1872. Vrijdag, 26 Julij. N°. 50. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. \\\AiU/' Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Polderwezen. lloll. Maatschappij v. Landbouw. Landbouw. I0B9BBBBMNM HAARLEMMERMEER. <b Prijs van een enkel Nommer. 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAXTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Wliterlyk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Met 1 Augustus e. k. zal te Nieuvy-Vennep een hulpkantoor der Brievenpost gevestigd worden. Na aankomst der pakket- ten ten 4 uie namiddag aan het hoofdkantoorzal de cor- respondentie voor Nieuw-Vennep eene tweede bestelling erlan- gen waarin tevens de Hoofdvaart van af het Hoofddorp tot Nieuw-Vennep zal begrepen zijnmet dien verstande, dat den eenen dag de route langs de Hoofdvaart dubbele letters, den volgenderi dag de route enkele letters zal genomen wor den, te beginnen met de dubbele letters. van 17 tot 23 Julij 1872. GEBORENJacob Hendrik, zoon van P. Mantel en J. K. Goester. Adrians, dochter van J. M. van Veen en J. Kouwenberg. Theodoras, zoon van D. Bakker en M. Planken. Grietje, dochter van J. Zoeteman en G. de Vet. Teuntje, dochter van P. Groeneveld en G. Sepers. Pieter Hendrik, zoon van W. F. Hartman en E. Eekhof. Hendrikus, zoon van J. van de Pol en M. Bakker. Jacob zoon van W. Claij en M. Glas. Albertu9, zoon van A. Moleman en E. Zegstroo. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van C. van Dregt en A. van Im- merseel. OVERLEDENWillem, oud 17 dagen, zoon van G. J. van Ooijen en T. van Veen. - Maria Theresia, oud 3 maanden, docbter van A. A. Over- toom en E. Bes. Dirk Looij, oud 30 jaren, ongebuwd. Anna, oud 6 wekendochter van W. van Gerven en C. Smakman. ONDERTROUWDA. Roose met M.'C. Jongeneelen. GEHDWDgeene. Postkantoor te Haarlemmermeer. LIJST VAN BRIEVEN DIEUITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DEB GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KTJNNEN WORDEN. Kantoor van Vertrek: Tweede Helft der maand Junij. 1. NieuwenhuizenAmsterdam. 2. J. van dePol, Hoo- gemade. 3. G. Bunt, Maassiuis. Kantoor van Aankomst: Eerste Helft der maand Julij. 1. Aari van de Kuijer, uit Hattem. 2. Klaas Louwuit Steenwijk. 3. Jan Beek, uit Uitgeest. Voor eenige dagen werd bij het graven of steken van veen door een der arbeiders, gedurende het afspitten van den bouw- grondte Abbenes eene eude munt gevonden. Ter mijner bezichtiging gesteld heb ik haar zooveel mogelijk gereinigd waarna het mij bleek, dat het een oud, Romeinsch geldstuk was uit den tijd van keizer Commodus, die, van 180192 n. C.over het romeinsche gebied het bewind voerde. Het zou ook kunnen zijn, dat het een gedenkpenning was. Het heeft ruim de groolte van onzen gulden, en is ongeveer twee- maal zoo dik. Aan de eene zijde staat een borstbeeld. Om bet hoofd daarvan is een lauwerkrans gevlochten. Het rand- schrift hier omheen luidt: Commodus Antoninusen daar- achter de letters: A. V. G. Aan de keerzijde ziet men op een verheven zetel een menschelijk figuur, omgesen door twee andere, terwijl een vierde een trap op gaatom zich waar- schijnlijk bij de overige te voegen. Ook aan deze zijde, ont- dekt men een randschrift en wel van letters die, van verschil- lende grootte, echter alle het Romeinsche karakter bezitten. Liefhebbers van de numismatiek zouden met hunne hulpmid- delen en de noodige kennis der Latijnsche laal de omtrekken en de beduidenis ook van deze letters wel kunnen onderschei- den. Het