1872. Vrijdag, 11 October. N°. 41. w'^B/ VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6. Prijs 'der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. Haaiiemmermeer-Polder. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN IIAARLEKIIHERIUEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ABLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°., te Amsterdam. literfijk Woenmlag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekem^ Z. M. heeft1°. op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan J. Zaaijer, als gezworen van den polder Battenoord (Zuid- Holland)- 2°. benoemd: in het bestuur van het waterschap den Zuid-Hollandschen polder onder Dussen (Noord-Brabant), tot dijk graaf P. J. Stael en tot heemraden J. van Baasbank, A. van de Koppel, G. Groeneveld, J. R. Verschoor en A. B. van de Kop- peltot sekretaris van het polderdistrikt de Baarbroekscke dijk en Angerlosche zomerdijken (Gelderland), H. Ter Braake; tothoog- beemraad van de vijf Heerenlanden (Zuid-Holland), F. A. de Leenw; tot hoogheemraad van het waterschap de Bernisse (id.), K. de Snoo; tot heemraad van den polder het Nienwland van Puttershoek (id.,) C. van der Poel; tot dijkgraafvan den polder de Molengorzen (id.), K. Barendrecht; tot heemraad van den polder Welgersdijk (id.), J. van Beek tot heemraden in het bestuur van den polder Zuidland (id.), W. Quispel Jbzn. en W. van de Erven tot hoogheemraden der Vierpolders (id.), A. Molendijk en C. G. de Kattot dijkgraaf van den polder Nieuw Stompaard (id.), J. Zoetemantot ver- tegenwoordiger van het bestuur van den Molenpolder, gemeente den Bommel (id.), D. van Weel Jz.tot heemraad van den polder Oostzaan (Noord-Holland), J. Hoorntot dijkgraaf van den Kou depolder (Zeeland), M. Riemens Az.tot lid van het bestuur der waterkeeriug van deu calamiteusen polder Vliete (id.), J. Koeman; tot beheerder van den Hollavepolder (id.), jhr. S. 0. de Casern- broottot watprgraaf van het heemraadschap de Eem, beken en aankleve van dien (Utrecht), mr. C. J. Kien Eltzman tot hoogheem raad van het waterschap Bijleveld en de Meerndijk (id.), J. Bos. op YVoensdag 8 Mei 1872 des morgens ten 10 ure in het Lokaal van Staats te Haarlem. Voorzitterde Heer J. W. M. van de Poll, Dijkgraaf. Tegenwoordig 14 ledente wetende heeren mr, J. P. A. van Wickevoort CrommelinJ. G. SchoneA. J. G. Timmer- mans, PKnaap Gz., A. Wijnands, mr. J. P. Amersfoordt, jhr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, H. F. Bultman, P. Langerhuizen Lz.mr. J. D. Viruly, dr. C. E. Heynsius, J. W. M. van de Poll, H. A. Hanedoes en jhr. W. A. L. Mockafwezig met kennisgevingde heeren H. van Wicke voort Crommelin, D. W. P. W'isboom van Giessendam, J. J. Korthals en mr, T. L. L. Prins. I. De Voorzitter opent, de Vergadering en verwelkomt de ter Vergadering zijnde op den 27 Maart jl. benoemde Hoofd- ingelanden de Heeren P. Langerhuizen Lz. en H. A. Hane does alsmede de als zoodanig herbenoemde Heeren Jhr. W. A. L. Mock en A. J. G. Timmermans de belangen des Polders bij al die Hperen aanbevelende. Daama worden de notulen van 20 Maart jl. gelezen en goedgekeurd. II. De navolgende mededeelingen worden daarop gedaan a, dat de kas van den Penningmeester op den 7 Mei jl. eene waarde aanwees van 17,824.48, aan divers papier en contantenh. dat de voorraad steenkolen aan de verschil- lende stoomtuigen bedraagt 42440 hectoliters; c. dat op den 22 Maart jl. eene herstemming heeft plaats gehad voor een Hoofd-ingelandin plaats van den Heer A. H. van Tien- hoven en wel tusschen de Heeren Jhr. Mr. J. A. Repelaer en J. Blokland waarbij Jhr. Mr. J. A. Repelaer tot Hoofd- ingeland is benoemd; d. dat het onderhoud der ringvaarts- boorden is aangenomen door J. v. d. Heuvel Az. voor 11124.e. dat het herstellen van de brug over de Hoofdvaart in den Vijfhuizerdwarsweg is aangenomen door J. IIulsbos voor 1359.