Advertentien. keen Kiespijn meer!!! „Rijnland.'' Bekendmaking. Openbare Verkooping 190 - Oemeng-de iferiglen. Eenige Partijen best WEI- en HOOILAND, Eene Partij best WEI- en II OOI LAND, STOOMBOOT wordt met primo December gestaakt tot nadere bekendmaking. STOOMBOOT „Onderneming« Haarlem Haarlemmermeer—Rotterdam. De Directie. REGTSZAKEJV. 2. aan de Tappers, om hunne Herbergen op gezegden avond na den gewonen t ij d open t e houden. op Woensdag 4 December 1872, KB. Dingsdag 26 November a. s. de I a a t s t e Reis. dat zij in den winter in hermetisch gesloten glazen buisjes nog na 8 dagen en zelfs langer hare oorspronkelijke kleur, heiderheid en reukeloosheid behouden en tevens van hare werk- zame kracht niets verloren heeft. 4. De doelraatigste inentingsplaats is het onderste einde van den staart: voor eene beleediging der staartwervels behoeft men hier niet te vreezen daar de laatste wervei nog circa zes duim van de punt verwijderd is, en van daar af slechts een zeer dunne vezelachtige streng zich tot aan de punt voortzet, Inentingen aan de ooren of aan den hals hebben veelvuldiger dan aan den staart kwaadaardige gevolgen. 5. De minting dooT middel van een een of tweepuncties door de huid, met eene geringe verwijding van de wond (door het mes een weinig om te draaijen) tot het beter inbrengen van de inentingstofis probaat bevonden. De bekende inentings- naald van Sticker, naar een gifttand gevormddie in ieder geval .het inbrengen van het vocht tot onder de huid waar- borgtheeft zich als hoogst doelmatig voor eene gemakkelijke en zekere operatie doen kennen. 6. De inenting met zoogenoemde secundaire lymphed. w. z. met het vocht uit een inentingsgezwelheeft niet altijd een voldoend en dikwijls zelfs in het geheel geen resultaat gehad. 7. De werking der inoculatie (de eerste verschijnsels tenge- volge van de werktuigelijke beleediging buiten rekening gelaten) openbaart zich doorgaahs eerst omtrent den 9—12den dag door eene verhoogde gevoeligheid aan de inentingsplaats en door eene matige, duidelijk voelbare opzwelling van het staart- einde, tot anderhalf maal den normalen omvang. Koortsigheidverminderde eetlust of storingen in de melk- afscheiding worden hierbij niet waargenomen of zijn althans zeer onbeduidend. 8. Bij een goedaardig heloop bepaalt de zwelling zich tot eene dikte van 46 duim en verdwijnt dikwijls eerst na langen tijd terwijl zij in vele gevalleu eene geringe en blijvende ver- dikking van het staarteinde achterlaat. 9. Eene groolere uitbreiding van het inentingsgezwel tot aan den staartwortel leidt niet zelden tot ontwikkeling van koud vunr met een gedeeltelijk of ook geheel verlies van den staart. Het afsterven van een gedeelte van den staart heeft gemiddeld bij 78 pet., van den geheelen staart echter bij 12 pet. plaats. Zeldzamer is eene abcesvorming in de omstreek van den staartwortel. 10. De inenting heeft somtijds een doodelijken afloop, wan- neer het koude vuur zich boven den staartwortel tot den aars de geslachtsdeelenhet kruis enz. uitstrekt, en al toenemend op die deelen zijn verderfelijken invloed uitoefent. Zulk een afloop heeft in 't algemeen bij 1 1 pet. plaats. De oorzaken van 't ontstaan van dat koud vuur zijn tot nog toe niet genoeg onderzocht. Sommigen geven aan eene te hooge luchttemperatuur anderen aan de slechte kwaliteit van de inentingsstof de schuld waarbij wij intusschen nit onder vinding opmerken moetendat den van die beide omstandig- heden tot verklaring van dat verschijnsel alleen niet voldoende is. In dit geval komt ook de eigene dispositie van het dier in aanmerkingzoodat men aannemen mag, dat uit-en inwendige oorzaken hierbij zamenwerken. 