1872 Vrijdag, 20 September. No. 38. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLBER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Haarlem mer meer. LaiHlbouw. fS&ip 3?rijs van hot A.bonnenaent in het Jaar. 6. IVijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 11 tot 17 September 1872. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAXTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOAGA C° te Amsterdam. Utterly k Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 26 September 1872, des middags ten 12 ure, in het Raadhuis. 1. Beeediging der nieuwe leden. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Aanbieding der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1873. 4. Kohier van de hondenbelasting 1872. 5. Bestek eener aanbesteding van steenkolen (ligt ter lezing). 6. Aanvraag van W. de Poorter, om grond te koopen. 7. Benoeming eener Financiele Commissie voor 1,872/73. 8. Benoeming van een geneesheer voor wijk 2. GEBORENElisabeth Quinera, docbter van J. Vervoorn en N. Vos. Gerrit Jan, zoon van G. van Beijnum en A. Hagen. Alida, dochter van A. Bertoen en G. Groot. Maria Catharine en Aaltje Berthadochters Van-«ir xi 6n ?0'' ,'ozeP'1 Johannes, zoon van J. Schanhage en M. E. Sluiter, Wilhelmina, dochter van J. Griekspoor en H. Smits. Cornelis, zoon van C. Minnus en E. Groot. OVEKLEDEN: Johanna Maria, oud 6 maanden, dochter van J. van der Laan en J. Knor. Catharina, oud 7 weken, dochter van J. Bisschop /agenaar. Pieter, oud 3 jaren, zoon van J. J. J. Cokart en VV Wakker. Outjer, oud 13 jaren, zoon van K. Galisen G. van Urk. Johanna Komng, oud 76 jaren, ongehuwd. Catharina Zantbergen, oud So jaren, laatst weduwe van H. Looze, eerder van C. van der Riet Thomas van Deurze.n, oud 45 jaren, gehuwd met J. Hunting LEVENLOOS AANGEGEVEN1 kind van P. G.Versluijs en J. Verkuijl - 1 kind van G. de Koter en T. van Brakel. ONDERTROUWDJ. Blokker met J. Varkevisser. GEHUWD-. G. Schipper met C. van Wiltum (wed.) W. van Dam met T. B. Huijts. Ilet Provinciaal Blad van 1872 bevat o. a, een besluit van Gedeput. Staten van 4 Sept. j. 1.ter afkondiging van het bijzonder reglement van bestuur voor den Lutkemeerpolder alsmede eene kennisgeving van idem mede van 4 September, betreffende het houden van markten te Haarlemmermeer, als: 1twee voorjaarsmarkten de eerste op den laatsten Don derdag in April; de tweede op den daaropvolgenden Donder dag; 2. eene paardenmarkt op den dag voor de paarden- maikt te Haarlem in Julij, of, zoo die dag op een Zondag mogt vallendan den tweeden dag te voren; 3. eene lammerenmarkt, op den derden Woensdag in Mei4. eene wolmarkt, op den vierden Donderdag in Junij5. eene vee- en paardenmarkt op Woensdag voor de paardenmarkt te Mont- foort in October6. eene vee- ei> paardenmarkt op den eersten Donderdag na de Alkmaarsche veemarkt in November, en op de twee daaropvolgende Donderdagen. Wij gelooven velen onzer lezers genoegen te doen met het overnemen der volgende opgave van "eveilde Perceeleu, op 16 September j. 1.des middags ten 12 ure, in het lokaal de Brakke Grondte Amsterdam. N 1. De boeren-hofstede het Huis te Osdorp c. a., aarwden Osdorpenveggemeente Sloten 18,500. 'Makelaar J. de Beurs. 2. Vijf kampen wei- en hooilandals voren; 6300. Makelaar J. de Beurs. 3. Drie kampen weri- en hooiland, als voren, tegenover perceel n°. 13100. Makelaar T. J. B. Westerwoudt. 4. Zes kampen wei- en hooiland, als voren; 9000. Makelaar J. de Beurs. N°. 1—4 te zamen 36,900 1000. Make laar W. C. Havie. 5. Vier kampen wei-en hooiland, als voren; f 6800 50. Makelaar J. de Beurs. n 6. Zeven kampen wei- en hooiland, achter voorgaand perceel; 11,200. Makelaar W. C. Havie. N°. 5 en 6 te zameo 18,050, 10. Makelaar Johs. van Dijk. 7. Een kamp wei- of hooilandaan den Haarlemmerweg, gemeente Sloten; 2600, 5. Makelaar Johs. van Dijk. 8. Vijf kampen wei- en hooiland c. a.aan den Osdorper- en Haarlemmerweg, nabij Houtrijk en Polanen f 5500 Makelaar J. de Beurs. N° 7 en 8 te zamen 8105, 5. Makelaar J. de Beurs. N°- 5—8 te zamen 26,170, 1600. Make- Jaar Jobs, van Dijk. 9. Een kamp wei- of hooiland, in den Spieringhorner- Binnenpoldergemeente Sloten; MOO f 3 Ma kelaar J. de Beurs. N°. 10. De boeren-hofstede 'tis 200 en niet anders c. a.aan den Sloter-Slimwegf 8500. Makelaar J. de Beurs. 