- 80 - Politiek Overzigt. 11 16 Mei 1872. ^emen^de Eeri^tcn. REGTSZAKEN. hunne veel schaduwgevende blad en door de behandeling ge- durende bun groei, ter vernietiging van bet onkruid zeer veel bijdragen. Gelijk de levende plant gerekend moet worden onder de voornaamste middelen tot bet bewerken van den bouwgrond hebben ook de verteerde plantende 9talmest alzoo, zoo grooten invloed op de bestanddeelen van den gronddat onder de hoofdvoordeelen van de teelt der voedergewassen gerekend moet worden het genoegzaam voortbrengen van stalmest. Wei is waaris de voorkeur, die de stalme3t legenover de kunstmeststoffen verdient, verschillend naar de soort van grond doch in ieder geval is het aantal boerderijen zeer kleiu waarin de stalmest niet de hoofdrol speelt. Het zal dus niet geheel zonder belang zijn,' de waarde van 9talmest en kunst- mest met elkander te vergelijkente meer omdat alle voor- deelen voor het gebruiken van stalmest ook op de schaal der voedergewassen komen. Ter beoordeeling der waarde van de eene of andere mest- soort heeft men steeds drie punten te onderzoekennamelijk of zij regtstreeks als plantenvoedsel in aanmerking komtdan wel zijdelings', doordien zij de in den grond aanwezige voe- dingsstoffen voor de planten opneembaar maakt, of eindelijk regtstreeks en zijdelings tevens. Terwijl phosphorzuur en pot- asch waarde hebben als onmiddellijk plantenvoedsel, komt zulk eene werking bij de kalk gewoonlijk bijna in het geheel niet in aanmerking, want de laatste is van veel meer betee- kenisomdat zij eene schei- en werktuigkundige werking op den bouwgrond uitoefent. De stalmest sluit beide eigenschap- pen in zich en is in het bijzonder voor zware bouwgronden een van de voornaamste middelen tot het vruehtbaar maken van den grond. Is hij reeds hierdoor voor vele boerderijen onontbeerlijkals onmiddellijk plantenvoedsel verdient hij boven den kunstmest in vele opzigten de voorkeurzoodat inderdaad de vastheid, waarmede de kleine boer daaraan gehecht is, niet ongegrond mag heeten. Ten eerste heeft hi} boven den kunstmest vooruit, dat men er niet mede wordt bedrogen hetgeen zoo als bekend is, met kunstmest niet tot de zeldzaamheden behoorttenzij de landbouwer zich zelf bedriegt, hetgeen, helaas, maar al te veel gebeurt. Ten tweede levert hij eenige voedingsmiddelen der planten goedkooper dan de kunstmest. Zoo weinig ik den stalmest bepaaldelijk op den voorgrond stellenwil, ja zelfs van meening ben, dat met het toenemen van den akkerbouvv het gebruik van kunstmest zal vermeerderen zoo slellig ben ik overtuigd dat menig landbouwer zijn stikstof in guano en dergelijken mest veel duurder betaalt dan hij haar zelf in den stalmest zou kunnen voortbrengenaangenomen dat hij eenen grond heeft voor voederbouw geschikt, zijn vee doelmatig voedt en zijn mest juist behandelt, Heiden berekende de kosten van voortbrenging op eene boerderij voor 100 kilogram stalmest op 58 cent. Gesteld die prijs ware 60 cent de 100 kilogram zoo kostwanneer wij aannemen dat het phosphorzuur in den stalmest de waarde heeft van 36 cent de kilogram, de kali van 30 cent, de stikstof van 61 tot hoogstens 72 cent, terwijl zij in kunstmest 96 tot 120 cent geldt. Er is dus een ver- schil in prijs van gemiddeld 36 cent voor ieder kilogram stikstof ten voordeele van den stalmesten dus ook van de teelt van veevoeder. (f) Ten slotte moeten wij hier nog een voordeel van het ver- bouwen van voedergewassen vermeldendat als een gevolg van de juiste vruchtopvolging, welke daardoor mogelijk wordt, be- schouwd kan worden; ik bedoel het middel, dat wij daardoor hebben tegen plantenziekten en insectenplagen. Zonder in brjzonderheden dienaangaande te tredenwil ik slecht een voorbeeld aanhalen dat van den