- 158 Geveilde Perceelen, Polderwezen. Holl. Maatschappij v. Landboaw. ILan sib oil w. Tot het aanbrengen van eenig plantsoen op sommige plaatsen wordt weder f 50 geraamd. Tot het aanbrengen van eenige grondkokers of duikerpotten tot afvoer van water uit de dorpsgronden, waar zulks blijken mogt noodig te zijn, wordt f 50 geraamd. De post jaarwedde doodgravers te Hoofddorp en Nieuw-Vennep wordt begroot op f 250, voor beplanting der begraafplaats te Nieuw-Vennep, en onderhond van baren, touwen enz. wordt geraamd /150; te zamen /400. Het belangrijk verschil tusschen deze post en die van het vorig jaar ontstaat daardoor, dat in 1872 belangrijke werkzaamheden aan de begraaf- plaatsen en de hekken zijn verrigt moeten worden. De Jaarwedde van de veldwachters bedraagt voor elk f 400.dus 1600.— In afwachting van hetgeen door den Gemeenteraad omtrent het hooi- steken bij een te maken brandreglement zal worden bepaald, wordt daar- voor 1 uitgetrokken Met het oog op het geheel onzekere van gratification aan brandspuit- lieden, en de waarschijnlijke weder-invoering van verpligte dienst bij de brandspuiten, wordt voor 1873 aangevraagd 200. Voor onderhoud der zes aanwezige brandspuiten, met bijbehoorend mate- rieel, wordt voor 1873 f 250 geraamd. Voor kosten van den doodschouw behoeven geen gelden te worden uitgetrokken, omdat zulks aan de gemeente-genees-, heel- en verloskun- digen bij hunne instructie is opgcdragen. Ook het geneeskundig onderzoek op de scholen hehoort in het vervolg tot de bemoeijingen van de gemeente-geneesheeren, ingevolge de bepa- lingen hunner instructie. Voor de verdere kosten der gezondheidspolitie wordt f 100 aangevraagd; deze post is dus f 100 lager dan over 1872. De post Jaarwedden der hoofd- en hulp-onderwijzers en onderwijzeressen is berekend als volgt8 hoofdonderwijzers, elk eene jaarwedde van f 800 is f 6400, 2 hoofdonderwijzers, elk f 700, is 1400, 7 hulponderwijzers, elk f 400, is f 2800, 6 kweekclingen a/100.elk, is f 600, 1 kwee- keling ad f 200, en vermoedelijk nog twee aan te stellen kweekelingen a f 100, is f 200, voorts 20 pCt. van het schoolgeld, na aftrek van de kosten van schoolbehoeften, te genieten door de hoofdonderwijzers, geraamd op f 680, teruggave aan de hoofdonderwijzers van de door hen te betalen personele helasting, geraamd voor 10 hoofdonderwijzers, elk op f 30, is f 300, toelage aan den hulponderwijzer van der Spek, indien de Eaad die weder mogt toestaan, f 50; te zamen f 12,630. Men berekent noodig te hebben voorhet dagelijks schoonhouden van 10 schoollocalen, ad f 26 elk. /260, de jaarlijksche schoonmaak van 10 scho len geraamd op f 240, onderhoud en aankoop van kagchels, onderhoud en aankoop vau meublement 300, onderhoud van 10 scholen en onderwij- zerswoningen, het in orde brengen der terreinen bij school 9 en 10, het pleisteren van den voorgevel te Abenes, enz. f 1400; te zamen f 2200. De post voor schoolbehoeften is berekend als volgtschoolbehoeften voor 10 scholen, door elkander geraamd op f 120.is 1200, voor uit te deelen schoolprijsjes f 200; te zamen f 1400. Voor de verwarming der 10 schoollocaleu, door elkander geraamd op f 35.elk, wordt f 350.geraamd. Voor het geval in 1873 cen vergelijkend examen mogt noodig zijn, wordt f 50.geraamd. De onderwijzers Kieviet, Spruitenberg en Boekel geven onderwijs in de allereerste beginselen van het teekenen, naar de methode van de Witte van Citters; zij krijgen daarvoor elk eene belooning van 50 's jaars, dus te zamen 150. Op de post kosten van de teekenschplen wordt f 25 geraamd tot aan koop van modellen of andere benoodigdheden voor de scholen te Hoofddorp en te Nieuw-Vennep. Het onderwijs wordt gegeven door den genieente- opzigtcr, den heer J. Buijn. Ten gevolge der in 1872 door den Gemeenteraad vastgestelde nieuwe regeling van de geneeskundige armenverzorgfng, zijn of worden aangesteld vijf gemeentelijke genees-, heel- en verloskundigen, elk op eene