Advertentien. - 142 Gebr. BOSbij den Cruquius VL OT D EEL EN, Greenen Dorscbvloer-Deelen Landbouw. Blokzijl27 Aug. De hooioogst der tweede snede heeft thans in deze omstreken een aanvang genomen, en laat zich, vooral wat de buitenlanden of uiterwaarden betreft,' zeer goed aanzien. Zelfs denkt men, dat het, bij eenig gunstig weder, de eerste snede zal overtreffen. €}emeng'cle Bferiglen. B. BUIS. leveren it contant: 1 X 11 16 Vt. a 1,— per Stuk. 1 X 11 20 Yt. k f 2.50 per Stuk. By de vele en velerlei zaken, door den Geroeenteraad van Haarlemmermeer te behandelen en daaromtrent besluiten te nemen, bekleedt de toepassing der noodige gezondheidsmaat- regelen, voor zooverre zulks bij gemeentevprordeningen kan bepaald wordeneeoe vooroame plaats. Het gebruik van onzuiver water uit alooten togten en vaar- ten wordt algemeen door deskundigen erkend van een boogst nadeeligen invloed te zijn op het behoud der gezondheid. Bij het heersehen toch van epidemische ziekten is het gebleken dat langs vaarwaters de grootste sterfte plaats had. Natuur- lijk is het daarom dat er op het drinkwater in eene gemeente toezigt gehouden worde, ter voorkcming van besmettelijke ziekten. Niet minder echter n,adeelig voor de gezondheid zijn de uitwasemingen van verschillende mest- en vuilmshoopen. Wen- schelijk zoude het zijn dat iedere asch- en mesthoop op zulk een afstand van de woningen werd aangebragt, dat de uit wasemingen de bewoners niet konden hinderen. Doch veelmalen ziet men bij de arbeidswoningen alhieren niet alleen daar maar ook bij groote landhoeven zelven, deze hoopen soms in de onmiddellijke nabijheid der huisdeur liggeu, zoodat men vergast kan worden op een geur eenigzins overeenkomende met de onwelriekende walmen die opstijgen uit de stadsgracht te Amsterdam. Waarom deze mestvaalten niet zoo ver moge- lijk van het huis verwijderd, in den afgelegensten hoek van den tuin? Uit onreinheid, morsigheidhet drinken van on zuiver water en het inademen van bedorven lucht ontstaan de meeste en de jammerlijkste kwalen. Nu wordt er echter gevraagdWaar moet ik dagelijks met de asehpot heen? Ik heb maar een klein onbeteekenend hoekje grond voor tuin; om daarin telkens kuilen te spittenten einde de asch daarin te werpen gaat mij wel wat aan't hartimmers zoodoende blijft er van mijn grond, waarop ik eenige groenten teel, uiets over. Op die gevulde aschkuilen groeit niets, en om die asch gelijkmatig over mijn tuintje te verwerken, dat doe ik ook niet, want daarmede bederf ik den grond. Boven- dien, die aschplaatsen worden verzamelingen van allerlei onrein- heden. In de slootentogten of vaarten mag ze niet geworpen worden; mijn buurman wil ze niet top zijn land hebbenwaar moet ik dan met al die asch heen? Te Amsterdam, Zaandam, enz. bevinden zich gebouwen, waar het voorgaande vuil verzameld wordt. Eere daarvoor aan wijlen SarphatiZou het nu niet mogelijk zijn, of zou het welligt te veel kosten? dat in de meest bebouwde gedeelten van Haarlemmermeer groote aschbakken in de middel- punten van die plaatsen gevestigd en de ingezetenen verpligt worden te zorgendat daar hunne asch werd ingestort? De veldwachters zouden met geringe moeite de naleving der verordening kunnen nagaan. Op andere plaatsen, waar de asch alzoo verzameld wordt, houdt men met kracht de hand er aan, met het oog op de gezondheid der menschen en het ontvangen van percenten winst, welkc de onderneming ver- schaft. Het zou kunnen zijn, dat op dergelijke wijze ook de asch in Haarlemmermeer later geld waard ware. Bij beschikking van 27 Augustus 1872 N°. 144, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken de vergnnning voor eene stoombootdienst tot vervoer van personengoederen, vee en geldswaarde, van Aalsmeer naar Amsterdam en Leiden en terug, vroeger verleend aan J. Knijff Az., te Zoeterwoude verklaard te zijn vervallen. Deveilter, 26 Aug. De ziekte onder de varkens heerscht steeds in deze omstreken. Er zijn verscheidene landbouwers die al hunne zwijnen verloren hebben. In de laatste dagen zijn er weinig gevallen van tongblaar of klaauwzeer onder het rnndvee voorgekomen. De 130 door die ziekte aangetaste beesten zullen weder binnen eenige dagen grootendeels naar de Bolwerksweide worden overgebragt. In de andere weiden is het vee steeds zeer gezond. 27 Aug. Tengevolge van de steeds heerschende groote nit- voer van rundvee zijn de prijzen ter weekmarkt van heden weder/5 a10 per stuk gestegen. Er zijn nu reeds vetweiders, die het vee in het voorjaar duur hebben ingekocht en toch reeds 50 pet. er aan verdienen kunnen. Men verwacht nog hoogere prijzen daar reeds zeer veel vee verkocht is. De boekweit wordt in deze omstreken reeds gemaaid. Men verwacht een middelmatige opbrengst van dit produkt. De honigoogst is niet zoo groot als men aanvankelijk ver- moedde. Intusschen staat de heidebloem in vollen bloei en zelfs daaruit kunnen deze nijvere insekten zeer veel honig ver- zamelen. 's Ilcrtog'cilboscll27 Aug. Te Waalwijk neemt de tong blaar in den buitenpolder zeer toe, doch tot dusverre stierven de aangetaste runderen er nog niet aan. Ook de ziekte onder de varkens, aanvankelijk alleen in Drunen en Baardwijk heer schende, breidt zich uit over Besoyen en Yrijhoeven-Capelle. Capelle (Langstraat), 26 Aug. De veldmuizen nemen in de wei- en bouwlanden op achrikbarende wijze toe, zoodat het veevoeder, ook door de aanhoudende felle droogte, zeer schaarsch begint te worden. Op vele plaatsen worden de lan- derijen als het ware omgeploegd, en het gebeurt niet zelden dat geheele nesten dezer lastige bezoekers voor en achter de zeis der maaijers loopen. Men maakt hier en daar in de voren kleine diepe putten met steile en gladde wandenwaarin me- nige muis den dood vindt. Met het hooijen van de toemaat of het nagras heeft men hier en daar een begin gemaakt; de opbrengst zal over het algemeen niet groot zijn. Het knollegroen dat op de rogge- akkers is uitgezaaid en dat door den vroeg ingevallen oogst heerlijk voor den dag kwam, begint thans veel te lijden. In de vorige week is voor het eerst in de Hoogeweide, binnen de gemeente Utrechtde longziekte onder de vette en melkkoeijen uitgebrokeu. Twee der aangetasten zijn onteigend en afgemaakt, evenals twee runderen onder Ondwijk waar men dacht dat de ziekte geweken was. De tongblaar vermindert veel, doch blijft hier en daarnog bestaan. Onder de herstelden zijn nog vele kreupelen die het klaauwzeer er bij gekregen hebben, aan welke kwaal er nog al sterven, zoodat de toestand onder het vee over het geheel nog al te wenschen overlaat. Hoorn26 Aug. Door den raad dezer gemeente zijn ter verlevendiging der maandagsche veemarkt preraien uitgeloofd tot een bedrag van/400 'sjaars, aan hen die gedurendeeen jaar het meeste vee ter markt aanvoeren en aan hen die in datzelfde tijdsbestek het meeste vee koopen. Reeds heden waren da goede gevolgen zigtbaar, daar 240 schapen, eenige kalveren en een koe waren aangevoerd, welk vee vlug werd verhandeld tegen hooge prijzen. Op een stuk bonwland, groot 2 hektaren 28aren, van den heer J. Straver, burgemeester van Meeuwenop den Bies- heuvelzijn door 38 personen, waarvan 8 beneden de 15 ja- renop een dag 85 hektditers zand uitgedorscht waar- voor gewoonlijk drie dagen benoodigd zijn; voorwaar een tee- ken, dat in deze dagen van onwil, nog trouwe arbeiders ge- vonden worden, die onder eene goede behandeling lust te over hebben om flink voor hunnen meester de handen uit de mouw te steken. In de provincie Dorsetshire zijn "thans 