1872. Vrijdag, 6 December. N°. 49. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Prijs van het Abonnement in het Jaar6.- Prijs der AxLvertentidn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij dit Islommer behooren twee Bijbladen, behelzende de, den 25 en 26 November jl., in de Zittingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bijzonder belang- rijk gevoerde debatten over de Watersohaps-belangenzoo naauw in verband staande met de werken der sinisterdamsche Kanaalmaatschappijen waarin de Heer Butgers van Rozen- burg, afgevaardigde ter Kamer voor Haarlemmermeereen der voornaamste woordvoerders was. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 27 November tot 3 December 1872. Landboow. Lamlbomv-Oiidenvijs. Trichiiien. Kunst-Boter. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDBNGEN, REDAKTEE EN UITGAVE BETREFEENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°, te Amsterdam. filter I ijk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Tegen den 18 December a. s. wordt aan de leerlingen der school in het Hoofddorp eene aangename verrassing bereid. De Heer Knol is voornemens op Dingsdag 1 7 December a. s., des avonds ten 7 nre, in zijn lokaal het koffijhuis „De Neder- landen door den bekenden heer Bamberg eene voorstelling te doen geven in het goochelen. Op den volgenden dag (Woensdag 18 December), des avonds van 5 tot 7 /2 urezal die voorstelling worden herhaald doch dan zullen alleen toegang hebben de leerlingen van de eerste en tweede klasse der school in het Hoofddorp. De toegang voor die leerlingen zal geheel kosteloos zijn. Kan men verwachten dat de opkomst dier kinderen talrijk zal wezenen hen dan een genoegelijke avond staat te wach- tenmen vertrouwt dat de opkomst der ouders op Dingsdag avond niet minder talrijk zal zijnopdat de heer Knol dien avond schadeloos worde gesteld voor de belanglooze uitspanning welke hij de schoolleerlingen tegen den avond van Woensdag bereidt. GEBOREN: Barbara, dochter van J. A. Vreeburg en A. van Gerven. Johannes Conraduszoon van G. Verbruggen en C. C. Hooggreef. Jan Hendrik, zoon van E. W. Brandt en M. de Mooij. Elisabeth Maria, dochter van J. Hoeve en G. Kok. Sara, dochter van J. Borgman en G. Louwers. Johanna, dochter van W. Kok en H. van der Heijden. Matthijs, zoon van M. Sepers en M. de Grijs. Ernestus Christianus, zoon van H. Verzijde en S. Kamlade. Wilhelmina Christina, dochter van J. de Koning en E. DidenhovenGoverdus, zoon van J. Bus en A. M. Ack. - Adrianuszoon van J. Hulsbos -en L. van denHeuvel. Cornelia, dochter van C. van Smeerdijk en A. Braakman. Adrians, dochter van J. van Diemen en D. Mullarts. Pieter Tennis, zoon van B. C. Sliggers en A. de Waard. Cornelia, dochter van H. vanRijnen C. Darn man. Pieter, zoon van Elisabeth van Wijngaarden (ongehuwd). OVEELEDEN: Adriana, oud 3 jaren, dochter van J. Lankhaar en G. Verbeek. Arie, oud 13 dagen, zoon van J. Sepers en H. Dam. weertje, oud 14 maanden, dochter van H. de Groot en D. Schuttel Pieter, oud 14 jaren, zoon van P. Neefjes en J. Bakker. Johannes oud 15 maanden, zoon van C. Eoos en A. van Smeerdijk ONDERTROUWD: geene. GEHUWD W. vanZomeren metP. Keizer (wed.)— H. van Keulen (wednr.) met M. Koolhaas (wed.). G. J. Bamboo met M. Dijl (wed.). Rotterdam3 Dec. In de heden hier gehouden verga- dering der afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is beslotenop Woens dag 2 April 1873, te Schiedam eene tentoonstelling te houden van rundveeschapenvarkens en pluimgedierte. De rijkskolonien Ommerschans en Veenliuizen hebben in dezen zomer een goeden oogst gehadzoodat er geene aard- appelenhooi en haver behoeven gekocbt te worden. De zoogenaamde vetstal levert nitmuntende exemplaren slagtvee, en de ossendie men niet meer als trekdieren gebruikt en die gemest wordenzijn zeer vet en van buitengewone zwaarte. Garnwerd2 Dec. Tot de bijzonderhedenaangaande moDstergewassen kan ook het volgende dienen. D. K. Boerma koopman alhierkreeg voor drie jaar van een scheepskapitein een buitengewonen zvvaren aardappel uit Engeland afkomstig. Deze aardappel, toen gepoot zijnde, leverde zoo veelop.dat bij nu bij weer bepoten van p. m. 200 vierkanten el grond 1 /2 mud aardappels heeft gerooid. De smaak is best en ze zijn buitengewoon zwaar van stuk. Zestig er van wegen veertig halve kilo. Ook heeft hij nog een aardappel (jam), welke ruim een half kilo zwaar is. Deventer, 3 December. Ter Yee-markt van heden was de aanvoerniettegenstaande het zeer ongunstige weder, zeer groot. Er