1872. Vrijdag, 4 October. VA IV N°. 40. AAN LANDBOL WGEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Haarlemmermeer. Polderwezen. Landbouw. ]?rijs van heL Abonnement in het Jaar Prijs der Advertentien. van I6 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 25 September tot 1 October 1 872. Dalfsen30 Sept. Als een buitengewone zeldzaamheid HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommeb 15 Cent. at.T.F, TOEZENDINGEN, KEDAKTIE EN UITGAVE BETEEFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJlterl{jk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De predikbeurten bij de Hervormde gemeente Haarlemmer meer zijn voor de maand October aldus geregeld 6 Oct., 's namidd. 2 ure, Ds. van der Palm; 13 Oct., 's morg. 10 ure, Ds. Jorissen; 20 Oct., »s namidd. 2 ure, Ds. Jorissen; 27 Oct., 's morg. 10 ure, Ds. Swalue. Bij Koninklijk besluit van 27 September "1872n°. 4, is aan den heer E. Kluijver, te Haarlemmermeer, wegens ver- trek uit de gemeente, eervol ontslag verleend als lsten luite- nant bij het 2de battaillon lste komp. rustende schutterij in Noord-Holland. De pokken-epidemiedie sedert Januarij 1871 te Haarlem mermeer is uitgebrokenblijft nog steeds voortwoeden. In 1871 zijn 129 aangiften ter secretarie gedaanwaarvan 41 zijn overleden. In 1872 bedroeg het getal aangiften 112, met eene sterfte van 40. Thans heerscht die ziekte nog voort, vooral te Nieuw-Vennep en bij Halfvveg. Alleen van Nieuw-Vennep werden in een week in het laatst van September 8 aangiften gedaan. Het aantal sterfgevallen over de afgeloopen maand Septem ber was zeer hoog en bedroeg 55; de meest heerschende ziek- ten waren: Variolae, Gastro-enteritisAtrophia, Angina mem- branacea, Tussis quinta, Convulsien Eebris intermittens, Pa ralysis pulmonalis, DiarrhaeaTyphus, en nog verschillende andere ziekten. De gezondheid van het vee schijnt zeer gunstig le zijn sedert 15 Augustus j.l. werden geerie aangiften van longziekte of andere besmettelijke ziekten gedaan. Zondag 29 September j. 1. was men voornemens de brug te legaen over de Ringvaart nabij den Cruquius dooh wegens het zeer ongunstige weder is zulks uitgesteld moeten worden. Naar men verneemt zal dit nu Zondag 6 October a. s. geschie- deunamelijk wanneer het weder dit toelaat; terwijl de vaart door de Ringvaart alsdnn aldaar zal gestremd zijn. GEBORENPieter zoon van H. Bakker en J. op de Kelder.Jaco bus zoon van N. van der Pol en T. Blijker. Corneliadochter van D. Sprokkelenborg en E. Kortekaas. Cornells, zoon van C. vanWierin- gen en M. Vreken. Klaaszoon van R. Roodenburg en G. Bouwmees- ter. Driesje Antonie,' dochter van A. de Groot en D. Wijnhout. Cornelis, zoon van A. Canfferman en G. Scbaap. Johannes Petrus zoon van J. Schenk en M. van Rooijen. Neeltje, dochter van T. van der Sluijs en H. Edel. Johanna Wilhelmina, dochter van T. Tit en J. van der Burg. OVERLEDEN: Franciscus Johannes, oud 2 jaren, zoon van F. J. Wijn- hof en M. C. Jansen. Antonie, oud 6 maartden, zoon van J. Verbeek en W. Smits. Jacob, oud 4 maanden, zoon van P. Kort en G. H. van Meeteren. Johannes, oud 5 weken, zoon van H. de Bruin en C. van Velsen. Johannes, oud 3 weken, zoon van G. H. Osterkampen J. Pee- ters. Hermanus Karel, oud 10 jaren, zoon van W. F. Links en A. Kool. Theodorns Jacobus, oud 11 weken, zoon van J. Kerkvliet en G. H. Dorbeck. Christiaan Snijders, oud 80 jaren, gehuwd met J. Verwoerd. Gerrit Raaphorstoud 71 jaren, gehuf d met H. Ossensla- ger. Dina, oud 11 maanden, dochter van M. Spoor en C. van