^-dat het bouwen van den schoorsteen aan den Leeghwater is toegewezen aan M. van Essen voor /1951.g. dat de verpachting van het vischwater in den polder heeft opgebragt 724 en al de perceelen aan de respectieve pachters zijn gegunddat dit echter niet het geval heeft kunnen zijn met de 3-jarige ver pachting van het vischwater buiten den polderdaar dit niet meer heeft kunnen gelden dan 473.waarom het Dage- lijksch Bestuur besloten heeft tot eene herpachting, en wel voor den tijd van een jaar; h. dat van Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland de goedkeuring is ontvangen tot af- en overschrrjving van eenige posten op de begrooting dienstjaar 1871, ten bedrage van 5400.en daarmede te verhoogen den post onvoorziene uitgaven dienstjaar 1871; i. dat aan de Financieele Commissie uit Hoofd-ingelanden is ter hand gesteld eene nadere aanvrage tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op hetzelfde dienstjaar 1871, en wel om goedkeuring te verleenen tot het verhoogen der posten Druk- werk met 48.50 en Rechtskundig en Technisch onderzoek met 9.95, benevens goedkeuring der gedane betalingen ad 512.103 uit den post Onvoorziene Uitgaven. III. De Voorzitter doet voorlezing eener ingekomen missive van Heeren Commissarissen der Brug te Halfweg, welk schrijven een gevolg is van het door Hoofd-ingelanden genomen besluit van 20 December 1871; in die missive wordt om de daarby genoemde redenen vermeld, dat de werken zouden kunnen overgenomen worden voor eene ronde som van/6900. De Voorzitter zegtdat het Dagelijksch Bestuur alsnu voorstelt om het aanbod van Heeren Commissarissen aan te nemen om de brug met brugwachterswoning en annexe werken over te nemen voor de som van /6900.en brengt daarop dit voorstel in beraadslaging. De Heer Mr. J. P. Amersfoordt geeft een overzigt van de geschiedenis der geheele zaak en dringt met den meesten ernst aan om het aanbod van de Commissarissen der brug aan te nemen. De Heer H. F. Bultman is van gevoelendat alvorens deze zaak ter tafel te brengen, daarover het gevoelen der Finantieele Commissie uit Hoofd-ingelanden had behooren inger wonnen te worden, welke meening door den Heer Mr. J. D. Viruly wordt gedeeld. De Voorzitter bestrijdt de meening dezer beiden heeren, door te zeggen dat bij het reglement van Orde is bepaald welke stukken in handen der Finantieele Commissie moeten worden gesteld, maar dat het niet aangaat om elk voorstel van het Dagelijksch Bestuur, waaraan uitgaven zijn verbonden, in handen dier Commissie te stellen. De Heer Mr. J. P. Amersfoordt zegt, dat de uitgaven voor de overname van de brug; te Halfweg reeds bij de begrooting voor 1872 een ernstig punt van discussie hebben uitgemaakt en het tegenwoordig voorstel daarvan een gevolg is, met welk gevoelen het lid der Finantieele Commissie Jhr. W. A. L. Mock, zich vereenigt, door zich te verklaren tegen het ver- zenden dezer zaak naar de Finantieele Commissie. De Heer Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg zal zich in dit geval als mede-aandeelhouder buiten stemming houdenomdat hij geen kennis draagt op welke wijze de Brug-Coimnissie tot het gedaan voorstel is gekomen. De