- 120 - Landbouw. Texel, 30 Julij. De wolhandel is gedrukt, vermoedelijk een gevolg der belasting van 1 5 pet., door de Fransche regering ook op die grondstof geheven. De prijzen van schaapvee schijnen mede hun toppunt bereikt te hebben zij zijn laser; enkele partijtjes werden nog verkocht tot 21 per stuk. Blokzijl31 July. In de weide van een onzer voornaamste veehouders heeft zich de tongblaar onder het vee vertoond. Olst, 30 Julij. De roggeoogst is hier in vollen gang. De kwaliteit is uitmuntend en de kwantiteit overtreft die der laatste jaren. Verslag van de verwachtingen oratrent den Oogst in de Provincie Utrecht in 1872. Voorbehoedmiddel tegen de Varkensziekte. Gebruik van Maaiwerktuigen. Beter beliaudeling van vee Hoeveel het wild vernielt, Politick ©verzigt. 26 Julij 1 Augustus 1872. Moergestel29 Julij. Wat den laudbouwoogst betreft, deze kan wel voor een dubbelen doorgaan; de boer is dan ook bijzonder tevreden. Men is bier druk bezig ora de witte kapel te vernietigenwant uit deze ontstaat de koolrups, en de duizende kapellen die er zijn zouden oorzaak wezen der geheele vernietiging van den schoonen oogst. De landbouw- ciubs krijgen hier burgerregt. In verschillende gemeenten zijn er reeds opgerigt, en het is te hopen dat alle gemeenten wel- dra volgenwant men ziet het, welk een invloed dit uitoe- fent op den lokalen landbouw in Limburg; de noord-brabant- sche landbouw zal hierdoor zeer opgebeurd worden, en het is te hopen dat hij die vlugt krijge als in het buitenland. Voorsclioten, 29 Julij. Aan de heden alhier gehouden paardenmarkt viel een druk bezoek ten deel. Ougeveer 700 paarden waren aan de lijn. De handel was zeer geammeerd. Vele aankoopen werden gedaan voor duitsche en engelsche, inzonderheid echter voor fransche rekening. Voor jonse paar den werd besteed f 500 a 600 en meer. Reeds des avonds te voren werden belangryke koopen gesloten. Groningen26 Julij. Slechts een enkele keer heeft het gisteren in den ochtend hier wat geregendoverigens bleef het weder droog en buitengewoon warm, zoodat het kool- zaad dorschen morgen genoegzaam zal zijn afgeloopen en ook de winter-garst voor ongeveer in uitmuntenden toestand zal zijn geborgen. De berigten over de opbrengst van het koolzaad loopen zeer uiteen. Van het Oldambt wordt opge- geven van 25 tot 35, somrnige 40, zelfs zeer enkele tot 45 hektol. per hectare. Op het Hoogland loopt het uiteen van 20 tot 85 bektol.en daar dit gedeelte van de provincie on geveer 2/3 van den koolzaadoogst zal moeten leverengelooft men niet dat de gemiddelde opbrengst 30 hectol. per hectare zal bereiken. Door een veehouder in Overijssel wordt medegedeelddat hij als probaat middel tegen de tongblaar onder het rundvee kan aanbevelen het plaatsen der runderen op stallendie van paardenmest voorzien zijn. Zijn veedat reeds sporeu van de ziekte vertoonde, werd door dit middel spoedig hersteld en bij de onaangetaste dieren deden zich later slechts geringe verschijnselen voor. Haarlem, 30 Julij. De paardenmarkt, den 27 Julij alhier gehouden, heeft alle vroegere marktenook die, waarop pre- mien werden uitgereikt, in belangrijkheid overtroffen. Nooit waren zoo veel paarden aangevoerdniet minder dan 683 paarden en 2 veulens zijn aan de lijn geweest. Natuurlijk was daaronder veel verscheidenheid op te roerkeii, maar het grootste aantal raogt onder de werkelijk schoone paarden worden gerekend. De handel was vlug, de prijzen verschilden van 100 tot 800, terwijl de veulens 90 a 100 opbragten. Er waren vele buitenlandsche kooplieden en vele der aangevoerde paarden zijn voor buitenlandsche rekening verkocht. De verloting van paarden, enz., is den 29 Julij alhier gehouden. Daarbij zijn de navolgende hoofdprijzen op de onderstaande lotnummers gevallen N°. 22665. Een Landauer, bespannen met twee bruine bovenlandsche merrien. 9462. Een Victoria, bespannen met een bovenland sche bruine merrie. 20427. Een break, bespannen met een inlandsche bruine merrie. 2069. Een panier, bespannen met een Hongaarsch ruinpaard. 11189. Een span bovenlandsche reebruine merrien. 