1872. Vrijdag, 28 Junij. N°. 26. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Haarlemmcrmeer. Landbovw. Politiek Overzigt. Prijs van liet A.bonnement in het Jaary6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centdike regel meer 12 /2 Cent. Bij dit Nommer behoort een Bijblad. BEN OEM IN GEN. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 19 tot 25 Junij 1872. 21 28 Junij 1872. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tliterljjk Woensdag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Z. M. heeft benoemd: tot hoogheemraden van Waterlaud, (Noord-Holland)J. Honingh en H. Honingh tot hoogheem- raad van den Hondsbossche en duinen tot Petten van wege de stad Alkmaar, (id.), Mr. D. F. van Leeuwentot heem- raad van den polder Wieringerwaard(id.), A. Waiboer; tot heemraad van het vvaterschap Eijerland(id.)Mr. P. L. F. Blussd; tot heemraad van den Anna-Paulownapolder(id.), T. J.' Waller. Ue Commissie te Eaarlemmermeerin der tijd benoemd tot voorbereiding van eenige feestviering op 1 April 11. in de ge- meentebij de herdenkirig van het derde eeuwfeest onzer onafhankelijkheid heeft hare taak geeindigd. Van vele kanten inogt zij eene gewenschte medevverking ondervinden, en werd zij zelfs buiten de gemeente krachtig gesteund door de bemoeijingen van den geachten dijkgraaf van den polder, den heer J. W. M. van de Poll; terwijl Jhr. Mr. Rutgers van Rozenburg als eere-voorzitter veel bijdroeg tot het welslagen harer pogingen. Ware de deelname in de gemeente algemeen geweest, dan zoude het mogelijk geweest zijn om op grooter schaal te bandelenthans was de Commissie door de beperkte middelen genoodzaakt, zich bij eene feestviering op de elf seholen te bepalen. Voor de bijzondere school te Nieuw-Vennep had zich reeds van te voren eene Commissie gevormdwelke gelden had opgehaalden daardoor geene meerdere hulp behoefde. De feestviering had in overleg en volgens advies van de Gemeentelijke Schoolcommissie plaats. Heeren onderwijzers liebben door hunne ijverige bemoeijingen den goeden uitslag verzekerd. De Ontvangsten waren als volgt Geeoilecteerd door Voor het Voor het Voor de de HeerenMonument. Asyl. Plaatsel. Feestv. C. M. Sleggers c. sf f 17.25. Tinholt en Jeronimus n ....a 18.50.. G. B. 'tHooft en van den Heuvel. u 1.50.... u 26.25.... u 19.80.. Lok en Bulkn u 2.13. Van der Breggen en Kroon1.50.... u 5.85.... 2.45.. Bultman'en Mante)5.u 3.50.... u 30.85.. Door dezelfden, van Belangstellenden met in de Gemeente wonende... u 25.u 11.84.50.. Lanser en Hagoortu u 9.14.94.. Earner en B. van den Heuvel.... n 19..-.19.25.. B. Biesheuvel en J. Plaisieru u 20.40u 17.05.. K. Tensen en De Breuku 1.75.... 16.31.. Eluijver en P. van Toln 9.30u 8.— 36.59*. Pijnappel en J. Eggink.1.51u 9.91i, 59.16.. Van Dorsten en D. ltuiteru .50.... u 1.50.... u 2.50.. P. .Boekel en D. van Wieringen5.72.... it H. Vermooten c. s4.u 10.62.. C. leeflang en Verploeghu 4.18.50.... u 12.50.. Davidson en Voordendag.25.... 12.25.. J. Tensen5.2.50.. L. en P. Enthoven2.75.... 4.75.. J. ten Hagen c. s.502. Ki8temaker en Klaare.50n .50.... u 18.10.. Vorstmau en C. Bos.:.15.65u 15.50.. G. van Beinum en van Eijnu 7.35 Verhoogde inschrijvingen van Be langstellendenu n u 27. Opbrengst van verkochte Platen... 2.70.. 