- 162 - lardappelziekte. Holl. Maatschappij v. Lan<l l>omv. Gemengde Herfgten. Jugezoubcn. DE WATERSTAIVDEN I\ HEX VOORMALIG IJ. de beste „jammen" of „jannen," een gezochte soort, voor 2 per hektoliter worden verkocht. Voor den middeustand en de daglooners is dit zeer gelukkig, daar een goede aardappel een aangenaam voedsel is. Het is echter wel te bejammeren dat er wegens de hooge prijzen van vet, spek en vleesch hiervan voor dezeD zoo weinig is te bekomen. Mussel23 Sept. Ons gehucht mag zich tot hiertoe in vele opzigten boven zoo vele andere plaatsen gelukkig achten, daar men bier tot dusverre verscboond bleef van zoovele ziek- ten onder menschen en vee, die ginds en elders, helaas heerscbten. Een enkel geval van kinkhoest heeft zich alleen voorgedaan; van de zoo gevreesde tongblaar en het klaauwzeer onder de beesten hoort men gelukkig slecbts in de verte. En hoort men van vele kanten gewagen van een voorspoe- digen oogst, ook van hier kan zulks zonder eenige overdrij- ving gezegd worden. De rogge, het hoofdprodukt, heeft bui- tengewoon opgeleverd; haver leverde een ruim beschot; de aardappelen beloven een beste opbrengst en van de ziekte verneemt men naauwelijks een spoor. Te Roelofarendsveen heeft dit jaar de teelt van doperwten, peulen en boonen ruim eene ton opgebragt en er is voor f 500,000 aan augurken naar Engeland verzonden. In de Groninger Conrant leest men het volgende: Van 't vooijaar las ik ergens 'k weet niet waar dat men als voorbehoedmiddel tegen de aardappelziekte met vrucht gebruik kon maken vau runafval uit de leerlooijerijen. Om- dat men graag ieder middel aaugrijpt, ten einde eene ge vreesde kwaal af te weren, vervoegde ik mij bij een onzer schoenmakers tevens leerlooijer met verzoek mij wat run af te statu. De man voldeed graag aan mijn verzoek en daar hij juist met zijne kuipen bezig was, werd mij reeds den volgenden dag een zak vol gebragt. In die run pootte ik toen aardappelen, in dehoop, dat dit middel nu een probatum zou zijn. Maar, helaas! de uitkomst beantwoordde niet aan de verwachtingik kreeg wel een heel ferm gewas want run is eene meststof doch de ziekte bleef er ook niet achterwege, evenmin als in die aardappelen, welke van de run niet geprofiteerd hadden. v. d. M. 's (iravenhage, 26 Sept. De 26ealgemeenevergaderingder Hollandsche maatschappij van landbouw werd heden middag ten 12 ure alhier geopend met eene uitgebreide en belangrijke rede van den voorzitter prof, v. d. Boon Mescb. Spr. stelde voorop dat de ge- sehiedenis van het menschelijk geslacht naauw verbonden is met die van den landbouw en daarmede van de vroegste tijden vereenigd is. Hij ging na hoe bij de volken der oudheid de landbouw, dieoog en hart veredelt, werd aangekweekt en hoe ook bij de latere volke- ren en vooral in Nederland, de bevordering er van steeds werd beschouwd als het beste middel tot veredeling van het volksbestaan en tot verbetering van het fabriekwezen en den handel. Teregt mogt dus de gebeurtenis, dat deze Maatschappij haar 25-jarig bestaan viert, een feest worden gebeeten, waarbij met dankbare vreugde mogt worden herdacht wat zij tot stand bragt, terwijl men vooral niet mogt vergeten hulde te brengen aan den Schepper en Onder- houder van alles. Als opvolger van den heer Messchert van Vollen- hoven, rustte op hem de moeijelijke taak bij deze gelegenheid het woord te voeren. In kort bestek, maar nietteroin regtdoende aan alien, die er zooveel hadden toe bijgedragen, vooral niet vergetende den heer