- 88 AANBESTEDINGEN. Maarlemiiiermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeyen Landbonw. bij dezen verkoop, moet ik berigten dat thans de grond, groot 2 bectaren, 70 aren en 20 centiaren, is verhuurd voor 20.'sjaars. „Na den verkoop, tegen 200.per hectare, zou de opbrengst zijn (5% interest rekenende)27.20 en bovendien aan polderlasten een gelijk bedrag en dus totaal per jaar 54.40." Dijkgraaf en Heemraden hebben dit verzoek in ernstige overweging genomenmaar zijn tot de overtuiging gekomen dat het niet aannemelijk is om aan bet verzoek van den adressant te voldoen, en stellen initsdien voor het verzoek te wijzen van de hand.- Er bestaan echter bij hen geen bezwaren om den aange- vraagdcn grond' voor een geruimen tijd, b. v. 10 jarenaan den adressant te verhuren, wanneer daarbij wordt voorbe- houden: 1°. dat bij bagger- of verdiepingswerken in het ge- deelte Kruisvaart, langs den grond, de daaruit voortkomende specie, naar goedvinden van het Polderbestuurgeheel of ten deele wordt gebragt op den verhuurden grond; 2°. dat het weghalen van zand nergens lager- zal mogen geschieden dan tot 4.10 meter onder A. P.3°. dat zandverstuivingen eventneel door het weghalen van zand ontstaande, moeten worden betengeld door beplanting; 4°. dat alle voorwaarden of bedingen, op den grond rustende en bij den aankoop van het Rijk bedongenmoeten worden gestand gedaan5°. dat de jaarlijksche huur van den geheelen grond, groot 2 hec- taren70 aren en 20 centiaren, bedraagt 27. Zij vragen daarom magtiging, op de voormelde voorwaarden een overeenkomst met den Heer H. van Wickevoort Crommelin aan te gaan. De Commissie heeft tegen dit voorstel geen bezwarenmaar adviseert dat in het contract worden opgeuomen de bepalin- gendat die huur een jaar te voren opzegbaar zal zijn en dat zand kan worden gehaald tegen 5 cents per kub. eldc opbrengst daarvan komende aan den Polder. Dit wordt goedgekeurd, en het voorstel, in stemming ge bragt, met 12 tegen 1 stem aangenomen. De Heer van Wickevoort Crommelin had voor de behan- deling van dit punt de Vergadering verlaten. X. De Voorzitter brengt daarop ter tafel de voorwaarden van den verkoop van dijksgronden tusschen den Vijfhuizer- dwarsweg en Cruquiusalsmede tusschen de Spaarnwouder- dwars- en IJwegenwelke voorwaarden worden goedgekeurd met bepalingdat de verveeningstermijn gesteld wordt op 4 jaren en de betaling het eerste jaar de helft en het tweede jaar een vierde, het derde jaar weder een vierde en het perceel bij Schiphol in 66ns. De voorwaarden der vcrpachting van grasgewas der dijken en polderkaden worden daarop tevens door de Vergadering goedgekeurd. XI. Volgt aan de orde de overeenkomst met den Huijgslo- terpolder, in zake de verveening van dien Polder. De Voorzitter geeft een uitvoerig verslag betreffende de oorzaak waardoor dit contract is ontstaan en geconcipieerd in overeenstemming met de Ingelanden van den Huijgsloterpolder. De overeenkomst wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. XII. Alsnu wordt het Kohier van Omslag voor het dienst- jaar 1872 goedgekeurd en Vastgesteld ter grootte van 17,080 hectaren 57 aren 90 centiaren, en ten bedrage van 170,805.783, terwijl de betalings-termijnen worden bepaald op 19 February22 April, 24 Junij en 2 October e. k. XIII. Daarop brengt de Voorzitter ter tafel een Staat van te