Ad vert en ti en. SIMPPOEDERS, ~VERPA CllTl \(h Openbare Verkooping, MAGAZIJN van J. A, VAN ZIJL. Anglo-Netherlands Mercantile and College Pens, Verkrijgbaar bij de Heeren M. CLEBAN C% van eene BOERENWONING BELANGKUK IIEklt.T aan IhiT LANDBOCWERS. BOEKE en HGIDEKOPER Jugcsoubctt. 1. De invordering van de doorvaartregten aan 's Molenaarsbrugovereenkorastig het Tarief, goedgekeurd bij 's Konings be- sluit van 12 December 1860, N°. 52. 2. De doorvaartregten aan de brug over den Rijn, te Zwammerdamovereenkomstig het Tarief, goedgekeurd bij 's Konings besluit van 20 December 1860, N°. 55. Beiden voor den tijd van twee jaren, aanvangende op den 31 December 1 8 7 2 en eindigende' op den 31 Decem ber 18 7 4, op den middag. De Voorwaarden liggen ter lezing in het Logement aan 's Molenaarsbrugen in het Logement aan den Tol, te Zwam merdam,. Alsmede£au d'Anvers, naar het echte recept bereid, goed- voor 3 kan Melkgeeft een gezondenaangenamen en goed- koopen Winterdrank. Elke Poeder, van ge- bruiksaanwijzing voorzien, kost 1© Cents. HeiligenwegD 321, te Amsterdam. op Woensdag den 6den November 1872, LIJST DEK BEKROONINGEN 4de verdieping geworpen om het gevaar van levend verbrand te worden te ontkomen. Twee jongensdie nog al erge brandwonden bebben bekomen, verkeeren, ook ten gevolge van den val, in bedenkelijken toestand. Van drie zijden sloegen de vlaminen uit, die daarbinnen, ook ten gevolge van het groote olieverbruikdat in eene spinnerij steeds plaats beeft, ruimschoots voedsel hadden; spoedig na elkander storten de verdiepingen in, waarbij tekenmale vuurkoloramen in de lueht opstegen, die in al de omliggende plaatsen zigtbaar waren. De hitte was zoo sterk, dat in de nabijgelegen arbeiderswoningen de glasruiten sprongen en de deuren eenigzins verkoolden. Zoo ligt dan nu het prachtige gebouw grootendeels in de asch. Van de oprigtiug af tot vdor 2 jaren had de spinnerij met vele bezvvaren te kam- pen, doch sedert dien tijd hebben hare zaken een gnnstigen keer genomen. Jammer dat haar nu dit onheil trof, jammer ook voor de ongeveer 300 werklieden, waarvan een groot gedeelte elders een goed heenkomen moet zoeken, daar te Hengelo geen andere spinnerijen zijn. Dat uiet alles, tot zelfs het nabijgelegen woonhuis en kantoor afgebrand is, moet worden toe- geschreven aau de kraehtige maatregelen del- brandvveer, die, ziende dat aan redding der spinlokalen niet te denken viel, nu alles aanwendde om het be- leudende to behouden, 't welk haar dan ook ua veel moeite gelukte. Zij werd daarin kraehtig bjjgestaan door alle aanwezigen, waaronder zieh vele van de daar gedetacheerde huzaren bevonden. Ook de spuiten van Delden en Borne waren op' de plaats des onheils tegenwoordig. Omtrent de oor- zaak van den brand kan nog niets met zekerheid worden gemeld. Het ge- bonw is verzekerd bij de Maagdenbnrger maatschappijDe schade wordt op ongeveer f 400,000 begroot. Te Oude Niedorp heeft dezer dagen een landman in een omgekeerde kaas f 170 gevonden, juist de som, die hem voor eene maaud aan bank- biljetteu was ontstolen. De tuinman van het goed Marienwaard bij Beesd heeft in een week of drie 12000 veldmuizen in zijnen tuin gedood en kan nog niet merken dat die slachting iets gebaat heeft. Onder de gruwelen die onlangs in de dagbladen voorkwamen, bleven die waarvan Ann Cotton beticht wordt onvermeld. Deze vrouw is in het dorp Morton Collen geboren, wanneer is onbekend, en huwde in 1832 een veldarbeider, De vier kinderen uit dit hnwelijk stierven alien. Later werd een vijfde geboren, dat insgelijks overleed. In 1864, toen er weder kinderen in leven waren, stierven de moeder, de man en 2 kinderen van de beklaagde, zoo het heette aan koortsen. Van alien was het leven verzekerd. Deweduwe huwde op nieuw en moet toen minstens 50 of 52 jaar ond zijn