Advertentie n. ffiMIIMiUMP. ROUTES POM PEN, Zeldzaam Goedkonp. 58 Bunders Weiland, 120 BUNDERS, Reukcn-Werkiueid. - 159 - Publiekc Verpuchtjng van Grasgewas en Nawei, Zij die iets te voi'dcren hebben Haarlemmermeer. 3 KAPITALK BOEREN-IIOFSTEDEN Aanvang van hit Winter-Semester den 8 October. (Q 1038.) Dr. FI111STENBERG, Director. KAASKOI'PEiV en PERSEN by J. G. VAN DEN AHEND, L0C0M0BIELEN STOOllDORSCH WERK TGI GEN, op Dingsdag den 3den September 1872, In de maand September aanstaande zullen BIJ INSCHRIJVING WORDEN VERHUURD: Oogenblikkelijk verkeer 57 Scbolieren waarvan 7 Nederlanders. Nadere Inliclitingen te bekomen bij worden in alle afmetingen gemaakt Zoolang de voorraad strekt te bekomen bij D. BOLLliNoordblaakte Rotterdam, en ver der alom. Brieven en Geld franco. met een mes twee belangrijke en vrij diepe steekwonden in den hals toe- gebragt. De dader is door de politie gevat en de kontroleur na genees- kundig behandeld en verbonden te zijn in een rijtuig huiswaarts vervoerd. De beer Holloway, algemeen bekend door zijne pillen en zalf, zal te Londen een ge^ticht laten bouwen, waarin tweehonderd personen uit de burgerklasse kunnen worden opgenomen; de kosten zullen tusschen 70,000 a 100,000 ponden sterling (540,000 a 1,200,000 gulden) bedragen. Ge- durende het eerste jaar zal de edelmoedige gever alle uitgaven dekken en daarna de geheele inrigting overdragen aan een te benoemen bestuur. Te Neuburg ging den heer Coxeter met den heer Throckmorton om duizend guinjes de volgende weddenschap aan. Te 5 nre des morgensbragt laastgenoemde aan den eerste twee schapen, waarvan deze hem des avonds te 9 uren een rok moest hebbeu gemaakt. De schapen werden geschoren, de wol gesponnen, het garen geweven het doek vervaardigd, geverwd en geperst en ten 4 ure aan den kleerniaker gegeven, en 20 minuten vddr 9 uren bragt de heer Coxeter aan den beer Throckmorton den rok geheel ge- reedwaarnn de deze in eene bijeenkomst van meer dan 5000 menschen verscheen. De beide schapen werden gebraden en met het noodige bier aan de fabriekarbeiders gegeven. De weddenschap was gewonnen in den tijd van 13 uren en 20 minuten. De uitgever van de Tilburger Bode deelt in het nommer van 10 dezer het volgend berigt mede//Gisteren bragt ons een heer eene advertentie over een verloren portemonnaiebevattende eene waarde van circa/200 in muntjes en specie. Naauwelijks had deze heer ons kantoor verlaten of een jonge fabrieksgast kwam ons vragen of wij niet wisten wie de portemonnaie ver loren had, welke hij in zijne hand had. Wij gaven hem het adres van den eigenaar, waarheen de jongen zich in een galop begaf. Ter vergelding van zijne eerlijkheid werd hem bijna de helft van het gevondene gegeven. Men berigt, dat den 13den dezer de effektenin der tijd aan mejonkvr. v. W. te Utrecht ontstolen, uit Amerika in drie pakketten per post terug zijn outvangenaan t adres van de heeren Vlaer en Kolen verder aan freule v. W. Twee verpleegden in het gesticht //het Feitenhof" te Elburg, zullen in het huwelijksbootje stappen. Het opmerkelijkst is dat de trouwlustigen te zamen 135 jaren tellen. Op verscheidene plaatsen hebbeu oggeregeldheden plaats gehad tenge- volge der duurte van de levensmiddelenvoornamelijk van vleesch boter en eijeren, zoo ook te Gotha. Op de markt is de geheele voorraad boter en eijeren weggehaald en vemielden de boerinnen die er mede te koop stonden, zijn gevlugt «om de mishandelingen te ontgaan. Uit Luxemburg wordt gemelddat tot nu toe aan inschijvingen voor een monument ter gedachtenis aan prinses Hendrik ingeschreven is voor ruim fr. 20,600. Met de nog verwachte lijsten berekentmen het totaal op minstens 25 a 30,000 francs. Er is thans een comite van uitvoering beDoemd en tevens bepaald, dat het monument zal worden opgerigt in de hoofdstad. Eeue vrouw in George-street (Worship-street) te Londen is tot eene geldboete veroordeeldomdat zij in drie kleine kamers aan 92 slaapgasten logies verhuurde. In een