderwolderpolder behoort tot stand te komen, en dat de voorgedragen onteigening op voldoende gronden steunt. Wij vestigen de aandacht op de tentoonstelling van paar den, veepluimgedierte en boter, te Zwolle te houden Dingsdag 11 Junij e. k.van wege de Overijsselsche Maat- schappij ter bevordering van LandbouwTuinhouw en Veeteelt afdeeling Z/wolle, Zwollerkerspel en Omslrekenvoorzitter de heer B. Reinders; secretarisde heer H. Voetelink. De prijzen, voor paarden uitgeloofd, beloopen van 300.tot 12.50; voor runderen van 2 5.tot 10.— voor schapen van 13.tot 5.voor varkens van 20. tot 13. voor verschillende soorten van pluimgedierte wordt tot prijzen beschikbaar gesteld 52.50. De prijs, toe te ketinen aan het beste /8 vat onopgemaakte bote{ is 25.Aangiften van ten toon te stellen voorwerpen dagelijks, tot 11 Junij des morgens 8 uur, bij den secretaris bovengenoemd. De afdeeling Woerden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal eene verloting houden, waarvan de hoofdprijs zal bestaan in eene hofstede met kompleten inventaris. Br zullen 70,000 Jotena 1 het lot, worden uitgegeven. Schouwerzijl13 Mei. Als een gevolg van het voordeelige voorjaar en de buitengewone groeikracht, zagen wij heden bij Westerhof, op Kweeklustonder Eenrum, eene fraaije collectie buitengewoon groote nieuwe aardappelen, op den kouden grond gepoot. De grootsten er van waren ruim een decimeter in oravang. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Leideil, 13 Mei. Gisteren nacht heeft het hard gevroren. De weilanden waren met eene ijskorst overdekt en de aard- appelen-struiken zijn voor het meeste gedeelte zwart, ten gevolge waarvan de aanwas der aardappelen ongeveer 14 dagen ten achteren is. Uit het Westland raeldt men het volgende: „Ten gevolge van de koude is er vertraging ontstaan in de verzending vau aspersies en in den groei o. a. van de aardappelen die dan ook door nachtvorst geleden hebben. De telken jare ora dezen tijd invallende koude Meidngen hebben zich ook thans niet verloochend. Men hoopt nu rnaar dat de pas gezette vruehten der perenboomen geen letsel van die vorst hebben gekregenhoewel men niet gerust is over de grootendeels in bloei staande appelboomen. Van perziken en abrikozen is weinig vrucht te verwachtendaar zij door eene nachtvorst in Apriltoen zij rijkelijk bloeidenden bloesem hebben verloren. Zoo hier als elders is dit het algemeen gevoelen, ofschoon enkele tuinlieden geneigd zijn op rekening van de in December 11. zoo geduchte vorst te stellen, dat de boomen in hun hout te krachteloos zijn gewordeif om vruehten voort te brengen. De druivenboomendie beginnen uit te loopen, zullen nog wel bijkomen, niettegenstaande er hier en daar nog al dood jong hout in gevonden is. Als de zomer aan zonneschijn en warmte te kort kwam wat daarvan tijdens de voorspoedigemisschien vaak te schoone voorjaarsdagen geno- ten is, het zou met den oogst der vruehten wel kunnen tegenvallen." De hoofd-kommissie ter bevordering der belangen van neder- landsche inzenders van voorwerpen op de in 1873 te houden tentoonstelling te Weenen heeft berigt ontvangen dat de ruimte door de keizerlijke kommissie aan Nederland toegestaan zeer beperkt is; zoodat onmogelijk alles, dat aangeboden wordt, zal kunnen geplaatst worden. De hoofd-kommissie zal zich moeten voorbehouden eene keuze te doen van hetgeen aange boden wordt, in verband met de waarde der voortbrengselen van onze nijverheid. De keizerlijke kommissie verlangt van de inzenders 10 fl. per vierkanten meter plaatsruimte van het tentoongestelde. Daar door het gouvernement nog geene gelden voor de tentoonstelling zijn aangewezen, zullen de later vast te stellen konditiendie met verzendings-assurantie- en opstellingskosten in betrekking staan te gelegener tijd aan de inzenders medegedeeld worden. Zwolle, 10 Mei. De groote Meimarkt was overmatig druk. De aanvoer van vee bedroeg pi. m. 1500 stuks, die meest alien zijn verkocht. De gedrukte stemming van het buitenland voor 8 dagen was nog heden merkbaar, doch minder, zoodat koopers en verkoopers niet lang behoefden te spreken om den handel eens te worden. Het was anders zoo vlug in stemming voor eenige weken, dat de boeren die maar geld durfden vragen voor hun vee, van de koopers ten antwoord kregen: Ik zal ze maar houden." Geen wonder dus van animo tot aanvoer en verkoop. Voor eene melkkoe is te vergeefs/360 geboden. Een slagter uit de buurt besteedde voor 5-tamelijk vette ossen 1250. Aanvoer van varkens pi. m. 2000 stuks; voor zesweeksche werd tot 1.50 besteed met willigen koop- lust. Schapen, ruimer aangevoerd dan de vorige week, gingen tot 10 a 20 goed van de hand; lammeren 5 a/9. Als een nieuw bewijs van de duurte van het vee wordt gemeld, dat de heer R. Dojes, landbouwer te Uithuizen 160 lammeren heeft verkocht voor de som van 1920 vrij geld, aan