108 - Holl. Maatscliappij v. Landbonw. H00IDR00GER, ST001PL0EG, STOOMDORSCH- WERKTDIG, ENZ. op Donderdag 4 Julij 1872, BADHOEVE IN HAARLEMMERMEER JLandbouw. Wijlie25 Junij. In de laatste dagen hebben de bijen veel honig gewonnen. Indien de warmte blijft aanhouden zal het jaar 1872 buitengewoon voordeelig voor de ijmkers zijn. Baarderadeel24 Junij. In de laatste weken is, niet- Polderwezen. REGTSZAREN. Raadgevingeu en Voorsclirifteii van J.M.L. van den Bosch, WEEKING VAN EEN OP DE TOEBEHOORENDE AAN DEN HEER Mr. JACOB PU MA AMERSFOORDT. Des voormiddags van IO -11 ure. VV(irking van een Stoomwerktuig, drijvende een Dorschwerktuig, Wanmolen, Haverpletter, Boonenbrcker, Stroosnijder, Mangelkucu- zer, Houtzaag, enz. Bezigtiging der Paardenstallen van Cottam C°., Ramlam- meren enz. Des voormiddags van M1 tot 's namiddags 2 uur. Werking met Maaiwerktuigen, Hooischudders, Hoofharken, Kla- verruiter, Oogstkarren eD den HOOIDROOGER VAN GIBBS. Dit laatste kort geleden voor liet eerst in Nederland ingevoerde werlctuig verauiierl verseh gras hi ilroog haul, bfnnen lien mhiuten tijii*. Werking met den STOOMPLOEG met Grondwoelder, Onder- grondsploeg en Stoomegge. Zooals die in 1872 sedert 10 jaren op de Badboeve hebben gewerkt. Beschrijvingen van een en under zullen op het terrein ver/crijgbaar zijn. Door beleefde aanbieding van den HeerMr.J.P. AMERSPOORDT, welk aanbod door het Hoofd—Bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw onder dankbetuiging is aangenomen, wordt een en ander tcosteloos ter bezigtiging gesteld van de Leden der Holland sche en andere Maatscbappijen van Landbonw in Nederland met hunne vrouwen, op vertoon van bun Bewijs van Lidmaatsehap. WEGWIJZER NAAR DE BADHOEVE. Van Amsterdam met rijtuigen, o. a. verkrijgbaar aan de Stations der Hollandsche- en Rhijn-Spoorwegen, en oij M'r. KORENDIJK, aan den //Laatsten Stuiver," Leidsche Bosch; afstand langs Overtoom en Sloterweg 7000 meters straatweg. Van Haarlem met rijtuigen o. a. van het Spoorweg-Stationvan uit de Schalkwijkerpoort langs Zomervaart, Ringvaart, Port de Liede, Spaarnwouderweg en Sloter weg; afstand 9000 meters grindweg. Van het Station Hal/weg met rijtuigen van Mr., 1IOOGLAND afstand 5500 meters grindweg. NB. Rijtuigen worden op het terrein niet toegelatendaarvoor is stalling te vinden te Sloten, in de onmiddellijke nabij- heid der Badhoeve. Het Hoofd-Bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. A. H. VAN DER BOON MESCH, Voorzitter. P. F. L. WALDECK, Secretaris. In de op 14 dezer gehouden vergadering van de afdeeling 's Gravenhage en Omstrefcen van de Hollandsche Maatschappij van landbouw is-o. a. medegedeelddat de afdeeling op dit oogenblik ongeveer 1300 leden telt. Onder de verdere mede- deelingen beboort die, dat de longziekte en de tongblaar onder het vee weder zeer zijn toegenomen, en dat het bestuur der afdeeling zich bij vernieuwing heeft gewend tot het hoofd- bestuurten einde dit bij de booge regering maatregelen uit- lokke om de inenting zooveel mogelijk te bevorderen, door welk voorbehoedmiddel blijkens de ondervinding, veel gunstiger uitkomst is te verwachten voor het belioud van den veestapel dan de enkele afmaking. Hetgeen in deze door bet bestuur was verrigt, werd bij akklamatie door de vergadering goed- gekeurd. In verband met deze zaak is, ook in het