- 150 - AANBESTEDINGEN. Landbouw. Groningen, 9 Sept, Gisteren nacht is door de politie eene groote hoeveelheid rundvleesch aangehouden, dat in deze ge meente door zekeren Hillebrands, wonende onder Hanen werd ingevoerden door den Rijksveearts als schadelijk voor het gebruik is afgekeurd. Het vleesch werd verbeurd verklaard en begraven, terwijl tegen den invoerder proces-verbaal is opgemaakt. gsven, maar alleen in het Hoofddorp; daartoe zou spreker in overleg willen treden met een der hulponderwijzers aan de 9chool aldaar, omdat zij voor eene bepaalde school zijn aangesteld; de heer de Brduk vraagt of er wel genoeg gebrnik ran gemaakt zou worden, en merkt op dat; als de maatregel niet op alle scholen toegcpast wordt, dan betaleu de andere in- gezetenen alleen voor hen, die er van gebrnik kunnen maken, waarop aan den heer de Breuk wordt geantwoord, dat zulks ook noodwendig met andere inrigtingen het geval is; de heer 't Hooft meent dat voor f 600.a 700.niet iemand te krijgen is voor het voorgestelde doel; men zal stuiten op de financiele moeijelijkheden die er het gevolg van zijn zullen; spreker zou alleen onderwijs willen doen geven in het R-ansch en in de wiskuude. De Voorzitter stelt voor om deze zaak aan te houden tot de Vergadering van aanstaanden Dingsdag, en inmiddels de hulponderwijzers van school 4 te vragen of een van hen wilde verplaatst worden. Daartoe wordt besloten. 14°. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de door hen opgemaakte begrooting van inkomsten en nitgaven voor het jaar 1873, waarvan aan elk der leden een exemplaar zal worden toegezonden. 15°. Komen in behandeling de aanvragen van de hoofd-onderwijzers der scholen n°. 4 en 6, waarbij zij verzoeken dat de hulp op hunne scholen zal vermeerderd worden met een kweekeling, en wordt tevens gelezen het daarop door de schoolcommissie uitgebragt. advies, inhoudende om voor de school n°. 6 de hulp te vermeerderen met een kweekeling, en voor de school n°4 te wachten tot na de verbouwing dier school, om te zien hoe alsdan daar de toestand zijn zal. Na korte deliberatie wordt echter besloten beide aanvragen nog in advies te houden, tot dat de schoolcommissie ook de school n°. 6 weder zal hebben bezocht, ten einde na te gaan hoe groot alsdan het getal kinderen op die school zal zijn. 16°. Is aan de orde het bestek voor de te maken hekken voor de be- graafplaatsen aan het Hoofddorp en te Nieuw-Vennep, welk bestek voor de leden heeft ter lezing gelegen. Naar aanleiding van eene opmerking van den heer Buis, wordt bepaald dat, als de gemeente-opzigter het noodig oordeelt om de hekken af te hangen aan drie hengsels, zulks zal gedaan worden, terwijl overigens het bestek, op voorstel van den Voorzitter wordt goedgekeurd, en bepaald dathetwerk publiek zal worden aanbestecd. 17°. Worden gelezen de adressen van de heeren J. C. de Blocquery en van L. van der Beek, die beide namens de commissie voor coin in het Hoofddorp te houden harddraverij, vragen dat de gemeente voor dat doel eene bijdrage zal geven. De Voorzitter stelt voor 50 te geven, met bepaling dat in cen volgend jaar voor Nieuw-Vennep mede 50 zal worden gegev.cn welk voorstel de heer Buis ondersteunt. De heer Bultman merkt aan dat, als voor het Hoofddorp f 50 wordt gegeven, en het volgend jaar voor Nieuw-Vennep ook 50 wordt toegezegd, alsdan ook de commission voor de andere hnrddraverijen met even veel regt om bijdragen zullen gaan vragen, en daar zou spreker tegen zijn. De heer Bultman stelt daarom voor om even als vroeger 25 te geven. Het voorstel van den Voorzitter en den heer Buis, om 50 toe te staan, wordt in stemming gebragt, en verworpen met negen stemmen tegen een, zijhde de stem van den heer Buis. Het voorstel van den heer Bultman om /25 toe te staan wordt aange- nomen met negen stemmen tegen een, zijnde de stem van den heer Buis. 18°. Een adres van den heer E. Kluyver, om afschrijving op zijnen aanslag in den hoofdelijken oraslag, ten gevolge van zijn aanstaand vertrek uit de gemeente met 1 October a. s., wordt aangehouden ter nadere behandeling. 