jaarwedde van /'600.te zamen dus 3000, voorts een gemeente-vroedvrouw, op eene jaarwedde van f 200, en twee gemeente-vroedvrouwen, elk op eene jaarwedde van 150; te zamen f 3500. De titularissen zijn: Genees-, heel- en verloskundiganwijk 1, M. van der Horst; wijk 2, vacant; wijk 3, J. Bolkestein:' wijk 4, A. C. van Dorstcn; wijk 5, A. M. Geerling. Ge meente-vroedvrouwen: Hoofddorp, mejufvr. M. van Leeuwen; Abenes, mejufvr. J. E. Koekkoek; Lijnden, mejufvr. S. Leasing. Voor de verpleging in het gesticht Meer-en-Berg van drie krankzin- nigen, ad 180.elk, wordt gerekend f 540 en voor welligt nog nader op te nemen personen 60, te zamen 600 noodig te zijn. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1873 is, ten ge volge der overgang van dat bestuur op Bnrgemeester en Wethouders, nog niet kunnen worden opgemaakt; daarom wordt voorloopig 4000 voor geldelijke bedeelingen uitgetrokken. Men zal trachten om, overeenkomstig den wensch van den Raad, de geldelijke bedeelingen zoo veel mogelijk in te krimpen. Of echter de aangevraagde f 4000 voldoende zal zijn, zal moeten blijken uit de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur, die zoo spoedig mogelijk opgemaakt en den Raad aangeboden zal worden. De post renten van geldleeningen is berekend als volgt: renten der geldleening van 1866, per resto groot f 22,000, a 5 pet. eerste 6 maanden, f 550, en van f 20,000 over de tweede 6 maanden 500, renten der geldleening van 1870, per resto groot/20,000 voor 12 maanden, 1000, renten der geldleening van 1872, groot 16,000a 5 pet., eerste 6 maan den f 400, idem van f 15,500 over de tweede 6 maanden 375; te zamen f 2825. Op 1 Januarij 1873 moet worden afgelost 1 aandeel in de geldleening van 1870 ad f 1000, en op 1 Januarij 1873 2 aandeelen in de geldleening van 1866 ad 1000 elk, dus f 2000, en 1 aandeel in de geldleening van 1872 ad f 500; te zamen f 3500. Naardien het mogelijk kan zijn dat voor den te houden herijk geen lokaal gratis is te verkrijgen, wordt op deze post f 5.geraamd. Ten einde de herziening van de nommering der huizen in 1873 verder te kunnen voortzetteu, wordt op deze post 50.aangevraagd. Het bedrag, door de Gemeente jaarlijks te suppleeren op de kosten van instandhouding van het vereenigd Post- en Telegraafkantoor, wordt begroot op f 294, de huur van het gebouw, bestemd tot Post- en Tele graafkantoor, en de woning van den directeur bedragen 356; te zamen f 650. Voor huur van het Postkantoor en de woning van den beambte wordt, blijkens de ontvangsten, jaarlijks door het Rijk terugbetaald 250. De post kosten van het bouwen van een raadhuis kwam ook voor in de Begrooting van 1871, doch naardien het proces, hetwelk over het bouwen van het Raadhuis wordt gevoerd, nog niet ten einde ia, is deze zaak niet kunnen worden afgedaan. Onder het batig saldo van 1871, hetwelk in deze Begrooting ten goede komt, is dus deze som begrepeu. Men vermoedt dat het" wel 1873 zal worden, alvorens deze zaak kan worden afgedaan, daarom wordt de som van f 4927.09£, welke aau den aannemer J. W. de Heij nog moet betaald worden, thans weder in uitgaaf gebragt. op 23 September j. 1., des middags ten 12 ure, in het lokaal de Brakke Grandte Amsterdam. N°. 1. Zes kampen wei- en hooiland, in de Bijlmer-Ringsloot, gemeente Weesper-Karspel; 12,000, 9. Ma- kelaar J. A. Siewe Jr. 2. Een perceel weiland met heggehout en waterin de Donkeresteegonder Naarden 2600, 250. Makelaar W. P. Steenhoff. 