Advertentien. QODDlDQ&SQIIKMirQ Item VERKOOIMNG Haarlemmermeer. DRIE KAPITALE IIOEVEN, 3 uitmuntende YVERKPAARDEN, 15 MELKK0EIJEN, eenige UALVEREN Maatschappij van Landbouw. Aanvang van hot Winter-Semester den 8 October. (Q 1038.) Dr. FilRSTENRERG, Director. KAASKOPPEN en PERSEN bij J. G. VAN DEN AREND, PAARDEN, VEE, PLEIMGED1ERTE en V00RYVERPEN van ZEIVELRERE1D1NG, zijn uit de hand te koop 1°. De Hoeve, genaamd: „P0ND0K RAYVA", 2°. De Hoeve, genaaind: „M0DJ0 RAYVA", 3°. De Hoeve, genaamd: RAYVA SARI", €Semeng<le EBeriglen. Amsterdamsche K anaal-Maatschappij REGTSZAKEJV. Ms OPENBARE op Donderdag den 15 Augustus 1872, 's voormiddags ten 9 ure, op t)Antonio Maria's IIocve'', te Haarlemmermeeraan den Bingdijk, bij den Nieuwen Weg naar Haarlem, ten overstaan van den Notaris J. L. VAN DER MOER, van: BOUW- en MELK-GEREEDSCHAPPEN. Deze Verkooping' zal geseliieden tegeu gereede Betaling. HOLLANDSCHE Afdeeling: HAARLEM en OMSTREKEX. Oogenblikkelijk verkeer 57 Scholieren, •waarvan 7 Nederlanders. Vadere Inlichtingen te bekomen bij worden in alle afmetingen gemaakt MET UITMUNTENDE LANDERIJEN, VERKOOPING te HILLEGOM, Bet a a Id a g 1 Xoveiuber 1872, onder soliede Borgstelling. Oogenblikkelijke verligting. I sJvi OOSAX'IfXVJU'MOW. MWOH zaak geheel voor eigen rekeningterwijl aan de deelnemers de kaas, die hun melk oplevert, togen eenen vasten prijs betaald wordt. Ook koopt de eigenaar van de fabriek de melk van de deelnemers tegen een' vasten prijs, dikwijls met teruggaaf van de wei, en drijft de zaak verder geheel voor eigen rekening of voor die eener vereeniging. Het eerste stelsel schijnt het meest gevolgd te worden in Amerika; het laatste volgt men in de nieuwe fabrieken van Derby in En- gelandmaar denkt ook hier tot het eerste over te gaan. In de afgeloopen week is het geld uit de oiferbus der r.-k. kerk te "Win- terswijk gestolen geworden. Ondanks alle aangewende moeite is het der politie nog niet gelukt de roekelooze daders op te sporen. Te De Wijk is eene vrouw die de koeijen was gaan melkenom- ver geworpen door het dier waarmede zij begon, en toen door de geza- menlijke koeijen erg geschopt. De beesten schijnen eene zamenzwering gemaakt te hebben. In den nacht tusschen 5 en 6 Augustus is te Yelsen in het kanaal een man van een der modderbakken gevallen en jammerlijk verdronken. Hij laat eene vrouw en drie kinderen na. In de laatste dagen hebben kwaadwilligen de staarten afgesneden van achttien paarden in verschillende weiden, onder de gemeente ADgerlo gele- gen. De rijksveldwacht deed alle moeite om de schuldigen op te sporen maar zonder gevolg. Het gelukte eindelijk aan den ijverigen hoofdagent van politie Melle, te Doesborgh, een gedeelte van het paardeuhaar te be- magtigendat reeds verkocht wasen zoodoende zullen de daders spoedig gevonilen worden. De schade, door het afsnijden van genoemde paarde- staarten teweeggebragtis zeer groot, wanneer mennagaat, dat er verschei- dene paarden voor aanfok en verkoop bij warendie nu zeker een honderd gulden per stuk minder waard zijn. Eene jonge dochter, die verleden week met haren beminde vanWin- terswijk huiswaarts keerde, gevoelde zich onderweg niet wel, en moest aan den weg gaan zitten. De jongeling spoedde zich om hulp naar eene naburige hoeve; maar toen hij daarmee terug kwam, was zij reeds dood. Men schrijft dit toe aan de buitengewone hitte. In den Haarlemmer-Houtonder Heemstedeheeft een duel plaats gehad tusschen twee zwagers een gepensioneerd 0. I. officier en een stu dent te Delften wel over eene familiezaak. Niettegenstaande de ijverige pogingen der justitieheeft men het tweegevecht niet kunnen voorkomen. Naar men zegt is een van de heeren aan de hand gewond en verbonden door den heelmeester de VY". M.naar wien hij zich met zijne secondanten per rijtuig had begeven. Op de paardenmarkt te Utrecht is een boer door de politie bekeurd, wegens mishandeling van zijn paard. Voor hen, die niet kunnen zwemmen, is het volgende belangrijk om onder