122 - Politiek Overzigt. Oemengde Berigten. Paarden. 19 25 Julij 1872. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij sen staat het daarmede beter. Morellen zijn er in menigte, moerbezien weinig, kersen zijn er veel geplukt. Doch geluk- kig hijdie in het bezit is van een kersenboomgaard en daar- van de vruchten geniet; de meeste kersen toch gaan naar het buitenland en hier blijft tegen hooge prijzen slechts weinig verkrijgbaar. Boonen en erwtenverschillende koolsoorten peen, uijen en meer andere produkten laten nagenoeg niets te wenschen over, terwijl de met moesgroenten als opgevulde schuiten van eene ruime opbrengst getuigen. De seringen bloeiden dit jaar in April en thans dragen de dahliaas reeds bloemenook meer andere bloeragewassen zijn in bloeiwaar- voor anders Augustus of September de tijd is." Op de landbouw-tentoonstelling te Graudenz zijn door den heer Fournier twee prachtige jonge stieren ingezondenvan West-Friesch ras: Bismarck en Moltke. Alle kenners roemen deze dieren en de Fransche bezoekers der tentoonstelling zijn zoo verrukt, Bismarck en Moltke in het gras te zien bijten, dat den inzender de orde van 't legioen van eer zeker niet ontgaan zal. Het schijnt, dat mieren de gevaarlijksteverbitterdste vij- anden der veldrups zijn, die zij met woede vervolgen en doo- den, zoodat de rups haar in blinde haast ontvlugt, al moet zy van honger sterven. Een duitsch landhuishoudkundige verhaalt van een tuin, waarin eenigen tijd geleden een sterke afdeeling rupsen gehuisvest was. Van de koolen dreigde niets teregt te komen. De eigenaar liet een zak groote boschmie- ren halen en atrooide die over de koolen. Onmiddelijk sloe- gen de rupsen op de vlugt; in den grootsten angst klauterden zij over muren en heggen, en den volgenden dag was er in den ganschen tuin geen enkele meer te zien. Als een paard 9 jaar oud is, dan krijgt het ooglid een rimpelwelke vervolgens elk jaar met een rimpel vermeerderd wordt. Als een paard twee jaar oud is, dan zijn zijne voorste beenen zoo lang als zij worden en dewijl de voorste beenen in derzelver schouders in een volwassen paard juist even lang zijn, zoo zal een paard van twee jaren nog juist zoo veel wassen als de schouders tot op den hals aan de manen korter zijn dan de beenen. Om de paarden van de steken der paardenvliegen en andere iusecten te bevrijdenmoet men ze wasschen met eene hoe- veelheid koegal met water vermengd; of met een sterk af kooksel van notenbladerenof elken morgen met water waarin per emmer een vierde lood aloes opgelost is. De monsterleening van drie duizend millioen francs (vijftien honderd millioen gulden)die Frankrijk gaat sluiten om spoe- dieger bevrijd te zijn van de aanwezigheid der duitsche troe- pen op zijn grondgebiedis in genoemd land en in al de europesche staten aan de markt gebragt, en hoogstwaarschijnlijk zal het bedrag der inschrijvingen veel meer dan het vereischte cijfer zijnja dit twee- of driemaal overfreffen. De kapitalisten vertrouwen dus, zonder eenig nadenken, hun geld aan de fransche republiek, geven haar meer dan zij vraagt, doch daarentegen had men te Amsterdam de grootste moeite om een half millioen gulden een drieduizendste gedeelte der fransche leening bijeen te krijgen, om een vele jaren in de hoofdstad gevestigde industriele zaak in stand te houden, ofschoon deze ook den roem van Nederland en zyne hoofd stad in niet geringe mate door geheel de wereld heeft ver- groot. Doch men kwam eren de Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen, herboren als ware het na den val der vroegere beheerders, is uit haren geldelijken nood gered dank eenigen goedgezinden landgenooten, waaronder in de eerste plants s konings broeder genoemd moet worden die gemeend hebben de helpende hand niet te.mogen terug- houden, toen zij met zoo veel aandrang en zoo veei klem van redeneu inzonderheid door een Amsterdammer, die zich weldoen en ondersteunen van alles wat goed eh nuttig is tot levenstaak gesteld heeft werd gevraagd. Doch