11De behandeling der ingeenle dieren naar de methode van dr. Willems met laxerende zouten op den lOden dag na de inoculatie is zeer dienstig. Een specifiek middel om de ver- breiding van het koud vuur te beletten is er tot nog toe niet ontdekt. Diepe insnijdingen in de gezwollen deelende aan- houdende aanwending van koud water of een oplossing van chloorkalk of ook houtazijn hebben, evenmin als de aanwending van warmeslijrnige of zacht opwekkende middelen, den doode lijken afloop altijd kunnen verhinderen. 12. De vatbaarheid voor besmetting beperkt zich alleen tot het rundvee. Bij menschenals ook bij de overige huisdieren blijft de smetstof zonder uitwerking. Ook hebben niet alle runderen dezelfde vatbaarheid zij ontbreekt bij velen zoo geheel dat ook eene dikwijls herhaalde inenting volstrekt geene uit werking had. Bij kalveren is de dispositie daarvoor geringer dan bij oudere dieren bij het mannelijk geslacht geringer dan bij het vrouwelijke. 13. Door bloed, urinemondslijmspeeksel enz. van longzieke dieren kan men dezelfde werking, als door het longenvocht geenszins verkrijgen; het neusslijm schijnt intusschen niet on- gelijk aan het laatste te vverken. Ook onderscheidt de inenting met longenlymphe zich wezenlijk van die met andere vuilaardige of scherp prikkelende stoffen. Door de laatste hebben er nooit zulke uitgebreide koudvuur-verwoestingen met dikwyls doode lijken afloop, als bij de eerste plaats. 14. Eene, naar vorm en uitwendige verschijnselen met de longziekte geheel identische krankheid ontstaat er door de inenting niet, want ook bij de dieren, bij welke de inenting den dood ten gevolge had, vond men de bij longziekte eigenaardige ont- aarding der lougen doorgaans niet; nogtans bestaat er °in het wezen eene overeenstemming tusschen de inentings- en werke- lijke longziekte, t geen intusschen bij de uiteenloopende ge- voelens omtrent het wezen der longziekte zelve nog niet regt uitgemaakt is. Het gevoelen van Picker, die de longziekte voor eene oorspronkelijke bloedkrankheid houdtschijnt veel voor zich te hebbenen naar dat gevoelen zou hare overeen stemming met de inentingsziekte bewezen zijn in zoover bij beideu zich een ziekelijke toestand van het cellenweefsel of eigenlijk van het onderhuids-cellenweefsel vertoont, die uit het bloed waarschijnlijk den oorsprong ontleent. 15. De algemeene invoering van de longziekte-inenting is in zulke streken en stallendie er tot dusver van verschoond zijn, wegens de eventuele verliezenvooralsnog niet aan te raden maar wdl is dat het geval daar, waar de longziekte reeds is uitgebroken of zich in digte nabijheid vertoont. 16. De inenting vermag bij zulke dieren, die de kiem der ziekte reeds in zich droegeu of ook gedurende het beloop der inentingskrankheid langs natuurlijken weg werden besuiethet uitbrekeD van de longziekte niet te voorkomenin enkele o-e- vallen schijnt de ontwikkeling der laatste door de bijkomende inentingskrankheid zelfs sneller en heviger plaats te hebben. 17. Op melkgevendc en dragtige koeijen heeft de inenting geen nadeeligen invloed, inzoover namelijk daardoor geene vermindering van melkafscheiding of eene ontijdige afkalving veroorzaakt wordt. Integendeel wordt van ouderscheidene zijden als een gevolg der inenting eene ruimere melkafscheiding en betere groei met nadruk staande gehouden. 