de aandacht gebragt te worden. De menschendie in het water vallen en niet kunnen zwemmenver- drinken gewoonlijk doordat zij hunne armen boven het water stekenwelker gewigt het ligchaam doet zinkenDe dierendaarentegenhebben geen denkbeeld en ook niet het vermogen om dit de doen. Wanneer iemand in een diep water valtkomt hij weer boven en zal aan de oppervlakte van het water blijven zoolang hij de armen niet uitsteekt. Indien hij zijn ar men onder waterin elke rigting die hij goed vindt beweegtzal zijn hoofd zoover boven komen dat hij adem kan halen, en indien hij zijne beenen wil bewegenalsof hij liepof liever nog alsof hij trappen opklomzoo zullen zijne schouders boven water uitsteken, en zal hij minder beweging met zijn handen behoeven te maken. Deze eenvoudige handelwijs wordt in de herinnering aanbevolen van alien die in hun jeugd niet hebben lee- ren zwemmenmogten zij genoodzaakt zijn er gebruik van te makenzoo zullen zij er zich wel bij bevinden." Een handswerkman liet zich 's avonds door zijn leerjongen uit den bijbel voorlezen. Eens zeide hij: //jongen, lees toch zoo niet naar den let ter, lees met oordeel, zooals uw eigen verstand zegt dat er eigenlijk staan moet." Den volgenden avond, terwijl de man met de vrouw zat te eten en de jongen, wat het eten betreft, geheel werd vergetenhetgeen wel eens meer gebeurdelas deze hardop-: Ende zietzij aten ende zij dronken maar die hen uit de schriftuur voorlas, dien gaven zij nietsl" //Dat staat er niet, bengel!" riep zijn bijbelvaste meester in drift. //Naar de letter niet, baas, maar volgens mijn verstand moest er dat staan!" Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt oils het volgende medegedeeld Het werk werd in Junij voortgezet met 1560 tot 1665 arbeiders, 20 tot 27 paarden, 12 lokomotieven met 160 tot 185 w»gens, 6 of 7 sleepstoombooten, 1 kabelboot, 60 tot 68 groote en 18 kleine grondschouwen, 45 tot 50 vlethaken, 7 tot 10 stoombagger- vaartuigen en 3 stoompompwerktuigen. Bovendien 6 tot 8 afzonderliike ploegen, te zamen 45 tot 52 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzeehoofden. In het geheel zijn gemaakt 24,401 buiten- blokken (1167 in Jurij), bevattende 66,325 kub. meter (3740 kub. meter in Jumj), en 17,268 binnenblokken (226 in Jumj), bevattende 54,000 kub. meter (722 kub. meter in Junij). Het Noorderhoofd was op het eind van Junij als volgt doorge- trokken Grondstorting van bazalt tot 1200 meter buften het duin. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 1050 meter (43 in Junij). Grondlaag van betonblokken tot 1044.2 meter, tweede laag blok- ken tot 1043.6, derde laag tot 1043, vierde laag tot 1042.4, vijfde laag tot 1041.8, zesde laag tot 1041.2, eerste bovenlaag tot 1040.6 en tweede boven- of deklaag tot 1040 meter. De verschillende lagen betonblokken vorderden in Junij ieder 45 meter. De borstweringmuur op het Noorderhoofd werd gebragt op 712 meter lengte. Het Zuiderhoofd was op het eind van Junij als volgt doorge- trokken Grondlaag van bazalt tot 1156 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 947 meter (37 in Junij). Idem van blokken tot 940.2 meter, tweede laag tot 939.6, derde laag tot 932, vierde laag tot 931.4, vijfde laag tot 930.8, zesde laag tot 930.2, eerste bovenlaag tot 929.6 en tweede boven- of deklaag tot 929 meter. -De twee benedenste lagen betonblokken vorderden in Junij ieder 38 meter, de zes overige lagen ieder 37 meter. De borstweringmuur op het Zuiderhoofd werd gebragt op 772 meter lengte (35 in Junij). In het geheel werden verwerkt: 53,181 kub. meter buitenblokken (3193 in Juny) en 41,426 kub. meter binnenblokken (2647 in Juuij). Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 3,773,389 kub. meter, waarvan 16,898 kub. meter in Junij. In het Wijkermeer waren met 1 Julij gebaggerd 1,017,923 kub. meter (39,316 in Junij); in Buitenhuizen 197,013 kub. meter (8377 in Junij); in het Westelijk Y 1,208,405 kub.