1872. Vrijdag, 23 Augustus. N°. 34. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Derliende Jaargang. Pi'ijs van het Abonaement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Haarlemmermecr. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven AANBESTKDINGEN. Holl. Ilaatschappij v. Landbouw. Landbouw. Dalfsen21 Aug De rogge- en hooioogst is hier ten einde; wat de ophrengst der rogge hetreft, verklaren de landbouwers in 25 jaar ze niet zoo voordeelig gehad te hebben, zoowel in koren als stroo; enkele akkers hebben in de laatste re- gendagen wat geledendit belette echter niet dat de schu- ren en bergen goed gevuld zijn. Ook het hqoi, waarvan de pachtprijzen verre beneden die van andere jaren waren, heeft desnietegenstaande 1/3 meer opgeleverd en is in deugd- zaamheid wel 3 op de 10.00 pond heter dan in 1871.En kele boekweitakkers worden gemaaid; hiervan is de uitkomst nog niet bekend. IIA A It L E M M E It 11E E It r Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, EEDAXTIE EN TJ1TGAVE BETKEFFENDE, te adresseren aan VAN BO\GA C°.te Amsterdam. tlilerlijle Woen*dag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Zondag j. 1.'s naroiddags ten half vijf ure, is aan de Vijf- huizen in deze gemeente brand uitgebroken in eene onbe- woonde, met hooi en slroo gevulde schuur, toebehoorende aan den korenmolenaar P. G. van Rijn, welke juisl dien na- middag zich met zijn geziu naar Halfweg had begeven. Door de krachtige handelingen van de brandweer en het eenigzins keeren van den wind, is het mogen gelukken den korenmo- lenwelke slechts eenige schreden vaD den brand verwijderd, met riet gedekt en waarvan de omloop bereids brandende was, te behouden. De schuur met haren inhoud was tegen brand- schade verzekerd. van 14 tot 20 Augustus 1872. GEBORENHermanus, zoon van K. Koningen en H. E. Verhoeve. Jan, zoon van P. Veerman en J. Ekkerman. Dirk, zoon van C. van de Wetering en M. Kamerinan. Dirk, zoon van D. Roos en A. S. Schouten. Maartje, Dochter van A. Clay en T. Davidson. Adriana, dochter van A. Kooij en D. van Rijswijk. Anna Elisabethdochter van W. vah Doom en A. E. van der Linden. Johannes, zoon van H. de Bruin en C. van Velzen. Adrianus, zoon van M. den Ouden en G. Versloot. Johannes, zoon van H M. Schouten en M. van der Horst. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van Jan Veer en G. Klei. 1 kind van A. Kom en C. de Jonge. OVERLEDENCornelia, oud een maand, dochter van J. de Rooijen en K. van der Graaf. Grietjeoud 4 maandendochter van J. Riet- veld en J. Vuik. Anna Maria, oud 7 maanden, dochter van H. Ver- baten en H. Tettero. Maria oud 2 jarendochter van L. Lievaart en N van den Berg. Johanna van Breugeloud 43 jarengehuwd met Theodorus van Etten. ONDERTROUWDT. Janzweert (wednr.) met A. Kamerman. GEHUWDM. Schouten met J. v. Eeuwijk. H. Meerburg met J. Jans. J 1. Dinasrlag is in het Hoofddorp afgemaakt en met de noodige voorzorijen hegraven een honddien men vermoedde dat lijdende was aan hondsdolheid. Daar hij goed vast had geleuen hoopt men dat er geen kwade gevolgen van te wacb- ten zullen zijn. Naar men verneemt, zal de jaarlijksche harddraverij aan het Hoofddorp plaats hebben op Ding-dag 10 September e. k. Men verwacht dat ze Hit jaar zal uitmunten door prijzen em premien daar er, staande de Commissie-vergadering, bereids voor eene goede som is ingesehreven. Des moreens zal ge- draafd worden