1872. Vrijdag, 29 November. N°. 48. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. MSB* Prijs van het A-bonnement: in het Jaar®- Prijs der AYdverlentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. KONINKLUKE BESLUrTEN. Polderwezen. Haarlem iner meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven* van 20 tot 26 November 1872. AANBESTEDINGEN. Roll. Maatscliappij v. Landbouw. Afdeeling Haarlemmermeer. Landbouw. Hemengde Rcrigten. n HAARLEMIUERIEER Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. ^T.T.-p. TOEZENDINGEN, REDAKTIE EM UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. Utterly le Woensdag. J Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Z. M. heeft 1°.: op zijn verzoek, een eervol ontsiag verleend aan G. van Welie, als heemraad van het polderdistrikt Maas en Waal, provincie Gelderland - 2°. zijn b enoemd tot lid van het bestuur van het waterschap het Laag Hemaal (Noord- brabant), N. C. Keukenschrijver tot leden van het bestuur van den polder van der Eigen (id.), J. Sigmans en G. J. van Beek tot gezworen van het waterschap de Noordpolder van Ossendrecht (id.), J. M. J. Cogels tot lid van het bestuur van het waterschap voor de Oude Maas (id.), T. van Bokhoven tot heeinr. van het heemraadschap van de Mark en Dintel (id.), P. J. C. Kruger en mr. J. L. deGrez; tot eersten gezworen van het waterschap van den Prins Karelpolder (id.), A. Kuylen P.Jz.; tot gedeputeerde van de Koekoek en verdere gekombineerde Buitenpolders onder Zeven- bergen, en het kollegie over de Haven en Sassen van Zevenbergen (id.), W. Leytentot heemr. van den polder Zuidland, (Zuid- Holland), B. Bijl; tot heemr. van Rkijnland (Zuid- en Noord- Holland), H. F. Bultman tot dijkgr. van den polder de Baarsdor- permeer, (Noord-Holland), K. Koster Rz. tot raad in het pol- derbestuur van Walcheren (Zeeland), J. J. I. Sprenger totdijks- volmagt van het bestuur van den Noorderleegspolder (Friesland), C. A. Slim; tot gekommitteerde van den Engwierumerpolder (id.), G. J. Boumatot dijksgedeputeerde van de vijf Deelen Zeedijken, kontributie Binnendijks (id.), mr. G. Schottot gekommitteerde van den polder van Broeken en Maten (Overijssel), J. P. Ruys; tot leden der direktie van het Tienkarspelen Zijlvest (Groningen), voor het karspel Pekela, W. H. Kiers, voor het karspel Beerta, H. K. Ebels, voor het karspel Yriescheloo, B. E. Renken en,voor het karspel Onstwedde, 0. A. Maarsingh. De Leidscke Courant meldt het volgendeDe wind heeft sedert ruim acht dagen van het noord-oosten tot het zuid- westen geheerschtwaarbij met een sterken zuid-oostelijken wind o. a. de afstrooming van Rijnlands boezemwater zeer is bevorderd. Ondanks het malen van ruim 400 poldermolens en het in werking stellen van 20 stoomgemalen in Rijnland is de boezem een rijnl. voet gedaald en loopt het water nog steeds af. Overal hebben de polders op den overlast van water gewonuenwaarbij de molens veeltijds door genoegza- me windkracht geholpen zijn. Vooral nu de geweldige regens hebben opgehoudenzijn de vooruitzigten niet ongunstig. Ook Delflands boezem is dalende, en de polders, vooral die door stoomgemaal worden bediend (waarvan onder Delfland reeds verscheidene de molens verdrongen hebben), zijn bijna van het overvloedige water ontlast." Tot predikant bij de Hervormde gemeente Haarlemmermeer is op 23 dezer beroepen Ds. Kraijenbelt, te Alkmaar. Yoor de maand December zijn te Haarlemmermeer de va- catuur-beurten in de Hervormde kerk aldus geregeld 1 Dec., 's morg. 10 ure, Ds. Swalue; 8 Dec., 's morg, half 10 ure, Ds. van der Flier; 15 Dec., 's naraidd. 