A <1 v e r t e n t i e n. H0I TEV P01PESI VERPACHTING. Openbare Verkooping,, - 179 - Haarlemmermeer. VEE- en PAARDENMARKT van eene BOERENWONING MAGAZIJN van J. A. VAN ZIJL. Anglo-Netherlands Mercantile and College Pens, KAASKOPPEN en PKRSE.V gemaakt bij J. G. VAN DEN AltEND v Oemeng-de Berigten. 1. De invordering van de doorvaartregten aan s Molenaarsbrugovereenkomstig het Tarief, goedgekeurd bij 's Konings be- sluit van 12 December I860, N°. 52. 2. De doorvaartregten aan de brug over den Rijn, te Zwammerdamovereenkomstig het Tarief, goedgekeurd bij 's Konings besluit van 20 December 1860, N°. 55. Beiden voor den tijd van twee jaren, aanvangende op den 31 December 1 8 7 2 en eindigende op den 31 Decem ber 1874, op den middag. op DONDERDAGEN den 7den, den 14den en den 21sten November 1872. op Woensdag den 6den November 1872, Alsmede Eau d' A livers, worden in alle afmetingen, alsmede Schalkwijkerpoortte Haarlem. f.vooRl de eerste plaats die tot instelling van het vice-presidentschap der republiek en tot instelling van nog een kamer (een eerste kamer). Intusschen acht een der pretendenten naar de fransche koningskroon het noodig nu en dan aan Frankrijk in herinnering te brengendat dit land als republiek nooit ge- lukkig zal kunnen worden of zijn, maar dat het, om daartoe te gerakenhem Hendrik V," d. i. den graaf van Chambord, vertegenwoordiger van het legitimistisch-klerikaleregeringsstelsel op den troon moet plaatsen. Naar het zich laat aanzien heeft de man weinig kans van slagen. In Engeland is het, na langdurige onderhandelingenein- delijk gelukt een handelstraktaat met Frankrijk tot stand te brengen; de bepalingen dezer overeenkomst zijn nog niet bekend. Het Parlement te Londen heeft nog vakantie en zal in de eerste dagen van Februarij a. s. geopend worden. Tusschen Engeland en Belgie is een traktaat tot wederzijdsche uitlevering van boosdoeners geslotenvan lieverlede zal de vrije britsche bodem ophonden een scbuilplaats en toeverlaat voor de schavuiten uit alle oorden der wereld te zijn. In laatstgenoemd koningrijk, waar eerstdaags de wetgevende kamers hare werkzaamheden aanvangenheerscht een groote spanning over de leger-reorganisatie. De minister van oorlog is geneigd het pruissische stelsel, algemeene dienstpligtigheid, in te voeren, doch zoowel zijne ambtgenooten in het kabinet als het volk verzetten zich biertegenvermoedelijk zal deze zaak aan geDe- raal Guillaume zijne portefeuille kosten. Het koninklijk geslacht van Belgie werd verheugd door de geboorte van eene prinses, doehter van den graaf en de gravin van Vlaanderen. Daarentegen werd de koninklijke familie van Pruissen door een verlies getroffenprins Albrecht, broeder des konings, en dus des duitschen keizersis overledenhij was vroeger de echtgenoot van prinses Marianne der Nederlanden, doch bun hnwelijk werd door echtscheiding ojtbonden. In het koningrijk dat keizer Willem tot souverein heeft, duurt de strijd tusschen de regering en de katholieke geestelijkheid onverflaanwd voort; de regering blijft krachtdadig het door haar ingenomen standpunt handbaven, en duldt geenerlei in- breuk van de bisschoppen op de landswetten, geenerlei mis- bruik van bunne magt en ambtsbevoegdheid. De pruissische landdag is weder vergaderd, en in het Heerenhuis zien wij een konflikt van gelijken aard als de vele kouflikten, die zich reeds hebben voorgedaan tusschen dczen reaktionnairen tak der wetgevende magt en het naar vooruitgang en moderne toe- standen strevende staatsbestuurdezen keer is de oneenigheid veroorzaakt door de wet, houdende regeling van de zamen- stelling, den werkkring en de bevoegdheid