verleenen schadevergoeding aan pachters voor ingenomen dijksgrond in 1871, welke Staat, ten bedrage van 901.82 zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. XIV. Thans volgt de benoeming van een Heemraadin plaats van den Heer J. Lanser. Het bureau van stemopneming is zamengesteld uit den Voorzitter en de Heemraden Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozcnburg en Dr. C. E. Heynsius. Uit de eerste stemming blijktdat de Heeren Bultman 1 Wijnands 1Mr. Viruly 3Mr. Prins 1 en Schone 3 stem- men hebben verkregen. Geene meerderheid zijndevolgt eene tweede vrije stemming. Vooraf verzoekt de Heer Mr. J. D. Viruly niet meer in aanmerking te komeu. Bij die tweede vrije stemming erlangen de Heeren Mr. Prins 3 Schone 4 en Mr, Viruly 2 stemmen. Weder geene meerderheid verkregen zijnde, moet volgens het Reglement van Orde een herstemming plaats hebben tusschen de Heeren Mr. Prins en J. G. Schoneen waarbij dc Heeren Mr. Prins 4 en J. G. Schone 5 stemmen op zich vereenigen, zoodat laatstgenoemde tot Heemraad is benoemd, en op de vra'ag des Voorzitters, of die benoeming door hem wordt aangeno men bevestigend antwoordt, XV. De Vergadering bepaalt dat de vdrkiezing van Hoofd- Ingelanden op den 5<1™ Maart e. k. te Amsterdam zal plaats hebben. XVI. De Voorzitter vraagt of iemand nog iets heeft voor deze Vergadering. De Heer Bultman uit den wenschdat door dit Bestuur een prijsvraag worde uitgeschreven om eene machine daar te stellenwelke kan baggeren en tevens kroozen. D.e Voorzitter deelt mededat er reeds onderhandelingen zijn aangegaan met den Heer Figeewaarvan de uitslag later zal worden medegedeeld. De Heer D. W. P. Wisboom van Giessendam bespreekt de waterberging. De Voorzitter brengt ter tafel de registers der opgenomen waterberging in 1871 en de daarop betrekking hebbende circulaires, die eerstdangs worden rondgezonden. XVII. Niemand der leden meer hetwoord verlangende, sluit de Voorzitter de Vergadering. Zierikzee, 23 Mei. Ileden is alhier openbaar aanbesteed door het bestuur van het waterschap Schouwenhet verbe- teren en vernieuvven der gewone aarde-, kram-, rijs- en steen- glooijingswerken aan het waterschap Schouwen, en zijn daar van aannemers geworden als volgt: le perceelZuidhoekJ. de Rijke Jz. te Stavenisse, voor/ 4975 2e perceelBowen- clamme, C. Bolier Cz. teBruinisse, voor/9125 3e perceel Flaauwers., H. Ringelberg te Duivendijke, voor 8850; 4e perceel, Koudekerke, K. Zomer te Burgh, voor 5500; 5e perceel, ScharendijkeH. Ringelberg te Duivendijke, voor 9900 6e perceel, Langendijke, P. den Boer te Zierikzee, voor 3600; 7e perceel, BrouwerhavenH. Ringelberg te Duivendijke, voor 2950; alsmede het herstellen en onder- houdan der havenboofden vau Zierikzee in 1372, hetwelk is aangenomen door J. de Rijke Jz. te Stavenisse, voor 1900. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag deD 6 Junij 1872, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhui3. 1. Ingekomen stukken en mededeelinuen. 2. Benoeming eener commissie voor de schutterij. 3. Benoeming van het stembureau. 4. Benoeming van een hulponderwijzer voor school n°. 4. Op de voordragt is geplaatst L. van Albada. 5. Besfek schilderwerk van het Raadhuis, en 6. van het onderhoudswerk aan de scholen enz. ,- welke beiden ter lezing liggen. 7. Bestek voor dfe kerkhoven. 