1NAI>>^' 1872. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. FEESTVIER1NG op „DE BADHOEVE", Haarlemmermeer. Landbonw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar. 6. Prijs der Advertontien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. 4 Julij 1872. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven IIA A R L E M M E R M E E It Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°".te Amsterdam. WTiterlijle Woenstlag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Van heinde en verre, uit alle provincien van ons vader- land, zelfs uit het naburige Engeland, waren belangstellenden gekomen om het groote landbouwfeest bij te woneudat door den heer Mr. J. P. Amersfoordt den 4 Julij jl. op de Bad- hoeve aan de Maatschappij van Landbouw werd aangeboden. En niemand was onvoidaan. Onder begunstiging van prachtig zomerweder verlustigde ieder zieh in de vrije natuur en bewonderde de scheppingen van het menschelijk vernuft, aldaar in vele en velerlei vor- men tentoongesteld Sehoon was dat feest Daar vierde de landbouwersstand den triumf op het vooroordeelal ware het dat hij, op la- gen trap staande, slechts vart verre de ontwikkeling aanstaar- de, waardoor en waarmede de andere klassen in de maat schappij zich verheffen Daar zetelden de wetenschap.de voornitgang; daar heerscliten de rede en het verstanddaar kon ieder zich overtuigen dat orde zoo onmisbaar bij elk goed beheer in het land- bouwbedrijf niet mag ontbreken. Men zou bijna zeggen dat de Badhoeve ingerigt is voor eene zoodanige feestviering. Op de werf de gebouwen en de machinerien; achter de werf de werflaan, strekkende tot den Spaarnwouder-dwarsweg regts van deze laan de schapenstallingtuiDen en dan de hooidroogervervolgens maai- en hooiwerktuigenlinks de stoomploeg, enz. Op een weilnnd, regts van den hooi drooger, de groote tent van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, thans ingerigt tot het gebruik van ververschingen. Ten 10 ure zou het feest aanvangen. Prompt op den be- paalden tijd waren de machinerien aan den gang. Onder de leiding van den heer Amersfoordt werden de gebouwen bezocht, terwijl de locomobile onvermoeid de verschillende werktuigen dreet, op het programrpa vermeld als: dorschwerktuigwan- molen, haverpletterboonenbreker, stroosnijder, enz. Ten 11 ure zouden de hooidrooger, maaiwerktuigenhooi- schudders en hooiharken werken. Met de meeste belangstel- ling nam men deze machinerien in oogenschouw, en ieders meening was uiterst gunstig ten opzigte van maaiwerktuig hooischudders en hooiharken. Onvermoeid werd tot het einde van het feest doorgewerkt. Het gemaeide gras werd gedroogd, en daardoor het bewijs geleverd dat de mogelijkheid bestaat om te veld staand gras te maaijente droogen en onder schelft te brengen in ongeveer 10 miuuten tijd. In tegenwoordigheid van den burgemeester der gemeente den voorzitter der afd. Haarlemmermeer en vele belangstellen den werd zulks o. a. verrigt, van 10 minuten over twaalf ure tot 9 minuten voor half een. Als eerste schrede op eenen nieuwen weg, verdient de hooidrooger de aandacht van alle beoefenacen van den landbouw. De stoomploeg werkte, als altyd, goed; de vier scharen ploegden thans het land op gewone diepte. Ondertusschen gingen oogstkarren met attributen de laan op en neer, en verlustigden de liefhebbers van paarden zich in de vierspannen welke voor landauer en breack gespannen waren. De beschouwing der gebouwen, tuinenenz. gaf