1872. Vrijdag, 24 Mei. No. 21. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Polderwezen. Haarlemmermeer. Landbouw. Pnjs van het Abonnement: in het Jaarf 6.- BE NO EM IN GEN. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer IS J/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 15 tot 21 Mei 1872. Een woord over den tegemvoordigeii stand der longziekte onder het rundvee in de provincie Groningen. HAARLEMMER1EER. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. Z. M. heeft benoemd: tot lid van het bestuur van het water- schap van den Auvergne-polder (Noord-Brabant), P. L. van Hooff tot gezworen in het bestuur vau den Dintelpolder, gemeente Din- teloord (id.), A. Joppe; tot lid van het bestuur van de Haven en Sassen van Zevenbergen (id.), J. H. Damen; tot heemraad van het polderdistrikt de Circul van de Ooy (Gelderland), H. W. Felet; in het polderdistrikt van Over-Betuwe (id.), tot heemraden H. L. Terwindt en F. G. baron van Lyndeu vau Heinmen, en totplaats- vervangende heemraden J. Biaauw en S. H. Sam; in het polder distrikt van Neder-Betuwe (id.), tot heemraden J. J. Verbrugh en P. van Ojen, en tot plaatsvervangend heemraad J. A. Verbrugh; in bet polderdistrikt de Marsch Leede en Oudewaard (id.), tot heem raad H. de Haas, en tot plaatsvervangend heemraad D. van Elst; tot heemraad van het polderdistrikt Culenborg (id.), W. Blijenberg in het polderdistr. Buren (id.), tot heemr. W. P. Kuyk, en tot plaatsverv. heemraad D. van Wijktot heemraden in het polderdistr. Tielerwaard (id.) N. Spillenaar en G. Murman; tot heemr. in het polderdistr. Bommelerwaard beneden Meidijk, (id.), C. van Halen Vervoorn in het polderdistrikt Bommelerwaard boven den Meidijk, (id.), tot heemraden mr. P. C. van der Pant en G. G. van der Kaay, en tot plaatsvervangend heemraad G. de Gaayin het polder distrikt Maas en Waal, (id.), tot heemraden A. Sengers en P. van Haren, en tot plaatsvervangend heemraad G. J\ de Jongtot heemraden in het polderdistrikt het Rijk van Nijmegen, (id.), H. Kuppen en T. W. van den Broek in het polderdistrikt de Circul van de Ooy, (id.), tot heemraad J. 1<. Gerritsen, en tot plaatsver vangend heemraad A. J. Ariens; in het polderdistrikt de Lijmers, (id.), tot heemraden J. Hoppenreys en A. J. L. Bartels, en tot plaatsvervangend heemraad H. Peters jr.in het polderdistrikt de Baarbroeksche dijk en Angerlosche Zomerdijken, (id.), tot heemraad G. J. Heyting, en tot plaatsvervangend heemraad G. Hesselink in het polderdistrikt der Dremptsche Oldenhootsche, Hooglurensclie en Oldburgschedijken, (id.), tot heemraden J. Nuijen en B. Breukink, en tot plaatsvervangend heemraad Addinkin het polderdistrikt Hattem, (id.), tot heemraad J. van,Raalte, en tot plaatsvervangend heemraad J. G. Haverkamp in het polderdistrikt den Brummen- schen bandijk, (id.), tot heemraad G. van Helbergen, en tot plaats vervangend heemraad D. van der Kolk tot heemraad van het pol derdistr. diet Arnbemsche en Velpsche broek (id.), mr. B. J. C. baron'van Pallandt; in het polderdistr. Wageningen en Bennekoui (id.), tot heemraad W. E J. baron van Wassenaer, en tot plaatsverv. heemraad K. Breunissen Jz.; tot heemraad in het polderdistr. E erwen en Aerdt en Panuerden (id.), J. Goris; tot hoogheemraad van den Krimpenerwaard (Zuid-Holland), B. Hofflandtot id. van Scbieland (id.), J.J. Sneltot dijkgraaf van het hoogheemraadschap de vijf Heereulanden (id.), W. Rooseboointot heemr. van het bestuur van den polder het West-Nieuwland (id.), J. Hameeteman Cz.; tot heemraad