2 ure, Ds. van der Palm; 22 Dec., 's morg. 10 ure, Ds. Joris- sen25 Dec., 's namidd. 2 ure, Ds. Jorissen29 Dec., 's morg. 10 ure, Ds. Swalue. Yoor de betrekking van hoofd-onderwijzer aan een der open- bare scholen voor gewoon lager onderwijs alhier, hebben zich tot heden (27 Nov.) aangemeld 77 sollicitanten. GEBORENMaartjedochter van Gvan Aken en H. Langhout. Krijntje, dochter van P. Stoffijn en C. Winke. Johanna Maria, doch ter vaD G.Kerkvliet en C. van Egmond. Neeltje, dochter van J. Bo- terbloem en P. Knor. Leendert Carel, zoon van J. Hinfelaar en J. M. M. Nederkoorn. Geertje, dochter van P. Wortel en G. van del'Meij. Pieter, zoon van Ant je Jooren. Jasper Jacobns, zoon van A. van Die- men en E. van der Laan. Simon Petrns, zoon van C. Stolwijk en D. Amelse. Klaas, zoon van H. Ton en D. Kwak. OVERLEDENCornelia Kievitoud 42 jarengehuwd met C. de Bon- te. Matje de Jongoud 37 jarengehuwd met J. van den Heuvel. Hemricus Jacobus Flipsen, oud 34 jaren, gehuwd met H. Opzeeland. Hendrikus, oud 4 maanden, zoon van J. van de Pol en M. Bakker. Gerrit, oud 2J jaar, zoon van A. Klomp en A. de Groot. Johannes, oud 3 maanden, zoon van H. M. Schouten en M. van der Horst.Eli sabeth, oud 2 jareu, dochter van C. Mienis en B. Mienis. ONDERTROtJWDJan Ravestijn (wednr.) met J. van Houwelinge. GEHUWD: J. Witte met E. Eland. J. Uitermark met J. van Wor- knm. J. van Dijke (wednr.) met E. J. Romers (wed.) Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag"den 5 December 1872, des voormiddags ten 11 ure. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Besluit om- trent de toelage aan den kweekeling op school n°. 7. 3. Be sluit tot het aangaan eener geldleening. 4. Wijziging der instructie voor den gemeente-opzigter. 5, Wijziging van het schoolreglement. 6. Regeling der belooning aan den dood- graver Knol. 7. Af- en overschrijvingen. 8. Adres van B. van Cornewalom volledige uitbetaling van zijn tracte- ment. 9. Adres van W. P. van Eibergen om kwijtschelding van boeten. 10. Weg door den Huigsloterpolder. 11. Ge- neeskundige armenverzorging in wijk 2. 12. Verordening op de brandweer (ligt ter lezing). Postkantoor te Haarlemmermeer. LIJST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN- WORDEN. Maand October. Kantoor van Vertrek. 1. J. H. C. van Doorenmalen, Amsterdam. 2. D. Scbaap (plaats van bestemming niet vermeld). Van het Hulpkantoor te NieuwVennep 3. Koning Boeke, Amsterdam. 4. D. van Steen- booft, Papendrecht. Over de maanden Julij, Aug. en, September verzonden geweest: naar Noord-Amerika1. Johs. Labrijn, Chicago. 2. P. van Rooijen Springhil naar Engeland: 1. Miss Mees, Brodge House (twee stuks). Kantoor van Aankomst. - 1. Johannes Roosaa.2.-Martinus de Jong. 3. C. Buit. 4. J. Ningsen (twee stuks). 5. Otte Bloem. 