met paard en kar, en des namiddatis door paarden van zessen klaar,. Als de hijdragen van het publiek ruim genoeg zijn zal er denzelfden avond tot besluit een vnurwerk wordpn afsreatoken. Bij de aanbesteding te Haarlem, op. den 17 dezer, van het bouwen eener nipuwe eoncertzaal enz. der soeieteit Vereeniging aldaar, waren 17 inschrijvingsbiljetten ingeleverd. Hoogsle insehrijver was de heer F. J. Dobbe te Amsterdam, voor 69,000; de laagste was de heer B. Zuithof, te Haarlem, voor 57.500 Punten van Behandeling voor de Vprtradering van de Afdeeling Haarlemmermeer der Hottandsche Maat- schappij van Landbouwte houden op Dingsdag den 27 Augustus 1872. des voormiddasrs ten 10 ure, in het Logement De Beursin het Hoofddorp. 1. Mededeeling van ir.gekomen stukkfen, waarbij eene mis sive van het Gemeentehestuurbetreffende het houden der markten te Haarlemmprmeer 2. Aanneming van nieuwe leden 3. Behandeling der punten van beschrijving voor de algemeene veraadering, te 's Gravenhage te houden. 4. Benoeming van afgevaardigden voor de algemeene verga- dering. 5. Verkiezing van twee leden van het bestuur voor de vaoaturen ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren J. Roodenburg en J. van Vuuren, die weder ver- kiesbaar zijn. 6. Verlotina ovn niet van diverse voorwerpeu. De graveur-medailleur van Z. M den Koning, de heer S. de Vries, te 'sHage, heeft aangekondigd de uitaave van een Gedenkpenning ter viering van het zilveren eeuwfeist der Vol- landsche Mantschappij van Landbouw (2130 September 1872). De proef-afdruk van die medadle voldoet in hooge mate, te meer daar de prijs der exetnplaren in zilver, in brons en in wit metaal bijzondcr billijk is gesteld en alzoo ieder belang- stellende in 's lands agricnlttiur zieh gemakkelijk een dergelijk berinnerinirsmetaal in de volgende maand zal kunnen aanschaf- fen. De iriteekening staat tot 1 September a. s. open bij den heer de Vries voornoemd. Den 12 en 13 dezer werd door de Kommissie ingevolge art. 56 van de wet op het middelbaar onderwijs daarmede belast, het eindexamen afgenomen aan leerlingen van de Tuin- bouwschool der Koninklijke Nederlandsche Tuinbouwmaat- schappij Linnaeuste Watergraafsmeer bij Amsterdam. Diplo- maas van bekwaamheid zijn uitgereikt aan J. T. van Ben- them van Hengelo, A. Massink Gz., van Zutphen, en J. A. Nieukerkvan Naarden. Een der leerlingen moestwegens onvoldoende kennis, worden afgewezen. De overgangsexa- mens zijn met goed gevolg afgelegd door M. Blokhuis, van NijkerkA. E. van Rouveroy van Nieuwaal, van Delft, J. G. J. Vorstmanvan Amsterdam, D. Kwast, van Dordrecht, C. Crok, van Alkmaar, F. Kraker, van Zirlau, A. Ruiter, van Grootebroek, L. A. Springer, van Amsterdam, K. de Vries, van Zaandam, P. Fentener van Vlissingen, van Am sterdam, G. A. G. Sutherland Roijaards, van Amsterdam, C. Hisseling, van Sneek, A. J. Rijkers, van Krommenie, en P. Derksen, van Beemster. Drie leerlingen, die zicb voor bet examen hadden aangemeldkonden niet tot een hooger leerjaar worden toegelaten. Uit officieuse bron deelt qns' mede, dat de bevoegde auto- riteit de belangrijke beslissing heeft genomendat de veen- derijen onder Rouveenenz (prov. Overijssel) op nieuw in exploitatie zullen gebragt mogen worden; waaruit voor de eigenaren dier uitgebreide gronden eene belangrijke aanwinst zal kunnen voortvloeijen. Utrecht20 Aug. Heden rnorgen waren op de aardap- pelmarkt