^meter (56,5i 5 in Junij). De kanaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y waren in aanleg over 22,722 meter lengte tot A.P. opgetrokken over 19,837 meter lengte (550 in Junij) voltooid over 12,587 meter lengte (350 in Junij) en verdedigd tegen afslag en uitstrooming over 12,137 meter lengte. Zijkanaal C Spaafrndambeoosten Buitenhuizen). Gebaggerd 211,450 kub. meter (1568 in Junij); in aanleg 5359 meter lengte kanaaldijk (265 in Junij). Zijkanaal E WestzaanDe aanleg der kanaaldijken, in Junij ter hand genomen, was op het eind dier maand tbt 640 meter lengte gevorderd. Zijkanaal F HalfwegGebaggerd 278,809 kub. meter, ka naaldijken in aanleg over 8838 meter lengte (100 in Junij), opge trokken tot A.P. over 4560 meter lengte (325 in Junij), voltooid over 615 meter lengte (70 in Junij), verdedigd over 465 meter lengte. Droogmakerij I WijkermeerVan de beringing, lang 16,275 meter, waren op 1 Julij voltooid 15,829 meter lengte en in aanleg de overblijvende 446 meter lengte. Gemaakt 960 meter lengte ringsloot, 1507 meter lengte togt (1027 in Junij), 1457 meter lengte bermsloot, 814 meter lengte kavel- sloot, 1734 meter lengte heinsloot en 760 meter lengte polderweg. Voor den noordelijken stoomwatermolen waron op het eind van Junij 44 funderingpalen geheid. Noordzeesluizen. Gemaakt 3205 meter buitenstortebed (174 in Junij). Idem 24,450 kub. meter metselwerk (883 in Junij). Gesteld 840 kub. meter hardsteen (52 in Junij). Oranjesluizen. In Junij werden geschut7 barken 14 brikken, 35 schoeners, 13 kofschepen, 211 raderstoom-schepen, 354 schroef stoombooten, 4500 tjalken of pramen en 1624 andere vaartuigen, te zamen 6758 schepen; -orige maanden 7199; totaal, sedert de ope ning der sluizen op 18 Maart 1872, 13,957 schepen. Remmingwerken iij de Oranjesluizen. Op het eind van Junij waren 214 palen of schoorpalen ingebeid, terwijl de gordingen voor omstreeks de helft waren aangebragt en op de noordelijke buiten- remming het looppad en de leuning gereed kwamen. Afsluitdijk of Tdarn bij Schellingwoude In Junij werden aangebragt, in bet dijkspronel bezuiden de Oranjesluizen, 2895 kub. meter zand of klei. In den avond van 4 Junij 1872 kwam de digting van het Y tot stand, door middel van een rijsdam in de rigting van den bin- nenberm van den afsluitdijk. Deze rijsdam werd sedert tot boven de hoogste zomervloeden opgetrokken. Den 6 Augustus 1872 stond voor het provinciaal geregts- hof in Noord-Holland te regt H. J. A. Bos, oud 28 jaren metselaar, geboren en wonende te Amsterdam, ter zake van moedwilligen doodslag, na reeds vroeger tot een gevangenis- straf van langer dan een jaar te zijn veroordeeld geweest. Ten laste van den besch. blijkt, dat hij op 31 Maart 1872 des namiddags ten 2'/2 ure, in de tapperij van J. E. Dittmar, in de Kreupelsteeg te Amsterdam, is binnengedrongenen nadat gemelde Dittmar den besch.uithoofde deze in bescbon- ken toestand verkeerde, daaruit vervvijderd had, meergemel- den Dittmar, moedwillig een steek in het regter dijbeen toegebragt heeft, tengevolge waarvan deze veel bloed verloren heeft, dienzelfden dag in het Biunen-Gasthuis aldaar ter ver- pleging opgenomen en in den nacht van 6 op 7 April daar- aanvolgende aan de bekomen wonde is overleden. Zes getuigen werden in deze zaak geboord, waaronder de deskundigen dr. van Merkus Doornik en de heel- en vroed- meester A. Boom. De beschuldigde heeft in de instruktie verklaard dat hij vol- strekt niet ontkennen wil aan den verslagene eene wonde te hebben toegebragt, hoezeer hij dit door den staat van be- schonkenheid waarin hij zich bevond, niet weet De advokaat-generaal jhr. mr. 0. H. Backer achtte het te last gelegde feit voldoende bewezen en rekwireerde tegen den beschuldigde eene veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 5 jaren. De verdediger, mr. F. S. Nyonvoerde verscheidene gronden aan, waarom het op 7 April voorgevallen overlijden niet het gevolg zou zijn der toegebragte verwonding, en be- toogde voorts dat hier slechts aan een wegens provokatie