13,000 stuks vee ziek aan de tongblaar en het klaauwzeer. De schapen lijden het meest. Volgens een opgave, ontfeend aan mededeelingen van een marseillaansch handelshuis in granen dat als goed ingelicbt kan worden aangemerktzal de graanoogst van 1872 in Frankrijk allerwaarschijnlijkst in 42 departementen zeer goed, in 37 goed, in 3 tamelijk goed en in 3 andere middelmatig uitvallen. De graanoogst in die 85 departementen waaronder Elzas-Lotha- ringen, Menrthe, Moezel en Algerie niet begrepen zijn, strekt zich over eene oppervlakte van 15 millioen hektaren uit. Sellino'en, 25' Aug. Voor eenige woken is op den stal van deu laudbouwer J. E. Oorthuis alhier eene koe dol ge- worden, die na onderzork van den districts-veearts Billroth en onder toezigt der politie is afgemaakt Aan de overige koeijen van genoetnden Oorthuis zijn toen, als voorbehoed- middel tegen deze vreeselijke ziekte, doldranken toegediend, welke niet die uitwerking hebben gehadwelke men er van gewenscht had. Immers, heden vertoonen zich op denzelf- den stal wederom verschijnselen van dolheid bij eene tweede koe, waarvan door den eigenaar bereids aangifte is gedaan bij den burgemeester van Vlagtwedde. Daar deze koe nog gisteren met ongeveer 30 andere koeijen in dezelfde weide heeft gegraasd, vreest men voor andere gevolgen van deze be smettelijke ziekte. Men leest in de Amsterdarmche Courant: Wie zich met eigen oog van de resultaten der nieuwe snoeiwijze van vruchtbooruen overtuigen wil, bezoeke eens de vruchtboomkweekerij Pomona van den heer Jae. P. R. Gale sloot, aan het einde van het Mennonietenpad buiten de We- teringbarriere alhier. Men vindt er thans de jonge vrucht- boomen in voile pracht, en merkwaardig is zoowel de kwan- titeit als, en vooral, de kwaliteit en schoonheid der vruchten. De heer Galesloot, die, te midden zijner drukke bezigheden zijne bezoekers met de meeste heuschheid ontvangtis een zeer wetenschappelijk man, theoretisch geheel op de hoogte van aijn schoon vak en volijverig om belangstellenden alle aanwijzing en uitlegging te geven van hetgeen zijne uitmun- tend ingerigte kweekerij oplevert. Wie, zotiden wij bijna dur- ven vragen, zag ooit in een betrekkelijk klein bestek zulk een overgroote menigte soorten appeleu- en perenboomen bijeen zoo zorgvuldig onderhouden, zoo rijk beladen, dank zij de oordeelkundige behandeling en snoeiwijze? Inderdaad, de kleine moeite der wandeling wordt ruim beloond door hetgeen. in de vruchtboomkweekerij Pomona, onder geleide van den heer Galesloot, te zien en te hooren is. Wie zijne kennis wil vermeerderenzijnen tuin of boomgaard verrijken met tref- felijke soortenbegeve zich derwaarts en volge het voorbeeld van zoovele stad- en landgenootenwier namen het album van Pomona reeds bevat." Een bewoner van Hampstead geeft in de Times den raad om gezonde aardappelen te bewaren voor de besmetting der ziekte, wanneer de afzondering niet voldoende was, daar de ziekte in den eersten graad niet bemerkt kan worden. De raad is droogen gemalen ongebluschten kalk op de lagen aardappelen te werpen. Ongeveer zes maten of een schepel is voldoende voor de gewone opbrengst van een bunder. De aardappelen zullen dan in denzelfden toestand blijven als waarin zij weg- gelegd werden. Dit middel werd oorspronkelijk aan de hand gedaan door den opzigter van het landgoed van den hertog van Norfolk. Zekere Stratton, te Aylestone in Dorchester, heeft een mid- del tegen mond- en klaauwzeer ontdekt en het steeds met het beste gevolg aangewend onder zijne kudde. De behandeling is aldus: Men losse een lood chloorzure kali op in water en voege daar, als het middel wordt gebruikt, acht draehmen kamferspiritus bij. Teer met een stukje spek warm gemaakt, geneest alle ongemakken aan de