3, Een perceel bouw- en weiland met heggehout, te Wittenbergenonder Btissum; 1575, 125. Makelaar G. J. da Bois. Men meldt aan de Leidsche Courant De waterboezem is dezer dagen door den regen in een etmaal l/2 Rijnlandsche voet gerezen. Nu de poldermolens malen, is zijn stand tot maalpeil gewassen. De harde wind nogtans stuwt het water op en de zuid-westelijke streek, waaruit hij waait, bevordert eenigermate den afvoer van water naar zee en het IJ. Bij den overal heerschenden overlast van water wordt het ophouden van den regen nog niet verwacht." sGravenllilge21 Sept. De plegtige opening van de ten- toonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouwbij het 25-jarig feest van het bestaan dier maatschappij, had ten 11 ure heden ochtend plaats op even indrukwekkende als tref- fende wijze. De voorzilter van het hoofdbestuur, Prof, van der Boon Mesch rigtte tot de genoodigden het woord en sprak nage- noeg aldus: Geeerde heeren, die deze plegtigjieid door uwe tegenwoor- digheid vereert, ik heb de eer in uw midden te openen de tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bij gelegenheid dat wij haar 25-jarig bestaan vieren. De maatschappij uit kleine middelen ontsproten, is door onze provincien Noord- en Zuidholland allengs uitgebreid zoo- danig, dat zij thans telt 50 afdeelingen en meer dan 10 000 leden. En zoozeer is zij in kracht en ontwikkeling toegenomen dat zij22.000 heeft kunnen uitloven aan prijzen en belooningen. De geeerde man die aan de inrigting der maatschappij den eersten stoot gaf en gedurende bijna 24 jaren aan haar zijne beste krachten heeft gewijdhij is, helaas, door ongesteldheid belet aan ons feest deei te nemen. Maar daarom vergeten wij hem nooit. Zijn naam blijft in ons hart voortleven en wij alien niten opregtelijk de bede, dat hij (de heer D. R. Gevers Deynoot) zijne verdere levensjaren in rust en welstand moge genieten. Wij alien hebben gewenscht deze feesten in het vorstelijk 's Gravenhage te vieren, en wij danken u alien, geachte leden van de regelingscommissievoor de doelmatige wijze waarop gij u van uwe taak hebt gekweten, en de wehvillendbeid waar- medc gij ons hebt bijgestaan. Geachte voorzitter van den Raad van 's dravenhagenooit zullen wij vergeten wat door uw bestuur ten behoeve dezer tentoonstelling is verrigt; en uwe medewerking zal in de ge- schiedenis onzer maatschappij eene belangrijke bladzijde beslaan. Ook aan de leden van uwen Raad zeg ik hartelijk dank voor de onbekrompen wijze, waarop zij van hunne belangstelling in de maatschappij hebben doen blijken, Maar wat Zal ik inzonderheid zeggen tot u, geachte leden van de tentoonstellirigscommissie die zoo uitmuntend hebt bij- gedragen tot het welslagen van de tentoonstelling en van dit feest, die zooveel vlijt en ijver hebt aan den dag gelegd om alles te regelen en in orde te brengen. Hebt dank, warmeu dank voor uwe veelzijdige bemoeijingen gij hebt aanspraak op onze bijzondere erkentelijkheid. Nog edn woord. Waarom waren altijd landbouwfeesten bij de beschaafdste volkeren van vroeger tot op dezen tijd zoo bijzonder gezien en geacht? Het is, omdat de landbouw zoo zeer zainenhangt met de natuurkrachten en met de belangen van het volkomdat zijne voortbrengselen dienen tot voedsel van mensch en dier, omdat de landbouw en zijhe voortbreng selen ons zoo krachtig wijzen op de Voorzienigheiddie voor alien zoo ruimschoots heeft geloond. De tentoonstellingen van die voortbrengselen en de werktuigen om zich die te verschaffen strekken al meer en meer om ons op de hoogte te stellen van hetgeen de aarde oplevert, en wat wij doen moeten om de vruchten te knnnen bewarenwanneer de ijskorst die aarde bedekt. Nog een punt. Het is voor 't eerst dat wij de eer genie ten in ons midden te zien vertegenwoordigers van het genoot- schap tot verbreiding van meer liefde bij de behandeling der dieren. Wij hebben het als eede behoefte beschouwd dat onze tentoonstelling in hun bijzijn werd geopend. Iriderdaad, ook in verband met de belangen der Maatschappij van Landbouw komt dit genootschap eere toe. Hoevele onschuldige dieren, die ons nooit kwaad deden, werden te voren prijsgegeven aan menigvuldige marteliugen en wandadendie onze straten ont- sierden. Aan de krachtige tusschenkomst van dat genootschap is het te danken dat daaraan zooveel mogelijk een einde is gemaakt. Laten wij dus alien op dezen dag die menigvuldige bewijzen van welwilleudheid