1872. Vrijdag, 18 October. N°. 42. rwunij VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertieode Jaargang. Haarlemmermeer. Polderwezen. Lamlbouw. IPrijs van het Aljonnement in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 9 tot 15 October 1872. AANBESTEDINGEN. IIAARLEM1IERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uilerl(jk Woenadag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De heer J. van Vuuren Hz., die in 1872 als wethouder moest aftreden, is als zoodanig herbenoemd. De heeren Mr. J. P. Amersfoordt en C. de Jong, nieuw benoemde leden van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, zijn in de Vergadering van 26 September j. 1. als zoodanig beeedigd. Naar men verneemt, zullen op Donderdag 24 dezer, op de boerderij van Mejufvrouw de Wed. A. 'tHooft, voor belang- stellenden, in werking te zien zijn twee nog voor korten tijd in ons Vaderland ingevoerde dorschmachinesdoor paarden gedreveneene daarvan maakt het graan door enkele bewe- ging marktschoon de andere geeft het stroo even onbescha- digd weder of het met den vlegel gedorschen ware. GEBOREN Theodora, dochter van W. van Schip en E. A. Stolwijk. Geertrui, dochter van H. W. Hekket en A. de Graaf. Theodorus, zoon van A. Rijkers en T. M. Schnilenburg. Neeltje Francina, dochter van J. Meijer en K. van der Meide. Johanna, dochter van C. Kats en N. Molenaar. Margje, dochter van A. Bnurman en M. J. Karmigel. Louis, zoon van J. Stokman en D. Lntkenhuis. Jan Jacobns, zoon van A. J. Kofoed en A. C. Bokhoven. Petrus Johannes, zoon van B. de Ruyte en P. van Meet. OVERLEDEN Hendrika, oud 4 jaren, dochter van F. de Gais van den Ileuvel en G. de Kraay. Maarten, oud 8 maanden, zoon van C. Hameet- inan en A. Spaargaren. Maria Cornelia, oud 4 maanden, dochter van A. de Rooij en J. A. Griekspoor. Teodora, oud 6 weken, dochter van J. van Kiezerswaard en A. Meijer. Johannes Petrus, oud 10 dagen, zoon van J. Schenk en M. van Rooijen. Cornelia, oud 18 maanden, dochter van W. vau Krimpen en G. van der Helm. -*■ Gerritje Corsiua, oud 19 dagen, dochter van H. Sepers en P. van Harten. JandeHaan, oud 41 jaren, gehuwd met Herberdina Kolijn. Dirk Tijan, oud 69 jaren, wednr. van J. Blesgraaf. ONDERTROUWDM. Sandifort met N. J. Schouten. GEHUWDgeene. Postkantoor te Haarlemmermeer. LIJST VAN BEIEVEN DIEUITHOOFDE VAN ONBEKENDHETD DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. Maand September. Kantoor van Aankomst. G. Struit, uit Haarlem. Pieter Boon, uit Winkel. Angelica Frederika Schrob, wed. K. van 't Hof, nit Haarlem mermeer (2 stuks). H. Roelof, uit Willemstad. G. Smit, uit Amsterdam. Sanders de Jong, uit Breda. H. van Alplum, uit Haarlemmermeer. Kantoor van Vertrek. H. A. v. d. MeulenAmsterdam. A. v. den Berg, Rot terdam. Enkhoorn Alphen. H. M. Pluim Aalsmeer. J. LigthartAmsterdam. H. Koopman, Amsterdam. Antje van RijnAmsterdam. W. C. VisserNienwe Diep. Mej. Pos-Felix, Leiden. Werd aan de bewoners van Nieuw-Vennep voor eenigen tijd op de herhaaldelijk daartoe gedane verzoeken de gelegenheid verschaft om tweemaal daags hunne brieven te ontvangen thans zullen, naar men verneemt, ook maatregelen worden genomen om hen in de gelegenheid te stellen de brieven tweemaal daags te verzenden. Daartoe zal een nieuwe boden- loop ingesteld worden van Nieuw-Vennep naar het Hoofddorp. De landbonwers alhier ondervinden dit najaar zeer veel