11. Drie kampen wei- en hooiland, als voren; 5000. Makelaar M. J, Olaassen. 12. Drie kampen wei- en hooiland, als voren; 4800. Makelaar M. J. Claassen. 13. Twee kampen wei-en hooiland als voren6900 40. Makelaar J. de Beurs. 14. Tien kampen wei- en hooilandaan den Osdorper Slimwegf 18,000 f 1000. Makelaar J. de Beurs. 15. Vier kampen wei- en hooiland, in den Bickerpolder bij Sloten; f 5700, f 5. Makelaar J. de Beurs. 16. Vier kampen wei- en hooiland, aan den Sloterweg 5500 7. Makelaar J. de Beurs. N°. 15 en 16 te zamen 11,212, /60. Ma kelaar J. de Beurs. (Amsterdamsche Courant.) De bisschop van Haarlem heeft den heer J. Bakker, kape- laau te Haarlemmermeer (St. Jan den Dooper) als zoodanig benoemd te Nieuwkoop. Capelle (Langtraat)17 Sept. De handel in hooi staat vt>or het oogenblik nagenoeg geheel stil; slechts de puikste partijtjes worden aan het Maasje itot /12.50 a 18 per 1000 /2 kilo, ingescheept. De tweede snede is, uitmuntend gewonnen ingezameldvan de laagst gelfigeif landerijen heeft men het meest verkregende algemeene opbrengst is evenwel slechts middelmatig. llatteill16 Sept. De boekweitoogst is in vollen gang. Het beschot is niet zoo gunstig als menAvel verwacht had, maar het-stroo is dit jaar buitengewoon lang. Aardappelen zijn in deze streek gezegend gewassende oogst is overvloe- dig en van de ziekte wordt weinig' waargenomendientenge- volge zijn de prijzen dalende. Dalfsen17 Sept. De tongblaar onder het hoornvee is alhier zoo goed als geweken en de veestapel geniet overigens een goede gezoudheid. Onze streken worden dientengevolge al meer en meer door pruissische en belgisehe opkoopers bezocht. Leeuwartlcil19 Sept. De najaarspaardenmarkt, die den 12 dezer alhier werd gehouden, bragt 134 paarden en 4 veu- lens aan de lijn. Is de handel in den regel op onze paar- denmarkten van weinig beduidenis, de buitengewoon hooge prijzen, varierende van 45 tot 550 voor de paardeD en van 75 tot 145 voor de veulens, werkte er toe mede, om ditmaal de handel zoo traag te doen zijn. Loideil, 19 Sept. De te Valkenburg gehouden paarden markt werd druk bezocht. Belangstellenden grootendeels voor Be kermis en kooplieden voor den handel lieten zich ruim- schoots vinden. Omstreeks 550 paarden werden er aangebragt en daaronder een aantal jouge, 4 a 5-jarige paarden die voor fransche rekening inzonderheidmaar tegen 500 a 600. Werkpaarden, schoon met minder geestdrift dan jonge paar den en tot een klein getal in aanmerking komende, vonden koopers tot hooge prijzen. y\ arffum18 Sept. Als eene zeldzaamheid kan worden gemelddat de landbouwer P. Werkman dezer dagen bij een zijner lammeren ontdekte, dat de uijer reeds bijzonder was ontwikkeld. Bij nader onderzoek bleek, dat dit jonge dier, nog geen half jaar ouddoor andere lammeren moest gezogen zijn; men begon het te melken en verkreeg de hoeveelheid van ruim eene kanin kwaliteit volkomen overeenkomende met gewone schapenmelk. Rl'Opswolde17 Sept. Bleef onze plaafsdie met regt veerijk mag genoemd wordenlang bevrijd van de tegenwoor- dig zoo algemeen heerschende tongblaar, thans laat zij zich in vrij erge mate gevoelen. Vooral ook de klaauwziekte is bier zoo erg, dat vele beesten geen voet dnrven verzetten. Ook eenige schapen en een paar varkens zijn reeds door deze ziekte aangetast. Dat de ongekookte melk dezer dieren ook nadeelig kan zijn voor menschen, is te Kolham, Martenshoek en Foxhol geblekenwaar eenigen reeds de slechte gevolgen er van hebben ondervonden. Men wachte zich dus voor nadeel. Olst, 17 Sept. De tongblaar onder het hoornvee is alhier zoo goed als geweken en de veestapel geniet eene goede ge- zondheid. Dagelijks komen hier weder pruisische en belgisehe kooplieden die het vee tegen hooge prijzen van de hand nemen. 