18. Eene overbrenging van de longziekte door ingeent vee is tot nog toe door geen enkel voorbeeld geconstateerd. 19. Gelijktijdig met de inenting dient er ook voor het desin- fecteren behoorlijk zorg te worden gedragen, want zoodra de ziekte zich duidelijk bij een dier vertoont, zijn er in den regel ook reeds anderen door aangetast. Om nu de verdere ver- breiding zooveel mogelijk voor te komen, daartoe wordt de aanwending van desinfectie- of ontsraettingsmiddelen nood- zakelijk vereischt. 20. 1let afmaken van geheele stallenwaar de longziekte is uitgebroken, is zeker het radicaalste middel, maar uit een oeconomisch oogpunt en in vergelijking met het voordeeliger inentingssysteem niet aan te bevelen. 21 Aan veehouders kan niet sterk genoeg worden aange" raden om nieuw aangekocht rundvee niet aanstonds bij het overige rundvee te brengenmaar het een tijdlang ten minste zes weken afzonderlijk te plaatsen en naauwkeurig op den gezondheidstoestand te letten. Openbaart zich bij een dier in dien tijd hoest, versnelde ademhaling, gebrek aan eetlust en dergelijkedan is het onderzoek door bevoegden dringend noodig. Ook mag elk veehouder, vooral bij het heersohen der longziekte in de nabijheid, er wel zorgvuldig acht op geven dat de besmetting dooT geen vreemde personen als slagters veehandelaars en dergelijke of ook zelfs door de kleederen van zulke personen in zijnen stal worde over^ebraod S- G. Tu de aan Haarlem grenzende gemeente Sch'ooten zijn verscheidene hon- den en andere dieren gebeten geworden door een dollen bond. Er zijn dade- lijk maatregelen genomen tot afzondering vastlegging of het" muilbanden clier beesten. In den namiddag van 14' dezer cirka half twee ure Ireft zich op den testingwal te 's Hertogenbosch een wachtmeester der huzareu door een pi- stoolschot van het leven beroofd. Het water om die stad begint te vallende meeste polders zijn door de sluizen van overstroonnng bevrijd gebleven iets wat niet had kunnen gc- beuren als het water nog een paar dagen had gewassen. 8ereotshof van Utrecht heeft een boer, die zijnen knecht geld ontstal uit diens gesloten kist, tot dvie jaren gevangenisstraf veroordeeld. In den morgen van 14 dezer omstreeks 6 ure is aan de Nauernasche- vaartonder de gemeente Westzaan in een watermolen brand ontstaan het perceel is geheel afgebrand. Naar men zegt is de molen door het ma- len in brand geraakt. Ook te Utrecht is sedert eenigen tijd eene slagterij van paarden op- gengt, die vrij gnnstig werkt; het vieesch wordt verkocht voor 124 ct per half kil. In Londen stierf dezer dagen eene dame, die geen betrekkingen of testament nalietmaar een vermogen van drie millioen gulden 't welk nu van regtswege aan den staat vervalt. Verleden week werden op een dag over den Rijnspoorweg door de ge meente Utrecht vervoerd vier wagens met wilde gapzen ongeveer 10,000 stnks; deze dieren kwamen van Duitschland en waren voor Engeland bestemd. De laatste berigten betreffende den brand te Boston, uit Philadelphia gezondeu linden als volgt: „Ei zijn 959 gebouwen in Boston vernietigd waarvan 125 woonhuizen. Het getal omgekomen personen is 35. De fir- maas en personen die verliezen geleden hebben zijn 2043 in getal. De ver- zekeringpolissen worden op 48 millioen dollars geschat, waarvan de helft op verzekeringmaatschappijen in Massachusetts loopen en die denkelijk 50 pet. betalen znllen." ~k mjnontPloffmS- Be in den avond van den 5den dezer maand in de Henegouwschc kolenmijn