8. Aanvraag om subsidie voor 1871 voor het Burgerlijk Armbestuur. 9. Voordragt tot af- en overschrijving en suppletoire be- grooting, dienst 1871. 10. Voordragt tot nadere regeling van het Burgerlijk Arm bestuur en de geneeskundiare armenverzorging. 11. Benoeming vroedvrouw. Mej. Maria van Leeuwen, te Meppelen mej. Willemina Scheelmante Otterloo. 12. Hoofdelijke Omslag. Voor het begrinden der twee dorpswegen te Haarlemmer- ,meer, is ingeschreven door Gebr. Bos voor de som van 334.en door J. van den -Heuvel voor de som van 348.— Het is gegund aan den langsten inschrijver, Gebr. Bos. van 22 tot 28 Mei 1 872. GEBORENCornelia, ctoehter van A. Boll en J. P. van Wijk. Gnnrtje, clochter van C. de Wit en A. van Uoon. Jannette, dochter van J. G. Schone en J. van Blaaderen. Ilendrik, zoon van M. Tulen en P. van Velzen. Lamberdina, doehter van L. van 't Sant, en C. Thissen. Conielis Johannes, zoon van J. C. Keinpenaar en A. Vis. Alida Apratha, dochter van K. Zomer cn M. Tol. Willemina, dochter van Jj. Trommel en M. van Bier. Hubertus, zoon van J. vaii Rooijen en E. Kortekaas. Jacob en Antoonzoncn (tweel.) van P. Korf eu G. II. van Meetcren. OVERLEDENJohanna Maria Kok, oud 29 juren, gehuwd met P. S. Zijlinans. Corneiis, ond 13 maanden, zoon van D. van Wieringen en jVI. van Gemen. Pieternella Adriana, oud 17 dagen, dochter van L. de Kraaij en G. Muller. Barend, ond 4 jaren, zoon van K. Wegman en II. Nieuwkoop. Cornelia, ond 4 jaren, dochter van J. van der Laan en J. Knor. Elisabeth, oud 1 maand, dochter van W. van der Vijver en A. Blijker. Pietje, oud 5 jaren, dochter van W. Los en M. Broer. Pieter, oud 17 jaren, eoon van A. A. van der Plant en S. Huizinga. ONDERTROUWDJ. Mesman met K. van Dam. L. van Kolf- schoten met E. J. Rube (wed.). GEHUWD: J. A. Schmidt met D. Visser. P. Breedijk met J. Rutten. J. van Diemen met D. Mullarts. J. Schonhage met M. E. Sluiter. In Haarlemmermeer zijn de godsdienstoefeningen voor de maand Junij aldns geregeld: 2 Junij Ds. Mazure. 9 Junij Ds. Swalue. '16 Junij Ds. van der Flier. 23 Junij Ds. van der Palm. De eerste zal des namiddags ten 2 ure, de laalsten zullen des voormiddags ten 10 ure optreden. Uit het, Westland meldt men het volgende Men moge beweren dat de berigten omtrent de schade, door de nacht- vorst aan de aardappelen toegebragt, overdreven zijn, het is eene uitgemaakte zaak dat de aardappelen althans hier, veel geleden hebbenen het er voor den teelder niet heel gunstig uitziet. De groeikracht van vele aardappelen is niet alieen gebroken maar het vooruitzigt om vroeger dan hfet buitenland de Engelsche rnarkt van aardappelen te voorzienis door de vorst heel wat ongunstiger geworden, terwijl de tweede vrueht nu ook later zal komen. Onder het vee heeft zich bij en- kele landbouwers de tongblaar vertoond als voedingsmiddel voor aan die kwaal lijdende koeijen bezigt men lijnkoeken en roggebrood." Deze week is aan Zijne Maj. den Koning een mandje met nieuwe dop-erwten vau den kouden grond toegezonden uit den tuin van den koffijhuishouder A. Beekhuistegenover Bronbeek. Verleden jaar was de heer Beekhnis ook een der eerste inzenders; doch toen geschiedde de zending eerst later in het voorjaar. In de Mededeelingen en Berigten der Hollandsche Maatschap- pij van landbouw 1872, n°. 1, bladz. 