en medewerking op prijs stellen. Brengen wij vooral hulde aan den Koning en Koningin en alle telgen van het Vorstelijk Huis, en koesteren wij de beste wenschen voor ons dierbaar vaderland. Het is met deze eenvoudige woorden dat ik deze tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw open," Deze rede wordt met fanfares van het muziekcorps der Ste- delijke Schutterij begroet. Alsnu trad de Burgemeester van 's Gravenhage op mr. E. G. A. Gevers Deynoot, die in krachtige bewoordingen het gesprokene door den Voorzitter beantwoordde. Hijgafhoofd- zakelijk te kennen dat hij zich verheugde dat deze maatschappij haar 25jarig feest heeft mogen beleven en zich zoo krachtig heeft outwikkeld. De konjnklijke residentie stelt op hoogen prijs dat zij deze feesten in haar midden mag zien vieren. Hij moest vooral lof toebrengen aan eene maatschappij als deze, die hij onder de nuttigste en doelmatigste instellingen rang- schikte, als in zoo naauw verband met de welvaart en den bloei van het land. Hulde bragt hij inzonderheid aan hetgeen reeds door de maatschappij is tot stand gebragthetgeen men vooral heeft te danken aan den voormaligen Secretaris van het Hoofdbestuurdie zoozeer tot den bloei der maatschappij heeft bijgedragen en dien wij zoo gaarne hier in ons midden zouden hebben gezien. Het was hem overigens eene aangename ge- waarwording dat er zoovele toezendingen zijn gedaan tot zamen- stelling en opluistering der tentoonstelling en waardoor, wat de landbouwwerktuigen betreft, deze tentoonstelling, ook in- ternationaal zoozeer uitmunt. Deze rede werd door het muziekcorps beantwoord met het Volkslied. Hebben wij reeds vroeger voorloopig een schets gegeven van het terreinwij kunnen thans melden dat het geheel een aller- verrukkelijkst schouwspel oplevert. Hadden de stortregens van de vorige dagen de verwachting getemperdmen mogt zich verheugen dat het schoone weder de plegtige opening uiter- mate heeft begunstigd. Die opening had overigens plaats in tegenwoordigheid van eenige Grootofficieren van het Huis des Konings, den Minister van Bipnenlandsche Zaken den Com- missaris des Konings in de Provincie, leden van Gedeputeerde Staten met den Griffier, een groot aantal leden van den Ge meenteraad onderscheidene hoofd- en verdere officieren der dienstdoende schutterij in groot tenue en, voorts leden van verschillende afdeeliugsbesturen van de Maatschappij. Ten 12 ure was het terrein voor het publiek geopend, dat rends op dezen eersten dag vrij aanzienlijk was. Als eene bij- drage ten bewijze dat geene kosten zijn gespaard om met het oog op de ruime beschikbare middelen, het terrein der ten toonstelling zooveel mogelijk aan de verwachting te doen be- antwoorden, melden wij nog alleen dat de geheele aanleg van hoofdgebouw en succursalen, van bloemperken en al wat ver der tot opluistering van het terrein is aangewend eene uitgave van 10,000 heeft vereischt. Dat hoofdgebouw beslaat eene oppervlakte van 120 meter lengte bij 50 meter breedte. Er is nog verder aangelegd eene manegegeheel omringd door Oranje, Nationale en vreemde (waaronder vele Engelsche) vlaggenterwijl in het centrum een groote vlag is geplant met het opschriftHollandsche Maatschappij van Landbouw. Het muziekcorps draagt bij afwisseling verschillende num- mers voor. 25 Sept. De tentoonstelling van rundvee is heden ten elf ure 's ochtends geopend en werd druk bezocht, zoowel door stedelingen als vreemdelingen. Bij de tentoonstelling van het prachtige vee zag men o. a. stierenvele honderden kilogramtnen wegende en pas twee jaren oud, zoowel van in- landsch als vreemd ras. Voorzigtigheidshalve heeft men hun een ring door den neus gestoken. De forsche bouw en de zwaarte van die dieren werd door het publiek, en niet het minste door de kennersbewonderd. Drie der zwaarste run- deren zijn voor de verloting aangekocht. Twee reuzeri-stieren trekken vooral de afindacht. Een dezer is met zijne mo§r ter