455. Een schimmelrijpaardruin. 5686. Een donkerbruine merrie, rijpaard. 10850. Een bruine merrie, wagenpaard. 16747. Een donkerbruine merrie, wagenpaard. 5586. Een lichtbruine merrie, wagenpaard. 8165. Een Hongaarsche ruin, rijpaard. 1202. Een bruine merrie, wagenpaard. 24243. Een bruine merrie, wagenpaard. 6432. Een bruine merrie, wagenpaard. 2657. Een zwarte merrie, wagenpaard. 23294. Een bruine merrie, wagenpaard. 7032. Een bruine ruin, wagenpaard. 8422. Een bruine ruin, werkpaard. 22385. Een bruine merrie, werkpaard. 7316. Een bruine merrie, werkpaard. 7825. Een bruine ruin, werkpaard. 21645. Een stekelharige bruine merrie, werkpaard 22999. Een zwarte bles, ruin, werkpaard. 24917. Een bijzonder rijk gemonteerd kompleet een- paardstuig. 24104. iEen marmeren pendule met beeld. De volledige lijst der prijzen is op franco aanvraag, tegen betaling van tien cents, verkrijgbaar by de Eaarlemsche Bank- Vereeniging te Haarlem. Met den hooi-oogst gaat het uilmuntendalles wordt goed geborgen. De opbrengst in publieke veiling der tienden van de te veld staande zaadgewassen bedroeg 935.50 zijnde 50 minder dan het vorige jaar. en prijzen, vermits er zeer veel aardappelen dit jaar zijn uit- gepoot, zoodat in de behoefte wel kan voorzien worden. Veenendaal, 29 Julij. Terwijl uit oodprscheidene plaatsen o. a. uit Tiel, berigt werd, dat de wolmarkten zeer slap warenwas de aanvoer hier zeer groot. Alleen op de markt werden niet minder dan 21,500 vachten aangevoerdvertegen- woordisende een gewigt van ruim 88,000 kilogrammen. Onder dit cijfer is niet begrepen de zeer groote hoeveelheid wol, .die op de markten van de Klomp, een buurtschap onder Veenendaal, aansevoerd is, alsmede de vele wagenvrachten die bijna dagelijks aankwamen en meerendeels alien voor de zeer uitgebreide stoom-wolspinnerij alhier bestemd waren. De handel was zeer levendig, zoodat de wol nog al vlug van de hand ging. De pry's was gemiddeld 1.95 per kilogr. De Veenendaalsche wolmarkt kan dus oniler de voornaamste van het land gerangschikt worden. ZtVOlle, 30 Julij. Het roggemaaijen is ruim eene week in deze omstreken in vollen gang. Over het algemeen is het stroo lang en zijn de aren zwaar. Als wij nog eenige zonnige dagen mogen houden, zal het binnenhalen van dit voorname produkt onzer akkers naar wensch kunnen geschieden. Dalfseil29 Julij. Hier en daar treft men reeds de bekende ziekte onder de aardappelen. Zij bepaalt zich echter alleen tot het loof. Mogt ze onverhoopt voor een klein gedeelte ook de knol aantasten, dan zal dit weinig invloed hebben op handel RililltC, 29 Julij. De prijzen van het hooi zijn tengevolge van het zeer overvloedige hooigewin, in den laatsten tijd5 a/10 per 1000 kilogr. gedaald. Het nagras of etgroen staat uil muntend en indien de weersgesleldheid gunstig hlijtt zal de opbrengst van de tweede snede die van de eerste nog over- treffen, zoodat het te voorzien is, dat dit produk.t nog aan- merkelijk in prijs zal dalen. llarlingen29 Julij. Ook hier hebben zich gevallen van tongblaar voorgedaan en worden preservatief-maatregelen aan- geraden bij het gebruik van melk. Nog altijd wordt er geen vee naar Engeland uitgevoerd; het schijnt dat in Frankrijk het evenwigt, door den oorlog verbrokenin den veestapel nog niet hersteld is. Capelle (Langstraat), 30 Julij. De handel in hooi blijft weinig geanimeerd; slechts enkele partijtjes aan het Maasje worden afgeleverd. De prijs, hoewel id naam nog/14 per 500 kilogr., neigt tot achteruitgang. Zutphen30 Julij. Even als bijna overal elders, luiden de beiigten uit onze omstreken van den stand der veldgewassen gunstig. De rogge is lang van stroo en draagt welgevulde aren; het hooi komt in het algemeen goed binnen, en de aard appelen staan tot heden uitmuuteudofschoon men hier en daar op enkele akkers bij de late soorten de sporen der gewone ziekte meent te bespeuren. Zelliem29 Julij. De roggeoogst is thans bij ons in vollen gang. Wat men echter van de gevolgen van den hagelslag in deze gemeente vreesde, wordt bevestigd daar van de meeste akkers de opbrengst niet meer dan een vierde van