A d v e r t e 111 i e n. mmmi - - 159 - P. J. BR0EKH0FF, Notaris, te Haarlemmermeer, BouwerijgereedschapHij- en PaardentuigenVee, Meubelen Bedden en Toebehooren MAGAZIJN van J. A. VAN ZIJL. TEKKENPLANKEN, TEEKENBORDEN, TEEKEMIAKEN, PASSERD00ZENenz., enz., KANT00R- en SCI1RIJFBEH0EFTEN, enz. Enu tie Cologne en V.nu de Yoorlrarg. 55??3 .-.wv.^v55B ttemengde Berigten. Het vergaan der stoomscliepen Bienville en Metis. Jttgcsotibctt. litorresjjoubcutic. VOORHANDEN: Meppel, 20 September. Op de stadswaag zijn gisteren en heden, ter gelegenheid der beide groote botermarkten en de najaarskermis, gewogen roinstens 2000 kwart vaten behalve een niet minder groot aantal bij partikulieren. De totale aanvoer wordt begroot op pi. m. 180,000 kgr.eene waarde vertegenwoordigende van ruim twee ton gouds. Er waren vele opkoopers uit den vreemde. Zwolle25 Sept. Omtreut de tongblaar en bet klaauw- zeer onder het rundvee in deze streek beginnen de beriglen iets gunstiger te luidende gevallen worden meer sporadisch. De varken9ziekte blijft nog in hevigen graad heerschen; bij sommige boeren zijn de hokken leeg gestorven. OM GOEDE MELKKOEIJEN TE VERKRIJGEN. Het is, zegt het Rhein. Woclienschriftmet bet oog hierop, van groot belang, de koeijen na het eerste kalven zoo lang mogelijk voort te melken. Het is toch bij ervaring uitgemaakt dat de koeijen steeds denzelfden tijd met melkgeven ophou- denwaarop men ze het eerst droogstaan of aan zieh zelf overliet. Als men b. v. eene koe, die na het eerste kalveren weder dragtig wordtin de vijfde maand droog laat staan dan zal bij alle volgende kalven,die zij ter wereld brengt zoo niet vroeger, toch ter zelfder tijd de melk bij haar ver- dwijnen. Men melke daarom eene koedie voor de eerste maal gekalfd heeftminstens 8 /2 maand lang, maar voedere haar (laarbij zoo mogelijk overvloedig en goed. Te Echten is de treinwachter P. Ladenius door een trein van Hoo- geveen naar Meppel overreden en geheel verbrijzeld. Hij laat een weduwe met drie jeugdige kinderen na. Men meldt uit Eibergen van 20 September: De berigten, gisteren ontvangen van de in Julij van hier naar Grand Haven en Grand Rapid MichiganNoord-Amerikavertrokken huisgezinnen zijn bij uitstek voldoende. Zij hebben dadelijk ben loon van 1J doll, tot If doll. daags kunnen bedin- gen. Een aankomend meisje van 12 jaren had ook een betrekking van 11 doll, in de week met den kost verkregen. Eigenaardig is de mededeeling van een hunner, die schrijft: //Ik ben nu 14 dagen hier, en ik heb meer vleesch en spek kunnen krijgen dan te Eibergen in een half jaar." Deze berigten zullen niet zonder gevolgen zijn voor de landverhuizingen in het volgende jaar. Het is intusschen te hopen dat de Maatsehappij voor directe vaart op Noord-Amerika pogingen in het werk stelle om van'de Rhijnspoor- weg-Maatsehappij dezelfde reductie in de vrachtprijzen voor landverhuizers te verkrijgen die de Maatsehappij van Exploitatie toestaat. Sedert eenigen tijd komen te Parijs iederen morgen talrijke mannelijke en vrouwelijke lijders aan ziekten der ademhalingswerktuigenof m. a. w. teringlijderszoowel te voet als per rijtuig uaar de slagthuizen, om daar het warme bloed der pas-geslagte dieren te drinken. Vooral echter zijn het de aan bloed-armoede of bleekzucht lijdende vrouwen en meisjes, die met eene schier kannibaalsche woede het nog rookende bloed inzwelgen. De aan- drang tot toelating is in den laatsten tijd zoo verbazend toegenomen wegens de gunstige resultatendie men van deze geneesknur meent