Maimbourg voorgevallen geduchte ramp is drie dagen later door een niet minder geducht onheil in eene Fransche mijn die van Sainte-Eugenietoebehoorende aan de Blanzy-maatschappij en in het departemcnt van Saone en Loire gelegen, gevolgd. In laatsfgenoemde mijn hebben namelijk jl. Vrijdag-ocbtend 38 arbeiders, volwassenen en kin- deren, ten gevolge van eene ontploffing het leven verloren, terwijl 6ande ren min of meer gevaarfijk gekwetst zijn. Aanvankelijk meende men de oorzaak van dit ongeluk aan eene ontvlamming van mijngas te moeten toe- schnjvenmaar sedert is gebleken, dat zij heeft bestaan in het doen sprin- gen eener kruidmijn een hulpmiddel, waarvan de aanwending in het ge- vaarlijke gedeelte der mijn waar de ramp is voorgevallenuitdrukkelijk verboden was. Zaturdag jl. is de begrafenis der slagtoffers door de geheele bevolkmg van Montceau-les-Mines, onder welke de mijn Sainte-Eugenie res- sorteert, in rouwgewaad bijgewoond. De koning van Saksen heeft bij gelegenheid van zijn 50jarig huwelijks- feest uit zijne bijzondere middelen 10,000 thaler vastgezetwaarvan de rente aan behoeftige echtparen, die hun gouden bruiloft vieren, zullen worden verstrekt. Den 12 jl. werd te Munchen voor den regter van instructie gebragt mejufvrouw Spitzeder, bestuurster van de Ducbauerbank. Nadat alle boe- ken dezer inrigting werden onderzocht, werd deze vrome dame achter 't slot gezet en de straat vyaarin het huis gelegen was met militaire magt afgezet. Een andere hankonder directie van mevrouw Dosch, heeft slechts wei nig maanden bestaan en reeds een passief van 276,000 gulden, terwijl het actief zeer weinig is. Mevrouw Dosch zit met haar man en zoon ook ach ter 't slot. Uit Kopenhagen wordt van 15 Nov. het volgende gemeld De he- vige orkaan, die Dingsdag en Woensdag woeddeheeft een overstrooming doen ontstaandie in het geheele koningrijk groote verwoestingen aaurlgtte^ 24 schepen zijn gestrandde stad Praestoop het eiland Seeland is naar men schatvoor de helft vernield. Rodby en Kalland met het omliggende land over een uitgestrektheid van mijl staan onder water. Waarscliijn- lijk zijn 17 bewoners van het eiland Botto nabij Ealsterin de golven omgekomen Te Greenock is overleden zekere mrs. Wilson, die als marketenstbr den slag bij Waterloo heeft bijgewoond. Zij was verre over 100 jaren oud maar hoeveel Vist zij zelve niet. Te Limerick (Jerland) is een zonderliuge zelfmoord gepleegd. Zondag jl. werd een persoou uit het krankzinnigen-gestieht in genoemde stad als hersteld ontslagen. Den volgenden morgen stak hij de doornbramen op eene heide in brand, plaatste zich in het midden en blakerde dood. - Den 16 October jl. is de keizer van China te Pekin in het huwelijk eden, zonder dat bij deze gelegenheid openbare feestelijkheden zijn ge- gevende eenige handeling die publiek geschiedde was de optogt van de bruid naar het keizerlijk paleis. In February a. s. aanvaardt de keizer zelf de regering. Eenige industrielen te Parijs hebben een nieuwe soort van reklames nitgevonden. Zij plakken nl. achter op de bankbilletten geheele advertentien ja zelfs een prijsconrant der artikelen, die zij verkoopen, met adres enz! Indien daartegen geen wet wordt uitgevaardigd, zullen de bankbiljetten weldra zoo dik worden als boeken, daar de eene annonce op de andere wordt geplakt en vele biljetten reeds nu ongeschikt zijn om per brief te worden verzonden, omdat zij de zwaarte er van en dus het porto aanzienliik zoude verhoogen. naar de rotterdamsche