belang der gezondheiddoor het bestuur aanbevolen de melk niet versch te gebruikenmaar gekookt. Zwolle25 Junij. De aanvoer van vee in de laatste drie weekmarkten is zeer aanzienlijk geweest en was de omzet even geanimeerd als vroeger. Schier uit alle oorden van ons land komen de landlieden af om zieh hier van vee te voorziende trek naar het buitenland is even zoo vol animo. Voor le kwaliteit vee worden bespottelijk hooge prijzen besteed. Men scliat den gemiddelden omzet van iedere week op 1000 stuks. De aanvoer van varkens en schnpen was zeer aanzien lijk tot verhoogde prijzen. Als een voorbeeld van den hoogen prijs der gronden, deelen wij raede, dat albier publiek verkocht is een boeren- huisje met tuingrond, ter grootte van 74 aren, voor den enormen prijs" van 6000, Voor slechts weinige jaren was datzelfde perceel aaugekocht voor 1800. Dalfsen2 5 Junij. Den 19 dezer is de eerste nieuwe wol •hier aangevoerd. Met Jiet inhalen van hooi is men drok bezig. Deugd en hoeveelheid laten niets te wenschen over. Tot heden is de toestand van het vee gunstig. Besmettelijke ziekten zijn tot dusjverre hier gelukkig nog niet voorgekomen. De opbrengst der kersenboomen is dit jaar gering. Het raeeste vruchthout is in December jl. bevrorenterwijl de weinige bloesems voor een groot deel door de koude in Mei zijn vernietigd. De heer Hartogh Heys van Zouteveen gaat naar Kalifornie, en heeft mitsdien te kennen gegeven dat hij ophoudt lid van den raad te Delft te zijn. Dit vertrek staat in verband met de vestiging der Kalifornische Landbouw-Maatschappij. Winterswijk22 Junij, De zoogenaamde St.-Jansmarkt was druk bezocht. Handel in vee op de markt zelve gering, dewijl vele opkoopen tot hooge prijzen op de stallen waren voorafgegaan. Varkens golden 1.50 a 1.80 per week. Wol met ruimen aanvoer, deed 1.10 h 1.30. tegenslaande de.genomen voorzorgmaatregelende longziekte op verschillende plaatsen in deze gemeente uitgebroken. De tongblaar heerscbt vrij algemeen en wordt meestal door het klaauvvzeer gevolgd. Vooral is er groote sterfte onder de kalveren. Zlltpheil24 Junij. Het maaijen van de eerste snede op onze hooilanden is thans afgeloopenhet gewonnen hooi is overvloedig en de kwaliteit wordt zeer geroemd. iMieell24 Junij. De Elfde Afdeeling van de Friesche Maatschappij van Landbouw beeft haar programma voor de tentoonstellingte houden op 10 Julij e. k.bij gelegenheid van het Congres der Maatschappij van Nijverheidthans open- baar gemaakt. Bij die gelegenheid zullen worden uitgeloofd: Voor Paarden: prijzen van 40, 20 en /]0. Voor Melkkoelten een Gouden Medaille, uitgeloofd door Dr. A. Vrolik, en prijzen van 40 en 20. Voor Runderen en Kalveren: prijzen van /30, 25 20 15, 10 en 5. Voor Schapen en Lammeren: prijzen van 8,/7.50,/5, 4 en 2.50. Voor de 't best gekeurde kwart-vaten Boter prijzen van 1 2.50, 7.50 en 2.50. Voor Nagelkaas en voor Geele of Kanterkaas: prijzen van 10 en 5. Voor Werktcigen in het belang van Landbouw en Zuivel- bereiding en verdere voorwerpen en voortbrengselenals: Bloe- menVruehten, enz., tot opluisteringen die niet in het programma zijn opgenoemd wordt eene som. van 250 ter beschikking van de Commissie gesteld, om naar bevind van za- ken daarvan vereeringen aan de inzenders te kunnen toekennen. Texel, 25 Junij. Gelukkig verspreidt de longziekte zich