19°. Aan de vergadering wordt voorlezing gedaan van het advies, ge geven door de afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, op dezerzijds aan de afdeeling gedane vraag in hoeverre het wenschelijk zou zijn om de markten op een ander tijdstip te houden. Naar aanleiding van dat advies, en na onderlinge zamenspreking, worden bepaald welke markten zullen worden gehouden, en op welke tijdstippen, en wordt genomen het navolgende besluit: De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Gezien het raadsbesluit van den 27 December 1866, goedgekeurd door Heeren Gedeputecrde Staten van Noord-Holland, bij beschikking van den 23 Januarij 1867, n°. 50, betreffende het instellen van markten in de_gemeente, Overwegende dat het wenschelijk is voorgekomen om in de bestaande markten verandering te brengen Gezien art. 144 der gemeentewet, Besluit le. het hiervoreh aangehaalde raadsbesluit van 27 December 1866 wordt ingetrokken. 2e. Er zullen in deze gemeente jaarlijks worden gehouden a. twee vooijaars-veemarkten, de eerste op den laatsten Donderdag in April; de tweede op den daarop volgenden Donderdag; b. eene paardenmapkt, op den dag voor de paardenmarkt te Haarlem in Julijof, zoo die dag op een Zondag mogt vallen, dan den tweeden dag te voren c. eene lammerenmarkt, op den derden Woensdag in Mei cl. eene wolmarkt, op den vierden Donderdag in Junij e. eene vee- en paardenmarkt, op Woensdag voor de paardenmarkt te Montfoort, in October; eene vee- en paardenmarkt, op deh eersten Donderdag na de Alkmaar- sche veemarkt in November, en op de twee daarop volgende Donderdagen. Haarlemmermeert> n- i den 29 Augustus 1872. De Gemee"teraad voornoemd. Welk besluit zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. 20°. Gelezen een adres van L. Kieviet, aannemer van het vergrooten der school N°. 4 in het Hoofddorp, waarbij hij, uit aanmerking van de moeijelijkheden waarmede hij te kampen heeft gehad, voornamelijk door gebrek aan werklieden, verzoekt dat de termijn van oplevering van het werk, bepaald op 1 September, met vier weken moge worden verlengd. Na deliberatie wordt besloten het gevraagde uitstel van vier weken te verleenen. 21°. De heer Bultman vraagt hoe het komt dat de raadsvergadering eerst tegen heden werd belegd, en er aanstaanden Dingsdag reeds weder ver gadering is, om een wethouder te benoemen, als wanneer de nieuwe leden nog geene zitting kunnen nemen. De Voorzitter antwoordt dat een en ander zonder eenig bij-oogmerk is geschied. Deze Vergadering kon niet eerder worden belegd, omdat de rekening nog niet door de Financiele Commissie was onderzocht, maar dewijl daarmede niet langer kon gewacht worden, is de Raad toch opge- roepen, en de Financiele Commissie aan het onderzoek heriunerd. De heer Bultman vraagt of, indien nu aanstaanden Dingsdag slechts 7 leden tegenwoordig mogten zijn, de Baad wel voltallig is. De Voorzitter antwoordt toestemmend, want de nieuwe leden hebben aanstaanden Dingsdag nog geen regt om zitting te nemen, zoodat de Baad dan nog slechts uit 13 leden bestaat, De heer Bultman acht het toch jammer dat deze Raadsvergadering niet vroeger werd gehouden, en meent dat aaiistaanden Dingsdag de raeerderheid van het aantal raadsleden 8 moet zijn. De Voorzitter houdt vol het tegendeel. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de Vergadering gesloten. 