D. It. Gevers Dejnoot, die met nimmer rustenden ijver en arbeid alle bezwaren had weten te overwinnen, bragt de spreker de op- rigting van deze maatschappij in herinnering en gaf hij een over- zigt van de met zoo gelukkig gevolg bekroonde pogingen om haar in den kortst mogelijken tijd te vestigen en in voortdurenden bloeijenden toestand te houden. En wanneer men nu nagaat wat de Maatschappij gedurende die reeks van jaren heeft tot stand gebragt op elk gebied van landbouw en veeteelt, hoe door haar het initiatief is genomen tot zoovele ver- beteringen, hoe vooral ook door het houden van tentoonstellingen zij een ruim veld heeft opengesteld voor alien, wier belangen met die verbeteringen zoo onafscheidelijk gepaard zijn - dan-bestond er allezins reden om zich te verheugen en met dankbaarheid terug te zien, maaf tevens ook om met blijden moed de toekomst in te staren. Dat er nog bij velen gebrek aan kennis bestaat in zaken van landbouw, - dat er bij velen nog verkeerde begrippen zijn te overwinnen, is niet te miskennen, maar het was tevens eene aan- sporing, om, gelijk nu reeds geschied is, voort te gaan en bij de regering aan te dringen op regeling van bet landbouw-onderwijs. Hulde brengende aan den tegenwoordigen sekretaris-penningmeester, den heer Waldeck, dien het bestuur wegens zijne bekwaamheden en zijnen ijver niet genoeg kan prijzen - hulde brengende ook aan de heeren van der Oudermeulen, van Lennep en Crommelin, die zooveel tot het welslagen der tegenwoordige tentoonstelling hebben bijgedragen, wees spr. er ten slotte op, dat voor den toenemenden bloei der Maatschappij vooral dient bij te dragen de eensgezind- heid van alien, aller zamenwerking tot een doelvooruitgang. Dat alien pal blijven staan voor de belangen der Maatschappij, dat het hoofdbestuur werkzaam blijve onpartijdig en eensgezind, dat waren sprekers wenschen, en mogt eens dan de Maatschappij haar gouden feest vieren, dan hoopte spr. dat de Maatschappij zich in dezelfde belangstelling mogt verheugen die Z. M. de koning en het vorstelijk huis, gansch Nederland en vooral de hofstad, haar bij haar zilveren feest hadden betoond. Deze rede werd met daverende toejuichingen begroet. Y6or dat de werkzaamheden een aanvang namen, waaraan door 54 afdeelingen, uitbrengende 219 stemmen, werd deelgenomen, had de voorzitter eene gewigtige mededeeling te doen, die hem aan- leiding gaf den sekretaris te verzoeken de zaal te verlaten. De voorzitter herinnerde nu dat het eigenaardige feest, den 1 April in Nederland gevierd, verschillende gevoelens had opgewekt, en dat een der gevolgen daarvan was geweest, dat het hoofdbestuur een brief had ontvangen van de heeren J. W. van der Goes c. s. te Naaldwijk in Westland, waarin eene bepaalde beschuldiging tegen den sekretaris, den heer P. E. L. Waldeck, werd ingebragt en aangedrongen werd op zijn ontslag, terwijl ook nog door de afdee- ling Oudewater en omstreken het bepaalde voorstel was gedaan om den heer Waldeck wegens zijne anti-nationaal gedrag te dier gele genheid te ontslaan. De voorzitter had die brieven rondgezonden aan de leden van het bestuur, die alien eenstemmig van oordeel waren dat het noodig was de beschuldiging onpartijdig te onderzoeken en van dat onder- zoek ter vergadering verslag te doen. Uit het naauwgezet en onpar tijdig onderzoek is aan het hoofdbestuur gebleken, dat de heer Wal deck geheel verkeerd beschuldigd is, terwijl alien eenstemmig waren, dat er geen enkele oorzaak bestond hem te