hoofdartikel, voorkomende in eenige der laatste. nummers der Bergen-op-Zoomsche Courantonder den titel: //Hoe komt het dat de Duit- schers sterker zijn en physiek meer ontwikkeld dan wij?" geeft de schrij- ver de red'enen daarvan op populairedoch degelijke wijze aan en resumeert ten slotte aldus: Laat wat ervrees in water lust verkeeren, En de geneverlust in een genevervrees Laat broeilust eindigen in vrees voor baai en veeren, En luchtvrees in luchtlust s die zooveel heil bewees Laat ons den dag aan 't werkde nacht aan 't rusten geven Want orde in de hut geeft kracht en lust in "t leven. Een Engelsch bladDaily Newsbehelst het verhaal eener zondeHinge gebeurtenis te Torre del Greco, uit Rome gemeld, en dat nog niet gelogen- straft is. De bisschop van Ischia, uit Torre del Greco geboortiggestorven zijnde, zou op het kerkhof ter aarde besteld worden. Toen het lijk aan het hek gekomen was, begon het wonderen te verrigteBde lammen liepende stommen spraken enz. De optogt keerde dadelijk omen toen werd het lijk des bisschops in de kerk gebragt en in de plaats van het kruis op het altaar gelegdten einde het volk de zieken konde brengen om ze te doen genezen. Het volk, dat^eene wonderkracht aan het gewaad eu omkleedselen van den bisschop toeschreef, scheurde ze in een aantal stukken totdat er geen lapje meer te zien was. De geestelijke der kerk beproefde te vergeefs de menigte terug te houden en maakte zich eindelijk uit te voeten. Om dertusschen begaf de burgemeester zich met een piket karabiniers naar de plek om de orde te herstellendoch het volk wilde niet vertrekkenmaar riep steeds: //Hij verrigt wonderen! Hij verrigt wonderen!" Een der ker- kelijke personen beklom den predikstoel en predikte zoo goed mog<-lijk tegen de beweging, maar niets mogt baten. Eindelijk hoorde men de kerkklok hevig luiden. De menigte stoof naar buiten om te zien wat er gaande was; de kerk werd onmiddellijk gesloten, en de gewapende magt, die opgekomen was, belette verder alle ongeregeldheden. In het Tyroler bergland, waar de bevolking over het algemeen vrij bijgeloovig is, heeft men voorteekenen van het vergaan der aarde meenen te zien in de geduchte natuurverschijnselen, die aldaar in den laatsteu tijd hebben gewoed; vooral de aardbeving, die er is voorgevallen, heeft grooten schrik verspreid. Te Hall werd op den 7 dezer, des avouds ten ruim 7 ure, de eerste aardschudding waargenomen, die 's nachts ten 11 ure ge- volgd werd door een dergelijk verschijnsel, dat eenige sekondcn achtereen aanhi Id en vergezeld giug door lievige douderslagen en weerlicht. Groote stofwolken werden opgejaagd, deuren en vensters opengerukt en glazen ver- brijzeld. Door de hevige schudding geraakten verscheidene personen van de been. Op den ochtend van den 7 was de barometer sterk gerezen, ook de lucht stond helder, toen plotseling ten 6 ure 20 minuten de grond eene golvende beweging kreeg. Alle boomen begonnen te schuddeu en men zag de spits der kerk duidelijk heen en weer gaan; de beving volgde zeer merkbaar de rigting van het Oosten naar h£t Westen. Op hetzelfde oogen- blik werden te Innsbruck beurtelings zware donderslagen en een dof gerommel vernomen; de huizen dreunden op hunne grondvesten door het onophoude- lijk geraas door het luchtruiin. In de woningen heerschte algemeen een tooneel van verwarring en verwoesting borden eu glazen vielen in stukken, meubels werden verschoven, de kalk viel van de muren, op enkele plaatsen scheurden zelfs de muren vaneen. Niemand kan zich herinneren eoit ge- tuige te zijn geweest van zulke hevige slingeringen van den grond of zulk een zware beschadiging aan vaste en losse bezittingen toegebragt. Jean Verdier en Francisque Bataille, twee fameuse billartspelersza- ten in een kroeg in het quartier de Bercy, te Parijs, tegen elkander te bluffen, dat zij nooit hun meester hadden gevonden. Spoedig was hier het gevolg vandat zij zamen eene monsterpartij aangingen waarvan al de aanwezigen getuigen