Korenloopkever en zijne larve. Ofschoon men nog niet volkomen door onderzoek tot zekerheid is gekomen, dat deze insekten zich tot enkele graansoorten bepalen, schijnt het toch dat vooral tarwe, rogge en gerst daarvan te lijden hebben terwijl de voedergewassen verachoond blijven. De verwoestingen van dit insekt aan den Rijn en elders in 1869, in het eerst slechts op weinige plaatsen op- geraerkt, werden van lieverlede grooter, en ongetwijfeld zijn er nog vele velden door vernietigdzonder dat de schade bekend is geworden. Zoo vond ik zelf de larven van Zabrus- gibbus op landerijen bij het Wesergebergte in de nabijheid van Minden, waarop zij als een regiment soldaten in een lange regte lijn, van de voren uitgaande, waren opgerukt, en duim voor duim voorwaarts tfekkende, alles voor zich hadden weg- gevreten. Ik was niet alleen verwonderd over de vraatzucht dezer diereni maar ook over het regelmatige voortrukken in eene regte lijn. In vele streken is de schadedoor dit insekt veroorzaaktbuitengewoon groot. Zij strekte zich uitvolgens officiele opgaveno. a. in den Kreits Essen over 290 hectaren, en in den Kreits Bonn over 210 hektaren tarwe en rogge. Een van de middelen om dit insect te vernieligenhebben wij in de afwisseling van granen met voedergewassen, die door den korenloopkever niet worden gezocht. Ten opzigte van deze insectenplaag, even als bij andere, heeft de veevoe- derteelt dus eene belangrijke waarde. Ik kan de beantwoording der vraagof graan- dan wel veevocderteelt voor de landbouwers het meest winstgevend is, niet besluiterv, zonder er op gewezen te hebben, dat eene vermindering van het bouwland voor de teelt van graanmet het doel om de teelt van veevoedef uit te breidenniet nood- zakelijk eene vermindering van de opbrengst aan graan in eene boerderij ten gevolge behoeft te hebben. Integendeel zien wij dat, niettegenstaande de uitbreiding van de veevoederteelt en het voordeel dat zij door vermeerdering der dierlijke voort- brengselen aanbiedtde som van de opbrengsten der graanakkers dezelfde blijft; een feit, dat zijne verklaring vindt in de ver- hooging van de geheele opbrengst der landerijen van de boer derij. (Slot volgt.) Hier en daar wordt evenwel ook wel bij het verkoopen van stal mest bedrog gepleegd. (f) Indien men uit hot bovcnstaaildc de gevolgtrekking wilde maken, dat volgens mijne meening de guano of andere stikstofhoudende kunst meststoffen, die tot dusver ter verhooging van de opbrengst der lande rijen hebben bijgedragen, in eeqs uit alle boerderijen moeten worden ver- bannen, zoude men mij geheel verkeerd verstaan. Men moet deze soorten van kunstmeststoffen zoo lang gebruiken totdat men door uitbreiding van de veevoederteelt en een meer intensive veevoeding, de hoeveelheid stalmest zoo heeft vermeerderd, dat daardoor de behoefte van den bodem aan stik stof gedekt kan worden. Wat is er merkwaardigs in Frankrijk voorgevallen sedert wij ons vorig overzigt schreven? Niets. Thiers geeft partijen en diners, onthaalt de zonen en kleinzonen van zijneu voor- maligen koninklijken heer en meester, ontvangt een afrikaan- scben koning bedriegen wij ons nietdan heet de man Ranalalalulu ten gehoore ligt aanhoudend met de nationale vergadering of met kommissiendoor haar beuoemd overhoop, blijft het mikpunt der aanvallen van de rovalisten en imperi- alisten, en zal, als hij met de wet op den raad van state zijnen zin niet krijgt, weer dreigen het presidentschap der republiek neder te leggen,doch waarschijnlijk om het kort daarna weder op te nemenBazaines proces wekt de alge- meene belangslellingmet gespannen verwachting ziet men .reeds uit naar de ontknoopirig van dit drama, ofschoon het regtsgeding nog geen aanvang heeft genomen en nog niet zijn benoerad