keeren wij tot Frankrijk terug om te konstateren dat bedoelde leening een nieuwe zege is, door Thiers behaald op zijne tegenpartij welke er aan gewoon moet raken de nederlaag te lijden telkens wanneer zij zich tegen zijnen wil verzet. De aanue- ming der wet tot heffing van een belasting op de grondstoffen is aan de reeds lange reeks overwinningen van den president der fransche republiek een hoogst belangrijke komen toevoegen. In een der Dabuurstaten van Frankrijk, het koningrijk Spanje, is een dier afschuwelijke misdaden gepleegd, waarvan de wereld gelukkig geruimen tijd was bevrijd geblevenpo- ging tot koningsraoord. Vijf snoodaards, vermoedelijk huur- lingen eener eervergeten politieke partijhebben pistoolschoten gelost op den koning en de koningintoen deze den 19 tegen middernacht in een rijtuig huiswaarts keerden. De aanslag miste het doel; een der moordenaren werd gedood door de toegeschoten militairen en burgers, en twee zijn gevat. Het Hoogerhuis en het Lagerhuis in Engeland zijn het eindelijk over de kieswet (geheime stembus) eens, en het Lager huis heeft bij tweede lezing een voorstel van een zijner leden tot afschaffing der doodstraf verworpen. Het Parlement gaat weldra uiteen. De wet tegen de jezuiten in Duitschland wordt reeds ten uitvoer gelegd. De keizer zal in September a. s. een bezoek ontvangen van den keizer van Oostenrijk. Juarez, president der mexikaansche republiek, is aan eene beroerte overleden. Terwijl de heer P. van L.te Doesborgh, zich 11. Zondag met zijne echt- genoot ter kerk had begeven, is door een persoon, die ten hunnent was opgenomeneen belangrijke diefstal met binnenbraak gepleegd. De schuldige wordt door de politie achtervolgd en men vermoedtdat hij zich over de prnissische grenzen heeft weten weg te maken. Een brief, postmerk Amsterdam, is te Kampen aan het postkantoor aangekomen aan onderstaand adres Daar de Van van den overleden man mij onbekend is Adresseerd ik mij aan de weduwe van den overleedene wier voornaam is Geesje En haar Zoon Schoonmaker De Vrouw heeft Dang bij dominee Vos Gewoont Ook is de papegaij van Juffer Vos bij Geesje In haar Woning Gestorven, te Een cartist" en zijne egadie op de kermis te Schiedam met veel succes de waarzeggerskunst uitoefendenzijn door hunnen knecht bestolen en zij zijn nog niet knap genoeg in 't vak om te kunnen zeggen waar hij is Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat, van den 11 tot den 20 dezer maand, aan het bureau van den burgerlijken stand te Middelburg ?~e^Laanglfte van overlijden is gedaanen dit op eene bevolking van 16,000 zicIqu. Ds. Diemerpredikant bij de christelijk gereformeerde gemeentc te Alphen, heeft verleden week de gevangenisstraf van twee dagen ondergaan omdat hij een echtpaar van Woubrugge, drie dagen nadat het huwelijk burgerlijk voltrokken was, kerkelijk heeft ingezegend, zonder vooraf de huwelijksakte te hebben gezien. Veertig jaren geleden hnwden te A. een paar lieden uit de volksklasse auwelijks 3 maanden gehuwd, vonden zij den huwelijksband een last en, na onderling overleg, zouden zij van elkander gaan, en ieder weder eene betrekking zoeken, de eene als boerenknecht - de andere als meid. In voile eensgezindheid had men dit besluit genomen - en men was reeds bezig het onderlinge hnisraad onder elkander te verdeelentoen men stnitte op het varken. De spaarpenningen van beiden waren niet voldoende om dit dier onder elkander te verkoopen. Na veel besprekingen heen en weder besloot men, nog 6 a 7 maanden bij elkander te blijven, tot dat het dier zoo ver gevorderd zoude zijn, dat men het slagten kon. Ditakkoordwerd tusschen man en vrouw aangenomen. Zeer snel vloog die tijd om, en zonderlingniet de minste woordentwist had er tusschen hen plants gehad. Beiden dachten er over nadat zij na eenige maanden gescheiden zouden zijn. Achting en liefde verkregen de bovenhand en toen de vastgestelde termijn verstreken was, zeide de man tot de vrouw: - Keel de tijd is ommoeten we nn het varken slagten en verdeelen