aan de tallooze bezoekers nuttige en aangename afwisseling. De koestal en het karnhnis echte voorbeelden van Hol landsche ziudelijkheidwaarin karn met machinale bewe- ging, wrongelmachineenz.; de varkenshokken en wagenschu- renalien munten uit door fraaije en niet minder praktische inrigting. Evenzoo de paardenstallensysteem Cottam C°. met voer- en drankbakken, een zoutbakje, roosters in de vloe- ren enz. Vooral deze stallen trokken aller aandacht en zijn dan ook waarlijk zeer bezienswaardig. Wil men eene aanmer- king, dan zou het deze zijn, dat de gang achter de paarden wel wat breeder wezen kon. Ook de tuinen met fraai geeormde vruchtboomen, daarbij peerensnoeren op doomen prachtige rozenlokten ieder tot een bezoek uit. De ramlammeren van de Badhoeve zijn zoo gunstig bekend, dat het overbodig is daarvan verdere melding te maken. Zij waren ter bezigtiging gesteld. Hierbij merken we aaudat een ferme os gedurende eenigen tijd ingespannen voor den paardenmolen stond. Het aantal bezoekers werd bij gissing op vier- a vijf-duizend geschat. Verschillende autoriteiten waren op het feest. De heer Fowler, wegens zijne stoomploegen bekend, was aanwe- zig. Alle leerlingen van de tuinbouw-maatschappij Linnaeus woonden onder behoorlijke leiding het feest bijen zij zullen daaraan zeker hunne voile aandacht gewijd hebben, want naar men zegt zal ieder hunner op het aanstaand examen een verslag moeten geven van het hier bezigtigde. Eere aan Mr. J. P. Amersfoordt, die zulk een groote zaak zoo juist kan dirigeren; eere aan hem, die geld en bekwaam- heden gebruikt als de talenten waarmede hij woekert tot al- gemeen nut, tot verheffing van het landbouwbedrijf tot de hoogte waarop het plaats behoort te nemen onder de takken van nij- verheid Eere aan mevrouw AmersfoordtDijkdie de trouwe hulpe is tot vele goede zakenen met haar echtgenoot denkt en werkt tot bereiking van het groote doel„Vooruitgang in alles, voor alien Eere aan de arbeiders van de Badhoeve. Nimmer zoo luidde de verklaring van mannen, oud in ervaring zagen we zoo groote orde, zoo juiste uitvoering van ontvangen be- velen. Staan we een oogenblik verbaasd over de energie en bekwaamheid van den eigenaar; we mogen niet anders dan ook den arbeid loven, die door nette uitvoering het welsla- gen van het geheel verzekert. Na afloop van het feest werd aan een tal van dames en heeren een aangename ontvaDgst bereid op het heerenhuis eene ontvangst, de bekende gastvrijheid van den heer en me vrouw Amersfoordt waardig. Daar sprak de 80-jarige vriend van den landbouw, Prof, van der Boon Mesch, met een har- telijk woord tot den gastheer en de gastvrouw, waarmede alien gaarne insteraden: moge het aan beiden gegeven worden om dikwerf den 4den Julij, de geboortedag van den eigenaar der Badhoevete zien wederkeeren hun-zelven tot vreugde, den landbouw tot nut en velen tot steun 1 Eene ruime uitdeeling van brood, vleesch, enz., deed den dag ook voor de gezinnen van de arbeiders der Badhoeve de weduwenweezen en armen van Jiet naburige Rietland en Slotentot een feestdag zijn 1 Hermanshoeve6 Julij 1872. Bultman. Eene Opgave van de op de Badhoeve tentoongestelde Werk tuigen deelen wij in ons volgend nummer mede. Red. De verkiezing van twee leden voor den Gemeenleraad van Haarlemmermeer, op 16 Julij aanst.ontstaat door de ver- meerdering van het getal Raadsledenten gevolge van de jongste volkstelling. x Er treden dus. geen leden af, zoo als door vele