Gils. ONDERTROUWD: geeue. GEHUWD: J. Blokker met J. Varkevisser. Het water in en om den polder heeft in de laatste dagen eene sedert jaren ongekende hoogte bereikt. Na Zondag jl. echter schijnt men binnen in den polder het water meester te zijn gewordenalthans men ziet het nu hand over hand weg vallendoch om den polder is het nog treurig gesteld. Het grootste gedeelte van den rijweg langs de ringvaart staat onder water, hetwelk voor mensch en dier veel ongemak veroorzaakt en jl. Zaturdag-middag een achtenswaardig persoon bijna het leven had kunnen kosten. De burgemeester van Aalsmeer, den heer Tak, tevens burge- meester van- en wonende te Uithoornhad te Aalsmeer zijne gewone zitting gehouden en passeerde den ringdijk van Haar lemmermeer, om door den Zwarten polder huiswaarts te rijden. Tusschen den Kruisweg en den Vijfhuizerweg stond minstens 1 decimeter water op den rijweg, waardoor het paard, het spoor bijster wordende, op zij uitsprong en in de Ringvaart geraakte. Den heer burgemeester mogt het, na veel tobben en spartelen gelukken eene zitplaats op den kap zijner tilbury te vinden waar hij ruim twintig minuten, zonder door iemand opgemerkt te worden, tusschen leven en dood zweefde, doch waarna, op het hulpgeroep van een daar voorbij varenden sehipper eindelijk redding opdaagde. Het geluk heeft gediend dat het paard spoedig verdronken was en nagenoeg geen beweging rnaakte, anders was Z.E. Achtb. gewis ook omgekomen. Jl. Zondag-namiddag woedde boven deze gemeente een hevige onweersbui, waardoor ten ongeveer vijf ure de bliksem is ge stagen in een der drie groote bergen met granen, toebehoo- rende aan en staande op het erf van den landbouwer K. Roo denburg, aan de Hoofdvaart bij den Leeghwater, welke dan ook plotseling in vlam stond. Door de spoedige hulp der brandspuiten van Nieuw-Vennep en Abbenes, is het mogen gelukken den brand zich te doen bepalen bij dien 6eneu berg en niet genoeg kan men roemen de vlugheid en het beleid waarmede brandweer eu ook de heer burgemeester (welke tijdig daar aanwezig was en lot het laatste oogenblik van gevaar daar gebleven is) zich van hunne taak hebben gekweten. De bouwmanswoning, een der schoonste en grootste in den polder, stond slechts zes meter van den brandenden berg af, en deze stond in bet midden van en op den afstand van p.m. drie meter van twee andere, even groote, volgeladene, zes roeden bergenalles met riet gedekt. Dit alles beeft men echter mogen behouden en bet zij daarom niet te veel gezegddat de buitengewone inspanning der spuitgasten en het beleid hunner chefs de Tielsche Assuranlie Maatscha.ppijwaar alles verzekerd was, voor een verlies van p.m. 25,000 bebben behoed. Ook is de bliksem gestagen in den schoorsteen eener boerderij aan den Sloterweg, welke, na den daaronder staanden aschpot verbrijzeld te hebben, zonder brand te veroorzaken tangs den zelfden weg is teruggekeerd. Onder de inrigtingen die zich te Amsterdamdoor hare degelijke resnltaten een goeden naam verworven hebben, be- kleedt. de Ambachtsschoolopgerigt door de Maatschappij voor den Werkenden Stand eene eerste plaats. Zij vfd'kt nu reeds elf jaren en heeft in dat tijdsverloop vele jongelieden in ver schillende vakken tot bekwame werklieden gevormd en met grondige kennis toegerust. Geen wonder, dat de kweekelin- gen van de Ambachtsschool bij voorkeur geplaatst worden, de- wijl zij meer geleerd hebben dan anderen, die van dat onder- wijs verstoken bleven. Niet alleen onderhouden zij al het geleerde op de lagere school, maar