van bet bestuur van den polder het Oude Nieuwland (id.), JHameeteman Cz.tot heemr. van het dijksbest. van Wieringen (Noord-Holland), C. Bakker; tot dijkgr. van den Sloterdijkermeer (id.), C. van Beem Cz.tot heemr. van den polder den Schermer (id.), D. Olijtot gezworen van den Stadspolder (Zeeland), A. C. D. Danc- kaerts; tot lid van het bestuur der waterkeeringvan het kalamiteuse waterschap Soherpenisse (id.), C. M. Kleppe; in het bestuur der waterkeering van het kalamiteuse waterschap Anna (id.), tot voor- zitter P. van Weel Jz., en tot ieden P. H. van Lis en P. Yerburg sr.; tot hoogheemraad van den Lekdijk Bovendams (Utrecht), mr. W. Jvan Beeck Calkoentot dijksgedeputeerde van het bestuur van den Oosterpolder Zeedijk onder Holwerd, (Friesland), H. J. Jensma; tot dijkgraaf van het dijksbestuur van den Ternaarderpolder (id.), J. J. Grasmasr.tot dijksgedeputeerde van het dijksbestuur van Westdongeradeel (id.), Y. P. Doumatot gedeputeerden van het waterschap Zeedijken kontributie Kolumberlund en Nieuw- Kruisland (id.), H. Gorter en mr. J. Witteveentot gekommit- teerde van het polderbestuur het Workummer Nieuwland (id.) S. H. Sikkes; tot gekommitteerde van den buitenpolder achter Kuinre, (Overijssel), T. Kortenhorst; tot dijkregter van den Stads-Nieu- wenpolder (Groningen), J. E. Botjesin het waterschap Oldambt (id.) tot hoofdbestuurder van het 5e onderdeel J. L. Hopman, en tot hoofdbestuurder van het 9e onderdeel T. L. Boelemaen tot lid van het bestuur van den Reidewolderpolder (id.) D. J. Mellema. Middelburg16 Mei. De indijking van het Zwin is thans door de nederlandsche en de belgische regering vastgesteld en zal spoedig een begin van uitvoering verkrijgen. Reeds op 25 dezer wordt door den gouverneur van de provincie West- Vlaanderen, in bijzijn der hoofd-ingenieurs van den waterstaat in West-Vlaanderen en in Zeeland, de uitvoering der bedijkings- werken aanbesteed op de voorwaardendie daartoe in het breede door gemelden gouverneur openbaar zijn aangekondigd en waarnaar ook nederlandsche aannemers kunnen konkurrereu. Door deze bedijking worden ongeveer 629 hektaren land, waarvan 124 voor Nederland en 505 voor Belgie, aange- wonnen en de omliggende streken een ruim veld "aangeboden tot ontwikkeling van den landbouw. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tliterlyk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De kommissie van beheer en toezigt over de droogmaking der plassen in Schieland beoosten Rotterdam, heeft 16 dezer aan bet lokaal van het provinciaal bestuur in Zuid-Holland aan besteed het aanleggeu vau gedeelten weg, in de droogmakerij gelegeu in de gemeenten Hillegersberg, Kapelle, Nieuwerkerk a/d IJssel en Zevenhuizenin zeven perceelen voor de eerste vier perceelen was minste inschrijver de beer C. Sleggers te Hanrlemmermeer, als n°. 1./27BO; n°. 2, 2960; n°. 8, 3102; n°. 4,/3328; voor perceel 5 de heer A. van der Ham te Nieuwerkerk a/d IJssel voor 1100, terwijl voor de perceelen 6 en 7 het minste was ingeschreven door den heer C. Hoogendoorn Kz. te Giessendam, voor 6240 en/2080. Door den ijver en de volharding van den heer J. G. de Voogt., burgemeester der gemeenten Mijdrecht en Wilnis, als koncessionariskrachtig gesteund door de heeren Verwaayen, Breebaart, Tool en Spaans, is eene Maatschappij tot stand gebragtmet een kapitaal van een millioen gulden, welke ten doel heeft droogmaking van plassen in de Roude veenen. Door haar zal eene uitgestrektheid van ruim 2300 bunders water in bebouwbare aarde herschapen