stuk is blijkbaar of van geel koper of van goud. Die laatste zou spoedig zijn te onderzoeken door het aan de oplossende kracht van koningswater te onderwerpendoch hier- door zou de muut verloren gaandat wellicht jammer zou zijn voor de volledige collectie van eenig munt- of penning- kabinet. De nog goed geconserveerde munt is derhalve bijna 17 eeuwen oud en een bewijs voor het verblijf der Romeinen hier in deze strekenook nog ten tijde der regering van CoWEodus, toen het eiland Abbenes niet bestond en eerst later van den omliggenden vasten wal gescheiden werd door het vooFtwerkende water der oudst bekende meertjes. Nemen fjj bet Ms bewezen aandat deze munt daar wer- kelijk in detf grond gekomen is, toen de Romeinsche legi- oenen hier nog warendan dagteekent het echter uit den tijd, waarop het uitgestrekte Romeinsch gebied zijn vroegere glorie en kracht verloor. In dien tijd maakten de Alleman- nenSikambren en Bructeren in vereeniging met de Eriezen zicb meerster van het eiland der Batavieren. Meer andere Noordsche volken overstroomden van lieverlede deze landstreken die zich tegen den Romein met kracht verzettenwaarop de verachtelijbe Commodus van deze volken een schandelijken vrede kocht. Wellicht heeft hijevenals zijn waardige voorganger Caligula, ter eere van dezen vrede bovengenoemden gedenk penning doen slaan. Hij was er dolzinnig genoeg toe. Iemand toch, die, uit lonter pleizierals hij, een mensch op straat tegen komt dien de beenen stuk slaat of een oog uitsteekt en daarna den zoodanig verminkte een stuk geld toewerpt, om zich vrolijk te maken; iemand, die uit kortswijl op eiin zij- ner gastmalen een paar gebochelden, geheel naakt en met een mosterdsaus overgotenop een grooten schotel als vreemd gerecht doet binnendragen iemand die zich den Romeinsohen Herkules noemde wegens zijne buitengewone kracht, die 735 maal als zwaardvechter in den cirkus verscheen en zich voor iedere reis, die hij optradeen millioen sestertien (50.000 gulden) uit de staatskas liet betaleniemand van zoo danig karakter en zulke zeden was ook vulgair genoeg voor het koopen van een schandelijken vrede dezen gedenkpenning te doen slaan. P. Boekel. Zierikzee23 Julij. Eene kommissie uit de ingelanden van het waterschap Schouwenbestaande uit de heeren mr. B. C. Cauvoorzitter, J. Schalkwijk en C. L. Gast, heem- raden J Iioogenboom hoofdingeland en jhr. J. L. de Jonge ontvanger-griffier vau dien polder, zijn heden naar Arnhem vertrokken, om aan den heer Badon Ghijbenoud-hoofdinge- nieur van den waterstaat, wonende aldaar, een blijk van hulde en erkentelijkheid van ingelanden van den polder Schouwen te brengen wegens de verbeterde afwatering van dien polder in 1845 door hem, niettegenstaande veler tegenwerking en miskenningtot stand gebragt. Dit werk levert aan Schouwen de zegenrijkste gevolgen op. Vroeger nietswaardige lande- rijen liebben daardoor een aanzienlijke waarde verkregenter wijl alle grondeigenaren in dien polder er in meer of mindere mate door zijn gebaat. Hij bekleedde van 1840 tot 1851 de betrekking van ingenieur bij den waterstaat alhier. Dit huldeblijk bestaat in een prachtig zilveren kunststukvervaar- digd in de fabriek van den heer van Kempen en stelt voor een vrouwenbeeld met een lauwerkrans in de hand; onder het beeld ziet men symbolen van de zee en den landbouw, met een toepasselijke inscriptie. Het is vergezeld van een prachtig album met zilveren ornamenten waarin de namen vermeld staau der grondeigenaren