- 198 - De inrigtingen van lamlbouwproeven De reizende Lijsters. Gemeng-de Berigten. REGTSZAKEN. Amsterdamsche K anaal-Maatschappij toeatand in eene kuip gebragt, en daarbij 300 liters water 1 K. G. koolzure soda en een schapenmaag gevoegd. Dit mengsel wordt gedurende een paar uren op eene temperatuur van 40 a 45° Cs. gehouden. Boven de 45° Cs. mag men volstrekt niet komenom het gevaar van den vetreuk te voorkomen. Bij deze bewerking ondergaan de vliezen, die het vet omhullen eene kunstmatige omzetting of verteringer ontstaat eene volledige oplossing en smeltingen het zuivere vet drijft boven. Men laat het in eene kuip afloopen, die op eene temperatuur van 40 Cs. wordt gehoudenen daarna brengt men het over in kleinere bakken van 25 kilogr. inhoud. In deze stolt het vet op eene temperatuur van 25 De op deze wijze verkregen koeken bestaan uit een mengsel van oleinemargarine en stearine. Zij worden, in kleine slukjes gebrokenin linnen zakken onderworpen aan de persing van eene sterke waterpers. Het stearinezuur blijft in de zakken terug, terwijl de beide andere stoffen worden uitge- dreven. Deze worden in daartoe geschikte toestellen terdege dooreen gekneedwaardoor men een gelijkslagtig product verkrijgtdat voor huisselijk gebruik geschikt is. Het heeft de vastheid van boterzonder eenigen reuken laat zich maanden lang bewaren zonder voor keukengebruik ongeschikt te wordenzoo als de Eransche wetenschappelijke bladen berigtendie het voor scheepsgebruik zeer aanbevelen. S. zoogenoemde proefstationsdie overal waar ze aan het werk zijnreeds zoo veel goeds voor den landbouw hebben te weeg gebragt, vindt men thans ook in Italie. Met ruime geldelijke ondersteuning van den Staatzijn het hier grooten- deels ondernemingen van bijzondere personen of van landbouw- vereenigingen. Opgeroepen door den Minister van Landbouw en Handel, zijn de directeuren dier proefstations in de voor- leden lente te Milaan vergaderd geweest, om het programma der proeven vast te stellenwaarmede zij zich dit jaar meer bepaaldelijk zouden bezig houden. Het groote voordeel dier inrigtingen bestaat toch in het te zamen werkenvolgens een vastwelovergelegd plan aan de beantwoording van vragen die den landbouw in het algemeen betrefl'en. Deze vragen waren thanslste vaststelling van het jaargetijde waarin het bemesten met phosphorrijken handel- en kunstmest het meeste voordeel blijkt aan 4e brengen2de ten bewijze dat de Hooi- brinksdroom daar nog niet uitgeslapen isover de kunstigex en natuurlijke bcvruchting van de tar we3de de uitwerking van den regen tegenover vloeien door kunst; 4<1« vervroegd oogsten van niet volkomen rijp graantegenover oogsten op het gewone tijdstip; en de invloed van het eerste op de scheikundige zamenstelling van de graankorrel. S. Aan het Magazijn voor Landbouw en Kruidkunde ontleenen wij het volgende over Een feit, waarvan honderden Brusselaars met ons getuigen zijn geweest, levert een nieuw bewijs van de regelmatigheid der uitwijkingen van sommige vogelsoorten Sedert onheuge- lijke tijden trok telken jare een digte zwerm van duizenden en duizenden lijsters over de stad Brussel. De overtogt had gewoonlijk in de laatste week van September plaats. Zoo regel- matig was de reis geregelddat de vogelbende steeds met het invallen van den avond zich op de stad nedersloeg. Het algemeen rendez-vous was in de Keizerinnestraat, op het speelhof der voormalige stadssehoolthans Place de l'Universite." Daar stonden drie of vier reusachtige eeuwenoude kastanjeboomen die wel van de XVIde eeuw dagteekenden. Ten zes ure be- gonnen de eerste reizigers aan te komengestadig volgden er nieuwe vluchten van dertig a veertig. Een