die van andere jaren bedraagt. Die boekweit, welke niet door den hagel is getroffen geeft de beste verwachting, terwijl de boek weit, welke daardoor getroffen werd, naauwelijks het zaaizaad zal teruggeven. Wijlie30 Julij. De veestapel verkeert hier en in den omtrek in den besten welstand. Het vee is zeer hoog in prijs en het wordt zelfs van week tot week duurder. Tot nu herbben zich nog geene gevallen van tongblaar voorgedaan. Sneek, 30 Julij. Men deelt ons mede, dat de tongblaar en het klaauwzeer nog voortdurend onder het rundvee in deze omstreken blijven heerschen. Sommige beslagen zijn weer ge- nezenmaar andere worden aangetast; vooral het klaauwzeer moet bij het vee van sommige boeren vrij hevig wezen. Steenwijk29 Julij. De verwachtingen van den te velde staanden oogst in deze streken zijn als volgt: Tarwe staat uitmuntend en doet zoowel van zaad als stroo eenen ruimen oogst te gemoet zien. De rogge staat zoowel wat stroo als korrel betreft zeer goed. Met het maaijen hiervan is een aanvang gemaaktde daarbij verkregen zaadkorrel valt echter niet mee, maar schijnt door de sterke droogte niet den vollen wasdom te hebben verkregen. Haver en garst staan ook zeer goed en beide beloven eene goede opbrengst. De uitgezaaide boekweit staat mede zeer mooi. Erwten en boonen doen zonder uitzondering eenen buiten gewoon grooten oogst verwachten. In het loof der aardappelen heeft zich omstreeks de helft van deze maand op enkele-akkers de bekende ziekte geopenbaard en langzamerhand breidde zich deze uit. In de vroege aard appelen heeft zij zich bijna uitsluitend tot het loof bepaald, daar onder de gerooide slechts enkele zieke aardappelen worden aangetroffen. De opbrengst is zeer goed en de hoedanigheid best. De late soorten hebben prachtig gebloeid en doen ook, wanneer de ziekte niet te veel de knoji aantast, een ruimen oogst verwachten. Wortelen en mangelwortelen staan zeer goed en geven reeds eene groote opbrengst, of doen deze te gemoet zien. Kool staat slecht en schijnt van insekten en de felle droogte te lijden. Yruchtboomen hebben veel van nachtvorsten geledenzoodat over het geheel de oogst gering zal zijn. Gras is steeds in ruime hoeveelheid voorhanden geweest. Van de hooilanden is eene goede hoeveelheid hooi en van uit- muntende hoedanigheid gewonnen. Ook voor de tweede snede van het hooi en de naweide is de staat der graslanden gunstig. De gesteldheid van het winter- en zomerkoren is zeer gun stig; de tarwe, rogge, garst, liaver, boekweit en boonen geven het vooruitzigt op een uitmuntenden oogst; de erwten alleen zijn minder gunstig. De aardappelen doen eene ruime opbrengst verwachten in dien althans de gewone ziekte, die zich op enkele plaatsen begint te openbaren daarin geene verandering brengt. Het koolzaad heeft een goed gewas opgeleverd. De hooi oogst is met gunstig weder ten einde gebragt en heeft eene ruime opbrengst gehad. De appelen- en peeren-boomgaarden beloven slechts eenen kleinen oogst. ^t. Qt.) In de Friend van armen en rijken komt onderstaaud beproefd voorbehoedmiddel tegen de varkensziekte voor. Een landbouwer in Zuid-Holland verklaart, dat dit middel sedert het jaar 1851 door hem is toegepast en zijne varkens tot dusverre (1 870) voor alle ziekten heeft behoed. Hij had in 1851 lien varkens, en wel 5 stuks van dat jaar en 5 siuks van Febr. 1850, waarvan in de maand Juli 1851 vijfstuks, welke in een weiland verblijf hieldendoor gemelde ziekte werden aangetast, waaronder een in h'eyige mate. Dadelijk werd aan elk dezer 10 varkens gezuiverde salpeter toegediend het aangetaste driemaal daags 3 eierlepeltjes volden nog ge- zonden de halve dosismet dat gevolg dat de vier aangetaste varkens reeds den tweeden dag teekenen van beterschap ga- ven, en de hoeveelheid salpeter trapsgewijze kon verminderd worden. Deze goede uitkomst gaf gezegden landbouwer aan- leiding om in het volgende jaar de salpeter als behoedmiddel te beproeven. Hij gaf dus in het laatst der maand Mei bij toenemende warmte aan ieder zijner varkens tweemaal daags een eierlepeltje vol salpetervermengd in de gewone