6. D. L. van den Berg, Zwarte Polder. J!Dirk Jongejans, Aals- meer. 8. A. Vermaas, adres Lasonder. Nadat de kosten der armenverzorging door het Burgerlijk Armbestuurgedurende de laatste jaren steeds hooger en hooger stegen werd door den Gemeenteraad voor eenigen tijd besloten daarin zoo veel mogelijk verandering te brengenen de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur allengs te vermin- deren. Tot dat einde werd het Burgerlijk Armbestuur, be- staande uit 16 armmeesters, tegen 1 September 11. eervol ont- slagenen de behandeling dezer zaak opgedragen aan Burge- meester en Wethouders. De geneeskundige armenverzorging werd opgedragen aan vijf gemeente-geneesheeren en drie ge- meente-vroedvrouwen, elk tegen eene vaste belooning. Burgemeester en Wethouders hebben al spoedig een deel der armen overgelaten aan de zorg der Kerkelijke Armbestu- renen daardoor mogelijk gemaakt dat de subsidie van de gemeente voor 1873 belaugrijk kon verminderen. Ben der Kerkelijke Armbesturen (de Diaconie der Hervormde gemeente Haarlemmermeer), heeft reeds eene Collecte aan de huizen gedaauten einde uit de opbrengst in de behoeften der armen te voorzien. Dit goede voorbeeld zal zeker de ove- rige Kerkelijke Armbesturen aansporen om ook in dien geest te handelen. Het belangrijke besluit van den Gemeenteraad blijkt tot hiertoe zeer goed te werken, en heeft nog tot geen moeijelijkheden aanleiding gegeven. Uit 's Gravenbage vernemen wij dat bij een op 21 dezer aldaar aan het Ministerie van Finantien gehouden examen in de postdienst, de commissie van onderzoek een gunstig rap port omtrent den beer Spaink, directeur van het post- en telegraafkantoor te Haarlemmermeerheeft uitgebragt. Laatstleden Vrijdag, tegen den avond is het lijk van den v.oor eenige weken in de Ringvaart alhier verdronken H. J. Flipsen gevonden, op dizelfde plaats waar hij ongelukkiger- wijze het leven heeft verloren. Hoe gevaarlijk het is, om kinderen voor te gaan met bus- kruid te spelenal heeft men daar een onschuldig doel mede is in de afgeloopen week weder gebleken Een huisvader met zijne kinderen spelende, had, om hen te vermakende aardigheid een weinigje kruid in de kagchel te werpen, welke ontploffing voor de kinderen zeer aardig was; doch de vader zich een oogenblik moetende verwijderen, bad- den de kinderen de aardigheid de geheel gevulde kruidhoorn in de kagchel te gooijen ten gevolge waarvan de kagchel uit elkander sprong, eenige sehade veroorzaakte, en van een der kinderen de kleeren in brand vlogenop de ontploffing scho- ten dadelijk de buren toe, en moest men het brandende kind ter blussching in bet water dumpelendat er dan ook met eenige brandwonden is afgekomen. De staat van het jagtveld in deze gemeente blijkt in dit jaar bijzonder gunstig te zijn. Men herinnert zich niet dat de toestand in vele jaren zoo gunstig was. Dagelijks ziet men de jagtliefhebbers van hunne uitspanning terug keeren, vergezeld van een door hazen geheel omhangen stokdrager. 's Graveilhag'e25 Nov. Burgemeester en Wethouders al hier hebben heden ten raadhuize aanbesteedhet maken van een gedeelte weg in de duinen, ten oosten van den stal van het Badhuis te Scheveningen. Hiervoor waren vier biljetten van inschrijving ingekomen. Minste inschrijver was de heer G. Key, te Rotterdam, voor 8725. Op Woensdag 4 December aanstaandedes morgens tus- schen 9 en 12 urenzal op de woning van mejufvr. de Wed. A. 