1872. Vrijdag, 30 Augustus. ]\K 35. VAN AAN LANDBOUW, GEIEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Haarlemmermeer. XXXAjU^ sasi Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der Advertentien van 10 regels 75 Centelke regel meer 12 Cent. Aan de Vereenigde Vergadering van Rijnland. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 21 tot 27 Augustus 1872. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAX BO AG A C0., te Amsterdam. WJiterl{Jk Woentdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Mr. Jacob Pactms Amersfoohdt, Hoofd-Ingeland-PIaats- vervanger van RijnlandHeemraad van den Haarlemtnermeer- polder, geeft eerbiediglijk 'te kennen hetgeen volgt: Toen de ondergeteekende in 1866 (destijds als burgemees- ter van Haarlemmermeer) klaagde over den hoogen boezem- sland van Rijnland en aan Uwe Vergadering verzocht afdoende middelen aan te wenden om het peil van Rijnlands boezem benoorden den Rijn voortdurend te houden op hoogstens 0.50 MA P.had hij daarbij vooral het oog op de nood- zakelijkheid der verbetering van de uitwatering te Katwijk. De Vergadering droeg het onderzoek dezer vraag op aan de heeren Conrad, Reuvens en Stieltjes De raad, door deze heeren gegeven en uiigebragt in hun rapport van 1868, komt neder op het woord al'wachten". Zeer teregt heeft Uwe Vergadering sedert begrependat afwachten tijd en geld verliezen isen van die heeren een nader advies gevraagdom het waterbezwaar spoedig op te heffen. Dit advies is tbans (in 1872) gegeven en komt neder op hetgeen reeds in 1866 (dus zes jaren geleden) door den on dergeteekende werd verlangdverbetering der uitwatering te Katwijk, zoo door natuurlijke lozing als door stoomgemaal". Het tegenwoordig plan der ingenieurs is veel omvattend het wil graven een nieuwen Rijnmond aan wiens einde een kolossaai gebouwdat natuurlijke lozing en stoomgemaal in een ligchaam vereenigt. Tot de uitvoering van dit plan zal een zeer hoog en breed duin moelen worden vergraven tot op de diepte van het stroombed der tegenwoordige rivier; de bestekkeu en teeke- ningen zullen daartoe moeten worden vervaardigddoor Uwe Vergadering zal daarover moeten worden beraadslaagdUw besluit zal moeten worden goedgekeurd door de Staten van twee provincien, welligt ook door het Rijkeene geldleening zal daarvoor moeten worden gesloten; een aannemer worden ge- vonden, en eindelijk de zaak zelve moeten worden uitgevoerd. Het is daarbij niet zeker, dat de tegenwoordige voorstellen der ingenieurs allien overweging zouden verdienenimmers het denkbeeld zal bij velen, even als bij den ondergeteekende, kunnen opkomen, of niet, zoo men toch tot het graven van een nieuwen Rijnmond besluit, de plannen van 1570, 1629, 1740 en later overweging verdienen, waatbij (althans in de eersten) open sluizen waren ontworpen, en dus niet alleen het uitwaterenmaar ook bet uitvaren van den Rijn deukbaar was geacht. Dit denkbeeld is in 1872, voor het Y te Vel- zen, op het punt van te worden verwezenlijkt, door het daar- stellen der zeesluis te Ymuiden. De Hollandsche ingenieurs van voor twee eeuwen schroom- den niet, met meer beperkte middelen van uitvoering, te Katwijk een breekwater en haven voor te stellenwelker in- rigting nog door vele deskuodigen van den tegenwoordigen tijd voor een