ontslaan. Na dit re- sultaat verkregen te hebben, ten gevolge van een ernstig en meest onpartijdig onderzoek, achtte het hoofdbestuur het zijn pligt het voorstel Oudewater niet op de punten van beschrijving te stellen. Het bestuur had waarheid gezocht en waarheid betracht en de slotsom was geweest, dat het eene bepaalde onregtvaardigheid zou zijn den heer Waldeck te ontslaan. Toen niemand het woord vroeg, maar integendeel een algemeen applaus het bestuur het bewijs schonk van het vertrouwen der ver gadering in zijn onderzoek, werd de heer Waldeck weder ter verga dering binnengeleid, en sprak de voorzitter hem met opregte aan- doening aan, gaf te kennen dat hij diep getroffen was over de eens- gezindheid, die in de vergadering te zijnen opzigte bestond (de af- gevaardigde uit Oudewater had het voorstel van zijne afdeeling reeds ingetrokken) en wenschte hem zegen en voorspoed op zijne verdere levensbaan. Onder de behandelde zaken was het voorstel van de afdeeling 's Gravenhage en omstreken zeker net voornaamste. Het betrof de maatregelen door de Maatschappij te nemen ter bevordering van de inenting van het rundvee ter voorbehoeding tegen de longziekte. Belangrijk waren de diskussien, daarover gevoerd, en vele middelen werden aangeraden. Vrij algemeen bleek uit de diskussie de een- stemmigheid over het nut van die inenting, mits ten beboorlijken tijde en naar de eisehen der wetenschap. Aan de eenezijde verlangde men, dat de Maatschappij zou te gemoet komen, door voor elk wegens longziekte onteigend rund de helft der schade te vergoeden (de wederhelft wordt door het Bijk uitbetaald); aan den anderen kant verlangde men vermeerdering van Rijks veeartsen en gratis verstrekking van hulp door de Hooge Regering. Het hoofdbestuur had gepreadviseerd door toekennen van premien de zaak te bevor- deren. De slotsom van deze deliberatie was,, dat m de eerste plaats het beginsel van het voorstel 's Gravenhage, dat'de Maatschappij de inenting zal bevorderen, met 200 tegen 24 stemmen werd aan- genomen; na breedvoerige beraadslaging werd het middel, bij dat voorstel aangegeven, met 115 tegen 95 stemmen aangenomen, nl. de Hooge Regering te verzoeken een wet uit te vaardigen, waar bij de gratis inenting van het vee ter voorbehoeding tegen de longziekte verpligtend wordt gesteld, onder zoodanige voorwaarden als de Regering raadzaam zal oordeelen. Voorts werd besloten, naar aanleiding vau een voorstel van de afdeeling Medemblik, eene kommissie te benoemen, welke advies zal uitbrengen omtrent de rooge- lijkheid om het kooiregt uit den weg te ruiraen en de nadeelen, die de jagtwet voor den landbouw oplevert, nate gaan. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten, geen gevolg te geven aan het verzoek van de Geldersche zuster-maatschappij om gemeenschappelijk met haar en met de zeeuwsche en de Eriesche Maatschappij om de vier jaar, telkens in elk jaar in eene der provincien, eene tentoonstelling te houden, - vooral op grond dat hoe verder verwijderd eene ten toonstelling is hoe minder belangstelling er bij de afgelegen provin cien daarin wordt getoond. (Ook de Zeeuwsche Maatschappij had reeds besloten aan dat verzoek geen gevolg te geven). Nog werd besloten een gouden medaille en 150 uit te loven voor een afdoend middel, waardoor het nadeel, dat door de ritnaald of koperworm aan het koren wordt toegebragt, doeltreffend wordt tegengegaan. Tot leden van verdiensten werden benoemd de heeren H. J. van Hullen, hortulanus te Gent, en Haussberg, te Koningsbergen, die door Z. M. den koning van Pruisen ter bijwoning van de tentoonstelling was afgevaardigd. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen, in plaats van jhr. mr. van Foreest van der Palm, de heer Breebaart. Bij de mededeelingen gaf de voorzitter kennis, dat de Maatschappij aan den talentvollen schrijver van de Landbouw-Courant, den heer Lodewijk Mulder, de gouden medaille, en aan den drukker-uit- gever, den heer H. A. M. Roelants, te Schiedam, de zilveren me daille had toegekend. De heer Lodewijk Mulder, ter vergadering aan- wezig, betuigde zijnen dank voor dat hartelijk bewijs van welwillend- heid, dat hem ten spoorslag zou strekken met verdubbelde krachten zich aan de landbouwaangelegenheden te wijden. Als plaats van de 27e algemeene vergadering en tentoonstelling in 1873 word aangewezen Amsterdam. Met een hartelijk woord werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Daarna vereenigden zioh de leden aan een gemeenschappelijken, men mag zeggen vriendschappelijken maaltijd in de groote eetzaal van het groot stedelijk badhuis te Scheveningen. Vriendschappelijk, om den gullen toon die er heerschte, om de hartelijkheid en op- gewektheid van het zilveren feest dat gevierd werd. Wel veelzijdig waren de beschouwingen die aan den disch door de aangezetenen werden geleverd, toen zij dezen of genen heildronk instelden, maar alien ontmoetten elkander in die eene hoofdgedachtede bloei en de welvaart zoo zeer verspreid door de Hollandsche maatschappij van landbouw. In opgewekte stemming verliet men ten slotte de tafel. Liever mogen wij zeggen de onafzienbare rij van tafels, schitterend verlicht door de lusters en kandelabres, in de prachtige groote zaal. Naar men meent, waren er 250 gasten aanwezig en men kan zich het schouwspel voorstellen van die zes-dubbele rij tafels in de voile lengte der zaal, hebbende hoefijzersgewijs nog eene zij—rij, die alien omvatte, en waar de voorzitter zat, omringd van de bovengemelde autoriteiten. Van vuurwerk kon geen sprake zijn wegen- het minder gunstige weder doch de opgeruimdheid en guile en hartelijke toon onder de gasten, zoo verschillend van rang en stand, waren er niet minder om en laat in den avond ging men van elkander onder den aange- naamsten indruk. Aan de harddraverijden 28 September van wege het gemeente- bestuur gegeven, hebben 19 paarden deelgenomen; de prijs, een zilveren koffij- en theeservies, is behaald door het paard van den heer J. Rooda, van Sneek, bestuurd door Hijlkema; de le.premie, 150, door het paard van den heer Krol, te Noordwolde, en de 2e premie, 75, door dat van den heer Broers, te Benningbroek. De bevolking van het koningrijk der Nederlanden bedroeg uit. December 3,651,330 inwoners (1,806,125 mannen en 1,845,205 vrouwen). In 1871 werden in het koninkrijk geboren 127,653 kinderen (65,080 jongens en 62,573 meisjes); stierven 106,799 personen (54,279 van het mannelijk en 52,520 van het vrouwelijk geslacht); werden 28 991 huwelijken gesloten en hadden 149 echtscheidingen plaats. Te Berkel en Rodenrijs heeft een hond zijn meester van een groot gevaar gered. Er brak brand uit in de schuur, waarin de hond lag, die nn zoo veel leven begon te maken, dat de slapende bewoners van 't huis wakker werden en 't vuur konden blusschen. Te De venter heeft het erg gedonderd. Bij eenen landbouwer te Heerde zijn alle varkens in 't hok door den bliksem gedood. De arrondissements-regtbank (correctionele kamer) te Amsterdam, heeft uitspraak