aanhoudend en oorverdoovend getjilp kondigde de beraadslagiug aan over het verdeelen der plaatsenen gedurende dien tijd kwamen er steeds nieuwe vluchten bij. Ten 7 ure was alles stil gewordenelk zat op zijne rustplaatsde takken der oude boomen bogen onder het overwigt dier zaamgepakte menigte. De oudste onder de bewoners der Keizerinnestraat, die het feit jaren lang met eigene oogen hebben nagegaanschatten op 50 a 60 duizend het getal der vogelendie aldaar eens in het jaar in de oude kastanjeboomen kwamen vernachten. Dat hunne tegenwoor- digheid steeds in de buurt eenige opschudding verwekte, be- hoeft naauVvelijks gezegd te wordenhonderden voorbijgangers bleven daar gewoonlijk den doortogt belemmerenom het zonderlinge verschijnsel van nabij te zienenhet zij ter eere der stadsregering gezegd, de politic bleef dan den ganschen nacht op de plaatsen hieldmet waakzaam oogde rustende reizigers in veiligheid, totdat met het krieken van den dag de geheele gevleugelde bende de vlerken openspreiddeom over stad en land de lange reis voort te zetten Tweemaalin 1866 en 1867, woonden wij den overtogt der lijsters bij; doch in 1867 begon men de hoogeschool te herbouwende eeuwenoude boomendie weleer kardinaal Granvelle en zijn gevolg overschaduwdenwerden uitgeworpen. Een jaar daarna kwamen de lijstcjs terug, maar zij herkenden in de Place de l'Universite", noch in het standbeeld van Yerhaegenhet zoo geliefkoosde oponthoud. Een uur lang fladderden zij angstig rond van dak op dak maar helaas de welige boomen kwamen niet terug, en Yerhaegen, de bronzen manscheen niet van zins de plaats te ruimen dan vlogen zij hopeloos over de huizen naar de Warande en nooit weer heeft men ze terug gezien. In militaire kringen te 's Hage loopt het gerucht, dat de minister van oorlog voornemens zou zijn eenige luchtballons bij het leger in te voeren, en eene afdeeling soldaten in al vvat de behandeling dier werktuigen betreft grondig te doen instrueren. Vooral bij de inundatie-werken zouden de ballons, bestuurbaar volgens de nieuwste ontdekkingen, groot nut voor de armee stichten. Te Nuis heeft dezer da'gen een treurig geval plaats gehad. Bij de publieke verkooping van losse goederen van den heer A. Holsheimer, sloeg diens paard, dat als zeer mak bekend is, bij het van stal halen, wegens dartelheid, achteruit en trof een jongeling, J. .Boon, van Marum, zoodanig tegen den buik, dat hij, na een lijden van 4 dagen, aan de gevolgen is overleden. Men meldt uit Blokzijl van 1 Dec. Gepasseerden nacht werd op de uiterwaarden, genoegzaam in de nabijheid dezer plaats, aan den havenkant, een brutale daad gepleegd. Van eenige aldaar loopende schapen van Sd. J., veehouder alhier, heeft men er een en niet het slechtste gcslagt, het vel tamelijk naar behooren er afgetrokken, den kop en hier en daar een gedeelte vet er aan laten zitten en de ingewanden in de haven geworpen. De politie doet wel nasporing, doch het is te vreezen of men den daderof de daders zal vinden. Te Parijs heeft een student een zijner makkers, met wien hij onaan- genaamheden had, zulk een gevoeligen stomp in de inaag gegeven, dat bij dood is neergevallen. Beide ongelukkigen kwamen juist van tafel. In de voorgaande week werden te Londen 61 menschen overreden, ten gevolge waarvan twee zijn gestorven en 59 gewondeen zelfmoord, een kindermoord en twee manslagen werden bedreven; door verstikking stierven tien zuigelingenhet vuur was oorzaak van vier sterfgevallenhet water schijnt geen slagtoffers geeischt te hebben. Van de 2540 keizers en koningen die over 64 volken hebben geregeerd, zijn 299 onttroond, 62 hebben afstand gedaan van den troon, 20 hebben zich zelven het leven