- 178 Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbouw, f- Politick Overzlgt. 25 31 Oct. 1872. sing van twee stoombemalings-inrigtingenaan de bestaande Binnensluis en aan de nieuwe Buitensluis, die van slechts een zulke inrigting van dubbel vermogen op de laatsle plaats zeer verre zullen overtreffendan is het duidelijkdat door die verdeeling der stoomkracht de belangen van Rijnland's kas evenzeer zouden komen te lijden als die zijner waterloozing. "ierbij zij opgemerkt, dat, ofschoon de adressant het plaatsen der bedoelde werktuigen aan de Binnensluis begroot op een maximum van 3 tonhet niet duidelijk is of in die begrooting alles begrepen is wat bij die oprigting behoort. Is daarbij gerekend op de vereischte sergravingen de funde- nngs- en waterkeeringswerken enz., enz. Heeft men gedacht aan de zware stortebedden die vereischt znllen worden? Zoo men er op let, dat onmiddellijk beneden de brug met drijf- deuren alleen reeds door de natuurlijke lossing eene diepte van ruim i voet in den bodem is ontstaanzal men bevroeden welke gewigtige werken worden gevorderd ombij het in werking brengen van een stoomgemaal van 1500 kub. meter per minuut aan den voet der sluis, deze tegen noodlottige verdieping in diens nabijheid te vrijwaren. Zoo op dat alles in de geraamde som werd gerekend, is, volgens ouze deskundigen, de raming veel te laag. Zoo die raining alleen het plaatsen der werktuigen betreftis zij te hoog, en nadert zij die, welke voor de Stoombemalingswerk- tuigen van het dubbel vermogen aan zee vvordt vereischt. II. Tegen de stichting van het voorgestelde stoomgemaal op zich zelf, hetzij als tijdelijke maatregel, hetzij ter ver- vanging van het plan, tot welks opmaking Uwe Yergadering in hare jongste zitting besloot, geldt het boven sub. 2° ver°- melde bezwaar evenzeer als in verband met gezegd plan. Op grond van dat bezwaar zal men in vele gevallen of de thans bestaande natu.urlijke loozing beletten of het werktuig moeten stilstaan wanneer aan zijne werking behoefte is. Door het werktuig zullen dus niet die diensten worden verkregen welke de adressant daarvan verwacht. Afgescheiden zelfs van gezegd bezwaar, zal bovendien nie- mand in ernst kunnen beweren, dat de stichting van zulk stoomgemaal voldoende zou'kunnen zijn omgelij': door Uwe Vergadering wordt verlangd, „een toestand In het leven te roepenwaardoor men ten alien tijde, buiten zeldzame om- standigheden, meester zou zijn om het rijzen van Rijnland's boezem te beperken tot het peil van 40 c.M.A.P." en mitsdien het plan, tot welks opmaking Uwe Vergadering be sloot, te vervangen. De adiessant zelf, zijn adres bewijst het, is de eerste om dit- te erkennen. Zoo doende zou alleen de vraag overblijven, of die stichting in aanmerking zou kunnen komen als bloot tijdelijke maat regel om zoo spoedig doenlijk vervangen te worden door nieuwe voldoende werken? Wij aarzelen geen oogenblik die vraag ontkenuend te be- antwoorden. Het betrekkehjk, vooral in verhouding tot de kostenge- ringe nut dat de stichting zou kunnen bieden doet ons oor- deelen dat men het maken dier kosten niet jegens Rijnland's Ingelanden zou kunnen verantwoordenen zulks te minder, daar aan latere verplaatsing naar zee van het aanvankelijk aan de Binnensluis gebezigde stoomgemaal niet te denken valt, nithoofde van het groot verschil in aard en constructie tusschen hetgeen op elk dezer plaatsen van het te stichten gemaal wordt geeischt. Bedenkt men daarbijdat in zake van werken als deze de tijd voor de stichting gevorderd niet zoo zeer afhangt van bun omvang als wel van