gedaan in de zaak van den conducteur E. B. F. Dikkens, beschuldigd, zooals men. zich herinneren zal, van diefstal van een pakket met diamanten en geldswaardentot een bedrag van ongeveer f 60,000uit een verzegelden brievenzak der rijksposterijin den avond van 2 Mei 11. op den Rhijnspoorweg tusschen Amsterdam en Rotterdam, en tegen wien in de zitting dier regtbank van 10 dezer, was geeischt een gevangenisstraf van twee jaren, in eenzame opsluiting te ondergaan. De regtbank ver- oordeelde hem tot die strafmitsgaders in de kosten van het regtsgeding. Van eene onbekende dame uit Dordrecht is voor de Louisa-stichting opvoedingsgesticht voor nagelaten kinderen van miuvermogende vrijmetselaren, de aanzienlijke gift van 1000 ontvangen. In den namiddag van den 27 Sept. gingen te Raamsdonk de schip- pers Jan Bossersdiens knecht en eenige personen met een vaartuig vee halen uit den polder Eierwaard onder Werkendam. Op de terugvaart sloeg een hevige windvlaag het vaartuig om, waardoor drie personen en vijfrun- deren verdronken. De lijken der ongelukkigen zijn nog niet gevonden. Uit Schotland wordt berigt dat Zaturdag sneeuw op het gebergte van Glen Filt lag. De Ben Nevis is aan de eene zijde half met sneeuw be- dekt en op den top ligt de sneeuw van 6 tot 12 duim diep. Op de heuvelen in Yorkshire lag insgelijk sneeuw en het water der schapentroggen was bevroren. Het bijna tweejarig zoontje van den winkelier J. de Jong, teTilburg, is spelende in een groote kuip met water gevallen en daaruit levenloos opgehaald. Blijkens inlichtingen uit goede bron, wordt verzekerd, dat de toe- stand van de zuster van den koning der Belgen de ongelukkige weduwe van keizer Maximiliaan van Mexiko, niet hopeloos is, maar dat zij nooit zoo welvarend is geweest als thans en waarschijnlijk nog lang zal leven doch het is thans zeker dat zij voor altoos haar verstand verloren heeft. Overigens is haar waanzin zeer zachtaardig geworden en levert hare ziels- ziekte voor niemand eer^ig gevaar op. Den koning wil zij niet zien, de koningin ook niet, ofschoon deze vroeger altijd met en bij haar was; van de 30 personendie hare hofhoudiug uitmakenlaat zij niet meer dan twee of drie bij zich toezij brengt haren tyd door met het schrijven van tele- grammen aan Napoleon III op de Tuilerien en met het rangschikken om zich heen van poppen, welke zij kleedt en ontkleedt en voor de groote da mes van Mexiko houdt. den nacht tusschen 26 en 27 Sept. is te Delft weder een stoute diefstal gepleegd. De dieven zijn ingeklommen door een raam der boven- woning, bewoond door rnevr. de wed. Storm, geb. v. d. Chijs, en heb ben aldaar van eene voorkamer in geld ontvreemd eene som van vijfhonderd gulden. Verscheidene voorwerpen van waarde in goud en zilver, enz., die mede in hun bereik waren, hebben zij laten liggen. In den morgen van den 27 jl. onstond te Tilburg brand bij den we- ver N. vau Helvoirt. Het huis, de' stalling, de schuur en de inboedel werden een prooi der vlammen, terwijl mede een vet varken, 3 geiten en een schaap bij den brand omkwamen. De schade wordt op 2600 geschat terwijl het geheel verzekerd was voor f 2100. Een jeugdig Japanner, Sasoumie Satoo, zoon van des mikado's eer- sten geneesheer, kwam in November 1869 te Berlijnzonder Duitsch of Latijn te kennen. De eerste taal leerde hij in 5de tweede in 6maanden, en hij heeft in de vorige maand zijn derde examen als student in de ge- neeskunde met den grootsten lof afgelegd. Het sterftecijfer te Londen was in de vorige week 262 onder de ge- middelde berekening der jongste tien jaren. De gewelddadige oorzaken van sterfte waren minder dan gewoonlijk. Er verdronken zeven personen, een werd vergiftigd en acht kinderen, benevens twee volwassen personen stik- ten. Er viel een zelfmoord voor, vier personen werden zoodanig overreden dat zij stierven en 50 werden door paarden en rijtuigen gewond. lu het Weekblad van Haarlemmermeer 1872, N°. 