benomen, 11 zijn krankzinnig geworden, 100 zijn op het slagveld gesneuveld, 128 krijgsgevangen gemaakt, 25 ondergingen het martelaarschap151 zijn vermoord62 werden vergiftigd en 180 zijn ter dood veroordeeld. De overige 1577 stierven hun natuurlijken dood. Men berigt uit Maastricht van 1 December: //De hooge waterstand en de daardoor ontstaande sterke strooming waren oorzaak, dat gisteren avond een droevig ongeluk gebeurde, hetwelk het naburige dorp Borchharen in rouw dompelt. Negen inwoners van genoemd dorp, in de stad werk- zaam, keerden naar hun dorp terug en lieten zich te dien einde bij het dorp Smeermaas de Maas overzetten. De stroom schijnt den veerman over- meesterd te hebben, waardoor het bootje is omgeslagen, zoodat alien hun graf in de golven vonden.'' Eene boerenplaats met huizinge en bergplaats, met den oogst van granen, hooi enz. en een aanzienlijke partij wol, aan den Walingsweg in Wieringerwaard, toebehoorende aan en bewoond door den landman D. Wayboer, is een prooi der vlammen geworden en tot den grond afgebrand. Men gelooft dat het vee uit de stallen gered is, behalve drie varkens. Door den fellen wind nam de brand zoo snel toe, dat er voorts niets gered kon worden. De brand schijnt door onvoorzigtigheid ontstaan. De vlam van een in den stal hangende lamp heeft, meent men, de zoldering geraakt. Men twijfelt of de eigenaar wel verwaarborgd was, zoodat zijne schade zeer groot zal zijn. In den avond van 28 November jl.omstreeks 5 a 6 uur, werden de buren van zekeren Elbert Beekman, wonende in de buurtschap Hoorn, onder Heerde, korten tijd nadat deze met kar en paard was te huis ge- komen, door hem ter hulpe geroepen. Zij bevonden bij hunne komst ten huize, zijne vrouw op gruwelijke wijze door vele messteken en sneden ver moord met afgesneden hals in de keuken liggen, de keuken vol rook en brand in eene bedstede aldaar, welke brand echter door aangebragte hulp spoedig is gebluscht. E. B. gaf hun te kennen, dat hem voor eene aan zienlijke waarde aan bankpapier en zilver uit het kabinet was ontstolen. De regter-kommissaris en substitunt-officier van justitie, vergtzeld van den substitunt-griffier, in den avond van 29 Nov. jl, ter plaatse des onheils aangekomen, zijn Zondag-avond van daar te Arnhem teruggekeerd, en E. B. is, als de vermoedelijke dader van den op zijne vrouw gepleegden doodslag en van de brandstichting in zijne woning, gevankelijk naar het huis van verzekering te Arnhem overgebragt. Men schijnt te vermoeden, dat de dief- stal gefmgeerd is. De verslagene was van middelbaren leeftijd en leefde in onmin met haren man. De Amerikaan, sergeant Bates genoemd, die eene weddingschap aan - ging, dat hij de banier der Vereenigde Staten door geheel Engeland dragen zou, zonder dat zij beleedigd werd, heeft bij Guildhall, in de City zijne loopbaan geeindigd en zijne vlag opgerold. Hij schijnt allerwege niet slechts eene gunstige ontvangst te hebben gevondenmaar nog onthaald te zijn bovendien. De weddingschap was 1000 doll, tegen 100, en ontsproot uit de bewering van een zijner vrienden te Saybrook in de Vereenigde Staten, dat, ofschoon hij (sergeant Bates), onmiddelijk na de nederlaag der Zuider konferentie van Vicksburg naar Washington was gewandeld, dragende de engelsche banier, een afstand van vijfhonderd uren, zonder eenige aan- randinghij de Amerikaansche vlag niet zoo ongestoord door Engeland kon dragen. Sergeant Bates verliet den 19 October New-York, kwam te Glas gow en begaf zich naar Gretna-Green, van waar hij den 6 November zijnen togt begon. De heer Bates legde 332 eng. mijlen (111' uren) af, in ver- houding van 6 uren per dag, uitgezonderd de Zondagen en een