vvaargenomen te hebben, dat het bestuur over de openbare slagthuizen een bijzonder re- glement voor deze //kuurgasten" heeft moeten opmaken. Mogt de waarde dezer kuur zich verder bevestigen, dan zou dit ongetwijfeld een groot voor- deel zijn voor duizenden lijdersdie in vreemde badplaatsen te vergeefs genezing zoeken voor hunne kwaalen welke ze in dit geval op kostelooze vvijze gemakkelijk zouden kunnen bestrijden. In de 17 de eeuw werd de volgende wetsbepaling in Engeland inge- voerd: //Alle vrouwspersonenzonder onderscheid van ouderdomdiena- dat deze wet in werkring zal zijn getreden, den eenen of anderen manne- lijken onderdaan van Z. M. door welriekende watertjes, blanketsel, schoon- heidsmiddeleningezette tanden, valsche haren, spaansche wol ijzeren keurslijvenhoepelrokkenschoenen met hooge hakkenenz. tot een hu- welijk weten te dwingenzullen volgens de bestaande wetten op tooverij hekserij, enz. geoordeeld en gestraft worden, zullende gezegd huwelijk.na- dat de schnld van de beklaagde ten voile gebleken is, van nul en geener waarde worden verklaard." Vraag van een hypochondristIndien deze wet in de 19de eeuw en ook hier te lande van kracht washoevele huwe- lijken zouden nul en van geener kracht zijn Te Utrecht is den 21 dezer een baanwachter van den Rijnspoorweg die onder Houten geplaatst is, terwijl de trein voorbijsneldegestruikeld en gevallen: met het ongelukkig gevolg, dat zijn eene voet verbrijzeld werd. Hij is in het ziekenhuis te U. ter verpleging opgenomen. Te Utrecht is een mandie zijne vrouw sloegdoor eene buurvrouw zoo ongemakkelijk op klappen getracteerd dat hij van pure wanhoop in in 't water sprong. De politie vischte hem op. Uit Zalt-Bommel schrijft men aan de TielscheCourantDat sommige menschen wonderlijke gestellen hebben en de zenuwen heel veel invloed uit- oefenen, kan o. a, uit het volgende voorval blijken. In de vorige week kwam 's avonds elf uur een man op hauden en voetenomhangen met een beestenhuid en een langen ketting met zich slepende, alhier de Gamersche straat in. Van tijd tot tijd scheen hij te rusten en slaakte erbannelijke zuchtendaarna weer ontzettende sprongen makenderigtte hij zijn koers voort de Waterpoort uit, zoo weer naar zijne woning buiten het dorp G. gelegen. Zijne vrouw, aan dienachtelijkeavonturen gewoon, heeft zelve ver klaard mijn man lied zunne tijdhij mot det doenhij wordt er toege- dreeve zoowat om de maond of drie. Eenige dagen later, na zulk een nachtelijk reisjewas de man compleet ziek van vermoeijenis en uitputting. Siske Bloemars had buiten aan zijn venster een plank doen slaan om zijne bloempotten op te zetten. Hij wilde eerst beproeven of de plank sterk genoeg was en ging er daarom opzitten. Doch, klets, de plank brak en Siske viel van de eerste verdieping op de straat en brak een been. //God- dank zeide Siske, //wat een gelukik heb maar een been gebroken en hadden er mijne potten opgestaan dan waren zij allemaal stuk geweest." In het dorpje Ergischdistrikt Loeche (Frankrijk)heeft een zoon in dronkenschap zijn vader met verscheidene messteken doodelijk gewond. De vader voelt zijn einde met rassche schreden naderen, laat zijnen schul- digen zoon tot zich komen, schenkt hem ten voile vergiffenis, geeft hem de noodige aanwijzingen en den besten raad om met zekerheid te kunnen ontvlugtenverstrekt hem het noodige gelden blaast den laatsten adem nit, zonder een bitter woord, ja zelfs zonder een klagt geuit te hebben. Een der frnnsche dagbladen deelt mede dat in November eerstkomende