of willen we bij elkander maar blijven? - Jan, zeide deze - zoo gij doet, is mij wel, - ik kan nog zeer good de boeren gaan dienendoch ik blijf van jou altijd veel houden En men besloot bij elkander te blijven. Den 5 Julij 1872 vierde dat paar zijn 40e huwelijksfeest. Het gemeentebestuur van Leiden heeftnaar men verneemtaan de hh. Liernur en de Bruyn Kops eene verklaring afgegeven over de wer- king van hun stelselwaarbij in hoofdzaak wordt gekonstateerddat door de verschillende proefnemingen en de verkregen uitkomsten van de toepas- sing van het Liemurstelselin het gedeelte dier stad genaamd de Binnen- vestgracht, is bewezen, dat, hoewel het stelsel moest worden beproefd op een buurt die de meest ongunstige omstandigheden opleverdede toepas- sing de meest gunstige resultaten heeft opgeleverd. Het gemeentebestuur drnkt dientengevolge zijne overtuiging uit, dat het stelsel van Liernur de mogelijkheid heeft bewezen om menschelijke excreta op gemakkelijke en volstrekt niet hinderlijke wijze uit de woningen te verwijderen, voovdat deze door schadelijke gasontwikkeling nadeel aan de gezondheid kunnen ver- oorzakenweshalve eene uitbreiding van de toepassing van het stelsel is aan te bevelen. De spoorweg naar New-York loopt voor een deel over het territoir van volkstammendie nog altijd de lokomotieven als een helsch monster beschouwen, door den Manitou geschapen om de roodhuiden te verdelgen. Dikwijls reeds hebben zij dan ook, helaas maar al te wel gelukte, pogin- gen aangewend om de treinen te doen derailleren. Onlangs heeft een Chi- rokeeseen der wreedste opperhoofdeneen nieuw middel om onheil aan te rigten beproefd. Hij legde zich in hinderlaag op een geisoleerd punt van den weg, onmiddellijk bij de rails, en het gelukte hem, dank zij de ongeloofelijke vlugheid en behendigheid den Indianen eigenop de loopplank van een waggon te springen. Als een slang kroop hij terwijl de trein voortsneldelangs al dc wagens tot aan de lokomotief voort, doodde den stoker met zijn tomahawk, den machinist met een messteek, hief zege- vierend een krijgszang aan en ging nu in den blinde op de lokomotief te werk. Alras merkten de reizigers, dat er onraad moest zijn, want nu deed de onbedreven wilde, aan alle krukken draaijende en rukkende, de stoomfluit gillendan weer stremde hij de vaart van den treindan weer vloog hij met zoo duizelingwekkende snelheid voorwaartsdat de doodsangst alien om het harte sloeg. De wachters langs den weg, en het personeel aan de wissels geplaatstzagen met nameloozen schrik wat er gaande was en den wilde als een razende op de locomotief ronddansendenu de trein het maximum van snelheid bereikt had. Links en regts staken de reizigers het hoofd nit de portieren en met doodelijken angst zagen zij aan welke onzinnige handen zij waren prijs gegevenen dat ieder sekonde het jam- merlijkst doodsgevaar hen bedreigde. Een luitenant der marine, Henry Piercewas zoodra niet op de ho&gte van den ijzingwekkenden toestand of hij besloot zijn leven tot redding van alien op het spel te zetten. Hij opende het portier, kreeg gelukkig vasten voet op de loopbank, enterde, met zijn dolkmes geopend tussehep de tanden, tot aan de lokomotief voort klom er op, en stond nu eensklaps nevens den uitgelaten wilde. Dadelijk begon tusschen beide een strijd op leven en doodlijf aan lijfen in een oogenblik storte Henry Pierce doodelijk getroffen neder; maar terwijl de wilde zegevierend de tomahawk boven het hoofd zwaaidehief Pierce zich met geweldige inspanning zijner laatste krachten op, stak zijn dolkmes den Chirokees in het hart, die nu ruggelings op den weg tuimelde, en het gelukte den wakkeren marine-officier nog de kruk om te draaijen en den trein te doen nitloopen en stilstaan. De reizigers herademden en kwamen uit de wagons. Allen snelden naar de locomotief om hun redder te dan- ken maar zij vonden slechts een zieltogendedie nog maar in afgebro- ken woorden zeggen kon wat er gebeurd was, en geen twee uur later om- ringd van hen wier