dag te Birmingham en ook te Manchester doorgebragt. De vlaggestok en de vlag wogcn gezamenlijk twaalf pond en de knapzak insgelijks. De olifant in den Jardin des Plantes te Parijs verkeert in belang- wekkende omstandigheden, waarvan de termijn weldra verstreken zal zijn. De geleerden, welke tot deze instelling in betrekking staan, zien in gespannen verwachting dat oogenblik te gemoet. Deze gebeurtenis, schier zonder voorbeeld in de geschiedenis der tamme olifanten, wekt zelfs buitenslands groote belangstelling. Uit verscheidene oorden hebben geleerden gemeld, dat zij voornemens zijn de bevalling te komen bijwonen. Anderen zullen per telegraaf worden gewaarschuwdwanneer het oogenblik nadert. De uitgestrektheid van het steenkoolveld in China moet, volgens zeer betrouwbare berigten, meer dan 400,000 Eng. vierk. mijlen bedragen. Daar nu 12,000 zulke mijlen voldoende waren, om Engeland te maken tot den grootsten industrieelen staat der werelden buitendien nog vele andere landen van die brandstof te voorzien, zoo is er bij de steeds zich uitbrei- dende middelen van verkeer grond om aan te nemendat we nog geen gebrek aan steenkolen zullen behoeven te vreezen, daar China alleen de geheele wereld nog duizende jaren van deze fossiele brandstof zal kunnen voorzien die daar gemiddeld tot een hoogte van 500 Eng. voet opgesta- peld ligt. In het stadje Mennelinckin de Russische provincie Uiawoonde een molenaar met zijn huisgezin. Eenigen tijd geleden werden zij des avonds door drie Tartaren overvallen, die hen eerst onder de hevigste martelingen noodzaakten te zeggen waar hun geld geborgen was, en hen daarna door bijlslagen om hals bragten, met uitzondering van een meisje, dat zij ge- bonden in een hoek lieten liggen. De moordenaars maakten zich daarop van alles meesterwat waarde haden zetten zich toennog met bebloede handen en kleederentegenover het van pijn en angst kermende meisje neder om te eten ente drinken. Eindelijk werd een der snoodaards het kermen van het meisje moede, en om er een einde aan te maken, begoot hij haar geheel met kokend water. Middelerwijl was echter de zoon van den mo lenaar uit het naaste dorp te huis gekomen. Deze ziet door het venster wat er gebeurd is enzonder zijn tegenwoordigheid van geest te verliezen haalt hij uit een schuurtje een zwaar breekijzer en vat daarmede post aan de deur, waar hij, door de duisternis beschermd, de moordenaars afwacht. Twee hunner werden, toen zij c|e deur uitkwamen, geveld door de krach- tige slagen van den woedenden aanvaller, terwijl ook de derde, na eenige worsteling, door hem werd dood geslagen. Daarop het huis binnengaande vond de zoon de misvormde lijken zijner ouders, terwijl ook de wonden van 't meisje zoo hevig waren, dat zij geen herstel deden verwachten. Hoe de natuurlijke oorzaken van ziejcten bevorderd worden blijkt uit de vervalschingen, welke in de yoedingsmiddelen gedaan worden. Volgens een chemisch onderzoek, onlangs te Glasgow (Engeland) gedaan, heeft men bevonden dat, ofschoon in 36 monsters goedkoope suiker geene vervalsching ontdekt kon worden, de ruwere en geringste soorten een gruwelijk mengsel bevatten van suikerriet, plantenwit, bloeddeelen die bij het raffineren inge- mengd worden, plantenspons of zwam, houtvezelen, stijfselkorrels, zand, zouten van kalk, lood en ijzer, en bijzonder de arcarus sacchari of saiker- insekt, welks voorkomen, gewoonten en eigenschappen walgelijk zijn. In de meeste bruine suiker kan men de geheele natuurlijke geschiedenisvan de eiwording tot den dood van het insekt nagaan. Het heeft een afschu- welijk uitzigtis ovaal van vormmet een wonderlijken snuit en acht bee- nen voorzien van scherpe