hoeveel heid wei en karnemelkde varkens bleven alien gezond en werden zeer vet. In 1853 werd hetzelfde voorbehoedmiddel met even gunstigen uitslag aangewend. Van dit voorbehoedmiddel worde edn eierlepeltje 2 maal daags gebruikt van Mei tot Oktober. Bij verschijnselen van de ziekte, driemaal daags 2 eier lepeltjes. (Ziekte-verschijnselen zijn blaauwe vlekken onder den buik). De salpeter (Nitras potassae) komt in den handel voor on der deu naam van Petersburger potasch. Daar zij gezuiverd moet worden, is het beter om haar bij een apotheker dan bij een drogist te halen. Het oude pond (de 5 ons) kost in het groot bij den apo theker 70 cents. Men leest in het Tijdschrift de Volksvlijt: Hoe zeer het gebruik van maaiwerktuigen thans algemeen is in Groot-Brittanjetoont een opgaaf uit East-Lothian in Schotland, dat met eene bevolking van. 40 000 zielen en 70 200 hektaren oppervlakte, zoo groot derhalve als onze Betuwe, in zijne 25 gemeenten 656 graanmaaijers telt. In 1852 werd daar de eerste openbare proef met een maaiwerk- tuig, dat van Bell, den oorspronkelijken uitvindergenomen, en weinigen van de menigte landbouwers die deze proef bij- woondenzullen overtuigd geweest zijn dat de graanmaaijer eene toekomst had. Thans hebben 36 fabriekanten deze 656 werktuigen geleverd. En hoeveel maaiwerktuigen telt men nu in de Betuwe? Een of twee! S. op spoorwegen en in stoombooten is thans in Engeland nog altijd aan de orde, en men blijft beweren dat de wettelyke bepalingendie daaromtrent genomen zijnmeestal worden ontdoken. Van hoeveel belang het echter is om te zorgen, dat de dieren 't zoo bebagelijk mogelijk op reis hebben, blijkt uit de opgaven wat er door de reis verloren gaat. Vroeger rekende men dat op eene reis van 30 uren gaans, van Zwolle naar Rotterdam ongeveer, een vette os 36 kilogram en een schaap 3,5 kilogram verloor. Thans, over den spoor- wegverliest een os op de reis van Edinburgh^naar London 14 tot 21 kilogram. Gemiddeld mag men dus aannemen dat van het oogenblik af dat een vette os de weide of den stal verlaat, hij dagelijks 17 kilogr. in gewigt afneemt, behalve nog het losse vet dat geheel verloren gaat. S. wordt door een Engelschman zeer goed uiteengezet bij gele- genheid van een' aanval op de bescherming die het wild al- daar, even als ten onzent, geniet. Degenen die zich aan de hardvochtige jagtliefhebberijovergevenweiden hun vee, de hazen en konijnen namelijk, zelden op eigenbodem, maar meestal op de velden hunner naburen of die hunner pachters, maar vergeten weidegeld te betalen? En hoeveel nuttigt een paar konijnen? Wanneer men alles wat er, juist niet georberd, maar afgebeten en vernield wordt, daarbij re- kent, houtgewas en plantsoen vooral niet te vergeten, dan verbruikt een paar zulke beestjesin een jaar tijdsjuist zooveel als een schaap behoeft om vet gemest te worden. Het eenige onderscheid is dat een paar konijnen (in Enge land) 1,20 gulden waard is, maar een vet geweid schaap 16 gulden. S. Lezers, zijt gij wel eens in de noodzakeiijkheid geweest geld ter leen op te nemen? In deze vraag moet gij geen belee- diging, geen wantrouwen in uwen financielen toestand zien, want de rijkste man kan soms verlegen zijn om kontantefi ook al heeft hij kisten vol geldswaardig papier. Nog eens dus, moest gij eens geld leenen? Zoo jadan zult ge waar- schijnlijk nu en dan een weigering, maar over het algemeen veel bereidwilligheid ondervonden hebben om u van dienst te zijn. Maar herinnert ge u een voorbeeld dat iemand aan wien gij om driehonderd gulden vroegtu vierduizend gulden aan- boodOns en onzen vrienden die ook wel eens krediet moesten vragen, is zulk een ruim aanbod op een matige vraag onbekend. Deze week echter heeft dit merkwaardige schouwspel zich voorsiedaanen niet met honderdenduizen- den, niet met tienduizenden of honderdduizenden, niet met millioeneu guldens, maar met milliarden, en elke milliard is duizend millioen. Frankrijk heeft geld noodig omgelijk gij weet, spoediger dan bij het vredestraktaat is bepaald, zich d&

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2