meesterstuk wordt gehouden Terwijl de plannen van Rijnland in 1872 zieh met kokers en kleppeu vergenoegen, die alle denkbeeld van varen ten eeuwigen dage uitsluiten, hebben de oude Hollanders gedacht aan de vaart uit een vrijen Rijn naar open zee, hetgeen al thans mij ondergeteekende voor de belangen van de bevolking van Rijnland veel verkieselijker schijnt. Wat er nu ook gebeurehet beramen van a! deze maatre- gelen en hunne uitvoering zal veel tijd vorderen. Zoo men daarvoor slechts eene tijdruimte van vijf jaren aanneemt, komt het den ondergeteekende voor, dat zulk een tijdvak niet te ruim is geraamd. Intusschen zal de bestaande toestand zeer schadelijk blijken voor vele ingelanden van Rijnland zoo benoorden als bezuiden den Rijnde landbouwer blijft zuchten onder te hooge wa- terstanden; de polderkassen worden jaar aan jaar bezwaard door hooge kostendie men besteden moet aan kaden en wegen. Deze kosten bedroegen alleen voor den Haarlemtnermeer- polder (blijkens hierachter gevoegden Staat) voor de jaren 1865 tot 1871 de beduidettde som vanf 135,912.19s Zij zijn in dien polder geraamd voor 1872: Boorden Ringvaart 12,020 Verhooging Jaagweg. 9,000 Gelijkmaken Ringdijk 3,800. Ophooging weg Leimuiden. 1,000 Polderkaden1,000.— 26.820.— Dus van 1865 tot 1872 162,732.19 s Teregt wordt door Dykgraaf en HoogheemraHen in hun rapport van 24 Augustus 1872 er op gewezendat het ge- maal aan den Paardenhoek door ingenieurs wordt geacht voor drie-vierde tekort te schieten in de taak die men het heeft opgelegd, en uit deze omstandigheid is niets dan onheil voor den waterstand van Rijnland te voorzien. De ondergeteekende heeft sedert vele jaren en nu onlangs weder bij eene inspectie der Katwijksche sluizen er over na- gedacht, of er niet, naast deze sluizen, een stoomgemaal te plaatsen zoude zijn, hetwelk hare werking nimmer belemmerde, haren bouw geheel ongemoeid lieten toch in star.t zoude zijn om deze bestaande sluizen te gebruikenom ten alien tijde (uilge£onderd bij stormvloeden of springgetijden) het water van Rijnland, ook tegen den vloed in, naar zee te loozenin zoodanige hoeveelhedendat daardoor het water bezwaar van Rijnland, zoo al niet geheel werde verholpen, althans de waterstand zoodanig werde verlaagd dat de hoogste boezemstanden daardoor, althans het grootste bezwaar zouden verliezen. Hijondergeteekendehad steeds daartoe het oog op de- zelfde centrifugaalpompen met hevels, waarvan in de nadere adviezen der ingenieurs wordt melding gemaakt. Hij vermeent dat deze werktuigen, in genoegzame ltoeveel- heid en sterkte, geplaatst naast den keermuur der binnensluis (ongeveer op de plaats waar thans de loods staat tot berging van werktuigen en scbotbalken) in staat zouden zijn om te kunnen verplaatsen eene hoeveelheid van minstens 1500 M3 water, ter hoogte van 1.5 M in de minuut, hetgeen in het etmaal maakt 2,160,000 M 3, dus ongeveer de helft der hoe veelheid in de nadere adviezen verlangd. Deze werktuigen zouden kunnen worden geplaatst binnen edn jaar tijdruimte, zonder helangrijke vergravingenen zou den op het hoogste berekendgeeue drie ton gouds behoeven te kosten. Zij zouden maken dat de thans bestaande sluis ten alien tijde dienst zoude kunnen doen, ook wanneer de door de ingenieurs voorgestelde nieuwe Rijnmond