1872. Vrijdag, 5 Julij, No. 27. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Haarlemmermeer. LantElioiiw. Politiek Overzigt. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6- Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 '/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Klein-Breedenbroek2 Juli. Even als in vorige jaren is het hooi uit het Anholtsche broektoeibehoorende aan den vorst van Salm-Salm, duur verpacht. Men besteedde /15 a /20 voor de 500 kilogr. De kooper moet bovendien"2 pet. van de koopsom ter behoeve der armeu betaleneene voor- waarde, dje elders navolging verdient. In het gebeel heeft die verpachting thans ruim 7000 opgebragt, du3 nagenoeg /150 voor de behoeftigen. 29 Junij 4 Julij 1872. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C"., te Amsterdam. (Uiterltfk Wocnsdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Iu den namiddag van Zaturdag j. 1. is het dochtertje van J. Kresoud 7 maanden, wonende aan den Spieringweg, in eene sloot voor zijne woning verdronken, welk jammerlijk ongeval werd veroorzaakt doordat zijn ander dochtertje oud 7 jarenbij afwezigheid der moeder, welke aan haren man, die in het veld was, drinken giug brengendat kindje uit de wieg had genomen om daarmede te ivandelen. Over eene plank gaande, die over de sloot lag, zijn zij beiden in het water gevallen, en het seheelde weinig of beiden waren de slagtoffers er van geworden. Het jongste kindje was reeds levenloos. van 26 Junij tot 2 Julij 1872. GEBORENPieterzoon van P. Boer en A. van Immerseel. Jo hanna Maria, dochter van J. Trouwen en A. Handgraaf. Ariezoon van G. Houtman en M. Portegijs. Willeminadochter van P. van Rijssel en B. van Eck. Jacoba Christina, dochter, en Willem, zoon, (tweel.) van G. J. van Ooijen en T. van Veen. Sophia Cornelia doch ter van W. C. de Jonge en S. van Weelden. Jan, zoon van T. Kors- man en M. van den Heuvel. Pietertjedochter van L. Rus en T. Bood. Jacob, zoon van J. Schipper en T. Dol. -Adriana, dochter van J. Leeg- gangers en L. Harnans. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van P. Schalk en J. C. Cuvelier. OVERLEDEN Hester Margaretha Helena ond 9 maanden dochter van A. M. Vorstman en H. F. van der Laan. W. Kres, oud 7 maan den dochter van J. Kres en JMalefijt. Jan oud 2 jaren, zoon vau M. de Vries en G. Eeken. ONDERTROUWDJ. Stekelenburg (wednr. van A. van Blokland) met C. van Duivenvoorden. GEHUWDThs. Tegelbekkers met J. C. Bom. Van 1 Januarij lot 1 Julij dezes jaars zijn uit deze gemeente vertrokken 32 personenzoo mannen als vrouwen, om zich in Noord-Amerika te vestigen en 1 naar Afrika de meesten van hen behoorden tot den arbeidenden stand. Afloop van de op 23 Mei 11. ten overstaan van den no- taris J. H. Lichtenbelt Jr., gebouden veiling: 1°. De woning Cantonaan den Sloterweg, kavels 25 26 en 27, in,Sectie M M, groot 60 hectaren en 16 arenis verkocht aan den heer M. Verkuijl Az.te Haarlemmer meer, voor den prijs van 92035. 2°. De woning Peking, aan de Hoofdvaart bij den Vijfhuizer- dwarswegkavels 1 2 en 3in sectie G G, groot 59 hectaren en 84 aren, is verkocht aan den heer B. van Eijckevorsel, te Rotterdam, voor den prijs van/7146170. 3°. De woning Adolfs-Hoevenaast voorgaand percee!kavels 4, 5 en 6in sectie G G, groot 59 hectaren en 90 aren is verkocht aan den heer Mr. J. P. A. Tediug van Berkhout, voor den prijs van/ 7257720. 4°. De woning en landerijen, tegenover Adolfs-Hoevekavel 24, in sectie J, groot 20 hectaren, 1 are en 60 centi- arem, zijn opgehotjden voor/ 2962368. Postkantoor te Haarlemmermeer. LIJST VAN brieven die, uithoofde van onbekendheid der GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KTJNNEN WORDEN. Kantoor van Aankomst: R. Overakkeruit Haarlem. J. Maatsman uit Goes. Klaas Konijnuit Grootebroek. H. Huttemejer, uit Alk- maar. Trijntje Plakmau, uit HGlegom. Trijntje Dian uit Sassenheim. T. Caller, uit Zaandam. Kantoor van Vertrek: A. van Vliet, Rozendaal. G. Gorter, Amsterdam. J. Koring, Beemster. Grietje Schop, Heinkenszand. Japie Gouwman, Kleine Sluis. D. Wilgen, Leiden (2 stuks). Met ingang van 1°. Julij 1 872 zijn postzegels vau /2.60 ingevoerd. De bepalingen der postwet zijn gewijzigd als volgtDag- bladen weekbladen, of in het algemeen alle eens of meermalen per week uitkomende bladen zijn onderworpen aan een port van een halve cent voor elk nommer of exeraplaar met of zonder