1872. Vrijdag, 15 September. N°. 57. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Haarlemmermeer. Geraeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs yan liet AboiinemenL: in het Jaar6. Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 29 Augustus 1872. IIA ARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterly k Woenadag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. van 4 tot 10 September 1872. - GEBOREN Willemina Christina, dochter van W. D. Meijer en A. van Beijnum. Petrus, zoon van J. Klaase en A. Meijer. Antje, dochter van D. van den IJkel en H. Roodhuizen. Theodoradochter van A. Vermeulen en M. de Groot. Johannes zoon van G. H. Osterkamp en J. Peeters. Jan, zoon van L. de Groot en K. Westmaas. Johanna Hendrika dochter van T. de Jong en M. den Dubbelden. Klasina, dochter van W. vanWirdum en S. den Breejen. Mattheus Paulus, zoon van P. J. Wijnbeek en P. de Jong. Adam, zoon van B. Griekspoor en L. de Groot. Elisabeth, dochter van A. Post en N. van der Drift. Petrus Adrianus, zoon van J. Hoogland en J. M. Prins. LEVENLOOS GEBOREN: 1 Kind van -W. v. d. Berg en L. v. d. Bijl. OVERLEDENGrietje, oud 6 wekendochter vaD J. Zoeteman en G. de Vet. Jan, oud 3 weken, zoon van P. Veerman en J. Ekkerman. Gerrit, oud 3 maandenzoon van C. den Braber en A. Frankfort. Geertjeoud 14 maanden dochter van J. van Aalst en K. Kool. Ca- tharina, oud 7 jaren, dochter van J. Hoogewoning en W. van der Meij. Louis, oud 14 dagen, zoon van W. Tabak en M. van Beusekom. Gijs- bertus, oud 6 maanden zoon vah H. van Eeuwijk en K. van den Berg. Anna, oud 7 maanden dochter van C. Sombeek en V. Bakker. Elisa beth, oud 17 dagen, dochter van A. Goorden en A. J. Bus. Jan, oud 6 jaren, zoon van A. Goudswaard en A. Kavelaar. Dirk, oud 24 jaar, zoon van J. Smit en E. J. Romers. Maria de Haaij, oud 54 jaren, ongehuwd. Gepkea Geertruida Geertzema, oud 44 jaren, gehuwd met G. D. Geertsema. ONDERTRODWDJ. C. van Stam met G. E. van Gameren. H. Vonhoff met G. Gadden. J. Witte met F. de Brnijne. GEHUWDJ. Koning met A. Roodenburg. P. de Gier met L. Boer. De alhier j. 1. Dingsdag aan het Hoofddorp gehouden hard- draverijen hebben ten voile aan de verwachting beantwoord. Hoewel het weder in den ochtend eenigzins triestig was, knapte het later toch op en zag men van heinde en verre de belang- stellenden arriverenzoodat men met het volste regt konde zeggener is veel volk. In den voormiddag hebben 1 5 paardengespannen voor kar- retjes, geloopenen werd de eerste prijs, bestaande in een goud cylinder-horologlebehaakl door den bruinen ruin van den landbonwer vanGastelen, uit Haarlemmermeer, bestuurd door zijn zoon. De tweede prijs, bestaande in een zilver cylin- der-horologiewerd behaald door W. Pruit, met het paard van B. Dekker, wonende albier. De premie werd behaald door B. de Jong, met het paard de Simon". Des namiddags hebben geloopen 12 paarden van zessen klaar, en is de prijs, bestaande in twee kristallen fruitscha- len op zilveren voet en met zilver gemonteerdter waarde van/ 250, gewonnen door den pikeur J. de Boer, rijdende den bruinen ruin van den heer Leendertste Wassenaar. De premie, zijnde twee met zilver gemonteerde madera-karaffen werd behaald door den pikeur J. de Jong, met het paard ge- naamd „de Kampioen", van den heer'G. Rijnderts, te Zun- derdorp (Noord-Holland). Met genoegen kan gemeld worden dat alles in de beste harmonie is afgeloopenniettegenstaande de feestvierenden zich tot in den morgenstond vermaakten; waartoe dan ook de goede muziek en het nu en dan afgestoken vuurwerk het hunne hebben bijgedragen. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer De Vergaderiug wordt geopeud des voormiddags ten 10 ure. Tegenwoordig 10 leden, zijude de beeren Klapwijk, de Breuk, Dorbeck, van Vuuren, Bultman, Buis, Timmermans, Knaap, Tensen en 't Hooft, alsmede de Secretaris. Afwezig de heeren Kuiper, van Riessen en Sehone. De Secretaris leest de notulen van den 1 Augustus 1872, welke worden goedgekeurd. 1°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende: a. de Staatsbladen van 1872, Nrs. 82 en 83 de Provincial Bladen van 1872, Nrs. 51 tot 55; b. Brief van Gedeputeerde Staten, dd. 14 Augustus 1872, N°. 12, waarbij de ontvangst wordt berigt van het op den 1 Augustus *11. vastge- stelde Reglement voor het Burgerlijk Armbestnur. Deze mededeelingen worden aangenomen voor notificatie. 2°. Wordt overgegaan tot de uitloting van een aandeelgroot/1000. in de geldleening van 1870, om met den 1 Januarij 1873 te worden afgelost. De nommers der nog niet afgeloste aandeelen in een glazen flesch gedaan zijnde, wordt daaruit getrokken nommer zestien (16), welk aandeel alzoo den 1 Januarij a. s. zal worden afgelost. 3°. Is aan de orde het ouderzoek der geloofsbrieven, ingezonden door de heeren Mr. J. P. Amersfoordt en C. de Jong, benoemd tot leden der Vergadering. De Voorzitter zegt dat de overgelegde stukkeu zijn onderzocht en geheel in orde bevonden, weshalve Burgemeester en Wethouders voorstellen, om te besluiten tot toelating van beide heeren als leden van den Gemeenteraad. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. 4°. Aangezien het aantal leden dezer Vergadering met twee zal worden vermeerderd, en het daardoor noodzakelijk wordt om den rooster van aftre- ding te herzien, wordt ter goedkeuring aangeboden het volgende ontwerp eener VERORDENING, inhoudende den Rooster van Aftreding der leden van den Raad der gemeente Haarlemmermeer. Art. 1. Het eerste aftredend derde gedeelte der leden van den Raad be- staat uit5 leden, het tweede uit5 u h derde 5 Art. 2. Door loting tnsschen de twee nieuw benoemde raadsleden zal worden bepaald tot welk jaar van aftreding, 1875 en 1877, elk hunner zal behooren. Art. 3. Deze Verordening treedt in werking den eersten Dingsdag van September 1872, met welk tijdstip de Verordening betrekkelijk dit onder- werp, vastgesteld den 26 Junij 1862, is ingetrokken. Vastgesteld, enz. Deze Verordening wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. 5°. Gelezen het adres, ingediend namens de erfgenamenvan den heer A. Thesingh, waarbij zij verzoeken afschrijving op den aanslag van den heer Thesingh in den lloofdelijken Omslagdienst 1872, als zijnde die heer den 5 Junij 1872 overleden, bedragende de aanslag 20.40. Is besloten de gevraagde afschrijving te verleenen voor zes-twaalfde ge- deelten, ter somma van 10.20. 6°. Aan de orde is de benoeming van een vroedvrouw voor de stand- plaats in de nabijheid van den Lijndenen wordt aan de Vergadering mededeeling gedaan van het schrijven van den geneeskundigen inspecteur, Dr. Penn, waaruit blijkt dat van de sollicitanten, mejufvr. Sara Lessing en mejufvr. Catharina Oud, gelijke aanbeveling verdienen. Tot de stemming ter benoeming overgegaan zijnde, worden in de bus bevonden 10 stembriefjes; daarvan is een briefje van onwaarde, als zijnde in bianco, zoodat zijn nitgebragt 9 geldige stemmen, welke zich alien hebben vereenigd op mejufvr. Sara Lessing, die alzoo is benoemd tot ge- meente-vroedvronw. Voorts wordt de in-functie-treding bepaald op 1 Sep tember 1872. 