leven hij ten koste van het zijne behouden had,' den laatsten adem uitblies. De New-York Tribune zegt, dat er in Californiaaan den weg tusschen San-Jose en Santa-Cruz, een hotel bestaat dat zeker eenig in zijn soort is. Het wordt gevormd uit tien, slechts eenige voeten van elkander staande, reusachtige, holle boomen. De ruimte in den grootsten boom, wiens stam 65 voet omtrek heeft, dient tot gelagkamer. Een uit sandelhoutsparren- en madronatakken gemaakt prieel dient voor salon. De inwendige holten der overige negen boomenzijn wit geverfd of behangen en dienep tot slaap- kamersterwijl een boomstronk met een leuning omgevenvoor leeskamer dient. In het dorp Nuland heelt een vogeltje zijn nestje gebonwd op het klankbord van den preekstoel. Het heeft thans jongen, die het voedt met de spinnetjes en vliegjesdie zich in de kerk durven vertoonen. Keeds gedurende acht jaren hebben die vreedzame kerkwanden het vogelenpaar tot eene veilige woonplaats verstrekt. - Op het kerkhof Pere Lachaisete Parijs, is onlangs een tragisch- komische scene voorgevallenzoo als zeker niinmer op eenigen doodenakker is vertoond. Zekere Arteni, een man die met kunsthondjesdoor hem afgerigt, voorstellingen gaf, was overleden en de bezorgers der begrafenis, laat ons maar zeggende aansprekerakonden de trouwe diertjes niet van het lijk verwijderen. Om aan het gejank en gehuil, dat de vorgeefsche pogingen deden ontstaaneen einde te makenwerd kort en goed het besluit genomen de dieren in vredesnaam maar de lijkkist te laten volgen, en zoo kwamen de viervoetige kunstenaars mede op het kerkhof. Tot dus verre ging alles goedmaar toen de dieren de menigtedie den welbekenden hondendresseerder de laatste eer beweeszich aan het graf zag scharen begrepen zij dat het publiek zich voor eene voorstelling verzamelde. Eens- klaps gingen zij op de achterpooten staan en begonnen te walsen dat het een lust was om te zienterwijl andercn huune sauts perrilleux uitvoerden Dezer dagen bleef in het Palais de CIndustrie te Parijs een 50-jarig gedecoreerd heer w el een half uur lang staren op de schilderij van Bcrryon, voorstellende een kavalerie-charge. Vervolgens hief hij eensklaps zijn rot ting op en begon als een razende door de zaal te loopen onder het roe- pen van: //Voorwaarts, chargeer, chargeer!" Toen hij zich eindelijk op de schilderij wilde werpen werd hij door een heer en een bediende aan- gegrepen en naar hot naburige bureau van politie gebragt. Daar kwam de man spoedig tot bedaren en werd hij herkend als de luit.-kol. A. L die sedert hij in den slag bij Gravelotte zijne beide zoons aam zijne zijde heeft zien sneuvelen, meermalen aan aanvallen van zinsverbijstering lijdt. De politie te Londen heeft in een oud huis, in Highbury, eene fabriek van gebrekkigen ontdekt. De bijzonderheden, dienaangaande aan het licht gekomen, doen de haren te berge rijzen. Daar werden jonge kin- deren de voeten verdraaid, het gelaat mismaakt, en op allerlei wijzen mis- vormd, om tot bedel-machines te dienen. Het is gebleken, al weigert het gevocl dergelijke gruwelen voor waar aan te nemen, dat ouders hunne kinderen, om er voordeel van te trekken, in dat institnut lieten verminken. Met een jhenschonteerend cynisme ging alles te werk. Er bestond zelfs een tarief voor deze gruwelijke operatien. Het verwringen van een been aan een kind beneden het jaar oud, kostte 80 shilling, boven het jaar 2 p. st., buiten de kosten van voeding gedurende den tijd, dat het om tot het be- oogde doel te geraken, in de inrigting blijven moest. Wij zwijgen de rest. Ook werd er les gegeven in het voorwenden van bepaalde ligchaamsgebreken. Jaar aan jaar kwamen uit dat helsche hoi in Highbury gewaande blinden, gewaande krenpelen borsllijders enz. Daar alles echt engelschgehee'l merkantiel was ingerigt, had //het huis" zelfs een firma: Willis, Bntnau and C°. Eerstdaags zullen de chefs der firma en twaalf hunner geem- ploijeerden teregt staan. Aan de dierentemster Fanny Casanova is dezer dagen te Kufstein waar