ex- cusabele verwonding te denken viel. Na re- en dupliek heeft het Hof hem den 7 Augustus schul- dig verklaard aan moedwilligen doodslag, op 31 Maart 1.1. gepleegd in de Kreupelsteeg op J. F. Dittmar, en hem> met toepassing van verzacbtende omstandigheden namelijk den op- gewonden toestand waarin de beschuldigde voor het plegen van het feit zich bevond, veroordeeld tot eene cellulaire ge- vangenisstraf van twee jaren. waaronder 1 TSBervie met Beaten en S C H A P E X3 Bmndivagens 2 drie-u'ielde BiarrenB*loegen, EggenSled en Earns, I ten, EmmersTesten en verrlere iioirrv porpm, Schalkwijkerpoort," BBanvlem, VAN in de Hartekamp, te Haarlem, op Maandag 2 Sep tember 1872, van des morgens 10 tot des namiddags 3 ure. Aangifte der in te zenden Vooricerpen wordt schriftelijk en franco verzocht voor of op 19 Augustus, bij den Se- cretaris der Afdeeling. Na dien datum is tot 24 Augustus de Aangifte opengesteld tegen betaling van f 1.voor ieder Num- mer waarnaar gedongen wordt. Aadere Illlicktiugeil zijn te bekomen bij het Bestuur der Aldeeling. Namens het Bestuur, J. Ph. D6LLEMAN, 2e Voorzitter. Mr. F. J. K. VAX HOOGSTRATENSecret. in de bovenstaande Gemeente gelegen en wel bestaaride in eene ROEWMAXSWOXIXG met SCHUUR, ver- dere GET1MMERTEN en ongeveer GO Hectaren BOKJW~ en iniMvi), aan den Bennebroekerwegtusschen den Sloterweg en den Sloterlogt, zijnde het Land Kavels KK, N°s. 13, 14 en 15. Deze Hoeve is te aanvaarden als: Het Bouwlaild schoofbloot en het Weiland met Kersmis 1872 de Gebouwen 1°. Mei 1873 of welligt vroeger. bestaande in eene BOIJWMAXSWOXIXG met SCHUUR, ver- dere GETIMMERTEN en ongeveer 2© Hectaren BOBJIf- en WEBBjANB aan den Venneperwegtusschen den kagertogt en den Sloterweg, zijnde Kavel M, N°. 30; en bestaande in eene BOLJWMAXSYVOXIXG met SCHUUR, ver- dere GETIMMERTEN en ongeveer SO Hectaren HftBIH - en WEBEiAAH aan de Hoofdvaart, nabij het Dorp Nieuw-Vennep zijnde Kavel PP, N°. 3. De beide laatste Hoeven zijn respectivelijk in huur bij Danker Versluijs en Martinus van Sta- veren als: Het Bouwlaild tot 1°. September, het Weiland tot 25 December 1875 en de Gebouwen tot ultimo April 1876. Gegadigden voor den aankoop van een of meer der boven- bedoelde Hoeven worden verzocht zich ter onderhandeling hierover te vervoegen of te adresseren aan het Kanloor van den Notaris J. L. VAN DER MOER, te Haarlemmermeer, in het Hoofddorp. in het Eoclthorster-Btuin, op Dingsdag 13 Augus tus 1872, des morgens ten 10 ure, ten overstaan van den Notaris J. SCHELTUS, van aanzienlijke Partijen sterk in 't Gewas staande WIXTER-AARDAPPELEX te veilen in groote Koopen en Combiuatien. Eenige STOMPEXeene Partij AFBRAAR en eene Partij welgewonnen HOOI. :CvA;J "IE -De slechte spijsvertering is de aauleidende oorzaak van een groot ge deelte van de ziekten van het menschelijk geslachtzij brengt meer kwa- len teweeg dan de geneesheeren er zouden kunnen opnoemen. De slechte spijsvertering ontstaat uit verschillende oorzaken welke door de Holloway Pillen geheel en al beteugeld worden. Zij werken regtstreeks op de maag de leverde ingewanden de nieren en herstellen aldus de trageziekelijke of ongestelde werkingen. Zij geven den eetlust terug die verminderde zij versterken de zwakke maag en voorkomen de moeijelijke spijsvertering, de schele hoofdpijn en andere tallooze kwalen. Zij doen aan elk orgaan zijne wezenlijke en natuurlijke werkingen terug bekomen. De Pillen van Holloway hebben zeer gemakkelijk gezegevierd over de ziektege- vallen.voortkomende uit de slechte spijsvertering die sedert lang aanwe- zig wasen hebben de mannen der kunst van verwondering doen ver- stommeu. Zij zijn een heilzaam Geneesmiddel voor alle mqgelijke slechte spijsverteringen. If 0 80 f 1 86 f 3 - 6.75, 13.50, 20.50. zijn on franco aanvraag A contant te hekomen hij ALEE AP0THEKERS in Holland; alsmede in HOLLO WAY'S ETABL1SSEMENT te Londen, 353 Oxford Street, vroeger 244 Strand. 1

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 3