der distrikten. In Oostenrijk moeten de ministers bij voortduring kampen tegen de oppositie; doch tot dus verre hebben zij zich over den uitslag van den strijd niet te beklagen. Rutland levert voor dit overzigt niets belangrijks op en in Turkije is de post van groot-vizier, het eerste staatsambt, aan Midhat-pachadie hoogstens een maand als zoodanig werkzaam was, outnomen en aan een ander gegeven, die niet tot Ruslands vrienden behoort, en vermoedelijk weldra zal moeten plaats maken voor Mahmud-pacha, afgezet om door Midhat-pacha vervangen te worden. Van Midhat had men zich zeer veel goeds in het belang van zijn land en van Europa voorgestelden Mahmtul is onlangs veroordeeld geworden tot teruggave Van ruim een millioen gulden aan de schatkist van den Staat, welke som door hem daaruit was genomen en waarover hij beschikt had zonder daartoe gemagtigd te zijn. Nu de man, na zoo kort in ongenade te zijn geweest, weder in genade en gunst wordt opgenomentwijtelen wij zeer of van die terugbetaling ooit iets komen zal. Men zegt ook dat een geldkwestie een der voornaamste redenen is geweest waarom de sultan Midhat- pacha ontslagen heeft: Abdul-Aziz nl. (zoo heet de" sultan) is nog al dikwijls om geld verlegen en neemt dan sommetjes op, om ze naderhand bij de betaling der civiele lijst (d. i. van de toelage hem uit *s rijks schatkist verstrekt) te verrekenen. Zoo vroeg hij dezer dagen het bagatel van een kwart millioen gulden; de groot-vizier ontving de aanvrage en ging, alvorens ze goed te keurennazien hoe de rekening met den souverein stonden wat ontdekte de man Niets meer of niets minder dan dat de sultan reeds beschikt had over het geld dat hem eerst over zestien maanden zou toekomendus zich een en een derde jaar salaris had laten vooruitbetalen 1 Halt! sprak Midhat; tot hiertoe en niet verder, althans niet zoolang de gebrek lijdende ambtenaren nog hunkeren naar de voldoening hunner ook over zestien maanden achterstallige bezol- diging. De Sultanverbolgen over zulk een moed van zijnen vizier, ontnam dezen zijne betrekking. Italie en Frankrijk worden thans door overstroomingen ge- teisterddoch hoeivel deze landen hierin gelijk zijn verscbil- len zij in hooge mate wat betreft den katholieken of klerika- len geest der bevolking. Terwijl in Italie de nieuwe begrip- pen al meer en meer ingang vindenopenbaart zich in Frankrijk een sterke achteruitgaande bewegingblijkbaar in bede- vaarten mirakelenbegunstiging der geestelijkheid enz. Wat de financien van Spanje en Griekenland betreftwaar over wij dikwijls gesproken hebben het spijt ons te moeten zeggen dat zij nog niet in het reine gebragt zijnwij behouden ons voor om, zoodra wij de volkomene zekerheid hebben dat de schuldeischers van beide Staten ten voile zullen krijgen wat bun toekomt, deze heugelijke mare, mogt zij niet op Donder- dag (dag wanneer het Weekblad gedrukt wordt) komen, in een buitengewoon nommer aan onze lezers mede te deelen. Inmid- dels raden wij hunin de eerste weken althans er maar niet op te wachten. De konmg van Spanje zit nog al niet zoo vast op zijnen troon als hij wel zou wenschen* Waarlijk Victor Emanuel is in dit opzigt niet gelukkig met zijne kin- derenen hij kan zeggen als zoo menig vader: kleine kinde- ren kleine zorgengroote kinderen groote zorgen. Hij heeft eene doehter, die met een prins, een neef van een ex-keizer, gehuwd is, en zij wordt met haren man als gevangene weg- gesleept; hij heeft een zoon, die als koning over een land re- geerten deze is het voorwerp van herhaalde moordaanslagen. In Spanjes nabuurstaat, in Portugalzal de senaat (of ka mer der pairs) eerstdaags