1872 Vrijdag, 22 November N°. 47. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Waarnemingen X^Thp Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 J/2 Cent. Wij vestigen de aandacht op de belangrijke uitbreiding der Waterstaats-waarnemingen, in dit nommer voor 't eerst voorkomende. Zij bevatten ruim 700 opgaven, meestal op dezelfde tijdstip- penbetrekking hebbende op een algemeen belang in geheel Noord- en een belangrijk deel van Zuid-Holland. Wij voegen hierbij onzen dank aan de besturendie ons de wekelijksche mededeeling bij voortduring hebben toegezegd. Provinciale Staten. Polderwezen. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven AANBESTEDINGEN. Holl. Maatscliappij v. Landbouw. Landbouw. De longziekte en hare inenting. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGENREDAKTXE EN UITGAVE BEtfREliKfflfflE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterlijk Woengdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. (De Redactie van het Weekblad van Haarlemmermeer.) De Provinciate Staten van Zuid-H,olland hebben den 20 Nov. na langdurige debatten, met 31 tegen 28 stemmen besloten ongunstig te bescbikken op de adressen van de heeren de Bor- des c. s.om subsidie voor den spoorweg-aanleg Leiden-Woerden. De Prov. Staten van Noord-Brabant hebben, Da breedvoe- rige diskussie over een voorstel om bij de regering aan te drin- gen op intrekking der wetbetreffende het verdelgen van rup- sennesten met 31 tegen 27 stemmen dat voorstel verworpen. Het Provinciaal-blad n°. 86, bevat een besluit van Ged. Staten d.d. 23 Oct., houdeude nadere vaststelling van het presentiegeld, 110, te genieten door de leden van den raad der gemeente Huizen, gerekend te zijn ingegaan 1 Oct. 1872; en n°. 87, behelzende een besluit als boven d.d. 30 Oct, houdende nadere vaststelling van het presentigeld /110. te genieten door de leden van den raad der ge meente Aalsmeer, gerekend te zijn ingegaan 1 Sept. 1872. Naar men verneemt is door een ingezetene van Uithoorn concessie aangevraagd tot het droogmaken van het Legmeer en daarmede verbonden plassen. Reeds meermalen is daartoe vroeger concessie verleend, zonder dat de zaak ondernomen werd. Komt de droogmaking nu tot stand dan zullen circa 2400 hectaren gronds aangewonnen worden. Uit Abcoude Proostdij wordt gemelddat verleden week woensdag het water van het Abcouder meer, boven peil staande, met zooveel kracht tegen den weg naar den Voetangel op- werkte, ook door d?n hevigen golfslag, dat slechts met de meeste inspanning deze weg voor doorbraak is kunnen beboed worden. Op de gevaarlijkste punten heeft de burgemeester van Abcoude zelf, half te water staande, medegewerkt om de doorbraak te verboeden en daardoor den ganschen polder voor overstrooming te behoeden. Ds. Hasselman te Heukelom, heeft voor het beroep naar de hervormde gemeente te Haarlemmermeer bedankt. Ds. A. P. G. Jorissen predikant bij de herv. gemeente te Nieuw-Vennepis beroepen tot predikant bij de remonstrant- sche gemeente te Delft. Naar men zegt beeft hij het beroep aangenomen. van 13 tot 19 November 1872. GEBORENArie, zoon van J. Sepers en H. Bam. Jannigje, dochter van D. Hennink en W. van Kolfschoten. Pieternelladochter van J. J. J. Cokart en W. Wakker. Neeltrje, dochter van B. Krap en C. Hil- debrand. LEVENLOOS GEBORENEen kind van J. Roodenburg en H. de Rijk. OVERXEDENWillem Adrianus, oud ruim 4 maanden, zoon van A. Burghand en W. Kroes. Leendert, oud 4 maanden, zoon van L. Soldaat en C. de Berg. Hermina, oud 7 maanden, dochter van X. van Kolf schoten en S. van Middelkoop. Cornelis, oud 14 jaar, zoon van P. Baartman en C. Abel. Plasina, oud 20 maanden, dochter van K, Xoos- broek en C. Spanjer. Jan, oud 23 maanden, X. van der Stroom en G. Offerman. Jacobus, oud 8 maanden, zoon van A. Griekspoor en J. G. de Groot. Mietje van Twist, oud 50 jaren, gehuwd met Cornelis Edel. Theodorus, oud 7 maanden, zoon van X. Melissen en AT. van Brugge. Gerriijje de Rijk, oud 29 jaren, gehuwd met T. van Rostelen. ONDERTROUWD Wvan Zomeren met P. Keizer, wed. -H. van Keulen, weduwnaar, met D. M. Koolhaas. Gradus Johs. Bamboo met M. Dijk, weduwe. GEHUWD: Klaas Xooy met G. van der Mooren, weduwe, Betreffende de uitkomsten van den landbouw in Haarlem mermeer over 1872 kan het volgende worden medegedeeld beteelde oppervlakte. vermoed. opbrengst. 