103, vindt men het volgende „Het" Hoofdbrstuur heeft van den heer Mr. J. P. Araers- foordt het aanbod ontvangenom zijnen hooidrooger en stoom- ploeg voor de leden dezer maatschappij en van andere maat- schappijen op de Bad/weve te Haarlemmermeer in werking te doen brengen. „Dit aanbod, dat het Hoofdbestuur op hoogen prijs stelt, is met erkentelijkheid aangenomen. Donderdag 4 Julij e. k. is daarvoor bepaald. Het Hoofdbestuur vertrouwt dat vele belangstellenden van deze gelegenheid zullen gebruik raaken om die twee hoogst- belangrijke werktuigen in werking te zien." Te Kuinre is de gewone jaarlijksche verhuring van ruim 320 hectaren uitmuntend hooiland gehouden, die een aan- merkelijk verschil in huurprijs opleverde. In 1871 bedroeg de totale som 46,785 en nu slechts 35,980; alzoo een minder bedrag van 10,805. In de residentie Soerakarta hebben zich gevallen van milt- vunr onder da buffels voorgedaan. Op 15 Maart waren 64 beesten bezweken. Daar de ziekte vooral een gevolg is van slecht en karig voedselis de bevolking van bestuurswege aangespoord haar vee beter te verzorgen. Groilingen28 Mei. Het weder was den laatsten tijd in alle opzigten uitmuntend voor de gewassen en bijna nooit zijn de berigten, die men daaromtrent ontvangt, zoo eensluidend gunstig als nu, zoodat men van alle wintergewassenzonder latere ongunstige omstandighedeneen buitengewoon ruimen oogst mag verwachtenvan. zomergewnssen natuurlijk slechts een kleinen, omdat daarvan de uitzaai niet groot is geweest. Over nadeel aan het jonge haver-gewas toegebragt door de slakhoort men weinig meer spreken. Het koolzaad heeft nagenoeg uitgebloeid onder bijzonder gunstige omstandigheden; daarbij heeft de bloei lang geduurd, waaruit eene ruime peulzetting mag worden afgeleid. Het ge- was is buitengewoon groot en zwaar; wanneer bet later niet door veel regen wordt neergeslageD is een rijke opbrengst hoogst waarkchijnlijk Sommigen taxeren den oogst van kool zaaddien deze provincie dit jaar zal opleveren, op 12,000 last, doch die taxatie sehijnt., niettegenstaande de zoo gun stige vooruitzigtentoch wel wat overdreven. De grootste verbouw die hier ooit heeft plaats gehad was clie van 1866 toen van 14,300 hectaren land koolzaad werd geoogst; sedert is de verbouw daarvan zeer verminderd en, op grond van naauwkeurig ingewonnen informationkan men rekenen dat nu niet meer dan 10,000 hectaren land met koolzaad bezet zijn. Om nu daarvan 12,000 last koolzaad te oogsten zou ieder hectare gemiddeld 36 hectol. moeten opleveren, terwijl de grootste gemiddelde opbrengst, die men gekend heeft is geweest 28 a 30 hectol. per hectare; men mag hierbij niet uit het oog verliezen dat, wanneer in den oogstlijd bet land buitengewoon digt met planten bezet is, men zoo menigtnaal gehoord heeft: de opbrengst beantwoordt niet aan het stroo," zoo min van zaden als van granen. Windesheim2 8 Mei. De toestand der booilanden is zoo gunstig dat men in de gemeente Zwoller-kerspe! reeds de eerste snede hooi van sommige landen heeft gemaaid. Zelheill30 Mei. Sedert eenige dagen is men hier op het land bezig de rogge., (lie onlangs zoo zwaar door den hagel getroffen is, af te maaijen.i Onze boeren beweren, dat deze rogge, wanneer zij goed gedroogd wordteen uitmuntend wintervoeder voor het vee kan zijn en niet voor het beste hooi behoelt ie wijken. Om de geleden schade zooveel mogelijk te herstellenzulien de landbouwers na tnaaijing de