hier niet verder. Van 37 October a. s zal te Arnhem, in Musis Sacrum eene tentoonstelling van vruehten, bloemen en planten worden gehouden door het departement Arnhem der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid. Volgens het daar van verschenen programma, heeft genoemd departement de rege- ling van en het beheer over haar opgedragen aan de bij het departement bestaande kommissie van landbouw. De inzending en mededinging staan vrij aan boom- en bloemkweekersbe- nevens eigenaars en paehlers van boomgaardenalsmede aan eigenaars en pachters van buitenverblijvenbenevens huurie tuinbazen en bloemisten, ook uit het buitenland. Handelaars in vruehten worden ook toegelaten. Voor elk dezer iudee- 1 in gen worden prijzen uitgeloofd. De prijzen bestaan in eene tweede gouden medaille, eene zilveren medaille en eene bronzen medaille, alien geslagen op den stempel der Maatschappij. Bij de medailles wordt een getuigschrift gevoegd. Voor eenige inzendingen wordt geld hij de medailles uitgeloofd, staande het aan den bekroonde met goud vrij de daarvoor uitgetrokken som in plaats der medaille te kiezen. De beoordeeling geschiedt op I October 1872door eene daartoe uit te noodigen kommissie. De vruehtenbloemen en planten moeten voorzien zijn van duidelijk leesbare en doel- matig aangebragte naambriefjes of naamplankjesde soort aanduidende. Om voor bekrooning in aanmerking te kunnen komen moet aan de voorwaarden in het programma gesteld zijn voldaan. Het staat aan de kommissie vrij eene inzending geheel of gedeeltelijk te weigeren. De prijzen kunnen - worden toegekend ook wanneer er slechts een inzender mogt zijn. De kommissie zorgt zoo veel mogelijk voor het onder- houden en bewaken der inzendingenzonder echter eenige verantwoordelijkheid op zieh te nemen. Opgaaf van inzen ding moet gesehieden uiterlijk den 23 September 1872. De inzending moet plaats hebben vrachtvrij den 30 September 1872, onder het adresMusis Sacrum te ArnhemTentoon stelling van vruehten, bloemen en planten." Het ingezon- dene moet den 9 October 1872, des middags ten 12 uur, zijn teruggehaaldof daarover alsdan door den inzender zijn beschikt. Vrijen toeming lot de tentoonstelling hebben a. de leden der Nederl. Maatschappij ter bevordering van nijver heid b. de inzenders, en c. de schenkers van medailles. De bekroonden en de schenkers van medailles met eene dame. De voorwaartle van toegang voor de overige bezoekers en het uur van opening der tentoonstelling, benevens de muziekuit- voeringen, zullen bij afzonderlijk programma worden aange- kondigd. Voorts berigt de kommissie, dat H. M. de koningin en Z. K. H. prins Prederik eene gouden medaille te harer be schikking hebben gesteld. De heer Weisenhorn, arts te Oudkarspel, geeft een door hem met het beste gevolg beproefd middel tegen de tongblaar aan de hand. „Men koope", schrijft hij, „een hektogram (Ned. ons) salpeter-zuur, hetwelk men gewoonlijk voor 2 5 ct. kan bekomenvermenge voorzigtig deze hoeveelheid met 16 hektogramraen gewone bruine stroop, en besmere hierraede eenige malen daags de aangetaste deelen van het vee. Bij de aanwending van dit middel doet men 't best een dunnen stok te gebruiken, aan het einde met eenige oude lappen om- woeld. Die aanwending houde men vol tot de kwijling van het aangetaste vee is bedaard en de verzwering