van dien polder die aan dit geschenk hebben bijgedragen. De opgewektheid tot inzending is door de menigte van ten- tooustellingen wel eenigzins verflaauwd. Intusschen moet ook hier wel onderseheid gemaakt worden tusschen tentoonstelling dn tentoonstelling. Daar waar een groote toevloed van belang- stellenden mag verwacht wordendan de groote schaal waarop de tentoonstelling wordt ingerigtde plaats waar zij wordt ge- houden, de aanzienlijke prijzen die worden uitgeloofd, zal inzending ongetwijfeld altijd zeer in het belang des inzenders zijn. De tentoonstelling, door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te 's Gravenhage te houden in September aanstaan- deis eene derzulke, die de moeite van voorbereiding en in zending ruim zullen loonen, en wij meenen dus, voorzooverre noodig, industrielen en producenten wel te mogen opwekken deze gelegenheid, om zich te doen gelden, niet te verzuimen. Niet alleen toch dat er 22,200 zijn uitgeloofd, maar hoe bijzonder geschikt is deze tentoonstelling niet voor industri elen en producenten enz. enz., om de aandacht op hunne voort- brengselen of uitvindingen te vestigenof met de resnltaten hunner praktijk zich zelf en anderen te bevoordeelen. Naar men verneemt, heeft het bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw het voornemenin September e. k. eene tentoonstelling te houden vankoeijen, paarden, schapen, varkens, boter en kaas, waar- schijnlijk aangevuld en opgeluisterd door bloemen en vruchten. Het heeft voor "dat doel aan het gemeentebestuur van Haarlem de vergunniDg gevraagd om een gedeelte van den Hertenkamp in den Hont te mogen gebruiken. Bedum22 Jnlij. Als eene bijzonderheid kan worden ge- melddat bij den landgebruiker II. Klugkist onder deze ge- meente eene hen, die den 25sten Maart j. 1. uit een ei te voorschijn kwtfm nu reeds, den, 22sten Julij, zelve 12 eije- ren heeft gelegd. Blolizijl, 24 Julij. De hooibouw der eerste suede, zoo van de binnen- als buitenlandenis in deze omstreken thans genoegzaam geheel afgeloopen, De bouw is uitmuntend ge- weest en heeft voortreffelijk hooi opgeleverdalleen de hoe- veelheid is niet te ruim. Zwolle, 23 Julij. De zoo zeer gevreesde tongblaar onder het rundvee heeft zich ook in deze streek geopenbaard. Niet tegenstaande de noodige voorzorgmaatregelen die door elken landbouwer geuomen worden, hebben zich toch hier en daar ernstige gevallen voorgedaan. De meeste familien te Zwolle koken de melk, omdat het bewijs daar is, dat door het ge- bruik der melk van aangetaste koeijen de ziekte op een ander levend individn overgaat. Even buiten de stad gaf een boer, die de ziekte onder zijne koeijen hadzijne melk aan jonge varkensdie alien de tongblaar kregen. Teiel, 22 Julij. Nog steeds blijft de longziekte onder het hoornvee heerscben en wel op een bouwhoeve in den polder Eijerland alhier. Gedurig worden er beesten afgemaakt en het vleesch publiek verkocht. Deveilter23 Julij. Ten gevolge van hooger afkomende Engelsche prijsnoteringen voor de Overijsselsche boter, is dit produkt/I a/1.50 per /s ton gestegen. Er wordt bij de veehouders in deze omstreken steeds zeer veel jong vee opgekocht, hetwelk meestal voor Engeland be- stemd is. Hierdoor zijn de prijzen, die reeds zeer hoog zijn, op nieuw gestegen, terwijl de meeste vetweiders zelven groot gebrek aan jong vee hebben voor de naweiden. Voor kalfkoeijen besteedt men thans /250 a/260, vpor melkkoeijen-/240 a /250 en voor guste koeijen 150 a /200 per stuk. Paarden zijn