1872. Vrijdag, 8 November. N°. 45. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. RIET ZAAIJEN. naarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Polderwezen. liandbouw. Prijs van het Abonnement: Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. Heeren Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmeerpolder. Zaad van Arundo Phragmites (gewoon oeverriet). Heden is het lek in den dijk gestopt. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 30 October tot 5 November 1872. Blokzijl3 Nov. Als een bewijs van bijzondere vrucht- baarheid in den nazomer en het begin van den herfst kan strekkendat bij den landbouwer W. S. te Ambt-Vollenhove voor de tweede maal de schoonste peulvruchten prijkeneen geheel nieuw gewas. HAARLEMMERMEER in het Jaar. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. l iterl{jlc Woensdag. Grootfc Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Haaklemmermeer, 17 October 1872. Het aanplanten van rietzoden langs den Ringdijk van den Haarlemmermeer en elders kost jaarlijks belangrijke sommen. Zoolang die zoden worden bevestigddaar waar de berra bestaat uit vruchtbaren grond, is er kans dat zij zullen aan- slaan en groeijen. Maar ontbreekt de grond, dan is het onmogelijk dat de wortels vermeerderen en aangroeijende voortplanting door wortelverdeeling moet doel missenen de kosten zijn onnut weggeworpen. Het is mij yoorgekomen dat het doel, de bevordering van groeijen der rietkragen, ook nog op andere wijze, dan door aanplanten van rietzodenzoude kunnen worden bereikten wel door het zaaijen van rietplanten. Daartoe behooren dan op eenen geschikten afstand van den wal vooraf bevestigingen te worden geplaatst, hetzij door puinbestorting, hetzij door paalwerken zinkstukken of anderzins. Tusschen die bevestigingen (hoe dan ook geuaamd) en den wal, behoort dan vruchtbare aarde te worden gebaggerd geplempt, of op andere wijze aangevoerd. In die aarde kunnen dan de rietzaden worden verspreid 1. 2. 3. welke dan hoogst waarschijnlijk het aanzijn aan nieuwe riet planten zullen geven. Die rietzaden bevinden zich (omstreeks de maand October) in de pluitnen van het riet in rijpen toestand. Ten einde van deze laatste stelling het bewijs te leveren leg ik hierbij over een paar glaasjeswaarin zaden van riet {Arundo phragmites)met de hulsels, het haar, het zaad met den stamper, het zaad in doorsnede, overlangs, en dwars- genomen gezien worden. Ik neem de vrijheid voor te stellen dat deze voorwerpen aan onze opzigters zullen worden vertoond, en deze worden uit- genoodigd om proeven te nemen, met het daarstellen van rietkragen door middel van bezaaijing met rietpluimen, op de hiervoor beschreven wijze, met uitnoodiging om van de proeven (vooreerst op kleine schaal te nemen)in een volgend jaar (1873) aan Dijkgraaf en Heemraden verslag te doen. Het spreekt wel van zelve, dat zij vooraf zich dienen te overtuigen, dat de rietpluimen, door hen gebruikt, werkelijk zaden bevatten hetgeen door de kleinheid der zaden wel eenige moeijelijkheid oplevertdoch bij eenigen goeden wil, des noods met het gebruik van een eenvoudig vergrootglas of klein mikroskoopje, gemakkelijk na te gaan is. De Heemraad van den Haarlemmermeerpolder (get.) Amersfoordt. 5. 6. la. 2a. 3a. 4a. 5a. 6a. Pig. 1. Zaad met huls en kafblaadjes, natuurlijke grootte. la. Dito tweemalen vergroot. 2. Kafblaadjes en haartjes (stijltjes?) zonder het zaad, natuurlijke grootte. 2a. Dito tweemalen vergroot. 3. Twee zaadjes met haartjes (stijltjes?) en stamper, voorkomende in een omhulsel, natuurlijke grootte. 