kiezers wordt gemecnd. van 3 tot 9 Julij 1872. GEBORENCornelia, dochter van S. Dijt en C. Bamboo. Neeltje, dochter van G. de Bie en A. van Zoest. Willem Adrianuszoon van A. Burghoud en W. Kroes. Klaartje dochter van A. A. van der Plaat en S. Huizinga. Ploontje, dochter van P. van Maasdam en G. Ko- nings. Hendrikuszoon van M. Bala en E. Verboom. Bouwen zoon van J. van der Moren en P. Kammeraad. Catharina dochter van C. Zuiderduin en C. van der Horst. Neeltje, dochter van P. de Jong en M. v. d. Willik. Cornelia dochter van J. Plaisier en T. Nugte- ren, Cornellszoon van A. Schekkerman en J. Veermau. Jan, zoon van M. de Tries en G. Eeken. Maria Cornelia dochter van B. J. Ma- rinkelle en C. Belt. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van J. A. Hendriks en G. v. Voorst. 2 Kinderen van M. Verkuijl en S. van den Broek. OVERBEDENTeuna Adrians oud 4i jaar, dochter van J. Mooser en AOosterbcek. -Teuntje oud 3 maanden dochter van C. de Wit en M. de Groot. Jacob, oud 11 jaren zoon van W. Kos en S. Nol. Jan Dirk, oud 22 maanden, zoon van A. de Waal en A. Voordendag. Willemina oud 2 jaren dochter van J. Datema .en M. van Doom. Johanna, oud 18 maanden, dochter van P. Peters en P. Biesheuvel. Willem, oud 2 maanden, zoon van Willempje Roozenboom. Daniel, oud 9 maanden zoon van J. de Berg en J. Dunweg. Johanna oud 5 maandendochter van J. Boom en A. Smit. Jannetje oud 17 maan den dochter van H. Hartman en N. Cave. Gerritje Elings, oud 42 jaren, gehuwd met W. Koenen. Sophia van den Broek, oud 31 jaren, gehuwd met M. Verkuijl. ONDERTROUWDgeene. GEHUWD P. Maarsen met A. Alderlieste. W. A. Kats met N. de Boer. De Amsterdamsche Courant bevat het volgende, onder de rubriekIngezonden In een hoofdartikel van het Vaderland van Zaturdagjl. worden Rijnland en Haarlemmermeer vermeld, als hebbende tijdig met de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij voorloopige kontrakten omtrent het waterbezwaar gesloten. De Haarlemmermeer ligt in Rijnland en beeft als polderbestuur niets met de Amster damsche Kanaalmaatschappij uitstaande, uitmalende op Rijnland. Van een kontrakt van schadevergoeding aan Rijnland schijnt de schrijver van genoemd hoofdartikel meer te weten dan de inwoners van Rijnland zelf, die zulk een kontrakt zeker heer- lijk zouden vindenjahoe dor ook gesteld, nog mooijer dan zijn hoofdartikel. Een Rijneander. Deveilter10 Jnlij. De havezathe de Everherg te Nijver- dal beeft in publieke veiling in perceelen opgebragt 25,615 de verkooper heeft zicb 24 uren beraad voorbehouden. De opbrengst van het grasgewas der gemeente, hetwelk gedurende deze week verkocht werd, bedroeg 5591. Capelle (Langstraat)9 Julij. Men is reeds eenige dagen druk bezig met schelften aan het Oude Maasjezoodat reeds aanzienlijke partijen nieuw gewonnen hooi te koop gepresenleerd staan. De marktprijs is dan ook reeds gemaakt en enkele partijen zijn scheep gedaan tot 14 a 15 per 500 kil. Enkele partijtjes oud hooi werden dezer dagen tot 16 opgekocht. Utrecht, 10 Julij. Men meldt ons omtrent den toestand van den veestapel in en om deze gemeente het volgendeDe tongblaardie zich reeds over een aantal weilanden had uit- gestrekt, is zeer aan het verminderenwaarschijnlijk ten gevolge van de maatregelendie van alle kanten genomen zijn. Van lougziekte onder het vee hoort men weinig meer. Ook de ziekte onder de varkens schijnt weinig voortgang te maken hoewel nog steeds gevalleii daarvan voorkomen en er streng gewaakt