hun aard, zoo is het duidelijk, dat, mits men zich onthoude van dergelijke buiten de roeping Uwer Yergadering gelegen grootsche plannen als de adressant beoogt, maar zich bepaalt tot de vervulling van den meer beperkten en nederigen wensch om in de voldoehde waterloo zing van Rijnland's boezem te voorzien, de stichting der daartoe noodige werken overeenkomstig de hoofdtrekkenaan- gegeven door de Commissie van Ingenieurs, niet veel meer dan het dubbel van den tijd zal vorderen, die voor de tijdelijke stichting door den adressant bedoeld, bij het in acht nemen der tot behoud van de veiligheid der Binnensluis noodige maatregelen en bij solied werk, wordt vereischt. Op grond van dit alles is ons eenparig advies, dat' Rijn- land s Bestuur zich onthoude van elken halven maatregel waarvan de kosten, gelijk veelal met zulke in tegenstelling van afdoende middelen het geval is, niet opwegen tegen het daardoor te verkrijgen Dut, maar den ingeslagen wes blii've bewandelen d. i.- 1°. Bij hooger Bestuur voortdurend aandringe op nakomiug door de Kanaal-Maatschappij van de haar bij de concessit opgelegde verpligtingen. 2°. Het plan en begrooting der nieuwe Katwijksche werken, tot welker opmaking werd besloteuafwaehte, en inmiddels de middelen berame waardoor met de minst mogelijke geldc- lijke opollering van de zijde van Rijnland's Ingelandende kosten dier werkenin geval tot die stichting mogt worden overgegaanzouden kunnen worden bestreden. 3°. Nadat plan en begrooting zal zijn ingekomen en die middelen zullen zijn gevonden, eene beslissing neme omtrent de vraag of de handen aan het werk zullen worden gestagen om aan Rijnland die verzekering van een behoorlijken toe- stand van zijnen boezem te schenken, welke reeds in het voorjaar van 1869 door Uwe Vergadering aan de Ingelanden als wenschelijk en mogelijk voorgespiegeld werd. Ten slotte van dit ons advies hebben wij de eer aan Uwe Vergadering voor te stellen 1°. zich met dat advies te vereenigen 2°. van dit advies en besluit copielijk mededeeling te doen aan den adressant, met betuiging van haren dank voor zijnen belangstellenden ijver omtrent de verbeterin'g van Rijnland's toestand, en inroeping zijner welwillende medewerking tot hare bevorderiDg. Dijkgraaf en Hoogheeraraden van Rijnland, de Clercq, Dijkgraaf. W. G. de Bkuijn Kops, Secretaris. Bij Koninklijk besluit van 28 October 1873, n°. 8, zijn bij het tweede bataillon der rustende schutterij in Noord-Hol- land benotmd: bij de lste komp., tot lste Iuitenant, de heer H. A. Tinholt, te Haarlemmermeer, thans 2de Iuitenant bij de 2de komp., en tot 2de luitenants fie heeren A. Zuidschar- woudete bloten, en P. Pranger, te Haarlemmermeer; bij de 2de komp., tot 2den Iuitenant, de heer J. Samson, te Haarlemmermehr. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Zalurdag den 2 November 1872, ties voormiddags ten 11 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1872. 3. Re- geling van het presentiegeld voor de raadsleden. 4. Adres van E. Kluijver, om afschrijving van zijnen hoofdelijken om- slag. 5. Adres van J. van der Breggen Fz,, ter zake als voren. 6. Adres van A. Kreeft, ter zake als voren. 7. Bezwaarsehrift van J. van Schootentegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag. 8. Aanvraag van den hooftf- onderwijzer Den Hertog, om eervol ontslag. 9. Adres van den hoofd-onderwijzer Zwart, om verplaatst te worden naar school n°. 8, met advies der Schooleommissie. 10. Benoe- ming van leden der Plaatselijke Schooleommissie, waartoe zijn aanbevolena. de heeren J. VV. Lantzendorffer en J. L. van der Moer; b. de heeren N. T. Dorbeck en P. van Reeuwijk. 