last van het overgroote aantal muizendat zich op het land en in het binnengehaalde koren bevindt. Het weiland wordt door dit ongedierte zoo zeer geplaagddat nu reeds op eenige boeyderijen het vee in stal staat. Uit het graan tracht men ze te vangen door het om de bergen in den grond zetten van met water gevnlde steenen pottenwelke potten, expres tot dat doel vervaardigd, verkrijgbaar zijn bij de heeren Buijn en Comp.te Hoofddorp. Op deze wijze worden er velen gevangenbij 66a landbouwer reeds meer dan 5000. Op Woensdag 16 October jl. zijn te Hoofddorp ter mnrkt aangevoerd51 stuks hoornvee, 33 paarden, 11 schapen en 7 biggen. De bandel was redelijk. Aangezien deze markt niet van algemeene bekendheid was verwacht men dat de volgende marktenbeginnende 7 Novem ber drukker zullen bezocht worden. Door de vele regens was de~ waterstand te Haarlemmermeer in den laatsten tijd zeer hoogwaardoor de landbonwers ver- hinderd waren het land te bewerken of te bezaaijen. Ten gevolge van het jjverig doorwerken der drie stoomwerktuigen, is men het water spoedig meester geworden, zoodat het zelfs tot beneden zomerpeil was gebragt. Toch is het deze week weder zoodanig gerezendat vooreerst aan geen veld-arbeid te denken valt. Bij den op Dingsdag jl. geheerscht hebbenden stormis in de ringvaart van Haarlemmermeer tegenover de poel een houtvlot, waaraan veel zinkbaar hout verbonden wastot twee malen toe door de vee-stoomboot „Burgemeester van Alkmaar" zoo danig aangevaren dat het geheel uit elkander is gestooten. Veel bout is weggedreven of gezonken. De schade wordt op p. m. 2000 geschat. Gepasseerden Maandag is aan de Vijfhuizen, tengevolge van het aan den weg liggen van steenkalkbakken enz., een daar voorbij rijdende met stroo geladen wagendoor het schrikken der paarden, in den togt geraakt, waardoor de wagen is ver- brijzelden de paarden op hoi zijn gegaan, welke aan den IJweg zijn gegrepen. Eene op den wagen zittende vrouw moet nog al eenige verwondingen hebben bekomen. Op den hoek van den Kruisweg en Sloterweg bevindt zich eene helling, welke zeer gevaarlijk is voor rijtuigen, die al- daar passeren. Zekere heer v. W. deze week in den avond aldaar met rijtuig voorbij rijdende, en wat digt naar den hel- lenden kant uithalende, had het ongeluk met het rijtuig ten onderste boven te keeren. Men kwam er echter gelukkig met den schrik af, en ook het rijtuig bekwam weinig schade. In de vorige week isdes nachts, de ophaalbrug over de Ringvaart nabij Houtrijk en Polanen, door een vaartuig (klee- renschuit) van Heemstede, zoodanig aangevaren, dat de brug geheel tot gebruik ongeschikt is, en thans door een pont in den overtogt moet worden voorzien. Jl. Donderdag middag, ten half vier ure, woedde te Haar lemmermeer weder een hevige brand, aan den Kruisweg bij den Aalsmeerderwegen wel bij den landbouwer W. van 't Sant. Een zesroeden berg met graan en drie schelften, als- mede een wagenschuurtjezijn totaal verbrand. De woning en eene groote schuur, alles van hout met riet gedekt, staande op 3 a 4 ellen, van het brandende graan, zijn evenvvel be- houden gebleven doordien de wind sedert Ben paar uren uit eene geheel andere rigting kwam. Twee spuiten waren zeer spoedig aanwezig en bewezen goede diensten, vooral de spuit n°. 