de leden van den krijgsraadwelke uitspraak zal moeten doen over den maarschalk, die voor Napoleon in Mexiko kommandeerdeen beschuldigd wordt nu laatstelijk als opperbevelhebber in Metz zijn land verradenof althans door zorgeloosheid of oubekwaamheid het verlies der vesting en de vernedering van een geheel leger veroorzaakt te heb ben. De souverein dien hij toen diende, thans een privaat- persoon in Engeland zal, naar men zegtweldra naar Wies baden gaan om er de baden te gebruiken. In Engeland is het Alabama-geschW het eenige onderwerp van schrijven en spreken. Een rare kwestie, die Alabama- kwestie! Hoe vele raalen reeds was zij zoo goed als in het reine gebragt, toen plotseling een kink in den knbel kwam Ook nu verkeert zij in dit geval. De twee regeringen kunnen het maar niet eens worden over de zoogenaamde indirekte eischen, doch, te oordeelen naar hetgeen de britsche regering aan het Parlement heeft medegedeeld, mag men nu verwachten dat de regeling niet lang meer zal uitblijven, ofschoon ook de berigten uit Amerika niet alien gunstig luiden. De weigering van den paus om kardinaal Hohenlohe als gezant van keizer Willem te ontvangenheeft prins Bismarck aan- leiding gegeven tot een belangrijke redevoering in den rijksdag van Buitschland. Een andere gezant in de plaats van den afgewezen kerkvorst zal niet worden aangewezenen waar schijnlijk zal een konsul-generaal in Rome aangesteld worden. In Spanje is de minister van fiuancien voor den dag gekomen met zijne plannen om schoon schip te maken. Die plannen zijn nadeelig voor de schuldeischers van den Staatmaar zullen desnietternin wel aangenomen worden. Aan den carlistiscben opstand is de kop ingedrukt. De Vesuvius heeft zijne uitbarsting gestaakt, nadat door deze onnoemelijke schade veroorzaakt is geworden en vele menschenlevens er bij verloren zijn gegaan. In Belgie heeft de regering twee ontwerpen van wet, door haar bij de kamer ingediend, ingetrokkenomdat te veel be- zwaren er tegen waren ingebragthet ontwerp betreffende den bier-accijns en dat betreffende de brusselsche politie. Ten voordeele van de armen der gemeente Zolhem is, aan den zooge- naamden ouden molen te Hengelode gewone jaarlijksehe levering van brooden gedaan, welke door de geregtigden in de Dunsberger-Hattemer mark als recognitie verschuldigd is. Even als in 1870 werd het zwaar- ste brood geleverd door den heer 6. J. Massink te Zelhem het had een gewigt van 49 kilogrammenterwijl al de brooden te zamen 1222 kilo- grammen wogen. Een brutaal.feit werd in den nacbt tusschen Donderdag en Vrijdag te Enspijk (gemeente Deil) gepleegd. De heer Christoffelsbierbrouwer aldaar, kwam van een bezoek dat hij in het naburige Leerdam aan zijne verloofde gebragt had, in zijn huis terugwaar hijin afwachting van zijn huwelijk uog alleen woonde. Eerst had hij zijn tilbury en paard bezorgd. De voordeur ontsluitendewerd hij door drie of vier mannen aangegrepen, die hem, na een of meer slagen te hebben toegebragt, eenen zakdoek in den mond stopten en aan handen en voeten gebonden hebben. Zoo althans werd hij des morgens gevonden door een bediende, die in zijne brouwerij werkzaam is. Bij onderzoek bleek, dat de-booswichten hem, bebalve zijne porte-monnaie met eenig geldeene som van zeventien honderd gulden ont- nomen haddendie hij bij zieh droeg en dat zij verder met den sleutel i van de bureaudien zij hem uit den zak hadden genomen, uit dit meubel- stuk hadden ontvreemd eene som van ruim twee honderd gulden toebe- hoorende aan de Diaconie der Hervormde gemeente, welker tijdelijke ad ministrates de heer Christoffels was. Het geroofde bedraagt f 1900 aan baukpapier, behalve de specie, waarvan het bedrag niet met juistheid be kend is. Zij schijnen door het achterhuis