tentoonstelling ingezonden. Aan pink-stieren melkgeven- de koeijen, vaarzengras-kalveren in rood en zwart bonte kleuren is geen gebrek, en een groot aantal is reeds bekroond. In de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te 's Hage is heden bij akklamatie besloten het volgende jaar de algemeene vergadering en tentoonstelling te Amsterdam te houden. Zalt-Bommel21 Sept. Op de heden alhier gehouden na- jaarspaardenmarktwaren ruim 600 stuks aangevoerdterwijl vele buitenlandsche kooplieden aanwezig waren waardoor de handel zeer vlug ging en de beste paarden bijna alien verkocht werden. Voor 5 a 6 jarige bedong men van 500 tot/ 725 voor 3 a 4 jarige van 300 tot 450; voor anderhalfjarige van 200 tot 315, en voor veulens van/70 tot 110. Men meldt van den Rijnkant: Omdat de weilanden steeds genoegzaa\n gras opleverdenen het zonnige weer zoo in de hand werkte, heeft men gemeend nog gebruik te moeten maken van het winnen van nahooi. Behoefte echter aan hooi bestaat er bij j de bouwlieden niet; de hooibouw toch was zeer voordeelig en heeft iedereen ge- vrijwaard voor den winter. Nu bekreunt men zich wel Diet of er van dat op het land liggende hooi, door de groote weers- verandering, zal verloren zijn, maar men is meer bezorgd voor het vee, dat onder hevige hagelbuijen gelijk er in de beide laatste nachteri zijn gevallen, zich in de weiden bevindt, waarbij het gras als met het uur verinindert. Indien October nu reeds zoover gevorderd was als September, zag het er al- tharis niet best uit. Doch er is hoop dat de woeste luchtge- steldheid spoedig door kalm weer zal worden vervangen, en dan is erzoodra de poldermolens maar eens goed hebben kunnen malen, geen groot nadeel geleden. Vrij voorspoedig in ieder geval voordeelig, is de oogst van de meeste graange- wassen binnengekomen. De rooijing der late aardappelen is wat hoeveelheid betreft, goed en de knollen zijn groot; op J/ij door de ziekte bedorven aardappelen kan gerekend worden en daarmede wordt de uitkomst stellig niet als overdreven kwaad voorgesteld. Aalten20 Sept. In de hier gehouden vergadering der afdeeling Winterswijk van de Geldersche Maatschappij van Land bouw is besloten dat in het najaar van 1873 te dezer plaatse zal gehouden worden eene tentoonstelling van paarden rundvee, landbouwvoortbrengselen en tuin- en boomvruchten. Klein Bredenbroek19 Sept. Onze landbouwers onder- vinden thans eene niet onaanzienlijke schade, doordien vele varkens aan de pokziekte sterven. Dalfsen22 Sept. Ten bewijs dat niet alleen ossen en koeijenmaar ook de kalveren zeer gezocht wordenberigten wij dat dezer dagen door een landbouwer drie magere kalveren welke nog geen vier maanden oud waren, verkocht werden voor de enorme som van /178; vroeger bedong men voor zulke slechts 14 a 18 of 5 ii 6 per stuk. De noord-westen storm van gisteren heeft het water in de rivier tot op 1.60 meter boven A.P. opgestuwd. Buiten- dijks gelegen hooilanden zijn daardoor gedeeltelijk ge'inundeerd, Texel, 24 Sept. De pokziekte is onder de schapen in den polder Eijerland uitgebroken ten gevolge waarvan het bestuur van Texel den uitvoer van schapen heeft verboden. Steenderen21 Sept. In het nabijgelegen Bronkhorst is door de heeren gebr. Breukink aan den heer M. Poolte Rot terdameen buitengewoon zware os voor 900 verkocht en geleverd. Utrecht, 22 Sept. In den tuin van het ziekenhuis alhier staat thans nog een appelboom te bloeijen. Door den aanhoudenden zwaren regen die in de laatste dagen gevallen is, heeft het vee in laag gelegen landen langs de Vecht veel geleden; in sommige streken onder Blaauw-Kapel zal men, wanneer de regen nog langer aanhoudt, zich genood- zaakt zienhet vee op den stal te brengen. Raalte, 24 Sept. Men is druk in de weer met het rooijen der late aardadpelende opbrengst was in vele jareh niet zoo groot als thans en de kwaliteit laat niets te wenschen over.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2