7°. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van een schrijven van mejufvrouw J. E. Koekkoek, waarbij zij aanneemt de betrekking van gemeente vroedvrouw ter standplaats Abenes, alsmede een schrijven van den heer J. Gijsberti Hodenpijl, waarbij bij, om daarbij vermelde redenen, be- dankt voor de betrekking van gemeentegeneesbeer in Wijk 2. Een en ander wordt aangenomen voor notificatie. Op voorstel van den Voorzitter wordt goedgevonden dat eene nieuwe oproeping vaa sollicitanten zal worden gedaan voor de betrekking van ge- meentegeneesheer in Wijk 2, en dat de heeren Bolkestein en van der Horst zullen uitgenoodigd worden om de bediening van Wijk 2 op zich te nemen, tegen genot van de bepaalde jaarwedden, tot dat voor die Wijk een geneesbeer zal benoemd zijn. 8°. Komt ter tafel het navolgende concept-besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Heeft besloten bet navolgende: le. Op den eersten September 1872 zal in werking treden a. het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur van Haarlemmermeer, vastgesteld den 1 Augustus 1872; b. de instructie voor de gemeentelijke genees-, heel- en verioskundigen, vastgesteld den 5 Junij 1872 en gewijzigd den 1 Augustus 1872 c. de instructie voor den bode van het Burgerlijk Armbestuur, vastge steld den 6 Junij 1872. 2e. Op den eersten September 1872 zullen in functie treden de heeren M. van der Horst, J. Bolkestein, A. C. van Dorsten en A. M. Geerling, als gemeentelijke genees-, heel- en verioskundigen, en mejufvrouw J. E. Koekkoekals gemeente-vroedvrouw alien als zoodanig benoemd den eer sten Augustus 1872. Haarlemmermeerden De Gemeenteraad voornoemd. Dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. 9°. Naar aanleiding van het zoo even genomen besluit, stelt de Voor zitter voor om de tegenwoordige leden van bet Burgerlijk Armbestuur met den 1 September a. s. eervol ontslag te verleenen uit gemelde hunne be trekking en zulks onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten. Dienovereenkomstig wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. 10°. Is aan de orde de opmaking van eene voordragt van zes perso- nenwaaruit door den Commissaris des Konings drie leden voor bet Col- legie van Zetters zouden kunnen worden benoemd in plaats van de op 1 Januarij aanstaande als zoodanig aftredende heeren J. J. Stouten, G. B. 't Hooft en A. J. G. Timmermansen zulks ingevolge de wet van den 5 April 1870 (Staatsblad n°. 63). Tot de stemming voor een eersten kandidaat worden bij de eerste vrije stemming in de bus bevonden 10 geldige stembriefjesen blijkt het dat uitgebragt zijn op de heeren J. J. Stouten 4, A. J. G. Timmermans 3, G. B. 't Hooft 2 stemmen, en N. T. Dorbeck 1 stem. Tweede vrije stemming. Ingeleverd 10 stembriefjes en uitgebragt op de heeren Timmermans en Stouten elk 4 stemmenop de heeren 't Hooft en Bultman elk 1 stem. Herstemming tusschen de heeren Timmermans en Stouten. Ingeleverd 10 stembriefjes en uitgebragt op den heer Timmermans 6 op den heer Stouten 4 stemmen. Zoodat de heer A. J. Timmermans is benoemd als eersten kandidaat. Benoeming tweeden kandidaat Eerste vrije stemming. Ingeleverd 10 stembriefjes en uitgebragt op de beeren Stouten 4, 't Hooft en Bultman elk 3 stemmen. Tweede vrije stemming. Ingeleverd 10 stembriefjes en uitgebragt op de heeren Stouten 4, Bultman en 't Hooft