werd veel voor het buitenland aangekocht en de prjjzen van het neurende en melkvee waren opnieuw/5 a 10 hooger, zoodat voor beide soorten 230 a 260 besteed werd. Gtreclit, 3 Dec. De hoogleeraar N. W. P. Rauwenhoffzal in het begin van dezer maand zijn openbaren kursus over land- huishoudkunde weder aanvangen. Si'hageil29 Nov. Op de gisteren alhier gehouden najaars- paarden- en veulenmarkt waren ruim 200 paardenwaarbij 10 veulensaan de lijn; over het geheel was er goede soort met vluggen bandel, zoo in rij- als werk- en trekpaarden; vooral de jonge paarden werden gretig voor betrekkelijk goede prijzen gekocht, zoo men zegt voor buitenlandsche kooplieden waarvan er eenige ter, markt waren. De prijzen liepen van 250 tot/ 350 voor rijpaarden van /100 tot 200 voor werkpaarden en voor de veulens besteedde men van 100 tot f 130. Niettegenstaande het regenachtige wederwerd de markt door eene groote m'enigte menschen bezocht. Raalte, 4 Dec. De landbouwers in dit gewest klagen zeer over de menigvuldigheid van het schadelijk wildhetwelk aan het wintergraan groote schade veroorzaakt. Het boezemwater heeft eene zeldzame boogte bereikt. In deze streken staat het bij sommige veehouders tot in de stallen. AY indesheim2 Dec. In de laatste dagen werden in deze streken de oude paardenwelke niet meer tot werken geschikt waren, door hollandsche agenten tegen 30 a 40 voor de slagtbank opgekocht. Sueek 2 Dec. Naar men verneemt, breidt de longziekte zich in de gemeente Wijmbritseradeel al meer en meer uit. Ook alhier hebben zich een paar gevallen voorgedaanmaar nadat de aangetaste beesten gedood zijn, hebben zich geene nieuwe gevallen vertoond. Zwolle28 Nov. Op de heden alhier gehouden paarden- markt, de laatste in dit saizoen, waren ruim 200 aan de lijn. De handel was levendig en le prijzen liepen vrij hoog. De beste soort kon tot 430 gelden. Werkpaarden, die voor 160 a f 200 van de hand gingen waren nog niet veel. De longziekte, die zich voor en na in de provinoie Gro- ningen heeft vertoond, is thans geweken, Sedert 27 Augustus 11. heeft zich geen geval van die ziekte in dat gewest voorge daan en verdachtverklaring van het vee heeft opgehouden. Capelle (Langstraat), 30 Nov. In hooi is in den laatsten tijd zoo goed als niets verhandeld. De schuren blijven ge- vnld en de prijzen laag. Yette koeijen gelden 85 a 90 c. per kil.; vette varkens 70 a c. per kil. schoon aan den haak. De Purmerender Courant behelst het volgendedat wijom het nut dat daarin voor den landbouw gelegen iswel waar- dig achten onzen lezers mede te deelen. In een vorig rammer van ons blad lazen wij eene oproe- ping van degenen, die lust en opgewektlieid hebben om een op nader te bepalen dag en uur te Purmerende te openen cursus bij te wonen van onderwijs in den landbouw en aan- verwante vakken. Wij voegen de laatste woorden daarbijopdat de bedoeling van den heer Heijman welbegrepen moge worden, en geen van onze lezers in het dwaalbegrip verkeere: dat zulk een onderwijs nuttig kan zijn voor aanstaande boeren alleen, en dan nog wel in 't bijzonder voor bouwboerondie in ons ge west en vooral in dezen omtrek de kleine minderheid uitmaken. Om de mogelijkheid van zulk een misverstand voor goed weg te ruimen, behoeven wij slechts het ons ter hand ge- stelde programma van genoemden onderwijzer in hoofdzaken mede te deelen. Het Landbomv-Onderwijs omvat in hoofdtrekken het navol- gende 1. De dampkringsluchthaar natuurkundige eigensehappen de bestanddeelen der lucht; eigensehappen van zuurstof, koolstof, stikstof, waterstof, salpeterzuur, ammonia enz. 2. De grond: oorsprong der gronden, organisch gedeel- te: humus: mineraal of organisch gedeeltekoolzuur, aluin- aarde, ijzer-oxydenkalk, bitteraardepotasch, soda enz., rangschikking der grondenhumus-, klei-zand-, kalk-men- gel- en leemgronden enz., zamenstelling en onderzoek van gronden. 3. Het waternatuurkundige eigensehappen van het wa ter agregatie toestandenzamenstellingen van het water zijn oplossingsvermogensoorten van water, hard en zacht water, gebruik van het water tot bevloeijing. 