veemarkt geleid en daar aan een ban- delaar voor f 140 verkocht werd. De koopprijs werd evenwel niet uitbetaalddaar de handelaar, die den verkooper niet genoeg kende, hem een later uur tot betaling aanwees; maar onze veedief kwam niet terug en bet beest werd bij komst van den eigenaar, door tusschenkomst van de politie, hem over- geleverd. Besch.die zijne misdaad bekende, gaf als reden op dat hij wilde trouwen, maar daartoe geen geld bezat. Advokaat-generaalmr. Terpstra, van meening zijnde dat voor dit gewigtige feit eene tucbthuisstraf moest worden opgeleod, geloofde evenwel dat na het hem gebleken was dat besch. zich vroeger goed had gedragen en dat er geen nadeel was toege- bragt, If on rekwireren veroordeeling tot eene korrektionnele gevangenisstraf van minstens drie maanden en hoogstens vijf jaren. De verdediger, mr. van der Burgb, achtte het over- bodig, na het genomen rekwisitoir, het hof te verzoeken toegefelijk en medelijdend te zijn. Hij meende te kunnen volstaan met op de guile bekentenis van den besch. te wijzen, hoopte dat hij niet lang aan de maatschappij zou worden onttrokken en dat zijne straf in eenzame opsluiting mogt worden opgelegd. Het hof veroordeelde den trouwlustigen maar oneerlijken arbeider, met aanneming van verzachtende omstandigheden tot drie jaren gevangenisstraf. Heden OVerleed, na een smartelijk lijdentot mijne diepe droefheid, mijn geliefde Echtgenoote, NEELTJE VAN TWISK, in den onderdom van ruim 51 jaren na eene geluk- kige Eehtvereeniging van 28 jaren. De hope des wederziens troost ons in onze droefheid. HaarlemmermeerCOENELIS EDEL. #15 November 1872. De BURGEMEESTER van Haarlemmermeer vergunt bij deze: M, Om op St. Mcolaas-avond, 5 December 1872, VERLOTINGEN te houden, tot een bedrag van beneden 100. Haarlemmermeer, November 1872. De Burgemeester voornoemd J. W. LANTZENDOREFER. des voormiddags ten 1 1 ure, in het Logement Het Bruine Paard te 'sassenheimvan: aan elkander gelegen in den Kagerpolderin lie Hang, Gemeente Alkemade\ te zamen groot 8 Hectaren10 Aren' 10 Centiaren, (in 4 Perceelen en met Combinatie)en gelegen in den Zirctfci'/mO/e/'onder Noordwijk\ groot 2 Hectaren, 93 Aren en 20 Centiaren. Te aanvaarden met Kersmis 1872. Inlichtingen te belcomen ten Kantoie van den Notaris D. J. VAN STOCKUM, te Lissealwaar ook Copien der Kadastrale Kaart ter inzage liggen. Het meest doelmatige en proefhoudende MIDDEL TEGEN KIESPIJiV is het alom bekende Uitwendio- Middel van I rofessor WARTNERdat de hevigste pijnen tltldolijk Stilt, onscliatlelijk werkt, en bij elken leeftijd pas,send is. Het wordt zeer aanbevolen tegen OORPIJN, ZINKINGS en AANGEZIGTSPIJN. Flacon met gebruik 30 Cents/. IIoofd-DepOtM. CLEBAA, Heiligenweg, D 321, Amsterdam. Depot bij D. SCHEUTER Jr., Hoofddorp, I 76. Voor het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland stond Zaturdag jl. teregt de boerenarbeider uit Nootdorp J, G., beschuldied van diefstal van vee uit de weide. Deze persoon ontvreemdde in den nacht van 16 op 17 September 11., uit eene weide van den Laakweg onder de gemeente Nootdorp, eene zwartbonte melkkoe, ter waarde van /145, welk beest door hem met een tot voorschreven einde medegebragt touw DE DIENST TUSSCHEN EV en JTWII.'ItE VIIMC DIENST TUSSCHEN Van af heden een keer per Week, en wel: Maandag van Haarlem en Dingsdag van Hotter/lam. Op de gewone uren. WOENSDAG en DONDERDAG geen MUenst KB. De dienst op Leiden blijft onveranderd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2