als geregtshof uitspraak doen in de zaak van een zijner leden, die beschuidigd wordt van landverraad. Wanneer wij nu nog even den oceaan overstekenen mel- den dat bij de verkiezing van den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerikain de eerstvolgende maand, Grant allerwaarschijnlijkst herkozen zal wordendaar de kansen van zijnen mededinger, Horace Greeley, al meer en meer afne- menvoorts dat een reeds vele jaren geduurd hebbend geschil tusschen Noord-Amerika en Engeland, over een grens- regelingdoor den duitschen keizer als scheidsregter ten na- deele van Engeland is beslist; en eindelijk dat de tele- grafische gemeenschap tusschen Europa en Australie is tot stand gekomendan gelooven wij in hoofdtrekken het voornaamste medegedeeld te hebben dat sedert ons vorig overzigt op politiek terrein is gebeurd. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten de Kleine Houtpoort en de daarbij staande portierswoning te doen afbreken en de brug te verleggen. Deze poort iazoo men zegt, gebouwd door of naar Maarten vanHeems- kerk, doch volgens een andere gesehiedkundige bron zou zij in 1571 zijn gebouwd door zekeren Pr. Janzen Berkhout. Zaturdag avond zat eene vrouw op een stoep aan de Bierkade te 'S Gravenhage met een dood kind op den schoot. Volgens verklaring van een inmiddels ingeroepen doctormoet het kind ten gevolge van uitputting en gebrek gestorven zijn. Dezer dagen overleed te Texel eene vrouw in den hoogen ouderdom van 81 jaren, die nooit van daar geweest en gedurende al die jaren zelfe nooit van woning veranderd was. Te Oosterbeek werd dezer dagen eene vrouw rnoeder van een buiten huwelijk verwekt kind, geregtelijk ter verantwoording geroepeu, wegens het te weinig voedsel verschaffen en ergerlijke mishandelingen aan haar zeven- jarig dochtertje toegebragtzij ligt onder verdenkingdat zij haar kind met een tang en een klomp zoodanig zou geslagen hebben, dat het kind op het ligchaam als een landkaart was gekleurd. Een statisticus heeft eene berekening gemaakt, waaruit blijkt dat Frankrijk van 1830 tot 1872 vijfhonderd negen-en-zeventig ministers gehad heeft. De kwaliteit moge niet altijd goed geweest zijnde kwantiteit laat niets te wenschen over, Milde gaven zijn een britsche en zeer navolgenswaarde eigenaartligheid. Ook verleden week berigtte een liefdadigheidsinrigting te Londen weder eene gift van f 12,000 van een onbekende voor de vierde maal te hebben ont- vangen. Andere inrigtingen hebben veelyuldige aankondigingen van dezelfde gift gedaanen ofschoon de voorletters, waaronder die giften ontvangen werden, wisselenzoo beweert men goeden grond te hebben om alle aan denzelfden persoon toe te schrijven. Laatstleden jaar telde men er niet minder dan veertig (dus bijna f millioen). Den 15 April jl.toen te Chicago de vorst ojigehouden had, begon men aan den herbouw der stad, welke den 9 October 1871 was verbrand door welke ramp eene schade werd veroorzaakt die men op 250 millioen doll, schatte, en 100,000 menschen zonder dak waren. Den 1 December eerstkomende zullen, volgens de laatste berigten, 1600 huizen van viertot zes verdiepingen gebouwd zijn, hechter en sterker dan de afgebrande. De tijd voor den aanbouw besteed zal op 1 December a. s. zijn geweest 200 dagen van acht werkuren, alzoo een huis per uur. In de vorige week zijn te Londen 51 personen boven de 80 jaren overleden, waarvan 7 boven 90, en de weduwe van een kuiper 102 jaren oud. Het getal zclfmoorden was 4 even als dat der overredenen42 per sonen werden door paarden of rijtuigen gewond2 verdronken en 3 werden vergiftigd9 kinderen zijn gestikt. Het stelen wordt