elk 3 stemmen. Tusschenstemming tusschen de heeren Bultman en 't Hooft, om uit te maken wie van hen met den beer Stouten op het tweetal komtom daar- over eene herstemming te doen. Ingeleverd 10 stembriefjes en uitgebragt op den heer 't Hooft 7, op den heer Bultman 2 stemmen terwijl 1 briefje van onwaarde wasomdat daarop de naam van den beer Stouten voorkwam. Herstemming tusschen de heeren Stouten en 't Hooft. Ingeleverd 10 stembriefjes en uitgebragt op deo beer 't Hooft 7op den heer Stouten 3 stemmen. Zoodat tot tweeden kandidaat is benoemd de heer G. B. 't Hooft. Benoeming derden kandidaat Eerste vrije stemming. Ingeleverd 10 stembriefjes, waarvan 1 van on waarde als zijnde in bianco dus geldig uitgebragt 9 stemmen. Uitge bragt op den heer Bultman 5 op den heer Stouten 4 stemmen. De beer H. F. Bultman is mitsdien benoemd tot derden kandidaat. Benoeming vierden kandidaat Eerste vrije stemming. Ingeleverd 10 stembriefjeswaarvan 1 van on waarde als zijnde in biancodus geldig 9 stemmen. Uitgebragt op den heer Stouten 3 en op den beer B. Buis 2 stemmenop de heeren Klap wijk AmersfoordtKnaap en de Breuk elk 1 stem. Tweede vrije stemming. Ingeleverd 10 stembriefjes, waarvan 1 van on waarde als zijnde in bianco dus geldig 9 stembriefjes. Uitgebragt op de heeren Stouten en Knaap elk 3 stemmenop den heer Buis 2 stem- men en op den beer Klapwijk 1 stem. Herstemming tusschen de heeren Stouten en Knaap. Ingeleverd 10 stem briefjes waarvan 1 van onwaardeals zijnde onleesbaardus geldig 9 stemmen. Uitgebragt op den heer Knaap 7 en op den heer Scbouten 2 stemmen. Zoodat de heer P. Knaap is benoemd tot vierden kandidaat. Benoeming vijfden kandidaat Eerste vrije stemming. Ingeleverd 10 stembriefjes en uitgebragt op den beer Buis 6 op den beer Stouten 4 stemmen. De heer B. Buis is mitsdien benoemd tot vijfden kandidaat. Benoeming zesden kandidaat Eerste vrije stemming. Ingeleverd 10 stembriefjes en uitgebragt op de heeren Stouten 4 de Breuk en Dorbeck elk 3 stemmen. Tweede vrije stemming, Ingeleverd 10 stembrieljes en nitgebragt op de heeren Stouten en Dorbeck elk 4, op den beer de Breuk 2 stemmen. Herstemming tusschen de beeren Stouten en Dorbeck. Ingeleverd 10 stembriefjes en uitgebragt op den heer Dorbeck 6op den beer Stouten 4 stemmen. De heer N. T. Dorbeck is mitsdien benoemd tot zesden kandidaat. 11°. Komt ter tafel de Rekening der Inkomsten en Uitgaven van de gemeente over het dieDstjaar 1871. Deze Rekening, tot onderzoek gesteld geweest zijnde in banden der Financiele Commissie, wordt aan de Vergadering voorlezing gedaan van bet door die Commissie uitgebragt rapport, luidende Aan bet Edel Achtb. Bestuur der gemeente Haarlemmermeer. Vergadering van de Commissie voor de financiele belangen der gemeente, gehouden den 28 dezer, en tegenwoordig de heeren P. de Breuk en H. F. Bultman. M. H.De Commissie voornoemd beeft in hare Vergadering, gehouden ten Raadbuize albier, een onderzoek ingesteld naar de Rekeningen der gemeente en die van bet Burgerlijk Armbestuur, en bevonden dat geen de minste onnaauwkeurigbeden of aanmerkingen zich hebben voorgedaan, die aan leiding konden geven tot eene minder goede administratie; reden waarom de Commissie voorstelt nan het Bestuur der gemeente, om beide genoemde Rekeningen algemeen goed te keuren, en den heer Secretaris hunnen dank te betuigen voor de netheid en orde waarin zich de boeken en papieren, der Commissie aangeboden, bevinden, als voor het naauwkeurig bebeer der geldelijke