ge- weest. Haar tweede echtgenoot stierf plotseling in 1866. Den 2 Junij 1867 huwde Ann Cotton voor de derde niaal den meesterknecht op een scheeps- timmerwerf in Sunderland, die vijf kinderen uit een vorig huwelijk had. Vier dezer kinderen en eigeti dochter van Ann Cotton stierven plotseling. Haar derde man weigerde zijn leven te doen verzekeren en- schijnt zijue vronw hem verlaten te hebben. In 1870 huwde zij voor de vierde maal bij het leven van haar derden man, onder een valschen naam, met een weduwnaar die twee kinderen had. Ook deze vierde man, benevens zijn beide kinderen en een voorkind van den derden man, die nu de eenige man in leven is, benevens een inwonende, stierven alien plotseling in September 1871 en in Maart en April 1872. Koorts was altijd de oorzaak, die opge- geven werd voor het sterven, doch de achterdocht, welke reeds geruimen tijd geleden opgewekt was geworden (en zeker niet voorbarig was) leidde eindelijk tot een aanklagt van moord, en wel door middel van ratteukruid, zoo als bij den dood van het laatste of negentiende slagtoffer der inoordenares bleek. Twee opgegraven lijken hebben insgelijks de bewijzen geleverd dat rattenkruid gebezigd werd. Uit Denringen (gem. VVeerselo) schrijft men aan de Asser Courant Een arbeider slagtte zijn geit en liet die des nacht aan de ladder in zijue sehuur hangen. Den anderen morgen wilde hij het geslagte dier afhakkeu, doch tot zijn verbazing vond hij de ladder op den grond liggen, terwijl de geslagte geit was verdwenen. Hij begon aan diefstal te denken en was juist bezig zijne vrouw het gebeurde mede te deelen, toen zijn buurman binnen kwam, die al spoedig vroeg wat was dat gisterenavond toch voor een harde slag in uw sehuur en hoe ging het varken zoo aan Den buurman werd toen verteld, dat de geit waarschijnlijk gestolen was, //maar," zei de arbeider, //laat ik eens. naar het varken zien, wie weet, of dat ook niet weg is." Tot zijn schrik vond hij het in een hoek van de sehuur liggen, alsof het dood washet bloed liep het dier uit den bek, en bij nader onderzoek bleek, dat het varken de geit had opgevreten en alleen den kop had overgelaten. Men vreest, dat het varken aan de gevolgen zijner vraat- zucht'dood zal gaan. Eenige dagen geleden werd in de fransche gemeente Lascombes een huwelijk gesloten, dat welligt zijn weergn niet heeft gevonden. Behalve het ougewone, dat de bruidegom 74 en de brnid 72 jaren oud was, kwam nog, dat de vader van den eersten en de moeder van de laatste, respectievelijk 107 en 104 jaren tellende, bij de plegtigheid tegenwoordig waren om de vereischte toestemming tot den echt te geven. Het getal genoodigden be- droeg 80 alien kinderen, kleinkindereu, nichten en neven der gehnwden. Diugsdag is te Parijs op een vlieringkaijertjede algemeen bekende z/magere man" overleden. Hij was, zegt een fransch blad zes voet lang en zoo mager als de klassieke Mephistopbelesniet ten gevolge van onthou- ding, maar enkel van verdriet. In vroeger dagen, namelijk in 1850 nog, had hij den omvang van een gewoon mensch hij heette toen Pierre Leseoaij was deurwaardersklerk en had als maitresse eene danseres der opera, die hem echter gruwelijk bedroog. Toen hij vernam wat er daaromtrent gaande wasdoodde hij in Belgie een zijner medeminnaars in een twcegevecht nam zijn ontslag bij zijn patroon en verdweeu gedurende een jaar lang geheel uit de zamenleving. In 1851 verscheen hij echter op de kermis te Ver sailles als //natuurwonder" en de directeur van het the'atre waarin hij werd tentoongesteldschreeuwde uit alle magtGaat binnenheeren en dames hier is de magere man te zien, die zoo doorschijnend is, dat men door zijn ligchaam heen de courant kan lezen. Gedurende twee en twintig jaar heeft hij, verteerd door zielsverdrietgeen honderdiwoorden gesproken.1 