154 ivnrawii Landltouw. Olst, 13 Aug. In deze omstreken worden de appelen en peren die dit jaar zeer schaarsch zijn, door hollandsche schip- pers tegen 8 of 10 per hektoliter opgekocht. Utrecht14 Aug. Bij den sterken Z. Z. VV. wind en zwa- ren regen hebben in en om deze gemeente de boomvruchten zeer veel geleden; in sommige tuinen lag de grond als be- zaaid er mede; ook hebben de staak-, snij- en 9uikerboonen geleden'; bij de schaarschte van de boomvruchten valt vooral het daarvan geleden verlies dubbel te betreuren. Door den hevigen regen kunnen de hoveniers bijna geen aardappelen delven, en is dit voor de reeds heerschende ziekte nadeelig. Windhantlel in aardappelen. Versing1 van de verwachtin»en omtrent den oogst in 1873 in de provincie Gelderlaud. Wat zijn trichinen? Politick Overzigt, 9 15 Aug. 1872. was over het algemeen dezelfde als in het vorig jaar. Aangevoerd waren den 6 April 14 koeijen, 27 paarden en 3 schapen; den 15 Junij 215 paar- den en 80 lammeren; den 22 Junij 265 kilogr. wolden 9 November 309 koeijen, 211 paarden en 9 schapen den 16 November 220 koeijen, 115 paarden en 28 varkens en den 23 November 71 koeijen, 35 paarden en 9 schapen. Het getal schepen van 10 tonnen en meerin de gemeente te huis be- hoorende beliep 14. Van de stoombootdiensten langs de Ringvaart van Haarlemmermeer woydt door de ingezetenen veel gemak ondervonden. Ook bestaan er eakele gepatenteerde vrachtschippers op Amsterdam, Purmerende en Leiden, wier diensten niet bij reglement zijn geregeld. In 1871 is concessie verleend voor eene sleepbootdienst langs de Ringvaart dezer ge meente doch tot heden zijn geene bijzonderheden daarvan bekend. Middelen van vervoer te land bestaan in Haarlemmermeer nietalleen is er eene vrachtwagendienst van A. Tatesop Haarlem. Verder kan nog worden medegedeeld, dat in 1871 is tot stand gekomen de vcreeniging van het Post- en Telegraafkantoor in deze gemeente. Deze vereeniging kan leiden tot gemak voor do- ingezetenenen men is daardoor verzekerd van het behoud van het Telegraafkantoor. I—"■■T"—.J, In het verslag over het te veld staande Vlasgewns in Ne- derland, op den 27 Junij 1872 nitgebragt in de vergadering der Maatschappij ter bevordering der Vlas-industriegehouden den 1 Julij 1872, wordt ornlrent Haarlemmermeer het volgende gezegd „Waren de resultaten het laatste jaar uit Haarlemmermeer meestal slecht te noemen het in dit jaar aldaar staande gewas schijnt be9temd om den ouden roem van de Haarlemmermeer te doen herleven, ofsehoon daarbij vooral het weder zal dienen mede te werken. lie uitzaai had er meestal in April plaats en bedraagt i/i tot l/3 minder dan het jaar te voren. Zij zouden dientengevolge gemiddeld slechts 1400 hectaren bedragen of ongeveer de helft van gewone jaren. De. opgang is er uitmuntend geweest. Het vlas heeft veelal reeds gebloeid terwijl het jongere gezaaide nog bloeijende is, en ook wilbloem toont. De stand van het gewas is, vergeleken met verleden jaar, oneindig veel beter, daar het vlas algemeen vol staat en eene mooije, zelfs groote lengte heeft. De laatste regen heeft nogtans op den bloei en het nederstrijken van de zwaarste gewassen invloed gehad; desniettegenstaande wordt de afkomst grooter geschat dan verleden jaar. Verkocht werd nog weiuig, tot 525 per hectare is vlas verhandeld." Bovenstaande heeft zich grootendeels in uitkomst bevestigd jammer dat bij het oogsten het weder niet zoo goed gediend heeft als wel noodig was tot een gelieel gelukkig gewas, en men tot heden door de te veel vallende regenbuijen in het laden zeer belemmerd wordt, en dit nog al oponihoud veroor