worden; hetgeen den bloei der gemeenten Mijdrecht en Wilnis, Vinkeveen en Waverveen aanmerkelijk verhoogen zal. GEBOREN: Alida, dochter van J. Witteman en M. Klaassen. Ger- ritje dochter van A. van Gellekom en G. Komen. Maaike dochter van G. Vreedenbnrg en C. Robijn. Arie zoon van A. Huigen en G. Palenstein. Trijntjedochter van W. Claij en T. Kok. Albert Cor nelia zoon van A. Borst en N. van Laar. Johanneszoon van C. van Dien en J. de Jong. Gerrit, zoon van P. Kramer en N. de Groot. Sophia, dochter van D. G. van Weelden en G. van Dorp. Geertruida, dochter van T. Koningen en E. Buis. Hendrikus Gerarduszoon van A. H. van Walstijn en H. G. Lamboo. Klaas zoon van F. Kooiman en H. Dirkmaat. OVERLEDEN Comelis oud 3 maanden zoon van B. Mittertreiner en JPatist. Gerhardus Hermanus Petrus oud 8 dagenzoon van J. H. Bertels en M. T. van der Lans. Adrianus Adolphus van Duuren oud 33 jaren gehuwd met Clasina Boef. Jasperoud 6 jaren en Johannesoud 16 dagenzoons van E. de Kraaij en G. Mulder. Cre- lisje oud 9 maanden, dochter van J. Bakker en W. Holstein. Matje, ond 9 maanden dochter van J. Koomen en N. Vreeken. Agatha van Etten, oud 70 jaren, weduwe van Hk. Kloet. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van P. Bart en L. de Winter. ONDERTROUWD: G. Kooring met H. Kramer. J. H. Roose met A. van Eks. GEHUWD: geene. Naar wij vernemen is bij de Christelijk Gereformeerde kerk te Haarlemmermeer als predikant beroepen de heer P. Dier- manse, te Westmaas. S HcrtOg'CIlboSCh j 21 Mei. De vele regen en daarbij het gure weder begint schade te doen aan de veldgewasset^ Op vele plaatsen is de malsche rogge neDrgeslagen. lltrecllt, 21 Mei. Voor de van den 1923 Junij te houden tentoonstelling van landbouw en kruidkunde in de Maliebaan alhier, bij gelegeuheid van het 26ste landhuishoud- kundig kongres, zijn reeds verschillende toezeggingen van inzenders gedaan, ook van buiten de provincie. Vooral het vee zal rijk vertegenwoordigd zijn, <daar menige sticbtsche veehouder exemplaren zal inzendenvan zuivel echtsr is tot heden niet veel toezegging gedaanmaar men vertrouwt dat dit ook in ruime mate Zal vertegenwoordigd worden. De bloemententoonstelling, in de lokalen bij den heer Smit belooft zeer prachtig te zullen zijn. Slieek, 20 Mei. Dat de graslanden bijzonder gunstig staan kan vooral hieruit blijkendat men op de builenlanden reeds met maaijen bezig is. Ook op enkele binnenlanden is men daarmede reeds begonnen. Alles is een maand vroeger dan in gewone tijnen. Weesp20 Mei. Op de hier gehouden voorjaars-paarden- markt waren 104 paarden, waaronder 2 veulens, aan de Iijn. Hoewel het weder wel iets te wenschen overliet, was de bandel toch nog al tamelijk. Texel20 Mei. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den veefokker Sybrand Koning een lam is geboren, 7 April jl.wegende 18/2 kilogr.en dat 14 Mei jl. een wigt had van 55/2 kilogr., zoodat dit beest in 37 dagen 37/2 kilogr. zwaarder is geworden, d. i. '/2 kilogr. daags. Klein Breedenbroeh18 Mei. In den nacht van Zondag op Maandag jl. zijn alle vroege aardappelen welke zich reeds vertoondenin deze streek afgevroren. Ofschoon niemand dit thans verwaeht had, gebeurt het meermalen, zelfs nog wel later, op onze vruchtbare akkers. Ook in de Hoven te Zutpben is dit verschijnsel gedeeltelijk waargenomen. Winters Wijk20 Mei. In zijne alhier gehouden vergade- ring heeft de gemeenteraad besloten aan te houden het adres van de afdeeling Winterswijk der Geldersche Maatschappij van Landbouwwaarbij dringend wordt