de prijzen stijgende en gingen ze redelijk van de hand zij werden verkocht van 2.30 tot f 2.85 per hektol. Hoveniers voeren zeer weinig meer aan. De aanvoer van snij- en suikerboonen uit de dorpen in de omstreken van Amsterdam naar bier is dagelijks zeer aanzienlijk; zij worden met scheepjes aangebragt en vinden gereede koopers. Velen aehten de kwaliteit minder goed dan die van de Utrecbtsche. Hoorn, 14 Aug. Op onze jaarlijksche paardenmarkt wer den aausrevoerd ongeveer 200 stuksde handel was vlug, de prijzen hoog. Zutplien, 21 Aug. De landbouwers in onze streken zijn nu ook bezig met het inhalen van de te veld staande haver. Even als de rogge, stond dit voorname graariprodukt over- heerlijk en brengt het veel op. Van de garst en de hoek- weit, welker oogsttijd thans nadert, beeft men tot heden de beste verwachting. Deventer, 21 Aug. Ten gevolge van de jongste regens en den danrhij geheerscht hebhenden storm, is in deze om streken aan de te veld staande boekweit veel schade toegebragt. De tonsblaar neemt onder het rundvee op de stadsweide steeds zeer toe. Reeds zijn 50 runderen door die ziekt.e aan- getast. 'S Hertowenbosch 20 Aug. In de Langstraat, vooral onder Drunen en Baarihvijk, heeft zich eene besmettelijke ziekte onder de varkens geopenhaardtwaalf zijn er reeds aan gestorven. Door de gemeentehesturen zijn maatregelen genomen om zooveel mogelijk de verspreidiug tegen te gaan. Varseveld20 Aug. Thans is de roggeoogst hier bijna op alle velilen afgeloopen. Het zaad is zeer ruim1 en er is eene verbazende hoeveelheid stroo Men vindt halmen van 2 en zelfs van 2 J/3 meter lengte. De overige gewassen beloven veel. Doesboro-h20 Aug. Wegens het heerschen in het graaf- sehap van de tonghlaar en het klaauwzeer onder het rundvee en de kwade droes onder de paarden, is hesloten de groote lentoonstelling der Mtiatschappij van Landbouw in Gelderland waartoe reeds zooveel toebereidselen waren gemaaktonbepaald uit te stellen. BijaUien echter deze ziekten blijven aluemen gelijk reeds eenige dagen gelukkig hetgevalis, zal de vroeger aangekondigde lentoonstelling in de maand September of October aaustaande voortgang bebben. Zwolle21 Aug. Zwolle's ingezetenen stellen zich veel genoegen voor van de tentoonstelling van bloemen en vruchten, welke den 31 dezer en beide volgende dagen alhier zal ge- houden worden. Eene zoodanige tentoonstelling is in onze stad wel niet geheel nieuwdoch zij werdna eene eerste proeve, uit gebrek aau deelneming en belangstelling, in ver- scheiden jaren niet herhaald. Wij hopen daarom dat deze tentoonstelling, welke door de Zwolsche Tuinlieden-Vereeniging ontworpen is, aan de goede verwachting, welke men er van heeft, zal mogen beantwoorden. De aardappelenziekte begint zich, vooral onder de win- tersoortenook in deze omstreken te vertoonen. Capelle (Langstraat), 21 Augustus. De handel in hooi gaat tot hiertoe zeer slap. De oevers van het Oude Maasje ataan nog vol onverkochte schelften, die door vele landbouwers weldra naar de schuren zullen worden opgereden. De ver- handelde partijtjes bragten /12 per 500 kilogr. op. De Langstraatsche weiboer moge dit jaar geen voordeel (zij het maar geene schade) aan zijtten hooibouw hebbeDde vetweiderij brengt hem daarentegen groote winst aan, daar men het er voor houdt dat dit jaar van 60 tot 100 aan ieder weibeest verdiend wordt. In den Waalwijkschen polder is de elders reeds lang heer- schende tongziekte onder het vee uitgebrokenzoodat ver- scheidene stukken weiland reeds besmet zijn. Ook de besmet telijke varkensziekte beerscht door de geheele Langstraat. Bij den landman Ts. Glijnes te Akersloot zijn in dezen zomer door 4 ganzen 89 eijeren gelegd en daarvan uitgebroed 88 jongenwaarvan er nog 84 aanwezig zijn. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat te Lekkerkerk een kamp scliraal hooiland, groot twee hectaren (bunders) door eene eerste bemesting met Peru-Guano reeds het dubbele der gewone ophrengst, zijttde twaalf groote voeren booi, opleverde. Deze bemesting was gerekend tegen ruim 500 Ned. pd Peru- Guano per hectare, na alvorens het land gedekt te hebben, met bagger of slootaarde. Er is door Lovel aan de fransche academie een ontwerp ingediend om graan op eene nienwe wijze te bewaren. Zijne methode bestaat in het gehruik van groote plaatijzeren cilinders die, na gevuld te zijn, luchtledig worden gemaakt tot op 4 centimeters kwikhoogte. Een sterker luehtverdunning is geens- zins nadeelig, doch eene geringere voldoet niet aan het doel. Bij eene proef werden levende insecten met het graan in de cilinders gebragt, doch na verloop van zes maanden bleek bij de opening, dat'zij door de luehtverdunning gestorven waren, voor zij het graan hadden beschadigd. In de Prov. Gron. Ct. vinden wij het berigt, dat op de onlangs gehouden tentoonstelling te Hoogezand de landbouwers F. Nienhuis te Kalkwijk eu J. Berg te Sappemeer een span paarden verkocht hebben voor de hooge som van 1850. Toe- vallig hadden beide ieder een bijna gelijk paard op de tentoon stelling, 't geen de opmerkzaamheid van een heer tot zich trok waardoor de verkoopers ieder/ 925 voor hun paard hebben gekregen, dat hun anders welligt geen 600 had opgebragt. Door de politie te Harlingen werden 11. Woensdag op den marktdag de ten verkoop aangeboden pondjes boter nagewogen en 80 pCt. van de hoeveelheid te ligt bevonden. Er waren er onder die 3/0 van de vereischte zwaarte misten en vele waaraan /5 ontbrak. De fransche paardenkoopersdie op de jl. Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt tejfen hooge prijzen de beste paarden opkochten en een 8Otal daarvan naar Frankrijk zonden, zijn nu bij de landlieden op het platte land bezig, om de aldaar nog aanwezige jonge paarden op te koopenniet zelden out-, vangen de verkoopers daarvoor f 800 per stuk. Men berigt uit Posen aan de Arnh Ct., dd. 6 Aug.: Eene verschrikkelijke ziekte, de zoogenaamde „Siberische pest", is onder het rundvee uitgebroken, vooral in de gouvernementen KalischRadomoko en Petrokoff. Aangezien in dat land hoegenaamd geen wetten bestaan ter beteugeling van dergelijke ziekten, zoo is het ergste te vreezen. De Pruissisehe regering heeft bereids maatregelen genomen om het overbrengen van genoemde ziekte op baar gebied te voorkomen." De rijks-veearts J. J. U. Smits deelt in het Deventer LV«ekblad mede, dat hij onlangs bij eene huisvrouw eene mond- ziekte heeft waargenomen, overeenkomende met die van het rund, en waaromtrent de arts vermoedde, dat de oorzaak ge- legen zou zijn in het gehruik van melkafkomstig van een koe aan mondzeer lijdende; dientengevolge waarschuwt hij het publiek tegen het gehruik van ongekookte melk, tijdens het heerschen van het mond- en klaauwzeer bij het rundvee.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1