haken en van lange borstelharen het leeft ge durende verscheidene uren in heet water alvorens te sterven en het orum leeft nog langer. Men weet dat de kruidenierswelke zulke suiker behan- delen last aan handen en vingers hebben van de arcarusdie echter alleen in onzuivere suiker huisvestzoodat men ter vermijding van dat insekt duurdere suiker moet gebruiken. Voor eenige maanden geleden is eene opligting te 's Gra- venhage gepleegd ten nadeele van een der voornaamste loge- menthouders. De bedrijver van deze daad, A. N., stond 30 November voor het prov. geregtshof in Zuid-Holland teregt. Bedoelde persoou 25 jaren oud, bleck met veel overleg te hebben gehandeld, ten einde zijn doel te bereiken. Op 7 Aug. jl. kwam hij in het bewuste hotel aan deed zich voor als ware hij geneesheer te Amsterdam, wijders voorgevende dat hij eene maand zou blijven logerendaar hij zich dagelijks tot het bezoeken van patienten naar Scheveningen moest begeven. Ten 5 ure zou zijne quasi vrouw met kind en dienstbode met den Rijnspoor arriverenhet diner moest tegen dien tijd gereed zijn. Dit verhaal en den naam, dien bij opgaf, deed in hem vertrouwen stellen. Rijtuigen werden besteld waarvan een den gewaanden doctor naar Scheveningen moest brengen. Maar eerst moest hij geld hebben, omdat hij eenige betalingen had te doen. Hij verzocht iemand hem den weg te wijzen naar zeker bankiershuismaar dit was gesloten. Toen wist hij het zoo in te rigten, dat hij Op den wisslgroot 500 die later bleek valscb te zijn, f 100 van den logementhouder ter leen ontving, en mijnheer vertrok. In plaats dat hij nu naar Scheveningen ging, gaf hij den koetsier den last hem naar Voorhurg te brengen en na een uur aldaar te zijn verbleven vertrok hij naar Delft. Het geld werd te Rotterdam en te Schoonhoveu met zijne verloofde die hij had ontmoet, door besch. verteerd en den 13 Aug. werd hij met nog maar weinige centen bij zich te Rotterdam gearresteerd. Te Voorburg maakte hij nog gebruik van den naam van zijnen oom waarna hij een brief naar zijne neven te Boxtel schreef om linnengoed maar dit ontving hij niet, want hij was inmiddels gearresteerd. Volledig werden de medegedeelde feiten door besch. erkend en tevens bleek dat hij den 12 Sept. jl. door de regtbank aldaar tot een jaar cellulaire gevangenisstraf was veroordeeld wegens diefstal in eene herberg waarin hij was ontvangen. Adv.-gen. inr. Terpstra rekwireerde tot schuldigverklaring aan het besch. ten laste gelegde en zijne veroordeeling tot tucht- huisstraf van 5 tot 15 jaren nevens vier geldboeten elk van f 50. De verdediger, mr. van Limburg Stirumverzocht het aannemen van verzachtende omstandigheden. Besch. zelf hoopte zijne straf in eenzaamheid door te brengen. Het hof, uit- spraak doendeveroordeelde A. N., onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, tot drie jaren gevangenisstraf en vier geldboeten ieder van f 50. De arrond.-regtbank te 's llage heeft uitspraak gedaan in de zaak van den sergeaut-tamboer en den tamboer bij de dd. schutterij te Delft, beklaagd van diefstal van schutterskleeding- stukken uit het magazijn, waarin de eerste als knecht werk- zaam was. De regtbank heeft beiden aan het hun ten laste gelegde schuldig verklaard, en overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie, veroordeeld: den sergeant-tamboer tot een jaar en den tamboer tot een half jaar cellulaire ge vangenisstraf, Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegrdeeld Het werk werd in Oktober voortgezet met 1370 tot 1450 arbeiders, 22 tot 26 paarden, 2 of 3 lokomotieven met 26 tot 36 wagens, 10 sleepstoombooten, 1 kabelboot, 40 tot 88 groote grondschouwen, 9 kleine dito en 