2 terwijl het personeel aan de spuiten ijverig heeft ge- werkt en zich zeer goed gedragen. Men zegt dat de granen zijn verzekerd. De schade wordt op ruim 2000 geschat. De brand is in den mestvaalt ontstaan doch de oorzaak is niet bekend. De eigenaar, W. van 'tSant, bevond zich tijdens den brand bij zijne familie in Noord-Brabant. Dit is de derde brand in deze gemeente binnen den tijd van 14 dagen. Abbenes, 9 October 1872. Aan eene der scholen voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Amsterdam is onlangs benoemd geworden tot hoofd-onderwijzer de heer C. H. den Hertog, te Haarlem mermeer, aan den Bennebroekerweg, nabij den IJweg, Na volhardende studie heeft met veel lof in de laatste na- jaarsvergadering examen als hoofd-onderwijzer afgelegd de heer W. van der Spek, hulp-onderwijzer op school N°. 6, te Abbenes. Het valt door niemand te ontkennen, dat het veelvuldig verwisselen van hulp-onderwijzerszoowel elders als op de scholen in deze gemeente, een hoogst nadeeligen en vertragen- den invloed heeft op den gewonen en gewenschten gang van het onderwijs. Het voorbeeld op de school van den heer Bal- kenende wijst, dunkt ons, zulks overtuigend genoeg aan. Hoe toch gaat in den regel deze verwisseliug? De hulp-onderwijzer vraagt en verkrijgt van het gemeentebestuur zijn eervol ont- slag en op bepaalden tijd moet hij in zijn nieuwen werk- kring aanwezig zijn. Onmiddellijk na het verkregen eervol ontslag wordt er in eenige dagbladen eene oproeping van sollieitanten geplaatst voor de opengevallen betrekking. Bij de tegenwoordige schaarschte echter van hulp-onderwijzers en de hoogere tractementenwelke zij naar billijkheid eischenkomen slechts tragelijk en zeer luttel eenige sollicitatiestukken in. Men wacht op andere. De dienstdoende hulp-onderwijzer is intusschen vertrokken. Eindelijk heeft men het uiterste afge- wacht. De stukken worden aan den hoofd-onderwijzer opge- zonden om een drietal te formeren als het aanwezig is. Deze verzendt ze aan het gemeentebestuur, dit aan den school- opzieDer en eindelijk bij eene volgende raadsvergadering wordt er voor goed eene kenze gedaan en de benoemde hulp- onderwijzer aangeschreven om zoo spoedig mogelijk in de be trekking te komen. Door al dit heen en weder zenden van stukken enz, zijn er weken verloopen dat de hoofd-onderwijzer zonder hulp in zijne school heeft moeten werkeneven als een boer op zestig bunders land zonder knechts. Hoe het dan gaat behoeft men niet te vragen. Bovendien, Haarlemmermeer is voor de meeste jongelui volstrekt geen begeerlijke verblijf- plaatszou het daarom niet wenschelijk zijn a. dat goede hulp-onderwijzers, in de gemeente werkzaam, elk jaar eenige verhooging van tractement ontvingen? b. dat over het algemeen de tractementen van de hulp- onderwijzers verhoogd werden? c. dat er aan die verderfelijke stagnatie bij verwisseling van het hulp-onderwijzers-personeel een einde gemaakt werde? Ieder helpe het mij wenschen en die het kan verhoore dien wensch en verbetere dien gebrekkigen toestand 1 (Ingezonden.) Schagen14 Oct. Door stemgeregtigde ingelanden van de Banne en Polder Schagen, is de heer Comelis Smit, voor- zitter van voornoemd landsbestuur, met algemeene stemmen herkozen tot hoofdingeland bij het Ambacht van West-Fries- landgenaamd de Schagen- en Niedorperkoppen voor de Banne en polder Schagen en op den 9 bevorenswerd de heer P. van der Oord door stemgeregtigde ingelanden van den polder Burghornraede met algemeene stemmen, tot