zoude gemaakt worden; immers de centrifugaal-hevelwerktuigeneens aan de oude sluis geplaatst, en voldoende werkende, zouden in min- dering komen van die aan de nieuwe sluis te plaatsen, en dus zouden de kosten, hier besteednimmer weggeworpen, maar steeds nuttig zijn. Daar de ondergeteekende in dergelijke helangrijke zaken ongaarne op eigen opvatting alleen vertronwt, heeft hij den raad ingenomen der firma W. C. K. de Wit, civiel-ingeni- eurs te Amsterdamin dit vak zeer gunstig bekenden die onlangs voor de stad Amsterdam de provisioneele uitmalings- werken aan het Yten genoegen der stedelijke Regering, binnen zeven weken hebben daargesteld. Die heeren hebben hem, ondergeteekende, verklaard, bereid te zijn om te Katwijk werktuigen te bezorgen, die, naast de bestaande sluizen geplaatst, het bestaande waterbezwaar zoo niet geheel zullen opheffen, dan toch merkelijk verligten; zij tneenen zulks binnen e£n jaar tijds te kunnen volbrengen en zijn bereid, zoo zulks verlangd wordt, daartoe aan Rijnlands bestuur plan, teekeningen en globale raming over te leggen, tot welk een en ander die heeren meenen eene maand te zullen noodig hebben. De ondergeteekende meent dat de opgaven der heeren de Wit vertrouwen verdieDenen zoo daaraan uitvoering werde verleendzoude Rijnland, welligt uog voor den winter van 1873, kunnen voorzien zijn van een kraohtig watergemaal dat, zoo al niet geheel afdoende tot algeheele opheffing van waterbezwaar, althans den toestand dragelijk zoude maken voor den tijddie er noodig zal zijn tot beraadslaging over een uitvoering der werkendoor de ingenieurs in de nadere ad viezen voorgeslagen. Om al deze redenen verzoekt de ondergeteekende dat het Uwe Vergadering moge behagen 1°. Gevolg te geven aan het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemradenom aan een deskundige op te dragen een uitgewerkt plan en begrooting te ontwerpen ter uitvoering der door de heeren ingenieurs in hunne nadere adviezen aange- geven denkbeelden, met zoodanige wijzigingen als welligt tot het daarstellen van eenen bevaarbaren Rijnmond zouden kunnen leiden. 2°. Aan Dijkgraaf en Hoogheemraden op te dragen het in overleg treden met de firma W. C. K. de Wit, te Amster dam, tot het daarstellen van zoodanige uitmalingswerken aan de bestaande sluis te Katwijk, als, reeds in 1873 zouden kunnen strekken tot leniging of welligt tot wegneming van het dreigend waterbezwaar. 't Welk doende enz., Haarlemmermeer, Badhoeve, 26 Augustus 1872. (get.) Mr. J. P. Amebsfoordt. Met eene Bijlage. Overzigt van Kosten, gemaakt door den Haar- lemmermeerpolder, ten gevolge van de hooge Waterstanden in Rijnlands boezem. Jaartal Verhooging Jaagweg en Bermen. Verbete ring Ringdijk. Verbete ring Polderkaden. Ringvaarts- boord Schinkel- polder. Onderhoud Ringvaarts- hoorden. 1865^ 1866 1867 1868 1869 1870 1871 w v 4,663.89* n 18,815.40 a 6,849.45 8,599.44 9,229.72 11,582.42 3,260.