wordt.dat onderwijs voort- gezet: een voordeel dat waarlijk hoog te schatten is, als men nagaat hoe menige knaap, van de school in de werkplaats of op het karrewei overgaande, verleert hetgeen hij op de lagere school geleerd heeft. Voeg daarbij nu het onderwijs in al die vakken voor den ambachtsraan al naar mate zijn vak van het grootste gewigtals: regtlijnig, bouwkunstig en haudteekenenstel-meet-, werktuig- en natuurkunde; kennis van bouwmatertalen en wat tot den burger- en scheepsbouw behoort, en wij behoeven waarlijk niet te betoogen dat een kweekeiing van de Ambachtsschool goed beslagen ten ijs komt, als hij haar verlaat, te meer omdat de meeste vakken er ook praktisch beoefend worden, onder leiding van knappe deskun- digen. Door dat onderwijs ga'at hij in den waren zin vooruit. en wordt hij een werkman die niet machinaal arbeidtmaar weet wat hij doet; die denken en handelen kari, en vviens aanleg zich de voorbeelden zijn niet zeldzaam tot een helang- rijke hoogte ontwikkelt. Wij vestigen dus met bijzonderen nadruk de aandacht op de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor den nieuwen kursus op Zaturdag 5 en Maan- dag 7 October e. k., in het lokaal der school, op de We- teringschans. Tevens doen wij in het bijzonder opmerkendat de Am bachtsschool ook toegankelijk is voor elders wonende, doch te Amsterdam tijdelijk verblijf kiezende jongelieden. Het bestuur, dat zijne taak nooit ten halve vervult, is in dit gevaldes verlangdbereid om behulpzaam te zijn tot verkrijging van hnisvesting bij knappe lieden. Zierikzee, 30 Sept. Tot Hoofd-Ingeland in het water- schap Schouwen ter vervulling van de vacature ontstaan door de benoeming van den heer M. L. de Bruyne tot heemraad is met 77 van de 113 geldige stemmen verkozen de heer J. M. de Glopper, te Ellemeet. Capelle (Langstraat), 29 Sept. De handel in hooi staat thans nagenoeg geheel stilde tweede snede is insgelijks op- geredenzoodat de schuren en achterhuizen meer dan gevuld zijn. Hierbij komen nog de graangewassendie dit jaar zoo buitengewoon veel stroo hebben opgeleverd, Ook de knolge- wassen waarmede de roggeakkefs na den oogst bezaaid werden beloven buitengewoon veel te zullen opleverenzoowel als de aardappelen, die in deze streek al zeer weinig door de bekende ziekte geleden hebben. Varseveld, 29 Sept. Van 864 garvendie op 17 are gegroeid zijn, heeft men alhier 66 garven gedorscht, welke ruim 50 liter rogge hebben opgeleverd, hetgeen nagenoeg 38 mud per bunder bedraagt. Voorzeker wel een sprekend bewijs van een goed roggejaar. berigten wij dat dezer dagen bij het rooijen der aardappelen op het land van van der Kooi alhier e6n stam niet minder dan 89 aardappelen opleverde, waarvan 45 groote en 44 poters zijn genomen. Over bet geheel levert dit produkt een bevredigend resultaat op. Tot ons geuoegen kunnen wij berigten dat de tongblaar onder het rundvee hier zoo goed als geweken mag besshouwd worden en dat de veestapel thans eene gewenscbte gezondheid geniet. Leiden, 30 Sept. De vruchten van de ooftboomen komen in aanmerking als groot van stuk en saprijkdat opweegt tegen den betrekkelijk kleinen oogst. Het laat zich denken dat het ooft hoog in prijs is bij veel'vuldige vraag en verzending ook naar het buitenland. Er zijn dit jaar groote zaken gedaan. Naar losse berekening zouden er 3 millioen kinnetjes met aard appelen door het Westland geleverd zijn. Een landbouwer te Dieren heeft met uitnemend succes de proef genomen van zijn aardappelen te poten met weinig of geen mest; geen