tegenwoordig zoo geperfektioneerddat het inder- daad niet te voorzien is tot welke hoogte da heeren dieven het nog brengen zullen, en men de stoutste verwachtingen van hun talent mag koeateren. Donderdag avond slopen twee beoefenaars van het vak in de remise van het station Joinville-le-Pont (Frankrijk), haalden al de kussens, die zij magtig konden wordenuit de rijtuigenemballeerden den voorraad ter zelfde plaatse, heel netjes, gingen toen met deze colis naar het goederen-bureau en lieten ze aldaar als hun bagage inschrijven. Zij namen vervolgens in den zelfden trein plaats. kwamen behouden en wel met het gestolene te Parijs, namen het aldaar weder aan het goederen-bureau in ontvaugst, en lieten zich door de geemploijeerden der maatschappij zelven hclpeu in het opladen op twee rijtuigen. Toen de diefstal bleek, waren de kussens reeds te gelde gemaakt. Eenige jongelui zaten vrolijk bijeen aan de oevers van de Zumbroiu in Wabasha Countytoen zij eensklaps een grooten ratelslang' in hun on- middellijke nabijheid ontdekten. Eeu uit 't gezelschap begon terstond zijn viool te bespelenen tot elks verbazing kwam er nog een slangenkop te voorsehijnen zoo tot 9 toe. De dieren, die met welgevallen luisterden naar de toonen der mnziekwerden alien voor den afloop van het concert zonder moeite afgemaakt. Een bewoner van de Klaresteeg, die zich te Leiden voor het grootste gedeelte van den dag had onledig gehouden met het afranselen zijner dier- bare wederhelft, werd 's namiddags gevankelijk naar het kominissariaat van politic gevoerd. Het aangezigt van den arrestant droeg de onmiskenbare sporendat zijne echtgenoot zich met hand en tand had verdedigd. - Den 28 December van 't vorige jaar Werd de groote Londensche vee- markt door den lord-mayor van Londen, in tegenwoordigheid van het markt- comite' en een talrijk publiek, geopend. Ze staat op de plaats van het voorrnalig koninklijke dok te Deptford en is aangelegd op kosten der stad Londen onder goedkeuring der regering. Zij kostte geheel 2J millioen gul den maar is dan nu ook zooals ze wezen moet. De oppervlakte der markt bedraagt 22 acres waarvan 5 ovcrdekt zijn. Het terrein heeft eene lengte van 370 meters langs de Theems; 5000 stuks runderen en 14000 stuks schapen kunnen daar geborgen, gevoed en van alles voorzien worden. Ver der heeft men daar alle mogelijke inrigtingen voor lossing ladingverkoop en slagten. De dieren worden levend gekocht, maar moeten alien op de plaats zelve in de daarvoor bestemde slagthuizen afgemaakt worden. Ieder beest wordt geneeskundig onderzocht. Vertoonen zich de kenteekenen van eenige ziekte dan wordt het dier dadelijk gedood en in een kolossalen stoomketel onder zeer sterke spanning omgewerkt tot vet, enz. De slagthuizen zijn zeer verschillenddrie er van zijn 42 voet lang en 28 breed, en drie van 28 bij 24 vt. zoodat niet minder dan 2200 schapen tegelijk kunnen wor den geslagt. Alle zorg voor de desinfectie van markt en stallen is geno men de dierlijke pfval wordt dadelijk weggeruimd. De geheele markt levert een werkelijk grootschen aanblik op. Den 21 dezer stond voor den krijgsraad te Parijs een man teregt we gens medepligtigheid aan den moord op de dominikaner monniken van Ar-' cueil. Zijne vrouw had hem verklikt en hare getuigenis was de meest be- zwarende. Zij vertelde dat haar man haar op den bewnsten dag verlaten had; dat zij hem was gevolgd; dat zij hem met Boin, Serizier en andere medc-moordenaurs had zien pratenenz. Bovendien had zij nog andere ge- tuigeu meegebragt, die hetzelfde verklaarden. De president vond dien ijver van de vrouw om haren man te doen veroordeelen