te Parijs een vonkel nieuw konkoers geopend zal worden en wel met naaimachines. De ontwerper van het plan is een schatrijk Amerikaandie zijn kolossaal vermogen met het vervaardigen van naaimachines verworven heeft. Door het bankiershuis Stem te Frankforf werd den 12 September een wissel van ruim twaalf millioen thaler betaald, die een zoo lange allonge had dat het mime kantoorlokaal niet groot genoeg was om ze geheel uit te leggenr. Deze bnitengewone lengte was veroorzaakt doordien de wissel 6000 thaler aan zegelregt vereischte, en aangezien de hoogste zegelstempel niet meer dan 10 th. bedraagtwaren 600 zulke stempels noodig, die opgeplakt moesten worden. Het fransche blad le Rappel verzekert in een uew-yorksch blad de volgende advertentie gelezen te hebben//De heer Jackson heeft eene affaire waarbij de hulp eener vroaw vereischt wordt. Daar nu mevronw Jackson door eene onherstelbare ziekte is aangetast, en volgens advies van de be- roemdste doktoren tus9chen 17 en 25 der loopende maand moet sterven roept de heer Jackson de jonge dames en de beschikbare weduwen opdie een man zoeken en nog drie weken kunnen wacbten. Mogttegen alle waarschijnlijkheid inmevrouw Jacksonherstellendan verbindt de heer Jackson zich een schadeloostelling aan zijn braid uit te betalen." In de Londensche Daily Telegraph deelt iemand de volgende bijzon- derheid medein verband met de bijeenkomst der keizers te BerlijnOm het bewijs te leverendat de Berlijnsche hotelhouders de knnst verstaan ombun voordeel te betrachtenzij het mij vergund de pvijzen op te ge- ven welke in een der hotels Unter den Linden, waar vooral Engelschen hun intrek nemendestijds werden gevorderd. Voor een zit- en een slaap- kamer, beide gelegen op de derde verdieping, voor de dagen vanden4den tot den 12den September, is betaald 315 tb.voor een klein kamertjeon- middellijk onder bet dak, 15 sh. per dagj voor een appartement op de eer ste verdieping, gedurende den tijd der fecstelijkheden, 1000 th. De prijzen van tafel en bediening rtaren naar evenredigbeid verhoogd. Voor rijtuigen met twee paarden vorderde men 300 pet. meer dan gewoonlijk. Dat de gezondheidstoestand te Amerongen gunstig mag worden genoemd daarvoor kan o. a. ten bewijze strekken dat in die gemeente, met eene bevolking van 2115 zielen, tusschen 20 Augustus en 21 September geen enkel sterfgeval is geweest. H. G. Mill en echtgenoot te Anna Paulowna, wier huis dezer dagen door brand is vemieldzijnna eerst een langdurig verhoor te hebben on- dergaannaar het huis van arrest te Alkmaar overgebragt. De arrondissementsregtbank te Leeuwarden veroordeelde dezer dagen een elfjarig jongentje tot een gevangenisstraf van 20 maandenwegens valsch- heid jn een onderhandsch geschrift, het namaken eener handteekening na- melijk, twee malen gepleegd, en het des bewust gebruik maken van die stukken en zulks met oordeel des onderscbeids. Op den Palatijnschen heuvel te Rome is een kind geboren. Sedert meer dan 1000 jaar was zulk een voorval niet vermeld geworden, daar deze heuvel uitsluitend door monniken en nonnen bewoond werd. Men heeft opgemerkt dat een zeer hooge ouderdom bijna mergens minder tot de zeldzaamheden behoort dan in Algerie. Dezer dagen is in een der steden van die kolonie eene Joodsche vrouw overleden, die 113 jaar is geworden. Een aardig quid pro quo werd onlangs gewisseld tusschen den //chef van een grooten Londenschen modewinkel en den directeur van een der groote Londensche theaters. De chef schreef den directeur aldus: //Mynheer. In