3a, Dezelfde driemalen vergroot. 4. Een zaadje met haartjes (stijltjes?) en stamper, waarin de korrelhet eigenlijke vruchtbeginselte zien isnatuurlijke grootte. Fig. 4a. Hetzelfde zesmalen vergroot. 6. Een zaadje overlangs doorgesnedennatuurlijke grootte. 5a. Hetzelfde (achtmalen vergroot) laat het witte zet- meel en de bruine schil zien. 6. Zaadje dwars doorgesnedennatuurlijke grootte. 6a. Hetzelfde (achtmalen vergroot) toont bruine schil en wit zetmeel. De hooge waterstand in Rijnland heeft in den Ringdijk en de afdeeling Cruquius een lek doen ontstaan over de hofstede Meerenberg. Het onderzoek heeft geleerd, dat daar ter plaatse een oude duiker aanwezig was die voor de droogmaking diende om Meerwater naar genoemde hofstede te leiden. Bij het gra ven der Ringvaart en het maken van den Ringdijk, is die dui ker wel vernietigd, voor zooveel de Ringdijk betreft maar on- der den Ringdijk blijven zittenhoewel aan de zijde van de Ringvaart digtgemaakt; de hooge waterdruk heeft die echter geopend. Men is dadelijk begonnen eene kade op te werpen, ten einde het binnenstroomende water te keerenen hoopt heden (Donderdag) met de reeds aangevoerde klei de doorkwel- ling meester te worden. Donderdag7 November. (Telegr.) De Afdeeling der MaatschappijTot Nut van 't Algemeen te Nieuw-Vennep, heeft tot spreker uitgenoodigd den heer R. Koopmans van Boekeren, uit Leiden, die Vrijdag den 15 dezer zal optreden in het lokaal van den heer Lewis. In de afgeloopen week is de vrouw van C. B.wonende aan den ringdijk, Sectie 00, een ketel water uit de ringvaart willende scheppenvoorover daarin gevallen. Gelukkig bezat zij tegenwoordigheid van geest genoeg om zich met de eene hand aan den stap vast te gtijpen en alzoo het hoofd boven water te houden. Een schepenjager, daar te paard voorbij komende, had den moed omzonder hulpbetoou, en niet- tegenstaande het angstgeschreitoch door te rijden. Te be- jammeren is het daarom dat men den naam van dien onedelen menschenvriend niet is te weten kunnen komen om dien aan het publiek bekend te maken. Nadat de vrouw reeds 20 min. zich in die hangende positie had bevonden, en de krachten haar begonnen te begevenkwam er eerst hulp opdagen daar het den heer M.daar per tilbury voorbij komende, met veel moeite is mogen gelukken de drenkelinge op den vasten wal te krijgen. GEBORENMientje, dochter van "W. van der Vlugt en G. Oostwou- der. Pieter en Arien, zonen (tweel.) van A. Langereis en G. J.ange- reis. Aagje, dochter van D. Metz en G. Meijer. Reintje, dochter van M. Meijboom en J. Mulder. Maria, dochter van A. de Ruig en C. Nouwens. OVERLEDENWilhelminaoud 10 maandendochter van J. Hendriks en J. van de Nieuwegiessen. Adrianusond 15 jaren, zoon vanB.de Mooij en K. Westerhoven. Elisabeth van Haaften, oud 74jaren, wed. van J. W. Struike. ONDERTROUWD: K. Looij met G. van der Mooren (wed.) GEHTTWDKl. van der Veer met N. van der Meulen. Woensdag 30 October, 's middags ten twaalf ure, is Hendrikus Jacobus Plipsen, oud 34 jaren, dienstbaar als knecht bij de heeren Gebr. Bos, tusschen de Bennebroeker- brug en de Hillegommerpoort, tengevolge van het breken eener lus van het zeilwaarin hij eenen uitzetstok wilde bevestigen, overboord in de Ringvaart gevallen en jammerlijk verdronken. Wel was er nog een man in de schuit, maar door het ruwe weer en den Snellen voortgang, dien de schuit maakte, kon deze niet tijdig genoeg aaD den wal zetten om hulp te bieden. Yier heeren, jagende aan de overzijde der ringvaart, waar