'S Hertog'enboscll6 Sept. Id het lokaal van het prov, bestuur alhier werd heden morgen aanbesteed1°. het maken van een gebouwtje voor een zelfregistrerende peilschaal op de bestaaande peilpunt aan de rivier het Oude Maasje bij Kei- zersveer, onder de gemeente Raamsdonk; de heer A. van En- gelen te Heusden was voor 1764 de laagste inschrijver; 2°. het maken van een gebouwtje, peilput enz. voor een zelfregis- terende peilschaal op het stationsterrein van den staatsspoor- weg aan het Hollandsch diep te Moerdijk; minste inschrijver de heer A. van Meer, te Zevenbergen, voor 2575. Loenen, 11 Sept. Gisteren werd in het koffijhuis van den heer W. P. van Dillen alhier, door de waterschap Holland c. a., in 12 perceelen, publiek aanbesteed: de voorziening van eenige boezemwerken in de polders Yoorburg, Holland en Sticht waarvan aannemers zijn geworden Perceel 1, de heer C. Yer- laan, te Wilnis, voor/ 397.Perceel 2, de heer W. van Lokhorstte idem voor 460 Perceel 3 de heer K. Ran, te idem, voor 97. Perceel 4, de heer T. Zwanenburg, te Woerden, voor 1848. Perceel 5, de heer W. v. Schaik, te Nieuwersluisvoor 547. Perceel 6, de heer K. Ran, te Wilnis, voor 549. Perceel 7, de heer C. Verlaante idem, voor 624. Perceel 8, de heer G. Bunt, te Am sterdam, voor 950. Perceel 9, de heer C. Verlaan, te Wilnis, voor/ 774. Perceel 10, de heer K. Ran, te idem, voor 897. Perceel 11, de heer K. Ran, te idem, voor 625. Perceel 12, de heer C. Verlaan, te idem, voor/749. A1 deze perceelen zijn onmiddellijk aan de aannemers gegund. Deveilter, 10 Sept. Het nagras dezer gemeente dat jl. Woensdag in het openbaar is verkochtbragt op 2226. In vijf-en-twintig jaren is de oogst der aardappelen niet zoo groot geweest als thans. De ziekte heeft tot nu toe wei- nig schade veroorzaakt. In de laatste dagen zijn hier geene gevallen van tong- blaar of klaauwzeer meer onder het rundvee voorgekomen. Uitgezonderd drie koeijen is al het vee weder op de stads weide overgebragt. De vraag naar paarden voor het buitenland houdt steeds aan. Er zijn echter weinig puike soorten bij de bouders meer voorhandenten gevolge waarvan thans de mindere soorten een buitengewoon hoogen prijs bereikt hebben. Men besteedt van 100 tot 500. De prijzen van het hooi zijn ten gevolge van den over- vloedigen hooibouw zoowel eerste als tweede snede zeer laag. De weiden zijn steeds goed met gras bezet. De prijzen van het rundvee zijn stijgende. De uitvoer van vette varkens is steeds zeer belangrijk. Er is ook weder veel handel in aardappelen, waarvoor /2a 2.25 besteed wordt. Sneek, 11 Sept. Met genoegen vermelden wijdat de be- rigten over den hooioogst voortdurend zeer gunstg luiden. De voorraad die reeds ingezameld is en nog wordt, is zeer aan- zienlijk. Tongblaar en klaauwzeer blijven nog heerschen, hoe- wel in mindere mate. Schaj>en7 Sept. De door eenige dagbladen en aanplak- biljetten algemeen bekend gemaakte tweede weekmarkt (des Vrijdags) van vette runderenkalveren sohapen en varkens enz., is gisteren, onder het uitsteken van de vaderlandsche vlag nit bijna alle huizen der inwoners, gehouden. De markt was wel bezocht en is zeer goed geslaagd. BijDa tweehonderd stuks vee werden ter markt aangevoerd waarvan het meeren- •deel tegen hooge prijzen verkocht werd, zoodat er betrekkelijk weinig onverkocht is gebleven. Men hoopt en verwacht dat deze tweede of vrijdagsche weekmarkt hoe langer hoe meer zal toenemendaar toch de ligging van Schagenmidden in een zeer vruchtbare laudstreekdaartoe de geschiktste en schoonste gelegenheid aanbiedt. Rhedeu10 Sept. De heerschende ziekte onder het rund vee is in den laatsten tijd aanmerkelijk verminderd; doch er is nu daarentegen onder de varkens eene ziekte uitgebroken waaraan reeds verscheidene dezer dieren bezweken zijn. Capelle (Langstraat)10 Sept. De handel in hooi was sedert de laatste notering vrij aanzienlijkzoodat er slechts weinig schelften