zweem van ziekte heeft zich op zijn land geopenbaard, terwijl bij zijn burendie als getfoonlijk sterk hebben gemest, de ziekte in gelijksoortigen bodera groote ver- woestingen heeft aangerigt. Winterswijk, 1 Oct. Voor dat de aardappelziekte in het graafschap Zutphen bekend was, beschouwde men het in de beste aardappelstreken als een uitmuntende oogst te zijn wan neer men 150 schepel van bet schepelgezaaid verkreeg. Welnu, de heer J. E. W.een ingezeten dezer gemeente, heeft dit jaar van eene oppervlakte van 210 vierkante meter niet min der dan 10 mud geoogst. Dat zou van de bunder 476 zjjn, of gelijk onze landlieden zeggen 204 schepel van het schepel gezaaid. Wel een nieuw bewijs, dat het tegenwoordig tang zoo kwaad niet is, als de pessimisten wel eens willen doen gelooven. Tiel1 Oct. Gisteren deed de Heer Mr. N. T. J van Everdingen Secretaris der Afdeeling Tiel der Geldersche Maat schappij van Landbouw, aan een aantal belangstellendenten huize van den heer R. M. van Gameren alhier, verslag over het systeem van landbemesting door chemische bemestingmid- delen, (geen kunstmest) van den Prof. G. Ville te Parijs, en van diens geschrift over dat onderwerp. Met veel belangstelling werd dat verslag door de aanwezigen aangehoord en de mededeeling der voortreffelijke uitkomsten van dat systeem op de verschillende landbouwgewassen welke werden meegedeeld, werden met verwondering vernomen. De heer Verweij, Apotheker en Chemist alhier, daarbij te genwoordig, vertoonde de verschillende bestanddeelen dier meststoffen en deelde mede dat die bij hem, behoorlijk gemengd kunnen worden verkregenop bestelling, indien men slechts opgeeft voor welk gewas en voor welke hoeveelheid lands men die verlangt. Wij hopen dat deze mededeeling van dat voor bet land- bouwbedrijf zoo gewigtig bemestingsysteem zal aanleiding geven dat velen daarmede proeven nemen opdat de uitkomsten bekend worden en die zaak bij de landbouwers dezer streken ingang moge vinden, waardoor zij in staat zullen zijn van ieder stuk land hunner bouwerij telken jare van elk gewas het maximum van oqgst te kunnen genieten. De spreker verklfarde zich bereid aan ieder belangstellende de noodige inlicbtingen omtrent die zaak te geven. De opbrengsten in Erankryk en Belgie door die bemesting verkregen van de verschillende landbouwgewassen zijn bewon- derenswaardig. Van Tarwe bijv. 64 mud per bunder, van Haver 79 mud per bunder, van garst 74 mud per bunder, van rogge 36 mud per bunder, met een minimum van 39 mud per bunder. Van beetwortelen werden daar dooreen van 142,000 tot 40,000 kilos per bunder geoogst. Van aardappelen van 770 tot 200 mud, terwijl die van de bekende en zoo noodlottige ziekte weinig te lijden hadden. Op weiland gebruikt, verkreeg men tot 10,000, minstens 4000 kilos hooi. Bij boomgewassenwortel- en knolgewassenwaren de uit komsten even verrassend. Mogt het gemiddeld bedrag der produktie dezer streken, dat in de laatste 22 jaren 17 mud voor tarwe is, door aanwending van dat systeem van bemes ting tot 30 kunnen gebragt worden, dan zou dit zeker cen belangrijke uitkomst zijn. Tielsche Courant.) Uit de Marne schrijft men het volgende: Bij de hooge prijzen van zoo vele levensmiddelen hoort men hier met genoegendat de aardappeloogst over het geheel zoo uitmnntend is. Kwaliteit en kwantiteit laten zoo goed als niets te wenschen over, althans waar men op geschikten grond had gebouwd. Men spreekt van lage prijzenzoodat men zelfs hoort, dat

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1