zaakt. Gelukkig staat het overgeblevene grootendeels op schelfl de prijs a 525 hierboven aangegevenbehoort tot de zeldzame prijzen; de lage stand van gezwingeld vlas schijnt daar ook het zijne toe bjjgedragen te hebbenen, dat dit nog het geval is, blijkt daaruit, dat, niettegenstaande de Haarlemmermeer zijnen ouden roem in vlasproductie dit jaar heeft gehandhaafd men nog volstrekt niets van nieuwe huur hoort. Texel, 13 Aug. Het aanhoudend natte weder met harden wind brengt aan het graangewas veel schade toe-, het meeren- deel staat aan sehoven op het land en wacht slechts op zonnig weder om in de schuren te worden geborgen. Ook voor het aardappelgewas is de regen nadeelig; men is bevreesd voor doorwassen hetgeen de knol bederft. De meekrapteelt geeft dit jaar weinig beschot. Dalfsen13 Aug. Werden er onlangs klagten geuit over de lange droogte, thans ondervindt men hier het tegendeel, tot groot nadeel van den landbouwer; imraers akkers rogge en gerst vindt men waarvan de korrel in de aren groen uit- loopt en dagelijks in waarde vermindert. Tot nu hoort men hier niets van de aardappelziekte spre- kende opbrengst belooft veel. De Havezate Junneter groote van 1100 hektaren, heeft in veiling circa 110,000 opgebragt. 'S IlertOg'eilbOSCh12 Aug. De jaarmarkt van heden was niet zeer druk bezocht. Er waren aangevoerd: 34 paarden, 150 rnnderen, 560 biggen18,700 m. wit linnen, 4809 m. graauw linnen en 4200 m. pellen. De handel in vee was vrij geanimeerd; voor linnen was ook nog als kooplnst. Deveilter, 13 Aug. De roggeoogst is in deze omstreken bijna geeindigd. Over het algemeen is de opbrengst ruim een derde meer dan in het vorige jaar en de hoedanigheid wordt zeer geroemd. Ten gevolge van de elders heerschende tongblaar onder het rundvee, werden in den laalsten tijd in die streken geene kalveren aangefokt, zoodat deze thans in dit gewest tegen nooit gekende hooge prijzen worden opgekocht. Vette kalve ren gelden thans 50 ct. (ruw) per /2 kil. De appelen en peren worden door de hollandsche schip- pers tegen 6 a 8 per hektol. opgekocht. Tot ons leedwezen moeten wij mededeelendat de aard appelziekte zich in de laatste dagen zeer ontwikkeld heeft, vooral in de latere onder de vroege soorten men koestert de hoop, dat dit in die soorten, die in de volgende twee maan- den gerooid zullen worden, minder zal wezen hoewel er reeds sporen ontdekt zijn. De aanvoer van eerstgenoemde soorten is zeer groot, oradat, wanneer de aardappelen gedolven zijn, het bederf spoedig toeneemt en de landman er zich daarom zoo spoedig mogelijk van tracht te ontdoen. De raad der gemeente Tiel heeft de hoop op de oprigting eener landbouwschool nog niet opgegeven. Op het verzoek van gedeputeerde staten de aanvraag om een provinciale sub- sidie in te trekkenheeft de raad met algemeene 9temmen besloten dit niet te doen, maar af te wachten, of ook de gemeente Wageningen met de rijkssubsidie zal worden begunstigd en daarna te besluiten. De opgaven uit de provincie Dorsetshire (Engeland)aangaande de ziekte van het vee aldaar, ontvangen, luidenaldus: afdee- ling Wimborne, op 66 paehthoeven: 230 runderen4515 schapen en 57 varkens; Warcham28 hoeven 252 runde ren, 244 schapen, 98 varkenSturminster, 56 hoeven: 535 runderen, 49 schapen, 37 varkens; Shaftesbury, 64 hoeven: 18 7 runderen, 155 schapen, 45 varkens; Shesborne, 9 hoe ven: 92 runderen, 707 schapen, 12 varkens; afdeeling Dor chester, 22 hoeven: 192 runderen, 2996 schapen, 224 var kens; Cerneabbas, 27 hoeven: 308 runderen, 2090 schapen, 66 vajkens; Britport, 5 hoeven: 6 runderen, 647 schapen, 2 varkens; Blondfort, 29 hoeven: 