akkers terstond met boekweit bezaaijentot welke doeltreffende han- deling de tijd nog niet voorhij is. Beverwijk29 Mei. De wei- en hooilanden st'apn over het algemeen in deze streken zeer goed. De kleine grasvei- lingen hebben door elkander 20 a 30 pet. minder opgebragt dan verleden jaar. Capelle (Langstraat)28 Mei. Over het algemeen staat het hooigras vrij goed. Men verwacht dat over veertien dageij voor goed met hooijen zal worden aangevangeu. De boereij uit het zuiden dezer provincie, die gewoon zijn hier jaarlijkk hooigras te pachtenverschijnen tot heden niet; doch ook daar zijn de gras- en klaverweiden dit jaar ruim bezet. Haarlem, 27 Mei. Heden is op den Stads-Doelen alhier gehouden de 29e nlgemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging van BloembollenhrttuurGp die vergadering is beslotendat in het voorjaar van 1873 te Haarlem van wege de Vereeniging zal worden gehouden eene tentoonstelling van bloeijende bloerobolgewassen enz. Het programma en de verdere bijzonderheden betreffende deze tentoonstelling zullen later wor den vastgesteld. Voorts is besloten dateven als in vroegere jaren, van half Julij tot half Oktober op de groote zaal van den Stads-Doelen eene beurs voor den bloembollenhandel zal worden gehouden, Deze beurs zal elken Maandag, van 10 tot 12 ure des middags, geopend zijn. Alieen de leden der Vereeniging of hunne gemagtigden worden tot de beurs toe- gelaten. Tot lid vau het bestuur is herkozen de heer J. H. Krelage, en in plaats van de aftredende leden de hh. H. I). Kruseman Jr. en Jhr. H. G. Barnaartdie verzocht hadden uiet weder te worden benoemd, zijn verkozen de hh. M. W. Bijvoet, tan Overveenen J. J. Brasser, te Uitgeest. Tot voorzitter der Vereeniging is op nieuw door de vergadering benoemd de heer J. H. Krelage, Harling'en28 Mei. Een onderzoek, door de gezond- heids-commissie op de melkdie in de gemeente verkocht wordt, onlangs in zijne uitkomsten medegedeeld, had ten gevolge eene dankzegging van onderscheidene huismoeders, bij advertentie in de Harl. Ct. Ook scbijnt de uitnoodiging der gezondheids-commissie, om haar andere levensmiddelen ter keuring aan te bieden reeds te werkenalthans eene vrouw vervoegde zich in de vergadering van burgemeester en wet- houders met een pond boter, dat aangesneden was; zij ver- klaarde die boter bij een koopmandien zij noemdevoor goede waar te hebben gekocht, doch bet was haar gebleken dat er meel in gemengd was en wel belangrijk veel. De burgemeester deelde de klaagster mede, dat zij aan het ver- keerde adres was en zich bij de gezondheids-commissie had te vervoegen. Dit deed ze dan ook een lid dier commissie onderzocht de boter en bevond dat er een derde meel onder was. De vrouw verzuimde niet van hare bevinding gulweg rapport te brengen aan den boterkoopman. Deze vervoegt zich bij den chemicus en tracht zich te verontschuldigen o. a. ook hiermede, dat andere verkoopers van boter zich aan nog grooter bedrog schuldig maken en noemt hunne namen. Als kok en bottelier zamen kijvenweet men waar de boter blijft; doch wanneer een botervervalscher door schuld- besef tot spreken wordt genoopt, weet men ook hoe in de boter geknoeid wordt. Het is te hopen dat het gebeurde iets mag helpenwant de vervalsching in de boter voor kon- sumptie is hier erg.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2