zij hare voorstellingen gaf, een ernstig ongeval overkomen. Ten aan- schouwe van een bijzonder talrijk publiek ha'd zij reeds hare waagstukken met leeuwen, hyena's en luipaarden vertoond, toen de zeven gedresseerde wolven ten tooneele verschenen, waarvan een, die bijzonder kwaadaardig scheen haar eensklaps aangreep en ook de overigen haar daarop in een oogwenk aanvielen. Met groote tegenwoordigheid van geest rukte zij zich echter uit hun klaauwen los en opende het deurtje, waardoor de wolven binnengekomen waren en nn weder even snel verdwenen. De ongelukkige heeft acht wonden vooral aan haar arm bekomen. De wolf, die haar het eerst had aangevaUen, moest die misdaad denzelfden avond met ziin leven boeten. J Uit Tiflis wordt eene afgrijselijkheid gemeldin verband met den perzischen hongersnood, die men wenschen zou als een verdichtsel te kun nen beschouwen. Twee vrouwen zouden nl„ door den honger gedreven en vergezeld van zeven andere vrouwendrie kinderen gestolen en verslonden hebben. Toen die vrouwen in hechtenis waren genomen werden de been- deren der kinderen onder hare kleederen verborgen gevonden. De groot- vizier veroordeelde de twee vrouwen om opgehangen te worden en hare medepligtigen om van gebrek te sterven. Een week later werden zij dood m de gevangenis gevondenvijf van die vrouwen hadden twee der anderen opgegeten" 1 De briefschrijver berigt dat de hongersnood veeleer toeneemt dan vermmdert, want er is geen vee in Teheran, en daar de lastdieren verbruikt zijn bestaat er geen middel om de hoofdstad van levens- rmaaelen te voorzien. Rubeland, het prachtig gelegene plaatsje, bij alien die in den Hartz reisdenin aangename herinnering, levert op het oogenblik een treurig schouwspel van verwoesting. Den 25'Junij, 's morgens ten 11 uur hoorde men m het dorp een vreeselijke slag, waarvan alles dreunde en kraakte. Muren en daken vielen in, de deuren vlogen in stukken, de meubelen vielen neer, de menschen werden van hunne zitplaatsen geslingerd of bui ten kenms ter aarde geworpen. Zij, die bij hun voile verstand bleven zagen in dikke stofwolken duizende voorwerpen, balken, pannen en stee- nen in de lucht geslingerd. Men dacht een oogenblik dat de wereld ver ging. En toen dat eersle oogenblik voorbij waszag men mannen en vrouwen met bleeke gezigten staren op den chaos, die zich aanbood aan hunne blikken, en naar de oorzaak vragen. Zij was weldra bekend. Het laboratorinm aan den oostkant van de plaats was in de lucht gevlogeD. Hoedat weet men niet. De engelsche scheikundigedr. Chapman en zijne drie helpers, die daar aan het werk waren, zijn gedood en in hon- derden stukken gescheurd, weggeslingerd door een onbekende, maar zeker zeer magtige kracht. Van het massive laboratorium is geen spoor meer te vinden zelfs de fundamenten zijn uit den bodem omhoog geslingerd met onbeschnjfelijk en onbegrijpelijk geweld. Bijna geen huis in het dorp is ongesohonden gebleven en zeventien zijn nagenoeg vernield. Vele personen zijn gekwetst; gelukkig bepaalt het aantal dooden zich tot de vier chemici. Aaar men verneemt, deed dr. Chapman proeven om nieuwe verfstoffen te bereidenwelke hij zelf niet gevaarlijk achtte en die nu zoo noodlottig gewordeu zijn. De direktie der bergwerken doet haar best om de groote ramp, aan Rubeland overkomen, te lenigen. Te New-York is men begonnen den stoom ook toe te passen op de naaimachme. De toestel is, naar men berigt, zeer eenvoudig en klein van omvang, zij kan voor een geheelen dag van water worden voorzien, doet het werk van twee personen, kost 2 dollar en gebruikt niet meer dan voor 7 cent kolen in tien werkuren, Als de opgegeven eigenschappen waarheid zijn dan is dit werktuigje niet alleen dienstig voor het drijven eener naai machme maar kan in verschillende kleine bedrijven van eene nuttige toe- passing worden. Een schatrijk koopman te BrightonMoses Spinemanhad op zijne ver uitgestrekte reizen laatstelijk ook Malabar bezocht. Hij was er smoor- lijk verliefd geworden op eeue inboorlinge, had