en beoordeelaars werden. Deze partij duurde vier uren en eindigde ten gunste van Francisque, die dezen avond de ballen scheen betooverd te hebben. Zij caramboleerden slechts bij zijne stooten, terwijl zijn tegenstander, door spijt verblindbij den laatsten stoot een fausse queue maakte. Afschuwelijk niet waar? en dat voor een Verdier. Allen barsten in lagchen uit, wat hun evenwel niet goed bekomen zou zijn als zij niet ruimbaan hadden gemaakt voor den stok van den door drift buiten zich zelf gerakeuden ongelukkigen speler Deze getergd door die tee- kenen van afkeer en door schaamte, wist zijn toorn niet meer te bedwin- gen. Toen hij de omstanders zag wijken en zijn slagen hun doel misten wierp hij zich vol heftigc woede op zijn gelukkigen tegenstandersloeg den billardstok op diens hoofd in stukkenzooaat de arme Bataille ster- vend op den grond viel. Toen trok Verdier een groot mes uit zijn zak en stak dat tot het hand vat toe in zijn eigen borst. Een half uur later waren deze twee menschenniettegenstaande spoedig verleende geneeskundige hulp, niet meer dan twee lijken, en vcrlieten de getuigen van dit afgrij-elijk tooneel de kroegof om op straat de akelige herinneringen er van af te schudden, of om in het huis van arrest over den hartstogt voor het spel na te denken. Volgens de wet tot beteugeling der dronkenschap, vastgesteld in den staat Michiganzijn de tappers verantwoordelijk voor de handelingen van hen, die zich in hunne herbergen te buiten zijn gegaan, en kunnen de vrouwen dienovereenkomstig van de tappers, die hunnen mannen te veel schonken, vergoeding eischen voor de schade-, door de dronkaards te huis veroorzaakt. Zoo is er thans voor het Circuit Court een monster-proces aanhangig, waarbij vijf vrouwen te Kalaragoo van vijf tappers niet alleen restitutie eischen voor al het geld, met de repte, door hunne mannen in die drankwinkels besteed, maar ook 5000 dollars van elk hunner, wegens aangerlgte schade. Paar de regtbanken de bedoelde wet met alle gestreng- heid toepassen, twijfelt men er niet aan of de dames zullen hare zaak winnen, en de vijf heeren tappers gezamenlijk vijf-en-twintig duizend dol lars hebben te 'voldoen. De wet werkt goed; want hare ouverbiddellijke handhaving heeft reeds een massa kroegen doen sluiten, en de tappers een ander, minder gevaarlijk, bestaan doen zoeken. De heer M. Geoflroi St.-Hilaire, directeur van den Parijschen die- rentuin, merkte eenigen tijd geleden op, dat zijne verzameling kleine vogels met den dag verminderde, dock nie'tegenstaande alle pogingen kon hij den dief niet ontdekken, totdat hij eindelijk gewaar werd dat de schuld lag aan een kleinen Afrikaanschen neger, die de kameelen op hun wandelingen ge- leidde. Deze had de gewoonte de kleine vogels levend uit de hand op te eten, en toen hij ontdekt werd, was hij juist bezig een schoonen vogel te verslinden, nadat hij hem eerst geplukt had. Het arme dier had reeds een groot gat in den rug. Drie uren nadat de neger, na een strenge bestraf- fing, vveder op vrije voeten was gesteld, vond men hem in het ba-sin van den zeehond, tegen wien hij een hevig gevecht voerde. De liefhebber van raauw vleesch is onmiddellijk opgesloten. Een nieuwe manier cure stoom te maken. - Volgens de Dresdener Gewerbezeitung is hierop door het Saksi9ch ministerie kosteloos octrooi verleend aan Otto Vogel, te Dresden. Zoodra de uitvinder ocWooi zal hebben veikregen in alle staten waar dit mogelijk is, zal de uitvinding aan het algemeen gebruik worden overgegeven. Wij moeten ons dus tevreden stellen met de volgende mededeelingende ontwikkeling van den stoom geschiedt zonder eenige aanwending van vuur; dientengevolge kan de toestel ook in minder brandvrije gebouwen of plaatsen worden opgerigt, en is dan ook geen schoorsteen noodig. De ontwikkelde stoom kan tot alle verlangde doeleinden, tot het drijven van machines, voor verwarming, enz. gebruikt worden. De stoom-ontwikkelaar voor een machine van 1 a 2 