11. Begrooting voor 1873. 12. Idem van het Burgerlijb Armbestuur voor 1873. 13. Regeling der belooning aan den doodgraver Knol. 14. Finantieele voordragten. 15. Aanbieding eener verordening op de brandweer. Van eene vriendelijke hand ontvingen wij nog ter plaatsing onderstaand meer uitvoerig berigt aangaande de beroeping van een predikant bij de tlervormde gemeente Haarlemmermeer zie ons vorig nonmer). t ..Haarlemmermeer, 23 October. „Heden is door den Kerkeraad het navolgende drietal ge- formeerdDs. H. Hasselman te HeukelomDs. W. Zeegers te Alphen, en Ds. E. .J. van Wisselingh, te Serooskerken" waaruit terstond Ds. II. Hasselman, predikant te Heukelom, is beroepen." De predikbeurten te Haarlemmermeer, gedurende de maand Novemberzijn geregeld als volgt: 3 Nov., 's morg. half 10 ure, Ds. van der Flier; lONov., 's namidd. 2 ure, Ds. van der Palm; —17 Nov., 's mor°\ 10 ure, Ds. Jorissen en 's avonds 6 ure (dankstond over5 den oogst), de heer De Bruin, evangelist; 24 Nov., 's namidd. 2 ure, Ds. Jorissen. van 23 tot 29 October 1872, GEBORENCornelia Drika, dochter van C. van Wijk en M. van Andel Jasper, zoon van P. van Kranenburg en J. C. Alblas. JacobaElisabeth dochter van A. G. Voor den Dag en G. Spaans. Gerritje, dochter van A. den llaan en II. Boterman. Grietje, dochter van A. Romeijn en M. Sasburg. Corneliazoon van H. Huizinga en C. de Jonge. OVEE1EDHNMatthijscud 4 maandenzoon van H. van Wijk en M. v. d. Mooren. Antonie Lnkasoud 17 maandenzoon van W. Kroes en A. S. van den Brink. Maartje, oud 8 maanden, dochter van D Spaargaren en P. lanser. Johanna Hendrika, oud7weken, dochter van J. de Vries en J. K. van Oort. Cornelia Zvranenburgoud bijua 49 jaren, weduwe van K. Kamp. ONDERTROUWDJ. van' der Lee met J. G. Pleuger. C. Donker met A. de Geus. C. Eduaard met M. Brouwer. P. M. Buis met M. Tanis. GEHUWD: M. Sandifort met N. J. Schouten. J. Witte'met P. de Bruijne. 3 Zaturdagavorid jl. omstreeks half elf ure, is een hevige brand uitgebroken bij den landbouwer Jan van Mill, op seetie D. am den Ringdijk bij het fort de Lindedie volgens het zeg- gen van den bewoner ontstaan is doordien hijten tien ure te huis gekomen zijnde en zijn paard op stal willende bren gen, tot verlichting eene gewone petroleum lamp zonder lan- taarn gebruikte, met welke hij op den ladder is geklommen om het paard hooi in de ruif te gooijendoor een hem on- bekend toeval is hij van die ladder afgevallen waardoor de brandende lamp brak en de heete petroleum in een oogenblik alles in vlam zette. De woning, schuur en stalling aan"elkan- der gelegen en geladen met circa 2000 aan hooi en ge- dorschte en ongedorschte granenis dan ook totaal verbrand maar de meubeleu en het paard zijn geredterwijl ook eene op hetzelfde erf en bij den brand staande woning, een zes roeden berg met granen en eenige kleine schelftenj door dat de wind er af was, zijn bewaard gebleven. Alles was in de TieDche Brandicaarborg-maatschappij verzekerd. Mogt men antlers in den regel roemen op de vlugheid en activiteit van de brandweer bij de laatst alhier plaats gehad hebbende brandenbij dezen brand is men gestuit op onwil of onvoorschilligheiddaar bij het bekend worden van den braud alleen de spuit van de Vijfhuizen is uitgerukt, en dat nog maar met twee brandmeesters zonder personeel, en men bij aankomst bij den brand de buren tot hulp moest op- kloppen om de spuit in beweging te stellen. Naar men zegt heeft de spuit door onbekende oorzaken veel geleden, zoo zelfs, dat verschillende slangen zeer beschadigd