aan het Oude Maasje zijn overgebleven. De prijs is ook gestegenhet verhandelde bragt van/13 tot/14 per 500 kilo. op. Met het inzamelen der tweede snede of toemaat is men druk bezig; hiervan is de opbrengst zeer on- gelijkover het geheel echter middelmatig. De ziekte onder de varkens neemt niet toe; wel wor den er hier en daar nog al aangetastdoch de sterfte is min der. De tongblaar onder het rundvee blijft nog al heerschen. Zutplien10 Sept. Tot ons leedwezen moeten wij mede- deelen, dat de goedaardige tongblaar (mondzeer) onder het rundvee op een stal ^e dezer stede, alsmede in verschillende weiden onder deze gemeente en in het aangrenzende Warns- veldis uitgebroken. Uit prijselijke voorzorg gebruiken de ingezetenen de melk niet dan gekookt. 'S HertOg'CllbOSCll11 Sept. In den polder te Nuland en Geffen is voor een paar weken de tongblaar en het klaauw zeer uitgebrokeneerst onder het jonge veethans ook onder de koeijen. De besmetting moet zijn overgebragt, doordien de boeren hun gezond vee uit de Vlierot onder Rosmalen waar de ziekte reeds heerschte, naar huis hebben gehaald. De koeijen herstellen nog al spoedigmaar kalveren die de ziekte krijgensterven er meestal aan. Dat de tongblaar ook zeer ligt op menschen overgaat, be- wees in de vorige week het volgende gevalEen jongmensch uit Vinkel, onder Geffen, dronk water uit eene fleschwaar- mee aan een aan tongblaar lijdende koe geneesniddelen waren ingegeven. Ofschoon hij meende de flesch te hebben uitge- spoeldheeft hij de ziekte overgeerfd. Te Nuland en Geffen heerscht ook de kwaadaardige var- kensziekte. Slechts een enkel herstelt er vandaarom haas- ten zich de boeren, zoodra zich verschijnselen van ziekte voor- doenhunne varkens af te makenten einde ze nog te kun nen gebruiken. Het is ecjiter de vraag, of zulk ziek vleesch reeds niet gevaarlijk voor de gezondheid van den mensch zij en zeker dunkt het ons van het vleesch van reeds gestorven varkens, dat evenwel hier door de boeren gegeten en zoo mo- gelijk daar of in de stad verkocht wordt. laren (Gelderland) 10 Sept. Het bestuur dezer gemeente, in aanmerking nemendedat de tongblaar en het klaauwzeer in omliggende gemeenten onder het rundvee heerscht, heeft bepaald dat al het vee door een deskundige moet worden ge- keurd* alvorens men het hier op de markt mag plaatsen. Gartlereil11 Sept. Zoowel in deze plaats als in het vee- rijke Putten is geen enkel spoor van tongblaar of klaauwzeer te bespeuren, terwijl te Nijkerk en te Harderwijk bijna geen enkele onbesmette stal is. De ziekte zelve schijnt meer en meer te ontaardendaar zij lang zoo kwaadaardig.niet meer is als in den beginne. Onder de varkens in deze streek is geen de minste kwaal te ontdekken. Wijlie10 Sept. De boekweitoogst is boven verwachting zeer gunstig en de kwaliteit uitmuntend. De opbrengst van het etgroen is zeer groot. Het weder is voor het binnenha- len van dit gewas zeer gunstig. De kwaliteit is bijna gelijk aan den hooibouw der eerste snede. Niettegenstaande de aardappelenziekte in de laatste dagen zeer is toegenomen is de opbrengst zoo groot als in de laatste vijf-en-twintig jaren het geval niet is geweest. De prijzen blij ven steeds zeer laag. De uitvoer van varkens naar het buitenland houdt aan. Te gen ^eer hooge prijzen worden zij steeds vooral voor Fran- krijk aangekocht. Leeinvartlen10 Sept. Jl. Zaturdag is eene zathe en lan- den onder Oosterwierumgroot ongeveer 34 hektaren, publiek verkocht voor p. m. 112,000, buiten de kosten; komende met de kosten op ruim 3600 per hektare. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bekend ge maakt, dat 's rijks verzameling van landbouwwerktuigen te U- treeht op 16 dezer weder voor het publiek toegankelijk zal zijn. De werken tot verbinding van Ameland met de Friesche kust zijn verleden week voltooid, in zoover dat de zinkwer- ken en aanslibdijken aan weerzijden verbonden zijn en de grond gelegd tot een zeer belangrijke onderneming, waarvan de goede' uitslag zeker en de voordeelen voor provincie en eiland van onberekenbare waarde zijn. Men leest in Semper VirensWeekblad voor den Tuinbouw in Nederlaud „De Kon. Ned. Tuiubouwmaatschappij Linnaeus te Water- graafsmeer heeft het voornemen opgevat, in zamenwerking met de Vereeniging tot veredeling van het Volhsvermaak te Amster dam, in 1873 eene tentoonstelling\te houden van planten gekweekt door den ambachtsman, en daarvoor prijzen in geld en in goederen uit te reiken. Bravozoo gaat het goed. Hieraan h^eegewerkt, gij alien die het mogt kunnen het geldt iets nuttigshet geldt iets goeds ITetzelfde blad meldt, dat de vergadering van korrespon- denten der Kon. Ned. Tuinbouwmaatschappij Linnaeus dit jaar zal gehouden worden op 9 Okt. en aanvangen des voormiddags ten 10 '/2 ure. Dezer dagen heeft het Provinciaal landhuishoudkundig ge- nootschap voor het hertogdom Arenberg-Meppen en de graaf- schappen Bentheim en Lingen, te Meppen eene algemeene ver gadering gehouden, die door een aantal gasten uit Nederland Oldenburg, zelfs uit Koningsbergen werd bijgewoond. Het voornaamste punt van behandeling was de kultuur der veen- gronden. Daarover werd eene langdurige, zeer levendige dis- kussie gevoerd. De voorzitter, baron von Quadt-Osnabruck gaf zijne vaste overtuiging te kennen dat de kali-bemesting naar de methode van Rionpau, waarmede men in andere ge- westen zulke buitengewone resultaten had verkregen, voortaan ook in de landstreken aan den Eems ingang zou vinden en de regering zou worden gesteund in bare pogrngen om de veen- kultuur door kanalisatie te bevorderen. De vergadering wijdde ook eene bijzondere aandacht aan de mededeelingen betreffende het gebruik van den stoomploeg in heidevelden. De regering van het hertogdom Arenberg had zulk een werktuig aangekocht waarmede den volgenden dag proefnemingen werden gedaan die uitmuntend slaagden daar niettegenstaande de eigenaardige moeijelijkheden van het terreinde grond tot eene diepte van 2 l/2 voet werd omgewerkt. De kommissie van deskundigen heeft dan ook eenstemmig verklaard aan den minister van land bouw een gunstig rapport hierover te zullen uitbrengen. OM OP EENE GEWONDE PLAATS VAN EEN ZWART PAARD WEDER ZWART HAAR TE DOEN KOMEN. Meng wat roet, lamp- of pannezwart met boter en besmeer hiermede de gewonde plaats. VOOR HET KOLIEK DER PAARDEN. Rasp 3 of 4 wilde kastanjesgeeft dit poeder in een vierde liter anijs-brandewijn aan het paard en doe het dier een kwartier uurs gaanzoo is het gewoonlijk genezen. IIET IVUT DER VOGELS, door den Heer J. C. van de Blocqdery Jr., te Heemstede. Ontleend aan de Mededeelingen en Berigten van het Hoofd- Bestuur en van de Afdeelingen der Holl. Maatschappij van Landbouw, Jaargang 1872, N°. 2. Vervolgzie N°. 34. Nog moeten in de bijzondere bescherming aanbevolen wor den, als groote vernielers van larventwee grootere vogels, namelijk de Hop (Upupa epops) en de Koekoek (Cuculus canorus). De laatste heeft de zending gekregenzooals Dr. Turrel op doet merkenom zich te voeden met groote behaarde rupsen die weinig andere vogeR kunnen verteren, en men kan gerust rekenen dat hij minstens iedere minuut een rups vernielt hetgeen 170 per dag maakt. De Tschudi merkt nog op dat de vogels die zich met insekten voedenhaast den geheelen dag door etenomdat de rupsen veel water inhouden en wei nig stevige voedende bestanddeelen, Laten wij nu nog een blik slaan op de kleine vogels met grootere snebjes. Op den eersten aanblikzou men er toe gebragt worden om deze graanetende als schadelijk te beschou-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2