paardenkracht beslaat een oppervlakte van 8 a 10 vierk. decimeter; voor een machine van 10 p. k. l{ a 2 vierk. meter. In hoogstens 3 minuteu kan men uit geheel koud water stoom van 2 atmospheeren overdruk maken. De laatste omstandigheid is voor de kleine industrie van het grootste gewigthierdoor toch is het mogelijk daar, waar een paar uren daags de hulp der machine gevorderd wordt, van den stoom partij te tijekken. De volgens het principe gemaakte stoom zal ongeveer hetzelfde kosten als die op de gewone manier gevormd; aanvoer van brandstof en afvoer van slakken en asch zal men kunnen uitwinnen. Voor zee-stoom- booten biedt de machine van Vogel het voordeel aan, dat de groote ruimte, door ketels en steenkolen ingenomen, kan worden gebruikt voor hetbergen van vrachtgoederen, terwijl men tevens oritslagen zal zijn van het opont- houd, veroorzaakt door het innemen van braudstoffen gedurende de reis. Eivier-booten zullen natuurlijk bij toepassing van dit systeem minder diepgang hebben. Een spoorwegongeluk. Dezer dagen heeft te Soldin (in Pruissen) het volgende spoorwegongeluk plaats gehad. Des morgens te half vier uur passe'erde aldaar eene omnibus, waarin 10 personen gezeteu waren, den spoorweg, doordien men de barriere niet gesloten vond, doch werd door een sneltrein van Bromberg, die in voile vaart kwam aanstoomen, be- reikt. De schok was zoo geweldig, dat de omnibus letterlijk werd door- gesneden en het achterdeel van de omnibus tusschen de locomotief en den tender teregt kwam. Het voorste gedeelte van het rijtuig bleef op den weg liggen, terwijl de 3 paarden niet het minste letsel bekwamen. Men raapte twee lijken en zes emstig gewonden op. De conducteur der omnibus werd nog levend teruggevonden, maar zijne beenen waren afgesneden, een zijner armen verpletterd en zijn schedel als het ware gescalpeerd; hij leefde nog vier uren. Middelenvijl werd het gedeelte van de omnibus, dat tus schen de locomotief en den tender zat, door den trein medegenomen en bevond zich daarin nog een vrouw Schenck genaamd, wier echtgenoot zelf gewond was. Op eenigen afstand van het ongiluk geraakte dat gedeelte van de omnibus los en werd met geweld tegen de leuning van een viaduct geworpen, terwijl de ongelukkige vrouw vermorseld beneden aan den spoor- dijk teregt kwam, waar men weldra haar lijk vond. De slagtoffers van dit verschrikkelijk ongeval zijn ten getale van 8, waarvan er 5 dood en 3 zoodanig gekwetst zijn, dat er geen hoop op redding meer is. 2 personen zijn er met eenige kueuzingen afgekomen. De hierboven genoemde vrouw, die op zoo treurige wijze haar leven eindigde, laat 9 kinderen na, terwijl zij van het lOde zwanger was. Voor eenige dagen redde een handelaar te Sedan de heer Jules Va- rinetmet eiger, levensgevaar, een Duitschen soldaatdiezich in de Maas badende, bijha verdronk. Hij ontving tot belooning zijner menschlievend- heid het Kruis van Burgerlijke Verdiensten van den Keizer van Duitschland, maar zond het terug met een geleidenden brief, die hierop nederkomt »Als ik een Beijer heb gercd, dan deed ik het omdat het mijn pligt was, niet om eene decoratie te ontvangen, zelfs niet van de Pruissische burger lijke orde. Zoo gij de daad wilt beloonen die ik verrigtte door u een soldaat weer te geven, 'daar ik hem het leven redde, geef dan den laatsten Pranschmandien gij als krijgsgevangene in- zekerheid houdtde vrijheid weder. Man voor man gij zijt er mij een schuldig ik eisch hem op." Ongetwijfeld zal de Duitsche keizer in de gegeven omstandigheid, aan het geuite verlangen gehoor geven. Een koopman, die zeer eenvoudigzelfs minder nog dan eenvoudig gekleed gingen wiens echtgenoot daarentegen met de prachtigste en kost- baarste toiletten verscheen, werd eens door een vrieud over dit zoo in het oog loopend verschil aangesprokenIk kan mij niet begrijpen hoe gij u i steeds zoo armelijk in'de-plunje steekt, terwijl uwe vrouw altijd met de meest mogelijke chiqueen naar de laatste mode zich