het ongeluk gebeurde, zagen den ongelukkige tot vier malen toe boven water komenmaar konden evenmin hulp toebrengen, daar zij geen van alien konden zwemmen. De verdronkene was een braaf, oppassend en bij zijne patronen zeer gezien huisvader, en laat eene hulpbehoevende vrouw met vier uog zeer jeugdige kinderen na, terwijl een vijfde te verwachten is. Tot heden, 4 November, is het, niettegenstaande alle daartoe aangewende pogingennog niet mogen gelukken het lijk te vinden. Zaandaill5 Nov. Door het Polder-Bestuur van de banne Westzaan is besloteneen stoomgemaal te maken, tot uitma- ling van het polder-water, in plaats van de tot heden gebezigde windmolens. Aan de Leitkche Courant is het volgende gemeld De pol ders onder Dellland zijn overstroomd en die onder Rijnland, in gemeenten als StompwijkBenthuizenZoetermeer an an dere, voor het grootste gedeelte. De boezem van Dellland verschilt nu met dien van Rijnland weinig in hoogte. Met den dag is het water in de polders en in de boezems eenige rijnl. duimen gestegen. Op het land kan geen werk meer ver- rigt worden, en de bosschen van eenige buitenverblijven staan onder water. In vele kweekerijen, waar reeds geruimen tijd het leggen van duizenden bloembollen o. a. uttgesteld en steeds op den van het water bevrijden grond gewacht werd, hebben nu de onophoudelijke stortregens alle kans daartoe benomen. Voor en aleer die schromelijke watermassaen dan nog wel met een gunstigen wind naar zee zal afgevoerd zijnis het winter. Deventer, 1 Nov. Als eene buitengewone zeldzaamheid in dit saizoen deelen wij mede, dat heden alhier door een tuinman-uit Twello, eenige potten met frambozen werden aan gevoerd grooter van stuk dan Ndie welke in den zomer werden geplukt en beter van kwaliteit. De aanvoer van aardappelen was heden zeer grootde prijzen liepen tot op 1.75 per hektoliter. Capelle (Langstraat), 31 Oct. Ofschoon de eigenlijke varkens- ziekte in deze streken als geweken kan beschouwd worden zijn er toch nog vele dezer dierenwelke er doorgekomen zijn die de naweeen daarvan ondervinden, als klaauwziektein- krimping van ingewanden enz.door welk een en ander het mesten niet veel vruchten afwerpt en de boeren genoodzaakt worden tot verkoopen of slagten. Yarkens van 100 kil. bren- gen thans 68 a 70 c. per kil. op. De handel in'kalf-koeijen en vette beesten geeft intusschen zooveel te meer voordeelda- gelijks hoort men van 350 a 375, alsof die prijs steeds zoo geweest ware. De handel in hooi blijft weinig beduidend en de prijs slap. Het verhandelde bragt 22 a 28 per 1000 kil. naar kwal. op. Zwolle30 Oct. Op de heden alhier gehouden groote na- jaarspaardenmarkt waren p. m. 650 stuks aangevoerd, hoofd- zakelijk werkpaardendie tegen verschillende prijzen van de hand gingen. Yoor een tamelijk goed werkpaard van 12 of 14 jaar werd p. m. 200 gegeven. Yoor de slagtbank gin gen eene massa paarden weg van 30 tot /100. Jonge paar- den, waarvan de aanvoer niet onaanzienlijk wasgingen tegen hooge prijzen vlug van de hand. Anderhalljarige veulens/150 a 230; veulens van 1872 tot 120. Luxepaarden waren zeer weinig aanwezig, enkele vreemde kooplieden trachtten die aan te koopendoch de eischen waren zoo enorm hoogdat hierin zeer weinig omging. Men leest in de Amterdamsche Courant: .Onder de takken van nijverheid die in den laatsten tijd zich hier bijzonder ontwikkeld hebben, bekleedt de boom- en plantkweekerij eene eerste plaats. Jaren lang was alles bij het oude gebleven, en

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1