Hij liet zieh bekijken, zonder een woord te zeggen. Toen hij begraven zou worden, was er geen doodkist te vinden die lang genoeg was, men heeft er toen een opzettelijk gemaakt, die zoo lang en smal was, dat zij volkomen op eene monsterachtige regalia-sigaar geleek. VolgenS de laatste volkstelling heeft Londen eene bevolking van 3,883- 092 zielen, gehuisvest in 777,000 woningen. Aangevoerd werden omstreeks 4| millioen vaten meel, 420,000 ossenbijna 3 millioen schapen, 50,000 kolverenruim 60,000 varkensterwijl op een markt meer dan 7 millioen stuks wild verkocht werden. Dit alles met rnim 5 millioen zalmen behalve andere visch en vleesch wordt naar beneden ^gespoeld met 75 millioen gal lons ale en porter, 31 millioen gallons sterke dranken en meer dan 100,000 pijpen wijn, terwijl meer dan 22,000 koeijen in de dagelijksche behoefte aan melk voorzien. De straten der hoofdstad zijn ongeveer 2900 in getal, ter lengte van 4000 mijlen. Zij worden verlicht door 630,000 lantaarns iedere 24 uren meer dan 22 millioen kub. voeten gas verbruikende. De waterleidingen geven dagelijks ongeveer 80 millioen gallons water, Voor de kleeding heeft men te Londen 4160 kleermakers, 50,000 schoen- en laarzenmakers en omstreeks 70,000 naaisters. Naar men verncemt, zal eerstdaags een gezelschap inboorlingen van onzen Indischen archipel, vooral bestaande uit Boeginezen naar Nederland overkomen, om zieh op den landbouw en speciaal op het koe-melken toe te leggen. De inlanders schijnen er maar geen slag van te kunnen krijgen om even als de Hollandsche boer op 't voordeeligst te melken. Ze gebrui- ken bij dat bedrijf maar een hand en krijgen van een koe of karbouwop een dagslechts 1 a 2 of hoogsteus 2J tlesch melk. Op vele plaatsen in Indie is de melk echter van uitmuntende qualiteit, veel dikker en zoeter dan de onze, zoodat men in thee of koffij maar een scheutje behoeft te gebyuikeri. Wij zijn wel benieuwd naar de komst van dit gezelschap inlanders dor- steude naar de wetenschap van 't melken. En wat zullen onze Hollandsche boerinnen er wel van zeggen? Onder de oorzaken van onnatnurlijken dood, gedurende de voorgaande week te Londen komen 4 gevallen van verdrinken, 4 van zelfmoord en 6 van overrijden voor, behalve 3 manslagen, 1 vergiftiging en 9 verstikkingen. Het getal gewonden in de straat, die onder paard of rijtuig geraakten, was 57. Dit cijfer is weder zeer groot; ofschoon het jaargetijde een be- langrijke vermindering der bevolking medebrengt, vergeleken bij het voorjaar. Men heeft de opmerking gemaakt, dat de bevloering met asphalt, die dagelijks toeneemt en kolfbanen in plaats van straten geeft, de waarschuwing, door het geraas van wielen op straatsteenen, doet vervallen, daar men slechts het gekletter der paardenhoeven hoort. Onder de giften, die ten be'hoeve van een in de Parijsche wijk Bel leville op te rigten weeshuis voor meisjes, die door den jongsten oorlog ouderloos zijn gewordenzijn ingekomen, merkt men er een op van 25 francs van //een Duitschen krijgsman, als bewijs van erkentelijkheid voor de verpleging, die hem in eene Fransche ambulance is ten deel gevallen." Op reis kan men niet te voorzigtig wezen tegenover personen, welke men niet kent. De heeren V. en S. kooplieden, reisdeu met den nacht- trein van Parijs naar Nantes. Zij zaten in een coupe eerste klasse, w;aar een derde persoon eveneens plaats nam. Men sprak over velerlei zaken, ook over wijn. De vreemde haalde eindelijk een flesch te voorschijn uit zijn reiszak en liet de heeren van zijn wijn proeven. Deze was uitnemend en men dronk de flesch uit, of liever de beide kooplieden dronken hem nit; de gelukkige bezitter van dien wijn bragt het gl'as slechts even aan de,lip- pen. Den anderen morgeu had de conducteur alle moeite om de slapende reizigers wakker te