48,81/171.03.467.42*. Totaal ontvangen 687.26*. De Uitgaven bedroegen Voor onthaal van ruim 1600 Kinderen ad 15 Cents per Kind: Bijzondere School, onderwijzer de heer Radier, f 18.Open- bare School 1onderwijzer de heer Balkenende /26.School 2, idem de heer Rijnenbergf 15School 3, idem de heer Stout, f 30.School 4, idem de heer Roosdorp, f 45. School 5, idem de heer Spruitenburgf 25.School 6, idem de heer Boekelf 23School 7idem de heer Tim- mer f 15.School 8, idem de heer Den Hertog f 19. School 9, idem de heer Zwetselaar, 15School 10, idem de heer Zwart, f 15.te zamen f 246. Voor Feestplatenals: 1000 Platen, zwaar papier, uitgave De Hoogh, f 150.515 Platen, uitgave Kemink en Zn. /51.50; 150 Platen, uitgave Binger, f 9.te zamen n 210.50 Drukloonen en frankeering van Inschrijvingslijsten f 23.10; Telegrammen, Franco's door CorrespondentieAssurantie van Gelden naar Brielleenz. f 3.70..,te zamen u 26.80 Opgezondeu naar de Hoofd-Commissie te Brielle, het mon- tant der gecollecteerde Gelden vopr het Asyl en het Monument, na aftrek van een evenredig deel in bovenvermelde kleine uit gaven, voor het Asyl f 160.voor het Monument f 40.200. Totaal uitgegeven f 683.30 Batig Saldo in kas3.96* 687.26* Het batig Saldo ad 3.96 J komt ten voordeele van de algemeene arraen der gemeente. HaarlemmermeerBultman Juui 1872. Voorzitter der Commissie voornoemd. GEBORENMaurits Christiaanzoon van P. van Tol en J. M. C. Fran- ke. Jacob, zoon van A. Spaans en M. Meijer. Neeltjedochter van P. van der Wolf en E. Buurman. Marrigje, dochter van M. Ver- hage en A. Vrolijk. -Jansje, dochter van J. Marifkant en N. de Regt. Matthijszoon van H. van Wijk en M. van der Mooren. Elisabeth dochter van P. van Rijn en M. Smits. Joost, zoon van A. van Rijs- wijk en M. Koolhaas. Jacobus Ariezoon van A.. Pater en A. M. de Block. Johanna Jacoba, dochter van C. Vermeulen en L. L. Vaessen. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van F. Verhoeven en A. Snijders. OVERLEDENPieter, oud 2 dagen, zoon van P. Vastenhout en C. Aars. Gerrit, oud 3* jaar, zoon van A. de Waal en A. Voordendag. Martijntje oud 14 maaudendochter van C. Witte en E. Loosbroek. Johannes oud 4 maanden, zoon van J. Drooger en H. vanTuijl. Cor nells oud 14 dagenzoon van G. Bakker en A. Molenaar. Nicolaas oud 13 maanden, zoon van S. Zoet en M. Christiaanse. Pieter, oud 18 dagen, zoon van J. Everse en M. van den Muizenberg. ONDERTROUWD: P. Maarsen met A. Alderlieste. W. A. Kats met N. de Boer. GEHUWD: P. van Maasdam met G. Konings. De handel in Wol te Haarlemmermeer schijnt ieta meer geanimeerd te zijn; men besteedde van 1.85 tot 2.per kilogr. Over het algemeen hebben de sehapen dit jaar veel wol afgelegd. Men meldt ons: „De werktuigenwelke bij gelegenheid van het landbouw- feest, op Donderdag 4 Julij a. s. op de Badhoeve zullen wor den tentoongesteldverdienen aller aandacht. De hooibouw zal daar in de hoogste volmaking praktisch worden voorge- steld. Dergelijke uitvoeringen zijn verre te verkiezen boven de gewone tentoonstellingenzij brengen dadelijk nut aan' ieder die daar komt." (Zie hieromtrent het Bijblad.) De predikbeurten te Haarlemmermeer zijn voor de maand Julij aldus geregeld 7 Julij, 's morgens 10 ureDs. de Ma- zure; 14 Julij, 's namidd. 