wordt tegen den veikoop van vleesch van zieke varkens. Wijhe, 9 Julij. De roggeoogst zal buitengewoon over- vloedig zijn. Het stroo is zeer lang en de vrucht over het geheel Ipuitengewoon zwaar. De boter is ten gevolge van eenigzins beter afkomende engelsehe prijsnoteringen 50 cents a 1 per /8 ton gestegen. De algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Vlasindustrie te Rotterdam heeft besloten het eere-lidmaatschap harer Maatschappij aan dr. L. Mul der, hoofdredakteur der Landbouw-Courantte Arnhem, aan te bieden. Texel, 10 Julij. Dezer dagen werden eenige partijen ge- wasschen en ongewasschen wolwelke voor amerikaanscbe rekening zijn gekocht, geperst door de hh. Koning C°. alhier. Men roemt zeer die nette en kleine verpakkingwelke niet alleen bij vergelijk met vorige emballering eene belangrijke reduktie in vracht oplevert, maar tevens door de betere kon- ditionnering geen het minste verlies ten gevolge heeft. llellcvoetsluis9 Julij, Met betrekking tot den landbouw in het oostelijk gedeelte van het eiland Voorne en Putten vernemen wij het volgende: de tarwe staat over het algemeen goedaardappelen (vroege en late)boonen en erwten uit- muntend, alsook vlas, dat evenwel naar droogte verlangt; peeren, appelen en kersen weinig oogsfaardbezien veel gewin doch duur. Garrelsweer5 Julij. Gelijk in sommige andere plaatsen dezer provincie, zoo heeft aich ook hier en in den omtrek weder de bekende varkensziekte geopenbaard. Ze schijnt even wel nog geen erg karakter te hebbenwant terwijl sommige varkens pa eenige dagen ziekte weder hersteld zijn, is er slechts een enkele aan gestorven. Ook de aardappelenziekte is hier weder aan het loof der vroegrijpe zigtbaar, doch is tot dusverre Re knol verschoond gebleven, zoodat de aardap pelen best van sraaak zijn en vrij wat opleveren. De veld- gewassen staan veelal uitmuntend en booi is er in overvloed zoodat de landman bij voortdurend gunstig weder een goeden oogst te gemoet ziet. De Leidsche Courant meldt het volgendeDe teelt der vroege aardappelen in Holland zou op die van EngelaDd dit jaar niet zoo zeer vooruit zijn geweest, als het gewas in Engeland niet grootendeels was mislukt door strenge nachtvovstenhagelslag en overstroomingen. Men zag zicb derhalve wel genoodzaakt in Holland ter markt te komenten gevolge waarvan voor engelsehe rekening overal in het Westland aanzienlijke koopen zijn gesloten; de aardappelen te leveren voor den voet opge- rooid. Aanvankelijk had men zich niet eene zoo gunstige wending kunnen voorstellenmen was algemeen beducht dat de verzending van aardappelen zicb, even als het vorige jaar, tot het binnenland zou blijven bepalen. En ondanks het ge- rezen vermoeden dat de voor het buitenland geopende verzendingen van korten duur zouden zijn, zijn zij niet alleen onafgebroken voortgezetmaar leveren ook andere plaatsen zoo als Rijns- burg, de meeste aardappelen voor engelsehe rekening. Welhaast zijn de laatste aardappelen in het Westland benevens te Rijns- burg, gerooid en is daarmede het einde der verzendingen aangebroken. Het nog binnen eene maand zoo vlug afleveren van verscheidene duizenden manden met aardappelen heeft eene groote drukte en vele handen arbeid gegeven. Plet aantal met aardappelen geladen schuiten, dat naar Rotterdam voer, was dan ook steeds aanzienlijkop e6n dag onder anderen had men er niet minder dan een 100-ta-l zien aankomen. Er

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1