bijvoegsel, het gewigt van 25 grammen niet te boven gaande. Bij zwaarder gewigt dan van 25 grammen is het port een cent. Hetzelfde port van een halve cent of van een centnaar mate tan het bovengemelde gewigt, is verschuldigd voor de byvoegsels van bladendie afzonderlijk worden verzonden. Meer nommers van hetzelfde blad of van verschillende bladen kunuen, bij elkander gevoegd, onder een omslag ver zonden worden; doch de berekening van het port geschiedt in elk geval per nommer of per exemplaar, op den voet als boven is bepaald. Uit den Haarlemmermeerpolder wordt ons gemeld dat met zekerheid kan worden opgegeven dat in dien polder te veld staan p.m. 1500 hectaren-vlas waarvan circa 1000 hectaren verhuurd en 500 hectaren voor eigen rekening zijn bezaaid Het gewas staat redelijk goed en op vele plaatsen zelfs zeer goed. De haudel in bet te veld staande is aan den gang en er worden varierende prijzen besteed van/ 300 tot 500 per hectare; wat buitengewoon is, zelfs nog iets hooger. Zwolle2 Julij. Op de alhier gehouden paardenmarkt waren den 27 Juni ongeveer 150 stuks aangevoerd. De handel toonde zich zeer levendig en tegen prijzen van /460 tot /80 werd veel afgedaan. Men zag wel onderscheiden hol- landsche, doch geen buitenlandsche kooplieden. Den volgenden dag was deaanvoer van vee ruim 1200 stuks. Men besteedde voor puik Vee steeds klimmeDde prij zen, hetgeen ook het geval was met de Varkens en Sehapen, waarvan de aanvoer mede zeer beduidend was. Over den Centraalspoorweg werden ruim 50 wagens via Utrecht naar Belgie vervoerd. Texel, 3 Julij. Het hooigewas, iu publieke veiling, bragt miuder op dan gepasseerde jaar, doch de kwantiteit is niet zoo ruimzoodat het nog al prijzig blijft. De venter2 Julij. Bij eene dezer dageu gehouden verpachting van het grasgewas dezer gemeente heeft dit opge bragt de som van /8845. Dalfseil1 Julij, Als bewijs hoe hoog de landerijen tbans zijnberigten wij dat eene uitgestrektheid van omtrent 60 bunder bouw-, wei- en boschgrond in deze gemeente gelegen bij eerste inzate reeds op/67,000 is gebragt; hieronder'is nog niet begrepen de houtgewassen en opgaande boomen, welke op eene waarde van 6 a /8000 geschat worden. 01st, 2 Julij. Reeds eenige dagen worden de paarden bij de landbouwers in dit gewest tegen hooge prijzen opgekocht. Men besteedt f 300 a 400 per stuk. De toestand van den veestapel blijft steeds zeer gunstig. Het vee is nog steeds zeer hoog in prijs. Het vette wordt ter konsumtie voor het binnenland en het neurende voor Duitschland opgekocht. Het aan Willemsoord (bij Steenwijk) grenzende landgoed „Ronde Blesse," toebehoorende aan de Maatschappij van iVel- dadiglieidis te Steenwijk in publieke veiling verkocht voor /53000. Middelstum1 Julij. Hebben wij onlangs melding gemaakt van het uitbreken der mond- en klaauwziekte onder het rundvee in verschillende gemeenten dezer provincie, van bier kan worden gemeld, dat de klaauwziekte, hoewel in ligten graadzich heeft voorgedaan onder de sehapen van den veehouder L. van Bergen alhier. Lithttizermeeden1 Julij. Bijna nooit heeft men bier zoo vroeg als nu zulke dikke, gezonde en ook al lekkere aard- appels gerooid, en door den nu gevallen regen worden er al zeer veel gerooid, dewijl het nu een beste tijd is om mangel- wortels en andere planten te pooten. De nienwe aaidappels worden hier opgekocht voor den zeer geringen prijs van 2 de hectoliter, iets, dat men nooit om dezen tijd van het jaar beleefd heeft. Ook al de andere gewassen staan hier uitmun- tend en het vroegste koolzaad begint al iets te rijpen. Gras en klaver is hier ook zeer ruim en het maaijen en hooijen is druk aan den gang. Capelle (Langstraat), 1 Julij. Wegens het bijna aanboudend drooge en warme weder, nadert de hooibouw in deze streek reeds zijn einde. t Is bekend, dat men hier steeds vroeger begint, dan in andere streken, daar de eerste snede meest leverantie-hooi is, en er voornamelijk op kleur en gewigt gelet wordt. De kwaliteit is dit jaar bijzonder schoonde opbrengst over het algemeen voldoende. De prijs van het nieuwe gewas is nog niet bekend, gewoonlijk wordt die eerst gemaakt, wan- neer er een genoegzaam aantal schelften aan het Oude Maasje te koop gepresenteerd Staan. Raalte2 Julij. De staat der te veld staande gewassen is sedert de laatste gevallen regens zeer gunstig. In jaren stond de rogge niet zoo gunstig als thans; men verwacht van