verzocht dat de Raad terugkome van zijn afwijzend besluit, met betrekking tot de oprigting eener landbouwschoolwelke zoo zeer door de meeste ingezetenen wordt gewenscht. De venter21 Mei. De bandel in vee was gedurende deze week minder levendig dan in de laatste weken. De meeste soorten werden 10 lager verhandeld dan in de vorige week. Wij vernemen dat bij een veehouder te Wilp de tong- blaar onder het rundvee is uitgebroken. Leeuwanlen20 Mei. Door den tuinier Tuinenga, te Dokkumzijn op den 15 dezer de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangeboden aan 'den heer kommissaris des konings in Friesland. /alt-Bonimel1 8 Mei. De vroege aardappelen die hier veelbelovend stondenzijn in den nacht tusschen Zaturdag en Zondag jl. voor het meerendeel afgevroren. Naar aanleiding van de berigten omtrent het nadeel door de vorst aan de aardappelen toegebragt, schrijft de Schoonh. Ct.: ,,Die berigten zijn zeer overdreven. Het gevolg der nacht- vorst zal alleen zijn, dat de vrucht acht of hoogstens veer- tien dagen later dan men hoopte zal gedolven worden. Bijna geen jaar gaat er om, of de teere bladeren bevriezen eens, soms meermalen, en toch is Junij naauwelijks daar, of we hebben nieuwe aardappelen. /Utphen21 Mei. Alom heerscht op de vruchtbare akkers om deze stad eene aangename drukte. Ook de weilanden zien er bijzonder goed uiten het is een lust te zien, hoeveel jong vee er reeds in de grasrijke velden loopt. Voor het grootste gedeelte is het vee al ingeschaard, en de liefhebbers van grasboter zulleri een goed jaar beleven. De Groninger Courant bevat het volsende: Nadat onze geweslelijke veestapel sedert 1865 van de longziekte verschoond bl.eef, openbaanle zij zich den I De cember 11. bij een rund van den heer E. teN.-B.zijnde een Friesch kalf door hem met nog twee audere kalvereu in October bevorens van een veehandelaar te W. aangekocht. Dit kalf is een paar uur voor mijne korast in den stal nabij de andere riinderen van den heer E., gestorven. De lijkopening leverde het onraiskenbare en duidelijke be- wijs, dat het dier aan de besmettelijke longziekte had geleden en daaraan was gestorven. In verbaud met het incubatie-tijdperk der longziekte, was het kalf reeds voor dat de heer E. het aangekocht of voor dat de veehandelaar het in bezit kreegdoor de longziekte be- smet geweest. Volgens opgave was het op de markt te Sneek met nog meerderen aangekocht en van Bolsward afkomstig. Dat het dier gedurende het geheele beloop der ziekte in de nabijheid van het andere vee van dezen stal geweest is, was bij deze besmettelijke ziekte aan vele bedenkingen onder- hevig. De gevolgen bleven niet uit; meer vee van dezen stal is door de longziekte aangetast en afgemaakt. Vermits het bekend was, dat er in het najaar vele Friesche kalveren en koeijen zijn ingevoerd en bij ander vee in deze provincie gestald, kon men ligt vermoeden, dat er zieh meer gevallen van longziekte zouden voordoen. Dit vermoeden werd, helaas! maar al te zeer bevestigd, zoodat de longziekte zich sedert haar ontstaan tot heden bij de runderen van 26 veehouders heeft geopenbaard. Zij is waargenomen bij het vee van 13 eigenaren in de gemeente Beerta. 3 Midwolda. 2 i> Wedde. 2 Scheemda. 2 Nieuwe Schans. 1 eigenaar Bellingwolde. 1 i, Finsterwolde. .1 I. u Meedenen 1 n Haren. De longziekte kwam dus in 9 gemeenten voor. Bij alien is de longziekte aangebragt door het aanvoeren van smetstof. In verre de meeste gevallen door Friesche

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1