4. De planten. I. De vormleer der plantenwortel, Sten gel knol en bolbladenknoppenvervormde organen en aanhangsels der opperhuidverspreiding der bloemen of rang schikkingbloembekleedselenkroon, "kelk, dek; geslachts- werktuigen: meeldradenstampers, stuifmeel; de vrucht, het zaadde plantenziekten. II. Ontleedkunde der planten cellenvezels en vaten, weefselinhoud der cellenhaar ontstaan en vermenigvuldiging, de bouw der verschillende plantendeelen. III. Leer der verrichtingende voeding de uitwaseming en ademhaling, eigenaardige verschijnselen die met de voeding en ademhaling gepaard gaan; de voortplan- ting door knoppen stekkenmarcotterenentenoculeren copuleren enz.de voortplanting door zaadhet leven der plant beschouwd in zijn vier tijdperken van kieming-, blad-, bloei- en vruchtvorming. IV. Leer van beschrijving en rangschikking der plantenplantenstelselsLinnaeus en De- candolle, een- en twee-zaadlobbige planten en cryptogamen. Y. Landbouwkundige flora: nuttige en schadelijke planten, verdelging der onkruiden. 5. Middelen tot herstelling en vermeerdering van de vrucht- baarheid van den grond: uitputting van den grond door ver- bouw van gewassenvruchtwisselingwisselbouwredenen van onvruchtbaarheiddroogleggen (draineren), ploegen spitten scheuren, vermengen van grondsoorten enz. Remesting kalkenstalmestbehandeling en gebruik van stalmestkunst- meststoffenbeendermeelzure phosphorzure kalk guano salpeterzure soda enz.; vervalsching van mest. 6. Het zaaijen en planten bij den landbouw: de beste tijd voor het zaaijen, vereischten voor goed zaaizaad, hoeveelbeid het planten van houtgewas en vruchtboomenhet snoeijen der vruchtboomen. 7De landhuislioudkundige dierende voedingverschillen de voedingsmiddelenvoedering met het oog op melk- of vleeschvorming, de veredeling der dieren, dierlijke voort- brengselenvleeschmelk boter en kaaszuivelbereiding. 8. Werktuigen en gereedschappenploeg, eg, zaaiwerktuig maaiwerktuigknollensnijders, hooischudders enz. 9. Vijanden en vrienden van den landbouw in het dieren- rijk: bestrijding der vijandelijke dieren. Na kennismaking hiermede, zal niemand ontkennen dat vooral de kennis der natuur den grondslag van het onderwijs uitmaakt; dat zoowel de stedeling als de plattelandbewoner zoowel de vader als de zoon, met nut, met voordeel en ge- noegen deel kan nemen aan zulk een onderwijs, waarbij de heer Heijman zich voor de meer praktische behandeling ver- zekerd heeft van de medewerking van mannen als W." Sluis en van Leeuwen, die wij kennen als ijverige en bekwame onderzoekers op dit gebied. Aan eene beschaafde opvoedingtot welke bestemming dan ook, mag in onze dagen niet langer datgene ontbrekeu, wat tot heden, helaasvoor zoovelen een digtgesloten boek is. Wat is er veel in boerderij en stal, op weiland en akker, maar ook in huis en werkplaats, waarvoor de meesten onzer vragende en vruchteloos nadenkend stilstaan, omdat ons de kennis ontbreekt van de eerste gronden der natUurkunde van de natuur in hare eenvoudige regelen en wetten Gemakkelijk zou het zijn dit door tal van voorbeelden aan te toonen; de ondervinding toont 't ons alien dagelijks, en daarom hopen en verwachten wij voor de plannen van den heer Heijman en zijn vrienden het beste gevolg, en wenschen hemin t belang van stad en landeen zelfs boven zijne en onze verwachting gunstigen uitslag toe. Men leest in het Tijdschrift De Volksvlijt: Zoo beangst voor de Trichinen als sommigen zich wel maken, zoodat zij zelfs geen varkensvleesch meer gebruiken, behoeven wij niet te zijn. Ons leert zulks de geschiedeuis van de kwaal, die wij overigens zeer goed in al bare onder- deelen beschreven vinden in de uitmuntende volksboekjes door de Maatschappij tot Nut van het Algemeen uitgegeven. Er zijn tot dusverre 354 varkens opgemerkt die met trichinen behebt waren, waarvan 238 in het Noordoosten van Duitsch- land, en de overigen in Noord-AmerikaIndie en China. 1500 menschen zijn daardoor in Duitschland ziek geworden en 200 gestorven. De meest-aangestoken varkens zijn, met behulp van het microscoop, opgemerktzoodat hierdoor zeker eene menigte ongelukken voorkomen zijn; evenzeer als door het aanhoudend aanprijzen om nimmer raanw, maar altijd goed gekookt varkensvleesch te gebruiken. De trichinen zijn eerst in 1838 bekend geworden en denkelijk door Chinesche varkens, waarmede onze rassen gekruist en de uitmuntende Engelsche verkregen zijn, overgebragt. Dat de ratten ook dragers van trichinen zijnis bekenden dat varkens gretig ratten verslinden, wanneer zij ze krijgen kunnenevenzeer. De raad om de ratten 't best door rattendrijvende katten te verjagen is alzoo niet in den wind te slaan. S. De bekende natuurkundige mege-modriez, te Parijs, vervaar- digt eene soort van kunstboter uit rundervet op de volgende wijze. 1000 K. G. versch rundervet worden tusschen cilinders met scherpe punten tot fijne stukjes verdeeld, en in dien

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1