aanhoudend tegen ferme prij zen gezocht. Capelle (Langstraat), 23 Julij. Sedert de laatste notering is de handel in hooi niet zeer belangrijk geweest. Enkele partijljes oud van puike kwaliteit werden tot/16 per 500 kilo ingescheept. Van het nieuwe gewas staan de landerijen aan het Maasje bezet met schelften doch opkoopers en schip- pers laten zich wachten. Enkele partijtjes van de beste kwa liteit werden in de laatste dagen tot /14 verhandeld. Dalfsen24 Julij. De hooibouw heeft tot hier reeds 1/3 meer opgebragt dan het vorige jaar; in tegenstelling van dat bedroeg de pacbtsom 20 pet. minder dan vorige jaren. De tongblaar is ook hier onder het hoornvee uitgebroken. De veehandelaren ondervinden daardoor groot nadeel. Zierikzee18 .Julij. Heden werd ten stadhuize alhier door Burg, en Weth. de openbare verpachting der tienden deze gemeente in eigendom toebehoorende, gehoudenwelke, met inbegrip van kosten en blokgeld, /4396.78 heeft opge bragt, zijnde/367.82 minder dan in 1871. De rlrie kapitale Boeren-Hofsteden genaamd Hoop op zegen Volharding loont en Alles op zijn Tijdmet de annexe Lan derijen te zamen groot ongeveer 120 bunders, den 20sten dezer te Haarlem in veiling gebragt, zijn bij de eind-combi- natie opgehouden. De Leidsche Courant bevat het volgende: Het blijkt hoe langer hoe meer dat dit jaar onder de meest vruchtbare jaren beboort gerangschikt te worden, daar men telkens de duide- ljjkste bewijzen van vroegtijdige ontwikkeling, voorspoedigen groei, zoo geen overvloed, dan toch een goed en ruim gewas of een te verwachten voordeeligen oogst, ontwaart. Inzonder- heid staan de granen overal zeer schoon op den akker, en, betzij men het oog laat gaan over tarwe of rogge, gerst of haver, de zwellende aren buigen op den Stengel met zware korrels beladen, en geven het vooruitzigt op een voordeelige inzameling. Hoewel de vroege aardappelen op eenige plaat- sen veel door de nachtvorst hebben geleden, zoodat het be- schot niet voordeelig is, is de rooijing toch over het alge- meen voldoende en de aftrek van aardappelentegen vaste prijzen, steeds gewild. De late aardappelen staan zeer gun- stig, doch zij zijn hier en daar niet vrij van de stiekte, die echter in het vorige jaar om dezen tijd reeds erg heerschte. De teelt van aardappelen is ook dit jaar weder toegenomen. Het koolzaaddat reeds vroeg in de lente bloeideheeft om- trent het zetten der peulen de verwacbting geenszins beschaamd daar ook hiervan bij de eerlang te beginnen dorsching een goede uitslag kan verwacht worden. Met de vlasteelt is het evenzeer goed gesteld, daar het vlas, in Junij rnimschoots gebloeid hebbende, nu, digt bewassen, zware stengels heeft gevormd, die, eerlang voor den sikkel vallende, een goed gewin beloven. Omtrent den hooibouw gaf de maand Mei geen gunstige verwachting, doeh de daarop volgende schoone zomerdagen hebben alien twijfel deswege weggenomen. Er wordt overal veel en best hooi gewonnen, terwijl nog steeds met den hooibouw wordt voortgegaan; daarbij komt dat het aan gras op de weilanden niet heeft ontbroken. Door elkan- der genomen zal de opbrengst van boomvruchten dit jaar mid- delmatig zijn. Immers een klein getal vruchten blijkt nu maar gezet te hebben, gerekend naar de bloesems, waarmede som- mige boomen als overladen waren. Op open plaatsen inzon- derheid is het met de peren- en appel-, met de perziken- en abrikozenboomen niet voordeelig gesteld op ingesloten plaat-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1