pooten. Dit wordt drie da gen lang herhaald. Voor kalveren en schapen is de halve hoeveelheid voldoende. Terwijl hier te lande, op enkele uitzonderingen na de beste verwachtingen worden gekoesterd omtrent de aardappelteelt van dit jaar en daarvan algemeen een zeer ruim beschot wordt te gemoet gezien, schijnt in Engeland integendeel vrees te be staan voor geheele mislukking van den aardappeloogst In den Londenschen Times wordt althans door een lid der cen- trale kamer van koophandel een treurig tafereel van de uit- zigten van dien oogst in het Vereenigd Koninkrijk opgehangen. De velden zouden naauwelijks de pootaardappelen voor het vol- gend saizoen leveren. D De Groninger Courant bevat het volgende In het Oldambt is het witkoren binnen. Dat is vroeg, maar tevens gelukkig, want de muizen begonnen er vrjj wat schade aan te doen. Thans hebben de graslanden er van te lijden en zullen zij misschien ook het jonge koolzaad niet spa- ren. 't Is te hopen dat zij spoedig kromme ruggen krijgen het zekere voorteeken van dood en verdwijning. Een ander treurig verschijnsel in deze streken is de varkensziekte. Het eene na het andere wordt er door aangetastsoms een onverwacht slagtoffer des doods, meestal echter bij het ontdekken dier ziekte nog tijdig voor de consumtie geslagt. In het Klein-Oldambt vooral zijn dorpenwaar nagenoeg^een varken meer over is. Omtrent de oorzaak dier ziekte schijnt men even onkutidig, als omtrent het voorbehoed- eq genees- middel te zijn. Men recommandeert zout of salpeter, maar de ondervinding leert door voorbeeldendat ook na't gebruik daarvaD de varkens aangetast worden en sterven. Op klei- streken zijn zij er menigvuldigerdan in zandstreken aan on- derhevig. Daar er, waar zij ergens uitbreekt, gewoonlijk meer aangetast worden, zou men aan besmettelijkheid. den- ken, olschoon daartegen staat, dat in vele gevallen een en- kel in hetzelfde hok aangetast wordt, terwijl het ander ver- schoond blijft. Een veearts wordt bij die ziekte niet gehaald, zoodat er voor de wetenschap geene gelegenheid tot het ont dekken van een geneesmiddel bestaat. Zou het niet van belang zijn daartoe proeven te nemen? Immers voor den landbouwer niet slechts, maar geheel de maatschappij is die varkensziekte eene groote ramp, wel niet zoo erg als de trichinen, maar toch erg genoeg om alles te beproeven wat mogelijk de af- wending ten gevolge kon hebben. „Overigens heeft de landman, wat de opbrengst van zijne akkers betreftdit jaar geenszins te klagen. Met uitzondering van de gerst die naar kwa'ntiteit en kwaliteit niet medevalt, is de opbrengt boven het middelmatige. De aardappels, die van de bekende ziekte nagenoeg verschoood zijn geblevenle veren het riubbele van andere jaren op. Tuiuboonen komen er in ruimen overvloedappelen weinig1, peren iets meer" De opbrengst van aardbezien te Aalsmeer was dit jaar ruim f 31,000. De opbrengst van andere fruitenbessen en frambozen was mede zeer voldoende. Te Leiden is een kind van 10 maanden oud, tijdens bet alleen in een ledikant lag en de moeder eene bjodschap deed, uit het ledikant in een daarvoor staanden emrner water gevallen en gestikt. In de vorige week zijn te Louden acht zelfmoorden, een kindermoord en een manslag gepleegder verdronken 12 menschen7 kinderen vcr- stikten en 4 personen stierven aan brandwondenvan 64 menschen, die door paarden of rijtuigen gewond werden, zijn 6 overleden. - Te Delden in Twenthe hebben eenige dames en onderscheidene burger- jufvrouwen het plan gevormd zich een avond in de week aan man, kinde ren en huishouding te onttrekken, ten einde zich dan nitsluitend met onderlinge verlichting, be9chaving en veredeling bezig te houden. Zij hebben namelijk het voornemen tot oprigting van eene Damessocieteit. Daar zullen zij afwisselend met het leggen van een kaartje en onder het drinken van een glaasje Beijersch of en grogje tijdschriften en andere werken tot be- schaving der vronw gaan lezen. In de nabijheid van Dokkum is dezer dagen een arme stumper over leden in wiens woning men vond in den schoorsteen bene som van f 200 in een klomp en een van f 400 in een ouden trommel.