aan de uijer of de pooten is genezen. Wil men het salpeterzuur ook als drank aan het vee toe- dienen, dan neme men 1 decagram (Ned. lood) salpeterzuur, vermenge dit met 4 eetlepels keukenstroop in zooveel water tot men er een wijnflesch mede kan vullen en geve' elke koe of elk paard tweemalen daags een halve flesch van het mengsel. Ook deze inwendige toediening van het zuur is zeer bevorderlijk aan de zwering. Dit middel heeft herhaaldelijk een zeer spoedige genezing teweeggebragt en is dus zeer aan te bevelen. Naar wij vernemen heeft de onlaugs ontslapen minister voor binnenlandsche zaken de heer Thorbecke aan eene commissie opgedragen de zamenstelling van eene wet op het landbouw- onderwijs in verband met het middelbaar onderwijs, en zou die kommissie bestaan uit de heeren C. Geertsemaland- bouwer te ZuidbroekH. Hartoggewezen direkteur der landbouwschool te Barneveld en den groningschen hoogleeraar dr. Salverda. De Vereeniging tot bevordering van Waterschapsbelangen in Amstelland bield den 21 dezer hare gewone vergadering in het lokaal Paardenburgte Nieuwer-Amstel. Door den voor zitter, den heer mr. J. G. Kruimel, werd een uitvoerig verslag uitgebragt omtrent den toestand der Vereeniging; daaruit bleek dat zij in ledeutal aanmerkelijk was, toegenomen en een zeer uitgestrekten werkkring verkreeg. Onder anderen had zij, daarin geholp'en door de welwillende medewerking der polder- besturen in Amstelland, eene opname doen bewerkstelligen waaruit bleek dat 68 molens en 2 stoomgemalen te zamen 3279 kub. meters en 614 kub. kub. palmen water per minuut op den boezem van Amstelland kunnen brengen. Daar nu Amstelland gedeeltelijk door Amsterdamen dit laatste op het afgesloten Y uitwatert, en de werktuigen op Schellingwoude gezamenlijk geacht worden een vermogen van 2100 kub. meter per minuut te hebben, waardoor dus 1100 kub. meters per minuut meer op den boezem wordt gebragt dan er wordt uit- gemalenmoet in den toestand van Amstelland verandering worden gebragt. Te dien einde was een advies ingewonnen van den ingenieur J. Gosschalkte Amsterdamter verkrijging van eene opgave met raming van kosten voor een stoomwerk- tuigte plaatsen aan de Diemerdammersluis, met een ver mogen van 1100 kub. meters per minuut ter voldoende hoogte op te brengen. Daar dit advies was ontvangen, zou thans tot het opzenden van een rekest aan het hoogheemraadschap van Amstelland worden overgegaantot plaatsing van een stoom- machine aan de Diemerdammersluis. De Vereeniging heeft evenwel overvvogenhoe wenschelijk het zelfs in de gegeven omstandigheden zou zijnindien door zamenwerking van het gemeentebestuur van Amsterdam met het hoogheemraadschap Amstelland het daarheen zou kunnen geleid worden dat het frissche Amstelwater werd aangewend tot reiniging van de stadsgrachten zoodat door hulp van eene stoommachine, b. v. te plaatsen aan de westzijde der stadgelijkelijk Amsterdam en Amstelland zouden kunnen worden gebaat. Het is daarom dat de Vereeniging ofschoon voormeld rekest rigt.ende aan het bestuur van het hoogheemraadschap Amstelland besloot daarvan gelijktijdig afschrift te doen toekomen aan het stedelijk bestuur van Amsterdam, ten einde zo'o mogelijk nog deze gewenschte uitkomst te verkrijgen. In de vakature van bet bestuur, ontstaan door het overiijden van den heer