vertrokken te zijnen de heer Christoffels een algemeen geacht jongman is daar gekneveld blijven lig- gen totdat hij in den morgen door den kne'cht van de brouwerij verlost is. Dc zaak wordt natuurlijk emstig achtervolgd. De regter-commissaris en de officier van justitie uit Tiel zijn dadelijk overgekomen om een lokaal onderzoek te doen, en het is te hopen dat het aan de justitie gelukken zal de booswichten op het spoor te komen. Te Moergestel is uit 's Bosch aangekomen een detachement infante- rieonder bevel van een officier om bij de boeren op de Broekzijde in- gekwartierd te worden. Deze namelijk willcn hun vee, dat tegen betaling van eene kleine contributie op eene gemeente-weide mag loopen niet de hoorns laten brandentot herkenning der voldoening dier contributie. Er kwamen wel honderd boeren en boerinnenmet knuppels gewapend en hun vee voor zich uitdrijvende met geweld op die weide aan. De aan- maning van den burgemeester en den officier waren vrnchteloos zij wilden het vec er niet afdoen. Nu waren de militairen genoodzaakt het vee met geweld er af te drijven doch de boeren zochten het dan weder op eene andere plaats er in te drijven. Dit is echter niet goed gelukt. Na'dat er een militaire wacbt gesteld is, heeft men verder niets vera omen doch de boeren blijven maar weigerachtig om het vee te laten branden. Aan sehel- deu, tieren en razen is geen gebrek maardit uitgezonderdis het tot nog toe rustig gebleven. Te Zwollerkerspel kwam verleden week een boer aan de markt met een koe, die hij zelf 190 a 200 waard rekende. Zijn zoon echter ried hem aan meer te vragen, Hij eischte nu f 300 en kreeg f 280 tot zijne verwondering. Bij gelegenheid van de kermis te Geldermalsem raakte een meisje in een vuilo sloot. Haar kermisvrijer liet haar stil liggen, omdat hij zijn Zondagspak niet vuil verkoos te maken, en met moeite werd zij door tw-ee jongelieden gered. Uit Geneve wordt gemeld: In de laatste dagen is er op geheel de uitgestrektheid van den Simplon nog zulk een aanzienlijkc hoeveelheid sneeuw gevallen, dat de weg op sommige plaatsen tot 15 a 20 voet hoog daarmede overdekt was. Sneeuwval op sueeuwval maakte den weg nog gevaarlijker tusschen den berg en de galerij der koude bronnen. Op het oogenblik dat de postwagen zich gereed maakte om de bruikbaar gemaakte baan over te trekken, "stortte er een lawine van den berg neder, die in haren val twee kantonnale opzigters medesleepte. Beiden stonden echter ongedeerd op, toen zij aan den voet der rots gekomen warende gedwon- gen reis per sneeuwval had hun geen letsel toegebragt. Toen de postkoets de galerij voorbij getrokken was, gleed zij van den engen wegyen stortte met voerman en reizigers over de helling des bergs, waar zij bijna drie honderd voeten lager liggen bleef. De voerman is ernstig verwond opge- nomen en bijna stervend naar Gonda overgebragtde drie reizigers, welke in het rijtuig zaten en waaronder een officier was die te Gravelotte ge- kwetst werd, zijn er met eenige kneuzingen afgekomen. Op Wolfhezen is eene vreemde epidemische ziekte onder de schapen uitgebroken. Te Gouda is bij eenen logement- en stalhouder een geduchte brand uitgebroken. Zeventien paarden kwamen in de vlammen om. Eene dame te Maastricht heeft zich ernstig gebrand door de ont- ploffing van naphta, waarmede zij handschoenea waschte. Te 's Hertogenbosch is de kapitein P. S., van het 4de bataillon, 5de regement infanterie, plotseling op eene theevisite krankzinnig geworden. Met veel moeite moest men hem beletten uit het raam te springen. Volgens de Karlsruher Ztg. heeft de zeer rijke hertog van Modena geweigerd aan don Carlos geld voor te schieten en wel met de volgende woordenIk ben nooit een hazard-speler geweest en wil mij het