— 193.50 943.45 523.80 104.90 2,001.70* 2,448.90 2,046.75 1,524.02* 297.15 752.30 7,004.42 5,596.60 7,889.53* u 9,216.28* 9,414.26 10,507.40* 12,546.85 59,740.30* /4,920.75 6,602.25* /2,573.47* /62,175.41* Te zamen 135,912.19s. Het onderhoud aan bet Schinkelboord is sints 1868 opge- noraen in het gewoon onderhoud. Het verbeteren van den Ringdijk, bestaande in het gelijk maken van de taludsis meermalen opgenomen bij het ver- hoogen van den Jaagweg en Bermen. Deze Bijlage bchoort bij het Rekwest van Mr. Ameksfookdt aan de Vereenigde Ver gadering van Rijnland, van 26 Aug. 1872. Naar men verneemt heeft Ds. G. Boer, te Onderkerk aan den Usselvoor het beroep naar de Hervormde gemeente Haar lemmermeer bedankt. Voor de maand September zijn de predikbeurten in de Her vormde kerk aldus geregeld 1 Sept., 's namidd. 2 ure, Ds. van der Palm; 8 Sept., 's namidd. 2 ure, Ds. De Mazure; 15 Sept., 's namidd. 2* ure, Ds. v. d. Palm; 22 Sept., 's namidd. 2 ure, Da. Swa- lue; 29 Sept., 's voorm. half 10 ure, Ds. van der Flier. GEBOREN: Elisabeth, dochter van A. Goorden en A. J. Bus Eli sabeth, docbter van J. Keijzer en S. Slagman. Barend zoon van K Wegman en H. Nieuwkoop. Adriana, dochter van P. Oosterom en A wI8'rrT,Johann»a/ d0Cht,e,r van P- Bijma ,n A- KemP- Louiszoon van W. Tabak en M. van Beusekom. Petronella, dochter van .J. van der Linden en M. Mulders. Tjerk, zoon van H. A. Hanedoes en E. C. Pape. OVERLEDENAnna Kooiinanoud 62 jarengehuwd met B. Buis Johannaoud 5 maaudendochter van H. Edelaar en A. van Graas Klaas oud 3 maauden, zoon van F. Kooiman en H. Dirkmaat Rosina oud 9 weken, dochter van H. Raaphorst en P. Zaal. Hendrikus oud 7 weken, zoon van M. Bakx en E. Verboom. Neeltne, oud 6 iaar' doch ter van B. van 'tHof eu H. Vaalburg. Hendrika, oud 3 iaar dochter van a Oldenburg en W. Meulekes. - Willem, oud 4 mSenzoon van W. Schreuder en J. Los. - Dirlqe, oud 9 maanden, dochter van C. Marbus en J. Rietkerk. ONDERTROUWD W. van Dam met T. B. Huijts. P. de Giermet L. Boer. J. Koning met A. Roodenburg. GEHUWD: J. Faas met M. Mooij. J. Molenaar (wednr.) met T PlakmSn (wed.) Jl. Zondag avond had er te Sloten, nabij de rolbrug over de Ringvaart van Haarlemmermeer, een droevig ongeluk kun nen plaats hebben. l)e landbouwer W, Noomen alhier ivoonach- tig, op dien avond met zijn zoontje van Amsterdam komende rijdenis met paard en tilbury in de daar aanwezige diepe sloot geraaktdoeh gelnkkig met het kind na veel inspanning daaruit geredhet paard heeft men ook behouden op den wal gekregen, maar de tilbury was zoo erg beschadigd, dat hij die heeft moeten achterlaten. Meer dan eens heeft men reeds klagten aangeheven over de weinige voorzorgenwelke op die plaais genomen zijn ter voorkoming van dergelijke ongelukken, 't zij door goede verlich- ting, of door aldaar eene stevige leuning te plaatsen, omdat die sloot eenigzins voor een aldaar staande heg uitspringten bijgevolg in den weg ligt. Naar men zegtis het reeds meermalen gebeurd dat daar rijtuigen te water zijn geraakt. Jl. Maandag middag en avoud hebben er over de Haarlemmer meer onophoudelijk zware onwefirshuijenvergezeld van stort- regens, gewoed. Ongelukken heeft men niet te betreuren; alleen is de bliksem ingeslagen bij den landbouwer W Claij, in een ben; met granendoch zonder bfand te veroorzakenmaar een zieh op dat oogenblik daaVin bevindend werkman is daardoor doof geworden. 's Avonds zag men in de zuidelijke rigting van Aalsmeer een fellen brand woeden; in den beginne ver° moedde men dezen in den polder gelegen was, hetwelk echter later is gebleken achter den Aalsmeerderpoel te zjjn geweest.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1