2 ure, Ds. Jorissen; 21 Ju lij, 's morg. half 10 ure, Ds. v. d. Flier; 28 Julij, 's na midd. 2 ure, Ds. Jorissen. Den 25 dezer is te Aalsmeer, door het Bestuur van den Schinkelpolderin het openbaar aanbesteedhet leveren en inbrengen van een. nieuwen houten molenvijzel. Aannemer de heer A. Nout, voor /1310. Onlangs had erbij het afbreken van den schoorsteen aan den Leeghwatereen verschrikkelijk ongeluk kunnen gebeuren door het vallen van een der zware deksteenenwelke van eene aanmerkelijke hoogte uederviel en niet genoeg bevestigd scheen geweest te zijn. Juist bij tijds was het werkvolk gelukkig van de plek gegaanwaar de steen nederkwam. Bij het verbouwen van dezen schoorsteen kwam ons in her- innering wat vooy eenigen tijd betreffende de verhooging van trekking der schoorsteenen werd medegedeeld, door het aan- brengen van stralen stoom. In den regel worden fabriek-schoor- steenen verkeerd gebouwd. Gewoonlijk toch loopen die naar boven naauwer toe, terwijl het omgekeerde het geval moest zijnde schoorsteen moet van boven wijder zijn dan van on- deren, Uit de berekening van zeer naauwkeurige waarnemin- gen met daartoe geschikte apparaten betreffende de trekking van schoorsteenen van verschillenden vorm, is gebleken dat een schoorsteen met eene verwijding van 1.64 naar boven gebouwd., 20 percent meer lucht opzuigt dan een met eene cilindrische opening. De kosten van zoodanigen schoorsteen zijn natuurlijk vrij wat minder dan een van 6 voet opening, terwijl de resultaten volkomen dezelfde zijn. In Engeland is men zoozeer overtuigd van de juistheid detfer theoriedat men die reeds op verscheidene plaatsen ziet toegepast, niet alleen bij locomotievenmaar ook bij locomobielen en vaste stoomtuigen. Bij het vele goede en nuttige, dat Dr. Heye reeds aan Abbenes bewezen heeft, wil hijnaar wij met zekerheid ver- nemeneen duurzame weldaad voegen. Jaarlijks wordenzoo als genoegzaam bekend is, door hem op 1 Maart zijn ge- boortefeest de kinderen op de school te Abbenes onthaald. Op dien dag of iets later worden de interest-gelden uitgereikt aan die kinderen, welke op school hunne centen besparen. Tevens ontvangt de onderwijzer bij deze gelegenheid 25 gul den voor gedeeltelijk kosteloos onderwijs op de Cornelia en Sophia Naai- en Breischool" te Abbenes. Verder eenige gel den voor het aankoopen van teekendoozenenz. voor de al- hier bestaande Teekenschool. Op 21 September, het verjaar- feest van eene der patronessen van de Naai- en Breischool mevrouw Zervas-Heije zullen de leerlingen van die nnttige installing in 't vervolg ook feestvieren. Voor een en ander is eerie niet onbeduidende somme gelds noodig. Om deze weldaad voor de toekomst blijvend te doen zijnheeft Dr. Hejje het edele voornemen laten blijken om op het Nederlandsche Grootboek een kapitaal te plaatsenuit welks rente dat alles zal kunnen worden goedgemaakt zoolang Abbenes Abbenes zal zijn. Aan de oostzijde van de gemeente-school te Abbenes, op het daarlangs strekkende landworden tegenwoordig eene groote hoeveelheid steenen en een aanzienlijke voorraad puin opgedolven, waarsohijnlijk nog een overblijfsel van de oude oeverbeslortingen om het eiland Abbenes. Alzoo verlevendigen deze steenen in ons de herinnering van den vroeger betreu- renswaardigen toestand van het Haarlemmermeer, toen jaarlijks duizenden guldens vereischt werden om aan zijne uitspattin- gen en