1851,00,00 hectaren tarwe42,573 hectoliter. 6,50,00 spelt195 805,00,00 rogge24,450 280,00,00 wintergarst8,400 676,00,00 zomergarst22,308 2577,00,00 haver103,080 37,50,00 boekweit1,200 684.00,00 boonen20,520 192,00,00 erwten5,760 221,00,00 aardappelen13,260 74,00,00 suikerbiet26,640 kilogram. 133,00,00 winterkoolzaad 3,591 hectoliter. 65,00,00 zomer nliezaden 1,300 10,00,00 specerijzadenonbekend. 15,50,00 kanariezaad 38,00,00 gedolven meekrap 61,00,00 meekrap te veld staande. 1498,00,00 vlas 145,00,00 mangelwortels 64,00,00 wikken 933,00,00 klaverhooi 180,00,00 gebraakt land 4404,00,00 weilanden 1577,00,00 hooilanden Voorts zijn aanwezig 19 dekhengsten, 2781 veulens en werkpaarden, 71 spring- stieren, 5827 stuks hoornvee, 7271 schapen347 geiten en bokken, 1381varkens, 5ezeis, 9570 hoenders, 107 kn'koenen, 1390 eenden1515 ganzen. In deD morgen van den 21 dezer, tusschen vijf en half-zes ure, is eeu hevige brand uitgebroken aan den Spieringv, eg sectie J, kavel 21, in de met granen gevulde schuur en wo oing aan elkander gelegenbewoond geweest door den land- bouwer T. Klaare, welke die woning pas eenige weken verlaten had, zoodat die thans niet bewoond zijnde, door een dag- gelder werd nagezien. Hoewel de oorzaak nict stellig bekend is, vermoedt men dat de brand is ontstaan door vonken uit de locomobile der dorsohmaehine, daar er den vorigen dag ge- dorscht was, of, zooals anderen vermoeden door eene bran- dende petroleumlamp, welke te digt bij bet stroo kan gehan- gen hebben. Door zamenwerking der spuit van BeDnebroek, met die van Nieuw-Vennep en de Vijf huizen uit deze gemeente, is men er in geslaagd het woonhuis te behoudenterwijldoor het plotseling in vlam staan der schuur .en stalling, het niet is mogen gelukken twee paarden en een geit met eenige gereed- schappen, welke zich in het brandende perceel bevonden te redden. Het is nu omstreeks 12 jaren geleden dat op dezelfde plaats de geheele stelling is verbrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. 'S Graveilllftge14 Nov. Voor het makeD van een gedeelte van de aardebaan voor den staatsspoorweg door het IJ waar- van heden aan het ministerie van binnenlandsche zaken de aan- besteding geschieddewaren zes biljetten ingekomen en was het minste dat van den heer J. van de Velde te Papendrecht voor 382,900. Wij vestigen de aandacht op eene hier achter voorkomende advertentie van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waarin wij een nieuw bewijs zien van den praktischen geest die er voorzit. Een proefhoudend middel te nemen tegen de ritnaald of koperworm, die zooveel schade aan het koren toebrengt, is hoogst wenschelijk. Wij hopen, dat de uitschrijving dezer prijsvraag aan het doel beantwoorde. Weteuschap en landbouw beide zouden er zeer door gebaat worden. Deventer19 Nov. Als eene zeldzaambeid deelen wij mede dat, terwijl de wegen rondom deze stad hoog metsneenwbe- dekt zijn, op de weekmarkt van 14 dezer nog frambozen wer- den aangevoerd zoo frisch als in den zomer. De eijeren zijn thans zoo hoog in prijs dat men 5,50 a 6 per 100 stuks besteedt. Capelle (Langstraat)19 Nov. De handel in hooi is wei- nig beduidend, slechts enkcle kleine partijen worden tot/22 per 1000 kil. opgekocht. Niettegenstaande de enorme prijzenwelke voor guste- en kalf-koeijen moeten besteed worden hebben de veehouders hunne stallen weder ruim voorzienen nog wekelijks is de aanvoer van de Utrechtsche markt groot. Kalf-koeijen worden door de Belgische kooplieden tot ongekende prijzen opgekocht, zoo dat het niet meer tot de zeldzaamheden behoortwanneer men prijzen van 300 tot f 380 hoort