allerminst als croupier voor vreemde rekening laten gebruiken. De keukenmeid van mevr. Leblond, in den faubourg Saint-Martin te Parijs, kwam onlangs op het zonderlinge denkbeeld om hare keukenkagchel aan te maken met eenige pakjes chassepot-patronendie zij in den kelder had gevonden. Door de verschrikkelijke ontploffing werd zij zelve zoo ernstig gewond en gebrand, dat men voor haar leven vreest. Daronnesse Burdett Coutts, te Louden, heeft 10 pond uitgeloofd voor de beste »werkmanskat", die op de eerstvolgende kattententoonstelling in het Crystal Palace zal worden ingezonden. Mej. B. Boos, geb. Kieft, te Alkmaar, herdacht den 9 dezer den dag, waarop zij zich der verloskunde wijdde. Het is nu 40 jaren geleden, en in dien tijd heeft zij bij de geboorte van 5880 kinderen geassisteerd. Nog altijd gaat zij met onverdroten ijver voort in haren werkkring, en men kan denken hoe velen om hare rijke ervaring haar wenschen. Dank- bare vereerders hebben dan ook getracht dien dag voor haar een feestdag te doen, zijn, en gewis wenschen velen der waardige vrouw nog vele jaren levens toe. Naar men verneemt, zullen de vrouwelijke gevangenen uit de gevan- genis te Woerden met 1 Junij a. s. worden overgebragt naar de voor haar bestemde strafgevangenis te 's Hertogenbosch, waarna het gebouw te Woerden ter beschikking van den minister van oorlog zal worden gesteld. In de vorige week zijn te Londen niet minder dan negen moorden gepleegd63 personen werden gewond of verminkt door paarden en rijtui- gen en 2 kinderen overreden60 zuigelingen, benevens 3 kinderen van ouderen leeftijd, stikten of werden gesmoord6 personen verdronken en 5 zijn ten gevolge van brandwonden overleden. Bij een landbouwer op den Waterberg stierf dezer dagen een twintig- jarig paard, dat een gezwel aan den kop bad. Na zijn dood werd het door een veearts geopereerd, die, de hersenpan openziende, daarin een oud dubbelfje vond. Men vermoedt dat het paard dit geldstukje heeft opge- snoven. Toen de eigenaar het voor eenige jaren kocht, zeide men hem reeds, dat het dier //geld in den kop" had. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat in het huis van arrest is over gebragt de directeur van het post- en telegraafkantoor te Oss, verdacht van geldwaarden, men zegt een billet van f 1000, uit een aangeteekenden brief, te hebben ontvreemd. Den 10 dezer is te Zaandam brand ontstaan op het Pranschepad, die zoo spoedig toenam dat weldra 4 a 5 huizen geheel zijn afgebrand. Van het tiental inwonende huisgezinnen waren een paar niet geassuraerd. Te Parijs heerscht thans, even als hier, eene ongelooflijke temperatuur; niet alleen regenbuijen, maar ook winterkoude. Uit andere deelen van Europa wordt hetzelfde gemeld, en zelfs Algerie heeft zich op de Meimaand niet te beroemen; den 4 Mei zijn aldaar groote hagelsteeuen gevallen en leed men heftige koude. Bij gelegenheid dat de fabriek van den heer von Cramer Klett te Neurenburg, lid van de Eerste Kamer van Beijeren, gedurende 25 jaren had bestaanheeft genoemde de volgende bepalingen voor het arbeidend personeel, in zijn fabriek werkzaam, vastgesteld. In de eerste plaats heeft hij een som van 6000 fl. beschikbaar gesteld tot dekking der kosten, verbonden aan het bezoeken der internationale tentoonstelling te WeeneD, in het volgende jaar door eenige van zijne bekwaamste en ijverigste werk- lieden. Ten andere heeft hij een bedrag van 160,000 fl. geschonken tot het bouwen derarbeiderswoningen, waartoe hij vroeger reeds 80,000 fl. heeft besteed; en een som van 30,000 fl. tot betaling van het schoolgeld der kinderen van zijn fabrieksarbeiders. Daarenboven heeft hij een uieuw goudstuk van 20 mark vereerd aan olken werkman op zijn fabriek, en het aantal werklieden bedraagt