kleedt." //Laat u dat niet verwonderenwas het antwoord, mijne vrouw kleedt zich naar het journaal, en ik kleed mij naar.... het kasboek." REGTSZAKEN. Den It dezer heeft de arondissements-regtbank te Amster dam een gelukkig zeldzaam voorkomend geval behandeld. Trijntje Groenhuisvrouw van Hubertus Johannes Knneweg, is na- melijkovereenkomstig den eisch van het openbaar ministerie, tot een cellulaire gevangenisstraf van vier maanden en tot be- taling van 3 geldboeten a 25 veroordeeld, ter zake van het driemaal moedwillig toebrengeh van slagen en kvvetsuren aan haar vijfjarig dochtertje. Volgens de verklaring van vijf getuigen had de beklaagde dit haar buiten huwelijk verwekt kind herhaaldelijk op een gruwzame wijze mishandeld, door toebrengen van hevige slagen en door knijpen aan de vleeschig- ste declen van het ligehaam. Het kind, dat naar aller getui- genis een lief aanvallig meisje was, had, toen de zaak door toedoen der buurvrouwen aan de politie was aangegeven, een ontzaggelijk aantal blaauwe plekken gezwollen oogen en een besehadiiiden en schrefgeslagrn neus. Heden OVei'leetltot diepe drorfheid van mij, mijne Kin deren en Behuwdkinderen in den ouderdom van 62 jaren, na eene gelnkkige E'htvereeniging van 40 jaren, mijne ge- liefde Echigenoote ANNA KOOIMAN. Haarlem mie r m e e rIt. BIJ IS. 21 Augustus 1872. Eenige Kennisgeving. des voormiddags ten 11 ure, ten Huize van' J. DE WEIJER, aan den Sloterwegop den Hoek van den Spaarnwouderweg te Haarlemmermeer, van; ONGEVEER gelegen aan den Sloterweg, nabij SlotenSeclie AAN°s. 5, 6, 7, 8 en 9en Sectie CN°. 9, in Pereeelen en b ij Combinatien, volgens afbakening. Betaling den 1 November 1872. Nadere irfformatien zijn te bekomen ten Kantore van de Makelaars ELSENHORST en POORTMAN, in den Anegang, Wijk 3, N°. 58, te Haarlem. van of verscHulchsrd zijn aan den BOEDEL van Wijlen MATTIIIJS SPRUITEXBURG vroeger Landbouwer te Haarlemmermeerlaatst te Rijnsaterwoudealdaar den 10 dezer OVei'ledenworden verzocht daarvan v66r den Miersten September aanstaande OPGAVE of BETA- LING te doen ten Kantore van J. HEENK, Notarisreside- rende te Leimuiden. de op den 20sten July laatstleden in Veiling geweest zijnde en afzoilderlijke WONINGmet annexe uitmuntende BOKJ1F- en WMCIVWK.V, te zamen groot ongeveer alles aan elkander bijzotider gunstig gelegen aan den IJwegter zijde van den Bennebroekerweg thans reeds ten deele buiten liuur. Deze Onroerende Goederen blijven inmiddels beneden de ophouding-*om van .f f l.i.OIJ.wit de Hand te Minop. INLICHTINGKN ziin te bekomen (en Kantore van den Notaris F. H. D6LEEMANte Ileemstedewaar de Voor- waarden rler Verhuring in tijds ter inzage zullen liggen. SchalkwijkerpoortHaarlem. en uit de beroemde Fabrieken van de I 111. CLAYTON en SHUTTLEWORTH. Hoofd-Agenten BOEIiE IIIJIDEKOPER Landbouw- en WerktuigkundigenVisehmarkt, bij de Beurs, tironingen De STOOMWEBRTUIGEN van de Heeren G. REIN DERS, Groot-Zeewijkbij Warffum, S. DE CLKRCQ Wz.Haarlem mermeer en anderen, zijn door B. II. uit deze Fabrieken geleverd, IIET LEVEN en Karakter van PhilippuS MelanchtOU, 1 Dl., met Portret. Prijs /2.15, thans f O.SO, LEVEN en DADEN van den Zwitserschen Kerkhervormer Ulricll Zwing'li, 1 Dl. Prijs 1.60, thans ,f 0.40. BLOEMLEZING uit de Gesehrifien van I)r. JI. Luther, verzanHd door Loblink Weddik Din. Prijs f 6.30 thans f HET LAND der Martelaren, Vei'lialen over de Wal- deuzeil der Valleijen, 1 I >1 Prijs/1.90, thans f O.GO in Prachtband thans J" O.OO. MEN V R A A G T: buiten tegen half Septembereen Z1NDELIJKE KELKEN91EID. Zij moet met de Tweede- Meid het werk doen, in een stil deftig Gezin P. G. Brieven franco. Letter A A, bij den Boekhatidelaar J. J. VAN BREDERODE, te Haarlem. Scheele Roofdpijn, veroorzaakt door de Gal; Verzwakkhg van 't Yerstand. Wanneer men door overvloedige gal gekweld wordtof de afscheiding er van niet natuurlijk van den lever voorkomt, en die gal zich met bloed

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 3