maken. Eindelijk ontwnakten zij, maar hun reisgenoot was verdwenen met hunnc valiezen, horlogies en kettingen. Bij al hetgeen op het opdermaansche door menschenhanden is- of wordt daargesteld blijkt later rneestal nog iets te ont- breken en somtijds nog wel het belangrijkste. Zulks is ook het geval met het postkantoor te Haarleminermeer. ARlaar is eene ijzeren brievenbus in den muur aangebragt met 2 sleu- ven, een bestemd voor drukwerken een voor particuliere brie- venwelke bestemming met kleine letters boven de slenven is vermeld. Bij dag kan men zulks onderscheidenmaar in den avond en vooral bij donker, is het eene onmogelijkheid en om bus, en om sleuvenen om de letters tot aanduiding te kun nen onderscheiden. Het gebeurt dus dikwijls dat brieven of drukwerken in eene verkeerde bus worden geworpenwaarvan het gevolg is dat ze met hooger port worden bezwaard. Het zoude dus zeer wenschelijk zijn, ten einde het brieven- verkeer niet te belemmeren en klagten te voorkomendat van wege het Rijkbij de brievenbus te Haarlemmermeer eene lan- taarn werd geplaatst en geregeld bij donkere avohden ontstoken. De kosten zouden voor het Rijk luttel zijnen aan het ver- langen van vele ingezetenen voldaan worden. Haarlemmermeer, Oct. 1872. X. Haarlemmermeer, 22 October 1872. Heden middag, ten 4. ure, werden wij zeer verblijd door de g'eboorte van eene DOCHTER. Strekkende deze tot algemeene kennisgevirig aan onze vele vrienden en bekenden. 1 A. G. VOORDE1VDAG. G. VOORDENI>AG, geb. SPAANS. Op Woensdag den 6 November 1872, des middags ten 12 ure, zullen DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van Rijn- land en DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van het Groot- waterschap van Woerdenin het Logement St. Joris, te Alphenbij enkele Insehrijving verpachten: De InSChrijvillg'Sbilletten, door den Inschrijver en door zijne Borgen onderteekendmoeten voor elf uur van den 6 November gestoken zijn in de Bus, die ter plaatse der Ver- pachting zal geplaatst zijn. IVadere Inlicllting'en zijn te bekomen bij den Ingenieur- Hoofd-Opzigter van Rijnland en bij den Opzigter van het Grootwaterschap van Woerden. Dijkgraaf en Hoogheemraden Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Grootwaterschap van Rijnland, van Woerden, DE CLERCQ, P. W. VAN OUDHEUSDEN, Dijkgraaf. Dijkgraaf. W. G. DE BRUT.IN KOPS H. VAN WIJK, Secretaris. Secretaris. Korte Veerstraat, MM a ar I em. ONTVANGEN: Eene N1EUWE PARTJJ in 12 verschillende Nummersteg'Cll door d(! F.lbl'iek VUSt- g'estelde Pl'ijzeil. MONSTERKAART verkrijgliaar. van af 40 Cents tot 1.50 de Flacon. PRIJS-COURANT der SPEELKAARTEN gratis verkrijgbaar. 's voormiddags ten 10 ure, in het Regtiiuis te Uithoorn met MtMhMtttEA en DIVERSE STUKKEN meerendeels zeer vruchtbaar WMSMMjANMMte zamen groot ongeveer 25 Builders, in den Thamer BinnenpolderGemeente Uit hoorn, in Perceelen en bij Comhinatienbij de aangeplakte Billetien nader omschreven. Alles lersiond na betaling te aan- vaarden en dagelijks te bezigtigen. Nadere information zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris BOERLAGEte TJit- hoornwaar de Veilconditien in tijds ter lezing zullen liggen. op de groote Internationale Tentoonstelling van Landbouw- Werktuigen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden te 's Hage2130 September 1872, verkregen door Landbouw- en Werktuigkundigente MAronittf/ett. Extra prijs voor een Werktuig om Aardappelen te rooijen het eerste van dat soort in ons Land ingevoerd en waarvan de werking boven vervvachting voldeed. lste prijs, zilver vergulden medaille voor den besten Ploeg voor zware Gronden. lste, gouden medaille voor het beste Zaai- werktuig. lste, gouden medaille voor het beste Graanmaai- werktuig. lste, gouden medaille voor het beste tweepaards Grasmaai-werktuig. lste, gouden medaille voor het beste Ver- ticale Stoomwerktuig(van Gebr. STORK C0.). lste, zilver vergulden medaille voor den besten Hooi- en Stroosnijder. lste, zilver vergulden medaille voor den besten Krachtmeter. lste, zilver vergulden medaille voor de beste Kaaspers. lste, zilveren medaille voor de beste Verzameling Gereedschappen om te draine- ren (droogleggen). 