C. PI. Ciriaci, te YVeesperkarspelwerd voorzien door de keuze van den heer A. K. van Tienenburgemeester van Diemen en Watergraafsmeer. Middclburg-24 Junij. Bij de verkiezing van zes commis- sarissen in het polderbestuur van Walcheren ten gevolge der gewone aftreding, zijn al de aftredenden herkozent. w. de heeren A. de Nood met 155, P. Loeff met 146, A. de Land- meter met 144', Jhr. Mr. J. W. M. Schorer met 138, M. Volkrijk Liebert met 130 en Mr. VV. Ph. Vis met 130 stem- men van de 170 geldig uitgebragte. De hooge raad (burgerlijke kamer) heeft 21 dezer uit- spraak gedaan in de vordering van C. Bosman teg^n den Staat der Nederlanden welke strekte tot schadevergoedjng ter zakedat van hem, eischer, op 17 Febr. 1867 uit zijnen stalwaarin zich 36 koebeesten bevonden 6 zijn onleigend en afgemaakt als aangetast door den veetyplius, en de overige 30, omdat zij, schoon gezondmet de vorigen in onmid dellijke aanraking zijn geweest. In strijd met de konklusie van het openbaar miuisterie, heeft de hooge raad de vorde ring toegewezen en den Staat veroordeeld aan den eischer te betalen voor de onteigening van de gezonde runderen eene som van 3980 met de renten a 5 pet. sedert 17 Febr. 1867 benevens de kosten op deze procedure gevallen. Rector der Kapel van Offelken, bij Tongeren. zeer goede e;n gezonde drank voor de maaijers en ANDERE WERKLIEDENALS ZIJ MET BIER HUNNEN DORST NIET KUNNEN VERSLAAN. Meng een deel brandewijn met drie of vier deelen water; dezen drank kan men in voile zweeting gerust nemenzbnder eenig gevaar van zich te bederven, omdat hij het zweet on- derhoudt en nogtans iuwendig verkoelt en verfrischt. Als men verre door de hitte gaan moet, zonder drank te kunnen krijgendan behoeft men maar van tijd tot tijd eenige drup- pels franschen brandewijn op de tong te nemen (men zorge echter dat de druppels niet al te groot zijnl), dit wekt de speekselklieren op en doet deze vocht van zich geven waar door de mond en keel verfrischt worden. (Ook zorge men zoo veel mogelijk voor zuiver water; door slecht water ont staan meer ziekten, dan men denkt.) voordeelig karresmeer. Neem 4 deelen raap-olie of vet en 1 deel potlood meng dit ondereen op een zacht vuur en besmeer daarmede de as der karren enz. Gij zult verWonderd zijn over de kleine hoe veelheid smeer, welke gij, op deze wijze gemaakt, maar be hoeft ts gebruiken. Gij kunt verzekerd zijn, dat gij van dit smeer slechts een vierde zult noodig hebben van de hoeveel heid van gewoon smeer; dit maakt op eene groote bouwhoeve over een geheel jaar nog si eenige bezuiniging. Dit smeer dient bijzonder voor alles wat aan den regen is blootgesteld omdat zij dit smeer niet doet afgaangelijk dat van vet of olie. OM HET WATER VAN EEN PUT OF REGENBAK ZUIVER T£ IIOUDEN OF ZUIVER TE MAKEN. Werp een zakje met houtskool in den put of bak en doe er een steen in om het onder te houden, dan zal het water goed blijven, of, indien het reeds bedorven was, weder goed worden. Dit behoorden alle landbouvvers te doen aan de sloo- ten, waar hunne beesten des zomers drinken gaan. Achte- loosheid omtrent het drinkwater bij het vee is de oorzaak van velerlei ziekten evenzeer als bij den menscb. Van tijd tot tijd moeten de houtskoleu ververscht worden. Drukkerij van Bonga Sc C°. Amsterdam,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 6