's Gravenhage, 18 Sept. Den 14 en 15 dezer is alhier in den Kon. Zool. Botanischen tuin eene fraaije welgevulde tentoonstelling van pluimgedierte gehouden, waarbij ook eenige tuingereedschappen en andere voorwerpen waren gevoegd welke vele bezoekers naar zich lokte. Behalve een groot aan tal vogels van verschillende soorten, als: duiven, hoenders enz,trof men op deze tentoonstelling ook aan eene verza- meling vogels uit den vreemde, wier schitterende en prachtige vederentooi bijzonder tot beschouwing uitlokte. Onder de tuinbouwkundige voorwerpen bevond zich o. a. eene nette linnen tentin den vorm van eene parapluie. Door de leden van het Vorstelijk Huis, de Eollandsche Maatschappij van Landbouw en vele voorname stadgenooten zijn wederom bij deze gelegenbeid een aantal gouden, zilver-ver- gulde, zilveren en bronzen medailles uitgeloofdom aan de bekroonden te worden uitgereikt. Deze tentoonstelling ging ook gepaard met eene verloting, Bij gelegenheid van deze tentoonstelling bleek uit eene des- wege opgemaakte statistiek, dat de handel in gevogelte en eijeren in de laatste jaren toenemende is; dat b. v. uit Fries- land vele eijeren naar Engeland, uit Limburg naar Belgie of Duitschland worden gevoerd. In 1 871 bedroeg, voor zoo veel de opgaven reikenin Nederland het getal hoenders 1 856 189' kalkoenen 12,382; eenden 316,781; ganzen 27,618 en'zwa- nen 4054. Gemiddeld over 1868/70 had men 1,814,345 hoenders, dus in 1871 waren er 41,844 meer. Voor de harddraverij met paard en chais, welke, ter gelegenheid van de tentoonstellifig van landbouwop Zaturdag 28 September a. s., in de groote oprijlaan van het Haagsche bosch zal gehouden worden, wordt van wege het Geme"ente- bestuur als eerste prijs uitgeloofdeen zilveren koffij- en thee- servies. Zij, die daaraan wenschen deel te nemen, zijn ver- zocht daarvan vo'or 27 September e. k. aan het Gemeentebe- bestuur kennis te geven. De lijst van werktuigen en gereedschappendoor de Am- sterdamsche firma Landre en Glipderman op de tentoonstelling van de Eollandsche Maatschappij van Landbouw te 's Graven" hage ingezonden, telt 292 nommers, behalve de Amerikaan- sche en Ergelsclie handgereedschappenen beslaat 19 compres gediukte bladzijden. Wij gelooven dat geen magazijn hier te lande ruimer gesorteerd is dan dat van geDoemde firma, waar- in men niet te vergeefs het beste en nieuwste zoeken zal. Nog zal van 21 tot 30 dezer op het terrein in de Maliebaan te 's Hage door hen in werking tentoongesteld worden eene merkwaardige dorsch- en graanzuivering-machine, geschikt om gedreven te worden met een stoomwerktuig van 8 paarden- krachten, en die per dag circa 200 hectoliters marktschoon levert. Zutplieil, 18 Sept. Op onze hooilanden is men thans be- zig met het maaijen van de tweede snede. De opbrengst is zeer voldoende en de kwaliteit goed. ItvellO, 16 Sept. In deze omstreken hebben sommige laudbouwers besloten voortaan hunne landerijen niet meer voor de beetwortelkultuur aan de fabriekanten te verhuren. Zij zullen zich zelven op die kultuur toeleggen en dit produkt, even als alle andere voortbrengselenverhandelen. Varseveld17 Sept. Onder den belangrijken veestapel bij den huize Sinderen, zijn de tongblaar en het klaauwzeer uit- gebroken. Aieuwkuyk17 Sept. Prijkten onze akkers in het vorige jaar met het te veld staande hopgewas, thans niet minder; het is een lust om te zien hoe uitmuntend alles er uitziet Het schoone wegr in de laatste dagen heeft veel goed aan de vrucht gedaan. Men rekent het gewas bijna gelijk met het vorige jaar. Met het plukken -wordt hier en daar een begin gemaakt. De hopteelt is voor deze gemeente eene hoofdzaak, daarom is het dan ook den verbouwer wei degelijk in zijn eigen belong geraden dit produkt zoo veel mogelijk te verede- len en bij het plukken te zorgen dat de hop schoon is en goed gedroogd wordt. Dat de hop hier groote waarde heeft, maar de .teelder er geen genoegzaam werk van maakt, leidt men gereed af aan het volgende gesprek: Een hopboer sprak met een brouwer over zijne hop, doch de brouwer gaf den teelder ten antwoord„als u de hop voortaan zoo bereidt, gelijk dit in bet buitenland gedaan wordt, zou ik die van u gaarne met verhoogden prijs willen koopen. Getroost u dan wat meer aan arbeidsloon te betalendan kunt gij ook nog wat w.nst in den zak steken". De hopkoopers onderling hebben besloten aan diegenen, die de hop zuiver hebben ge- plukt en goed gedroogdde voile waarde te betalen en aan hen die daarentegen de hop ruw hebben bewerkt, ze in het geheel niet te zullen koopen. Ten slotte wenschen wij dat het plan ten uitvoer worde gebragt, dat gemeentebestuur en hophandelaars beramenom een volslagen hopmarkt op te ngten, zoo als in het buitenland, als wanneer de hop met partijen zou kunnen worden verkocht.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1