97 runderen, 2035 scha pen 33 varkens. In de vorige week stierven 65 stuks vee en werden 105 aangetast. Er zijn dus alleen in Dorsetshire ruim 200 zieke runderen, 13438 zieke schapen en bijna 600 zieke varkens. Na den windhandel in tulpen in -olie en in effekten komt in ons vaderland nu die in aardappelen I Er is in dit opzigt dus blijkbaar vooruitgang, als men let op het substan- tiele. "Vermoedelijk zal zij ook aan de materiele rigting van Hezen tijd moeten toegeschreven worden. YVaar wij op doe- lenis de verkoop van aardappelengewaste poten te groei- jen en te leveren in het volgende jaar die deze week te Mun- tendam (prov. Groningen) aan fabrikanten heeft plaats gelud, en wel tegen f 1,25 het hectoliter, dus tegen een zeer rna- tigen prijs. De verkoopers schijnen dus nu reeds eenige ze- kerheid te hebben, dat ook in 1873 een goed aardappelenjaar zal zijn. De over het algemeen gunstige verwachtingen die men aan- vankelijk van den oogst koe&terdezijn in sommige gemeenten door den hagelslag van 18 Mei jl. niet verwezenlijkt. In de gemeente Borculo^ stad DoeiinchemEibergen Neede.Buurlo en Zelhem is de rogge geheel vernield en hebben de overige veldgewassen veel geledeu. De rogge werd daarop afgemaaid en voor veevoeder gebe- zigd, en de grond vervolgens met boekweit bezaaiddie. een goeden oogst beloofde. Deo 25sten Junij werd de gemeente Zelhem weder door een zwaren hagelslag geteisterd en ook dit gewas geheel vernieldwaardoor de schade aan beide pro- ducten op/ 81,000 begroot wordt. De geheele schade in de genoemde gemeenten hierdoor veroorzaakt bedraagt ongeveer 200,000. In sommige gemeenten van den Bommelerwaard doen de veldmuizen veel schade aan de te veld staande rogge, haver, garst en tarwe, ten gevolge waarvan deze productendie aan- vaukelijk goed stondeneen middelmatigen oogst beloven. De tarwe belooft een goeden oogst. De rogge, die in de hooge streken door vorst geleden heeft, doet overigens veel verwachten. De boekweit bloeit schoon en belooft een zwaar gewas indien de droogte der laatste dagen geen nadeeligen iuvloed mogt hebben uitgeoefend. De liaver staat over het algemeen zeer gunstig, even als de tarwe: vooral het tarwegewas doet een goeden oogst van graan en stroo verwachten. Van garst verwacht men een middelmatigen oogst. Erwten en boonen stonden goed, doch hebben veel van de droogte geleden. Ook de aardappelen staan uitmuntend en beloven zeer veel. Slechts hier en door wordt de ziekte in het loof waargenomen terwl die zich in de knol nog nergens heeft geopenbaard. Het kool- en aveelzaad belooft een goed gewas. Van den idbak heeft men mede gunstige resultaten te wachten. Het vlas, dat aanvankelijk goed stond heeft veel van nacht- vorsten en later van hagelslag geleden en doet een middelmatigen oogst verwachten. De suikerbieten staan goed en hebben tot nu toe geen last van de muizep. De tuinvrueiiten hebben veel van de droogte geleden. De eerste snede van Haver en gras llet niets te wenschen over en de kwaliteit van het hooi is zeer goed. Het gras in de zpogenaamde broeklanden voldeed minder en had even als dat in de buitenpolders veel van het water geleden. Overigens vond het vee ruime vveide. Van het nagras verwacht men gunstige resultaten. De vrucMboomen hebben over het algemeen veel van de nachtvorsteu geleden. Zij hebben rijk gebloeid maar de oogst zal beneden het middelmatige zijn. Slechts hier en daar be loven de perenboomen een overvloedigen oogst. De noten kunnen als totaal mislukt beschouwd worden. De kersen hebben even als het vorige jaar weinig opgeleverd. Van deperzik- en abrikozenboomenalsraede