dien ge bij geval beleefdheidshalve thans vrijkaartjes rondzendtzoo laat mij u voorstellendoor mijne bemiddeling er eenige te doen toekomen aan de dames en heeren van ons etablissement. Ge kunt u verzekerd houden dat er slechts door net-gekleede en ordentelijkc personen van gebruik zal worden gemaakt. In de hoop, dat ge mijne vrijbeid verontschuldigen zult en met mijn voorstel u zult knnnen vereenigenbeb ik de eer enz." Waarop de tooneel-direetenr als volgt antwoordde: //Mijnheer. Indien ge bij geval beleefdheidshalve thans zwarte zijden japonnen rondzendtzoo laat mij u in bedenking geven, er door mijne bemiddeling eenige te doen toekomen aan de dames van mijn theater. Gij kunt verzekerd zijn, dat ze slechts gedra- gen zullen worden door personen van rijzige taille en bevallig fignur. In de hoop, dat gij mijne vrijheid verontschuldigden zult, enz. enz." Dr. Poulet heeft onlangs in de vergadering der Fransche akademie het volgende receptals zeer nuttig tot het dooden van ratten en muizen bekend gemaakt. Men neme een weinig poeder van Zee-aluin Scilla in ieder apotheek te verkrijgen) en vermenge dit met meel en olijfolie tot een deeg, dat op een stukje brood wordt gesmeerd. Hij geeft aan, dat de Scilla even zeker dat lastige volkje doodt, als het voor de menschen zoo vergiftige rattenkrnid of phosphor. Door een onbekend toeval is te 'sHage een vrouw in bet water nabij de Loosduinsche brug geloopen en onmiddellijk daarna levenloos op- gehaald, en aan het Rijnspoorstation aldaar een verwersknecht, werkzaam zijnde aan den kap van genoemd station, daarvan afgevallen en op zijn hoofd te regt gekomen, met het ongelukkig gevolg dat hij korten tijd na den val overleden is, Over het vergaan der stoomschepen Bienville en Metis wordt het volgende berigt a Het stoomschip Bienville was een amerikaansche bodetn van 1486 ton. Den 15 Aug. jl. ontdekte men vuur in de lading die zich bevond boven den keteldadelijk warden maatregelen tot blusschen genomen. Intusschen bleek het dat de pompen verstopt en alle pogingen vergeefsch waren. Daar zich buskruid in het scbip bevond en de gezagvoerder eene uitbarsting vreesde, werden ten 6 ure zes booten uitgebragt, waarin tegen 7Jure alle 129 per sonen, die zich aan boord bevonden, waren overgegaan. De kapitein verliet zijn schip het laatst. Spoedig sloeg een der booten om waardoor 7 a 10 personen omkwamen het vaartuig zelf werd weder in orde gebragt en een deel der schepelingen nam andermaal daar- in plaats. Men zette daarop koers naar het ongeveer 150 mijlen verwijderde eiland Eleutherades nachts ten 12 ere ontbrandde het kruid en het sehip zonk in de diepte. De passagiers en de bemanning hadden niets gered dan hetgeen zij aan net lijf hadden. Yijf booten bereikten Eleutheraeen daarvan sloeg bij de landing om en 9 personen verloren daarbij het leven. De zesde boot wordt vermist. De scbipbrenkelingen werden liefderijk opgenomen en verzorgd. Een schooner en een stoomboot zijn uitgezonden om de vermiste bootwaarin zich 15 a 18 personen bevonden op te zoeken. De kapitein is naar Havana vertrokken, van waar nadere berigten naar New-York werden geseind. a De bijzonderheden betreffende het vergaan van het stoomschip Metis bewijzen dat dit een der treurigste zeerampen is geweest, die in lang zich hebben voorgedaan. Het schip liep in de nabijheid van het eiland Rhode in voile vaart tegen een schooner. Aanvan- kelijk geloofde men dat de Metis geen schade ha8, maar 15 minu- ten later bespeurde men dat het water met groote