2de, groote zilveren medaille, uitgeloofd door de provineie Zuid-Hollandvoor den besten Hooischudder. 2de, zilver vergulden medaille en f 10, voor het beste Dorschioerk- tuig door paarden gedreven. 2de, zilveren medaille voor den besten vierpaards Rosmolen. 2de, zilveren medaille voor de beste Handstroosnijbank. 2de, zilver vergulden medaille voor het beste en volledigste Karnwerktuig2de, zilveren medaille voor den besten Wrongel- of Kaasmolen. (N.B. De eerste prijs werd niet toegekend). 3de, zilveren medaille voor de beste Paar- denrijenscliojfel. 3de, zilveren medaille voor de beste Paar- denhooihark. 3de, bronzen medaille voor den besten KoornmoUn, om met paarden te worden gedreven. 3de, bronzen medaille voor een Zuinigen Kookpot als het meest doelmatig veevoeder- kooktoestel. 3de, zilveren medaille voor het beste Zaaiwerk- tuig tot het zaaijen van lijnzaad. 3de, bronzen medaille voor de beste Gierpomp. 3de, bronzen medaille voor den besten Ploeg voor ligte Gronden. (N.B. De tweede prijs werd niet toegekend). Met Stoomdorschwerktuigen of Locomobielen werd op deze Tentoonstelling door B. H. niet medegedongen. B. II. hebben op de Tentoonstelling te Zevenbergen (Noord-Braband)11 September, vier EERSTE PRIJZEN behaaldals voor gewone Zaaimachines voor Zaaimachines die zoowel Lijnzaad als Granen zaaijen, voor Hakselsnijders en voor de (ook reeds 5 Julij 11. te Room met den Eersten Prijs bekrooude) Grasmaaimachines, benevens twee ZILVEREN MEDAILLES voor een Amerikaanschen Aardappelrooiploeg eri voor een Extirpator of Stoppelploeg. B. H. zijn AGENTEN voor Nederland en zijne Kolonien van Dr. A. Frank's Iialiiiieststoffeiide Aiuerikaansche Perseil voor Hooi, Stroo, Heede, Lompen, Wol, Katoen euz.en van de beroemde Doug'laspOllipeil. Teekeningen en Prijzen worden tegen franco aanvragen franco toegezonden. A Revering' te Groningen, Rotterdam en Harlingen. Gemakkelijke Spijsvertering. Deze wonderbare Pillen kunnen niet hoog genoeg geschat worden door de onfeilbare krachtdie zij op al de ongesteldheden van de maag den lever de ingewanden en nieren uitoefenen. Zij verligten onmiddellijk en brengen eene volkomene, genezing tot standterwijl zij tevens de Scheie hoofdpijn de gal, de winden en de verzwakking van het verstand verdrij- ven. Het is verwonderlijk de dagelijksche verbetering van de ligchaams- gesteldheid gade te slaan naar mate dat de Holloway Pillen bet bloed zuiveren en aan bet gelaat de volheid en frissche kleur teruggeven welke het verloren had. Die Pillen vereenigen in zieh al de hoenanighe- den, welke men in een huismiddel kan verlangen. Van tijd tot tijd eenige dosis van die voortreffelijke Pillen zullen de beste en de zekerste resultaten opleveren zelfs de lieden die eene goede gezondheid genieten of die zit- tende bezigheden hebbenkunnen ze beschouwen als een uitmuntend af- drijvend geneesmiddel. T> T. /7 i 0-80, f 1.85, f 3.—. Doosjes Pillen en Potjes Zalf R n g0 5() Londen21 October. Granen. In Eng. Tarwe was weinig lust, ofschoon tot 1 a 2 shilling lager aangeboden; vreemde met beperkte vraag; Rnssische en Amerik. 1 shilling lager; overigc soorten flaauw. Vreemd Meel op vorige prijzen gehouden. Puike Mout-Garst vast; or dill, dito 1 shilling lager. Haver stil en 1 shilling lager. Zeileude ladingen Tarwe onveran- derd en er kwamen niet veel aan, meest stoombooten met Odessa Ghirca

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 3