10 tot 12 stoombaggervaartuigen. Bovendien 9 tot 11 afzonderLke ploegen, te zamen 72 tot 81 werklieden bij nacht op de stoombjaggervaartuigen. Noordzeehoofden. In het geheel zijn gemaakt 28,125 buiten - blokken (552 in Oktober), bevattende 78,435 kub. meter (1791 kub. meter in Oktober), en 18,473 binnenblokken (211 in Oktober), bevattende 57,831 kub. meter (678 kub. meter in Oktober). Ilet Noorderhoofd was op het eind van Oktober als volgt door- getrokken Grondstorting van bazalt tot 1235 meter buiten het duin. Bazaltlaag waterpas gevlakt. tot 1163 meter (16 in Oktober). Grondlaag van betonblokken tot 1155.2 meter, tweede laag blokken tot 1154.6, derde laag tot 1154, vierde laag tot 1153.4, vijfde laag tot 1152.8, zesde laag tot 1152.2, eerste bovenlaag tot 1144.6 en tweede boven- of deklaag tot 1144 meter. De zes eerste lagen betonblokken vorderden in Oktober ieder 15 meter, de beide bovenste lagen ieder 8 meter. De borstweringmuur op het Noorderhoofd werd gebragt op 892 meter lengte (5 in Oktober). Het Zuiderhoofd was op het eind van Oktober als volgt door- getrokken Grondlaag van bazalt tot 1156 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 1044 meter. Idem van blokken tot 1037.2 meter, tweede laag tot 1036,6, derde laag tot 1036, vierde laag tot 1035.4, vijfde laag tot 1019.8, zesde laag tot 1013.2, eerste bovenlaag tot 1012.6 en tweede boven- of deklaag tot 1012 meter. De borstweringmuur off het Zuiderhoofd werd gebragt op 824 meter lengte. In het geheel zijn verwerkt61,580 kub. meter buitenblokken (673 in Oktober) en 47,747 kub. meter 6iunenblokken (389 in Oktober.) Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 3,899,147 kub. meter, waarvan 34,610 kub. meter in Oktober. In het Wijkermeer waren met 1 November gebaggerd 1,117,082 kub. meter (22,694 in Oktoher); in Buitenhuizen 193,273 kub. meter; in het Westelijk Y 1,270,912 kub. meter (24.425 in Oktober). De kanaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y waren in aanleg over 23,672 meter lengte; tot A.P. opgetrokken over 20,672 meter lengte (325 in Oktober)voltooid over 12,449 meter lengte en verdedigd tegen afslag en uitstrooming over 11,789 meter lengte. Zijkanaal B Spaarndambeoosten Velsen). Gebaggerd 346,493 kub. meter (74.59 in Oktober); tot A.P. opgetrokken 4343 meter lengte kanaaldijk (21 in Oktober); voltooid 4247 meter lengte. Zijkanaal C Spaarndambeoosten Buitenhuizen). Gebaggerd 231.438 kub. meter (3932 in Oktober; tot A,P. opgetrokken 5319 meter lengte kanaaldijk (100 in Oktober); voltooid 4569 meter lengte. Zijkanaal F HalfwegGebaggerd 309,623 kub. meter (10,933 in Oktober); kanaaldijk in aanleg over 8838 meter lengte opgetrokken tot A.P. over 6904 meter lengte (300 in Oktober); voltooid over 2165 meter lengte (200 in Oktober). Broogmakerij I WijkermeerYan de beringing, lang 16,275 meter, waren op 1 November voltooid 16,039 meter lengte en in aanleg de overblijvende 236 meter lengte. Gemaakt 5020 meter lengte ringsloot en ringkade (1400 in Oktober), 5910 meter lergte togt (1510 in Oktober), 10,030 meter lengte bermsloot (300 in Oktober), 2000 meter lengte kavelsloot, 2810 meter lengte heinsloot en 5930 meter letigte polderweg (180 in Oktober). Noordzeesluizen. Gemaakt 24,650 kub. meter metselwerk (10 in Oktober); gesteld 955 kub. meter hardsteen (3 in Oktober); aaDgebragt 6 paren beweegtoestellen voor de sluisdeuren. De dam in den duinregel was met 1 November opgeruimd. De doorgraving van Holland is daardoor verwezenlijkt. Oranjesluizen. In Oktober werden geschut3 brikken, 36 schoeners, 17-kofschepen, 224raderstoombooten, 464 schroefstoom-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2