32, wordt medegedeeld(omtrent de werken der Kanaalmaatschappij) Id den avond van 4 Junij 1872 kwam de digting van het IJ tot stand door middel van een rijsdam in de rigting van den binnenlierm vau den afslnitdijk. Deze rijsdam werd sedert tot boven de hoogste zomervloeden opgetrokken." Door deze digting moest in het voormalig IJ de werking van eb en vloed ophoudendesniettegenstaande zijn de water- standen bij eb en vloed nog opgegeven in dit Weekblad tot den 28 Augustus toe, ofschoon zij uit den aard der zaak geen of althans bijna geen verschil opleverden. Deze opgave, die in den eersten opslag vreemd schijnt, kan verklaard wor den uit de zucht om te controleren of de afsluitdijk der Kanaalmaatschappij werkelijk digt was, en dus de werking van eb en vloed belette. De waarnemer schijnt zulks met September voor zeker te hebben gehouden en geeft sedert de waterhoogten in het voormalig IJ te Halfweg en te Spaarn- dam alleeD op, zooals die op den middag worden waargenomen. Als men nu deze waterstanden nagaat van 4 Junij af tot II September toe, ziet men dat zij,in de eerste dagentoen de dijk waarschijnlijk nog niet regt digt was, blijven op A. P. tot 0.06 A. P.; den 7 Junij beginnen zij te vallen tot 0.15 en 0.24 A. P., den 9 Junij tot 0.30 en 0.40 A. P.: deze toestand blijft bestaan tot 14 Junij, toen het IJwater weder klimt tot 0.20 A. P.; den 15 Junij tot 0.13 en 0.17 A. P.; tusschen 15 Junij en 15 Julij ver- schilt de waterstand tusschen 0.20 en 0.30 A. P.; op dezen dag is die te Spaarndam 0.45 A. P.; den 31 Julij aldaar 0.54 A. P.6 Augustus 0.49, 11 Augustus 0.51, 17 Augustus 0.49. Dit zijn echter bij uitstek lage water standen, gewoonlijk staat het IJwater tusschen 0.28 en 0.35 A. P.; sedert 29 Augustus, toen men ophield eb en vloed waar te nemen, zijn de verschillen tusschen 0.28 en 0.40 A. P.. De oppervlakkige lezer, die tot hiertoe gekomen is, zal alligt denken of zeggen, wat gaan mij deze cijfers aan? De lezer, die nadenkt, en Rijnlands bundergeld moet be- talen, zal alligt begrijpendat deze waterstanden alien (of al thans bijna alien) te hoog zijn, en zij hem daardoor geld kosten. Immers de Kanaalmaatschappij beeft op zich genomen, bij contract, om het water in het voormalig IJ steeds te houden op den waterstand van 0.50 A. P. Bij dezen waterstand nu kan de boezem van Rijnland loozeri met natuurlijken sluis- gang, die geen geld kost; is het IJwater hooger, dan moet Rijnland malenhetgeen op dure steenkolen te staan komt. Dit geval, dat Rijnland heeft moeten malen te Halfweg, omdat de Kanaalmaatschappij het water te hoog hieldheeft zich reeds herhaaldelijk voorgedaanen wel als volgt Halfweg maalt^^"innen Waterstand in het IJ 11 Junij 1872. 1 0 u. 25 m. 51 A. P. 0.40 a 0.43 A.P. 12 24 25 58 A. P. 0.34 0.38 A.P. 13 24 25 57 A.P. 0.28 0.29 A.P. 14 8 10 59 A.P. 0.20 ,,0.20 A.P. 31 Aug. 1872. 8 u. 30 m. 45 A.P. 0.36 A. P. 1 Sept. fi 24 30 44 A.P. 0.34 A. P. 2 M 24 30 48—A.P. 0.34 A. P. 3 6 50 53 A.P. 0.33 A. P. 11 13 40 49 A.P. 0.44 A. P.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2