hoofd-ingeland bij voornoemd Ambacht herkozen. Zaaildam17 October. Heden voor veertig jaren werd de heer J. Hoorn benoemd tot heemraad van den polder Oost- Zaan welke betrekking hij onafgebroken die lange reeks van jaren met den meesten ijver en naauwgezetheid vervulde. Middelburg, 10 Oct. Door het polderbestuur van Wal- cheren is heden in het openbaar aanbesteed het met doornik- schen steen bestorten van den voor- en onderzeeuwschen oever van 40 tot 190 meters ten zuidwesten van dijkpaal 38 aan de Zuidwatering van genoemden polder, met bijlevering van den daarvoor benoodigden steen. Van de 14 inschrijvingen was die van den heer L. P. Willems teZslzaete, a26,429 de minste. Den 9 dezer werd, onder voorzitting van den heer jhr. H. J. Rutgers van Rozenburg, de vergadering gehonden van kor- respondenten der Koninklijke Nederlandsche Tuinbouwmaat- schappij Linnaeuste Watergraafsmeer. Tegenwoordig waren de heerenmr. D. A. Koenen en C. A. A. Dudok de Wit van Amsterdam, dr. L. Mulder van Arnhem G. Vas Visser van Doom en mr. C. W. A. Buraa van Leeuwarden, jhr. T. J. C. Schimmelpenninck van Renkum, J. J. Duyvene de Wit van de Rijpbenevens de bestuursleden H. Luessen, J. C. Krook en J. B. H. Groenewegen. Uit een uitgebragt verslag bleek dat van wege de Maatschappij Linnaeus in nog geen 5 jaren tijd 257 opeubare voordragteu over tuinbouw gehouden zijn, en dat ook de tuinbouwschool in bloeijenden toestand blijft verkeerenaangezien zij door gemiddeld 30 leerlingen wordt bezocht en de aard van het onderwijs zeer degelijk isdat het ledental voortdurend blijft toenemen en sedert 1869, toen de Maatschappij slechts 700 leden telde, tot meer dan2200 geklommen is; dat met hare medewerking jaarlijks een bloe- meu-tentoonstelling te Amsterdam gehouden wordt, en dat ook in het aanstaande voorjaar in het Paleis voor Polksvtijt weder zulk eene tentoonstelling zal plaats hebben en buitendienin het najaar in het Parkeene vruchten-tentoonstelling zal wor den gehouden, benevens eene tentoonstelling van plantenge- kweekt door den ambacktsman; dat evenzeer de verkoop van boomen en planten belangrijk toeneemt: welke gunstige resul- taten alien voor een groot deel aan de werkzaamheden van korrespondenten moeten worden toegeschrevengelijk bleek uit de uitvoerige mededeelingen die daarover door het bestuur werden gedaan. Onder meer gewigtigde zaken werd een re- glement vastgesteld voor de afdeelingentot stichting waar- van in de vergadering des vorigen jaars besloten was en die eene zeer gewenschte gelegenheid zullen openen om de werk- zaainheid der Maatschappij in verscheidene deelen van Neder- land met meer kracht voort te zetten. Uit alles bleek dat de Maatschappij Linnaeus meer en meer gewaardeerd wordt en dat zij door de groote en gunstige bekendheid, die zij reeds verkreeg, een tijdperk van toenemenden bloei te gemoet gaat, waardoor zij haren goeden invloed op den vaderlandschen tuinbouw immer beter zal doen gevoelen. Zwolle, 14 Oct. De gezondheidstoestand van den veestapel begint zoodanig te verbeterendat men tongblaar en klaauwzeer als geweken kan beschouwen. Yerblijdend is. het berigt, dat geen enkel stuk vee aan die ziekte is bezweken. De ziekte onder de varkens neemt ook sterk af. Tegenover veeziekte en sterfte onder de varkens, waaraan de boeren veel schade leden

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1