eenige wijngaarden zijn velen doodgevrorenen beloven eene geringe opbrengst. De pruimenboomen daarentegen zijn goed geladen. Het eiken- en akkermaalshout heeft in sommige streken ook veel van de vorst geleden. Het vee is goed gegroeid en de gezondheidstoe9tand is, met uitzondering van de heerschende tongblaar en enkele andere ziektegevallengunstig te noemen. De prijzen voor het vee besteed zijn zeer hoog en steeds stijgende. De oogst van 1872 belooft dus over het geheel genomen, gunstig te zullen zijn. De landbouwer is over bet algemeen tevreden met den stand der gewassen. De Groninger Courant bevat het volgende: Gedurig leest men in de dagbladen van trichinen, vooral sedert de invoering van het Amerikaansch spekwaarvan het gerucht zegt, dat het die diertjes bevat, terwijl bevoegde on- derzoekers intusschen beweren, dat ze na eene herhaalde mi- kroskopische examinatie tot nog toe ze niet ondekt hebben. Mis- schien heeft menigeen van trichinen nog geen juist denkbeeld en zal eene korte opheldering in uw veelgelezen dagblad, M. d. E.hun welkom zijn. Wat den naam trichine of trichina spiralis betreft, waar- mede de beroemde Engelsche hoogleeraar Owen dit-diertje be- stempelde, zoo beteekent hij hetzelfde, als spiraal-haarlje. Ei- genasrdig werd hij aan dat diertje gegevenomdat het zoo uiterst klein en fijn is en spiraalvormig in zijn blaasje gekron- keld ligt. 't Is een rondaohtig wormpjeevenals andere inge- wandswormen die wij dikwijls bij kinderen waarnemen maar oneindig veel kleiner. Men onderscheidt twee vormende darmtrichinedie 3 N. strepen lang worden kanen de spier- trichine, die een grootte van /2 '/3 N. streep bereikt. Zij kunnen dus naauwelijks met het bloote oog, maar alleen met bebnlp van een goed mikroskoop gezien en onderzocht worden. Ongetwijfeld hebben zij altijd bestaan, en zeker ook wel ziekte en dood veroorzaakt, maar onze kennis van dat bestaan reikt niet verder, dan voor ongeveer 30 jaren. De trichine komt bij onderscheidene dieren voor, zooals bij hon- denratten en rauizen, en aan het verslinden van beide laatst- genoemde dieren schrijft men het wel eens toe, dat varkens ze krijgen. Door het gebruik van varkensvleesch worden de menschen er dan soms mede behebt. Wij zeggen opzettrlijk varkensvleesch, want in zuiver 9pek worden nooit trichinen gevondenzoodat dit laatste zonder het minste gevaar kan worden genuttigd. Ook in de hersens, lever en nieren der varkens komen zij niet voor, zoodat bloed- en leverworst, mits zonder vleesch bereid, ook voHtrekt geen kwaad kan. De zetel der trichinen is uitsluitend het varkensvleesch, en het gebruik van trichiueus vleesch geeft niet zeldrn aauleiding, dat zij in het menschelijk ligchaam overgaan. Voor het naast in de maag en in het d-armkanaalwaar zij groeijen en bin- nen kort op schrikbjrende wijze vermenigvuldigen want men schat het aantal jongen, dat een enkel trichineriwijQe uit eije- reo voortbrengt, op 500 1000. En het duurt niet lans, of d-at jonge gebroedsel verhuist van uit het darmkauaal naar het vleesch of de spierert't geen spoedig ziekte en in vele gevallen den dood ten gevolge heeft. Moeijelijk is het die ziekte als zoodanig te onderkennen en nog veel moeijelijker haar te genezen. De verschijnsglen open- baren zich in een gevoel van matheid of stijfheid in koorts of zenuwpijnen, verschijnselenzoo als men die ook bij rheu- mati9mus en typhus aantreft. Al is men echter omtrent de tri- chiuenziekte in 't zekere, tot nog toe is men onkundig met het middel om die duizende schepseltjes in het menschelijk ligchaam te dooden en onschadelijk te maken. Ouder wor- dende