noemen. Ook drie- en vierjarige paarden worden voor Eransche rekening druk gezocbt. Vette varkens gelden 68 a 72 c. per kil. Doesburgll19 Nov. Bij de laatste jaarmarkt, die bui- tengewoon geannimeerd was, getuige de aanvoer van meer dan 700 runderenzijn de uitgeloofde premien behaald door de heeren H. Schmitz van Muhlheim aan de Ruhr, J. Liefman van Dinkslaken en L. Swartz van Zutphen. In Het Nieuws van den Dag van 20 dezer lezen wij„De Heer van Hemert, aan de Dedemsvaart, heeft, naar men ons meldt, acht vinken verkooht voor den bijzonder hoogen prijs van 1200 te zamen." Dat moeten of verbazend geleerde goudvinken geweest zijn of het zal een drukfout wezeuen er had Pinkenniet Vin ken, moeten staan. Volgens scheikundig onderzoek mergelt de beetwortelcultuur den grond dermate uit, dat, rekent men een opbrengst van 500000 kilo bieten en 200000 kilo bladeren per bunder, er minstens, om den akker terug te geven wat zulk een oogst hem kost, 40000 kilo vaalmest van de beste soort per bun der vereischt wordenja naauwlijks genoeg zou zijn. Een groot deel van het verlies kan intusschen vergoed wordenals de bladeren gelijk over bet land worden uitgestrooid en ondergeploegd. Daar zij vooral rijk zijn aan stikstof, is tarwe een uitmuntend gewas om in beetwortel 'te zaaijen en zal die daarin zeer goed gelukken en veel opbrengen kunnen vooral als men die tarwe in her voorjaar naar gelang der qualiteit van het land 100 a 200 kilo zwavelzure amoniak geeft. De minister van binnenlandsche zaken heeft, bij beschikking van 9 dezerbepaalddat wanneer een stuk rundvee wegens longziekte is afgemaakt of daaraan is gestorven, na verloop van acbt dagen al het overige rundvee, hetwelk zich ten ge- volge van dat ziektegeval in verdachten toestand bevindt, on- verwijld, door de zorg van den burgemeester, na onteigening zal worden afgemaakt, teuzij de eigenaar, houder of hoeder van dat verdacbte vee eene verklaring overlegge van een <*eexa- mineerden veearts dat het is ingeent. Naar men verneemtwordt bij verscheidene veehouders in de provincie Utrecht het inenten van het vee tegen longziekte zeer veel in toepassing gebragt. Dit is vooral een gevolg van de bepaling der regeringdat wanneer een dier van den kop- pel aan longziekte sterft en afgemaakt wordt, het mede aan- wezige vee, niet ingeent zijnde, alsdan mede zal afgemaakt moeten worden. Het valt echter te betreuren dat deze strenge, maar hoogst nuttige maatregel niet uit eigen bewegiug bij "de veehouders is genomen. Men schrijft uit GaasterlandVoor het eerst na een lang tijdsVerloop is hier aangifte gedaan van vee, dat verdacht wordt aan besmettelijke longziekte te lijden en wel van eene koe te Sonnel. Mond- en klaauwzeer heerschen nog, doch in ge- ringe mate. Nog wordt er gras gemaaid met name van een stuk land onder Ilarich, dat reeds drie keeren gehooid was." In Lincolnshire (Engeland) is een kwaadaardige droes onder de paarden uitgebroken. De Groninger Courant bevat het volgende: III. 1. De inenting der longziekte beveiligt het grootste deel van de daaraan onderworpen dieren tegen het natuurlijk uitbreken van deze krankheid. Met slechts 1 pot. scbijnt dit niet bet geval te zijn. 2. De bedenkingen, door Verheijen, Simonde e. a. tegen die stelling ingebragt, zijn bij de veelvuldige ervaringenwaar- door zij gestaafd wordt, van geen gewigl, te minder, omdat de weldadige werking der inenting tot beveiliging voor die ziekte door diezelfde mannen gereedelijk wordt toegestemd. 8. De inenting met het vocht van een* Jcranke long door eene eenvoudige insnijding verkregen schijnt nog altijd de meest doelmatige. Het is geelachtig of geelroodachtig van kleur, helder.reu- keloos en seheidt bij 't stilstaan in korten tijd een gestolde massa af, die zich gemakkelijk weer uit elkander laat drukken. Omtrent de mogelijkheid van het bewaren der inentingsstof kan men met zekerheid nog niets bepalen; evenwel is gebleken,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1