\ Te .Tesseren nabij Tongeren, is een vreeselijke misdaad gepleegd. De echtgenoot van den boschwachter, haar veertienjarig kind, alsmede hare zuster zijn op afschuwelijke wijze vermoord. De schedeljder eerste is ver- brijzeld door een slag met een gewcer; terwijl hare zuster 17 messteken in de armen en handen heeft bekomen en het hoofd der ongelukkige let- terlijk van den romp was gesneden. Ook bet kindeveneens met afgesne- den hals gevonden, is overdekt met wonden op handen en armen en ver- toout bovendien eene diepe wonde in het gezigt. Uit deze bijzonderheden blijktdat een wanhopige worsteling tusschen den moordenaar en de twee laatste slagtoffers, na den dood der moeder heeft plaats gehad. Toen de politie het huis binnen drong, t,rof zij den bosch wachter rustig bezig met de lillende ledemateu aan de varkens ter voeding voor te werpen; zijne kleederen waren van bloedvlekken doorweekt. De rampzalige is onmiddellijk in hechtenis genomenmaar ontkent de dader van de afgrijselijke misdaad te wezen. Eenige leden der zwemclub te Dover hebben op zekeren morgen in den loop van de vorige week op een eigenaardige wijze het ontbijt gebruikt. In de haven was een drijvende tafeldie voor anker lag, aangebragt, rijk met bloemen getooid. Op die tafel was een wefvoorzien ontbijt met koffij eijeren enz. aangerigt. Een twintigtal leden der club begaf zich te water en zwom naar de tafelieder nam een kopje koffijeen eitje en wat hij verder begeerdedoch hij mogt zich volstrekt niet aan de tafel vasthouden of er op steunen. Ongeveer een half uur manoeuvreerden zij rondom de tafel totdat zij het noodige hadden gebruikt en zwommen toen weer naaf wal. Hoe gevaarlijk het somtijds is aan goochelaars kostbaarheden terleen te geven, om hun kunststukken te vcrrigten, ondervond dezer dagen een dame in Engeland, die aan een dezer heeren een diamanten ring leende ter waarde van ruim 170 en daarvoor een anderen van slechts 1.50 terug ontving. Twee lieden uit Hamex (Noorwegen) hadden zich de vorige maand naar Gubbrandsdalen en van daar over het gebergte Dorrefjend heen naar Osterdalen begeven. Den 19 Julij werden zij in de nabijheid van de Gaala- sennen aan den kant van Osterdalen dood gevonden, tengevolge van den hevigen snceuwstorvndie in de afgeloopen week van Woensdag op Don- derdag in het gebergte heeft gewoed. Zulk een gevalin het midden van den zomer, moet sedert 1812 niet voorgekomen zijn. Te Marseille had dezer dagen een verschrikkelijk drama plaats. Een stoker uit eene zeepfabriek, Jean Pierre genaamd, word door ziekte ge- noodzaakt zijn werk te staken, tengevolge waarvan onmiddellijk een ander hem verving. Op een oogenblik kwam Jean Pierre terug en bragt zijnen plaatsvervanger met een scherp werktuig eene wond in de regterborsc toe. Een andere stoker, die den aangevallene te hulp wilde komen, bekwam twee kwetsurenwaarop de andere werklieden der fabriek toesnelden en den moordenaar spoedig meester waren. Deze evenwel wist zich uit hunne han den te wringendeed eenige schreden en sprongsn'-l als de bliksemin een nagenoeg vollen ketel met kokende olift, waarin hij onmiddellijk den dood vond. Voor de vele bewijzen van deelneming en belangstelling, betoond hij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoole ANNA KOOIMAN, betuig ik bij deze mijnen opregten DANK.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2