men rekent, na een paar maanden ondergaan de trichinen in het menschelijk ligchaam eene verandering. Zij wikkelen zich in een kalkachtig oinhulselin vorm overeen- komende met de tuin- of huisjes-slak en worden als fijne witte puntjes op de spieren zigtbaar, zoo als prof. Langenbeck te Berlijn in 1864 bij gelegenheid, dat hij efep halsgezwel van iemand opereerde, dat waarnam Opmerkelijk is het, dat de trichinen ook in dat kalkachtig omhulsel nog jaren lang leven kunnen, terwijl zij in dien toestand onschadelijk zijn. Van daar de roorbeeldendat enkele trichineuse lijders als van zelf werden genezen. Van bet hoogste belang intusschen blijft het Om die trichi- nenziekte zoo veel mogelijk te voorkomen. Het zekerste mid- del daartoe is zich van varkensvleesch te onthoudenmaar dat middel is moeijelijk in praktijk te brengen. Het rund- vleesch is voor den arbeidsman te duur en dus tot spek en varkensvleesch moet hij zijne toevlugt wel nemen. Tot nog toe zijn onze inlandsche varkens gelukkig niet met trichinen behebt, en of dat met de Amerikaanschezooals met Hon- gaarschen en met die van sommige streken in Duitschland wel het geval is, moet uit een voortgezet onderzoek blijken. Wij raden in alien geval aan dat onderzoek niet te staken en de resultaten daarvan aan het publiek mede te deelen. Vooral worde opgevolgd, wat door bevoegden zoo dikwijls reeds is aangeraden dat men zicb niet slechts wachte voor het gebruik van raauw varkensvleesch, in wat vorm ook als ham of worst maar dat men het goedd. i. lot de biunenste deelen toe gaar koke of brade. Tegen zulk eene proef is het leven der trichinen niet be- stand. X. In de politiek is het stil, zeer stil. Al de parlemertten hebben vakantie, het eenige dat nog bijeen was, het britsche, is voor eenige dagen insgelijks gesloten; de souvereinen en andere stateuhoofden zijn op de zomerverblijven of in de bad- plaatsenzij reizen en trekken door hunne einene en door andere landen worden gekomplimenteerd officieel en officieus, door de volksmenigte toegejuicht en aangestaard, geven ridder- orden uit beleefdheid of als blijk van tevredenheid over goede spoorwaggons en snel stoomenen komen thuis maar niet vermoeid want het schijnt dat hoe hooger de stand is, welken men in de maatschappij inneemt, hoe beter men tegen reizen kan, en terwijl een eenvoudig burgerman als hij niet hoog noodig heeft 's nachts te reizen, daartoe aan den dag de voorkeur geeft, scheppen keizers en koningen, keizerinnen en koninginnen enz. enz. er blijkbaar behagen in hunne nacht- rust op te offeren en voor of kort na middernacht te vertrek- ken, zonder dat er in het minst iets door henadeeld wordt als zij eenige uren later ter plaatse van bestemming aankomen. Deze onwillekeurige reis- en trekopmerking brengt als van zelve mij tot de reizen van drie europesche keizers: de impe- rator van het Duitsche Rijk, de imperator van Oostenrijk en de czar van Rusland. Deze drie souvereinen, thans zich niet in hunne hoofdsteden bevindende, zullen eerstdaags te Berlijn bijeenkomenwaar de twee laatstgenoemden de gasten van den eerstgenoemde, den oudsten der drie, zullen zijn. Over dit vorstenkongres is reeds zeer veel geschreven en gesproken, en nog vullen de dagbladen, bij gebrek aan beter, dagelijks hunne kolommen met beschouwingen gewijd aan het doel eu de strekking der koriferentie en aan de gevolgen welke zij misschien zal of zou kunnen hebben. Als naar gewoonte staan de gevoelens lijnregt tegen elkander over. Sommigen beweren dat de zamenkomst van Willem, Erans Jozef en Alexander

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2