waren. Aan heeren liefhebbers van. het edele jagtvermaak kan men een nieuw uitgevonden middel om te jagen zeer aanbevelen d. i. met een driewielde kar, waarin men gaat liggen (altijd met geladen geweer) zich in het jagtveld te begeven, om zoo- doende de haasjes te snappen die dwars van een ander veld, waarin wordt gejaagd, overkomen; alleen heeft men daarvoor noodig: een goed gedresseerd paard, eenejagtacte en van den eigeuaar van het land vergunning. Tengevolge van het in werking stellen van de door den Ge meenteraad vastgestelde Instructie voor de geneeskundigen in Haarlemmermeer, belast met de armenpraktijkis door den heer Dr. Bolkenstein in zijne wijk eene ziekenfonds opgerigt beslemd voor hen, die te veel eigeuvvaarde bezitten om van het Burgerlijk Armbestuur te worden geholpeuen toch niet genoeg van middelen voorzien zijn ombij voorkomende ziek- ten in hun gezin, de kosten van geneeskundige hulp te dra- gen. In beginsel ondervindt dit fonds reeds veel deelneming, en men vertrouwt dat die van dag tot dag zal toenemen. Reeds eenigen tijd geleden is door den heer van Dorsteu een soortgelijk ziekenfonds opgerigt, dat in zijne omgeving de beste resultaten oplevert. De coutributie is gering en dus gemakkelijk te betalen. Texel, 29 Oct. De pokziekte heeft zich ouder de schapen in den polder Eijerland niet verder verspreid en zich tot de hofstede Vruchtbaaroord bepaald. Het verbod van uitvoer van schapen zal nu spoedig worden ingetrokken. In de provincial duin- en mientgronden alhier, welke telkens voor een zeker aantal jaren worden verpachtbevinden zich veel valeijenwaaronder vruchtbare, maar ook woeste moerasgronden van groete uitgestrektheid. De weelderige plan- tengroei, welke men daar ontwaart, pleit voor de vruchtbaar- lieid des gronds. Deze valeijen of gronden hebben geen vol doende uitwateringzoodat men ze met den naam van water- bakken bestempelen kan. Was de uitwatering goed dan ware reeds veel gewonnenen zou men van den pachter mogen verwachten, met het oog op zijn eigen voordeel, dat deze zich meer en meer op de kultivering zou toeleggenhetgeen nu bij den al te korten pachttijd niet geschiedt. Honderden bunders vruchtbare grond blijven in natuurstaat en onttrokken aan de uijverheid, een toestand die verbeteringen vorderthet volgende is dus noodig: 1°. een behoorlijke afwatering; 2°. eene publieke verpachting voor minstens 20 jaren, ofeenpu- blieke verkoop in kavelingen. Het is te hopen dat de bcvoegde autoriteiten zich deze zaak zullen aantrekken en daarin ver- betering brengen. Deveilter28 Oct. Ileden werd alhier de van oudsher beroemde Koude Veemarkt" gehouden. De aanvoer was bui tengewoon groot; er waren, 583 koeijen en 113 paarden aan de lijn. Het wemelde van buitenlandsche kooplieden, die het vee tegen buitengewoon hooge prijzen opkochtenneurende koeijen golden 250 a 280; melk-dito 200 a 250 guste-dito 150 a/180; vette dito 80 a 90 cents per kgr. dragtige pinken 150 a 180; guste-dito 100 a 150; paarden 250 a 500. De uitvoer van aardappelen heeft thans geheel opgehou- den. De prijzen zijn dientengevolge aanmerkelijk gedaald. Voor de beste soorten is thans niet meer dan 2.25 per hektoliter te bedingen. Men verwacht nog lagere prijzen, aangezien de voorraad nog buitengewoon groot is. Nijkerk, 29 Oct. De tongblaar, die hier en te Harderwijk bijna zonder uitzondering elken veehouder met schrik vervulde ueemt wel af, maar is toch nog niet geweken. In den laat- sten tijd hebben de eigenaars doeltreffende middelen gevonden om de lijdende dieren een gemakkelijk voedsel te bereiden