administratie. Haarlemmermeer, Namens de Commissie van FiDancien, 28 Augustus 1872. (get.) P. de Bkedk, Voorzitter. De Voorzitter vraagt of een der leden hieromtrent het woord verlangt. De heer Bultman merkt aan, dat hem uit de Rekening is gebleken, dat de kosten bij de verkiezingen van het bureau in het Hoofddorp veel hooger zijn dan die te Nieuw-Vennepen dat, naar hem voorkomt, in het Raad- huis veel turf is gebruikt, hetwelk echter thans afgedane zaken zijn. Niemand meer bet woord vragende, stelt de Voorzitter voor, om, over eenkomstig het advies der Financiele Commissie, de Rekening goed te keuren, en wel in ontvang op54.833.75 in uitgaaf op49,264.49 Batig saldo5,569.27. Dienovereenkomstig wordt besloten zonder hoofdelijke stemming, wordende de beeren wethouders geacht zich buiten stemming te hebben gehouden. 12°. Komt ter tafel de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1871. Niemand hieromtrent het woord vragende, stelt de Voorzitter voor, om overeenkomstig het biervoren vermelde advies van de Financiele Commissie' de Rekening goed te keuren, en wel in ontvang op11,064.104 in uitgaaf op11,063.264 Batig saldof 0.84. Dienovereenkomssig wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. 13°. Alsnu komt in behandeling het voorstel van den heer Bultman, gedaan in de vorige Vergadering, en luidende //Om een der hulponderwijzers van school n°. 4 te verplaatsen naar //school n°. 1, en voor de school n°. 4 te benoemen een hulp- //onderwijzer, die tevens bevoegd is tot het geven van onderwys in //het Franseh, Engelsch en Duitscb en in de Wiskunde." De heer Bultman licht het voorstel toe, en betoogt de wenscbelijkbeid er van dat er een hulponderwijzer worde benoemd, die talen kan onder- wijzen; men coupeert daardoor misschien de moeijelijkbeid die zich zal voordoen van bet oprigten eener Hoogere Burgerscboolaangezien er geen hulponderwijzer te krijgen is voor de school n°. 1, zou verhooging van tractement noodig worden, hetgeen dan voor alle hulponderwijzers weder het geval zou wordenbet is dus voordeeliger om een hulponderwijzer van school n°. 4 naar school n°. 1 te verplaatsen, en op school n°. 4 iemand te nemen die ook talen kan onderwijzen, en men zou door dien maatregel in eene bestaande behoefte voor vele ingezetenen voorzien. Alsnu volgeli er eenige diskussien, waarbij het voor en tegen der zaak wordt besprokendaarbij wordt in hoofdzaak door den Voorzitter aange- voerd, dat, daargelaten of de bedoelde verplaatsing tegen den zin van den onderwijzer mag plaats hebben, men als zeker kan aannemen dat de hulp onderwijzer, welke van hen men ook wil verplaatsen, liever zal bedanken, zoodat er dan twee vacaturen zouden zijnook acht de Voorzitter, dat het onvoldoende is om alleen des avonds onderwijs te geven in drie talen en in de wiskunde. Wenschelijker zou de Voorzitfer het achten zoo een derde hulponderwijzer aan de school n°. 4 werd benoemd, in plaats van een kweekeling, en dat die derde hulponderwijzer dan 's morgens werkzaam was bij het gewone onderwijs, en des middags en des avonds in een ander lokaal onderwijs gaf in de bedoelde drie talen en in de wiskunde. De beer van Vuuren merkt op dat de kosten zeer boog zouden loopen, indien de maatregel, door den beer Bnltman voorgesteld, op alle scholen moest worden ingevoerd; ook de heer Knaap spreekt in dien zin; de heer Klapwijk is er voor om meer uitgebreid lager onderwijs te doen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1