Heer Dr. C. E. Heynsius zegt, dat het gedaan voorstel in naauw verband staat met het nog te doen voorstel omtrent de brug aan den Cruquiusen het onbillijk zoude zijn om te Halfweg een tol te blijven heffen, nu er aan den Cruquius een betere overtogt wordt verzekerd en aan de Nieuwe Wete- ring eene brug wordt gebouwd, waarvoor de polder jaarlijks eene subsidie van 500.zal geven. Spreker zegt verder van den Heer H. F. Bultman verstaan te hebben, dat de aandeelhouders er op aandringen om de brug aan den polder over te doenhij meent echter dat dit niet het geval ismaar dat de aandrang, om de brug over te nemen uitgaat van de Ingelandendie verlangen dat- er eene vrije passage op dat punt van den polder zal gegeven worden. De Heer Bultman vraagt inlichting omtrent den toestand .van die brug en door wien de taxatie is gescbied en verlangt vooi dat er verder discussien plaa(s hebbendat in stemming worde gebragt of het voorstel al dan met naar de Finantieele Commissie zal worden verzonden. Het voorstel van den Heer H. F. Bultman, in stemming gebragtwordt met 10 tegen 3 stemmen verworpen. De Heer Mr. Viruly zegt tegen de overname der brug te zullen stemmenop gronddat hij vreest er geen einde zal komen aan de verzoekenom meer bruggen ter ver- vanging van ponten daar te stellen. De Heer Bultman heeft groote bezwaren tegen de over- name van de brugomdat deze in gebrekkigen toestand is en de bediening twee brugw.achters zal vereischen. Hij geeft verder opheldering van zijne woorden, zooals die in de vergadering van 20 December zijn medegedeeld, en zoude liever des noods een geheel nieuwe brug willen daarstellen, om al welke redenen hij tegen het gedaan voorstel tot overname zal stemmen. De Voorzitter zegt, dat hij van den Hoofd-Opzigter eene taxatie heeft ontvangen, waaruit blijkt dat de brug eene waarde heeft van /6000.en de woning 1400.zoodat de gezamenlijke waarde bedraagt 7400.dat de brug niet in alle deelen in voldoenden toestand is en daaraan ber- stellingen noodig zijndoch dat het belang van vrijen over togt voor hem van meer gewigt is dan de uitgaaf van enkele guldens. Spreker uit den wensch, dat de vrees vau den Heer Mr. J. D. Viruly worde ilerwezenlijkteu dat de ponten bij Hillegom en Sassenheim door bruggen worden vervaugen op dezelide gunstige voorwaarden; hij toont door voorbeelden aanhet groot belang vau gemakkelijke communicatie voor de Ingelanden van den polder met de naburige gemeenten. De Heer H. A. Hanedoes zegt, dat hij, bekend als een voorstander van een zuinig beheerin deze zich moet verklaren voor de overname van de brug te zijn, zoowel op gronden van billijkheid, als daardoor bevorderende den bloei van den polder., In gelijken zin spreken ook de Heeren P. Langerhuizen Lz. en P. Knaap Gz. De Heer Bultman zegtdat later blijken zal wanneer er uitgaven voor de brug te Halfweg noodig zullen zijn hij de vergadering heeft gewaarschuwd. Het»- voorstel van het Dagelijksch Bestuurin stemming gebragt, wordt met 10 tegen 2 stemmen aangenomen. IV. Volgt een voorstel in zake het daarstellen van de brug bij den Cruquiusvan dezen inhoud Op de begrooting der tegenwoordige dienst voor de brug over de ringvaart bij Heemstede, met woning aan de Noordzijde der vaart, na aftrek der waarde van de te verkoopen tegen woordige pontwaehterswoninggeraamdop 14800.waar- van betaalbaar wordt gesteld in 1872, is uitgetrokken een bedrag van 9870. Zoo als Uwe vergadering bekend is zijn het ijzer en de overige materialen in den laatsten tijd aanzienlijk in prijs