snelheid binnen drong. De stuurlieden verloren hunne tegenwoordigheid van geest. De duisternis en het geloei van den storm vermeerderden den angst der opvarenden. Men maakte de passagiers wakker. Half slapende wierpen zij zich in de bootenspoedig bemerkte men dat deze geen ruimte genoeg hadden om alien te bevatten, daar de matrozen zich hadden meester gemaakt van die welke voorbanden waren. Ongeveer 10 menschen waren zoo gelukkig geweest plaats er in te vinden130 bleven aan boord met den afgrijselijksten dood voor oogen. Zij die aan land werden geworpen gaven kennis van de ramp aan de kustbewoners die met alle krachtsinspanning er in slaagden 107 van de opvarenden te redden waarvan de helft bewusteloos. 26 lijken zijn uit het water gehaald en 22 personen werden vermist. De pers zoowel als bet publiek verwijten den stuurlieden hunne zorgeloosheid. De staatssekretaris heeft een on- derzoek bevolen." Abbenes, 15 September 1872. Nu de hoofdonderwijzers dezer gemeente sedert p°. Januarij van dit jaar in bet genot zijn gesteld hunner verhoogde jaar- wedde, ten vorigen jare, op advies van de Plaatselijke School- commissie, door een besluit van den Gemeenteraad bepaald en vastgesteldnu geloof ik dat een enkel woord van hulde, in bet openbanr geschrevenals niet ongepast zal beschouwd worden. Aan bet hoofd van het schooltoezigt in Haarlemmermeer zijn geplaatst twee tnannen, die in hunne maatschappelijke betrekking erkende en niet genoeg te waarderen verdiensten bezitten de heeren A. van Riessenpresident, en D. Eggink, secretaris. Niettegenstaande hunne veelvuldige en gewigtige bezigheden, hebben zij liefde en ijver ten beste voor de zaak van het onderwijs. Hun invloed en voorbeeld werken bezie- lend op alle leden dezer commissie; zoodat het in waarbeid betnigd mag worden, dat een vriendschappelijk beleefde om- gang het doorgaande kenmerk is van de verhouding tusschen de onderwijzers en het schooltoezigt. Volgens mijn gevoelen ontstaat die goede verhouding onderling vooral daardoordat zij naauwkeurig toezigt houden op de getrouwe pligtsvervulling der onderwijzers, zonder dat dit toezigt ontaardt in kleingees- tige vitlust. Ware dit anders, de thans bekende degelijkheid zou slapheid genoemd mogen wordenwaardoor de hoogach- ting verloren zou gaan, welke slechts gegrond kan zijn op werkzamen ijver en persoonlijk goede hoedanigkeden wier streven bet zijn moet het noodzakelijkenuttige en aangena- het ware, schoone en goede! met al die kracht te bevorderen en voort te plantenwelke in een degelijk ka- rakter kan huisvesten. Van hare welwillendheid en voorkomendheid ten opzigte van de onderwijzers zou menig voorbeeld kunnen aangehaald worden. Wij bepalen ons sleehts tot e£n en waarderen daar bij met levendig gevoel van erkentelijkheid de goede hande- lingen van den Raad dezer Gemeente, die, door haar voor- gelichtvolvaardig en ernstig het oor leende aan al de voor- slagen door haar gedaan in het belang van het onderwijs en de onderwijzers. De eerste hoofdonderwijzers werden aange- steld op een tractement van 600 gulden, met 20 pet. van de schoolgelden na aftrek der kosten van schoolbehoeften bene- vens vrije woning of vergoeding daarvoor. Doch die onder wijzers huwdenhunne huisgezinnen werden grooter; de be- hoeften namen toe de inkomsten^bleven dezelfde. Toen werd het traktement door den Gemeenteraad vastgesteld op 700 gulden, o vreugde Doch de tijden waren en werden niet gunstig: door overmatigen uitvoer en geldcrisis, door oor- log en misgewas, door