den vee-koopman J. Berghuiste Kantens. Utrecht, 14 Mei. Op de gisteren alhier gehouden paar- denmarkt zijn vele oude paarden aangekocht voor de paarden- slagterij te Amsterdam de aangekochte dieren waren in een gezonden toestand en werden p. m. gemiddeld voor /70 a 100 per stuk verkocht. Ook de handel in de beste paarden voor het buitenland was zeer levendig; door Fransche kooplieden werden ze voor 600 tot 700 gekocht. Gisteren nacht heeft het om en in deze gemeente zoo hard gevroren, dat op verscheidene stukken land het jonge loof der aardappelen zwart wasook de appel- en perenboo men hebben een gevoeligen slag gehad aan de bloemgewas- sen is veel schade toegebragt. Voor de bij gelegenheid van het 26ste Landhuishoud- kundig Congres alhier te houden harddraverij van paarden den 22sten Junij in de Maliebaan te houden, zal de eerste prijs bestaan in een zilveren bokaal van/ 375 en de tweede prijs in een zilveren schaal op voet van 175, van stadswege uitgeloofd; terwijl bij elken prijs eene premie van/150 in geld wordt gegevendoor eenige leden vau het Landhuishoud- kundig Congres ter beschikking van het Dagelijksch Bestuur van deze gemeente gesteld. De keurmeesters, alien leden van den gemeenteraadzullen door een achttal heeren uit ver schillende deelen van ons land, o. a. door de heeren J. Velt- man te Groningen en F. Ritzema te Garstbuizen worden bijgestaan. Bij den landbouwer P. J. van Bergen, te Westerlee, is eene melkkoe gedood die aan de longziekte leeden even- eens een rund bij G. H. Goeman in de Beertadat met de- zelfde kwaal behebt was. Capelle (Langstraat), 13 Mei. Ten overstaan van den hier gevestigden notaris Middelkoop, werd dezer dagen een per- ceel weiland gelegen onder de gemeente Dussen in publieke veiling gebragt. Dit perceelp. m. groot 1 hectare 92 aren heeft provisioneel 581)0 mogen opbrengen. Neemt men nu in annmerking dat de jaarlijksche liuur, na aftrek der grond en polderlasten tot dusverre slechts p. ra. 100 is geweest, dan behoeft men niet te vragen of de koopprijs der landerijen in deze streek in evenredigheid staat met het te trekken percent. Ofschoon er pog aanzienlijke partijen hooi in de schuren zitten en koopers wel tot 28 a 29 per 1000 kilogr. wil- len inschepen, zijn houders echter weinig genegen tot dien prijs af le zetten. Groiliugeu14 Mei. Dat het vee voor zeer hooge prijzen wordt verkocht, is reeds van algemeene bekendheid. De prijzen, die thans worden besteed, zijn zoo hoog, dat geen oud landbouwer 't mag heugen, dat er ooit zooveel voor is besteed. En nog altijd is het een klimmende markt. De Jandbouwers ontvingen enorm veel en de kooplieden wonnen grof geld. Op de Mensingeweerster-markt een der be- roemdste veemarkten waren 11. Vrijdag slechts ongev. 400 en om 3 uur namiddag was er geen beest meer aan de markt. Men verhaalt van kooplieden, die van 20 tot 70 per stuk hebben verdiend en waarvan sommigen 10 tot 2 5 stuks aan de markt hadden. Wij verheugen ons in de goede zaken door vele of de meeste kooplieden gemaakt, daar zij in den regel, als men alle moeiten en uitschotten bij de risico rekent, waarlijk te weinig verdienen. De koopers liepen den verkoopers bij de aankomst reeds 15 a 20 minuten te gemoet en zelfs bespraken sommigen in het voorbij rijden den eersten koop. Ook de lammeren werden voor hooge prijzen verkocht, vooral gekruisd Engelsch ras. Texel, 14 Mei. De kommissionnairs in vee hebben hier bijna al de lammeren opgekocht; de hooge prijs buiten aan de markt, doet hen met grond op goede winst hopen, Koevee is duur en nog maar weinig in voorraad. De longziekte heeft zich weder voorgedaan onder de runderen in een anderen stal. Twee stuks zijn aangetast en afgemaakt. Zutphen10 Mei. Gisteren avond en heden ochtend is hier de tweede of laatste linuenmarkt van dit jaar gehouden. Zij was zeer goed bezet en over den kooplust viel niet te klagen. Aangevoerd werden 1169 rollen, uitmakende te za- men 23,380 el van 69 duim. De prijzen per dito el waren als volgtgoed wit linnen 45 a 52 cent, best idem 55 a 61 cent en grijs linnen 28 a 35 cent. door Dr. Otto Pitsch. Overgenomen uit het Tijdschrift: De Volksvlijt." Vervolgzie N°. 5, 6, 7, 10, 14, 17 en 19.) Ook de onkruiden die uit zaad te voorschijn komen over- meestert men het best door de voedergewassen. Bij de hak- vruchten worden deze niet alleen bij elke bewerking vernietigd maar ook brengt men daardoor steeds nieuwe zaden aan de oppervlakte, om die na de ontkieming weder te vernietigen, en bij de klaverachtige gewassen of het groenvoeder worden de zaden van de onkruiden niet rijpten gevolge van het herhaald afmaaijen. Met regt kan dus beweerd worden, dat de voedergewassen zoowel zijdelings door verhooging van de vruchtbaarheid van den bouwgrond, als ook regtstreeks door ,.v.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1