haar medegenomen en was met haar voor den engelschen konsul wettig gehuwd. Zes maanden geleden kwam hij met haar te Brighton. De jonge vrouw bleef volstandig getrouw aan de zeden, gewoonten en begrippen van haar land en stam. Zoo was ook alle moeite om haar tot de anglikaansche kerk te bekeerenvruchte- loos. Integendeel, zij had zich een hut in het open veld laten bouwen en ging daar dagelijks op hare wijze bidden. Een week geleden kwam haar man te sterven. De weduwe wierp zich wanhopig op zijn lijk, rukte zich de haren uit en scheurde hare kleederen. Des avonds verliet zij het huis; niemand wist waarheen. Drie dagen was zij afwezig en de dienstboden verkeerden in groote ongerustheid. Eindelijk kwam een hunner op het denkbeeld naar de hut te gaan. Zij vonden slechts een hoop smeulcnd hout en bij nader onderzoek bleek dat de malabaarsche weduwe" de hut aan- gestoken en zich er in verbrand had. Aangaande de werken der wordt ons het volgende medegedeeld Kanaalmaatschappij Het werk werd in Mei voortgezet met 1635 tot 1750 arbeiders, 20 paarden, 10 lokomotieven met 230 wagens, 6 tot 8 sleepstoom- booten, 60 tot 68 groote en .18 kleine grondschouwen, 13 tot 49 vletbaken, 6 tot 9 stoombaggervaartuigen, en 2 stoompompwerktuigen. Bovendien 4 tot 6 afzonderlijke ploegen, te zamen 38 tot 58 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzeehoofden. In het geheel zijn gemaakt 23,234 buitenblok- ken (668 in Mei), bevattende 62,585 kub. meter (2182 kub. meter in Mei), en 17,042 binnenblokken (168 in Mei), .bevattende 52,278 kub. meter (51)0 kub. meter in Mei). Het Noorderhoofd was op bet eind van Mei als volgt doorgetrokken Grondstorting van bazalt tot 1200 meter buiten het duin. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 1007 meter (40 in Mei). Grondlaag van betonblokken tot 999.2 meter, tweede laag blok- ken tot 998.6, derde laag tot 998, vierde laag tot 997.4, vijfde laag tot 996.8, zesde laag tot 996.2, eerste bovenlaag tot 995.6 en tweede boven- of deklaag tot 995 meter. De verschillende lagen betonblokken vorderden in Mei ieder 38 meter. De borstweringmuur op het Noorderhoofd werd gebragt op 674 meter lengte. Het Zuiderhoofd was op het eind van Mei als volgt oorgetrokken Grondlaag van bazalt tot 1156 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 910 meter (45 in Mei). Idem van blokken tot 902.2 meter, tweede laag tot 901.6, derde laag tot 895, vierde laag tot 894.4, vijfde laag tot 893.8, zesde laag tot 893.2, eerste bovenlaag tot 892.6 en tweede boven- of deklaag tot 892 meter. De eerste laag betonblokken vorderde in Mei 43 meter, de tweede laag 51 meter, de zes andere lagen ieder 45 meter. De borstweringmuur op het Zuiderhoofd werd gebragt op 737 meter lengte (22 in Mei). In het geheel werden verwerkt: 49,988 kub. meter buiten-blokken (3320 in Mei) en 38,779 kub. meter binnenblokken (2224 in Mei). Hoof ikanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 3,756,491 kub. meter, waarvan 34 ,538 kub. meter in Mei. In het Wijkermeer waren met 1 Junij gebaggerd 978,607 kub. meter (48,267 in Mei); in Buitenhuizen 188,636 kub. meter (7402 in Mei); in het Westelijk Y 1,151,890 kub. meter (11,506 in Mei). De kanaaldijken in het Wijkermeer en bet Westelijk Y waren in aanleg over 22,722 meter lengtetot A.P..opgetrokken over 19,287 meter lengte; voltooid over 12,237 meter lengte (125 in Mei) en verdedigd tegen afslag en uitstrooming over 12,137 meter lengte (25 in Mei). Zijkanual C Spaarndambeoosten Buitenhuizen). Gebaggerd 209,882 kub. meter (1367 in Mei). Zijkanaal D NauernaGebaggerd 52,012 kub. meter (315 in Mei). Zijkanaal F HalfwegGebaggerd 287,672 kub. meter (891 in Mei), kanaaldijken in aanleg over 87380 meter lengte (1167 in Mei), opgetrokken tot A.P. over 4235 meter lengte (952 in Mei), voltooid over 545 meter lengte (155 in Mei) en verdedigd over 465 meter lengte (75 in Mei). Noordzeesluizen. Gemaakt 3031 Q meter buiten- stortebed

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2