gestegenhet ijzer zelfs .30 procent in prijs. Van daar ook dat de begrooting van dit werk voor ds brug alleen door den Hoofdopzigter is geraamd op 15170. of 1170.hooger dan op de begrooting was uitgetrokken. Tijdens de aanvrage aan Z. M. den Koning, om de brug te mogen daarstellen, daar die komt te liggen in den kleinen kring vail het fort te Heemstedezijn door het Ministerie van Binnenlandsche zaken bezwaren gemaakt om de brug te maken, zooals die door den Hoofdopzigter was ontworpen met het oog op de scheepvaart daar ter plaatse. Wij hebben gemeend aan de bedenkingen van den water- staat te moeten toegevenwaardoor echter die kosten met 1550. zijn verhoogd, zooals uit het schrijven van den Hoofdopzigter van 19 April jl. blijkt. In afwachting van de koninklijke goedkeuringzijn wij overgegaan tot de aanbestedingwaarvan de uitslag isdat het werk is aangenomen door B. Zuidhoff te Haarlemvoor 17190.of /490.boven de raming, van welke aan- nemingsom 2/3 in 1872 moet betaald worden, alzoo een bedrag van,11,460.— Op d<; begrooting is echter uitgetrokken 9,333. voor de brug alleen Alzoo meer. 2,127.- TVij hebben gemeend dit werk niet te mogen gunnen zonder goedkeuring Uwer vergadering, maar stellen U thans voor om, nadat wij hebben ontvangen de concessie van Z. M. den Koning, de brug te gunnen aan B. Zuidhoff, en de meerdere gelden voor de daarstelling af te schrijven van den post onvoorziene uitgaven der tegenwoordige dienst. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder, (get.) 3. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J- U. VAN DE BLOCQOERY, Secretaris. l)e voorzitter geeft inlichting omtrent gewisselde stukken ter dezer zake, en bespreekt daarbij de stijging der ijzerprijzen. Niemand over het voorstel het woord verlangendewordt het in stemming gebragt en met algemeene stemmen aangenomen. .^ordt Selezen een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot wijziging in de voorwaarden van verhuring aan den Heer H. van Wickevoort Crommelin, in zake de door hem van den polder gehuurde strook grond langs de Kruisvaartal- dus luidfende: In uwe vergadering van den 24 Januarij 1872 is besloten, om aan den Heer H. van Wickevoort Crommelin te ver- huren de strook grond langs de Kruisvaart. Op voorstel der Commissie in wier handen was gesteld de voordragt dezer zaak, is besloten dat de huur een jaar te voren opzegbaar zal zijn en dat zand kan worden gehaald tegen 5 cent per kub. el en de opbrengst daarvan aan den polder zal komen. Dc Heer H. van Wickevoort Crommelin heeft tegen dezp bepaling bezwaar, daar hij het zeer moeijelijk acht daaraan uitvoering te geven, omdat de vraag rijst wie belast zal worden met de ontvangst der gelden. De ondervinding leert toch dat het zand tot heden kosteloos wordt afgehaald, daar het zeer moeijelijk is na te gaan voor wien het zand bestemd is, waarom hij deze bepaling gaarne zou zien vervallen. Onder de overige voorwaardenwaarop de verhuring ge- schiedt, zou hij gaarne zien dat in punt III luidendedat zandverstuivingen, eventueel door het tceghalen van zand ont- staandemoeten worden beteugeld door beplantingworden bij- gevoegd de woordenof op andere wijze ten genoege van het bestuur. Wij hebben geen bezwaar om aan het verlangen van den heer H. van Wickevoort Crommelin te voldoen, en stellen U voor alzoo te beslniten. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. 0. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris Welk voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1