niet alleen schandelijk, maar ook verdacht, doch waarschijnlijk zou de veroordeeling gevolgd zijn' indien hij niet nog aan het einde van zijn verhoor had gezegd: //En dat alles gebeurde op den 2 Mei, weet gij dat wel?" „2 Mei?" herhaalde de vrouw, een strikvraag vermoedend. //Wel neen, 2 April, want 2 Mei was mijn man niet te Parijs." Zoo viel de geheele getuigenis. De moord toch was op 2 Mei gepleegd en de vrouwdie zich van haren man had willen ontdoen om een andcren te nemenhad schandelijk gelogen en werd nu op hare beurt naar de gevangenis gebragtterwijl haar man op staan- den voet werd vrijgelaten. Op TFoensdag den 6 November 1872, des middags ten 12 ure, zullen DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN %an Rijn- land en DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van het Groot- waterschap van 7Voerdenin het Logement St. Joris, te Alphen bij enkele Inscbrijving verpacbten: De Voorwaardeil liggen ter lezing in het Logement aan 's Molenaarsbrugen in het Logement aan den Tol, te Zwam merdam. De Insclirijvingsbillettendoor den Insehrijver en door zijne Borgen onderteekendmoeteu voor elf uur van den 6 November gestoken zijn in de Bus, die ter plaatse der Ver- pachting zal geplaatst zijn. Natlere Illliclltingen zijn te bekomen bij den Ingenieur- Hoofd-Opzigter van Rijnland en bij den Opzigter van het Grootwaterschap van Woerden. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Grootwaterschap van Woerden P. W. YAN OUDHEUSDEN, Dijkgraaf. H. VAN WIJK Secretaris. ZEGT HET VOORT. 's voormiddags ten 10 ure, in het Regthuis te Wlithoorn met BEHEEX en DIVERSE STUKKEN meerendeels zeer vruchtbaar TVEHjANDte zamen groot ongeveer 25 Builders, in den Thamer BinnenpolderGemeente TJit- hoorn, in Perceelen en bij Combinatienbij de aangeplakte Billetten nader omschreven. Alles terstond na betaling te aan- vaarden en dagelijks te bezigtigen. Nadere information zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris BOERLAGE, te Uit- lioornwaar de Veilconditien in tijds ter lezing zullen liggen. Korte Veerstraat, Haarlem. ONTVANGEN; Eene NIEUWE PARTIJ in 12 verschillende Nummers, tegen door de Fabriek vast- gestelde Prijzen. MONSTERKAART verkrijgbaar. van af 40 Cents tot J. 50 de Flacon. PRIJS-COURANT der SPEELKAARTE1V gratis verkrijgbaar. - - Doosjes Pillen en Potjes Zalf zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij ALLE APOTHEKERS in Holland; alsmede in HOLLOWAY's ETABL1SSEMENT te Londen, 353 Oxford Street, vroeger 244 Strand. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, DE CLERCQ, Dijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPS Secretaris. Oude opene wondenwonden en ettergezwellen. De snelheid waarmede de Zalf van Holoway al de verstoppingen in den omloop der water- en andere vaten verdrijftverklarenFaren onweer- staanbaren invloeddaar zij de oudeopene en gevaarlijke wondenalsmede de ingeworteldste ettergezwellen genezen. Om de verlangde uitkomst te ver- zekeren moet de huid, die het zieke deel omgeeftgepapt, afgedroogd en on- middellijk daarn afgewreven worden met de Zalf Van Holloway. Op die wijze zal men het ontstoken bloed verdrijven en de zenuwen versterken de eenige voorwaarden die vereischt zijn tot de genezing van al die afzigte- lijke verzweringen, die het leven ondragelijk maken. Naauwelijks heeft zich de weldoende kracht van die Zalf uitgeoefend of de verwoestende voortgang der ziekte houdt op en de genezing neemt een aanvang, eene nieuwe groei- kracht ontwikkelt zich welhaast, en van ziekelijk, zooalszij vroeger was, wordt zij gezond.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 3