en ze weder spoedig aan het eten te helpen. Men geeft namelijk aan zieke beesten hun eigen melk vermengd met tarwe-rogge- ol boekweitemeel te eten, waardoor het vee gemakkelijk ver- sterkend voedsel e'rlangt en spoedig geneest. De paardenziekte heerscht te New-York en te Boston in hoogen graad en belemmert het verkeer. Te New-York zijn dertigduizend paarden ziek en men ziet er weinig op de straat. De stoombooten welke gereed liggen om naar Europa te ver- trekkenkunnen hare voile ladingen niet innemen wegens ge- brek aan vervoerkarren. De sterfte is tot nu slechts gering. Prins Napoleon en prinses Clotilde, echte lieden, neef en behuwdnicht van Napoleon III, ex-keizer der Franschen, hebben gemeend vrijelijk in Frankrijk te kunnen komenen daar op uitnoodiging van den heer Maurice Richardeen familie- vriend, dezen een bezoek te brengen tot het bespreken van par- tikuliere aangelegenhedenmaar zij rekenden buiten den waard. Die waard was niet hun vriendelijke gastheer, maar Thiers, de president der fransche republiek. Thiers nl. heeft gemeend dat, ofschoon in Frankrijk niet fiestaat eene wet waarbij het geslacht Bonaparte uit het land verbannen is, het besluit der nationale vergadering, houdende vervallenverklaring en van Napoleon als keizer en van het keizerrijk, hem (president) de magt en de bevoegdheid geeft de leden der familie Bonaparte van het fransche grondgebied te doen verwijderenwanneer zij, zonder gevraagde en verkregen vergunning, daar verschij- nen. Hij handelde dan ook op deze wijze met prins Napoleon. Pas was de prins aangekomen of hij kreeg een uitnoodiging heen te gaanen toen hij zich niet goedschiks aan dit halve bevel wilde onderwerpen, zond Thiers de politie op hem af, en als gevangen man werd Napoleon Jeromes zoon die dit zoo wilde, naar de zwitsersche grenzen gebragtvergezeld van zijne gemalin welke hem niet verliet, en van hunnen vriend Richard. Of Thiers goed gehandeld heeft, of hij zijne magt is te buiten gegaanof de tegenwoordigheid van den neef des gewezen keizers in de republiek gevaar voor deze kon opleveren, of de prins gekomen is met bedoelingen vijandig aan de bestaande regering, dit alles hebben wij niet te beslissen, en te minder wagen wij ons aan het uitspreken van een oordeel hierover, nu reeds al de groote bladen van Frankrijk, of liever van geheel Europa, de zaak van alle kanten beschouwdhet gedrag van den president der republiek toegejuicht of afgekeurd heb ben en de oude heer Thiers zelf de verantwoordelijkheid er van op zich genomen heeft, met verklaring dat hij aan'slands vertegenwoordiging de noodige opheldering geven zal. Wij zullen als de lezers van dit Weekblad er niets tegen hebben die opheldering afwachten, en bepalen ons tot de opmerking dat de voorbereidiug tot de verkiezing van zeven leden der nationale vergadering, ter aanvulling van opene plaatsen juist zamenviel met 's prinsen komst en derhalve het vermoeden allezins denkbaar is dat die komst met de verkiezingen in ver band stond of kon staan. Bij meergenoemde verkiezingen heeft Thiers op nieuw de zekerheid gekregen dat de konings- gezinden den strijd tegen de republiekeinen niet kunnen vol- houden hij en zijne ministers hebben alle reden om zich over den uitslag te verheugen. Parijs, waar hij eenigen tijd ver- toefdeheeft Thiers weder verlaten en te Versailles maakt hij het werk gereed voor de nationale vergadering, 'die weldra haren arbeid zal hervattenen naar men zegtbelangrijke outwerpen van wet ter behandeling krijgen zal, waaronder in

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2