mindere productie ten gevolge van strikes en greves die onzalige werkstakingenstegeu de prijzen der eerste levensmiddelen tot eene noodiottige hoogte en de inkomstenniettegenstaande verhooging van tracte ment en verkregen vrijdom van de drie eerste grondslagen der personele belastingkwamen telkens bij het opmaken van de balans in verbroken evenwigt voor met de uitgaven. Door de tijdsomstandigheden was de gouden berg in een kwik- druppel veranderd Toen is weder ten vorigen jare op de meest kiesche wijze het tractement van de onderwijzers verhoogd tot 800 gulden. Dat mag voorzeker eene edelmoe- digheid van zuiver gehalte genoemd worden! Door deze handeling is den onderwijzers van Haarlemmermeer een kroon op het hoofd gezet door beschaafde en welopgevoede men schen en is hun getoond dat ijver en goede trouw waarde- ring vindendat zilveren koorden wel stevig bindenmaar hechter en vaster nog, als zij doorvlochten zijn van een draad, gesponnen uit een fijn gevoelenden geest. Nu kan de onderwijzer, als hij de tering naar de nering zet, fatsoenlijk leven, en heeft het Gemeentebestunr van Haar lemmermeer gelijken tred gehouden met die van andere gemeen- ten in ons vaderland en heeft het zich vrij gehouden en houdt zich bij voortduring vrij van de nationale zonde, welke door eene te karige bezoldiging van de onderwijzers, deze kwee- kers van het toekomstige Nederland btoodsgebrek doet lijden. In den regel toch het zij met vrijmoedigheid gezegd is de landbouwende stand minder bekend met de behoeften van een burger-huisgezin. Waar op land en erf de voornaam- ste artikelen van consumtie voorhanden zijnmoeten deze door den burger tegen hooge prijzen worden aangekocht. 't Is waar, al is men nog zoo ervaren in de theorie van de on- eindige grootheden, telkens komt men tot de ondervinding dat een bepaald jaargeld tot de eindige grootheden behoort. Eere daarom aan het Bestuur van Haarlemmermeer en de Sehoolcommissiedie het lot van de onderwijzers zoo ter harte nemen. Met fierheid mag het neerzien op de welvarende pro- vincie Groningenwaar, in 't geheelslechts negen onderwij zers zijn die van 800900 gulden jaarlijks inkomen hebben, terwijl de andere, op twee na, daar beneden blijventot op 200 gulden toe! „Wel zeker! die van 200 gulden's jaars leeft toch ook al verteert hij van den honger. Welnu voor hem weer een ander. Zoo iemand kan toch alligt mijn jongens zooveel leeren, dat ze hun naam kunnen schrijveu als ze gaan trouwen."Doch, niettegenstaande deze onver- schilligheidnoernden de Inspecteurs van het Lager Onderwijs in hunne vergadering van 19 Junij 1871 het een verblijdend verschijnseldat op vele plaatsen de tractementen der onder wijzers werden verhoogd; zoo noodig, zullen zij zich met ijver en goed gevolg van hun .taak kwijten. Is het nu waar dat goede wijn geen krans behoeft"; de verheven uitspraak geldt niet minder, dat men het licht on der geen korenmaat moet verbergen P. Boekel. -mmmsm—mm—i i i Plaatsgebrek noodzaakt ons een artikel van Mr. J. P. AmersfoordtgetiteldDe waterstanden in het voormalig IJ, tot een volgend nommer uit te stellen. zalop BingStlag 15 October a. S.des voormiddags ten 9 ure, ten Huize van CAREL LEWIS, publiek ten Verkoop aanbieden: en meerdere ROERENDE GOEDEREN. Alles tegen gereede BetalingNadere Information ten Kantore van den voornoemden Notaris. Korte Veerstraat, MM a art em. NB. De inteekening op den Zesden Jaargang KATHOLIEKIj Zl.u smvm. lUjft voortdurend

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 3