ruim 3000 man. Volgens mededeeling in the Medical Times and Gazette van den 4 dezer heeft men in Busland een krachtig middel bedacht en reeds ten, juit- voer gelegd om de dronkenschap tegen te gaan. Een ieder, dien men dronken op straat vindt, onversehillig van welken rang in de maatschappij, y-ordt door de politie gearresteerd en genoodzaakt om deh volgenden dag de stra- ten te helpen vegen. OWc op dc vreemdelingen wordt deze maatregel toegepast. Eene Amerikaansche celebriteit heeft den bodem der oude wereld be- tredeu. In de nieuwe wereld werd het haar wat te benaauwd hoevele vorderingen de vrouwen-emancipatie er ook gemaakt hebbe. Miss Lydia Harris is bokseres van beroep, en wel van den eersten rang. Zij heeft zich met de beroemdste boksers gemeten en kwam altijd zegevierend uit den strijd. De door haar behaalde lauweren hadden eene andere dame derwijze het hoofd warm gemaaktdat ook deze zich aan de beoefening vau het vuistgevecht gewijd had. Eeu strijd kon nu niet uitblijven, en weldra stonden de beide bokseressen dan ook tegenover elkander. Miss Lydia Har ris echter takelde hare kunstzuster zoo allergeweldigst toe, dat de politie zich met de zaak bemoeide en Lydia Harris de vlugt nam. Zij bevindt zich thans in Frankrijk. In den orntrek van Whiskey Hill, in Califomie, wordt de wacht over een groote kudde schapen uitgeoefend door drie vossen, die daartoe de noodige opleiding genoten hebben. Een er van is graauw, de beide andere zijn rood. Personen, die de dieren aan het werk gezien hebben, verzekeren dat zij in scherpzinnigheid voor den besten herdershond niet onderdoen. De graanwe vos schijnt over dc twee anderen een soort van oppertoezigt uit te oefenen; men verhaalt merkwaardige staaltjes van hem. Den 14 Mei jl. heeft de arrondissements-regtbank te Amsterdam (kamer van korrektionele zaken, voorzitter mr. C. Dronsberg) een gelukkig bier te lande zeldzaam voorkomend geval behandeld. Hen- drik Otten, gemeentebode te Hilversum, stond namelijk te regt ter zake dat hij op Zondag 28 January 11., in zijne kwaliteit van onbezoldigd gemeente-veldwachter, Arie van Niekerk, met boos opzet, zonder eenigen wettelijken grond of bevel der daartoe be- voegde magt, in heehtenis heeft genomen en gedurende een uur in de bewaarplaats onder het raadhuis aldaar opgesloten. Uit de verklaringen der drie in deze gehoorde getuigen, waaronder een rijks- en een geineente-veldwachterbleek, dat van Niekerk, toen hij een zeer besehonken man naar huis bragt, door eenige jonge wevers min of meer met woorden werd bemoeijelijkt en een hunner een klap had gegeven, door gemelden Otten in arrest werd genomen. De rijksveldwachter had hem dat ontraden, voor dat hij dA man opsloot. Beklaagde had echter gezegdy »neen, hij zal de kast in, die belhamel vau het Oranjefeest". Die laatste opmerking sloeg op het Oranjefeest van 1863. Op raad van beide veldwachters bad Otten Niekerk na een uur weder ontslagen. De substituut-officier van justitie mr. W. R. van Optenoort be- toogde uit de bewezen omstandigheid, dat er een zekere veete tus schen beide personen bestond en uit de aan beklaagde gedane waar- schuwing dat hier boos opzet was. Hij requireerde de veroordeeling van beklaagde ter zake van onwettige arrestatie tot een cellulaire gevangenisstraf van 2 maanden. Spreker, hoewel het feit ten strengste afkeurende, vond aanleiding tot toepassing van verzach- tende omstandigheden in het vroeger goed gedrag van beklaagde in zijn 14 jarige betrekking als gemeentebode. De regtbank ver- oordeelde hem deswege tot een bellulaire gevangenisstraf van 15 dagen. Jtt0C20ubcU. 17, Haarlem, 12 Mei 1872. Het zoude ons bijzonder aangenaam wezen indien u in uw

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2