vernielingen paal en perk te stellenhoe vaak nog te vergeefsen verwekken zij in ons een gevoel van regt- matigen trots bij een blik op dezen schoonen met zooveel zorg onderhouden polder. Naar wij vernemen zullen deze steenen gedeeltelijk gebruikt worden tot het hardmaken der bestaande en der nieuw aan te leggen wegen op Abbenes. i Capelle (Langstraat)24 Junij. Er is sedert eenige dagen meer handel in oud hooi gekomen; aanzienlijke partijen wer den opgekochtterwijl opkoopers dagelijks pogingen aanwen- den om meer te bekomen. Ook zijn de persen weder in wer- king. Onder zulke omstandigheden zijn de prijzen dan ook klimmende en houders moeijelijk tot verkoopen te bewegen. De voor de laatstverkochte partijen bedongen prijs bedroeg /15 a 15.50 per 1000/2 k.gr. Door het heerlijkste weder begunstigd, wordt het nieuwe gewas binnengehaald of aan droogrokeu gezet. Wat werken kanis tegenwoordig in het hooilanden wat niet veel kan uitrigten gaat ook al mede, zoodat de seholen in de streek ontvolkt zijn en thans voor het meerendeel door kinderen van 610 jaar bezocht worden. Deveilter, 21 Junij. Het grasgewas der gemeente, hetwelk den 15 dezer in het openbaar verpacht is, bragt de som van 5693 op. De kippen worden in deze omstreken tot 1 a 1.20 voor Hollandsche rekening opgekocht. Ook van eijeren was de uitvoer sedert eenige weken hoogst belangrijk waardoor de prijzen tot op 3.50 stegen. Ten gevolge van de buitengewoon hooge prijzenwelke de veehouders steeds voor hunne waar eischen hebben de vleesch- houwers de prijzen van het vleesch op nieuw met 5 cents per /2 kilogr. verhoogd. Door den grondeigenaar A. Kuipers te Steggerda (Friesland) zijn aardappelen gepoot van Russischen oorsprongwelke zich volgens mededeeling, ten zeerste onderscheiden door bijzon dere groeikracht, sterke vermenigvuldiging en grootte van stuk. Deze aardappelenwaarvan de poters door genoemden Kuipers zijn aangekocht voor een cent per stukzijn op een afstand van 2 voet van elkander in den grond gelegd. Voor elken poter is gebruikt voor plus minus 1 cent mest, terwijl deon- kosten van arbeidsloon voor het in den grond brengenschoon- houden, rooien en landhuurberekend wordt op een halve cent per stam, zoodat iedere stam op 2 /2 cent komt te staan. Bij tamelijk goeden oogst kunnen deze aardappelen gemiddeld 5 kop per stam opleveren. Van verschillende plaatsen in den Alblasserwaard verneemt men dat de notenboomen, die de vorige maand nog, naar het zich liet aanzien, geheel dood stondgn, flink uitbotten. Hoewel zij dit jaar geen vrucht zullen opleveren, bestaat echter alle hoop dat zij in het leven zullen blijven. (Zie het vervolg Landbouw op het Bijblad Heden veertien dagen en heden acbt dagen geleden werd ons door de bevoegde magt medegedeelddat voor het Poli tiek overzigt geen ruinate beschikbaar was. Den eersten keer liet deze mededeeling ons koud, want wij hadden niet veel te vertellenden tweeden keer echter vernamen wij ze niet met onverschilligbeidwant er was in Europa nog al het een en ander merkwaardigs voorgevallendat wijom de lezers van dit weekblad op de hoogte der politieke gebeurtenissen te houdeu, voor hen hadden willen opteekenen; doch er be- stond een geldige redenwelke wij moesten eerbiedigen, nl. het

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1