dit produkt een zeer grooten oogst. Ook de aardappelen staan zeer gunstig. Tot nu toe heeft men nog geen spoor van ziekte ontdekt. Het grasgewas is zeer voordeelig; de gras- verpachtingen loopen echter zeer hoog ten gevolge van de jongste overstroomingen in de IJsselstreken. Het hooi wordt verpacht tegen 1 5 a 20 per 500 kilogr. De vruchtboomen beloven zeer weinig, behalve de perenboomen, die een middel- matigen oogst zullen opleveren. He£ vee is steeds zeer gezond en buitengewoon hoog in prijs. De prijzen der wol zijn da- lende. Men besteedt 1.40 a 1.50 per kilo. Men deelt aan het Utrechtsch Dagblad welwilleud mede: In verscheidene dagbladen komen berigten voor van den •nadeeligen irivloed, dien de melk van aan tongblaar lijdende koeijen op de kalveren oefent, zoodat de sterfte aan- zienlijk is, tot groot nadeel van onzen vaderlandschen land- bouw. De berigtgever dezes had, in de maand April 11., al zyne melkkoeijen aan de tongblaar lijdende. Hem werd de raad gegevende melk voor vette- en fokkalveren te doen koken en eerst na afkoeling te doen geven. Het gevolg hiervan is geweest, dat geen zjjner kalveren door de tongblaar is aan- getast en alien welvarend zijn gebleven. Aan een deskundige dit mededeelendeverzekerde deze, dat de smetstof door de kookhitte wordt vernietigd. Indien deze mededeeling anderen tot voordeel mogt strekken, zou dit den berigtgever zeer aangenaam zijn. Zutpheil, 2 Julij. Het vooruitzigt van den roggeoogst in onze streken is dit jaar bijzonder gunstig; ook de tarwe laat zich goed aanzien de boekweit was door het koude weder in Mei in hare, onfwikkeling belemmerdmaar de warme dagen in Junij hebben reeds veel teregtgebrngtde vroege aardap pelen leveren voldoende op, en de late soorten staan tot heden naar wensch. Dus heeft de landbouwer tot dus verre geene redenen tot klagenal zullen er ook minder boomvruchten gewonnen worden dan men aauvankelijk hoopte. De grasverpachtmgen van de hooilanden der gemeente,. liggende aan de Veluwsche zijde, zijn alhier gehouden. De opbrengst was slechts /9700, tegen/15,319 in bet vorige jaar. Appingedam1 Julij. Sehrijft men uit vele streken over den besteo stand der gewassen, ook in deze streken heeft de landbouwer niet te klagen. Het koren staat over het geheel voordeelig en belooft een goed beschot. Koolzaad laat niets te wenschen over; door deo zachten winter is bijna al bet gezaaide goed gelukt. Aardappelen zijn goed van smaak en stuk, terwijl van de zoo gevreesde ziekte tot heden nog geen spoor te vinden is. Daar de meeste landbouwers wegens de duurte dit jaar weinig vee houden, komt er v.eel hooi. Met het uitmuntende weder is men druk bezig met maaijen en binnenhalen. (Ook uit anderen streken dezer provincie ontvingen wij be rigten van den buitengewoon voordeeligen stand der gewassen.) Ben landbouwer, veehouder te Hazerswoude, wiens vee niet is aangetast geworden evenmin door longziekte als in deze dagen door tongblaar, heeft opgeraerkt, dat zijne weide sterk bezet is met de zoogenaamde wilde zuring, welke plant gretig door zijn vee wordt gebruikt; verder bemerkt hij, dat een rund vroegertoen het tijdelijk uit die weide was verwijderd ge weest, door de longziekte is aangetast geworden. Nog merkt hij opdat het vee van zijn buurmanin dienzelfden polder in wiens weide de wilde zuring zich niet voordoet, op dit moment sterk door de tongblaar geplaagd wordt. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden heeft, bij een schrijven uit Muskau, aan den heer H. Witte, als redacteur van bet Weekblad voor den Tuinbouw Semper Pirens zijn bijzonder welgevallen betuigd over het hoofdartikel in n°. 24 van dat blad voorkomende. Daags na het verschijnen van ods vorig nommer, 29 Junij, is te Versailles eene cvereenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland onderteekendkrachtens welke, op de daarin voorkomende financiele voorwaardende fransche departemen- ten,. nog door de duitsche troepen bezet, vroeger outruimd zullen worden dan bij het frankforter vredestraktaat is be paald. Deze overeenkomst moet nu door de nalionale verga- dering worden goedgekeurd en hieraan valt niet te twijfelen, ofschoon ook de vyanden van Thiers alle mogelijke belemme- ringen daaraan in den weg leggen. Onmiddellijk na die goed- keuring wordt een fransche leening van drieduizend millioen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1