'tHooft, sectieLL, bij de brug van Aalsmeer, plaats hebben: I. Beproeving van Wheeler1 s dorschwerktuigen a. De Champion, welke het stroo geheel onbeschadigd wc- dergeeft. b. De dorschmachine met wanmolen en zeeften. II. Werking van Corbett's wanmolen met zeeften. Ingevolge de toestemming van de geaohte bewoonster der hoeve, zal de toegang vrij zijn voor alle leden der Holland- sche Maatschappij van Landbouw en verdere belangstellenden. Waalwijk, 23 Nov. De heer Cortonrondreizend leeraar hield heden morgenin het lokaal Be Twee Kolommenzijne aangekondigde redevoering over land- en tumbouw en veeteelt. Het is de.tweede maal dat Waalwijk dit voorregt mogt ge- nieten en wij zien met helangstelling verdere uiteenzetting der landbouw-theorien van den kundigen leeraar te gemoet. De Nieuwe Rott. Courant behelst het volgende schrijven van den heer J. B. Treub, burgemeester der gemeente Voor- schoten, dat wij wel der moeite waard achten ook in onze kolommen op te nemen Ten vervolge op mijn vroeger berigt omtrent de waarde der inenting als voorbehoedmiddel tegen de longziekte onder het rundveemoge nog bet volgende dienen. De landbouvver in deze gemeente, van wien dit jaar zeven runderen ter zake van longziekte werden afgemaakt, en die dus een sterk be- smetten koppel had, heeft vroeger zijne runderen laten inen- ten. Hem deze week sprekendeheb ik gevraagd of hij bij die vroeger ingeente dieren ook eenige sporen van ziekte bad ontdekt, waarop hij mij verklaarde, dat die alien volkomen gezond gebleven waren en dat de ziekte zich alleen had ver- toond bij de later aangekocbte of aangefokteniet ingeente dieren. Dat hij, voor eenige weken, de vroeger ingeente, ge- lijktijdig met zijn overige runderen weder had laten inenten maar dat dit bij deze volstrekt geen werking had gehad. Mogt dit berigt plaatsing kunnen vinden hoe eenvoudig ookwaardig gekeurd worden om in andere bladen te wor den overgenomen, en dan iets bijdragen om enkele blinden voor bun eigen belang ziende te maken." Het dezer dagen door de Belgische regering ingediende wets-ontwerp op de vrijstelling van den invoer der voedings- middelen luidt als volgt: De invoer der hierna volgende handels-artikelen wordt vrij verklaard 1°. vee: stierenossen, koeijen pinken, vaar- zen en kalveren; schapen en lammeren; varkens; 2°. ge- slagt vleesch; 3°. boter; 4°. granengepelde en on- gepelde spelt, masteluinrogge, ma'is, boekweit, garst, mout, havererwten linzen boonenwikkengortgeparelde gerst meel en alle andere gemalen granenzemelenstijfsel en alle stijfsel houdende stoffenbrood, beschuit, macaroni, sago, vermicelli, koek; 5°. alle soorten van rijst6°. alle ingelegd vleeschvisch en groeDteh (niet in brandewijnsui- ker of azijn ingelegd)7°. alle soorten van kaas. Te Amsterdam zal op 1 December e. k een stoombootdienst worden ge- opend tusschen de Muiderpoort en den Dam, waardoor men het verkeer tusschen de Plantage en het midden der stad op nieuw wenscbt te ver- gemakkelijken. Mogt deze onderneming slagen, dan zal dit voorbeeld welligt in andere gedeelten der stad worden nagevolgd. Volgens eene mededeeling, in de Academie de Medicine te Parijs gedaan, beeft de heer Doray, apotheker te Saint Lo, een nieuw middel tegen de koorts ontdekt, dat minstens even krachtig werkt als sulpb. chin., en het voordeel heeft van veel goedkooper te zijn. Het wordt door hem ge- trokken uit den Laurus nobilis. Te Weenen bouwt men zes nieuwe schouwburgen die tegen de opening van de wereldtentoonstelling gereed moeten zijn. Onder deze is ook eene internationale, die gewijd zal worden aan opera en ballet en een der grootste zal worden die ooit gebouwd zijn. Zij zal ongeveer 5000 toeschouwers kunnen bevatten. Dezer dagen kwam te Aalten iemand in een winkel met een stukje papier, hetwelk men bij vlugtige bescbouwing gemakkelijk voor eenpruis-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1